08/04/2009 14:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως πέθανε ο «διαδηλωτής» στο Λονδίνο

[youtube HECMVdl-9SQ] 

Δείτε το βίντεο που έβγαλε ο Guardian και δείχνει ότι ο Ian Tomlinson, που δεν διαδήλωνε για την G20, πρώτα δέχεται επίθεση και μετά παθαίνει την καρδιακή προσβολή που τον οδήγησε στο θάνατο

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μηδενική Ανοχή avatar
    Μηδενική Ανοχή 08/04/2009 14:57:24

    Τελικά, όντως, μόνο εμείς έχουμε μπάτσους που βαράνε άσχετους χωρίς λόγο γιατί δεν είμαστε αρκετά δημοκράτες και ευρωπαίοι. Η δημοκρατική ευρωπαϊκή αστυνομία μας δείχνει το δρόμο!

    Τραγικό το περιστατικό και εντελώς μ*λ*κισμένη η συμπεριφορά των Αγγλων μπάτσων.

  2. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 08/04/2009 14:57:44

    Να γίνει ο αστυνομικός διευθυντής ασφάλειας Λονδίνου.

  3. kanis avatar
    kanis 08/04/2009 15:00:08

    Εκπαιδευτικό βίντεο κατάλληλο μόνο για Στρατηγούς Ανέμους κι οπαδούς της ζαρντινιέρας.

  4. DoomWatcher avatar
    DoomWatcher 08/04/2009 15:47:36

    Προς Ανώνυμους:

    Έχετε απόλυτο δίκαιο!

    Δεν τρέχει και τίποτα να πεθαίνει και κανένας "ξεκάρφωτος" ο οποίος έκανε το λάθος να περάσει από ένα σημείο που γίνεται διαδήλωση! Ας πεθάνει βρε αδερφέ και κάποιος φουκαράς αν είναι η αστυνομία να κάνει τη δουλειά της, δέν τρέχει και τίποτα!

    Αυτό έλειπε τώρα να δίνουμε και αξία στην ανθρώπινη ζωή!

  5. Orestios avatar
    Orestios 08/04/2009 15:57:21

    Παράπλευρη απώλεια είναι ο όρος των αριστερών-προοδευτικών κειμενογράφων.
    Τώρα όμως ποιός σόφρων πηγαίνει να κάνει την βόλτα του εν μέσω διαδηλώσεων? Ακόμα κι ας μην είναι διαδηλωτής.

  6. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 08/04/2009 16:07:52

    Η οικογένεια του θύματος ζητά από τους ανώυμους ταπεινά συγνώμη που ο θρασής συγγενής τους περπατούσε στον δρόμο με τις ..λεύκες

  7. DoomWatcher avatar
    DoomWatcher 08/04/2009 16:14:34

    April 8th, 2009 at 3:54 pm
    Anonymous Says: Τρία πουλάκια κάθονται…

    (πλούσια επιχειρηματολογία!)

    @Orestios
    ούτε είμαι εριστερός-προοδευτικός, και ούτε θέλω να γίνω. Αλλά όταν βλέπω τέτοια σχόλια όπως αυτά τα οποία ανεβάσανε οι Ανώνυμοι σχετικά με τον θάνατο του συγκεκριμένου ατόμου, θεωρώ πως είναι λογικό να "τρελαίνομαι"!

    Είμαστε σε κάποιο πόλεμο και δεν το ξέρουμε; Είναι λογικό να δικαιολογούμε τον θάνατο κάποιου ανθρώπου με επιχειρήματα του τύπου: "ας πρόσεχε", "να μήν πέρναγε από την διαδήλωση" "καλύτερα έτσι, παρά το χάος της Αθήνας" , και άλλα τέτοια;

    Δηλαδή για να υποστηρίξουμε τις απόψεις μας περί διαδηλωτών (θετικές ή αρνητικές) θεωρούμε ότι για τον θάνατο του, αυτός είναι υπεύθυνος και όχι αυτοί που τον προκάλεσαν;

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 08/04/2009 16:38:52

    Κρίμα στον άνθρωπο που χάθηκε αλλά δεν μου φαίνεται στο βιντεο να έστεκε και πολύ καλά. Τέλος πάντων οι νεκροί δεδικαόνται. Για τα λυκόσκυλα όμως που ήταν 10 stand by για κάθε εναν διαδηλωτή δεν μιλάει κανένας; Μήπως οι Άγγλοι δεν είναι δημοκράτες;
    Απ`ότι γνωρίζω έχουν σταθερή δημοκρατία από τότε που εμείς ξυπόλητοι κλέβαμε τις κότες του γείτονα για να μη πεθάνουμε της πείνας. Είμαστε πιο δημοκρατικοί και δεν βάζουμε αστυνομικούς σκύλους αλλά αφήνουμε 500 τσόγλανους να ρημάζουν τις πόλεις μας;

  9. Orestios avatar
    Orestios 08/04/2009 16:40:31

    @ 11
    Σοσιαλιστικός ρεαλισμός φίλε μου. Αυτή είναι η νέα τάση. Μπορείς να το πεις αλλιώς "απώλεια ζωής που γεννά πελώρια ερωτηματικά", "μπορούμε να θρηνήσουμε" και αλλα τέτοια χαριτωμένα.

  10. vangelis avatar
    vangelis 08/04/2009 17:14:43

    Η ανθρώπινη ζωή έχει την ίδια αξία και για τους διαδηλωτές (φιλήσυχους η μη) και για τα παιδιά και για αυτούς που κάθονται στο σπίτι τους. Ας μην τα ισοπεδώσουμε όλα. Το περιστατικό είναι τραγικό γιατί ο αστυνομικός αντέδρασε χωρίς να έχει προκληθεί. Σαφώς και πρέπει να τιμωρηθεί..

  11. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 08/04/2009 17:36:06

    Οποία ασέβεια Θεέ μου! Να περάσει μπροστά απο του αστυνομικούς της αυτής μεγαλειότητας με τα χέρια στις τσέπες. Φυσικά και του άξιζε το χειρότερο.
    Είμαστε δημοκρατική αστυνομία αλλά μέχρι κάποιο όριο.Εξ'άλλου πρέπει να εμπνέουμε και εμπιστοσύνη στο ανώνυμο φιλήσυχο και νομοταγές φυτό..εεε συγνώμη, κοινό, ήθελα να πώ.

  12. Naruto avatar
    Naruto 08/04/2009 17:42:09

    Η διαφορα ειναι οτι στην αγγλια 80% θα τιμορηθει ο συγκεκριμένος αστυνομικος.

    Στην δικη δεν θα τον υπερασπιστει ο αγγλος κουγιας.

    Οι υπουργοι δεν θα πουν οτι η διαδηλωση ηταν δουλεια των Ελοχιμ.

    Δεν θα ποινικοποιηθεί η κυκλοφορία καρδιακων στο κεντρο του Λονδιου ως λυση (βλεπε κουκουλο απαγορευση).

    Και δεν θα διαρευσουν video (ασχετα με το αν υπαρχουν ή οχι) με αστυνομικους να κανουν παρεάκι με αυτους που και "καλα" κυνηγανε.

    Η καθημερινοτητα θα ειναι ξεκουραστη, γιατι οι δημοσιες υπηρεσιες δουλευουν αψογα.

    Μπορω να συνεχιζω μαλλον μεχρι να τελιώσει ο διαθέσιμος χωρος της ιστοσελιδας.

    Κατα τα αλλα Ελλαδα και Αγγλια το ιδιο.
    Αυτα που στην αγγλια ειναι μεμονωμενα περιστατικα στην ελλαδα ειναι κοινη πρακτικη. Μην συγκρινεται 2 εικονες, καντε συγκριση σε ολες τις εικονες.
    Μ... υπαρχουν παντου, απλα στην ελλαδα εχουμε περισσοτερους.

  13. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 08/04/2009 17:46:33

    Έχω αντιληφθεί, ότι κάτι τέτοιες σκηνές προκαλούν ηδονή στους φαν του νόμου και της τάξεως.
    Better than sex που λέμε κι εμείς οι έλληνες.

  14. saaladin avatar
    saaladin 08/04/2009 17:52:47

    Ανωνυμε,στη μεγάλη Επανάσταση[γέλα κάφρε,γίνει ΔΕν γίνει]κάποιους σαν και σένα θα τους κρεμάσουν απ τα ούμπαλα τους και μετά θα τους γυρνούν στο δρομο,,,Το Φαντασιακό με κάποιους σαν του λόγου σου κάνει πάρτι γι αυτό γράφε αβέρτα.

  15. Ανώνυμους avatar
    Ανώνυμους 08/04/2009 18:40:26

    Α έτσι saaladin δώσε μας κι άλλα στοιχεία για το πώς την ονειρεύεσαι την επανάσταση σου!

    Τί ωραία εικόνα μας προσέφερες ρε μπαγάσα, σε ευχαριστούμε να σαι καλά μας έφτιαξες τη δίάθεση!

    Πες μας κι άλλα για την επανάσταση που ονειρεύεσαι και είμαι σίγουρος ότι όλο και περισσότεροι θα συντάσσονται μαζί σου!

    Ζήτω η επανάσταση σας! Τώρα γιατί εμένα ως προς τα δικαιώματα του πολίτη θα μου μοιάζει περισσότερο με εκείνη κάποιων άλλων που δήλωναν "επαναστάστες" τριαντα κάτι χρόνια πριν δε ξέρω..

  16. oko avatar
    oko 08/04/2009 18:42:19

    "Ποιος σοφρων θα πηγαινε βολτα?" λενε παραπανω.

    Η αστυνομια πρεπει να προστατευει και τους αφρονες.

  17. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 08/04/2009 18:50:29

    Ανεξαρτητα απο το λαικισμο η μη του θεματος,ειναι βλακεια να βλεπεις κατι κουσαλα,που τρεμει το στομα τους,να μπαινουν μεσα σε διαδηλωσεις,ανεξαρτητα απο το αν πεφτει η οχι ξυλο.
    Αμα εισαι απο 70 και πανω με διαφορα προβληματα μονο της ηλικιας η και προσθετα,και μπαινεις μεσα εκει,μαλλον σε τρωει ο κωλος σου να το παθεις το εμφραγμα.
    Και μετα,θα φταιει ο χωροφυλακας,που απλως σε εσπρωξε,για να μην πας στο Μαξιμου,οπως τοτε με το Σημιτη,που λυσσαξατε.
    Γιατι βεβαια,ο καθε ενας που θελει κατι,πρεπει να μπουκαρει μεσα στο υπουργειο με το ζορι και να κρεμαει τον υπουργο απ το λαιμο,μεχρι να πεθανει,φταιει δε φταιει.

  18. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 08/04/2009 19:20:42

    47 χρονών ήταν ο τυπάς, εφημεριδοπώλης που γύριζε σπίτι απ' τη δουλειά.

  19. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 08/04/2009 19:21:40

    (sorry factorx, πρώτη και τελευταία ήταν)

  20. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 08/04/2009 20:19:02

    Epi Blair xechassate ton Vraziliano pou fagan lachano oi tis Scontland Yard epeidi itan skouros sto metro?

    Oust!

  21. ... avatar
    ... 08/04/2009 21:18:57

    Ο καημένος ο μπατσούλης. τι φταίει αυτός που κλώτσησε το κωλόπαιδο που πήγε στην πορεία; είχε τα νεύρα του. έτσι κι αλλιώς 1000 λίρες μισθό παίρνει.

  22. ... avatar
    ... 08/04/2009 21:31:53

    βασικά το πρόβλημα είναι ότι στην Ελλάδα, τα μισά κόμμεντς στα αντινέα λένε, ας πρόσεχε αφού πήγε σε πορεία, ενώ στην Αγγλία 9/10 λένε ότι η αστυνομία πρέπει να γίνει λιγότερο αυταρχική και δεν επιτρέπονται τέτοιες συμπεριφορές. φαίνεται το δημοκρατικό πνεύμα κάθε κοινωνίας.

  23. Orestios avatar
    Orestios 08/04/2009 21:34:34

    @ 30
    Ναί γιατί εδώ οι αστυνομικοί χαιδεύουν, ενώ εκεί πυροβολούν εν ψυχρώ, ΑΝ θυμάσαι με τον Βραζιλιάνο στο μετρό τι είχε γίνει.

  24. 1 avatar
    1 08/04/2009 21:38:00

    @30

    Λογικό είναι. Στην Ελλάδα υπάρχει ανομία και στην Αγγλία αστυνομοκρατία. Όπως μάθει ο καθένας και ότι του λείπει.

  25. ... avatar
    ... 08/04/2009 22:29:35

    Καλά παιδιά που ζείτε; Στην Ελλάδα η αστυνομική αυθαιρεσία έχει χτυπήσει κόκκινο. Περιστατικά γνωστά, πάμπολλα, ενδεικτικά αναφέρω: ζαρντινιέρα, πράσινα παπούτσια, Γρηγορόπουλος, αλλοδαποί στο τμήμα.

    Ο αστυνομικός βλέπει τον εαυτό του ως εξουσία και νομίζει ότι μπορεί να κάνει ό,τι θέλει. Από τον υπάλληλο στο τμήμα μέχρι τον ΜΑΤατζή.

    Μην κοιτάτε που σε πολιτικά θέματα, όπως στο εμπόριο ναρκωτικών, "αναρχικούς" κ.λπ. κάνουν τα στραβά μάτια. εκεί φαίνεται ότι παίρνουν εντολές. Κάποιοι ψαρώνουν και ζητάνε και άλλη αστυνομία.

  26. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 08/04/2009 22:36:39

    Εσυ εισαι ανεπιδεκτος.
    Ρε συ αλλου,σε σκοτωνουν για πλακα,και δε δινουν λογαριασμο πουθενα κι εσυ λες για ζαρντινιερα.
    Και βεβαια κακως κακιστα εγινε η ζαρντινιερα,αλλα για να ειμαστε και δικαιοι,αμα τους βριζεις απο το πρωι μεχρι το βραδυ,με το γνωστο συνθημα,πολυ θελει,καποιος απ αυτους,να λαλησει και ν αρχισει να κανει πραγματα εκτος ελεγχου;
    Εσυ,τι λες,θα μπορουσες πολυ ευκολα να το ανεχτεις,το καθε κωλοπαιδο,που μπορει να ηταν και παιδι σου,να σε βριζει και να σου πεταει πετρες, μολοτωφ και σκουπιδια;
    Γι αυτο,ξαναδειτε το παλι με ηρεμια και δειτε και την αλλη πλευρα.
    Η Αστυνομια,ειναι ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΚΑΚΟ,που δε μπορουμε να το καταργησουμε.
    Και μη μου πειτε οτι τα καθεστωτα που μερικοι απο σας αναπολειτε,ενω η Ιστορια τα ξερασε,δεν ειχαν Αστυνομια.
    Αν το πιστευετε αυτο,τοτε εισαστε για τα σιδερα.

  27. PATRA avatar
    PATRA 08/04/2009 22:42:28

    Η Σκοτλαντ Γιαρντ παντως φροντισε (πριν βγει το βιντεο) να βγαλει την ουρα της απεξω.
    "Δεν υπηρξε καμια επαφη του θανοντος με τους αστυνομικους, οι οποιοι του ...προσεφεραν και πρωτες βοηθειες"
    Οπως στην ... ζαρντινιερα.
    Οι αστυνομιες ειναι ιδιες παντου.
    Εχουν διαλεξει ρολο και στρατοπεδο.
    Και δεν μιλαω για την εγκληματικοτητα ....γενικως,
    αλλα για τις διαδηλωσεις.
    Οπου ο ζηλος ειναι υπερβαλλων και εχει και θυματα.
    Αλλα αυτη ειναι η δουλεια τους.
    Να προστατευουν τις ελιτ απο τους υπηκοους,
    και αν χρειαστει φοραν και κουκουλες...

  28. ... avatar
    ... 08/04/2009 22:48:45

    Ρε συ και εμένα τι με νοιάζει τι γίνεται αλλού; Έχω κάποια δικαιώματα και θέλω να προστατεύονται. Απλά πράγματα.

    Εγώ δεν είπα ποτέ καθόλου αστυνομία, αλλά φαίνεται είχες πάρει φόρα και μου φόρτωνες πράγματα. Εγώ λέω να υπάρχουν τα κατάλληλα μέτρα, προληπτικά και κατασταλτικά, μέσα στην αστυνομία, ώστε αυτή να μην αυθαιρετεί. Διαφωνείς σε αυτό;

    Τώρα τα άλλα που μου λες σχετικά με το βρισίδι που τρώνε, και να το δω το θέμα αλλιώς και μπλα μπλα μπλα, δεν μου κάνουν τίποτα. Δουλειά τους είναι, αμείβονται για το μπινελίκι και τέλειωσε η υπόθεση.

  29. Orestios avatar
    Orestios 08/04/2009 23:16:53

    @ 35
    It takes two to tango.

  30. Orestios avatar
    Orestios 08/04/2009 23:24:13

    @ 35
    Πάντως τα λεγόμενα σου στο 35 έρχονται σε αντίθεση με αυτά που λές στο 29. Αναφέρεσαι σε άλλη χώρα συγκρίνοντας κάποια δημοσκοπικά ευρήματα (?) με τις απόψεις του antinews θεωρώντας πως το πρόβλημα είναι εγχώριο και στην συνέχεια λες ότι δεν σε νοιάζει τι γίνεται αλλού.
    Επίσης αν αμοίβεσαι πες μας που δουλεύεις να έρθουμε να σε μπινελικόνουμε.

  31. ... avatar
    ... 08/04/2009 23:30:33

    Αν διάβαζες τα λεγόμενά μου θα έβλεπες ότι αναφέρομαι στο πνεύμα της κοινωνίας, και όχι της αστυνομίας. Το πρόβλημα της αστυνομικής αυθαιρεσίας υπάρχει παντού, σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό. Η διαφορά βρίσκεται στο πως το πρόβλημα αντιμετωπίζεται από την κάθε κοινωνία και στην ανοχή που αυτή επιδεικνύει.

    Το δεύτερο το προσπερνάω, μέγιστη κοτσάνα.

  32. Orestios avatar
    Orestios 09/04/2009 00:12:30

    @ 39
    Μάλλον δεν διάβασες το #36

  33. PATRA avatar
    PATRA 09/04/2009 00:22:05

    @ 38
    Ορεστιε,
    παντως οπως βλεπεις, αν και ολοι καταλαβαινουμε πως και εσυ αμοιβεσαι για να δουλευεις (κοσμο) εδω,
    ειμαστε ολοι ευγενεις μαζι σου...
    Και δεν σε μπινελικωσε κανεις αποψε (ακομη.....)

  34. ... avatar
    ... 09/04/2009 01:02:30

    Το είδα, αλλά ξέχασα να σου απαντήσω. Συνοπτικά τώρα, η φράση αυτή δεν ταιριάζει στην περίπτωση της αστυνομίας και το πως αυτή αντιμετωπίζει τους πολίτες. Ο κάθε ένας είναι διαφορετική περίπτωση και δεν μπορεί να βγάζει τα νεύρα του ο αστυνομικός πάνω σε άσχετους, όπως γίνεται στο βίντεο. Δεν πρέπει να κάνει μέσα του την εξίσωση διαδηλωτής=εγκληματίας, ή μετανάστης=κλέφτης και να αποδίδει δικαιοσύνη κατά τη συνείδησή του. Αν το κάνει , και πράττει ανάλογα, πρέπει να τιμωρηθεί, πολύ αυστηρά μάλιστα, γιατί είναι επικίνδυνος για το υπόλοιπο σύνολο.

  35. Decay avatar
    Decay 09/04/2009 01:39:23

    @ 42 Τρία στίγματα,

    Δε μου λές,
    εσύ που πηγαίνεις τακτικά στη FYROM,
    πώς τα βλέπεις εκεί τα πραγματα?
    Ο Γκρούεφσκι υπερασπίζεται τα δικαιώματα των αλβανών?
    1 Η αστυνομία εκεί είναι βίαιη, η αγωνίζεται για τα
    δικαιώματα σου όπως όλων των άλλων μεταναστών?

    2 Άν έκανες στα σκόπια διαδήλωση, πιστεύεις οτι
    οι σκοπιανοί θα σε κερνούσαν καφέ εκεί?

  36. Orestios avatar
    Orestios 09/04/2009 02:01:29

    @ ΠΑΤΡΑ
    Αν έρθεις στη δουλειά μου και με μπινελικώσεις δεν θα σου βγεί σε καλό. Εδώ μπορείς να κάνεις ότι θες, φτάνει να διατηρείς μια αισθητική.

  37. Naruto avatar
    Naruto 09/04/2009 08:47:47

    Κομμωτηριο?

  38. Μάρκος avatar
    Μάρκος 09/04/2009 09:53:30

    Ή εγώ δεν βλέπω καλά, ή έχουμε χάσει το μέτρο. Εγώ βλέπω τον Αστυνομικό να σπρώχνει, βίαια μεν, έναν πολίτη, ο οποίος στις εντολές της Αστυνομίας να φύγει από εκεί, "σφυρίζει" αδιάφορα με τα χέρια στις τσέπες. Σε ένα άλλο blog αναφέρεται ότι ο άτυχος βρετανός εργαζόταν στην περιοχή, και είχε βγει "να παρατηρήσει". Μα είναι δυνατόν; Εννοείται ότι όλοι λυπόυμαστε για τον θάνατό του, αλλά από που κι ως που φταίει η Αστυνομία; Αν το έμφραγμα το πάθαινε π.χ. στο γήπεδο, φωνάζοντας για την ομάδα του, θα έφταιγε η ομάδα του; Οκ, τον έσπρωξε, αλλά υπήρχε περίπτωση να πέθαινε από αυτό και μόνο το σπρώξιμο; Έλεος με τον λαϊκισμό εδώ μέσα.!

  39. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 09/04/2009 10:26:45

    Μα αυτο λεω κι εγω Πατρα μου.Οι Αστυνομιες,ειναι ιδιες.
    Καποτε εβλεπα και ενα εργο,οπου επαιζαν Αμερικανος και Ρωσος αστυνομιος,και καποια στιγμη,ειπε ο ενας στον αλλο,εμεις θα υπαρχουμε παντα.Οι πολιτικοι και τα συστηματα,ας αλλαξουν.

  40. petel avatar
    petel 09/04/2009 12:20:53

    Anonymous Says:
    April 8th, 2009 at 2:59 pm
    April 8th, 2009 at 2:57 pm

    Μ@λ@κισμένη ξεμ@λ@κισμένη καλύτερα έτσι παρά το χάος και το χάλι μας στην Αθήνα.
    -------------------------------------
    Ωραός ο τύπος. Θάλεγες τα ίδια αν ήσουν εσύ ή κάποιος δικός σου και σου ορμούσαν έτσι ρε λεβέντη;
    Κοίτα κάτι κρετίνοι που έχουν και άποψη...!!!!

  41. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 09/04/2009 14:20:46

    Tο ξαναειδα το βιντεο,και μπορω να πω οτι με ενοχλησε αυτη η αποτομη σπρωξια,χωρις,τουλαχιστον απο ο,τι δειχνει το βιντεο,να εχει προκαλεσει ο μακαριτης.
    Τωρα για την καρδιακη παθηση,μπορει και να μην το ηξερε οτι επασχε απο την καρδια του,οπότε ας μην του το φορτωσουμε,σωνει και καλα.

  42. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 09/04/2009 21:11:59

    @46 Έρχεσαι στα λόγια μου Μάρκο.

  43. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 09/04/2009 22:58:02

    http://www.guardian.co.uk/uk/2009/apr/09/g20-death-police-officer-suspended