30/10/2008 13:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως ο κ. Αράπογλου διασφαλίζει την Εθνική

Ιδιαίτερο προβληματισμό προκαλεί στον Διοικητή της Εθνικής Τράπεζας, κ. Τάκη Αράπογλου,  η επικείμενη χρηματοδότηση της Τράπεζάς του από το Ελληνικό Δημόσιο.  Και αυτό γιατί πολλοί είναι εκείνοι που αμφισβητούν τις πολιτικές του και τις στρατηγικές επιλογές του που έχουν επανειλημμένα τραυματίσει το κύρος της Εθνικής, αλλά και του διοικητού της.   

Όμως ο κ. Αράπογλου,   δεν κάθεται με σταυρωμένα τα χέρια.  Η κρατική- οικονομική ενίσχυση της Εθνικής,  προϋποθέτει έλεγχο σε βάθος.  Και ως «καλός» manager που είναι φρόντισε να λάβει εγκαίρως τα μέτρα του.  Με τον κολλητό του επικεφαλής των Νομικών Υπηρεσιών κ.Πέτρο Οικονόμου, επιδίδονται σε αγώνα δρόμου να μαζέψουν τα ασυμμάζευτα.  Και για να έχει το κεφάλι του ήσυχο ο κ. Τάκης (ακόμα και από τον ίδιο τον κολλητό του στις επικείμενες δυσκολίες) έσπευσε να του βολέψει όλη του την οικογένεια.  Το ένα του παιδί,  διορίζοντάς την στο ΜΙΕΤ (Μορφωτικό Ίδρυμα της Τράπεζας) και το άλλο στον Αστέρα.  Φορείς εποπτευόμενους από τον ίδιο. Με παχυλούς μισθούς και με σεμνότητα και ταπεινότητα...

Ευχόμαστε,  ο κ. Προβόπουλος, που γνωρίζουμε ότι μας διαβάζει,  να βάλει στην Εθνική έναν επόπτη με ειδικούς «αδένες». Γιατί ψάχνοντας, θα βρεί πολλά! 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. secret avatar
    secret 30/10/2008 14:05:34

    Λέτε τα ασυμμάζευτα να έχουν σχέση με την αγορά της Finanzbank στην Τουρκία;

  2. μαρία avatar
    μαρία 30/10/2008 14:07:07

    Έχετε εμμονές με τα λαμόγια! Το σκάνδαλο της τουρκικης τράπεζας που κατέρρευσε θα το εξετάσει κανείς; Ή όλοι τους είναι συνεννοημένοι?

  3. pelagos avatar
    pelagos 30/10/2008 14:11:14

    Poies einai oi 3 trapezes pou pairnoun th merida tou leontos apo ta 28 dis;

  4. γιαννης avatar
    γιαννης 30/10/2008 14:33:21

    Μπα, μπα καιτα δυο του παιδάκια στην εθνική ο κ. Δικηγόρος; Τη γυναίκα του γιατί την ξέχασε????
    Έλεος πια με το σάπιο κατεστημένο Αράπογλου

  5. η κουτσομπόλα avatar
    η κουτσομπόλα 30/10/2008 14:46:49

    Για όσους ενδιαφέρονται μπορούν να ψάξουν πόσες ώρες καθόταν υπομονετικά ο Αλογοσκούφης έξω από το γραφείο του Αράπογλου, επί εποχής BANK OF AMERICA, για να εισπράξει την μηνιαία αργομισθία του (οικονομικός σύμβουλος καλέ).
    Και για να μήν ξεχνιόμαστε ποτέ του ο Αράπογλου δεν ισχυρίστηκε ότι έχει περάσει έστω και απέξω από την Ν.Δ.

  6. stavros avatar
    stavros 30/10/2008 15:21:24

    ΤΟ ΠΟΝΗΡΟ ΨΕΜΜΑ ΟΤΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΙΝΕΙ ΛΕΦΤΑ ΣΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΛΑΟ – ή τα όρια της γελοιότητας ενός συστήματος παραπληροφόρησης από κανάλια και εφημερίδες
    Προφανώς ο κόσμος δεν έχει καταλάβει ότι τα 28 δις ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΘΟΥΝ ΣΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ (στους ιδιοκτήτες / μετόχους τους) ΑΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ, ιδιώτες ή επιχειρήσεις. Να τα πούμε απλά λοιπόν:
    ΜΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΧΕΙ:
    (1)ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΛΕΦΤΑ, που είναι ιδιοκτησία των μετόχων της. Με αυτά τα λεφτά πληρώνει το προσωπικό της, τα ενοίκια, τους λογαριασμούς, κλπ. και όλο το λειτουργικό της κόστος.
    (2)ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΤΗΣ, που τα παίρνει από όσους δεν τα χρειάζονται άμεσα (καταθέτες, στους οποίους υπόσχεται εξασφάλιση και ένα μικρό τόκο) και τα δίνει σε όσους τα χρειάζονται (ιδιώτες, επιχειρήσεις) και η τράπεζα κερδίζει τη διαφορά του επιτοκίου που είναι και το κέρδος της.
    Στην προκείμενη περίπτωση το κράτος ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΛΕΦΤΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ (1) καμμίας τράπεζας, ΜΟΝΟ ΠΡΟΣ ΔΑΝΕΙΣΜΟ ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ (2) όποιας τράπεζας έχει υποψήφιους δανειολήπτες αλλά δεν έχει η ίδια λεφτά να τους δανείσει.
    Το Δημόσιο το κάνει μάλιστα επ'εφωλεία του γιατί από τη δανειοδότηση προς την τράπεζα θα εισπράξει 10% ετήσια, πολύ υψηλότερα από την απόδοση των ομολόγων του.
    ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΑΡΙΣΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΣΤΟ ΧΑΣΑΠΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΟΥ ΔΑΝΕΙΣΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΡΕΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥ.
    Και το τελευταίο είναι το πιό σημαντικό, γιατί χωρίς δάνεια δεν μπορούν να δουλέψουν οι περισσότερες επιχειρήσεις, που εάν πέσουν έξω το οικονομικό και κοινωνικό κόστος θα είναι πολύ μεγάλο και θα κρατήσει χρόνια. Όταν μία επιχείρηση κλείσει δύσκολα ξανανοίγει.
    Να μην αναπαράγουμε λοιπόν τις μπαρούφες που λένε τα κανάλια, ο εύκολος λαικισμός δεν πρέπει να χαρακτηρίζει όσους θεωρούν τον εαυτό τους σοβαρό.
    Άς αφήσουμε το ρόλο του μπαρουφολόγου στα λογής λογής ρεμάλια της τηλεόρασης, τον Αυτιά, τον Οικονομέα, τον Καμπουράκη, τον Παπαδάκη, το Βαρεμένο, τη Μακρή και λοιπούς κομπάρσους τους συστήματος.
    Η πλάκα, μάλιστα, είναι ότι μερικοί, όπως πχ ο Καμπουράκης, είναι οικονομολόγοι, αλλά κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν τι γίνεται, για να ειπράττουν τον παχυλό μισθό από τα καναλο-αφεντικά τους).
    Ο ορισμός της ξεφτίλας!

  7. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 30/10/2008 15:45:04

    @Stavros
    Φίλε, προηγήθηκε η ανάρτηση "Το μέγα σκάνδαλο" του Τραπεζικού (δίπλα σε πολλές άλλες). Καλό είναι να τη διαβάσεις και να τοποθετηθείς συγκεκριμένα στους εντοπισμούς που κάνει. Στη σελίδα αυτή γίνεται συγκεκριμένη προσέγγιση του θέματος, τελείως διαφορετική από τα κανάλια. Αφού σε ενδιαφέρει το μέλλον των δανειοληπτών, πως εκτιμάς τις προτάσεις, που προβάλει το ΑΝΤΙNEWS; Ή τελικά αυτό που προέχει είναι μόνο η απολογητική;

  8. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 30/10/2008 15:49:31

    Όταν το όνειρο του κάθε Έλληνα είναι να διορίσει το παιδί του σε μια θέση στο δημόσιο και την ποιότητα της οποίας διεκδικεί, ανάλογα με την ''εμβέλειά'' του με τους ''γνωστούς τρόπους'', πως περιμένεις να αποτελέσει αυτή η ανάρτηση όνειδος για τους αναφερόμενους?

    Για να τους θίξεις πρέπει να μιλήσεις για πράγματα που ΔΕΝ κάνει η πλειοψηφία των μέσων Ελλήνων και που την ενοχλούν.

  9. leon avatar
    leon 30/10/2008 15:50:10

    Για πες μας ρε stavros... εσυ που απο οτι φαινεται γνωριζεις...με τι επιτοκιο θα δινουν τα νεα δανεια οι Τραπεζες σε αυτους που τα χρειάζονται (ιδιώτες, επιχειρήσεις?
    Μηπως με Euribor?
    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΕΦΤΕΙ ΤΟ EURIBOR STAVROS?

    Κατα τα αλλα...οταν με απολυσει η εταιρεια μου, γιατι δεν θα εχει δουλεια και θα κανει μειωση προσωπικου, εγω δεν θα ανησυχησω για πλεον οι Τραπεζες ΘΑ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΛΕΦΤΑ να την περασω και να κινησω την αγορα...Νεα υπερχρεωμενα νοικοκυρια...νεα σφυρια...νεα εποχη...

  10. γιαννης avatar
    γιαννης 30/10/2008 16:17:07

    Εγώ ξέρω ότι όταν η επιχείρησή μου αντιμετώπισε πρόβλημα ρευστότητας (και αυτό γιατί ο πελάτης μου "ελληνικό δημόσιο" δεν με πλήρωνε για έναν χρόνο, παρότι εγώ για να βγάλω τη δουλειά έπρεπε να πληρώσω ΄προκαταβολικώς) κανείς δεν μου έδωσε ούτε ένα ευρώ! Η εταιρία μου ήταν κερδοφόρος, δεν χρωστούσε σε κανέναν, και πλήρωνε πάντα στην ώρα της! Για να επιβιώσω, αναγκάστηκα να δανειστώ με υψηλότατο επιτόκιο, και έτσι μπήκα σε έναν φαύλο κύκλο εξάρτησης από τις τράπεζες και το κράτος. Έναν κύκλο έμμεσου εκβιασμού! Εμένα ποτέ και κανένας δεν με σκέφτηκε. Όπως καμία άλλη υγιή επιχείρηση Και όταν δεν μπορούσα άλλο να τα βγάλω πέρα, υπολόγισα πρώτα να εξασφαλίσω τα χρήματα για να καλύψω τις υποχρεώσεις μου (αποζημιώσεις, δάνεια κλπ), και έκλεισα παρότι το Δημόσιο μου χρωστούσε ακόμα!
    Κανείς λοιπόν δεν ήρθε να μου πει ενισχύω τη ρευστότητά σου! Στις τράπεζες γιατί κ. Αλογομούρη;

  11. leon avatar
    leon 30/10/2008 16:28:37

    Κατσε ρε γιαννη....τωρα ο Αλογοθκουφηθ θα τα δωσει στις Τραπεζες και αυτες θα σου δωσουν Οοοοοσα θελεις...:)

  12. γιαννης avatar
    γιαννης 30/10/2008 17:28:05

    Μα δεν καταλαβαίνεις! Το μόνο που θέλω είναι δικαιοσύνη προς όλους! Όχι δύο μέτρα και δύο σταθμά!

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/10/2008 18:34:45

    stavro

    δεν επικαλούμαι το αλάνθαστο, αλλά τα λεφτά είναι της ΕΚΤ και το ομόλογα του Ελληνικού Δημοσίου. Η επιχορήγηση είναι συνάρτηση των ΔΑΝΕΙΩΝ που έχει δώσει η κάθε τράπεζα. Η ΤτΕ έχει εποπτικό ή ελεγκτικό ρόλο.

    Όταν η τραπέζα αγοράζει μέσω ΧΑ τις δικές της μετοχές, χρησιμοποιεί μετρητά, και τα μετρητά τα παίρνουν αυτοί που τις πουλούν τις μετοχές. Το αποτέλεσμα είναι ότι μειώνεται η ρευστότητα της τράπεζας και το κεφάλαιό της. Δεν είναι φιλοσοφικό, λογιστικό είναι.

    Το ότι ανέβηκε η μετοχή της τράπεζας την κάνει πιο όμορφη για τα μάτια σου, πιο δύσκολη να την εξαγοράσει κάποιος, αλλά σίγουρα με μικρότερη διαθέσιμη ρευστότητα, τουλάχιστον βραχυπρόθεσμα και μεσοπρόθεσμα.

  14. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 30/10/2008 20:30:06

    Αγαπητέ Σταύρο (post no 6)

    δεν ξέρω με τι ασχολείσαι στον πληρωμένο και στον ελεύθερο χρόνο σου, αλλά σε παρακαλώ μην παραθέτεις σε σειρά λέξεις της Ελληνικής γλώσας, επί αγνώστου θέματος. Υπάρχουν πολλά, και ωραία hobbies.

  15. ahab avatar
    ahab 30/10/2008 21:57:17

    "Σταύρο και κυρ-Σταύρο"
    Κατ΄αρχάς δεν ειναι ευγενικό να κλείνεις το τηλέφωνο στη μούρη μιάς Κυρίας.
    Συμφωνείς/διαφωνείς να είσαι Κύριος γιατι σε τελική ανάλυση μέσω της Κυρίας αυτής απευθύνεσαι σε όλους εμάς.

    Επι του θέματος ,
    1/ Λές "" Το Δημόσιο το κάνει μάλιστα επ’εφωλεία του γιατί από τη δανειοδότηση προς την τράπεζα θα εισπράξει 10% ετήσια, πολύ υψηλότερα από την απόδοση των ομολόγων του.""

    για κάνε μας λιανά αυτό το 10% ....πώς και πόθεν πηγάζει . Ειναι τόκος ή ειναι μέρισμα , ξεκαθάρισε τι ειναι .
    Αυτό γιατί α) αν ειναι τόκος σημαίνει δάνειο οπότε χρειάζονται εγγυήσεις/collaterals β) αν ειναι μέρισμα σημαίνει
    αγορά μετοχών σε μιά επιχείρηση με αμφίβολο μέλλον . Σε διαβεβαιώ ότι τα χρηματιστήρια δεν θα ανακάμψουν
    πρίν το 2012 και τότε πάλι βλέπουμε . Γιατί να πιστέψω/πιστέψεις τον χ,ψ αναλυτή και όχι εμένα.
    Πλέον αυτού δεν ειναι μόνο η έλλειψη ρευστότητας ειναι και και οι μεγάλες χασούρες που έχουν οι τράπεζες και καθυστερούν
    να τις παρουσιάσουν, ή δεν το γνωρίζεις.

    2/ Λές "" Στην προκείμενη περίπτωση το κράτος ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΛΕΦΤΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ (1) καμμίας τράπεζας, ΜΟΝΟ ΠΡΟΣ ΔΑΝΕΙΣΜΟ ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ""

    Να το ξαναπώ, καλά τα ευχολόγια και οι καλές προθέσεις αλλά για εξήγησέ μας ποιός και με τι κριτήρια θα ελέγχει τις τράπεζες σε ποιόν θα δώσει/δεν θα δώσει δάνειο, ή το κράτος θα εγκρίνει και οι τράπεζες θα ενεργούν σαν διαμεσολαβητές (σαν τα τριχίλιαρα της Ηλείας ).

    Υπάρχουν πολλά κενά και κοιτάξτε δώστε αξιόπιστες απαντήσεις στο κόσμο .

    Δεν περιμένω εδώ απάντηση αλλά δεν μασάμε και κουτόχορτο .

  16. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 30/10/2008 22:08:58

    Μα δεν καταλαβαίνεις! Το μόνο που θέλω είναι δικαιοσύνη προς όλους! Όχι δύο μέτρα και δύο σταθμά!

    Αυτό που ζητάς είναι η σωστή λειτουργία των δύο θεμελίων του καπιταλισμού, του ανταγωνισμού και της αγοράς, κάτι που δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Γι αυτό επιβιώνουν τα λαμόγια, δε δουλεύει η αγορά και ο ανταγωνισμός και οι τιμές είναι στα ύψη.

  17. kioles avatar
    kioles 30/10/2008 22:58:18

    Ποτε δεν βρεθηκε τετοιο κακο για τους ανθρωπους σαν το χρημα.Τουτο καταστρεφει πολιτειες,οδηγει ανθρωπους μακρυα απ τα σπιτια τους στην τυχοδιωκτικη ζωη,δελεαζει και διαφθειρει τους τιμιους και τους σπρωχνει σε προστυχες πραξεις .Το χρημα διδαξε στους ανθρωπους το δολο και την ασεβεια.Και δυστυχως αρκετοι ειναι στην ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.Κριμα