#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/09/2010 09:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως ο Σγουρός πάτησε την πεπονόφλουδα που του έβαλε ο Κικίλιας



Στη πρώτη εν πλήρη απαρτία, συζήτηση των υποψήφιων Περιφερειαρχών, βγήκαν ορισμένα, μικρά, αλλά πολύ χρήσιμα συμπεράσματα:

Γ. Σγουρός: Η...μπανανόφλουδα που του πέταξε ο Β. Κικίλιας, τράβηξε τη κουρτίνα, και αποκαλύφθηκε ένας ακραίος οπορτουνισμός. Η κίνηση ΜΑΤ του Κικίλια, έφερε σε αδιέξοδο το Σγουρό, ο οποίος έχοντας εισπράξει τη κοινωνική δυσαρέσκεια δήλωσε πως είναι Κατά του Μνημονίου. Εναντίον δηλαδή του πυρήνα της πολιτικής του ΠΑΣΟΚ, εναντίον του Γ. Παπανδρέου, που λίγες ώρες πριν δήλωνε πως το μνημόνιο είναι η ελπίδα μας. Η φανερή σύγχυση του αποτυπώθηκε όταν δήλωσε προς το Μητρόπουλο καλά, όλο για το Μνημόνιο θα μιλάμε;

Με εκφράσεις απολιτίκ και άχρωμες, ποντάρει περισσότερο στο δίκτυο δημοσίων σχέσεων που έχει δημιουργήσει με πολλούς δημάρχους (και της ΝΔ), παρά στην ολοκληρωμένη πολιτική του πρόταση. Γενικά, έχασε από τη σημερινή εμφάνιση.

Β. Κικίλιας: Η ερώτηση που στρίμωξε τον Σγουρό, του έδωσε μεγάλο κομμάτι από τις εντυπώσεις. Στην ουσία, μίλησε στρωτά, απέφυγε τα λάθη και ήταν προφανώς βελτιωμένος. Θα είναι ακόμα καλύτερος αν δεν ακολουθεί συντεταγμένες επικοινωνίας, που τον εγκλωβίζουν σε μια δυσκίνητη στάση, χωρίς να γέρνει λίγο το σώμα του. Παράλληλα, δημιούργησε καλή αίσθηση με τη παρατήρηση πως τα 217 εκ. της νομαρχίας Αθηνών, δεν είναι πλεόνασμα.Και πολύ σωστά. Ο Σγουρός πήρε 500 περίπου εκ από τον Παυλόπουλο και από τη διαχείρισή τους, τα 217 του μείνανε. Εκεί ο Κικίλιας, τόνισε πως σε καιρό κρίσης τα χρήματα δε πρέπει να μένουν σε ένα μπαούλο, αλλά να φτάνουν στην αγορά, στη κοινωνία. Με λίγα λόγια σε καιρούς κρίσης το κράτος πρέπει να ξοδεύει για να δημιουργεί εισόδημα στην αγορά.

Θ. Παφίλης: Σταθερός, συγκροτημένος λόγος. Κομματικός και ξεκάθαρος..Τον κόσμο που ήθελε τον έπεισε. Επιτέθηκε και κατά των αντι-μνημονιακών, για τη στάση τους στο ζήτημα της Ε.Ε. ενώ είναι ο πιο έμπειρος πολιτικά ομιλητής.

Αδ. Γεωργιάδης: Προσπάθησε να παραμείνει πολύ στο ζήτημα των μεταναστών, γιατί ήξερε πως στο μνημόνιο δεν τον ...έπαιρνε...

Είμαι κατά του Μνημονίου, αλλά το ψήφισα γιατί οι πολιτικοί πρέπει να παίρνουν δύσκολες αποφάσεις, δήλωσε, παίρνοντας το βραβείο του τυχοδιωκτισμού. Ως εκ τούτου επιδίωξε να πετάει τη μπάλα, με συνεχείς ερωτήσεις στους άλλους, ενώ προέβη και σε μια επίθεση στο Γ. Δημαρά, όπου έχασε τις εντυπώσεις. Κατηγορούσε τους τρεις υποψηφίους πως είναι ΠΑΣΟΚ και ψήφισαν τα μέτρα, ξεχνώντας, πως είναι το σημαντικότερο στήριγμα του ΠΑΣΟΚ, στη περίπτωση του Μνημονίου. Η βάση του ΛΑΟΣ έχει οργιστεί με αυτή την απόφαση και είναι ένα βήμα πριν τη...μετακόμιση.

Αλ. Μητρόπουλος: Ανετος ομιλητής, απευθυνόταν στον ενικό και με το μικρό τους όνομα στους υπόλοιπους, ζυμωμένος από τις πρωινές μάχες στην Αρένα του Αυτιά. Φουλ αντι-μνημόνιο και αντι-καλλικράτης, έκανε λόγο για ενωτικό σχήμα.Παρόλα αυτά η κουβέντα καφενείου που κάνει δε κερδίζει παντού. Εχει διείσδυση εκεί που θέλει.

Γ. Δημαράς: Συμπαθής αλλά απογοήτευση ο λόγος του. Κοινές διαπιστώσεις. Χιλιοειπωμένα προβλήματα. Κατάθεση της προβληματικής κατάστασης. Καμία πρόταση πολιτικής, καμία γωνία ο λόγος του. Κενός και κοινότυπος. Σχολή Ντόρας Μπακογιάννη.

Ισως για αυτό τον στηρίζει...

Οι υπόλοιποι δύο κινήθηκαν σε ρηχά νερά..

Πληροφορίες πάντως του antinews, λένε πως υπουργός τηλεφώνησε σε 2 μεγάλες εφημερίδες προκειμένου να μη κάνουν θέμα την "είδηση" που έβγαλε ο Σγουρός. Ήδη πάντως η Ιπποκράτους και το Μαξίμου, βρίσκονται σε μερική αναστάτωση και προσπαθούν να δουν πως θα διαχειριστούν την απάντηση του Σγουρού, που ουσιαστικά βάλλει εναντίον της ουσίας της πολιτικής του Παπανδρέου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. δεξιός avatar
    δεξιός 21/09/2010 09:24:30

    μη γραφετε ανακρίβειες. τα ίδια και τα ίδια. το ΛΑΟΣ ψήφισε ναι στη δανειοδότηση αν και διαφωνουσε με το περιεχόμενο του μνημονίου, η ΝΔ ψήφισε ΟΧΙ σε ολα ,μη τη νοιάζοντας αν θα ειχαμε συσσίτια την αλλη μερα

    • qwert avatar
      qwert @ δεξιός 21/09/2010 10:40:09

      επιτέλους ένα μήνα πριν το μνημόνιο υπερκαλύφθηκε δανεισμός του ΕλλΔημ με εξαιρετικά χαμηλό επιτόκιο. Έλεος με τις ανακρίβειες περί μονόδρομου..Τα έντοκα γραμμάτια και τα ομόλογα για Έλληνες της διασποράς γιατί δεν τα χρησιμοποίησε πριν το μνημόνιο να αντλήσει τα 20 δις που χρειάζεται φέτος και του χρόνου;
      ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ ΣΥΝΑΨΗΣ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ Η ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΗ ΤΩΝ ΠΙΣΤΩΤΩΝ ΚΑΙ Η ΑΝΤΙΚΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ ΜΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ.

  2. popolaros avatar
    popolaros 21/09/2010 09:29:13

    Από ότι φαίνεται την πάτησε το ΛΑΟΣ, όμως.

  3. xehasiarhs avatar
    xehasiarhs 21/09/2010 09:32:59

    δεν την πάτησε, υπουργός ήθελε να γίνει ο άνθρωπος και τ΄λικά την ΧΟΝΤΡΟπάτησε!

  4. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 21/09/2010 09:38:16

    Η δικιά μου αίσθηση "Από τους εννέα ο ένας" στο σημερινό http://firiki2010.wordpress.com/

  5. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 21/09/2010 09:43:19

    @δεξιός...

    Μα λεφτά υπάρχουν....
    Στη πολυκατοικία χωράτε όλοι..

    • δεξιός avatar
      δεξιός @ Βανζέτι 21/09/2010 09:52:42

      στην ΑΓΡΟΓΗ ή στο ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ χωράμε?

      • 3η Σεπτέμβρη avatar
        3η Σεπτέμβρη @ δεξιός 21/09/2010 10:03:57

        Οχι, χωραμε ομως στη SIEMENS, με την Πασοκαρα μαζι...

  6. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 21/09/2010 09:49:07

    Βέβαια..αν κρίνων από το πόθεν αίσχος του Καρατζαφέρη...πολλά λεφτά υπάρχουν

  7. George avatar
    George 21/09/2010 09:54:05

    Τι συσσίτια να είχαμε; Αυτό δεν το διάβασες; http://www.antinews.gr/?p=61580

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ George 21/09/2010 18:18:50

      συσίτιο ΓΚΑΠ απο παντεσπάνι και baggels.

  8. Τοτος avatar
    Τοτος 21/09/2010 09:59:28

    ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΚΑΛΑ.....
    θα ΠΑΤΗΣΟΥΜΕ εμεις την μπανανοφλουδα ,υπερψηφιζοντας ατομα που εχουν προτεινει τα πολιτικα κομματα τα οποια ειναι ΥΠΕΥΘΥΝΑ για την καταντια και το χάλι της Ελλαδας ;
    ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΚΑΛΑ .

  9. xehasiarhs avatar
    xehasiarhs 21/09/2010 10:01:29

    το ρεπορτάζ δεν εντόπισε και την δήλωση του μπουμπούκου για το μνημόνιο στη χθεσινή συνέντευξη.

  10. Γιάννης avatar
    Γιάννης 21/09/2010 10:07:44

    Φοβάσε;
    Μη προσπαθείς να φοβίσεις και άλλους.
    Ξεπέρνα το φόβο και ψήφισε ελπίδα.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Γιάννης 21/09/2010 18:19:31

      κάθε μέρα νέα ονόματα... δεν μπορεί θα είσαστε πολλοί ε;

  11. δεξιός avatar
    δεξιός 21/09/2010 10:09:29

    ο μπουμπούκος ειπε , για το τζαμί και τους λαθρομετανάστες, όλα αυτά που ούτε να ψελλίσει τόλμησε ο κικίλιας -ο αρεστός του πατριώτη Αντώνη

  12. δεξιός avatar
    δεξιός 21/09/2010 10:11:00

    οχι άλλη ελπίδα ,φτάνει

  13. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 21/09/2010 10:23:30

    Δεν είμαι θαυμαστής του Μνημονίου, ούτε συμπαθώ τον Γεωργιάδη και το κόμμα του. Ούτε φυσικά τον αρχηγό του. Ομως, δεν είχε δίκιο που εστίασε στο παραεμπόριο και τους λαθρομετανάστες; (Και όχι "μετανάστες", όπως κακώς γράφεται στην ανάρτηση, δεν είναι μετανάστες νόμιμοι, είναι λαθραίοι που κακώς βρίσκονται εδώ, έπρεπε να είναι περιορισμένοι σε ειδικά κέντρα υπό καθεστώς απέλασης και να απελαύνονται το ταχύτερο δυνατό).
    Ο Περιφεριάρχης τί ρόλο θα παίξει κατά του Μνημονίου;
    Αυτός είναι ο ρόλος του πολιτικού αρχηγού, όχι του Περιφερειάρχη.
    Το παραεμπόριο και η λαθρομετανάστευση, που φέρνει τη γκετοποίηση, την υποβάθμιση, την εγκληματικότητα, τη διάρρηξη του ιστού της πόλη, δεν είναι προβλήματα που πρέπει να αντιμετωπίσει ο Περιφερειάρχης;
    Λαϊκιστής ή όχι, ο Γεωργιάδης έθιξε ένα τεράστιο ζήτημα στο οποίο ο Κικίλιας τί είχε να πει;
    Γιατί αν είναι να συνεχιστεί η τωρινή κατάσταση, δεν με νοιάζει όπως και να λέγεται ο Περιφερειάρχης, Μπουμπούκος ή Αδωνις ή Σπύρος ή Μανωλίδης ή Γεωργιάδης. Με νοιάζει να ξεκαθαρίσει η κατάσταση, ή τουλάχιστον να αγωνιστεί να ξεκαθαρίσει.

  14. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 21/09/2010 10:25:19

    Για τον λόγο αυτό που επισημαίνεις, αγαπητέ, και εγώ ΔΕΝ θα ψηφίσω Κικίλια. Να μας λείπει ένας δεύτερος Νικήτας Κακλαμάνης, στο πιο str8 και το πιο gym, φυσικά.

  15. xehasiarhs avatar
    xehasiarhs 21/09/2010 10:27:41

    τα λέει ο Κακλαμάνης και ο Καμίνης, μην αγχώνεσαι.

  16. Enzo avatar
    Enzo 21/09/2010 10:32:34

    ποιος λετε οτι θα κερδισει την περιφερεια?

  17. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 21/09/2010 10:42:43

    Ο υποψήφιος περιφερειάρχης των οικολόγων Λιάκος, μίλησε πολύ ουσιαστικά για το κρίσιμο θέμα της ΑΥΤΑΡΚΕΙΑΣ των ΤΡΟΦΙΜΩΝ και ενός ΑΥΤΟΝΟΜΟΥ δικτύου παραγωγής και διανομής τους κατά γειτονιά, που θα παρακάμπτει τα καρτέλ.
    Αυτό είναι το πολύ επιτυχημένο ελβετικό και όχι μόνο μοντέλο.

    Αντίθετα, μελετημένη και εύστοχη θεωρώ την ατζέντα που έθεσε ο Γεωργιάδης για το παραεμπόριο και το τζαμί.

    Ο Παφίλης ο πιο συγκροτημένος στα εργασιακά-κοινωνικά ζητήματα, ίσως ο πιο ρεαλιστής υποψήφιος για την τεράστια Περιφέρεια-Φτωχομάνα Αθήνα-Εργατούπολη.

    Αυτοί οι τρεις μπορεί να κάνουν την έκπληξη.

    Οι τρεις, Μητρόπουλος, Αλαβάνος, Ψαριανός, χωρίς σαφείς διακριτές.
    Ο Κικίλιας ελαφρά βελτιωμένος επικοινωνιακά.
    Αλλά όταν τον ρώτησε ο Γεωργιάδης για το παραεμπόριο και το τζαμί έκανε ότι δεν άκουγε...

  18. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 21/09/2010 10:44:22

    Η Ντόρα στηρίζει Δημαρά, γιατί είναι κι εκείνη εναντίον του μνημονίου;

  19. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 21/09/2010 10:51:40

    Σγουρός: ο πλέον αντιπαθής!
    Μητρόπουλος: όντως άνετος ομιλητής και γνώστης. Αλλά εκείνο το "..να πείσουμε το ΠΑΣΟΚ", λέει πολλά για τις προθέσεις του!

  20. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 21/09/2010 11:03:38

    Το κορυφαίο του Μητρόπουλου ήταν εκείνο το "δεν χρωστάμε η Ευρώπη μας χρωστάει" Γραφικός λαικισμός αντάξιος ενός εκπροσώπου του βαθέος ΠΑΣΟΚ.

  21. aengus avatar
    aengus 21/09/2010 11:17:29

    @δεξιός
    Αν σου αρέσει να κοιμάσαι και να ξυπνάς με παραμύθια, δεν πειράζει-- όλοι οι άνθρωποι ενεργοποιούν μηχανισμούς άμυνας για να μην καταρρεύσουν…

  22. Lewnidas avatar
    Lewnidas 21/09/2010 11:17:56

    εαν ο πανηλιθιος ειχε δανιστει τον γενναρη ολο το ποσο δεν θα χρειαζοταν κανενα μνημονιο. αν ακουγες τον σαμαρα θα το ηξερες. τελος πια με την καραμελιτσα. το ψηφισε για να κανει αβαντα στο γιωργακη οπως τον διεταξαν οι διαπλεκομενοι που τον βγαζουν στα παραθυρα(οπου ξαφνου σταματησε να ειναι ακροδεξιος και ασοβαρος).

  23. aengus avatar
    aengus 21/09/2010 11:19:00

    Ελάτε τώρα και είναι και σε ενδιαφέρουσα. Εγκυμονεί κι άλλους….

  24. Γιώργος avatar
    Γιώργος 21/09/2010 11:21:49

    To ΛΑΟΣ στήριξε το ΠΑΣΟΚ στην πιο δύσκολη στιγμή του, με ολέθριες συνέπειες για την πατρίδα.
    ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ

  25. aengus avatar
    aengus 21/09/2010 11:22:02

    Όχι βέβαια –γιατί είναι υπέρ του Μνημονίου!

  26. Γιώργος avatar
    Γιώργος 21/09/2010 11:23:03

    Τα υποβρύχια που γέρνουν συμφωνήσατε να τα πάρουμε. Το λογαριασμό ποιός πληρώσει, ο Καρατζαφέρης;

  27. Γιώργος avatar
    Γιώργος 21/09/2010 11:26:46

    Ο πατριώτης Καρατζαφέρης κατηγόρησε όσους διαμαρτύρονταν για τον λαθρονόμο, ως πράκτορες ξένων μυστικών υπηρεσιών.
    Για να μην πούμε για τον Τατούλη τον άπατρι κομμουνιστή, που υποστηρίζει ο υπερπατριώτης Καρατζαφέρης.

  28. aengus avatar
    aengus 21/09/2010 11:27:05

    Από το ιστολόγιο redwildwind.blogspot. για «Το Μεγάλο Κόλπο του ΠΑΣΟΚ»:

    «Η υποψηφιότητα Δημαρά είναι, κατά τη γνώμη μου, το μεγάλο κόλπο του ΠΑΣΟΚ. Στόχος της να εγκλωβίσει ψηφοφόρους για να σωθεί η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ από καταβαράθρωση. Να εγκλωβίσει κόσμο , να εμποδίσει διεργασίες στη συνείδηση του λαού που θα οδηγούσε σε ριζικές αλλαγές πολιτικών συμπεριφορών, τουλάχιστο. Θα έλεγα δε πως και η υποψηφιότητα Μητρόπουλου στο ίδιο μήκος κύματος κινείται. Το ΠΑΣΟΚ έχει απλώσει δίχτυ ασφαλείας. Έχει υποψηφιότητες για όλα τα γούστα. Κάτι σαν μπακάλικο συνείδησης. Από όλα έχει το μαγαζί. Ξεπουλημένους, δήθεν αγωνιστές, τηλεμαϊντανούς για τον ταλαίπωρο συνταξιουχούλη. Να είστε σίγουροι πως όλοιι αυτοί μετά τις εκλογές θα κουβαλήσουν τις ψήφους στην αγκαλιά του Γ.Α.Π και τότε γραψτε αλοίμονο.»

  29. aengus avatar
    aengus 21/09/2010 11:38:23

    «Στόχος της Κίνησής μας δεν είναι να αμφισβητήσουμε την τυπική νομιμότητα της Κυβέρνησης και να χρησιμοποιήσουμε τις εκλογές του Νοέμβρη για εφαλτήριο κυβερνητικών μεταβολών».
    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    ΑΛΕΞΗΣ ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ

  30. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 21/09/2010 11:45:19

    Αρα, ο "παρών" Δημαράς....

  31. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 21/09/2010 12:01:23

    Και η δική μου συνεισφορά για τους 3 υποψηφίους του ΠΑΣΟΚ (αποσπάσματα από το "Κοινή ανακοίνωση των τριώ και του ΠΑΣΟΚ" ΣΤΙς 14/9 στο firiki2010)

    "Είμαστε ΠΑΣΟΚ . “Βαθύ”, “βαθύτατο”, “ρηχό”, αλλά πάντως ΠΑΣΟΚ.

    Παλιό, καινούργιο δεν έχει σημασία . Αυτά είναι για σας να κάνετε συζητήσεις στα καφενεία και εσχάτως στα blogs. Εμείς δεν καταλαβαίνουμε από αυτά.

    “Ανάλγητοι εκσυγχρονιστές” και “κοινωνικά ευαίσθητοι” είμαστε μαζί. Πάντα. “Πατριωτικό ΠΑΣΟΚ” και το υπολοιπο το “μη πατριωτικ’ο” είμαστε ” ένα” . Δισυπόστατο μεν, αλλά “ένα”. Είμαστε το “όλον” ΠΑΣΟΚ......

    .......“Αντιεξουσιαστές”, “μνημονιακοί” “εκσυγχρονιστές”, “πατριώτες”, “Ευρωπαίοι ελληνόφωνοι δικηγόροι” ‘αντιμνημονιακοί”, “ακτιβιστές”, ” παλαιοπασόκοι”, “διεθνιστές”, θα είμαστε εκεί , θα ( σας λέμε ότι) αναζητάμε πέμπτο, έκτο,…….. δεκατοόγδοο δρόμο προς…. κάπου και θα σας ζητάμε να μας ακολουθήσετε. Για μια παγκόσμια διακυβέρνηση? Για μια εθνικά υπερήφανη απομόνωση? Για να σώσουμε τους πιγκουίνους του πλανήτη? Ούτε ξέρουμε , ούτε έχει σημασία. Το μόνο που μετράει είναι να είμαστε μαζί και να μας ακολουθείτε.

    Είμαστε το όλον ΠΑΣΟΚ! Είμαστε μονίμως και ταυτόχρονα τα πάντα ! Ενα χαζοχαρούμενο κι επικίδυνο τίποτα! Ψηφίστε μας!"

  32. spiros avatar
    spiros 21/09/2010 12:04:57

    Στα λόγια μπορεί αλλά το αποτέλεσμα είναι άλλο. Στήριξε ουσιατικα όλες της επιλογές του ΠΑΣΟΚ . Σε όλα τα λάθη του έδωσε συγχοροχάρτι και όταν εκλιπαρούσε στην Βουλή να περνούν όλες οι συμβάσεις του απάντησαν. Γνώριζες τι ψήφιζες.

  33. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 21/09/2010 12:16:53

    Το Μητσοτακέικο καραδοκεί.΄Άνθρωποι της Ντόρας μπαίνουν στο ψηφοδέλτιο Μπουτάρη στη Θεσσαλονίκη (Αβραμίδης, Βαγγέλης Κόρακας, Λίτσα Αγκερκοπ, Ειρήνη Γυφτοπούλου) . Φίλοι Μακεδόνες, ελπίζω να μην έχετε ξεχάσει τη στάση του καθενός το 1992-93 στο Μακεδονικό θέμα. Ελπίζω να θυμόσαστε την περήφανη στάση Σαμαρά αλλά και τη δοσιλογική υποταγή του Μητσοτακέικου. Ο λαός είναι υπεύθυνος για την ψήφο του και έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Ας μην γκρινιάζουμε μετά..

  34. Wolf avatar
    Wolf 21/09/2010 12:43:42

    Ερώτηση:
    Το ΠΑΣΟΚ διεγραψε το Δημαρά, τη Σακαράφα, τον Οικονόμου, για τη διαφωνία τους στο μνημόνιο και την πολιτική της Τρόϊκα.
    Τον κο Σγουρό, υποψήφιο Περιφερειάρχη Αττικής του ΠΑΣΟΚ, που δηλωσε ότι είναι κατά του μνημονίου, αρα και ενάντια στην πολιτική Παπανδρέου, θα τον διαγράψει το ΠΑΣΟΚ, θα τον ακυρώσει από υποψήφιο Περιφερειάρχη?

    Ρωτάω εγώ τώρα!!!

    • Enzo avatar
      Enzo @ Wolf 21/09/2010 12:46:51

      τσαμπα ρωτας.
      οι νεοελληνες ειναι μπεεεεεεεε προβατα και ο γιωργακης τσοπανης που τα βγαζει για βοσκη και χορταρακι.

  35. Ορθολογιστής avatar
    Ορθολογιστής 21/09/2010 13:00:06

    Μά καί οί άλλοι δέν είπαν κάτι τό διαφορετικό. Λένε ΟΧΙ στό μνημόνιο καί ΝΑΙ στήν δανειοδότηση. Ή μήπως λένε όχι καί στήν δανειοδότηση;

  36. Μεριλένα avatar
    Μεριλένα 21/09/2010 13:01:47

    Απορώ αν πιστεύετε αυτά που γράφετε ή αν τα γράφετε για να τα πιστέψετε, τελικά. Χωρίς πολιτική παιδεία, με λεξιλόγιο 100 λέξεων, χωρίς βάθος, χωρίς εμπειρία, χθες απέδειξε γιατί μπορεί να μείνει ακόμη και εκτός του β'γύρου. Το μόνο που έκανε ήταν να παπαγαλίσει την ερώτηση που του είχαν υποβάλλει οι επικοινωνιολόγοι που έχουν πέσει πάνω του, διευκολύνοντας τον Σγουρό να το παιξει αντιμνημονιακός. Ο κακόμοιρος ο Κικίλιας θα είναι το πολιτικό βατερλώ του Σαμαρά.

    • Enzo avatar
      Enzo @ Μεριλένα 21/09/2010 13:05:49

      εχεις και καποιο δικιο.
      παρα ηταν ρισκο ο κικιλιας.
      δεν ακομα ωριμη η ελληνικη κοινωνια για τετοιες αλλαγες.

    • Enzo avatar
      Enzo @ Μεριλένα 21/09/2010 13:06:52

      εχεις και καποιο δικιο.
      παρα ηταν ρισκο η επιλογη ο κικιλιας.
      δεν ειναι ακομα ωριμη η ελληνικη κοινωνια για τετοιες αλλαγες.

  37. aengus avatar
    aengus 21/09/2010 13:03:07

    Ριάλιτι στους δρόμους
    Στις πλατείες
    Στο Σύνταγμα
    Η Στιγμή της Αλήθειας
    Ανιχνευτής Ψεύδους

    Έχεις πάει ποτέ με γυναίκα;
    Με ξεφτίλισες μωρή, τι ΄ν΄ αυτά που είπες;
    Ήταν πολλά τα λεφτά μπαμπά
    Η τιμή τιμή δεν έχει
    Αξιοπρέπεια

    Αχ πατρίδα μου γλυκιά
    Νεκρόσιτοι κι ερεβομενείς
    Κοπροκρατούν το παρόν
    Και το μέλλον

    Αχ πατρίδα μου γλυκιά
    Θα καούν σαν κεριά
    Στο μεγάλο
    Τραπέζι της Ανάστασης
    Αχ

  38. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 21/09/2010 13:15:00

    @ Γιώργος.....κάποτε η παραπληροφόρηση πρέπει να σταματήσει…..το πρώτο υποβρύχιο τύπου 214 (ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΗΣ) κατά τις δοκιμές μετά από την κατασκευή του στην Γερμανία εμφάνισε ένα πρόβλημα ευστάθειας σε μια ειδική συνθήκη…..πιο συγκεκριμένα στις δοκιμές της Βόρειας Θάλασσας τον Αύγουστο του 2006 το υποβρύχιο ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΗΣ έπλεε στην επιφάνεια με ύψος κύματος 6 μέτρων, μήκος κύματος μεγαλύτερο του μήκους υποβρυχίου, ταχύτητα 11 κόμβων -μέγιστη ταχύτητα επιφανείας- και γωνία 30 μοιρών προς το κύμα, όταν παρουσίασε μέγιστη κλίση διατοιχισμού 45 μοιρών.
    Η γερμανική εταιρεία που κατασκεύασε το υποβρύχιο υποστήριξε πως η μείωση της ταχύτητας κατά δύο περίπου κόμβους (δηλαδή στους 9) θα περιόριζε την κλίση στις 25 μοίρες, αλλά οι αρμόδιοι αξιωματικοί του Πολεμικού Ναυτικού θεώρησαν πως υπήρχε πρόβλημα και ότι δεν θα γινόταν η παραλαβή του υποβρυχίου αν δεν συνέβαινε πρώτα πλήρης αποκατάσταση του προβλήματος.
    Δηλαδή το υποβρύχιο ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΗΣ υποβρύχιο δεν έγερνε, ούτε είχε αποκτήσει μόνιμη κλίση, απλά εμφάνιζε μεγάλη κλίση διατοιχισμού με συγκεκριμένες μέγιστες τιμές υπό διαφορετικές συνθήκες καιρού, πορείας και ταχύτητας όταν έπλεε στην επιφάνεια.
    Εξαιτίας αυτού του ζητήματος που προέκυπτε λόγω της προαναφερόμενης ειδικής συνθήκης και λόγω της επιμονής του Πολεμικού Ναυτικού να μην παραλάβει το υποβρύχιο, τα ναυπηγεία HDW που το κατασκεύασαν ,εφάρμοσαν σε αυτό σειρά τεχνικών μέτρων βελτίωσης της συμπεριφοράς του στην επιφάνεια.
    Το δεύτερο εξάμηνο του 2007 το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας ζήτησε να γνωματεύσουν για το υποβρύχιο το Γερμανικό Ναυτικό και η γερμανική κρατική αρχή διασφάλισης ποιότητας, δηλαδή το Ομοσπονδιακό Γραφείο Στρατιωτικής Τεχνολογίας και Προμηθειών (BWB).
    Το Πολεμικό Ναυτικό μάλιστα αποφάσισε στις 5 Ιουνίου 2008 να συμμετάσχει στις δοκιμές προσωπικό του Ναυτικού Κλιμακίου Κιέλου, με την ιδιότητα των παρατηρητών.
    Ακολούθησαν δοκιμές μεταξύ Ιουνίου και Σεπτεμβρίου 2008, υπό την επίβλεψη των 2 προαναφερόμενων αρχών (Γερμανικό Ναυτικό και BWB) και την παρουσία των παρατηρητών του Πολεμικού Ναυτικού.
    Οι δοκιμές αυτές πιστοποίησαν πως το υποβρύχιο δεν εμφανίζει σε καμιά περίπτωση και καμιά συνθήκη μεγαλύτερη κλίση από αυτήν που προβλέπεται διεθνώς.
    Πιο συγκεκριμένα, το πρόγραμμα ελέγχων και δοκιμών ολοκληρώθηκε στο τέλος Σεπτεμβρίου 2008, και συντάχθηκε σχετική αναφορά της BWB και του Γερμανικού Ναυτικού, η οποία υποβλήθηκε με επιστολή στο Πολεμικό Ναυτικό τον Οκτώβριο 2008 διαβεβαιώνοντας για τα ακόλουθα:

    - το υποβρύχιο πληροί τις συμβατικές προδιαγραφές.

    - άν προοριζόταν για το Γερμανικό Ναυτικό, το υποβρύχιο θα παραλαμβανόταν αμέσως.

    Δηλαδή η προαναφερόμενη αναφορά πιστοποιούσε ότι το υποβρύχιο είναι αξιόπλοο και επιχειρησιακό.

    Παρόλα αυτά το Πολεμικό Ναυτικό δεν παρέλαβε το υποβρύχιο και συμφωνήθηκαν
    νέες δοκιμές την άνοιξη του 2010.
    Έτσι έγιναν την άνοιξη του 2010 στην Γερμανία και την Νορβηγία νέες δοκιμές του συγκεκριμένου υποβρυχίου, στις οποίες μάλιστα αυτό χαρακτηρίστηκε αξιόπλοο και εντός των τεχνικών και επιχειρησιακών προδιαγραφών.
    Για αυτό και τελικά το παραλαμβάνουμε τώρα.

    Πηγή

    http://nationalpride.wordpress.com

  39. Μεριλένα avatar
    Μεριλένα 21/09/2010 13:15:26

    προς ΕΝΖΟ

    Ναι, η κοινωνία φταίει τώρα που δεν μπορεί να αντιληφθεί το μέγεθος της φοβερής αυτής υποψηφιότητας...
    Ο κόσμος δεν αγνοεί τον Κικίλια γιατί είναι νέος και άγνωστος. Τον αγνοεί γιατί το πολύ - πολύ θα μπορούσε να είναι διαμερισματικός σύμβουλος. Όχι περιφερειάρχης στη μεγαλύτερη περιφέρεια. Αμ, το επιχείρημα Σαμαρά: "τι τράβηξε η μητέρα του για να συνδυάσει το μπάσκετ και την ιατρική". Σιγά ρε παιδιά. Τότε τι να πούνε οι μανάδες που έχουν τα παιδιά τους με δύο μάστερ στα 35 τους να δουλεύουν για 800 ευρώ; Άστοχο και προκλητικό επιχείρημα. Για έναν άνθρωπο που δεν έχει ούτε ένα ένσημο. Αλλά δεν είναι και ο μόνος...

    • Enzo avatar
      Enzo @ Μεριλένα 21/09/2010 13:20:20

      ειπα , εχεις δικιο.
      μεγαλο το ρισκο και θα φαμε μεγαλο χωνι στις εκλογες.

  40. aengus avatar
    aengus 21/09/2010 13:27:45

    «Σκυλοκοίτες και νεκρόσιτοι κι ερεβομανείς
    Κοπροκρατούν το μέλλον»

    Οδ. Ελύτης

  41. aengus avatar
    aengus 21/09/2010 13:31:51

    πανκάλους

  42. stibada avatar
    stibada 21/09/2010 13:34:23

    Τρίποντο πριν την λήξη του αγώνα...απο Κικίλια.
    Τρέχουν δεν φτάνουν στο Πασοκ με τα λεγόμενα του Σγουρού...
    Τελικά ποιος ειναι με το ΠΑΣΟΚ ούτε καν ο Σγουρός...

  43. Lewnidas avatar
    Lewnidas 21/09/2010 13:41:36

    δηλαδη συγνωμη γιατι πραγμα κατηγορειται ο ανθρωπος?
    α)οτι εχει αντιεμπορικη φατσα?
    β) που ηταν επαγγελματιας μπασκετμπολιστας
    γ) οτι τελειωσε την ιατρικη.

    η΄οτι δεν βγαζει 800 ευρω, εχοντας 2 μαστερ?

    η θεση ειναι καθαρα πολιτικη και το κομμα επελεξε εναν νεο ανθρωπο που δεν προερχεται απο κανενα τζακι καμια οικογενεια και δεν εχει κανενα ΜΜΕ να μας τον παιζει συνεχεια. δηλαδη αν κατεβαινε ο μεϊμαρακης θα ειχε ποιο πολλα να πει.

    ξεκωληστε τα μυαλα σας λιγουλακι ειναι ενας νεος ανθρωπος που κολυμπαει στα βαθια να τον κρινουμε λιγο γιατι δεν το ξεραμε και απο χθες απο την τηλεοραση δεν μας τιμα.

    • Enzo avatar
      Enzo @ Lewnidas 21/09/2010 13:45:47

      ειπα και παραπανω. δεν ειναι ωριμη η ελληνικη κοινωνια για τετοιες αλλαγες .
      συμφωνω και με σενα με αυτο που λες.

  44. Γιώργος avatar
    Γιώργος 21/09/2010 13:44:11

    Δανειοδότηση ανέκαθεν είχαμε αφού είμαστε μία ελλειματική χώρα εδώ και δεκαετίες. Επομένως, κανείς δεν μπορεί να πει όχι στην δανειοδότηση.

  45. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 21/09/2010 14:11:25

    υπάρχει άνθρωπος που σοβαρά πιστεύει ότι ο κύριος Σγουρός θα αποτύχει να είναι μέσα στους 2 πρώτους υποψηφίους σταν πρώτο γύρο των εκλογών, που θα πάνε στον δεύτερο γύρο?
    Όχι βέβαια γιατί είναι ΠΑΣΟΚ, αλλά γιατί :
    α)είναι νομάρχης χρόνια, ξέρει πράγματα και καταστάσεις και προφανώς αρκετά ως πολύ δικτυωμένος......
    β) άνθρωπος γενικά συμπαθής(και χαμηλών τόνων), με μακροχρόνιες σχέσεις και επαφές με τον χώρο του αθλητισμού......
    γ) αρκετά ως πολύ προβεβλημένος από τα προηγούμενα χρόνια και σαφώς πιο αναγνωρίσιμος από τον κύριο Κικίλια.....

  46. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 21/09/2010 16:22:27

    Συσσίτια την άλλη μέρα? Καλά, εσύ τι γράμμα έστειλες στον Άγιο Βασίλη φέτος?

  47. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 21/09/2010 16:24:25

    Ώρες είναι να αρχίσω να εμφανίζομαι με nick Πασόκος (και να λέω τα δικά μου φυσικά)...

  48. ΜΙΧΑΛΗΣ ΦΟΥΣΤΕΡΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΛΗΣ ΦΟΥΣΤΕΡΗΣ 21/09/2010 16:38:01

    Μην ξεχνάμε ότι αυτες οι εκλογές για την περιφέρεια αττικής γίνονται για πρώτη φορά .Το εκλογικό σώμα είναι διαφορετικό απο τις νομαρχιακές εκλογές και δεν είναι σίγουρο ότι θα ψηφίσει συμβατικά.Ο Σγουρός όσο θα προβάλεται τόσο θα χάνει γιατί έχει να αντιμετωπίσει το βάρος του χρίσματος της κυβέρνησης του μνημονίου.

  49. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 21/09/2010 17:13:49

    Καιρός λοιπόν να ΩΡΙΜΑΣΕΙ η ελληνική κοινωνία! Να σταματήσει να είναι αποχαυνωμένη και να ΣΚΕΦΤΕΙ πριν πάει να ψηφίσει το κάθε υποψήφιο. Ας γίνει μια αρχή με τον Κικίλια. Λίγος ή πολύς αυτό μπορούμε να το πούμε μετά την λήξη της θητείας του. Εδώ και ο Νικήτας από πολλούς λέγεται ότι είναι λίγος αλλά στις δημοσκοπήσεις προηγείται. Εξάλλου, θα παρακαλούσα ένα συνομιλητή να μου πεί τι έχει κάνειο κάθε νομάρχης στην περιοχή του; ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ; ΤΙΠΟΤΑ!!!!