#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/01/2010 21:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως ο Γιώργος έσωσε τον Καραμανλή

 

Το χειρότερο με το Γιώργο ξέρετε ποιο είναι; Ότι ενώ τα ήξερε όλα αυτά, φαγώθηκε να γίνει πρωθυπουργός και έσωσε τον Καραμανλή

Φωτογραφία του στο εικόνισμα έχει βάλει ο άλλος στη Ραφήνα και τον θυμιατίζει δυο φορές την μέρα

Ημεροδήκτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. άστεγος avatar
    άστεγος 29/01/2010 22:30:23

    Τί είναι αυτά που λές βρε Ημεροδήκτη;
    Βεβαίως και ο Καραμανλής είχε επίγνωση της κατάστασης, γι' αυτό άλλωστε και προσπάθησε να κάνει όσες μεταρρθμίσεις μπορούσε.
    Αυτό που δεν μπορούσε να προβλέψει είναι η καθίζηση των εσόδων από τα μέσα του 2008 και μετά. λόγω της παγκόσμιας κρίσης.
    Εξάλλου, ποιός μπορούσε;
    Από την άλλη ο Γιωργάκης ήταν ο χαζοχαρούμενος της υπόθεσης που έλεγε, από το 2007, ότι για τα προβλήματά μας έφταιγε η Νέα Δημοκρατία και όχι η παγκόσμια κρίση.
    Έταζε, στους αγρότες, έταζε στους δημόσιους υπάλληλους, κατηγορούσε τον Αλογοσκούφη ακόμη και για ένα ψωροαφορολόγητο των 12.000 ευρώ που ήθελε να καταργήσει για τους ελεύθερους επαγγελματίες.
    Τώρα τα ψέματά του τον ακολουθούν καθημερινά.
    Όλοι τα ξέρουμε αυτά, τα ζήσαμε, δεν τα ζήσαμε;
    Η ουσία είναι μία:
    Η μεγαλύτερη παγκόσμια κρίση που είχαμε ποτέ επιβάρυνε όλες τις οικονομίες του κόσμου, αλλά περισσότερο επιβάρυνε όσες είχαν υψηλό χρέος και μεγάλο δημόσιο τομέα, σαν την Ελλάδα.
    Παρόλα τη δύσκολη τριετία που έχουμε μπροστά μας ελπίζω ότι, έστω και τώρα, ο Γιωργάκης θα συνειδητοποιήσει τις ευθύνες του και θα κάνει αυτά που πρέπει για τη χώρα.
    Πάντως η μόνη αλήθεια που έλεγε προεκλογικά ήταν:
    Ή αλλάζουμε (μυαλά) ή βουλιάζουμε!
    Ελπίζω να το συνειδητοποιεί.

  2. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 29/01/2010 23:25:59

    Τα μέτρα που απαιτούνται δεν θα μπορούσε με τίποτα να τα πάρει ο Καραμανλής. Μείωση μισθων δημοσίου 10-15% δεν μπορούσε να περάσει. Με 151 έδρες και με φθορά 6 ετών, η κυβέρνηση ΝΔ θα έπεφτε έτσι κι αλλιώς. Με όλα τα συνδικάτα και τα ΜΜΕ απέναντι, ο Καραμανλής θα έπεφτε και θα έπαιρνε 25% στις εκλογές!! Θα έβγαινε ΠΑΣΟΚ μέχρι και στη Μάνη!! Η νωπή εντολή επιβάλλονταν τελικά. Όχι πως το ΠΑΣΟΚ θα μπορέσει έτσι εύκολα να περάσει τα σκληρά μέτρα που απαιτεί η Ευρώπη από εμάς. Φλεβάρης-Μάρτης θα είναι εφιαλτικοί για την κυβέρνηση και θα το δείτε. Βατοπέδια και λοιπά ποιόν θα ενδιαφέρουν κάτω από αυτές τις συνθήκες??Ο Γιωργάκης σίγουρα θα προτιμούσε να αναλάβει την πρωθυπουργία υπό άλλα δεδομένα. Τώρα θα πληρώσει τα προεκλογικά του ψέματα που ήταν πάρα πολλά τελικά. Το μόνο σίγουρο είναι πως είχε πλήρη επίγνωση του τί θα παραλάμβανε. Άρα μιλάμε για συνειδητά ψεύδη.

    • LELOUS avatar
      LELOUS @ ΓΙΑΝΝΗΣ 30/01/2010 00:23:09

      Συμφωνώ. Τα μέτρα αυτά δεν θα μπορούσε να τα πάρει ο Καραμανλής. Άλλωστε ήταν πολύ απασχολημένος να δίνει διαλέξεις στο Βατοπαίδι για το πως να προσέχουν την εικόνα της Μονής, μην σας ξεφύγει τίποτα, όχι ότι κάναμε και τίποτα παράνομο κτλ.... (Το είδατε το βιντεάκι ή σας ξέφυγε?)

      Πότε θα καταλάβετε βρε κουφιοκέφαλοι ότι εδώ που φτάσαμε, φτάσαμε μετά από ένα μακρύ χλιδάτο πάρτι με εκλεκτούς προσκεκλημένους, μιας απίστευτα διεφθαρμένης δράκας πολιτικάντηδων, που βρωμούσε από το κεφάλι? Ότι η ''διεθνής κρίση'' απλά επιτάχυνε την πορεία προς το παγόβουνο?

      Αλλά στου κουφού την πόρτα...

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΓΙΑΝΝΗΣ 30/01/2010 01:22:49

      Το βιντεάκι το είδα. Δε λέει κάτι περίεργο. Νόμιμοι είμαστε αλλά αν μας πάρουν οι τηλεοράσεις καήκαμε. Δεν έπεσε έξω.
      Προσωπικά δεν έχω πειστεί ότι το Βατοπαίδι ήταν σκάνδαλο.
      Αν υπήρχε έστω και η παραμικρή χροιά σκανδάλου το Πατριαρχείο θα είχε ξηλώσει με διακριτικό τρόπο των Εφραίμ.

      Για να το χαρακτηρίσω σκάνδαλο θα πρέπει τα ακίνητα να μπήκαν στο Βατοπαίδι επί σκοπόν πλυσίματος κι εν συνεχεία πωλήσεως σε χαμηλές τιμές με το αζημίωτο φυσικά. Κάτι τέτοιο δεν έχει αποδειχθεί.

    • HOOLIGAN avatar
      HOOLIGAN @ ΓΙΑΝΝΗΣ 30/01/2010 14:10:54

      ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΒΑΤΟΠΕΔΙ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ?

  3. Orestios avatar
    Orestios 30/01/2010 00:38:28

    Γλυκά τα έφαγε, ξυνά θα τα ξεράσει.

  4. Fotini avatar
    Fotini 30/01/2010 02:05:53

    @ LELOUS

    Μιλανε και οι πρωτοι διδαξαντες. . .

    Παντως η συζυγος ΔΥ, και συναδελφου της αδελφης μου, αυτοκτονησε οταν εχασε καποια εκκατομυριακια στο χρηματηστηριο . . .το σκανδαλο του αιωνα!!!!!!!!!!!!!!! Αυτοκτονησε κανεις λογω Βατοπαιδιου (το κατασκευασμα του ΠΑΣΟΚ;) Αμαν πια μας γκαστρωσατε με ανυπαρκτα σκανδαλα και παραμυθια για την γιαγια μου στο χωριο που βλεπει μονο, λογω αναλφαβητισμου, Ελληνικα εργα και ειδησεις απο τα μεσα μαζικης παραπληροφορισης . Ελεος ηθικοι του ΠΑΣΟΚ!!!!!!! :)

  5. GEROLIMENAS avatar
    GEROLIMENAS 30/01/2010 02:11:46

    Κ δεν μου λες ρε φιλαράκο, από πού τον έσωσε για να καταλάβω δηλαδή..? ο Καραμανλής θεωρείται κ θα θεωρείται για τα επόμενα 100 χρόνια σαν τον χειρότερο πρωθυπουργό όλων τον εποχών, θεωρείται ο καταστροφέας της χώρας, δεν μπορούσε να πάει πιο κάτω , επομένως δεν το έσωσε απλά το διέσυρε τον έκανε σκουπίδια 10,50% διαφορά τα λέει όλα, κ η καθημερινότητα, τα προβλήματα, τα χρέη, τα εμπόδια που κάθε μέρα παρουσιάζονται, χώνουν ακόμα πιο βαθειά τον καταστροφέα τούτου του τόπου. Από την άλλη ο Παπανδρέου δεν ξέρουμε αν τα καταφέρει γιατί είναι όλα διαλυμένα, η ουσία είναι ότι προσπαθεί κ τολμά να βάλει σε όλους το μαχαίρι στο κόκαλο, κ μια πρόβλεψη.. αν ο Παπανδρέου καταφέρει να βγάλει την χώρα από το τέλμα τότε θα είναι για 15 χρόνια στην εξουσία, η επόμενη 2ετία θα δείξει το μέλλον του ΠΑΣΟΚ.

    Μετά τιμής ένας Μανιάτης

  6. Κεραυνός avatar
    Κεραυνός 30/01/2010 06:55:34

    Πραγματικά έπρεπε να τον αφήσει ο Γιώργος τον Καραμανλή να παραμείνει πρωθυπουργός μέχρι τον Μάρτιο και να του την φέρει για τον πρόεδρο καναν μήνα νωρίτερα. Έχει χάρη που δέν είναι τόσο μπαμπέσης φρόντισε να είναι ξηγημένος πολύ νωρίς γύρω απο το θέμα άσχετα με τις κακές γι'αυτόν επιπτώσεις, το σίγουρο είναι οτι αυτή την στιγμή ο Καραμανλής δέν θα είχε γλυτώσει το δημόσιο λυντζάρισμα.

  7. Fotini avatar
    Fotini 30/01/2010 08:08:08

    @ Κεραυνός

    Και εισαι σιγουρος οτι δεν θα λυντζαρουν τον Γιωργακη; Αυτος δεν ελεγε "ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!"; Η μηπως το ελεγα εγω; Βαλε τωρα καμμια ΝΕΤ η Mega ν' ακουσης περισσοτερα παραμυθακια για να σου αναπτερωσουν το ηθικο σου για την ξευτιλα που εχομε υποστει διεθνως απο τους εκλεκτους σου.

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ Fotini 30/01/2010 11:58:29

      Στην ξεφτίλα μας έφερε ο Καραμανλής ο δικός μου απλά την παρέλαβε. Τα λεφτά τα είχε ήδη σκορπίσει.

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ Fotini 30/01/2010 12:11:25

      Βλέπεις ακόμα και ο φάκτορ το αναγνωρίζει αλλά τί ήθελες να κάνει ο Παπανδρέου να τον αφήσει να παραμείνει πρωθυπουργός ώς το 2012;
      Αρκετή ζημιά δέν έκανε 6 χρόνια στα 8 πόσο θα την έφτανε;

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Fotini 30/01/2010 14:39:00

      Όοοοχι, το ζήτημα ήταν ότι λόγω ελλειμμάτων έπρεπε να πάρει μέτρα. Αντί για μέτρα, έκανε όλα αυτά που σου λέω παρακάτω και μας οδηγεί στην καταστροφή.

    • Quicky avatar
      Quicky @ Fotini 30/01/2010 18:21:53

      ΠΑΣΟΚ:Για το λαό,για το λαό...Χα Χα Χα Χα Χα Χα Χα!!!ΤΩΡΑ ΘΑ ΔΕΙΤΕ.

  8. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 30/01/2010 14:38:06

    Κεραυνέ μου, το να έχεις ελλείμματα δεν είναι ξεφτίλα. Ξέρεις τι ελλείμματα έχει αυτή τη στιγμή όλη η Ευρώπη; Ξέρεις που θα πάει φέτος και του χρόνου το δημόσιο χρέος της Γερμανίας; Ξεφτίλα είναι αυτό που έκανε ο ΓΑΠ, να διασύρει την Ελλάδα στην Ευρώπη, πότε φουσκώνοντας το έλλειμμα για να "φορτώσει" στη ΝΔ τις επιπτώσεις της διεθνής κρίσης, πότε μιλώντας αναπόδεικτα και συκοφαντικά για τις στατιτικές επί ΝΔ, διαλύοντας τελείως την αξιοπιστία όχι της ΝΔ, αλλά της χώρας, πότε τρομοκρατώντας τον ελληνικό λαό για μέτρα που το μόνο που καταφέρνουν είναι να διαλύσουν την παραγωγή, τις επενδύσεις και την κατανάλωση και, πότε μιλώντας για "πρόθυρα της χρεωκοπίας" και διώχντοντας έτσι τους δανειστές της Ελλάδας και, τέλος, πότε εμφανιζόμενος απολύτως ανίκανος στους δανειστές μας να πάρει έστω και ένα μέτρο της προκοπής για να τους πείσει ότι μπορούμε να ξεπληρώσουμε τα χρέη μας και συνεπώς μπορούν να μας δανείζουν άφοβα.

    Όχι ψήφο δεν πρέπει να του δίνετε, αλλά και η λεμονόκουπα που θα του πετάξετε, όταν καταλάβετε τι δούλεμα σας έχει ρίξει όλα αυτά τα χρόνια, πολύ θα του είναι.

  9. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 30/01/2010 16:48:34

    Εκτός από τον Τσιαμτσίκα,χάσαμε και τον Επίκουροοοοοοο!Pourquois?Ευτυχώς ο ελεήμων Θεός,μας έστειλε τον κεραυνό.Διότι τι θα γινόμασταν χωρίς βαρβάρους;;;Οι άνθρωποι αυτοί,είναι μιά κάποια λύση.

    • Quicky avatar
      Quicky @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 30/01/2010 18:22:29

      ΠΑΣΟΚ:Όπου και να πάτε θα σας βρούμε.

  10. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 30/01/2010 18:16:34

    @Ανώνυμε. Πολύ καλά τα λες. Το Βατοπαίδι δεν υπήρξε σκάνδαλο. Το Κράτος έταξε στον γ.Εφραίμ το αντίτιμο, το Κράτος του τα πήρε, το Δικαστήριο απεφάνθη τον Ιούλιο, ότι η Βιστωνίδα δικαίως δόθηκε στο Δημόσιο και όχι στους ακτήμονες από τον γ.Εφραίμ.
    Καλό θα είναι να ανατρέξτε στο vatopaidi.wordpress.com και να δείτε την συνέντευξη του Κ.Λούλη, τ.Διοικητή του Αγίου Ορους στην τηλεόραση ΤRT. Ετσι για να δείτε επιτέλους και τί λέέι η ΄αλλη πλευρά.
    Πώς δεν σας έκανε εντύπωση ότι όσον αφορά στην υπόθεση του "σκανδάλου" του Βατοπεδίου, ποτέ δεν βγήκε στα κανάλια η άλλη πλευρά. Δηλ. η πλευρά της Ι.Μ.Μ.Βατοπεδίου; Πάντοτε ακούγαμε τους Πήλιους Γούσηδες της δημοσιογραφίας, να λένε ψέμματα επί ψεμμάτων. Εγώ δεν λέω να ασπασθείτε την άποψή μου. Εγώ λέω πριν να καταλήξει κανείς σε συμπέρασμα ν΄ακούσει και τις δύο πλευρές. Οπως είναι το δίκαιον, το πρέπον και σωστό....

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 30/01/2010 20:04:39

      και γιατί παρακαλώ η "άλλη πλευρά" δεν δημοσιοποίησε τις θέσεις της; Μήπως δεν είχαν πρόσβαση στον Αντώναρο ή στον Ρουσσόπουλο; Τώρα πυ έκατσε ο κουρνιαχτός βγάλαμε κεφαλάκι;

  11. trochalos avatar
    trochalos 31/01/2010 12:19:25

    Ας πρόσεχε ο Κωστάκης τους συνεργάτες λαμόγια που είχε στο γκοβέρνο του,για να ήταν ακόμα πρωθυπουργός.Επίσης δεν έκοψε τα πόδια των εθνικών εργολόβων των ΜΜΕ,των και της αγίας οικογένειας μετά των πέριξ αυτών πρυτάνεων της διαπλοκής και της διαφθοράς,συμπεριλαμβανομένων και των δημοσιογράφων των είδικών αποστολών.

  12. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 31/01/2010 12:44:17

    Η καμήλα βλέπει μόνο την καμπούρα της μπροστινής της.Την δική της,δεν μπαίνει στον κόπο να την δεί.Καμώνεται πως την αγνοεί.Κάτι σαν jamais vue,ένα πράγμα.Βρασιδάκο,το Βατοπέδι(ή Βατοπαίδι αν θέλεις)προυπήρχε του ΚΚ,αν δεν με απατά η μνήμη μου.Και φαίνεται να μην με απατά.Γιαυτό λοιπόν καλέ μου,ψάξε μπάς και φαίνονται στο βάθος τίποτα πράσινα κεφαλάκια!!!!Οσο γιά τον κουρνιαχτό,φαίνεται πως όχι μόνο δεν έκατσε,αλλά τώρα παίρνει να θεριεύει.Ασφαλώς κι αντιλαμβάνεσαι το γιατί.