#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/09/2011 13:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως ο Βενιζέλος «έδεσε χειροπόδαρα» τον Γιώργο



Στο έπακρο αξιοποιεί ο Βενιζέλος την ικανότητά του σε γρήγορες αποφάσεις, την πολιτική επίπτωση των οποίων ο ΓΑΠ δεν μπορεί να αντιληφθεί. Το τέλος επί των ακινήτων, και μάλιστα μέσω της ΔΕΗ, αποτελεί χαρακτηριστικό παράδειγμα του πως ο αντιπρόεδρος εγκλωβίζει πολιτικά τον Παπανδρέου και του τραβά το χαλί κάτω από τα πόδια του, χωρίς εκείνος να το παίρνει χαμπάρι.

Ο Βενιζέλος έπεισε τον Γιώργο ότι θα κάνει «πολιτική διαπραγμάτευση» με τους δανειστές. Μετά έδιωξε την τρόικα πυροδοτώντας την κρίση και τα σενάρια χρεοκοπίας. Ο Παπανδρέου υποχρεώθηκε να ανακρούσει πρύμνα και να πάρει νέα μέτρα, με τεράστιες πολιτικές παρενέργειες.

Ο Παπανδρέου, που δεν θέλει εκλογές, πήρε μια απόφαση που μπορεί να ρίξει την κυβέρνηση και σίγουρα διαρρηγνύει τις σχέσεις του με το εκλογικό σώμα, εις όφελος της ΝΔ και της αριστεράς.

Άρα οι εκλογές έρχονται πιο κοντά και μάλιστα με δυσμενέστερους όρους για το ΠΑΣΟΚ και τον ΓΑΠ, που οδηγείται σε βέβαιη ήττα. Σκεφθείτε μόνο ότι οι ψηφοφόροι θα πληρώνουν το χαράτσι από τώρα έως (2 δόσεις μέσα στο 2011) και τον Μάιο (οι δύο από τις τέσσερις δόσεις του 2012), διαμορφώνοντας μέχρι και την άνοιξη ένα πολιτικό χρόνο απαγορευτικό για εκλογές.

Είναι τυχαίο ότι ήδη άρχισαν να εμφανίζονται δειλά δειλά τα σενάρια ότι ο Γιώργος δεν θα κατέβει στις εκλογές και θα παραδώσει την σκυτάλη;

Είστε σίγουροι ότι ο ΓΑΠ δεν μετάνιωσε που δεν άκουσε την πρόταση Σαμαρά και έκανε τον Βενιζέλο αντιπρόεδρο και υπουργό Οικονομικών;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tpe avatar
    tpe 15/09/2011 13:32:51

    "Ο Παπανδρέου, που δεν θέλει εκλογές, πήρε μια απόφαση που μπορεί να ρίξει την κυβέρνηση και σίγουρα διαρρηγνύει τις σχέσεις του με το εκλογικό σώμα, εις όφελος της ΝΔ και της αριστεράς."

    Διάβασε λίγο τα σχόλια εδώ μέσα... Η ΝΔ έχει ΧΑΣΕΙ, δεν έχει κερδίσει ψηφοφόρους. Γιατί απλά, δεν είναι όλοι πρόβατα.

    • Ίωνας avatar
      Ίωνας @ tpe 15/09/2011 13:39:25

      Μάλλον εσύ δεν διαβάζεις τα σχόλια εδώ μέσα... Ή δεν θέλεις να τα δεις και να τα καταλάβεις...

      • tpe avatar
        tpe @ Ίωνας 15/09/2011 14:32:59

        Ίωνα, το ότι βράζουν ΟΛΟΙ δεν σημαίνει πως αυτόματα θα πάνε να ψηφίσουν ΑΣ.

        • (A)θανάσης avatar
          (A)θανάσης @ tpe 15/09/2011 14:37:50

          Εδώ είναι το λάθος σου. Ταυτίζεις τον ΑΣ με τη ΝΔ.

          Είναι πλέον κοινό μυστικό ότι αυτό δεν είναι αλήθεια.

          • tpe avatar
            tpe @ (A)θανάσης 15/09/2011 14:52:51

            Συγνώμη σε έχασα.
            ΟΚ, είναι διαφορετικά. Στην κάλπη, δεν μετράνε το ίδιο; Αλλά κι έτσι να είναι, ας το θέσω διαφορετικά. Η αξιωματική αντιπολίτευση κι ο αρχηγός της δεν κερδίζουν από τον αναβρασμό.
            Καλύτερα τώρα;

          • Απορία avatar
            Απορία @ (A)θανάσης 15/09/2011 15:31:24

            Τρία πουλάκια κάθονταν και έπλεκαν πουλόβερ.

            Άντε και καλό διορισμό...

          • tpe avatar
            tpe @ Απορία 15/09/2011 16:17:30

            @Απορία: Εξ ιδίων κρίνεις τα αλλότρια φίλε/φίλη μου...

    • Απορία avatar
      Απορία @ tpe 15/09/2011 13:41:46

      Εδώ μέσα δεν είναι τίποτα. Βράζει από σχόλια όλος ο ηλεκτρονικός τύπος.

      Αλλά ίσως έτσι να είναι και καλύτερα.
      Η χρεωκοπία του μεταπολιτευτικού πολιτικού σκηνικού να δώσει τη δύναμη σε νέα, αξιόλογα και πετυχημένα στη ζωή άτομα, έξω από τα σημερινά κόμματα και τις βαρωνίες, να ασχοληθούν με την πολιτική και να προσφέρουν πραγματικά στην ανοικοδόμηση του τόπου.

      • Αυτόνομος avatar
        Αυτόνομος @ Απορία 15/09/2011 14:43:11

        Ποιός ηλεκτρονικός Τύπος; Εκείνων που προσπαθούν να πιάσουν από τώρα θέση για την πρωθυπουργία Σαμαρά, ή των αδειασμένων που έχουν κάνει από ένα μπλογκάκι και βρίζουν;

    • Kennan avatar
      Kennan @ tpe 15/09/2011 14:44:42

      Φίλες έχει πάρει μεγάλη φόρα και αρχίζεις και γράφεις ανοησίες. Μόνο ένα πρόβατο δεν βλέπει ότι ανεβαίνει η ΝΔ - θα μας τρελλάνεις;

    • Γιαδικιάρογλου avatar
      Γιαδικιάρογλου @ tpe 15/09/2011 22:21:41

      Για να λες ότι η "ΝΔ έχει ΧΑΣΕΙ" πάει να πεί ότι είναι αρκετά μπροστά
      στις δημοσκοπήσεις κι όχι τόσο όσο τη δίνουν οι "εταιρείες" που τις διενεργούν.
      Πάντως η αλήθεια είναι ότι αυτό πονάει.
      Πονάει γιατί ο Σαμαράς κάνει τζακ ποτ, πηγαίνοντας κοντρα στα προγνωστικά.

  2. ataktos avatar
    ataktos 15/09/2011 13:34:43

    πάντως τα καφενεία .. βράζουν και σερβίρουν σκέτο καφέ !!!

  3. Ίωνας avatar
    Ίωνας 15/09/2011 13:37:47

    Λέγε - λέγε, στο τέλος θα το πιστέψεις και ο ίδιος...

  4. ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ 15/09/2011 14:24:17

    Παντως το καφενειο της Βουλης μοιραζει και κουλουρακια...που τα πληρωνουμε ολοι εμεις! Οδηγια προς τους φιλοδοξους γιαουρτιστες ,πριν ξαναεκτονωθειτε ,μια και δεν μπορειτε να αυτογιαουρτωθειτε για αυτους που ψηφισατε,γιαυρτωστε αυτα τα λαμογια που τους χειροκροτουν.Αν ειστε των τεχνων και των γραμματων κουρασμενοι απο τα δακρυγονα του 74' προτιμειστε το κτηριο 16 και βγαλτε επωνυμος τα απλητα τους στην φορα!Μονο ετσι ξηλωνετε το σαπιο συστημα!

  5. Νικόλας avatar
    Νικόλας 15/09/2011 14:36:37

    ΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΑ ΝΕΑ ΣΤΕΛΕΧΗ? ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΔΟΧΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ! ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ!!!

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Νικόλας 15/09/2011 22:14:44

      Αυτή η εντύπωση δημιουργείται πάντοτε σε περιόδους παρακμής της πολιτικής. Ότι αυτός που έρχεται δεν έχει δήθεν κάτι παραπάνω από τα αυτά που έχουμε σήμερα. Όμως κάνεις λάθος. Ο Σαμαράς δίνει μια νέα νοοτροπία. Μια νοοτροπία κόντρα στη νοοτροπία ΠΑΣΟκ που μας έφτασε ως εδώ. Τα απομεινάρια του νεοδημοκρατικού παρελθόντος θα εξαφανιστούν με το αποτέλεσμα της κάλπης. Θα τους εξαφανίσουν οι ψηφοφόροι. Η νέα κυβέρνηση θα αποτελείται από νέους κατά το πλείστον και άγνωστους ανθρώπους. Θα σηματοδοτεί το νέο (τουλάχιστον). Από εκεί και πέρα σίγουρα θα είναι καλύτερα από τον ανεκδιήγητο τωρινό πρωθυπουργό

  6. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 15/09/2011 14:45:52

    ενα βουβο κυμμα ψηφοφορων την ωρα τον εκλογων θα παει στην καλπη για να ψηφισει τον σαμαρα, για να απαλλαγουμε ετσι απο την πιο αχρηστη και ανικανη κυβερνηση των τελευταιων χρονων. η αυτοδυναμια σαμαρα θα ειναι πολυ μεγαλη για να εχει τη δυναμη ετσι να κυβερνησει απερισπαστος την χωρα και να την βγαλει απο το αδιεξοδο.

  7. Χρηστος Νικολοπουλος avatar
    Χρηστος Νικολοπουλος 15/09/2011 14:52:42

    Και μετα το κομμα των βουβων ψηφοΦΟΡΩΝ θα παει στην εφορια για δωσει κανα φορο μια και ο νεος ηγετης θα εχει παραλλαβει καμμενη γη!

  8. alakran avatar
    alakran 15/09/2011 15:04:47

    Με τη μεμψιμοιρία και την ηττοπάθεια μπροστά δεν πάμε.Οι καταστάσεις που βιώνουμε είναι πολύ δύσκολες-όλοι το καταλαβαίνουμε-,αλλά εγώ δεν γνωρίζω πολλούς γκρινιάρηδες να έχουν λύσει κάποιο πρόβλημα.
    Και επιτέλους:Όσοι γκρινιάζουν για τη Ν.Δ τού Σαμαρά,ας μας πουν τί ψήφισαν το 2009, τί (και αν) ψήφισαν στις δημοτικές και περιφερειακές τού 2010 και αν βλέπουν κάποιον καλύτερο από το Σαμαρά για τις εκλογές που έρχονται!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ alakran 15/09/2011 17:52:06

      Alakran
      Σωστές οι ερωτήσεις!!!
      Mhtsos
      ''βουβό κύμα ψηφοφόρων'' θα δώσει ισχυρή αυτοδυναμία..πολύ ωραία έκφραση και μακάρι να βγει αληθινή.!

  9. Χρηστος Νικολοπουλος avatar
    Χρηστος Νικολοπουλος 15/09/2011 15:42:19

    Το τι ψηφισε ο καθε γκρινιαρης και αν ψηφισε δεν κανει ουτε πρεπει να το πει.Αν εκανε λαθος μπορει να αυτογιαουρτωθει, αυτο ομως δεν παυει να τον κανει γκρινιαρη.Επισης ακομα και αν ηθελε να ψηφισει ΝΔ μπορει να μην τον εξεφραζε το αρχηγικο της σχημα σαν και τον ρωτησε κανεις τον γκρινιαρη?Αλλωστε μεταξυ της Ν.Δ. της παλιας και της νεας συρρικνωμενης υπαρχει χαος ιδεολογικο.Οι προτασεις του μελλοντος που μπορει να οραματιζεται ενας γκρινιαρης εμπεριεχουν τους ορους εθνους,παιδεια(οχι CD)αλλα Τζαρτζανο,οικογεννεια,θρησκεια(οχι cds και αυξησεις μετοχικων κεφαλαιων,ανεξαρτητη Δημοκρατια(ακομα ψαχνω τα διαβατηρια...)και πολλα αλλα .Αρα το οραμα του γκρινιαρει θα μεινει οραμα...Αρα το μονο που του μενει ειναι να φωναζει οταν βλεπει το αδικο καθως και να αποχωρησει με τα οραματα του μακρια απο ολο αυτον τον βοθρο.Τι θα γινει ομως αν γκρινιαρης βρει αλλους 4.000.000 γκρινιαριδες?

    • alakran avatar
      alakran @ Χρηστος Νικολοπουλος 15/09/2011 15:51:33

      Η ψήφος μας είναι πιο αποτελεσματική από τη γκρίνια.
      Το κατεστήμενο φοβάται την ψήφο σου,όχι τη γκρίνια σου.
      Ελεύθερος είσαι να κρίνεις τα κόμματα, τις προτάσεις τους και να πράξεις ανάλογα,όταν βρεθείς πάνω από την κάλπη.

  10. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 15/09/2011 15:54:05

    Παράγοντες, πολύ καλή η θεωρία αλλά λείπει ένα κομματι που θα την συμπλήρωνε ως υπόθεση εργασίας άξια πειραματικής επαλήθευσης: Τουτέστιν, με ποιο μηχανισμό καρπώνεται ο Βενιζέλος την φθορά Παπανδρέου; Δεδομένου ότι ο Βενιζέλος και η κενή νοήματος αλλά λεξιπλούσια τιποτολογία του εχει, πλέον, αμείλικτα ταυτιστεί με το ΠΑΣΟΚ. Εκτός εάν γνωρίζετε τον Βενιζλέλο καλά και πείτε ότι ακόμα και έτσι θα ήθελε να γίνει χαλίφης, τόσο λυσσα πια για την καρέκλα. Κρίνοντας από την Αφρικανικής εμπνεύσεως συμπεριφορά του το 2007, θα έχετε δίκιο...

  11. Χρηστος Νικολοπουλος avatar
    Χρηστος Νικολοπουλος 15/09/2011 16:24:57

    Συμφωνο μαζι σου ως προς την επιτεταγμενη υποχρεωση του πολιτη να ψηφιζει.Ομως το κατεστημενα ειχε κανει διαγωνισμο του ΑΣΕπ πριν πολλα χρονια και ειχε διαλεξει λογο μοριων των ΓΑΠ και λογο συστασεων τον Αντωνη.Γι αυτο και ο Αντωνης εδωσε εξετασεις το 93 για να περιμενει το διορισμο.Η αλλη επιλαχουσα εμεινε στην απ'εξω λογο μκυβερνησεως Μπους. Ολοι οι απο κατω τους εχουν αμεση σχεση εξαρτησης με τον εισηγητη της εκαστοτε παραταξεως.Δες παραδειγμα Σταικουρα(συμφωνα με τα δημοσιευματα) εδινε πληροφοριες και ο Καραμανλης επεσε μα ο Σταικουρας εμεινε.Πως να μην γκρινιαξω φιλε μου?

  12. road runner avatar
    road runner 15/09/2011 16:34:35

    Ξεχάστε τις πρόωρες εκλογές επίτλεους. Το ξέρουν πως δεν θα βρουν ούτε την ψήφο τους εκεί μέσα και με την μανία για εξουσία που έχουν προσέξτε μήπως και οι εκλογές δεν γίνουν ούτε το 2013. Μπορεί να προκύψει καμιά κατάσταση "εκτάκτου ανάγκης" βλέπετε. Λέμε τώρα αλλά από αυτούς όλα να τα περιμένετε.

  13. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 15/09/2011 17:27:44

    προτιμω να πληρωσω το φορο μου με κυβερνηση σαμαρα παρα σε αυτους που ξερω οτι τα λεφτα μου πηγαινουν στους νταβατζηδες φιλους του γιωργακη, καταλαβες νικολοπουλε?
    ο σαμαρας θα βγει και θα πει την αληθεια στον ελληνικο λαο και θα δειτε οτι θα μας βγαλει πολυ γρηγορα απο το μνημονιο.

  14. Χρηστος Νικολοπουλος avatar
    Χρηστος Νικολοπουλος 15/09/2011 17:46:29

    Εγω Μητσο μου καταλαβα κατι ραχωβιτσες εκ της Καρδιτας δεν φαινεται να το εχουν καταλαβει.Αλλωστε το εδειξαν με την αρχοντικη,δημοκρατικη συμπεριφορα τους ειςτο Συνταγμα.Ευχομαι η σιγουρια σου για την επιτακτικη αναγκη της αλλαγης πολιτικου σκηνικου να παρει σαρκα και οστα αυτη την εβδομαδα.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Χρηστος Νικολοπουλος 15/09/2011 18:01:20

      Ο Ραχωβίτσας είχε όμως την ευθιξία να υποβάλει παραίτηση μετά τα τραγικά γεγονότα του Μαρτίου...

  15. Βαλκάνιος avatar
    Βαλκάνιος 15/09/2011 17:50:09

    Αληθεύει το δημοσίευμα για κόμμα απόστρατων αξιωματικών στις 21 Νοέμβρίου?Πώς θα γίνει η προσέγγιση Ντόρας -Βενιζέλου?Καρατζαφέρης...ο πρωθυπουργός που ζει ανάμεσά μας??? Αντώνης-Γιώργος οι συγκάτοικοι!! Πώς θα αντλήσουμε πετρέλαιο μαζί με την Τουρκία?Τι παραχωρητήριο θα της δώσουμε?Πως θα την βγάλουμε και εφέτος????Θα βάλουνε φόρο και στην συνουσία??Τι θα γίνει με τις παράνομες συνουσίες?? Όλες οι απαντήσεις θα μοιρασθούν σε cd προσεχώς
    !!!! ΓΑΠ-ΤΡΟΙΚΑ-PRODUCTION USA STUDIOS

  16. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 15/09/2011 18:43:04

    νικολοπουλε μηπως εισαι ντορακι και μα το κρυβεις? δε πειραζει κανεις δεν ειναι τελειος σ αυτη τη ζωη.

  17. Χρηστος Νικολοπουλος avatar
    Χρηστος Νικολοπουλος 15/09/2011 18:55:32

    φτου κακα στην γλωσσα σου!! Ντορακι ουτε να την δω, τον παρερα της βεβαια οταν τα ειχε με τα ¨πολιτικα συγκαλα του¨τον υποστηριξα φανατικα με ολα τα μεσα και απο ολα τα ποστα που μπορουσα , οταν μου κλειναν το ματι οι αφισοκολλητες του κινηματος και τωρα τμηματαρχες.Οσο για τα δημοκρατικα αισθηματα του καρδιτσιωτη μουστακαλη κρατειστε μια αποσταση αν εχετε την καλοσυνη.Τον ζηλεψε ο Αρκουδεας.

  18. ο ξένος avatar
    ο ξένος 15/09/2011 19:08:24

    Η σχέση Παπανδρέου-Βενιζέλου είναι θέμα ελάσσονος σημασίας. Το μείζον είναι οι εκλογές και το δίλημμα χρεοκοπία με ευρώ και αβάσταχτες θυσίες ή χρεοκοπία με νέα δραχμή, επίσης με αβάσταχτες θυσίες, αλλά με το πλεονέκτημα της δημιουργίας καινούργιων δεδομένων στο οικονομικό σκηνικό.
    Τα μέτρα φέρνουν πιο κοντά και τις εκλογές και τη χρεοκοπία και το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ εναγκαλισμένα σ' ένα χορό θανάτου της κοινωνίας.
    Το ΠΑΣΟΚ θα προσπαθεί να τα φορτώσει στη ΝΔ και η ΝΔ στο ΠΑΣΟΚ, καταδικασμένα αμφότερα τα δύο κόμματα στη συνείδηση του ελληνικού λαού.

  19. kp8 avatar
    kp8 15/09/2011 20:56:06

    Το κεντρικό άρθρο μπορεί να αναλύει πολύ εύστοχα τα τερτίπια εξουσίας μεταξύ Παπανδρέου και Βενιζέλου, η ουσία όμως είναι ότι τον όποιο εγκλωβισμό του Γιώργου από τον Μπένυ και τα χαλιά κλπ. θα τα πληρώσουμε όλοι μας με αβάσταχτους φόρους, με αποκορύφωμα τον τελευταίο στα ακίνητα, που έχουν οδηγήσει σε απελπισία τους περισσοτερους Ελληνες. Δηλαδή τι να το κάνω αν ξέρω το παρασκήνιο της επιβολης του φόρου, όταν καλούμαι να πληρώνω συνέχεια δυσβάσταχτα ποσά, χωρίς δουλειά και με παιδιά και υποχρέωσεις. Το ζητούμενο είναι να βρεθεί τρόπος να ελαφρυνθούν τα δυσβάσταχτα βάρη που μας έχουν επιβάλλει με απώτερους σκοπούς πολύ διαφορετικούς από αυτούς που εμφανίζουν.

  20. Μαρκός avatar
    Μαρκός 16/09/2011 01:35:32

    Εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής: Αν αύριο γίνουν εκλογές και ο ΑΣ βγει με πλειοψηφία, θα αλλάξει κάτι; θα ακυρωθούν τα χαράτσια που επέβαλε ο ΓΑΠ η έστω κάποια από αυτά; Και δεν λέω μόνο για τον ΑΣ λέω για όλους και για όποιο κόμμα ή συνασπισμός πάρει την εξουσία, θα ελαφρύνουμε κάπως από τα τόσα βάρη που μας φόρτωσαν; η θα έχουμε τα ίδια; Όποιος θέλει και ξέρει ας απαντήσει

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Μαρκός 16/09/2011 03:42:31

      Ας ελπίσουμε να το μάθουμε το Σάββατο,από τη Θεσσαλονίκη που θα μιλήσει ο Σαμαράς!

  21. Γιώργος avatar
    Γιώργος 17/09/2011 17:05:03

    Αντί να κοιτάξουμε το χάλι μας και πως να φύγει το πασόκ απο την εξουσια αυτο το καρκίνωμα της χώρας αλληλοτρογόμαστε για το τι πως που πότε οι καιροί δεν επιβάλλουν εξηγήσεις ο στόχος είναι διπλος να σωθει η χώρα και να φύγει το πασόκ