#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/10/2013 11:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως οι πραγματικοί δεξιοί θα γυρίσουν στη ΝΔ



Δεν ξέρουμε με απόλυτη ακρίβεια από που προήλθαν οι ψήφοι που γιγάντωσαν τη Χρυσή Αυγή, αλλά το φανταζόμαστε. Κατά κύριο λόγο πρόκειται για παραδοσιακούς δεξιούς, έντιμους ανθρώπους, μεροκαματιάρηδες ή φτασμένους επαγγελματίες, που πληρώνουν τους φόρους τους, πηγαίνουν κανονικά στη δουλειά τους, αγωνίζονται για το ψωμί των παιδιών τους και γενικά είναι αυτό που λέμε καλοί πολίτες και δημοκράτες.

Φυσικά, το 2012 δεν ξύπνησαν από τον βαθύ ύπνο και είπαν: «τώρα είμαστε φασίστες και θα πάμε να ρίξουμε Χρυσή Αυγή δαγκωτό». Άλλωστε, όπως πολλές φορές έχουμε γράψει στο antinews, από τους 500.000 πολίτες που ψήφισαν τον Μιχαλολιάκο, άντε 1.000-2.000 να είναι φασισταριά, τραμπούκοι και εκβιαστές. Οι περισσότεροι είναι δεξιοί, κι όχι μόνο, που απογοητεύτηκαν από το πολιτικό σύστημα, που σιχάθηκαν να είναι αυτοί τα θύματα που τους ρουφάνε το αίμα και ποτέ δεν δικαιώνονται. Αντιθέτως, ευνοούνται πάντα τα μεγάλα συμφέροντα, οι νταβατζήδες και η διαπλοκή.

Κι εκεί ήρθε η Χρυσή Αυγή να γεμίσει το κενό με τον λαϊκίστικο λόγο της. Το τρίπτυχό τους ήταν ένα: Προστατεύουμε την οικογένεια από κάθε κίνδυνο, διώχνουμε τους λαθρομετανάστες που ευθύνονται για την εγκληματικότητα και το μπάχαλο που υπάρχει σε όλη τη χώρα και τέλος βάζουμε μπροστά την πατρίδα η οποία ακόμη και ως λέξη συγκινεί, πόσο μάλλον ως ιδέα.

Λίγο η απογοήτευση από το μεταπολιτευτικό πολιτικό σύστημα, λίγο η απίστευτη οικονομική κρίση, λίγο ότι η Ελλάδα ήταν επί χρόνια ξέφραγο αμπέλι και λίγο η αντίσταση στην... αριστερή κυριαρχία που έκανε και κάνει ό,τι θέλει,  δεν ήθελε και πολύ να «αλλαξοπιστήσουν» από την παραδοσιακή δεξιά, την ανόθευτη δεξιά που πίστευε σε ιδανικά και δεν τα χρησιμοποιούσε για να γεμίζει τις τσέπες ή για να πουλάει τσαμπουκάδες όπως η Χρυσή Αυγή.

Αίφνης, λοιπόν, η αποφασιστικότητα της κυβέρνησης να πατάξει την εγκληματική οργάνωση αφήνει χιλιάδες δεξιούς στον αέρα να αναρωτιούνται; Να συνεχίσω να στηρίζω Χρυσή Αυγή παρά τα εγκλήματα; Να στραφώ σε άλλο αντιμνημονιακό κόμμα γιατί δεν αντέχω άλλο; Ή να γυρίσω στο... πατρικό σπίτι της Νέας Δημοκρατίας που όμως δεν με καλύπτει όπως παλιότερα;

Είναι πολύ μεγάλη η απόφαση καθώς υπάρχει κι ένα ακόμη μεγάλο ζήτημα. Πολύ αναρωτιούνται «γιατί ο Σαμαράς τα βάζει με τη δεξιά και αφήνει τους αριστερούς ανεξέλεγκτους;» Εντάξει, να εξαρθρωθεί η εγκληματική οργάνωση, αλλά τι θα γίνει με τους αναρχοαυτόνομους που κάνουν κουμάντο στα Εξάρχεια, στα Πανεπιστήμια και στις διάφορες βίλες; Τι θα γίνει με τους ακραίους του ΣΥΡΙΖΑ που στήνουν απεργίες, διαδηλώσεις και επεισόδια διαλύοντας τα μαγαζιά του κόσμου;

Τι θα γίνει με τους διάφορους Παναγούληδες και Διαμαντόπουλους που και αυτοί απειλούν τη δημοκρατία; Τι θα γίνει με την ΕΡΤ που είναι τέσσερις μήνες υπό κατάληψη αλλά κανείς δεν τολμά να τους αγγίξει;

Κι έχουν δίκιο οι παραδοσιακοί, σκεπτόμενοι δεξιοί σε όλα. Μόνο που ξεχνούν κάτι. Ξεχνούν ότι δεν πήγαινε άλλο με τη Χρυσή Αυγή. Αν ο Σαμαράς δεν έδινε τώρα τη μεγάλη μάχη σε λίγους μήνες που θα είχαμε ευρωεκλογές, δημοτικές και ίσως και εθνικές, θα υπήρχε μεγάλο πρόβλημα. Χωρίς να είχε αποκαλυφθεί το πραγματικό πρόσωπο του «τέρατος» θα βρίσκονταν κι άλλοι απογοητευμένοι, κι άλλοι που δεν αντέχουν άλλα μέτρα και θα ψήφισε Χρυσή Αυγή. Άντε τότε να τους μαζέψεις.

Κατά τα άλλα, αν ο Σαμαράς θέλει να ξανακερδίσει του δεξιούς που έφυγαν από τη ΝΔ πρέπει να κάνει ορισμένα πράγματα, ίσως πιο τολμηρά από την εξάρθρωση της Χρυσής Αυγής.

Πρέπει κατ’ αρχάς να άρει τα απίστευτα βάρη που βουλιάζουν τον ελληνικό λαό. Δεν πάει άλλο με τις απαιτήσεις της τρόικας για νέα μέτρα, για λουκέτο στην αμυντική βιομηχανία, για νέα πακέτα με νέα μνημόνια. Εδώ και τώρα πρέπει να εγείρει θέμα αναδιαπραγμάτευσης των κανόνων που έχουν βάλει οι δανειστές.

Πρέπει επίσης να αντιμετωπίσει καίρια τα φαινόμενα ανομίας. Από τους λαθρομετανάστες μέχρι τους μπαχαλάκηδες. Πρέπει να δείξει πυγμή και αποφασιστικότητα γιατί ο κόσμος ζητά αποτελέσματα όχι επικοινωνιακά παιχνίδια.

Τέλος, πρέπει, για να μπορέσει να ξανακοιτάξει στα μάτια του δεξιούς οπαδούς της ΝΔ, να μιλήσει στη γλώσσα τους, όπως αυτή έχει δημιουργηθεί με βάση τα νέα δεδομένα στην οικονομία και την κοινωνία. Ξύλινη γλώσσα που άλλα λέει κι άλλα πράττει δεν περνά πλέον. Οι πολίτες απαιτούν κοινωνική δικαιοσύνη κι όχι ρητορείες. Απαιτούν τιμωρία των υπευθύνων για το έγκλημα της οικονομίας, κι όχι συμβιβασμούς.

Έτσι θα γυρίσουν οι πραγματικοί δεξιοί στη ΝΔ και στον Αντώνη Σαμαρά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. occultist avatar
    occultist 01/10/2013 11:43:43

    Μπράβο!!! Θέσατε τον δάκτυλον επί των τύπων των ήλων. Τόσο απλά πράγματα, που δεν μπορούν όχι μόνο να τα φανταστούν αλλά και περισσότερο να τα καταλάβουν τ΄ άτομα που θέλουν να λέγονται ταγοί και ηγέτες.

  2. Ραβινος avatar
    Ραβινος 01/10/2013 11:56:27

    ΟΚ Ας πουμε οτι ''γυριζουνε '' στην ΝΔ .Να δουνε τι ?Την οργανωση ζομπι της Συγγρου και τον ευνουχισμο της υποτιθεμενης ιδεολογικης δεξαμενης του ΙΔΚΚ ?Τα στελεχη της που δεν μπορουν να αρθρωσουν τεκμηρωμενα καμια προταση για τα τεκταινομενα ?Την απαξιωση των αξιων της δημοκρατιας με την ανοχη των ακραιων συμπεριφορων των συμμοριτοσυριζαιων στην Βουλη ,στις καταστροφες των περιουσιων απο τους κουκουλοφορους ,τις ανταρσιες τυπου Κερατεας και Σκουριων ,την καλυψη απο τους λαφαζανοσυριζαιους καθε τραμπουκικης -τρομοκρατικης συμπεριφορας των καταληψιων δημοσιων κτιριων & ληστων τραπεζων ,την ''τακτοποιηση'' ολων των πασοκολαμογιων στον δημοσιο κορβανα εν ονοματι δηθεν της κυβερνητικης συμπραξης μαζι τους για το καλο της πατριδας κλπ ,κλπ ?Σε καθε περιπτωση οπου και να στρεψεις το βλεμμα σου βλεπεις την αδικια να κυριαρχει και αυτο δεν το θελει ουτε ο Θεος ουτε ο διαβολος !Οταν θα αποφασισει να κυβερνησει η ΝΔ{εστω και με αυτη την κουτσουρεμενη κεβερνησιμοτητα που εχει } θα εχει πεταξει το πουλακι .Ιδωμεν !

  3. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 01/10/2013 12:27:10

    για να γίνουν αυτά πέρα από την πολιτική πρωτοβουλία του Σαμαρά που είναι δεδομένη, χρειάζονται και άνθρωποι που θα στηρίξουν την προσπάθεια, γιατί την πιστεύουν όχι γιατί τους συμφέρει ή τους βολεύει

  4. karanus avatar
    karanus 01/10/2013 12:28:23

    Έτσι όπως τα γράφεις είναι.
    Προτείνω να το κρατήσουμε το κείμενό σου , σαν σημείο αναφοράς.
    Να το ελέγχουμε όμως, να δούμε τι θα γίνει από όλα αυτά.
    Γιατί αν αυτά δεν γίνουν, τότε θα πρέπει να πείς και στην αντίθετη περίπτωση τι πρέπει να κάνει αυτός ο κόσμος.
    Μην εξετάζεις μόνο το ευθύ, που είναι και το εύκολο, να μας πείς και για το αντίστροφο ,που είναι το δύσκολο.

  5. Πρέσβης avatar
    Πρέσβης 01/10/2013 12:29:07

    "δεν ήθελε και πολύ να «αλλαξοπιστήσουν» από την παραδοσιακή δεξιά, την ανόθευτη δεξιά που πίστευε σε ιδανικά και δεν τα χρησιμοποιούσε για να γεμίζει τις τσέπες ή για να πουλάει τσαμπουκάδες όπως η Χρυσή Αυγή."

    Υπάρχει τέτοια αγνή δεξιά στην Ελλάδα;Πείτε μου που κρύβεται τόσες δεκαετίες;

  6. Χάρης Χ. avatar
    Χάρης Χ. 01/10/2013 12:35:17

    Δεν ξέρω αν μπορεί πλέον να πείσει η ΝΔ ότι θα ξαναγίνει δεξιό πατριωτικό κόμμα όταν με σπουδή ετοιμάζεται να εισάγει προς ψήφιση το νέο "αντιρατσιστικό" νομοσχέδιο (στην πραγματικότητα ρατσιστικό εις βάρος των Ελλήνων, οι οποίοι μεταξύ των άλλων απαγορεύεται ακόμη και να αντιδρούν λεκτικά στην ισλαμοποίηση της χώρας τους, πρέπει να τη δέχονται τελείως αδιαμαρτύρητα).

    • Paliatsos avatar
      Paliatsos @ Χάρης Χ. 01/10/2013 12:50:06

      Καθοριστικό αυτό που έγραψες Χάρη. Καθοριστικότατο. Και το ακούω από πολύ κόσμο.

    • maverick avatar
      maverick @ Χάρης Χ. 02/10/2013 02:18:44

      +1000

  7. Aggelos avatar
    Aggelos 01/10/2013 13:07:08

    αν δεν παψει η τυρρανικη φορολογια κανεις δεν θα γυρισει πουθενα..

  8. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 01/10/2013 13:11:36

    Δε νομίζω Τάκη !

  9. giorgos avatar
    giorgos 01/10/2013 13:15:27

    Καλημερα και καλο μηνα.
    οσο καλος μπορει να ειναι.
    Εχω μια αποψι για το θεμα.Σημερα ακουσα τα νεα μετρα που μας επιβαλουν με την γνωστη μεθοδο ο Σαμαρας εναντιων νεων μετρων απο κοντα ο Αντι-πρωθυπουργος και υποδοικος για εσχατη προδοσια ενανυιων του λου,ο ανθρωπος του χαρατσιου ο ε.βενιζελος να λενε οχι και ο Ανθελληνας εκπροσωπος της τροικας και υπυργος οικονομοικων να τα ανακοινωνοι,ετσι απλα.ξεραμε ολοι οτι μνημονιο σημαινει κοψιμο δαπανων απο υγεια,παιδεια,στρατιωτικες δαπανες,περιμεναμε ομος και μια πιο σθεναρη διαπραγματευσι απο τον Σαμαρα,Ανρακες ο θησαυρος.και ενας ενας τωρα οι υπουργοι βλ.Αδωνις ανακοινωνουν εξτρα φορους,ακους τον υπουργο παιδειας να διαλυει τα ιδρυματα,αλλα το πολιτικο συστυμα να κραταει σθεναρα ολα τα προνομοια που εχει.οι βουλευτες με τους συνοδους τους τα αυτοκινητα το καναλι τους και μερικες χιλιαδες εργαζομενους φιλους και συγγενεις στην βουλη.Η βιοχαλκο να κλεινη,η Σοριντερ,να κλεινει,4000 αυτοκτονιες,και εσεις λετε πως θα επιστρεψουν οι δεξιοι στο κομμα.ευχωμε να μην γινει τιποτα στραβο και παμε σε εκλογες γιατι ουτε οι βολεμενοι θα τους ψηφισουν.πως θα ζητησουν ψηφο οι βολευτες με τι επιχειρημα,μην τυχον βγει ο ΣΥΡΙΖΑ και τι εγινε δηλ.ο βρεγμενος δεν φοβαται την βροχη.

  10. panos avatar
    panos 01/10/2013 13:25:05

    Ολο και περισσοτεροι δεξιοι αντιλαμβανονται οτι το κομμα που ονομαζεται Ν.Δ. και το οποιο μειωνει συνεχως μισθους και συνταξεις,δημευει την ιδιωτικη ακινητη περιουσια μεσω φορων και κοροιδευει τους πολιτες μιλωντας για επιτυχιες,πλεονασματα και εξοδο απο την κριση σε 6 χρονια,ειναι ενας καρναβαλος που επιβιωνει λογω συριζα..Ομως,οπως γνωριζετε τους καρναβαλους σστο τελος τους καινε..

  11. Hawk avatar
    Hawk 01/10/2013 13:30:03

    Δηλαδή για την ΝΔ υπάρχουν μόνο οι " πραγματικοί δεξιοί", οι φιλελεύθεροι δημοκράτες του κέντρου την αφήνουν εντελώς αδιάφορη? Ρωτάμε για να ξέρουμε, γιατί δεν είναι απαραίτητο κάποιος που αποδέχεται το πρόγραμμα της ΝΔ να θεωρεί τον εαυτό και να φοράει την παλιομοδίτικη λεζάντα του πραγματικού δεξιού.... Μεγάλη χασούρα για την ΝΔ αν ενστερνιστεί μόνο ακροδεξιές ή αυστηρά δεξιές απόψεις και ως γνωστόν εκεί που δημιουργείται κενόν έρχεται κάτι άλλο, από αλλού να το αναπληρώσει.

  12. Δόσης Θεοδόσης avatar
    Δόσης Θεοδόσης 01/10/2013 13:32:43

    Οι πραγματικοί δεξιοί δεν έχουν κανένα λόγο να γυρίσουν στη ΝΔ, για τον απλούστατο λόγο ότι έχει πάψει εδώ και πολύ καιρό να είναι ένα πραγματικά δεξιό κόμμα. Ενα αντίγραφο του ΠΑΣΟΚ ήταν τις τελευταίες δεκαετίες και αυτό παραμένει.

    • Λευτέρης avatar
      Λευτέρης @ Δόσης Θεοδόσης 01/10/2013 19:41:09

      Πες τα, γιατί εδώ μέσα θα ξεχάσουμε και τ'όνομά μας.

  13. gram avatar
    gram 01/10/2013 13:39:12

    Η επανάκαμψη των ψηφοφόρων στη ΝΔ, δηλαδή η επανακτιση εμπιστοσύνης στη ΝΔ, θέλει δουλειά στη βάση, στο τοπικό επίπεδο, στα grass roots που λένε οι αμερικάνοι. Αρα το βάρος πέφτει στον Παπαμιμίκο να μεταφέρει στο καφενείο την πίστη ότι ο Σαμαράς (και η δική του ΝΔ) είναι διαφορετικός από τους άλλους, είναι κομμάτι της λύσης των προβλημάτων μας και όχι μέρος τους, όπως πιστεύουν αυτοί που άφησαν πίσω το μαντρί για το shangri la του Καμμένου και της ΧΑ. Και για να μην χάνουμε την ουσία, ας επικεντρωθούμε και ας συζητάμε για την επανάκαμψη των ψηφοφόρων του Καμμένου που έχουν κάνει μικρότερο "άλμα" και επομένως πρέπει να είναι περισσότερο δεκτικοί σε διάλογο

  14. GLAD avatar
    GLAD 01/10/2013 13:50:34

    Ο κύριος Βορίδης μόλις εχτές στην εκπομπή του Πρετεντέρη , ανέφερε (και αυτός βέβαια ξέρει καλά ) ότι το 40% της πελατείας της Χ.Α. προέρχεται από το ΠΑΣΟΚ.
    Αυτό επιβεβαιώνεται και από το αναμφισβήτητο γεγονός ότι πολλοί από τους ένθερμους υποστηρικτές της "επταετίας" , από έντονο μίσος για τον Καραμανλή , αμέσως μετά την μεταπολίτευση μετακόμισαν ομαδικά στο ΠΑΣΟΚ .
    Προσωπικά πιστεύω , αλλά χωρίς να μπορώ να το αποδείξω , ότι όχι ασήμαντο ποσοστό επίσης θα προέρχεται από την Αριστερά και ιδιαιτέρως από το ΚΚΕ.
    Δεν έχουν σημαντικές διαφορές οι μεν από τους δε , ιδιαιτέρως αν αναφέρεσαι σε λούμπεν όπως αρμόζει στην φρασεολογία των τελευταίων.
    Αρα πιστεύω ότι δεν θα πρέπει να αναμένει πολλά περί επανόδου ψηφοφόρων της η Ν.Δ. από εκεί , ιδίως αν κινείται πάλι με λάθος και νευρικό τρόπο όπως σήμερα οπότε διέγραψε όπως διαβάζω , δικηγόρο - μέλος της διότι ανέλαβε συνήγορος του Κασιδιάρη.
    Γιατί πάλι τέτοια αντιμετώπιση ?
    Αλήθεια ο ΣΥΡΙΖΑ φέρεται έτσι π.χ. στην Κωνσταντοπούλου (που δεν διαλέγει την πελατεία της όπως είναι γνωστό με ηθικά κριτήρια) και λοιπά στελέχη και μέλη του που είναι απροσχημάτιστα υποστηρικτές ακροαριστερών εγκληματιών ?
    Αναμφίβολα αυτή η στάση δείχνει ότι η ΝΔ θέλει με κάθε τρόπο να "κλείσει" την πληγή προς τα δεξιά της , όμως - κακά τα ψέματα - μετά την αποχώρηση των "αυριανιστών - πρασινοφρουρών" από το ΠΑΣΟΚ προς ΣΥΡΙΖΑ , μόνο από το απομένον τμήμα του ΠΑΣΟΚ (ψηφοφόρους και όχι στελέχη βέβαια) - που δεν έχει λόγο υπάρξεως πλέον , μπορεί να περιμένει κάτι.

  15. sos avatar
    sos 01/10/2013 13:51:14

    Τι πρέπει να κάνει;

    Μα να ψηφίσει το νέο αντιρατσιστικό-ισλαμοπροστατετυτικό νομοσχέδιο.
    Και να μην επαναφέρει το γένος για τις στρατιωτικές σχολές

  16. ΩΡΙΩΝ avatar
    ΩΡΙΩΝ 01/10/2013 14:01:20

    "Πως οι πραγματικοί δεξιοί θα γυρίσουν στη ΝΔ".
    Mια και μοναδική λύση υπάρχει και είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ : Να δημιουργεί, έστω και μέσω δημοσίων επενδύσεων, 200.000 θέσεις εργασίας το χρόνο, για τα επόμενα τουλάχιστον 6 χρόνια που είπε κι ο Σαμαράς...

    • Tommy avatar
      Tommy @ ΩΡΙΩΝ 01/10/2013 16:03:04

      Ούτε οι ΗΠΑ δεν είναι σε θέση να διανοηθούν τέτοια μεγέθη, φίλτατε! Ευθυμήσαμε. Προς το παρόν 35% ανεργία το 2014 και βλέπουμε.

      • ΩΡΙΩΝ avatar
        ΩΡΙΩΝ @ Tommy 01/10/2013 19:56:28

        Κι εγώ εν ευθυμία τελών το είπα, αλλά το έχουν πεί πριν απο εμένα πολλοί έγκυροι οικονομολόγοι...
        Αλλά δεν πειράζει, ας δημιουργεί 50.000 θέσεις το χρόνο κι ας μας πάρει 25 χρόνια για να τους μαζέψουμε πίσω όλους...

  17. arcane avatar
    arcane 01/10/2013 14:04:21

    Ο βασικός κορμός των ψηφοφόρων της ΧΑ προέρχεται από το ΛΑΟΣ. Αυτοί οι άνθρωποι έφυγαν από τον Καρατζαφέρη όταν στήριξε τη κυβέρνηση Παπαδήμου και πέρασαν στον Μιχαλολιάκο όταν η ΝΔ ψήφισε το δεύτερο μνημόνιο. Είναι άνθρωποι κοινωνικά συντηρητικοί και εθνικιστές, οπότε δεν θα πάνε στον ΣΥΡΙΖΑ. Είναι ακόμα τελείως αντίθετοι στα μνημόνια, οπότε δεν θα γυρίσουν σε όποιον τα ψήφισε. Μπορεί μερικοί να πάνε στον δεξιό και αντιμνημονιακό Καμμένο, φοβάμαι όμως ότι οι περισότεροι θα συνεχίσουν να ψηφίζουν τη ΧΑ.

    • ΩΡΙΩΝ avatar
      ΩΡΙΩΝ @ arcane 01/10/2013 19:59:00

      Το είπα και εγώ σε παλαιότερο σχόλιό μου. Η Χ.Α. γέμισε το κενό που δημιουργήθηκε όταν το ΛΑΟΣ "απορροφήθηκε" απο τον Σαμαρά...

  18. Δημητρης avatar
    Δημητρης 01/10/2013 14:08:46

    Εγω θα σταθω στα απιστευτα βαρη.....λεγανε το 2013 θα ειναι η πιο δυσκολη χρονια....το 2014 θα πληρωσουμε λιγοτερους η' περισσοτερους φορους ? θα σταματησει οπως ελεγαν η εκτακτη εισφορα ? θα μειωθει η ανεργια ? αυτα ειναι που καινε πολυ κοσμο

  19. Κίτρινη Γραβάτα avatar
    Κίτρινη Γραβάτα 01/10/2013 14:24:22

    ΑΝΤΩΝΗ ΔΙΩΞΕ ΤΟΥΣ ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΥΣ - ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ

    • Ζωντοβολίξ avatar
      Ζωντοβολίξ @ Κίτρινη Γραβάτα 01/10/2013 16:09:54

      Ακριβώς. Και ξεκίνησε την αναγέννηση της Ελλάδας με τις δικές μας και μόνο δυνάμεις. Χωρίς κατακτητές κι εκβιαστές.

  20. zagr avatar
    zagr 01/10/2013 14:26:40

    όλα αυτά που γράφεις φίλε εγώ τα ακούω βερεσέ! για να επιστρέψω εγώ στη ΝΔ θα πρέπει να πειστώ ότι ο σαμαράς θέλει πραγματικά να αντισταθεί στην επερχόμενη αποεθνοποίηση της Ελλάδας (τα εάν μπορεί είναι ένα άλλο θέμα). Η οικονομική κρίση κάποια στιγμή θα περάσει, γεγονός ιστορικά αποδεδειγμένο. Η επερχόμενη αλοίωση όμως του έθνους μας θα είναι μη αναστρέψιμη και μη μου πεις τώρα εσύ για τον ξένιο δία, γιατί θα κοροϊδέψεις ακόμη και τον εαυτό σου.

    • Κάστρα avatar
      Κάστρα @ zagr 01/10/2013 22:24:41

      +1000

  21. Κριτική Σκέψη avatar
    Κριτική Σκέψη 01/10/2013 14:58:46

    Αντώνη μην βγαίνεις φωτογραφία - αυτής της μορφής - με τον Βαγγέλη στη Ν. Υόρκη!!!!!!!!
    Η Φυσιογνωμία του κ. Βενινζέλου, όχι Βενιζέλου, κατά τη συνάντηση δείχνει σαν να λέει (τους γα...........ε) χε, χε, χε.
    Ο ΗΓΕΤΗΣ στην παρούσα φάση πρέπει να είναι πολύ σοβαρός!!!!! Μα πολύ, και συνάμα προβληματισμένος. Οι εκτροπές του Συντάγματος με την δήθεν περισπούδαστη εμπειρογνωμοσύνη, δίδουν την ευκαιρία στους αντιπάλους της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ, αυτή τη ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, που όλοι ποθούμε και όλοι πιστεύουμε να τη διαπομπεύσουν χαλαρά. Προσοχή λοιπόν!!!!!! Προσοχή στις υποθήκες!!!!!

    • ЧЕРНЫЙ ФЕРЗЬ avatar
      ЧЕРНЫЙ ФЕРЗЬ @ Κριτική Σκέψη 01/10/2013 18:28:35

      Ποιός νομίζετε οτι μπορεί πραγματικά να ...συμμαζέψει τον ΑντιΠρόεδρα; Ξεχειλίζει από παντού η αμετροέπειά του. Δεν παίζεται!

  22. Nik avatar
    Nik 01/10/2013 15:03:33

    Βάλτε ένα ακόμα: διώξτε τους ανεπαρκείς από την κρατική μηχανή και τον κομματικό μηχανισμό. Ο καθηγητής Γιανναράς μιλά για αναγνώριση της αριστείας. Ας μην πάμε τόσο ψηλά, αρκεί ο αποκλεισμός της ανεπάρκειας για τώρα.

  23. αντιρεαλιστής avatar
    αντιρεαλιστής 01/10/2013 15:50:56

    όταν λες ανταρσίες τύπου Σκουριών;για ψάξ'το καλύτερα το θέμα,γιατί μόνο ηλίθιος,ανθέλληνας μαζοχιστής είναι όποιος δεν αντιδρά στο έγκλημα των Σκουριών και πάνω μάλιστα από κόμματα και ιδεολογίες!Εκτός κι αν η ιδεολογία της ΝΔ είναι να καταστρέψουμε ένα από τα σημαντικότερα δάση της Ελλάδας,μια από τις σημαντικότερες τουριστικές περιοχές,το τόπο που γέννησε τον σημαντικότερο φιλόσοφο όλων των εποχών για να προστατέψουμε τα παράνομα και ανήθικα συμφέροντα του Μπόμπολα και μιας καναδικής εταιρίας!Τι σχέση έχει αυτό με τη ΝΔ και την όποια ιδεολογία δεν μπορώ να καταλάβω!

  24. Ναύτης avatar
    Ναύτης 01/10/2013 15:51:12

    Και οι παλιοί θα γυρίσουν και οι νέοι θα βρούνε το δρόμο, μόνο αν αλλάξει η καταστροφική πολιτική που μας αφανίζει. Μην έχετε αυταπάτες.

  25. Tommy avatar
    Tommy 01/10/2013 16:00:16

    Μόνο οι δεξιοί να επανέλθουν στη ΝΔ..? Ο Δένδιας να βάλει και το Σύριζα φυλακή για να έρθουν και οι αριστεροί. Αμ πως!

    • Καλ Ελ avatar
      Καλ Ελ @ Tommy 01/10/2013 16:05:32

      Ποιόν δολοφόνησε, ποιόν έδειρε, σε ποιόν πούλησε προστασία, ποιά εγκληματική οργάνωση αποτελούν ποιοί με αρχηγούς ποιούς εντός Σύριζα; Πηγαίνετε στον κ. Δένδια να τα καταγγείλετε όλα εμπεριστατωμένα και πιστεύω πως θα εισακουσθείτε. Με στοιχεία όμως. Όχι οπλισμένος μόνο με τον πόνο του Χρυσαυγίτη ........

  26. Σ Μ avatar
    Σ Μ 01/10/2013 16:45:22

    Ἐξακολουθοῦμε νὰ ἀντιμετωπίζουμε τὸ ἰδεολογικὸ θέμα ὡς παντελῶς ἀνεξάρτητο ἀπὸ τὸ στελεχιακό. Ok, very well...

    • kat avatar
      kat @ Σ Μ 01/10/2013 22:26:59

      Παρε το ένα και χτύπα το άλλο στη ΝΔ.

  27. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 01/10/2013 21:28:14

    Ενδεικτικό το άρθρο της Εφημερίδας Δημοκρατίας
    ..Ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες

    Η φράση του τίτλου ήταν μία από τις αγαπημένες του Ουίνστον Τσόρτσιλ. Τη χρησιμοποιούσε για να δείξει ότι ένα εποικοδόμημα, ένας σχεδιασμός ή μια συλλογική προσπάθεια μπορεί εύκολα να καταρρεύσουν, αν υπάρχουν μικρά ψεγάδια σε καίρια σημεία του όποιου εγχειρήματος. Τις τελευταίες ημέρες οι «διάβολοι» που έχουν κάνει την εμφάνισή τους στην υπόθεση της δίωξης βουλευτών και μελών της Χρυσής Αυγής είναι τόσο πολλοί, που μπορούν να σχηματίσουν λεγεώνες.

    Οι Αρχές ασφαλείας του κράτους, καθώς και οι δικαστικές Αρχές εργάζονται προς την κατεύθυνση της εξιχνίασης της δολοφονίας του Παύλου Φύσσα και την προσαγωγή του δράστη και των ηθικών αυτουργών στη Δικαιοσύνη.

    Επίσης, φέρουν εις πέρας τις προβλεπόμενες διαδικασίες για να αποδείξουν την ευστάθεια του χαρακτηρισμού της Χρυσής Αυγής «εγκληματική οργάνωση». Αυτές είναι ενέργειες που προβλέπονται από τη νομοθεσία και επιβάλλεται να διεξαχθούν όπως πρέπει. Ωστόσο, απουσιάζουν πολλές από τις λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά ανάμεσα σε μια ευνομούμενη δημοκρατική Πολιτεία και ένα έκτακτο μιντιακό και πολιτικό «στρατοδικείο».

    Οι κατηγορούμενοι, στις μεταγωγές τους, δεν είχαν καν την «τύχη» να αντιμετωπιστούν με την προσοχή και τη μέθοδο που ακολούθησαν οι Αρχές ασφαλείας στα συλληφθέντα μέλη της 17 Νοέμβρη. Ούτε αλεξίσφαιρα γιλέκα ούτε τήρηση αποστάσεων... ασφαλείας από τις καραδοκούσες τηλεοπτικές κάμερες. Οι συλληφθέντες χρυσαυγίτες επιδεικνύονταν από το κράτος ως θηράματα.

    Η αντιμετώπιση του ζητήματος από τα ΜΜΕ (όπως το Mega, για παράδειγμα) δεν προσιδίαζε σε δημοσιογραφία αλλά σε γηπεδική εξέδρα γεμάτη με χούλιγκαν. Πού είναι γραμμένο, σε ποιον κώδικα δεοντολογίας, ότι ο δημοσιογράφος αποφαίνεται εκ των προτέρων για τη συνολική ενοχή όλων των κατηγορουμένων - δίχως να έχει διαβάσει καν τη δικογραφία;

    Πώς είναι δυνατόν ένας λειτουργός του Τύπου, αντί να μεταδίδει γεγονότα και ρεπορτάζ, να λέει -με ολοκόκκινες τις παρειές του από την έξαψη- ότι είναι «η πρώτη φορά στη ζωή του που χαίρεται να βλέπει κόσμο με χειροπέδες»;

    Πολλές, θλιβερές λεπτομέρειες...

    *Η Δημοκρατική Λογική του Συμψηφισμού
    -17Νοέμβρη vs Χρυσή Αυγή
    -του χαρακτηρισμού της Χρυσής Αυγής «εγκληματική οργάνωση». (Οδός Χίτλερ του Κου Παππά άγνωστη εικόνα για να γραφεί και νεοναζιστές)
    - υπόθεση της δίωξης βουλευτών και μελών της Χρυσής Αυγής( παρακρατικρός, παραστρατιωτικός μηχανισμός άγνωστη φράση)
    -Πόρισμα Βουρλιώτη ως κείμενο - σταθμός για την ελληνική Δικαιοσύνη και αυτό άγνωστο)

  28. Theo1 avatar
    Theo1 01/10/2013 21:53:55

    Θα σας δώσω ένα σημερινό παράδειγμα για να καταλάβετε γιατί δεν θα γυρίσει κανένας πραγματικός ή μη δεξιός :
    Έφθασε σήμερα 1-10-2013 στο χωριό μου από το ΚΕΠΠΥΟ τέλος επιτηδευματία για χρήση του 2012 ύψους 400€ σε δύο θείους μου οι οποίοι είχαν υποτίθεται κοινήγεωργική επιχείρηση. Η ημερομηνία πληρωμής του ήταν έως 39-9-2013.
    Ο ένας εξ αυτών έχει πεθάνει το 2011 (88 ετών τότε) και ο άλλος είναι υπέργηρος και αυτός 87 ετών.
    Και οι δύο από τα εξήντα πέντε τους ήταν συνταξιούχοι αγρότες . Κατά τα τελευταία 40 χρόνια δεν είχαν κανενός είδους κοινή γεωργική επιχείρηση.
    Το μόνο κοινό που είχε υπάρξει κατά την τριετία 1968-1971 ήταν μία θεριζωαλονιστική μηχανή η οποία πιθανολογώ ότι μπορούσε να χαρακτηριστεί γεωργική επιχείρηση. Αυτή μεταβιβάστηκε το 1971-72 και έκτοτε ποτέ δεν φορολογήθηκαν ως επιχειρηματίες παρά μόνο ως αγρότες έως και την σύνταξή τους την δεκαετία του ΄90. Ο εν ζωή Θείος μου είναι στα πρόθυρα καρδιακού (έχει κάνει από δεκαετίας εγχείρηση) και θα πρέπει τώρα να τρέξει στις υπηρεσίες του κυρίου Θεοχάρη για να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας (δηλ. επιχειρηματίας) εδώ και 42 χρόνια.
    Περαστικά μας.

  29. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 01/10/2013 22:43:52

    Φαντάζομαι,τό σκεπτικό τοῦ ΚΕΠΠΥΟ,πρέπει νά εἶναι ὅτι,καί οἱ δύο θείοι σας θά πρέπει νά πληρώσουν τέλη ἐπιτηδευματία δεξιά τοῦ ἄνω Παραδείσου γιά χρή ση γῆς ἐντός τοῦ 2012. Ἐκεῖνο πού δέν καταλαβαίνω εἶναι πώς ἔγινε τό λάθος νά ἐκδοθεῖ γιά κοινή γεωργική ἐπιχείρηση ἀφοῦ ὁ ἕνας ἐκ τῶν δύο δέν ἔχει κλείσει ἀκόμη βιβλία (νά 'ναι χιλιόχρονος ὁ ἄνθρωπος),καί ὁ ἄλλος ἐτοιμάζεται γιά τό τέλος ἐπιτηδευματία χρήσης τοῦ 2013...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 01/10/2013 23:16:42

      ..πρός @Theo1 τό σχόλιο..

  30. Γιάννης Π. avatar
    Γιάννης Π. 02/10/2013 18:29:15

    Σε ένα κλίμα συνεργασίας και δέσμευσης από τον εταίρο της κυβέρνησης (ΠΑΣΟΚ) τα παραπάνω δεν θα γίνουν.

    Ακόμα όμως κι αν υπήρχε η θέληση δεν υπάρχουν πλέον οι προσωπικότητες που θα μαζέψουν αυτό τον κόσμο που τώρα βρίσκεται στο περιθώριο.