#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/06/2009 13:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως οι διοικήσεις του ΟΤΕ «διευκόλυναν» την Ζήμενς…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. aaa avatar
    aaa 02/06/2009 13:23:41

    Άραγε αυτές οι διευκολύνσεις γίνονταν μόνο για τη siemens ή και για άλλους προμηθευτές του ελληνικού δημοσίου ; Μήπως για intracom μεριά ; Μήπως όλοι οι προμηθευτές έδιναν "λάδι" για διευκολύνσεις ;

    Μήπως η siemens λειτουργεί σαν εξαγνιστής για τους υπόλοιπους ;

  2. provato avatar
    provato 02/06/2009 14:50:20

    Kαι φυσικά ΄΄οι διοικήσεις΄΄ έμπαιναν ... μέσω ΑΣΕΠ οπότε οι πρασινομπλέ ... ανώνυμες εταιρείες δεν ξέρουν τίποτις ούτε ... έλαβον το κάτιτις τους απο τις ΄΄διευκολύνσεις΄΄.
    Ας αναφωνήσουμε λοιπόν και πάλι όλοι μαζί.
    Ωπα Καραγκιόζο ώπα , ώπα κολλητήρι , ώωωωπα.
    Ε ρε γλέντιαααααα.

    ΥΓ:Μια ΄΄πριμοδότηση ΄΄ αν θέλεις στείλε μου και πάλι φίλε μου απόψε.Εμπα στο ΔΣ για μάσα απο παντού, όμως πρόσεξε μην εθιστείς και απο τις ΄΄διευκολύνσεις΄΄ μας μεγαλοπιαστείς.Μην το ξεχνας ... δεν είσαι βουλευτής την ασυλία να γευτείς.

  3. ataktos avatar
    ataktos 02/06/2009 15:17:45

    Αυτό που γίνεται σήμερα στο Ελλαδιασταν με την παραπληροφορήσει μου μοιάζει πολύ με την κρίσει τον σκουπιδιών στο Παλέρμο …

  4. ataktos avatar
    ataktos 02/06/2009 15:18:38

    Αυτό που γίνεται σήμερα στο Ελλαδισταν με την παραπληροφορήσει μου μοιάζει πολύ με την κρίσει τον σκουπιδιών στο Παλέρμο …

  5. koinos_nous avatar
    koinos_nous 02/06/2009 19:04:51

    Ρε παιδιά
    1.Γιατί εχω την αισθηση πως μονο με χουντα μπορει να καθαρισει λιγο ο τοπος ;
    2.Eίμαι φασιστας;

  6. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 02/06/2009 20:15:41

    @ 5 Κoinos _nous:
    Αμαν, τι πραγματα ειναι αυτα: Δεν γνωριζεις, βρε αδελφε, τι σκατα ειναι οι καραβαναδες; Χεζονται μπροστα στις γυναικες τους και κανουν τον παλικαρα στους κατωτερους τους, οποιουδηποτε βαθμου, ασε τα φανταρακια τι τραβανε απο τον καθε κομπλεξικο καραβανα. Περιμενεις να σωθεις απο τους ανοητους; Στυψε, φιλε μου, το μυαλο σου και θα βρεις τη σωστη απαντηση στον προβληματισμο σου. Οι χουντες, που στις περισσοτερες περιπτωσεις εκτελουν εντολες ξενων κεντρων, ξεπουλανε τη χωρα, την ιδια τους τη μανα, δηλαδη, απτο παραδειγμα η ταλαιπωρη Κυπρος, το ξεχασες;

  7. koinos_nous avatar
    koinos_nous 02/06/2009 20:21:12

    Την Κυπρο την πουλησε ο ηλιθιος ο Ιωαννίδης (λογω βλακειας) φίλε οχι η χούντα.
    Και με τη δημοκρατια ήταν πολύ μακρια (η Κυπρος) για να την υπερασπιστούμε, οπως τα ιμια και επεται συνεχεια.

  8. stelios avatar
    stelios 02/06/2009 20:42:45

    5@
    Χαχαχα!
    Αν επιχειρηθει πραξικοπημα σημερα,απλα θα αλληλοεξοντωθουν κατα λαθος μεταξυ τους αφου εχουν χασει το δρομο και βρεθουν σε καμια Αλβανια....

  9. zaza avatar
    zaza 03/06/2009 03:47:05

    Μία χαρά τα λεέι ο Μαυρίδης οι μίζες στο δημόσιο πέφτουν πρώτα για να πάρεις την δουλεια και δεύτερον για την΄'ευρυθμη' υλοποίηση της δουλειάς.
    Τι το άγνωστο?
    Αυτό που πάλι δεν λέει είναι για πολιτικούς αλλά αναφέρει για διευθυντες και τους μάντζερς.
    Άραγε μόνο την Ζημενς είχαν στην μπούκα οι ΟΤΕτζίδες και της τα περνανε με τους άλλους προμηθευτες όλα εντιμα και by the book???!!!

  10. christos avatar
    christos 03/06/2009 12:11:41

    Μείζον πολιτικό ζήτημα δημιουργείται από τις αποκαλύψεις που έρχονται στο φως για τον επικεφαλής του Ευρωψηφοδελτίου του ΠαΣοΚ κ. Παπακωνσταντίνου.

    Χαρακτηριστικό της αμηχανίας στην οποία έχει περιέλθει η Ιπποκράτους είναι το γεγονός ότι προσπαθούν να ...αποσύρουν από τα φώτα της δημοσιότητας τον κ. Παπακωνσταντίνου.

    Μια μικρή ανακοίνωση που εξέδωσε για το συγκεκριμένο θέμα ο κ. Παπακωνσταντίνου και στην οποία κύριο χαρακτηριστικό είναι ότι δεν απαντά επί της ουσίας των αποκαλύψεων, αλλά απειλεί ότι ...ΘΑ προβεί σε αγωγή κατά συγκεκριμένης εφημερίδας, δίνει τροφή για πολλά ερωτήματα.

    Εάν ήταν καθαρός θα είχε στραφεί δικαστικά εναντίον του κ. Μαυρίδη εδώ και ένα μήνα, δηλαδή από την στιγμή που είδε το φως της δημοσιότητας το έγγραφό με το οποίο ο πρώην γενικός διευθυντής της Siemens Ελλάδος , ομολογεί ότι ...πριμοδοτούσε ( λάδωνε) την Διοίκηση του ΟΤΕ για να μην ενεργοποιηθούν οι ρήτρες. Όπως όλοι γνωρίζουμε «Διοίκηση» ασκεί το Διοικητικό Συμβούλιο του οποίου ήταν μέλος ο κ. Παπακωνσταντίνου.

    Μάλιστα ακόμα και στην γραπτή ανακοίνωση του ο κ. Παπακωνσταντίνου ψεύδεται , αφού πραγματικά υπάρχει επί ημερών του στο ΔΣ του ΟΤΕ απ` ευθείας ανάθεση έργου στην SIEMENS , αξίας 115 εκατ. ευρώ. Όλα αυτά είναι πέραν κάθε αμφισβητήσεως.

    Καλό θα ήταν να απαντήσει ο κ. Παπακωνσταντίνου και σε μερικά ακόμα ερωτήματά μου:
    Α) Κατά τα έτη 2002-2004 πόσες κρατικές θέσεις ΄κατείχε του ευρύτερου δημόσιου τομέα; Υπήρξε αυτά τα έτη ...πολυθεσίτης και με ποιες συνολικά αμοιβές;

    Β) Διαθέτει ακίνητα τα οποία εκμεταλλεύεται ; Πότε έγιναν οι αγορές ακινήτων και έναντι ποιου τιμήματος; Αναφέρονται όλα αυτά στο σύνολό τους στις δηλώσεις του στο αρμόδιο τμήμα της Βουλής ;

    Πέραν όλων τούτων η διαχείριση της καυτής πατάτας που ακούει στο όνομα Παπακωνσταντίνου από την πλευρά του κ. Παπανδρέου δημιουργεί περαιτέρω ερωτήματα.

    Πως είναι δυνατόν ο πρόεδρος του ΠαΣοΚ να δηλώνει σε όλους τους τόνους ότι ενδιαφέρεται για την διαφάνεια, όταν ο άμεσος συνεργάτης του έχει διατελέσει μέλος λαδωμένων Διοικητικών συμβουλίων του ΟΤΕ;

    Με ποια λογική διαφάνειας ο κ. Παπακωνσταντίνου το ίδιο διάστημα ( 2003) ορίζεται με απόφαση του Εκτελεστικού Γραφείου του ΠαΣοΚ , ...Διευθυντής του Κόμματος;

    Πως είναι δυνατόν να εκτοξεύονται επανειλημμένα κορώνες περί απολύτου διαφάνειας από την πλευρά του κ. Παπανδρέου όταν ο ίδιος αυτός άνθρωπος (Παπακωνσταντίνου) που μετείχε στα λαδωμένα Διοικητικά Συμβούλια του ΟΤΕ αναλαμβάνει το 2004 ...οικονομικός σύμβουλος του Προέδρου του ΠαΣοΚ ;