#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/02/2010 21:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως λένε στο ΠΑΣΟΚ το «ξέσκισμα από το ΔΝΤ»; …Τεχνογνωσία



Τις τελευταίες ώρες, μετά τη συνέντευξη του Γ. Παπανδρέου στις Βρυξέλλες κυκλοφορεί μια παροιμία η οποία λέει: Πώς λένε στην... πασοκική διάλεκτο το “ξέσκισμα” από το ΔΝΤ; Και η απάντηση είναι τεχνογνωσία.

Είναι η λέξη που χρησιμοποίησε ο πρωθυπουργός προκειμένου να μας πείσει ότι το ΔΝΤ απλά θα συνδράμει και δεν θα έχει άμεσο ρόλο στην σκληρή δημοσιονομική επιτήρηση της ελληνικής οικονομίας. Προσπάθησε να μας πείσει ότι το νέο πακέτο μέτρων που θα κληθεί να λάβει η κυβέρνηση δεν είναι εντολή του ΔΝΤ αλλά αναγκαίο κακό και δέσμευση στην Κομισιόν.

Στη συνέντευξή του επίσης ο Γ. Παπανδρέου επέμεινε ότι η Ελλάδα θα τηρήσει το πρόγραμμά της για μείωση του ελλείμματος κατά 4 μονάδες το 2010, προφανώς χωρίς να έχει κανέναν ενδοιασμό για το ποιοι θα πληρώσουν το μάρμαρο και φυσικά χωρίς να θυμάται τις περίφημες υποσχέσεις του ότι χρήματα υπάρχουν, ότι θα ενισχύσει την αγορά μέσω ενίσχυσης του εισοδήματος και άλλες τέτοιες προεκλογικές μπαρούφες.

Ξεκαθάρισε ότι η χώρα είναι έτοιμη να λάβει και νέα μέτρα, νέες δεσμεύσεις σε περίπτωση απόκλισης από τη γραμμή της ΕΕ και του ΔΝΤ.

Είπε επίσης ότι δεν πρόκειται για οικονομική αλλά για πολιτική στήριξη της Ελλάδας από τους Ευρωπαίους, σε μια προσπάθεια να “μαλακώσει” κάπως τις αλγεινές εντυπώσεις που δημιουργούνται.

Τέλος, μίλησε για καταστροφικές επιλογές του παρελθόντος στην οικονομία αλλά δεν ξεκαθάρισε αν στο παρελθόν περιλαμβάνει και τις κυβερνήσεις Σημίτη.

Τέλος, διέψευσε ότι θα προχωρήσουμε σε αγορές όπλων, λίγες ώρες αφότου κυβερνητικά στελέχη έλεγαν ότι οι γαλλικές φρεγάτες πιάνουν ελληνικό λιμάνι.

Το “μαύρο – άσπρο δηλαδή για ακόμη μια φορά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 11/02/2010 21:32:25

    Ανώδυνος τοκετός, ανώδυνος βιασμός, ανώδυνος δανεισμός.
    Το παν είναι η τεχνική.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ εναςάσχετος 11/02/2010 22:14:58

      Επωνυμος Πρασινος βιασμος.-

      ΠΠ

  2. Orestios avatar
    Orestios 11/02/2010 21:36:09

    "Εθνικά υπερήφανη πολιτική" από μια μαριονέτα, ένα puppet, περιμένατε?
    Μέτρα από το ΔΝΤ και επιτήρησή τους από την ΕΕ. Δηλαδή αν αυτό δεν είναι μειοδοσία τότε τί μπορεί να είναι?
    Η διαστροφή στις έννοιες δεν θα τους σώσει.
    Όταν θα χτυπούν τις κατσαρόλες οι γυναίκες στο Σύνταγμα θα μας πεί ότι κάνουν συναυλία?

  3. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 11/02/2010 22:18:13

    2 πράγματα μπορούν να βγάλουν τη χώρα από την οικονομική! κρίση

    ή θα αλλάξει η ενιαία νομισματική πολιτική για τη ζώνη του ευρώ

    ή η χώρα θα βγει από τη ζώνη του ευρώ.

  4. Προεδρική Δημοκρατία avatar
    Προεδρική Δημοκρατία 11/02/2010 23:13:36

    Τεχνογνωσία την λένε τώρα την πτώχευση.

    Απορούμε. Σε ποιους απευθύνεται ο κ. Παπανδρέου μιλώντας για τεχνογνωσία του ΔΝΤ. Ακόμα και τώρα που ξεψυχάει το πολιτικό κατεστημένο, δεν βάζει μυαλό και θέλει με λεκτικές ακροβασίες να εξαπατήσει το λαό και να διασωθεί.
    Θλιβόμαστε να βλέπουμε στις τηλεοράσεις τα γεράκια της Ευρώπης, τους κουτόφραγκους μέρμηγκες, να γελάνε πάνω στο πτώμα του έξυπνου Έλληνα τζίτζικα, που κάποτε ρούφαγε τα πακέτα της ΕΕ και τα δάνεια των κερδοσκόπων και τραγουδούσε αμέριμνα, χωρίς να μπει στον κόπο να παράγει ούτε μία καρφίτσα. Πως εξευτελίσατε έτσι την Ελλάδα. Δυστυχώς, δεν είμαστε στην Ιαπωνία όπου υπάρχει και τιμή που σώζεται με χαρακίρι.
    Όλες οι μέχρι σήμερα πολιτικές ηγεσίες του τόπου μοίραζαν τα χρήματα από το εξωτερικό και το υστέρημα του σκληρά φορολογούμενου πολίτη στα κρατικοδίαιτα αφεντικά τους που τους πατρονάριζαν μέσα από τα διαπλεκόμενα ΜΜΕ τους. Τώρα που είναι αυτά τα λεφτά; Γιατί δεν τα ρίχνουν τα αφεντικά τους στην αγορά; Που πήγαν τα λεφτά του χρηματιστηρίου; Που πήγαν τα λεφτά; Γιατί φυσικά τα λεφτά δεν κάηκαν, αλλά είναι στις τσέπες κάποιων που περιμένουν να αγοράσουν μισοτιμής τις περιουσίες των εξαθλιωμένων σε λίγο καιρό πολιτών, όπως άρπαξαν τότε τις περιουσίες στο χρηματιστήριο.
    Όχι κ. Παπανδρέου. Όχι φίλοι του ΠΑΣΟΚ και όλου του πολιτικού κατεστημένου και των πολιτικών δυναστειών. Δεν θα μας σώσετε εσείς. Ή τουλάχιστον θα ευτελιστείτε πρώτα στα μάτια μας και μετά, εξ αιτίας της εθνικής αυτής καταστροφής, που αφαιρεί ακόμα και κομμάτι της εθνικής μας κυριαρχίας, θα πάμε σε εκλογές για Αναθεωρητική και ίσως για Συντακτική Βουλή. Οι καταστάσεις είναι εθνικά κρίσιμες.
    Το παραμύθι της ολιγαρχίας που το βαφτίζατε δημοκρατία τελείωσε.

    http://hassapis-peter.blogspot.com/2010/02/blog-post_9700.html

  5. Μπαρμπαγιώργος avatar
    Μπαρμπαγιώργος 11/02/2010 23:15:04

    Φάκτωρ βλέπω ο καλλιτεχνικός επιμελητής σου συνεχίσει να δίνει ρέστα.

    Και για να ευθυμήσουμε, εγώ κοιτάζοντας την φωτογραφία μπορώ να σκάσω στα γέλια;

    χαχαχαχαχαχχχχχχ

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Μπαρμπαγιώργος 12/02/2010 12:09:13

      πριν γελάσεις δες αυτό:

      http://www.dailymail.co.uk/news/article-1250249/Alexander-McQueen-commits-suicide.html

    • Aχ! Γιατρέ μου avatar
      Aχ! Γιατρέ μου @ Μπαρμπαγιώργος 12/02/2010 13:10:00

      Δρόμε

      έβαλα στοίχημα με τον εαυτό μου και το κέρδισα, οτι κάτι τέτοιο θα έβαζες να δει ο Μπαρμπαγιώγος.
      Αλλά εδώ που τα λέμε δεν είχε και πολύ άδικο κι εγώ γέλασα.
      Εκτός κι αν ενοχλείσαι οταν οι άλλοι γελούν.
      Να το ξέρουμε να φυλαγόμαστε δηλαδή.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Μπαρμπαγιώργος 12/02/2010 13:24:27

      χμ... ο Μπαρμπαγιώργος έχει και ευθυμία, και χιούμορ - εσύ κομμάτι ενοχλημένος ακούγεσαι: ο επαπειλούμενος ΦΠΑ σε αυτόκλητους δικηγόρους φταίει? Ή μήπως η μαμάκα ?

    • Aχ! Γιατρέ μου avatar
      Aχ! Γιατρέ μου @ Μπαρμπαγιώργος 12/02/2010 13:31:06

      δρόμος

      xμ...ίσως να φταέι το οτι: you have "dirty" mouth & black soul......

  6. TASSOS avatar
    TASSOS 11/02/2010 23:29:45

    Οι συγκεκριμένοι που μας προκύψανε από τις εκλογές της 4ης Οκτωβρίου είναι απλά πιόνια μιας γιγαντιαίας στην οποία η Ελλάδα αποτελεί άπλώς ένα διαφημιστικό διάλειμμα.

  7. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 11/02/2010 23:31:12

    να βγούμε απ΄την ζώνη του ευρώ; και πού να πάμε; στην "εθνικά υπερήφανη"αυτοκτονία; καλά είμαστε εδώ....και όσο για την εποπτεία......όχι τρεις επόπτες...έναν σε κάθε υπουργείο θέλουμε...........(Το μόνο που φοβάμαι είναι να μην τους διαφθείρουν κι αυτούς.................)

  8. TASSOS avatar
    TASSOS 11/02/2010 23:31:58

    Οι συγκεκριμένοι που μας προκύψανε από τις εκλογές της 4ης Οκτωβρίου είναι απλά πιόνια μιας γιγαντιαίας σκακιέρας στην οποία η Ελλάδα αποτελεί απλώς ένα διαφημιστικό διάλειμμα.

  9. skeptiki avatar
    skeptiki 12/02/2010 00:13:19

    Μιά ερωτησούλα.... τους ξένους "επόπτες" εμείς θα τους πληρώνουμε? Σαν σύμβουλους τεχνογνωσίας? Και θα πληρώνουμε και τους ντόπιους? Δεν γίνεται να απολύσουμε αυτούς που δεν χρειαζόμαστε?

  10. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 12/02/2010 00:39:18

    Στο μεταξύ ακούσατε τις σκουξιές του Οικονομέα απόψε στο Mega; Ξιφουλκούσε ανοιχτά φωνάζοντας ότι "ο Γιώργος πρέπει να τους κόψει το βήχα για καταργήσεις δώρων και να τους πει ότι υπάρχουν και όρια στη λογική".

    Άρχισαν προφανώς να ετοιμάζονται μεθοδικά οι "αγιογραφίες" του Τζέφρυ, που θα τον εμφανίσουν ότι "θα αρνηθεί σθεναρά να πάρει επιπλέον (σκληρότερα) μέτρα"...

  11. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 12/02/2010 01:18:53

    όπως πάνε τα πράγματα τα επόμενα μέτρα θα είναι:

    30% αύξηση του φόρου στα καύσιμα

    50% στα τρόφιμα

    20% στο νερό
    - 50% στους χαμηλόμισθους και στους χαμηλοσυνταξουχους.

    έτσι ο Έλληνας θα συγκλίνει με το βιοτικό επίπεδο που υπάρχει στις χώρες καταγωγής των λαθρομεταναστών που βρίσκονται στη χώρα,

    με αυτό τον τρόπο θα μπει τέρμα στις πολιτικές που οδηγούν σε βαθιές κοινωνικές ανισότητες με τους λαθρομετανάστες!!

  12. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 12/02/2010 01:27:31

    Ας μας πει κιόλας ποιες είναι οι καταστροφικές επιλογές. Να μην μιλάει έτσι αόριστα.

  13. Κρης avatar
    Κρης 12/02/2010 03:02:43

    Τα ανοίγματα ξένων τραπεζών στην Ελλάδα

    Οι γαλλικές, οι ελβετικές και οι γερμανικές είναι οι μεγαλύτεροι πιστωτές για τον ελληνικό δανεισμό, σύμφωνα με τα στοιχεία της Τράπεζας Διεθνών Διακανονισμών.

    Οι τράπεζες της Γερμανίας και της Γαλλίας έχουν επίσης το μεγαλύτερο άνοιγμα στην Ισπανία. με βάση τα στατιστικά στοιχεία της Bank for International Settlements.

    Συγκεκριμένα το πρακτορείο Reuters μεταφέρει την παρακάτω ανάλυση των στοιχείων της BIS.

    Στην πρώτη στήλη περιγράφεται η εθνικότητα του πιστωτή και στην δεύτερη τα ποσά που εκκρεμούν σε εκατομμύρια δολάρια ΗΠΑ.

    ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

    Γαλλία 75.452
    Ελβετία 63.966
    Γερμανία 43.236
    ΗΠΑ 16.411
    Βρετανία 12.342
    Ολλανδία 11.849
    Πορτογαλία 10.317
    Βέλγιο 7.526
    Ισπανία 1.190
    Ευρωπαϊκές Τράπεζες 252.813
    Συνολικές απαιτήσεις 302.566

    ΣΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ

    Γαλλία 195.811
    Ελβετία 14.397
    Γερμανία 240.296
    ΗΠΑ 52.794
    Βρετανία 119.472
    Ολλανδία 126.631
    Πορτογαλία 28.965
    Βέλγιο 46.442
    Ισπανία -------
    Ευρωπαϊκές Τράπεζες 867.719
    Συνολικές απαιτήσεις 1.153.860

    ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
    Γαλλία 35.520
    Ελβετία 3.604
    Γερμανία 47.261
    ΗΠΑ 6.138
    Βρετανία 24.534
    Ολλανδία 11.848
    Πορτογαλία -----
    Βέλγιο 8.843
    Ισπανία 88.522
    Ευρωπαϊκές Τράπεζες 238.943
    Συνολικές απαιτήσεις 286.662

    Όπως σημειώνει το Reuters, τα στατιστικά στοιχεία της BIS αφορούν μεγέθη που υπήρχαν στα τέλη Σεπτεμβρίου 2009, και καταδεικνύουν τον διακρατικό δανεισμό με βάση την εθνικότητα του τελικού ιδιοκτήτη του πιστωτή και την εθνικότητα του άμεσου δανειζόμενου. Δανειζόμενοι είναι τράπεζες, μη τραπεζικός ιδιωτικός τομέας και δημόσιος τομέας.

    http://www.euro2day.gr/news/world/125/articles/568895/ArticleNewsWorld.aspx

  14. Νίκος avatar
    Νίκος 12/02/2010 03:19:17

    Αν δεν κανω λαθος ο κρεμαμενος νεαρος ο μακαριτης ο Σεργιανοπουλος δεν ειναι; τι ειρωνεια.

  15. Swell avatar
    Swell 12/02/2010 07:26:43

    Ο Dr. Marc Faber tells it how it is:

    "Αν ξοδεύουμε τα χρήματά μας στο Wal-Mart, αυτά καταλήγουν στην Κίνα.
    Αν τα ξοδέψουμε σε βενζίνη, πάνε στους Αραβες.
    Αν αγοράσουμε PC, πάνε στην Ινδία.
    Αν αγοράσουμε φρούτα και λαχανικά, πάνε στο Μεξικό, την Ονδούρα και τη Γουατεμάλα.
    Αν αγοράσουμε καλό αυτοκίνητο, πάνε στη Γερμανία.
    Τίποτε απ' αυτά δε βοηθάει την Αμερικανική Οικονομία.

    Ο μόνος τρόπος να κρατήσουμε τα λεφτά εντός συνόρων είναι να τα ξοδέψουμε σε πουτάνες και μπύρες,γιατί αυτά είναι τα μόνα προϊόντα πια, που παράγονται στις ΗΠΑ.

    Εγώ κάνω ό,τι μπορώ...."

    Λοιπόν... στην Ελλάδα οι μπύρες είναι Γερμανικές,
    και οι πουτάνες είναι Ρωσίδες... άρα χέσε μέσα.

  16. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 12/02/2010 08:30:23

    ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΚΛΕΙΣΑΝ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΕΣ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΕΣ ΤΗΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ 81-91? ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ NISAN, OPEL, ALFA ROMEO, RENAULT FARMA, KAI PONY ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΧΕΡΙΑ! ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΩ ΤΟ ΠΟΣΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΜΕ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΕΞΑΓΩΓΙΜΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΚΑΛΥΠΤΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΓΧΩΡΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΕΚΛΕΙΣΑΝ, ΜΕ ΑΠΕΡΓΙΕΣ,ΣΥΝΔΙΚΑΤΑ ΠΟΥ ΔΗΘΕΝ ΠΑΛΕΥΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΟΥ ΕΡΓΑΤΗ,ΜΕ ΛΑΘΟΣ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ! ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΦΤΑΣΑΝ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΓΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ,ΝΑ ΦΑΝΕ ΤΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΣΤΗ ΦΟΥΣΚΑ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΗΣΤΗΡΙΟΥ, ΝΑ ΤΟΥ ΦΑΝΕ ΚΑΙ ΤΟ ΥΣΤΕΡΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΥΣΙΑ ΚΑΘΕ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΗΣ ΔΡΑΧΜΗΣ ΣΕ ΕΥΡΩ,ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΣΩΘΗΚΕ Ο ΕΓΧΩΡΙΟΣ ΠΛΟΥΤΟΣ ΕΠΕΣΑΝ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΔΑΝΕΙΑ ΑΠ ΤΗΝ ΕΣΠΕΡΕΙΑ, ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΚΑΤΑΣΠΑΤΑΛΗΘΗΚΑΝ ΚΙ ΑΥΤΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ Η ΟΙ ΕΠΙΓΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΟΥΝ ΜΕΤΑΚΥΛΩΝΤΑΣ ΤΟ ΦΤΑΙΞΙΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΟΥ ΠΑΠΛΩΜΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΩΜΟΥΣ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΠΟΥ ΑΝ ΕΦΤΑΙΞΕ ΣΕ ΚΑΤΙ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΘΗΚΕ!!ΑΜΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ...

  17. ataktos avatar
    ataktos 12/02/2010 09:28:39

    Από τις διεθνείς αγορές μαθαίνουμε ότι οι πρώτες συμφωνίες βρίσκονται ήδη στα σκαριά ιδίως για τις περιφέρειες υψηλής τουριστικής ανάπτυξης, όπως π.χ. είναι τα Δωδεκάνησα, αλλά και για περιοχές στρατηγικού ενδιαφέροντος, όπως π.χ. είναι η Θράκη. Ο «Καλλικράτης» δεν έρχεται απλά να διαλύσει το ενιαίο της ελληνικής επικράτειας, αλλά και να διευκολύνει την απόσπαση εθνικού εδάφους. Μόνο που η απόσπαση αυτή δεν πρόκειται να γίνει με πόλεμο ή στρατιωτική επέμβαση. Υπάρχει ένας πολύ πιο ήσυχος και αποτελεσματικός τρόπος, η εκχώρηση ολόκληρης της περιοχής σε πολυεθνικές και διεθνείς επενδυτές. Ήρθε η ώρα που η χώρα χρειάζεται να δώσει μάχη για να υπερασπιστεί απέναντι στις διεθνείς αγορές και τις Βρυξέλλες όχι μόνο την (ανύπαρκτη) εθνική ανεξαρτησία της, αλλά την ίδια την ακεραιότητά της. Μόνο που μέσα στα δεδομένα πλαίσια και με την υπάρχουσα πολιτική ηγεσία η μάχη αυτή είναι εκ προοιμίου χαμένη για τη χώρα και το λαό της.

  18. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 12/02/2010 10:17:17

    Πολλά φούλ ...αριστερά σχόλια βλέπω. Αντιιμπεριαλιστικά - αντιμονωπωλιακά, ενίοτε και "αντικαπιταλιστικά", !
    Να το πάρω αυτό, παρά τον καταφανή δογματισμό τους, σχεδόν όπως της ΚΝΕ, για να μη πώ όπως του ΕΚΚΕ της δεκαετίας του ΄70, ως ένα καλό μέσα σε τόσο κακό; Άν ναί, ως αριστερός, ν' αναφωνήσω και πάλι "Ζήτω η κρίση";

  19. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 12/02/2010 10:19:41

    Μου θυμίζουν όμως και το "Η Ελλάδα στους Έλληνες", "Εθνική Ανεξαρτησία - Λαική Κυριαρχία - Σοσιαλισμός στις 19" κτλ. Φτού κακά, πάλι το ΠΑΣΟΚ του '80 μπροστά μας! Στη μοίρα μας είναι;

    • ataktos avatar
      ataktos @ Sic transit gloria mundi 12/02/2010 10:24:32

      Σου συστήνω ηρεμία ……

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 12/02/2010 10:31:35

      Που να ηρεμήσεις φίλε, με τέτοια φαντάσματα από τα χρόνια της νεότητάς μου, ξαφνικά πάλι μπροστά μου. Πραγματικός εφιάλτης μέρα μεσημέρι!

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ Sic transit gloria mundi 12/02/2010 13:55:05

      Έτσι είναι stgm. Και χειρότερα!

      Ο Ανδρέας Παπανδρέου, απέναντι στον οποίο πολλοί εξεγειρώμενοι εσχάτως επαναστάτες, απομονωτιστές, ευρωσκεπτικιστές, διεθνο-φοβικοί, ρομαντικοί νοσταλγοί εκπεσόντων «ένδοξων» καθεστώτων νοιώθουν μια αμφίθυμη αμηχανία – που συνοψίζεται στην ταλάντωση ανάμεσα στο «μας κατέστρεψε» και στον θαυμασμό γιατί ήταν «μάγκας» - «επέτυχε» να μεταδαλαμπαδεύσει ΚΑΙ στον «μέσο» Έλληνα και τα εξής μεταξύ των άλλων χαρακτηριστικά:

      Την καχυποψία για ό,τι οι «άλλοι» απεργάζονται για τη χώρα μας και μάλιστα συστηματικά, συνεννοημένα και κατ΄εξακολούθηση

      Έναν κούφιο συνθηματολογικό αντι-ιμπεριαλισμό που μεταναστεύει «ανέξοδα» από την Αμερική στην Ευρώπη (ΕΟΚ και ΝΑΤΟ, ξέρετε..) και τούμπαλιν: Αντιαμερικανισμός, Αντιδυτικισμός και Αντιευρωπαϊσμός όλων των αποχρώσεων

      Έναν υπερήφανο πατριωτισμό (Η Ελλάδα ανήκει κλπ.), που επαναφέρει αναλόγως των περιστάσεων στο προσκύνιο την «υπεράσπιση» της πατρίδας ως το βασικό μας μέλημα

      Μια υποτίθεται ξεπερασμένη σεξιστική συμπεριφορά στις απόψεις, τις πράξεις και τις αποκαλύψεις περί του ρόλου των γυναικών στη ζωή μας, την πολιτική και στα ΜΜΕ

      Την μαξιμαλιστική διεκδίκηση παροχών – τόσο εντός Ελλάδας, όσο και από την ΕΕ

      Την επικύρωση του αξιώματος «όλοι ίδιοι είμαστε» όταν ασκούμε κάποια εξουσία

      Τη «νομιμοποίηση» της βεβαιότητας ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχουν ελίτ που να διαφοροποιούνται εν τοις πράγμασι και αυτό να αναγνωρίζεται

      Ότι η πολιτική στην Ελλάδα είναι πόκα

      Για όλα αυτά τα κληρονομημένα πλέον χαρακτηριστικά νομίζω πως δεν του αποδίδονται οι δέουσες τιμές ... και αποκαλύπτεται μια σχετική αχαριστία!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 12/02/2010 15:09:34

      Δεν είχε τυχαία το παρατσούκλι "ο μεγάλος"!
      Έχω όντως καταμπερδευτεί μ' αυτά που ακούω και διαβάζω, αλλά εξηγούνται κάπως έτσι. Έ ρε σε τι κενωνία ζούμε!
      Αναγκαστικά, δια ν' αποφύγω τη σχιζοφρένεια, δηλώνων και πάλι Λάπων.

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ Sic transit gloria mundi 12/02/2010 17:11:28

      Λες να κτυπήσουμε κανένα Renwurst - ή τους τα φάγανε όλα οι γερμαναράδες;

  20. ΚΠ avatar
    ΚΠ 12/02/2010 12:30:36

    Πριν από 20 έτη έκλεισε η Pirelli στην Πάτρα κατόπιν πολυήμερων απεργιών. Οι γνώστες του εργοστασίου και της περιόδου θεωρούν ότι υπεύθυνοι ήταν οι ανένδοτοι συνδικαλιστές με τα τουλάχιστον ύποπτα αιτήματα τους. Ασχέτως αν οι συνδικαλιστές έφταιγαν εξ' ολοκλήρου ή όχι για το ξήλωμα μιας αξιόλογης μονάδας που ιδρύθηκε κατόπιν προσωπικής συμφωνίας Ανδρέα Παπανδρέου και Λεοπόλντο Πιρέλι και που θα έπαιζε τον ρόλο που σήμερα παίζει το αντίστοιχο εργοστάσιο της Pirelli στην τουρκία, έγιναν το κόκκινο πανί για όποιον σοβαρό επιχειρηματία θα επιθυμούσε να επενδύσει στην Ελλάδα σε βιομηχανική παραγωγή. Η ρετσινιά της ανυθυνότητας έκτοτε κόλλησε για τα καλά στον Ελληνικό συνδικαλισμό και η αποβιομηχανοποίηση της χώρας ολοκληρώθηκε σε μια δεκαετία. Όμως ανάπτυξη χωρίς βιομηχανία δεν νοείται. Δυστυχώς σήμερα κανείς δεν πρόκειται να ρισκάρει τα κεφάλαια του στην χώρα μας. Ούτε καν ο Έλληνας επιχειρηματίας, ο οποίος επενδύει σε Σκόπια, Αλβανία, Βουλγαρία, Τουρκία, Αίγυπτο, Ιταλία, Γερμανία, Ελβετία κ.α. Ο δε συνδικαλισμός της Ελλάδας, στον τομέα των υπηρεσιών πλέον, μοιάζει περισσότερο με τα συνδικάτα των ΗΠΑ που ελέγχονται από την Μαφία παρά με π. χ. το πανίσχυρο συνδικάτο μετάλλου στην Γερμανία που και θέσεις εργασίας κρατά ζωντανές και τους μισθούς δεν αφήνει να κατρακυλήσουν. Όσοι είστε εξ' άλλου ενεργά μέλη συλλόγων και σωματείων θα γνωρίζετε ότι ο/η "Πρόεδρος" και οι παρατρεχάμενοι ενδιαφέρονται κυρίως για τα κεκτημένα της ΠΑΡΤΗΣ τους. Τα υπόλοιπα είναι μπαρούφες με ψευτοαριστερό επίχρισμα (ανάθεμα κι αν έχουν διαβάσει έστω και μια γραμμή από το "Κεφάλαιο" ή το "Κράτος και Επανάσταση"). Πολύ φοβάμαι ότι η μόνη λύση είναι η μετανάστευση. Καληνύχτα και καλή τύχη._Κ.Π.

  21. stathis avatar
    stathis 12/02/2010 13:43:13

    Μηπως θυμαται κανεις τις περιβοητες Προβληματικες επιχειρησεις,τα Μ.Ο.Π τις Ιδιωτικοποιησεις και τοσα αλλα.....Φαγαν φαγαν φαγαν αλλα δεν σκασαν ενοσω γινοντουσαν αυτα παντα υπηρχε σοβαρος λογος για να σφιξει κιαλλο ο ελληνας το λουρι,να εφαρμσοει την λιτοτητα και να χειροκροταει τις Νικες της Δημοκρατιας ! Λοιπον εντελει ας πουλησουμε και τις ιθαγενειες μας να τελειωνουμε με αυτους ... Ειδαλλως ΑΡΝΟΥΜΑΙ ολα τα μετρα τους και σας καλω να κανετε το ιδιο..με οποιον τροπο μπορει ο καθενας Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΩ......