26/02/2008 19:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως και που θα έδινε τα λεφτά στους εκβιαστές;

«Στις 20 Δεκεμβρίου 2006 οι επιθέσεις που δεχόμουν πήραν άλλη διάσταση, καθώς στο προσωπικό μου e-mail έλαβα μια επιστολή με την οποία κάποιοι μου ζητούσαν χρήματα για να σταματήσουν τα δυσφημιστικά σχόλια» γράφει σήμερα στο ΒΗΜΑ, ο Βασίλης Χιώτης που, από όσα καταλαβαίνουμε, βάσει της μήνυσής του κινήθηκε ο μηχανισμός δίωξης. Τι έλεγε το μήνυμα; «Βασίλη, ετοίμασε 30.000 ευρώ για να μην ξαναέχεις πρόβλημα με το press-gr. Αλλιώς έχεις πολλά να δεις ακόμη...Να είσαι έτοιμος για όλα» ανέφερε το e-mail που έφερε την υπογραφή «killman».

Φυσικά πρόκειται για αλητείας που την καταδικάζουν όλοι. Δεν μπορεί όμως με αφορμή αυτό e-mail το θέμα να παίρνει τις διαστάσεις που παίρνει. Άλλα στοιχεία για τον εκβιασμό δεν υπάρχουν; Επειδή δεν καταλαβαίνουμε κάτι: Πως θα έδινε τα λεφτά ο κ. Χιώτης στους εκβιαστές;  Οι πραγματικοί εκβιαστές δεν λένε συνήθως και το που και πως θέλουν να πάρουν τα λεφτά;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 26/02/2008 20:31:12

    Η υπόθεση μπάζει από παντού. Το μήνυμα το είχαν στείλει από yahoo.gr. Από τα Headers του email μπορούσαν να βρουν την ΙΡ αυτού που το έστειλε. Κατασκευασμένα είναι όλα για να βουλώσουν τα στόματα.

  2. πόσαθέλειςγιαναμαςτρελλάνεις avatar
    πόσαθέλειςγιαναμαςτρελλάνεις 26/02/2008 20:42:02

    Θα τρελλαθούμε τελείως...

    Πρώτο μήνυμα, 8:40 μ.μ. το πρώτο μήνυμα, 8:43 μ.μ. το δεύτερο. Αποστολή το βράδυ της 20ης Δεκεμβρίου, με διαφορά τριών λεπτών. Όπως ακριβώς περιγράφεται:

    ...Αργότερα την ίδια ημέρα, όμως, έλαβα ένα δεύτερο μήνυμα από τον ίδιο αποστολέα...

    Έχουμε, λοιπόν, έναν «εκβιαστή» που στέλνει 2 μηνύματα με διαφορά 3 λεπτών το βράδυ της 20ης Δεκεμβρίου, κι έναν εκβιαζόμενο που λαμβάνει «ένα μήνυμα» κι ένα άλλο «αργότερα», την «ίδια μέρα», στις 20/12.

    Κάποιος ας του διευκρινίσει PM=μετά μεσημβρίας

  3. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 26/02/2008 20:45:57

    Α ναι και όλα προέρχονται από το ΔΟΛ τον επικοινωνιακό εκπρόσωπο - επικοινωνιακό εργαλείο του συστήματος.

  4. Suhoi avatar
    Suhoi 26/02/2008 22:03:48

    Είδα στο Μέγκα τον τίτλο "ακυβέρνητος ο κυβερνοχώρος". Τι λέτε ρε παιδιά, ενώ ο χώρος των τηλεδικαστών, τηλεεισαγγελέων και τηλεδιαπλεκόμενων, είναι υπό πλήρη έλεγχο. Δεν πειράζει όμως. Η πρεμούρα και μόνον των τηλεοπτικών αστέρων και των εφημερίδων που αναδεικνύεται με αφορμή την υπόθεση του μπλογκ "πρεςς" δείχνει τον φόβο αυτών των Μέσων απέναντι σε μιά νέα δύναμη: Τα μπλόγκς. Και μπορεί αυτά να κάνουν μόλις τα πρώτα τους βήματα, να μπουσουλάνε για την ακρίβεια, στην Ελλάδα, αλλά είναι βέβαιον ότι αύριο, ξεπερνώντας τις παιδικές τους ασθένειες, θα αποτελέσουν μιά νέα δύναμη. Γι'αυτό άλλωστε, το κατεστημένο θέλει από σήμερα, και δια νόμου, να τα ελέγξει.

  5. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 26/02/2008 22:29:51

    Στην αρχή ο εκβιαστής είχε ζητήσει τα 30.000 €, να τα στείλει με fax, στη συνέχεια όμως άλλαξε γνώμη και τα ζήτησε με e-mail.

    Σ.Σ. Ο εκβιαστής ήταν πόντιος.

  6. thanos avatar
    thanos 27/02/2008 02:09:55

    As poume pws den htan ekviasmos to email pou elave o kyrios Xiwths alla thema zwhs H' Thanatou kapoiou dikou tou anthrwpou...ti tha ekane? Tha phgaine thn epomenh mera ston Eisageelea na kanei mhnysh? H thn idia stigmh tha xetrypwne ton Kyrio Sfakianakh kai na tou deixei to email? Giati den ekane to idio loipon sthn periptwsh sto email tou Ekviasmou?to poly se mia wra tha gnwrizan ton apostolea.Epomenws alla logia n'agapiomaste..

  7. παλαβα avatar
    παλαβα 27/02/2008 08:35:07

    ενώ ο εκβιασμός κλαδα στον τριανταφυλλόπουλο (με βάση τα όσα ειπώθηκαν λέω, γιατί ο τριανταφυλλάκιας βγάζει όσα τον συμφέρουν) δεν είναι εκβιασμός
    έτσι δεν λέγανε οι δικηγόροι της κυβέρνησης?
    έγινε πρόταση να τελεστεί το αδίκημα αλλά δεν τελέστηκε...
    το mail όμως στοιχειοθετεί εκβιασμό
    πόσα θέλουν να μας τρελάνουν?

  8. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 27/02/2008 17:34:02

    Κάποιος πρέπει να αναρωτηθεί φωναχτά.
    Μήπως το έστειλε ο ίδιος στον εαυτό του?
    .......λέω.

  9. thanos avatar
    thanos 27/02/2008 17:41:06

    # εναςασχετος Says:
    February 27th, 2008 at 5:34 pm

    Κάποιος πρέπει να αναρωτηθεί φωναχτά.
    Μήπως το έστειλε ο ίδιος στον εαυτό του?
    …….λέω.

    Katopin filikhs entolhs ek twn ANW????

  10. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 27/02/2008 18:00:21

    Εντολής?
    Δεν ξέρω.'Ολα τα σενάρια παίζουν.
    Πάντως καλό είναι να πονηρευόμαστε και λιγάκι.
    Ο χώρος που δραστηριοποιείται δεν είναι και τόσο αθώος.Το αντίθετο μάλιστα.