#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/09/2012 14:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως θα σωνόταν τα μισθολόγια των ενστόλων



Με μια απλή κίνηση, επιβεβλημένη και κοινωνικά δίκαιη, η κυβέρνηση θα μπορούσε να είχε σώσει εύκολα τα ειδικά μισθολόγια των ενστόλων και να της περισσέψουν λεφτά για τον εξοπλισμό της αστυνομίας.

Στη Κύπρο, ένα 10% των τόκων από τις καταθέσεις, πηγαίνει στη λεγόμενη «εισφορά υπέρ άμυνας». Εδώ θα προσθέταμε  την λέξη «ασφάλεια» και η υπόθεση θα έκλεινε.

Όσο για τους λίγους έξυπνους, που θα επιχειρούσαν να μεταφέρουν τα λεφτά τους έξω(μετά από αυτή την αστεία επιβάρυνση), ένας έκτακτος φόρος 5% στα προσωπικά εμβάσματα εξωτερικού, μάλλον θα τους απότρεπε… Απλά πραγματάκια του Θεού και απορεί κανείς γιατί δεν τα σκέφτονται; Θέμα βλακείας ή…κάτι άλλο;

Γ.Χ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. η Dimi avatar
    η Dimi 16/09/2012 15:07:09

    «Όποιος δεν ελπίζει, δεν πρόκειται ποτέ να βρει το ανέλπιστο.» ~Ηράκλειτος

    «Όλες οι ανθρώπινες πράξεις έχουν ως αίτιο ένα από τα εξής επτά: τύχη, φύση, παρόρμηση, συνήθεια, λογική, πάθος, πόθο.» ~Αριστοτέλης

    «Όταν πιστεύουμε σε κάτι ανύπαρκτο με πάθος, τελικά το δημιουργούμε. Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι ποτέ αρκετά δεν ποθήσαμε.» ~Νίκος Καζαντζάκης

  2. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 16/09/2012 15:30:05

    Για τα μισθολόγια των ιδιωτικών υπαλλήλων, των "μπλοκάκηδων", των μικρο-μαζαγατόρων που έχουν βάλει λουκέτο, καμία πρόταση;

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ Γιάννης Φαίλτωρ 17/09/2012 23:26:01

      Μα ....αν σωθούν τα ειδικά μισθολόγια και "πέσουν" στην αγορά θα σωθούν και όλα τ΄άλλα ......στη συνέχεια και βεβαίως .....αν υπάρχουν ακόμα ιδιωτικοί υπάλληλοι , μπλοκάκηδες ,μικρομαγαζάτορες κτλ.

  3. ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 16/09/2012 15:50:53

    Όταν ο ΓΑΠ δοκίμασε να επιβαρύνει φορολογικά τις καταθέσεις με τις τάσεις φυγής που ανακαλύφθηκαν αναγκάστηκε να το πάρει πίσω σε ένα μήνα

  4. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 16/09/2012 15:53:58

    Βρε παιδιά, ο στόχος είναι να ΜΗΝ ΣΩΘΟΥΝ τα ειδικά μισθολόγια. Ο στόχος είναι να μην σωθεί ΚΑΝΕΝΑ μισθολόγιο, καμία κοιν. παροχή.
    Ο στόχος είναι οι μισθοί Βουλγαρίας κι ακόμη πιο κάτω!
    Το μνημόνιο είναι η πρόφαση για να κοπούν μισθοί συντάξεις, κοιν. παροχές, να ξεπουληθεί η δημόσια περιουσία.
    Σε άλλες χώρες το κάνουν αλλιώς.
    Στην Ελλάδα, βρήκαν το δοσίλογο το ΓΑΠ και περάσανε το μνημόνιο!
    Όσο δεν καταλαβαίνουμε τους πραγματικούς τους στόχους, παίζουμε στο παιχνίδι που λέγεται ισοδύναμα μέτρα, επαναδιαπραγμάτευση, παράταση .......... Εμείς θα τρέχουμε για.....βρούβες κι αυτοί θα κάνουν τη δουλειά τους, πίνοντας, στα διαλείμματα, στην υγειά του κορόιδου!

    • kostis avatar
      kostis @ εναςάσχετος 16/09/2012 16:26:42

      μετρα που αναφερονται σε οποιαδηποτε επι πλεον φορολογηση ειναι για τα μπαζα. Εκφραζουν μια αλλη εποχη και αντιληψη. Σημερα μιλαμε για μειωση κοστους η δαπανων και αυξηση παραγωγης και παραγωγικοτητας.. Οσον ασορα για τα ειδικα μισθολογια, πρεπει να ανταποκρινονται στα δεδομενα της εποχης και τις δυνατοτητες του κρατους. Ολοι αυτοι οι ειδικομισθολογοι ηταν για χρονια οι ευνοουμενοι του συστηματος. Ας κανουν κι αυτοι μια φορα πλατες στο συστημα... Αιντε και τους βαρεθηκαμε να κλαιγονται και να εκβιαζουν οτι θα ψηφισουν ΣΥΡΙΖΑ και Χ,Α. Δεν βλεπουν τι γινεται γυρω τους?

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ kostis 16/09/2012 17:01:41

        Πρώτον, δεν καταλαβαίνω γιατί απαντάς σε μένα.
        Δεύτερον, και οι ειδικομισθολόγοι, και οι Δ.Υ και οι Ι.Υ και οι συνταξιούχοι.....και οι πάντες ήταν οι ευνοούμενοι του συστήματος και πρέπει τώρα να "κάνουν πλάτες"?!!
        Τελικά δηλαδή, σε ποιόν να κάνουν πλάτες?
        Στους 5-6 ντόπιους μεγαλοεπιχειρηματείες που θα απομείνουν και στους άλλους 2-3 ξένους?

  5. Tsol avatar
    Tsol 16/09/2012 17:07:59

    Συνεχίζετε να μπερδεύετε τα ειδικα μισθολόγια και να βάζετε τα σώβρακα μαζί με τις γραβάτες. Ειδικά ειναι τα μισθολόγια των δικαστικών, ειδικά είναι και των Ε.Δ. και των Σ.Α. Είναι εύνοια λοιπόν ένας στρατιωτικός ας πούμε να παίρνει 1000 ευρώ και κάθε 3 χρόνια να μετατίθεται, είναι εύνοια ένας νέος αστυνομικός να τοποθετείται να υπηρετήσει στην Αθήνα ας πούμε με πρώτο μισθό 650 ευρώ. Υπάρχει μια έυκολη λύση για να μην είναι ειδικά τα μισθολόγια στρατού και σωμάτων ασφαλείας. Να εργάζονται με τους κανόνες που εργάζονται και οι υπόλοιποι δημόσιοι υπάλληλοι. Πενθημεράκι 8 το πρωί με 2 το μεσημέρι ωράριο, από τις 3 το μεσημέρι και μετά να μην υπάρχει αστυνομία, στρατός, πυροσβεστική, λιμενικό. Κατάργηση των μεταθέσεων, ολοι να υπηρετούν στα σπίτια τους. Πασχα, χριστούγενα, πρωτοχρονια, αργείες κλειστά όλα και στρατόπεδα και τμήματα αστυνομικά. Οι δε φωτιές όταν ανάβουν θα προσπαθούν να τις σβήνουν μέχρι τις 2 το μεσημέρι, μετά να παρακαλάει ο κόσμος να βρέξει για να μην καουν οι περιουσίες τους. Αν γινόταν αυτό κανείς αστυνομικός ή στρατιωτικός ή πυροσβέστης δεν θα είχε πρόβλημα να παίρνει 700-800 ευρώ και να υπηρετεί έτσι σχέδιο. Και επιτέλους ας σταματήσετε εδώ μέσα να αποκαλείτε ευνοημένους ανθρώπους που πάνε για υπηρεσία και δεν ξέρουν αν θα επιστρέψουν σπίτια τους ζωντανοί ή αρτιμελείς, για ανθρώπους που πάνε για υπηρεσία και η ώρα λήξης της υπηρεσίας είναι μέχρι πέρατος, μπορεί δηλαδή να κάνουν υπηρεσία 16-17 ώρες, για ανθρώπους που δεν ξέρουν τι ώρα δουλεύουν την επόμενη μέρα και παίρνουν τηλέφωνο για να μάθουν τι ωράριο θα δουλέψουν 5 το απόγευμα, για ανθρώπους που δεν δικαιούνται να είναι με τις οικογένειές τους στις γιορτές ή στις αργίες, τα σαββατοκύριακα, ούτε καν πολλές νύχτες, για ανθρώπους που περνάνε την ζωή τους σαν τσιγγάνοι σε μέρη που έσείς όταν υπηρετήσατε την θητεια σας μετράγατε αντίστροφα τις μέρες για να φύγετε και να μην ξαναπεράσετε από εκεί. Κανείς από αυτούς δεν σας ζητάει να τους πείτε ευχαριστώ, τουλάχιστον δείξτε τους λίγο σεβασμό και όχι να τους αποκαλείτε ευνοημένους.

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ Tsol 16/09/2012 18:02:50

      Δεν έχεις άδικο, δεν είπες όμως κάτι και για τους δασκάλους, γιατρούς ή και τους δικαστικούς ακόμη, παρόλο που οι αποδοχές τους είναι πολύ μεγαλύτερες. Ολοι αυτοί για κάποιο λόγο ανήκουν στα ειδικά μισθολόγια. Παιδεία, υγεία και δικαιοσύνη κι όλα αυτά χρειάζονται το ασφαλές περιβάλλον που προσφέρουν τα σώματα ασφαλείας και οι ΕΔ για να λειτουργήσουν. Αλλά ο κοινωνικός αυτοματισμός καλά κρατεί.

      Εχθρός μας είναι οι πολιτικοί μας κι οι πάτρονές τους. Κανείς από αυτούς δεν ενδιαφέρεται πραγματικά για τη χώρα, αυτό να μην ξεχνάμε....

      • jk avatar
        jk @ σιδεράκιας 17/09/2012 16:56:00

        Οι δάσκαλοι με 575 ευρώ πρώτο μισθό είναι πολύ καλύτερα αμειβόμενοι από τους στρατιωτικούς; Πάρτο αλλιώς...Ενημερώσου μάλλον καλύτερα, γιατί αυτό το σχόλιο από άγνοια έχει γίνει...

    • MCMLII avatar
      MCMLII @ Tsol 16/09/2012 18:27:08

      >> Πενθημεράκι 8 το πρωί με 2 το μεσημέρι ωράριο, από τις 3 το μεσημέρι και μετά να μην υπάρχει αστυνομία, στρατός, πυροσβεστική, λιμενικό.

      Μα αυτό ακριβώς κάνουν ήδη αγαπητέ/ή tsol οι δεκάδες χωμένοι σε γραφειάκια του στρατού, της αστυνομίας και του λιμενικού. Αν εσείς είστε στην απέξω, κρίμα.

      Γιατί δηλαδή να μην μπορούν οι συνταξιοδοτούμενοι από τα 45 ένστολοι να εκτελούν τις παραπάνω εργασίες γραφείου μέχρι τα 65, για να σηκωθούν από τις καρέκλες τους οι βολεμένοι (γλύφτες, δόντια, βύσματα κλπ.) και να δουλέψουν ή να πάνε σπίτι τους; Εσείς οι ίδιοι θα έπρεπε να το απαιτείτε... Δικαιούται μήπως ειδικού επιδόματος η λιμενικός που εκτελεί χρέη γραμματέως στο γραφείο του υπουργού ή το όργανο που εισάγει στοιχεία διαβατηρίων στον υπολογιστή του τμήματος αλλοδαπών;

      >> Κανείς από αυτούς δεν σας ζητάει να τους πείτε ευχαριστώ, τουλάχιστον δείξτε τους λίγο σεβασμό και όχι να τους αποκαλείτε ευνοημένους.

      Αν είναι ευνοημένοι ή όχι φαίνεται από τις συντάξεις/προίκες αγάμων θυγατέρων και την ελκυστικότητα των σχετικών σχολών στους τελειόφοιτους λυκείου που ετοιμάζουν τα μηχανογραφικά τους.

      Επίσης ο σεβασμός δεν χαρίζεται, κερδίζεται.

      Όσο υπάρχουν μερικά ανόητα όργανα που ψεκάζουν με χημικά τον Μ. Γλέζο, που βιαιοπραγούν σε ακίνητους διαδηλωτές στο Σϋνταγμα και ρίχνουν αέρια σε σταθμούς μετρό, που προκαλούν κώφωση σε δημοσιογράφο, που κρύβουνται ως θρασύδειλοι πίσω από "ζαρντινιέρες", όταν κατηγορούνται ότι τραυμάτισαν βαριά φοιτητή, που κρύβουν τα διακριτικά τους όταν μετέχουν σε επιχειρήσεις καταστολής, που δεν έχουν δημοκρατική συνείδηση και που κάποτε έγλυφαν την χούντα και τα ανδρείκελά της, ο σεβασμός τους θα αργήσει...

      • Εμμανουήλ Πρόιος avatar
        Εμμανουήλ Πρόιος @ MCMLII 17/09/2012 17:22:59

        +1000!

    • RED avatar
      RED @ Tsol 16/09/2012 18:28:37

      Ξέρω πολλούς αστυνομικούς που πάνε 8-2 σε ένα γραφείο και παίζουν με μία σφραγίδα και αναρίθμητους στρατιωτικούς που σε όλη τη διάρκεια της βάρδιας τους απλώς πίνουν καφέ, κύριε Φώσκολε!

    • Κώστας Τ avatar
      Κώστας Τ @ Tsol 16/09/2012 18:31:55

      Φίλε μου οι οπαδοί του Τζήμερου είναι παντού,είναι η εποχή τους!!! Δεν χρειάζονται τους Στρατιωτικούς,τα έχουν κανονίσει όλα(Δυνατή οικονομία-άψογη εξωτερική πολιτική-ισχυρές συμμαχίες-ενεργειακή αυτάρκεια) με τους "καραβανάδες" θα αχολούνται τώρα;
      Ζούμε την εποχή που κελαιδάει ο φοροφυγάς!!!

  6. Jimakos avatar
    Jimakos 16/09/2012 18:06:26

    Κύριε αρθρογράφε ανακαλύψατε τον τροχό! Προφανώς έχετε πεισθεί οτι έχει εξαλειφθεί κάθε σπατάλη, ρεμούλα, αργομισθία σε στρατό, αστυνομία, πανεπιστήμια κτλ, οπότε λογικό έιναι να χώσουμε άλλο ένα φόρο. Και σαν ασφαλιστική δικλείδα ας μπει και φόρος μεταφοράς κεφαλαίων που απλά είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ, για όποιον θρασύτατο τολμήσει να μετακινήσει τα λεφτά του. Το αφεντικο-κράτος πτώχευσε αλλά οι υπάλληλοι του, ένστολοι και μη, κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν. Ούτε απολύσεις, ούτε μειώσεις! Φυσικά δεν άκουσα κανένα σας να προσφέρει εργασία χωρίς αμοιβή, έστω συμβολικά, παρά μόνο φόρους, για να εξακολουθούμε να απολαμβάνουμε τις φοβερές υπηρεσίες σας!
    Δεν το γυρνάμε στον κομμουνισμό να τελειώνουμε...

    • Εμμανουήλ Πρόιος avatar
      Εμμανουήλ Πρόιος @ Jimakos 17/09/2012 17:25:02

      Άψογος, προσυπογράφω απόλυτα!!!

  7. GeorgeK avatar
    GeorgeK 16/09/2012 18:53:01

    Στην Κύπρο όντως υπάρχει σχετική φορολογία, η οποία όμως δυστυχώς εδώ και αρκετά χρόνια δεν καταλήγει στην άμυνα...

  8. Δικερως avatar
    Δικερως 16/09/2012 21:29:28

    Κυριε αρθρογραφε μετα εκτιμησεως σας πληροφορω πως αργησατε
    τουλαχιστον 83 ετη.
    Δεν ειναι κακο να ανακαλυπτουμε την Αμερικη,αρκει να μην την εχει
    ανακαλυψει καποιος αλλος(βλ.Κολομβος)πριν απο 520 χρονια.
    Σε παραπεμπω σε ηλ.συνδεσμο για την ιδρυτικη του Ταμειου Εθνικης Αμυνας.
    Επισης σας θυμιζω την "ασπρη τρυπα"που ανακαλυψε στο Ταμειο ο
    περισπουδαστος ΥΠΕΘΑ Γιαννος Παπαντωνιου.
    Μεταβιβασε,λοιπον αυτος,ολο το ποσον σε κωδικο του ΥΠΟΙΚ,γιατι τοτε, βλεπεις,υπηρχε η αδηριτη αναγκη να επιδειξουμε ισοσκελισμο λογω της
    εισοδου της χωρας στην Ευρωζωνη.
    Παντως,διαφωνω πανηγυρικα με την ουσια του αρθρου,δηλαδη με την
    καθιερωση ΕΙΔΙΚΟΥ ΦΟΡΟΥ,προς στηριξη μισθων και συνταξεων
    ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ επαγγελματικης ομαδας.
    Εαν θελαμε να στηριξουμε την Αμυνα,υπαρχει το Ταμειο που προανεφερα.
    Φορος υπερ τριτων,προς στηριξη των αποδοχων τους,δεν ειναι τιποτε αλλο απο
    μια πρωτογονη αναδιανομη πλουτου που,σημερα,δεν θα πετυχαινε ετσι κι αλλιως.

    http://tetha.ctrust.gr/el/law/foundinglaw.html

  9. Darki avatar
    Darki 17/09/2012 12:05:45

    Κανουμε αμαν ναγλυτωσουμε καναν φορο υπερ τριτων.Απαραδεκτη προταση.

  10. Νικόλας avatar
    Νικόλας 17/09/2012 16:40:18

    Αχαχαχαχα τι είπε ρε. Άκου 10% των τόκων καταθέσεων για τους μπάτσους και τους καραβανάδες. Αχαχαχαχαχα! Ούτε δεκάρα από εμένα!