16/10/2009 21:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως θα εκλεγεί ο νέος πρόεδρος της ΝΔ



Οι τέσσερις υποψήφιοι για την ηγεσία της ΝΔ υπέγραψαν σήμερα το πλαίσιο συμφωνίας τους για την εκλογή του νέου προέδρου του κόμματος από την βάση. Θα το παρουσιάσει αύριο στον Κώστα Καραμανλή ο Δημήτρης Σιούφας και έτσι θα ξεκινήσει «επισήμως» ο προεκλογικός αγώνας.

Στις 7 Νοεμβρίου θα συγκληθεί το έκτακτο συνέδριο, το οποίο θα εγκρίνει την αλλαγή του καταστατικού. Θα μιλήσουν μόνο ο Κ. Καραμανλής και οι τέσσερις υποψήφιοι.

Στις 6 Δεκεμβρίου θα στηθούν 1.200 κάλπες σε όλη την Ελλάδα, σε πρωτεύουσες νομών, μεγάλες πόλεις και αλλού.

Θα μπορεί να ψηφίσει όποιος Νεοδημοκράτης πάει στις κάλπες, γίνει μέλος του κόμματος και καταβάλλει μια συμβολική συνδρομή.

Η διαδικασία θα είναι online, προκειμένου να αποφευχθεί ο κίνδυνος της διπλοεγγραφής στους καταλόγους.

Για να εκλεγεί πρόεδρος απαιτείται το 50% συν μία ψήφος.

Αν δεν εκλεγεί αρχηγός με την πρώτη, η ψηφοφορία θα επαναληφθεί στις 13 Δεκεμβρίου, μεταξύ των δύο πρώτων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/10/2009 21:15:47

    ο server που θα είναι?

  2. Lavazza avatar
    Lavazza 16/10/2009 22:09:59

    Αρχαιοπτέρυγά μου,

    ο server φυσικά θα είναι ο ίδιος που ήταν και στις εσωκομματικές αρχαιρεσίες του ΠΑΣΟΚ...

    Της ίδιας "εταιρείας" και με τους ίδιους "τεχνικούς"...

  3. Shalai avatar
    Shalai 16/10/2009 22:33:02

    Ο κ. Σαμαράς έχει ένα από τα καλύτερα χαμόγελα πολιτικών. Αν όχι το καλύτερο.

    Τουλάχιστον όσων αφορά τους υπόλοιπους υποψήφιους δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.
    Γελάνε και θέλεις να βάλεις τα κλάματα από το ψεύτικο, το δήθεν, το ψωνίστικο και το γλοιώδες που τρέχει στις φλέβες τους.

    Αλλά και συγκριτικά με πολιτικούς και άλλων κομμάτων, και πάλι υπερτερεί.

    Θα μου πεις, μάλλον χαζό είναι ένα τέτοιο επιχείρημα... ειδικά σ' αυτή την εποχή που ζούμε, όπου ξέρουμε καλά ότι δεν υπάρχει (ή δε θα υπάρξει πολιτικός) που να μην είναι δεμένος γερά σε κάποιο άρμα επιχειρηματία και δη διαπλεκόμενου.

    Όμως ακόμα το χαμόγελό του φαίνεται ειλικρινές και έντιμο και είναι μια σκέψη που την έκανα σήμερα καθώς τον έβλεπα να κάνει τις δηλώσεις του έξω από την πολύπαθη Ρηγίλλης.

    Και ξέρετε τι λένε για τα χαμόγελα και πώς καθρεφτίζουν την ψυχή του ανθρώπου μέσα και απ' τα μάτια.

    Η άλλη είναι μία σκέτη τραγωδία για πέντε εκατομ. λόγους ακόμα.
    Ο Αβραμό είναι τόσο ωραιοπαθής, εγωκεντρικός και κενός που φέρνει αναγούλες.
    Καλά για τον ζορό τα λόγια είναι περιττά.


    Ελπίζουμε για το καλύτερο αν και οι μηχανισμοί και τα συμφέροντα ως είθισται έχουν τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο.
    Εμείς θα κάνουμε αυτό που πρέπει.

    Βγει δε βγει ο κ. Σαμαράς.

    • ΦΏΤΙΟΣ ΑΘΑΝ. avatar
      ΦΏΤΙΟΣ ΑΘΑΝ. @ Shalai 17/10/2009 21:08:48

      Υπερθεματίζω, ο Αντώνης δέν περιφέρει χαμόγελο μάσκα ,υποκρισίας. Είναι ζεστός, ανθρώπινος αισθάνεσαι ότι δέν σέ κοροιδεύει.
      Αλήθεια πώς ο Χατζηνικολάκης έφαγε το επιχείρημα της Ντορ. περί Καραβέλα στην περιβόητη συνέντευξη και ο συνήθης πιεστικός την κοιτούσε σάν χάνος νά τό εκστομίζει?

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 16/10/2009 23:17:33

    Σημαδισκη η ημερομηνια που διαλεξαν : ενα χρονο ακριβως μετα το θανατο του Αλεξη και την εναρξη των καταστροφων που διελυσαν την κυβερνηση.
    Βασικα εκεινη την ημερα εχασαν την εξουσια-αναρωτιεμαι αν τους περασε απο το μυαλο.

  5. panos avatar
    panos 16/10/2009 23:35:47

    Άλλο άλυτο μυστήριο αυτό!Ένας αστυνομικός σκότωσε ένα μαθητή και μέσα σε λίγα λεπτά ενεργοποιήθηκαν και "νομιμοποιήθηκαν" τόσοι άνθρωποι να καίνε επί 2 βδομάδες το κέντρο της πρωτεύουσας...!Κι εγώ που το ξέρω ότι δεν ήταν όλα προσχεδιασμένα?

  6. Shalai avatar
    Shalai 16/10/2009 23:45:52

    Αμ το άλλο πού το πας?
    Εμάς μας σκοτώνουν... (πηδ@@άνε έστω) κάθε μέρα χρόνια τώρα και δε κουνιέται φύλλο.

    Κατά τα άλλα, ευτυχώς που έγινε η χώρα λαμπόγιαλο, ο μαθητής Γρηγορόπουλος σε σύμβολο -- "Αλέξης"... ευτυχώς που γράφτηκαν οι άπειρες βαθυστόχαστες αναλύσεις και τα περισπούδαστα (και πολλάκις κρύα) μηνύματα... ευτυχώς που είπαμε να σκεφτούμε τι είμαστε... και λοιπές καταστάσεις... ευτυχώς που έγινε επαναστάση και μάλιστα νικηφόρα.

    Ευτυχώς που όλοι οραματίστηκαν την αλλαγή και πίστεψαν ότι είχε έρθει η ώρα να μεταμορφωθεί ο κόσμος, τουλάχιστον ο ελληνικός σε κάτι πολύ καλύτερο, σε κάτι που μας αξίζει πραγματικά.

    ... Το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία με 10 μονάδες μπροστά.
    Καλά μυαλά και περαστικά.

  7. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 16/10/2009 23:46:43

    Έτερον εκάτερον. Η κυβέρνηση απλώς παρακολουθούσε τις καταστροφές.

  8. blue nile avatar
    blue nile 17/10/2009 02:46:17

    Φάκτορα, το ενδεχόμενο της νοθείας είναι πιθανό? Αν όντως όπως έχει γραφεί και εδώ, η εκλογή του ΓΑΠ στην αρχηγία ήταν εν μέρει και αποτέλεσμα νοθείας, τι μας εγγυάται ότι δεν θα συμβεί ξανά?

  9. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 17/10/2009 09:33:24

    Εάν οι νεοδημοκράτες θέλουν να δυσκολέψουν το ΠΑΣΟΚ ενόψει των εκλογών για Πρόεδρο Δημοκρατίας ίσως θα πρέπει στα κριτήρια επιλογής τους για αρχηγό τους να συμπεριλάβουν και το ερώτημα ποιός από τους υποψηφιους είναι διατεθειμένος και αποφασισμένος να το κάνει πράξη, εξετάζοντας κάποια πιθανά σενάρια και ερωτήματα:
    Η δέσμευση του Καραμανλή για την στήριξη του Παπούλια ποιόν δεσμεύει;
    Εάν εκλεγεί ο Σαμαράς ή η Μπακογιάννη και επιλέξουν να προτείνουν δικό τους υποψήφιο, π.χ. Μολυβιάτη αναγκάζουν το ΠΑΣΟΚ να προσφύγει στην συμφωνία με το ΚΚΕ για κοινο υποψήφιο (χλωμό) ή με τον Σύριζα και το Λάος μαζί (εντελώς αδύνατο προφανώς).
    Εάν ο κος Παπούλιας αρνηθεί την εκ νέου υποψηφιότητά του ίσως το ΠΑΣΟΚ αναγκασθεί να συμφωνήσει με τη Νέα Δημοκρατία στον δικό της υποψήφιο και αυτό θα είναι μια πρώτη και εντυπωσιακή "νίκη" του νέου της αρχηγού.
    Εάν όμως ο κος Παπούλιας είναι ο υποψήφιος του ΠΑΣΟΚ τότε μάλλον θα πάμε για εκλογές. Σίγουρα δεν θα τις χάσει αλλά η Νέα Δημοκρατία θα έχει πολύ νωρίς την ευκαιρεία να διαπιστώσει τη δυναμική του νέου της ηγέτη στο ένα εκατομμύριο ψηφοφόρων που έχασε από το 2004.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ B.K.Σ. 17/10/2009 22:22:43

      Μας δεσμευει ολους η πραγματικοτητα.Ολες οι κυβερνησεις στην αρχη τους αυξανουν την αποσταση απο το χαμενο κομμα.Το 2004 στις εκλογες η ΝΔ κερδισε με 5 μοναδες διαφορα και στις ευρωεκλογες με 9 μοναδες.Εαν γινουν εκλογες το Μαρτιο η διαφορα ΠΑΣΟΚ - ΝΔ θα ειναι μεγαλυτερη απο τωρα εκτος και αν εχουμε χρεωκοπησει επισημα οποτε και παλι δεν ειμαστε για εκλογες.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ψυχραιμια 17/10/2009 22:43:05