#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/05/2011 11:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως θα γίνει το ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας



Sovereign Fund ή ελληνιστί, κρατικό ταμείο. Αυτός θα είναι ο όρος που θα κυριαρχήσει το επόμενο χρονικό διάστημα σε ότι αφορά την πώληση εταιρειών και ακινήτων του δημοσίου. Η απαίτηση της τρόικας θα γίνει πραγματικότητα και το μόνο που παίζει πλέον είναι ποιος θα κάνει κουμάντο στο ταμείο αυτό. Οι δανειστές μας θέλουν να βάλουν δική τους διοίκηση που θα διαχειρίζεται εν λευκώ την κρατική περιουσία, διότι δεν εμπιστεύονται την Ελλάδα. Από την άλλη, μια τέτοια παραχώρηση καταλαβαίνει κανείς ότι θα προκαλούσε τεράστιες αντιδράσεις.

Σε κάθε περίπτωση φαίνεται να έχει “κλειδώσει” η δημιουργία του fund και απομένουν οι κρίσιμες λεπτομέρειες.

Ένα τέτοιο ταμείο έχει φτιάξει η κυβέρνηση του Κατάρ η οποία διαπραγματευόταν μέσω αυτού για την επένδυση στον Αστακό και για το Ελληνικό. Με μια μεγάλη διαφορά. Tο fund των Καταριακών διαχειρίζεται τα πετροδολάρια των σεϊχηδων, το ελληνικό θα έχει ως στόχο να πουλήσει για να μειωθεί το χρέος. Πως θα λειτουργεί το ελληνικό Sovereign Fund;

Εκεί θα ενταχθεί σχεδόν το σύνολο της δημόσιας περιουσίας. Από τις εταιρείες που θα βγουν στο σφυρί μέχρι και τα ακίνητα που θα επιλεγούν να αξιοποιηθούν, είτε μέσω πώλησης είτε μέσω παραχώρησης με μακροχρόνια μίσθωση. Τα έσοδα που θα μπαίνουν στο ταμείο θα υπολογίζονται για τη μείωση του χρέους. Θα μπορεί να αποφασίζει για μια ιδιωτικοποίηση, για την πώληση ακινήτων ενώ θα μπορεί να εκδώσει ομόλογα ή μετοχές και να εισαχθεί στο ελληνικό ή ξένα χρηματιστήρια. Παράλληλα, θα λειτουργεί και ως εγγύηση για τα δάνεια που θα χρειαστεί μελλοντικά η Ελλάδα.

Όπως καταλαβαίνει κανείς, πρόκειται για μεγάλη μπίζνα που οι ξένοι δανειστές δε θα αφήσουν στα χέρια των... χρεοκοπημένων Ελλήνων. Ίσως, να μπει πρόεδρος κάποιος Έλληνας για να μετριαστούν οι αντιδράσεις, αλλά το κουμάντο θα το κάνουν άλλοι.

Εκεί καταντήσαμε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 28/05/2011 11:58:40

    Πρόκειται για τη μπίζνα!!!

    Μα αυτό ήταν και το μεγάλο ζητούμενο της συναίνεσης. Η σύμφωνη γνώμη της ΝΔ στη δημιουργία αυτής της εταιρείας, που όμως θα τη διοικούν οι πιστωτές. Εδώ βρίσκεται το μεγάλο κόλπο. Στην εταιρεία θα μεταβιβαστεί όλη η ακίνητη περιουσία του δημοσίου, ή τουλάχιστον τα φιλέτα, σαν αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία και στη σύνεχεια οι ξένοι θα αποφασίζουν τι θα πουληθεί, σε ποιον και και πόσο.
    Μιλάμε για καθαρή ξεκάθαρη λεηλασία. Για καθαρή προδοσία.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/05/2011 12:01:39

    1. Να δουμε το Καταστατικό του Φορέα !!!
    2. ο Γιουνκερ εδωσε "γραμμη" με Treuhand... ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΤΕ !!! πουλανε απο Κρατικες εταιριες μεχρι Δαση και Αργοτικη Γη ( δες ΑΤΕ ! )
    3. αν δεν γινουν Α.Ε. το καθε ακινητο, ακρη δε θα βρουν... ( αντε το ειπα... σας το χρωστουσα ! )
    3.1. Με ΑΕ πουλας μετοχες και εχεις "τοπικο φορεα" ΚΑΙ εισπραττεις Υπεραξιες !!!! ο δε επενδυτης κανει DD σε εταιρια και οχι σε Δημοσιο Φορεα...( εκτος εαν θελουμε να τους μπλεξουμε σε δαιδαλωδεις φακελους στις πολεοδομιες !! χαχαχαχαα να ψαχνουν στα πατωματα.. χαχαχα )
    ΚΑΙ μενει στο ταμειο ο Φορος Μεταβιβασης Μετοχων και η Εφορια και το ΦΠΑ και τα "Κερδη" της Συναλλαγης. Φυσικα εγω θα τις εβγαζα σε IPO... και θα μαζευα χρημα... και μετα.. ελατε ν αγορασετε !! 2 μηνες δουλεια ειναι!

    Αυτα μεχρι εδω.... στη ΝΔ να βλεπουν και να διαβαζουν !!!!! ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ!!!
    παλι θα βγω σωστος.... βοηθαω οσο μπορω ! Τ αακινητα σε ΑΕ ειναι η κινηση που πρεπει να προτεινει η ΝΔ και βγει "μπροστα" πριν το βγαλει ο ανταγωνισμος !! τι αλλο να πω γμ την τυχη μου???

    ΠΠ

  3. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 28/05/2011 12:02:46

    Δεν θα προλάβουνε!

  4. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 28/05/2011 12:15:38

    ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΜΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ Ν ΚΑΛΛΙΕΡΓΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΚΗΠΟΥΣ ΜΑΣ...ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΛΛΕΝΑΚΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ...ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ...

    • Y. avatar
      Y. @ ΕΥΑ 28/05/2011 15:09:09

      Αποκλείεται αυτό να γίνει. Αν θυμάσαι ο ΓΑΠ είχε πει, φυτέψτε μια γλάστρα στο μπαλκόνι σας!

  5. Φορμίων avatar
    Φορμίων 28/05/2011 12:21:32

    Πρέπει να ξέρουν ότι οι προδότες θα πληρώσουν, δεν θα γλυτώσει κανείς.

  6. ΜΠ avatar
    ΜΠ 28/05/2011 14:13:37

    ΠΠ να δεις που η ΑΤΕ θα αποτελέσει το ΔΟΥΡΕΙΟ ΊΠΠΟ των δανειστών... Ο νοών νοείτω ... Πλήρης υποδούλωση.
    Κατά τα άλλα διαφημίζεται ως: "ΑΤΕ ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΜΠΙΣΤΟΣΎΝΗΣ"! Τραγικό ....

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΜΠ 28/05/2011 15:39:39

      ΜΠ
      φυσικα... ΑΤΕ, αλλα...
      τον τραχανα τον εχουν απλωμενο και λιαζεται ακομη και υπο βροχην !!!
      Μιλαω πολυ συγκεκριμενα!!!.. μα πολυ !!

      ΠΠ

  7. κώστας avatar
    κώστας 28/05/2011 15:54:30

    Εγώ αυτό που καταλαβαίνω με το φτωχό μου μυαλό είναι ότι ο Σαμαράς έχει συναινέσει. Τι ζητάει η τρόικα, τι την ενδιαφέρει; Η φορολογική μεταρρύθμιση; Όχι βέβαια, έχουν λυσσάξει να αρπάξουν περιουσία. Και ο Σαμαράς είναι υπέρ, απλώς την βαφτίζει "αξιοποίηση". Διαφορετικά, αν βλέπει με διαφορετική οπτική την αξιοποίηση απ' ότι το ΠΑΣΟΚ, οφείλει να ζητήσει ο ίδιος εκλογές. Τι περιμένει; Ήδη ο ΟΤΕ πουλιέται. Περιμένει να ξεπουληθούν τα πάντα;
    Μακάρι να κάνω λάθος αλλά υποψιάζομαι ότι το παιγνίδι -στους βασικούς του τομείς, στο "ψητό"- είναι στημένο και εμείς προδομένοι.

  8. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 28/05/2011 20:27:03

    Οι Ολλανδοί προκαλούν παρουσιάζοντας σε περιοδικό ευρείας κυκλοφορίας την Σαντορίνη με Τούρκικη σημαία και εμείς συζητάμε το πώς θα γίνει το ξεπούλημα. Τι να πώ.....

  9. captain avatar
    captain 29/05/2011 03:48:42

    Ότι πρέπει να γίνουν ιδιωτικοποιήσεις είναι σίγουρο.
    Σ' αυτό συμφωνεί η ΝΔ.
    Τις ιδιωτικοποιήσεις δεν μπορεί να τις κάνουν υπουργοί-μεσίτες. Είναι αστείο.
    Η πολιτεία οφείλει να ξεκάθαρα και με απλές διαδικασίες να θεσπίζει νόμους που ορίζουν τι μπορεί να γίνει, που και με ποιον τρόπο. Μετά αναλαμβάνει η ιδιωτική πρωτοβουλία.
    Υπάρχουν στη χώρα και μεσίτες και επιχειρηματίες που μπορούν να κάνουν τη δουλειά του Παμπούκη.
    Χρειάζεται όμως deregulation δεν είναι δυνατό να χρειάζονται 10-20 χρόνια και τριακόσιες χιλιάδες υπογραφές για μιαν επένδυση ή συναπόφαση εννέα υπουργείων για κάποιαν άλλη…
    Αυτή είναι δουλειά της κυβέρνησης: η απλοποίηση και κατάργηση των διαδικασιών και των χιλιάδων σελίδων νόμων που δημιουργούν σύγχυση, τρέφουν τη διαφθορά και αποκλείουν οποιαδήποτε ανάπτυξη. Όχι να κάνει το μεσίτη.
    Επίσης χρειάζεται σοβαρότητα… Πριν ένα ή δύο μήνες οι εφημερίδες στους καταλόγους με δημόσιες εκτάσεις άμεσα αξιοποιήσιμες ή προς εκποίηση είχαν τα «Τριζόνια». Τώρα η κυρία Μπιρμπίλη απαγορεύει εκεί οποιαδήποτε κατασκευή κτισμάτων… Δεν μπαίνω στην ουσία απλά σημειώνω ότι την ανοργανωσιά και ανικανότητα της παρούσας κυβέρνησης. Έτσι δεν πουλάς ούτε διαμέρισμα!
    Μ’ αυτά δε θέλω να πω ότι πρέπει να μας πουν κάποιοι ξένοι τι και πως θα αξιοποιήσουμε, όμως πρέπει να παραδεχτούμε ότι με υπουργούς μεσίτες, με χαώδες νομοθετικό πλαίσιο και με το να μη γνωρίζει η δεξιά τι ποιεί η αριστερά δουλειά δε γίνεται.
    Ένα τελευταίο: κάποιοι λένε ότι δεν πρέπει να πωληθούν κάποιες επιχειρήσεις επειδή είναι κερδοφόρες. Όμως αυτός είναι λόγος να πουλήσεις ποιο ακριβά κι όχι να μην πουλήσεις. Η κερδοφορία αφορά το τίμημα κι όχι το αν κάτι θα πωληθεί. Εκτός του οικονομικού, υπάρχουν κι άλλοι λόγοι να πωληθεί κάτι.
    Αν μια εταιρεία του δημοσίου με την κερδοφορία της χρηματοδοτεί το χονδρεμπόριο των ψήφων φαλκιδεύοντας το πολίτευμά μας τι πρέπει να γίνει;