#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/04/2011 18:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως η κυβέρνηση "φουσκώνει" το "έλλειμμα της ΝΔ"

Απύθμενο το θράσος της Κυβέρνησης και στο μαγείρεμα των στοιχείων

Το λογιστικό τρικ με τα έσοδα από τα τέλη κυκλοφορίας



Αφαίρεσαν έσοδα μισού  και πλέον  δις από το 2009 για να φουσκώσουν το έλλειμμα της ΝΔ, και τα φόρτωσαν  στο 2010 για να ρίξουν το έλλειμμα του ΠΑΣΟΚ!

 

Το παράδοξο όμως  της υπόθεσης!

Το λογιστικό αυτό τρικ, η αλχημεία,  παρουσιάζεται και   ως αιτιολογία για να δικαιολογήσουν την μη επίτευξη των στόχων για τα έσοδα του 2011!!!!!!!





Ν.Π.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 17/04/2011 18:47:51

    Greek statistics από τους masters του είδους.

  2. ΚΜ avatar
    ΚΜ 17/04/2011 21:15:59

    Χα χα, δίπορτο!

  3. Y. avatar
    Y. 17/04/2011 21:21:08

    Επί ενάμιση χρόνο περίπου, το ΠΑΣΟΚ κατηγορεί τη Νέα Δημοκρατία με ένα προπαγανδιστικό ισχυρισμό: Επί των ημερών της, λέει, η Ελλάδα δανείστηκε 125 δισεκατομμύρια! Άρα η Νέα Δημοκρατία «φταίει», για όλα όσα συμβαίνουν σήμερα…
    Προσέξτε, τώρα, τι σημαίνει προπαγάνδα:
    Από τα 125 δισεκατομμύρια που δανείστηκε η Νέα Δημοκρατία στα χρόνια της διακυβέρνησής της, 2004-2009:
    – τα 45 δισεκατομμύρια αφορούν «αναχρηματοδότηση» του παλαιότερου χρέους. Δηλαδή έληγαν κάποια προηγούμενα δάνεια και δανείστηκε η Ελλάδα να τα εξοφλήσει. Δεν ήταν καινούργιο χρέος. Ήταν παλαιό χρέος που αναχρηματοδοτήθηκε…
    – «Καινούργιο χρέος» ήταν τα υπόλοιπα 80 δισεκατομμύρια ευρώ. Κι απ’ αυτά:
    – το 62,5% (50 δισ. στα 80) πήγαν για τόκους προηγουμένων ετών. Δηλαδή για να εξυπηρετηθεί παλαιότερο χρέος, που το βρήκε η Νέα Δημοκρατία από τις προηγούμενες κυβερνήσεις (του ΠΑΣΟΚ).
    – το 12,5% (10 δισ. στα 80) πήγε για πληρωμές εξοπλιστικών προγραμμάτων, που επίσης είχαν παραγγείλει προηγούμενες κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ.
    – το 8,95% (7,2 δισ. περίπου στα 80) πήγε για πληρωμές Κοινωνικής Ασφάλισης – στα Ταμεία της ΔΕΗ, του ΟΤΕ και του ΙΚΑ – που επίσης είχαν υπογράψει οι προηγούμενες κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ.
    – και το 3,3% (2,6 δισ. περίπου στα 80) για χρέη νοσοκομείων που άφησε το ΠΑΣΟΚ και τα πλήρωσαν οι κυβερνήσεις της Νέας Δημοκρατίας!
    – τέλος ένα ακόμα 4% (3,2 δισ. περίπου στα 80) πήγε για «λοιπές χρεώσεις» που άφησαν οι κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ…
    Τα 73 στα 80 ήταν υποχρεώσεις που άφησε πίσω του το ΠΑΣΟΚ!
    Η καθαρή «συμβολή» των κυβερνήσεων της Νέας Δημοκρατίας στο χρέος, για τα πεντέμισι χρόνια που έμεινε στην εξουσία, ήταν γύρω στα 7 δισεκατομμύρια!
    Η Νέα Δημοκρατία, λοιπόν, δεν δημιούργησε «πρόσθετο χρέος» 125 δισεκατομμυρίων, ούτε 80, αλλά μόλις… 7 δισεκατομμύρια.
    Σήμερα το ΠΑΣΟΚ, όπως όλοι ξέρουμε, μέσα από τη λαίλαπα του ΔΝΤ έχει αυξήσει το Χρέος μας πέρα από κάθε σύγκριση με το παρελθόν
    (από το σάϊτ της ΝΟΔΕ στη Θεσσαλονίκη)

    • τάσος avatar
      τάσος @ Y. 18/04/2011 00:09:56

      για ποιο λόγο η νδ ανέχτηκε να γίνει αυτό;

      • Y. avatar
        Y. @ τάσος 18/04/2011 09:56:54

        Γιατί οι Ηρακλείς του Κώστα ήταν μιάς χρήσης
        Αντώνη, όλα αυτά είναι μαθήματα ζωής. Φύλαξέ τα!

        • pikras57 avatar
          pikras57 @ Y. 18/04/2011 10:26:32

          !

  4. xmm avatar
    xmm 17/04/2011 21:21:31

    ειναι τοσο το θρασος τους.
    ειναι τετοια η ασυλια που απολαμβανουν απο τα μμε
    Επρεπε να εχει γινει σημαια
    Μονο και μονο αυτο αποδεικνυει ποσο ηθελημενα μας εριξαν στο μνημονιο και την πανθομολογουμενη πλεον αποτυχια του
    Η αναδιαρθρωση και η αποσαθρωση της Ελλαδας βαραινει αποκλειστικα αυτους

  5. GREGORY KAN avatar
    GREGORY KAN 17/04/2011 22:04:55

    ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΑ ΕΙΣΠΡΑΧΤΙΚΑ ΤΟΥ 09 ΠΟΥ ΤΑ ΑΚΥΡΩΣΕ Ο ΓΠΑΠΑΝΔΡ ΣΥΝ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΛΛΗΛΕΓ ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΖΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΠΟΣΟ ΕΠΕΙΡΕΑΣΑΝ ΤΟ ΕΛΛΕΙΜΑ ΤΟΥ 09?

  6. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 17/04/2011 23:22:52

    μπράβο βρε Υ..τουλάχιστον τώρα θα μπορώ να αντικρούω τα λαμόγια που μ' έχουν πρήξει..αν είσαι από Σέρρες, φιλιά στον Μάρκου...

    • Y. avatar
      Y. @ ΕΥΑ 18/04/2011 10:03:08

      Το μπράβο στη ΝΟΔΕ, που κάνει πολύ καλή δουλειά
      (...αν και θα τους επιθυμούσα, ακόμη πιό επιθετικούς)

      • Y. avatar
        Y. @ Y. 18/04/2011 10:28:29

        ...φροντίστε και εσείς εκεί στις Σέρρες, και σε όποιες άλλες ΝΟΔΕ αλλού, να κάνετε επίσης καλή δουλειά, επιλέγοντας τους πραγματικούς και άξιους παραταξιακούς ΝΔίτες

  7. ANNITA avatar
    ANNITA 18/04/2011 08:58:11

    Απίστευτο το θράσος τους, προκειμένου να επηρεάσουν το κόσμο στις επερχόμενες εκλογές να μην ψηφίσει την Ν.Δ. η πλύση εγκεφάλου που κάνουν στον κόσμο με ένα σωρό ψέματα καταδεικνύει το μέγεθος της απάτης τους στην πολιτική γραμμή που ακολουθούν. ΄Οποιος έχει την λογική να κάνει συγκρίσεις πόσο άσχημο ήταν το πρόσφατο παρελθόν και πόσο δραματικό είναι το παρόν και το μέλλον θα καταλάβει πως πριν 2 χρόνια η κατάσταση δεν ήταν το σημερινό χάλι. Η ανεργία δεν ηταν στο 17% που είναι σήμερα, ο κόσμος ζούσε με αξιοπρέπεια, δεν τον ταπείνωναν τόσο πολύ. Και αν το κρατικό έλλειμα ήταν μερικά δις και μπορούσαμε, υπήρχαν τρόποι πιο ανώδυνοι να το εξαλείψουμε, τώρα θα είναι πολύ δύσκολο να γίνει αυτό. Οχι όμως ακατόρθωτο. Από την στιγμή που συνταγματολόγοι βγαίνουν σε κανάλια και λένε ότι πλέον το θέμα είναι καθαρά Εθνικό και ο κόσμος πρέπει να αφυπνισθεί η απόφαση πλέον είναι στα χέρια του κόσμου αλλά και της Ν.Δ. να περάσει στην αντεπίθεση πιο δραστικά.

  8. rotsen avatar
    rotsen 18/04/2011 16:36:40

    Υ. Μάλλον οι της ΝΟΔΕ θα πρέπει να ξανακαθίσουν στα θρανία. Το χρέος που μας αφήνει προίκα η κάθε κυβέρνηση, είναι το άθροισμα των πρωτογενών ελλειμάτων όσων προυπολογισμών έχει την ευθύνη εκτέλεσης. Για κάντε μία αναδρομή στο 2005-2009. Μόνο 7 δις ειναι τα ελλείματα αυτών των ετών?

    • Y. avatar
      Y. @ rotsen 18/04/2011 18:07:55

      Χρόνου επιτρέποντος, θα κάνω τους δικούς μου υπολογισμούς....