Πως η κυβέρνηση έκανε πάλι τζάμπα μάγκα τον Τσίπρα
20/06/2014 06:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως η κυβέρνηση έκανε πάλι τζάμπα μάγκα τον Τσίπρα

Ο κόσμος λέει ότι «έκαναν τα πάντα για να κουκουλώσουν την υπόθεση και να γλιτώσει ο Βενιζέλος για να μην πέσει η κυβέρνηση»

Όποιος βλέπει αγώνες Μουντιάλ έξω από το σπίτι του, σε καφετέριες, στη γειτονιά, σε σπίτι άλλων μπορεί κάλλιστα να κάνει και γκάλοπ. Τα όσα λέγονται από τον κόσμο για την πολιτική κατάσταση στη χώρα, μόλις λίγες εβδομάδες από τις εκλογές και 10 μέρες από τον ανασχηματισμό, είναι η πραγματική απεικόνιση της κατάστασης που επικρατεί.

Μεταξύ των συζητήσεων για το που θα πάμε διακοπές (κυρίως στο πατρικό γιατί δεν υπάρχει σάλιο) και των φόρων που θα μας τσακίσουν τον Ιούλιο, ο κόσμος κουβεντιάζει και για τον θίασο αυτό που προσπαθεί να κυβερνήσει τις τελευταίες ημέρες. Τέτοιο μπάχαλο, λένε όλοι, είχε να δει η χώρα από την εποχή του Γιωργάκη. Ο Κουκουλόπουλος δεν θα ψηφίσει την πώληση της ΕΥΔΑΠ ή το σπάσιμο της ΔΕΗ, ο Λοβέρδος κατεδαφίζει τον Αρβανιτόπουλο, ο Χρυσοχοϊδης θέλει αλλαγές, ο Βενιζέλος διαπραγμάτευση (τώρα τη θυμήθηκε) και ο Γιακουμάτος θέλει κλειστά τα καταστήματα τις Κυριακές. Και καλά αυτό είναι ένα μπάχαλο που, πάει στο διάβολο να το αντέξουμε. Όταν όμως μια κυβέρνηση στιγματίζεται από υποθέσεις σαν τα υποβρύχια την ίδια ώρα που οι καθαρίστριες έχουν τρεις μήνες στους δρόμους, ε αυτό πάει πολύ.

Ο Σαμαράς είχε και έχει μια πολιτική υπεροχή έναντι των αντιπάλων του διότι έδινε την εντύπωση του πολιτικού που δεν σηκώνει μύγα στο σπαθί του. Αυτό το ηθικό πλεονέκτημα είναι που τον είχε κάνει δημοφιλή και ενώ η ΝΔ καταρρέει την ίδια ώρα συγκρατιέται η κατρακύλα της από τον πρωθυπουργό. Γιατί μη μου πείτε ότι η Νέα Δημοκρατία υπάρχει γιατί στη Συγγρού κάνουν απίστευτη δουλειά οι κομματικοί; Ή γιατί στο Μαξίμου ξύπνησαν από τον λήθαργο και εργάζονται;

Ο Σαμαράς είναι καβάλα στ’ άλογο κι όλοι οι άλλοι ακολουθούν ασθμαίνοντας. Αυτό, όμως, μέχρι πριν λίγες ημέρες. Ο ανασχηματισμός ανέδειξε τα σοβαρά προβλήματα που έχει αυτή η κυβέρνηση η οποία άγεται και φέρεται από τις ορέξεις που έχει ο Βενιζέλος και το κάθε πασοκικό ρετάλι. Ήρθε και η υπόθεση των υποβρυχίων για να δείξει ξεκάθαρα αυτό που ο κόσμος συζητά στα ημίχρονα των φανταστικών αγώνων ποδοσφαίρου. Ότι όλα γίνονται για να διασωθεί ο… κυβερνητικός εταίρος. Είναι αυτό που έλεγε ο Μητρόπουλος κάποτε «Ο Ολυμπιακός και το Αιγάλεω να κερδάνε και όλοι οι άλλοι να πάνε να….». Έτσι και στην κυβέρνηση: «Ο Βενιζέλος να κερδάει και όλοι άλλοι να πάνε να ...». Ακόμη κι αν αυτές είναι οι καθαρίστριες ή όποιος άλλος ταπεινός και καταφρονεμένος.

Δεν ξέρουμε αν έχει ζουμί η υπόθεση των υποβρυχίων. Το πιο πιθανό είναι να μην υπάρχουν στοιχεία που να ενοχοποιούν τον Βενιζέλο, τον Παπακωνσταντίνου ή άλλον. Το πιο πιθανό είναι να πρόκειται για επικοινωνιακό παιχνίδι. Ο ΣΥΡΙΖΑ και ειδικά η εισαγγελέας Ζωή πήραν τα πρακτικά της Βουλής, τα ονόμασαν δικογραφία και τα έστειλαν στους εισαγγελείς οι οποίοι υπηρεσιακά και μόνο έπρεπε να τα ξαναστείλουν στη Βουλή αφού υπήρχε εμπλοκή βουλευτών. Όμως, τι θα έκανε η Βουλή ακόμη κι αν ήταν ανοιχτή; Θα ξαναδιάβαζε τα ίδια της τα πρακτικά; Θα έκανε εξεταστική επιτροπή όταν πριν μερικούς μήνες ερευνήθηκε η υπόθεση, κατατέθηκε η πρόταση μομφής από τον Τσίπρα και ηττήθηκε ο ΣΥΡΙΖΑ πανηγυρικά;

Προφανώς πρόκειται επομένως περί μιας ανοησίας του ΣΥΡΙΖΑ, ανοησία όμως που μετατρέπεται σε «Βατερλό» για την κυβέρνηση και τον Σαμαρά. Δείτε μια ματιά στις εφημερίδες, ακούστε τι λέει ο κόσμος που δεν κάθεται να αναλύσει τις βλακείες της Ζωής. Ο κόσμος λέει ότι «έκαναν τα πάντα για να κουκουλώσουν την υπόθεση και να γλιτώσει ο Βενιζέλος για να μην πέσει η κυβέρνηση».

Και ποια ήταν η αντιμετώπιση της επικοινωνιακής επίθεσης του ΣΥΡΙΖΑ από την κυβέρνηση; Τι έκανε το Μαξίμου και η Συγγρού στο παιχνίδι που του έστησε η Κουμουνδούρου; Έκλεισε τη Βουλή, άφησε σκιές και τώρα τρέχει να μαζέψει τα ασυμμάζευτα. Τους νίκησε κατά κράτος η Ζωή και ο Τσίπρας και πλέον ψάχνουν αν δουν τι τους φταίει. Μπράβο κύριοι της κυβέρνησης. Μπράβο καλοπληρωμένοι συμβουλάτορες και επικοινωνιολόγοι. Ο Τσίπρας θα σας χρωστάει ευγνωμοσύνη για τα δώρα που του κάνετε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 20/06/2014 06:34:21

    Πάρα πολύ σωστό το άρθρο και πολύ σωστές οι επισημάνσεις! Όλα καλά εκτός από ένα σημείο, αυτό που αναφέρεται στις αντιρρήσεις του Κουκουλόπουλου για την ...εκποίηση της ΕΥΔΑΠ και της ΔΕΗ! Ουδέποτε υπήρξα συμπαθών του αναφερόμενου Υπουργού και εξαγριώνομαι όταν οι σκέψεις του Μαξίμου του δίνουν έρεισμα να παρουσιάζεται ως αντιστασιακός ήρωας, σε αυταπόδεικτες σωστές παρεμβάσεις ! Και πράγματι, έχετε σκεφτεί ότι το πολυτιμότερο αγαθό για τον άνθρωπο μετά τον αέρα, να πέσει στα χέρια ανεξέλεγκτων (στην ουσία) κερδοσκόπων επιχειρηματιών; Ήδη αρχίζουν και γίνονται συζητήσεις μεταξύ των για την ανάγκη διαχωρισμού του ποσίμου ύδατος από αυτό το της γενικής χρήσεως, με όλες τις επακόλουθες οικονομικές συνέπειες για τους καταναλωτές!! Η περίπτωση της ΔΕΗ, ίσως είναι σοβαρότερη!!!! Κατά τους ειδήμονες η αξία της ΔΕΗ , σε τιμές αντικαταστάσεως , ανέρχεται πάνω από 50 δις ευρώ!! Και η τιμή διάθεσης της γύρο στο 1 δις !!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Giorgis avatar
      Giorgis @ ΝΤΙΝΟΣ 20/06/2014 10:22:07

      Μην ξεχνάς ότι σαν ιδιωτική εταιρία πληρώνει φόρους και υπάρχει και συναγωνισμός που και αυτοί θα πληρώνουν φόρους. Το κράτος δεν θα μπορεί να βολεύει αργόσχολους και πάει λέγοντας. Δεν είναι τέλειο αλλά και στους Τούρκους να το δίναμε τσάμπα, λιγότερα θα κάνανε ζημιά στην Ελλάδα

  2. Οδυσσεύς avatar
    Οδυσσεύς 20/06/2014 07:10:27

    Και ο Καραμανλής μόνος του ήταν, ή μήπως τον στήριζε η Ντόρα και ο Σαμαράς; Για ότι συμβαίνει στην κυβέρνηση και στο κόμμα υπεύθυνος είναι πάντα ο επικεφαλής και στην προκειμένη περίπτωση ο Σαμαράς, όπως ακριβώς πριν ήταν ο Καραμανλής. Αυτά...

  3. Ραβινος avatar
    Ραβινος 20/06/2014 08:20:11

    Σιγα τα ευσημα για τον Τσιπρα και την Ζωη .Ο κοσμος διαθετει νου και γνωση και δεν τρωει οτι του πασαρει η Αυγη & οι Ελευθεροτυπιες της ασυδοτης προπαγανδας .Ακουει και διαβαζει οτι ο Αρειος Παγος εξεδωσε ανακοινωση για το ακυρο & παρανομο των γραφομενων στα κειμενα των κκ εισαγγελεων {γιατι δεν ελεγχονται πειθαρχικα για το παρανομο των γραφομενων τους ? ποιο ειναι το αποτελεσμα της ερευνας για την εισαγγελεα των φυλακων Κορυδαλλου που αφησε ελευθερο τον Ξηρο ?}.Ο κοσμος αναρωτιεται για την αργη εκδοση των δικαστικων αποφασεων και για τα πολλα φαλτσα των δικαστικων αρχων με την μη διωξη των οργανων των οταν παρανομουν ,οπως γινεται για καθε πολιτη, στο ονομα της διατηρησης ασπιλης της διαδικασιας απονομης της δικαιοσυνης , που καθε τρεις και λιγο με την ενωση δικαστων & εισαγγελεων βγαινουν και ψεγουν την κυβερνηση και οτιδηποτε αλλο θεωρουν οτι τους θιγει και απο την αλλη τρεχουν στα μισθοδικεια για την διασφαλιση των υψηλων για τις εποχες που ζουμε αποδοχων τους .

    • GregA avatar
      GregA @ Ραβινος 20/06/2014 10:42:50

      Δηλαδή εν ολίγοις, πεντακαθαρίδης ο Βενιζέλος! Και ο κάθε Έλληνας θα μελετήσει τη φιλοσοφία του δικαίου για να επιμερίσει ευθύνες! Καλό, δε λέω, αλλά μου φαίνεται σχετικά δύσκολο.

  4. sender avatar
    sender 20/06/2014 08:53:32

    Απλώς,δεν τους νοιάζει.Ενα πρόγραμμα πρέπει να βγεί,πάση θυσία(εν προκειμένω θυσία της ΝΔ).Μετά παραδίδεται η σκυτάλη.Κι'αν αυτή είναι,εκβιαστικά,η μόνη λύση δεν θα μας το πεί κανείς.

  5. Αθηνών πολίτης avatar
    Αθηνών πολίτης 20/06/2014 11:05:26

    "Θα έκανε εξεταστική επιτροπή όταν πριν μερικούς μήνες ερευνήθηκε η υπόθεση, κατατέθηκε η πρόταση μομφής από τον Τσίπρα και ηττήθηκε ο ΣΥΡΙΖΑ πανηγυρικά;" Πραγματικά είμαι θυμωμένος με την τότε απόφαση της ΝΔ να στηρίξει τον Βενιζέλο ώστε να αποτραπεί η παραπομπή του. Βλέπετε με τη αλαζονεία διαχειρίζεται ο νεκροθάφτης Βενιζέλος το 8% των ευροεκλογών;; Που είναι οι εξαγγελίες Σαμαρά περί έρευνας όλων των υποθέσεων; ΠΟΥΘΕΝΑ.Ολα θυσιάζοντε στο βωμό της δήθεν διάσωσης της χώρας. Με ποιους στην κυβέρνηση;;;; Μ΄αυτούς που μας έφεραν σε αυτή τη δυσχερή θέση. Τον Βενιζέλο,τον Λοβέρδο, τον Χαρδούβελη κι άλλους πασόκους που κατέστρεψαν και σφετερίστηκαν τα πάντα. Πρέπει ο Σαμαράς να τους αποτινάξει από πάνω του, διώχνοντάς τους.Το ρίσκο για κατάρρευση της κυβέρνησης είναι τεράστιο,αλλά πλέον ο λαός δεν αντέχει να βλέπει τους καταστροφείς του πάλι να ηγούνται. Αν δεν το καταλαβαίνει ο Σαμαράς τότε δυστυχώς το κόμμα της ΝΔ θα διαλυθεί κατρακυλώντας σε μονοψήφια ποσοστά. Λυπάμαι που το γράφω αλλά είμαι σε θέση να γνωρίζω παραδοσιακούς νεοδημοκράτες που η τελευταία ευκαιρία που έδωσαν στον Σαμαρά ήταν στις ευρωεκλογές. Οι αποφάσεις του (κλείσιμο βουλής-πασοκοανασχημτισμός) ίσως του δημιουργήσουν σοβαρό πρόβλημα.

  6. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 20/06/2014 12:13:53

    Giorgis. Λυπάμαι αλλά είσαι εκτός οικονομικής πραγματικότητας! Είσαι ένας από αυτούς που ρίχνουν λάδι στη φωτιά που μας ετοιμάζει ο Συριζα! Όταν θα σου δεκαπλασιάσει τη τιμή του νερού ο ιδιώτης, εσύ θα αρκεστείς στο ...φορο που θα πληρώνει ( αν θα πληρώνει και πόσο θα πληρώνει)! Για τη ΔΕΗ ας μην το συζητάμε καθόλου, αρκεί μόνο να σκεφτούμε πόσες φορές αυξήθηκε το ρεύμα την τελευταία δεκαετία, μόνο και μόνο με μερικά βήματα ιδιωτικοποιήσεως, φανταστείτε τι έχει να γίνει με μια πλήρη!! Επίσης διανοηθείτε ότι η τιμή παραγωγής του ρεύματος στην Κρήτη και πολύ περισσότερο στα νησιά, είναι πολλαπλάσια της μέσης τιμής πωλήσεως στην Ηπειρωτική Ελλάδα και ως είναι φυσικό ο ιδιώτης θα τους αυξήσει τη τιμή αναλόγως και μάλιστα με την άδεια της ....Αστυνομίας! Στη συνέχεια υπολογίστε τις διάφορές παροχές που γίνονται από τη ΔΕΗ προς το κοινωνικό σύνολο, δηλαδή μειωμένο τιμολόγιο προς τους αγρότες και ευαίσθητες ομάδες του πληθυσμού,ηλεκτροδότηση και κυρίως συντήρηση του δικτύου των απομακρυσμένων και ασύμφορων προς εκμετάλλευση περιοχών κλπ,κλπ. Και αυτά είναι μόνο μερικά ενδεικτικά παραδείγματα. Όσον αφορά την καραμέλα της μειώσεως των τιμών λόγου του ανταγωνισμού, νιώσαμε τόσο ..εύγλωττα όλο αυτό τον καιρό την ολιγοπωλιακή εναρμονισμένη οικονομική πολιτική των διαφόρων ...σωτήρων μας! Πάντως επειδή υπάρχει και κάποια πιθανότητα να κάνω και λάθος, όπως έχω πει και άλλες φορές, το θέμα μπορεί να απαλυνθεί αν οι επίδοξοι επενδυτές δεχθούν να μπει όρος στη σύμβαση που να λέει ότι θα συνεχίσουν την κοινωνική πολιτική της ΔΕΗ, και η τιμολογιακή πολιτική δεν θα διαφέρει αυτή της ΔΕΗ που υπήρχε πριν της ιδιωτικοποιήσεως!!!!!! Αλήθεια νομίζετε ότι θα το κάνουν; ΥΓ. Κάποιος λέει," Και στους Τούρκους να τη δίναμε και πάλι θα συνέφερε" Και ποιος σας λέει ότι αυτό που θεωρείτε ως απίθανο παράδοξο, δεν έχει την μεγίστη πιθανότητα να συμβεί;

  7. CHRIS avatar
    CHRIS 20/06/2014 13:34:35

    Όταν η Βούλτεψη ξέσκιζε τον Βενιζέλο για τα υποβρύχια: http://www.elzoni.gr/html/ent/823/ent.20823.asp

  8. NikosP avatar
    NikosP 20/06/2014 16:54:03

    παιδάκια εαν υπήρχε περίπτωση να επιβιώσει η ΝΔ απο το μνημόνιο ο Καραμανλής θα ήταν σήμερα αρχηγός. Τα σκότωσε και άφησε τον Σαμάρα να καεί

  9. babis avatar
    babis 20/06/2014 17:18:25

    ΘΘα πρεπει να γινει ενα γκαλοπ στο κομμα μεταξυ των ψηφοφορων της νδ για να δουν ποιος ειναι πιο συμπαθης στους ψηφοφορους μας ο Βενιζελος η ο Μιχαλολιακος της χα,εγω προσωπικα τον Βενιζελο δεν θελω να τον βλεπω η αλαζονεια και η επαρση του δεν εχουν προηγουμενο,ας προσεξουν λιγο στο κομμα γιατι η πορτα προς την χα ειναι διπλα και αν κανει ο Τσιπρας οτι ξεφευγει στα γκαλοπ μην δειτε τα καλοπαιδα της χα στο 15% προδοχη θελει πολυ στους χειρισμους των καταστασεων

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 20/06/2014 17:29:15

    ....εγώ δεν ξέρω αν είναι ένοχος ή αθώος ο κ Βενιζέλος ή ο κ Παπακωνσταντίνου πχ για τα υποβρύχια ή για την Proton και την αναδρομική νομοθετική ρύθμιση, γιατί δεν είναι η δουλειά μου, είναι η δουλειά της δικαιοσύνης σε κάθε χώρα του κόσμου πλην της Ελλάδος, που για τους πολιτικούς της η ενοχή ή η αθωότητα είναι δουλειά της Βουλής και ενός νόμου που όλοι θα τον καταργούσαν ....ως αντιπολίτευση βεβαίως βεβαίως Αλλά ακόμα και έτσι , είτε αθώος είτε ένοχος, η Βουλή ΕΚΛΕΙΣΕ και όλα ή και το τίποτα παραγράφηκαν, τόσο απλά ...τα υπόλοιπα είναι λόγια

    • Marcelos avatar
      Marcelos @ Ο Ιθαγενής 20/06/2014 17:40:06

      Σωστότατος!!!
      Σε όλες τις πολιτισμένες κι ευημερούσες ευρωπαϊκές χώρες, μόλις ο εισαγγελέας βρει κάτι επιλήψιμο που αφορά πολιτικό πρόσωπο, στέλνει την Αστυνομία με ένταλμα σύλληψης στο σπίτι του και τον συλλαμβάνει. Στην Ελλάδα στέλνει "τον φάκελο" στη Βουλή και εκεί θα αποφασιστεί τι θα γίνει...!!!!!! Η Δικαιοσύνη στην Ελλάδα ποδηγετείται από συγκεκριμένα πολιτικά κόμματα και συγκεκριμένους επιχειρηματίες. Κι όχι τίποτε άλλο αλλά δεν προσπαθούν ούτε καν να κρατήσουν τα προσχήματα... Εντελώς προκλητικά βγαίνουν αποφάσεις "κατά παραγγελία"...

  11. Marcelos avatar
    Marcelos 20/06/2014 17:29:38

    Και τι να κάνει η Ν.Δ και ο Σαμαράς, να βγάλουν στη σέντρα τον Βενιζέλο;;; Εφόσον συνεχίζουν να είναι κυβέρνηση χάρη στο 8% της "Ελιάς"... Αν δεν είχε συσπειρώσει τους Πασόκους ο Βενιζέλος, θα είχε πάρει 3% η Ελιά, θα είχαν γίνει ήδη εκλογές και τώρα θα κυβερνούσε ο Τσίπρας με αντιπροέδρους τον Θεοδωράκη, τον Καμμένο, τον μπάρμπα-Φώτη (αν έμπαινε στη Βουλή) και μπορεί και τον Κουτσούμπα υπό προϋποθέσεις... Τεμενάδες του κάνει του Βενιζέλου η Ν.Δ. όχι να τον βγάλει και στη σέντρα... Για αυτό άλλωστε βλέπουμε ξανά το μισό ΠΑΣΟΚ στα υπουργεία...

  12. Marios Tsampas avatar
    Marios Tsampas 20/06/2014 20:55:43

    "Καταστρατήγηση του Συντάγματος και ουσιαστική θεσμική παρεκτροπή συνιστά η έμφοβη απόφαση του κ. Καραμανλή να προβεί σε πρόωρη λήξη της 2ης Τακτικής Συνόδου της Βουλής. Έτσι παραγράφονται και αμνηστεύονται όλα τα τυχόν υφιστάμενα ποινικά αδικήματα Υπουργών για την περίοδο μέχρι το 2007 και επιπλέον η κυβέρνηση ομολογεί ότι δεν μπορεί να εμφανίζεται ασφαλής και σίγουρη στην Ολομέλεια της Βουλής γιατί στην πραγματικότητα δεν διαθέτει ούτε την εμπιστοσύνη της κοινωνίας ούτε τη δεδηλωμένη εμπιστοσύνη της πλειοψηφίας της Βουλής, η οποία δεν αποδεικνύεται σε μυστικές ψηφοφορίες" http://www.evenizelos.gr/statements/1197--2- Την πατήσατε κι εσείς ε; Είναι ο Βενιζέλος του 2009! Αχ! Βρε Αντώνη, Αχ!