#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/12/2010 17:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως η Ντόρα μπορεί να γυρίσει τον χρόνο πριν απο τις 29/11/2009



Είστε αρχαιολάτρης και θέλετε να επιστρέψετε στην αρχαία Αθήνα για να βγάζετε λόγους στην εκκλησία του Δήμου;

Είστε πιστός Χριστιανός και θέλετε να παρακολουθήσετε ταπεινά τη Γέννηση του Θεανθρώπου στη Βηθλεέμ;

Θέλετε να βρίσκεστε δίπλα στον Κολοκοτρώνη στη μάχη του Βαλτετσίου;

Είστε κομμουνιστής και θέλετε να ζήσετε από κοντά την επανάσταση των μπολσεβίκων;

Είστε οπαδός της Ντόρας και θέλετε να γυρίσετε το χρόνο πριν από τις 29 Νοεμβρίου του 2009;

Θέλετε να ταξιδέψετε στο μέλλον για να δείτε αν θα ζει ο Επίτιμος;

Η επιστήμη έχει τη λύση. Μπορείτε με λίγη προσπάθεια να κατασκευάσετε μια χρονομηχανή. Ακολουθήστε τις οδηγίες και που ξέρετε!  Τίποτε δεν είναι απίθανο σε αυτή τη ζωή!

1. Βρείτε ή κατασκευάστε πρώτα μια σκουληκότρυπα. Μια σκουληκότρυπα είναι  μια σήραγγα η οποία  συνδέει δύο διαφορετικές τοποθεσίες στο χωρόχρονο. Είναι δυνατόν να υπάρχουν μεγάλες σκουληκότρυπες στο βαθύ διάστημα,  ως απομεινάρια της μεγάλης έκρηξης. Αν δε βρείτε τέτοιες θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε υποατομικά σωματίδια είτε φυσικά ( τα οποία γεννιούνται και πεθαίνουν γύρω μας) , είτε τεχνητά ( τα οποία παράγονται σε επιταχυντές σωματιδίων). Αυτές οι μικρότερες σκουληκότρυπες θα πρέπει να μεγεθυνθούν έτσι ώστε να είναι εύχρηστες, χρησιμοποιώντας, ίσως, ενεργειακά πεδία όπως εκείνα τα οποία προκάλεσαν τη διαστολή του σύμπαντος αμέσως μετά τη μεγάλη έκρηξη.



2. Σταθεροποιήστε τη σκουληκότρυπα. Μια ένεση αρνητικής ενέργειας η οποία δημιουργείται από κβαντικά μέσα, όπως για παράδειγμα από την εκμετάλλευση του φαινομένου Casimir, θα επέτρεπε σε ένα σήμα ή σε ένα αντικείμενο να διέλθει με ασφάλεια μέσα  από τη σκουληκότρυπα. Η αρνητική ενέργεια αντισταθμίζει την τάση της σκουληκότρυπας να αποσταθεροποιηθεί και να καταλήξει σε ένα σημείο άπειρης ή σχεδόν άπειρης πυκνότητας. Με άλλα λόγια, αποτρέπει τη μετατροπή της σκουληκότρυπας σε μαύρη τρύπα.

3. Ρυμουλκήστε τη σκουληκότρυπα. Ένα διαστημόπλοιο, προφανώς πολύ υψηλής τεχνολογίας, θα μπορεί να διαχωρίσει τα στόμια της σκουληκότρυπας. Το ένα στόμιο μπορεί να βρίσκεται κοντά στην επιφάνεια ενός αστέρα νετρονίων, ένα εξαιρετικά πυκνό άστρο με πανίσχυρο βαρυτικό πεδίο. Η έντονη βαρύτητα αναγκάζει το χρόνο να κυλά πιο αργά. Επειδή ο χρόνος κυλά πιο γρήγορα στο άλλο στόμιο της σκουληκότρυπας τα δύο στόμια διαχωρίζονται όχι μόνο στο χώρο αλλά και στο χρόνο.



Καλή επιτυχία!



Γιάννης Φαίλτωρ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sawas avatar
    sawas 17/12/2010 18:11:30

    Ενναλακτικα με λιγο Βotox ???

  2. popolaros avatar
    popolaros 17/12/2010 18:12:05

    χαχα ωραίος.
    Θα μπορεί και κάποιος ενδιαφερόμενος να γυρίσει πίσω τότε που ο Ανδρέας γνώρισε την Μαργαρίτα στην Μινεσότα.
    Ίσως αλλάζαμε τον ρου της ιστορίας και το ακόμα σκοτεινότερο ΓΑΠειο μέλλον.

    • Γιώργος Γκ. avatar
      Γιώργος Γκ. @ popolaros 18/12/2010 21:01:44

      Καλό!!!!!!!

  3. Enzo avatar
    Enzo 17/12/2010 18:13:46

    το βασικοτερο δεν ειπες.

    ειστε φαν του και θελετε να γυρισετε πισω στο χρονο για να ξυρισετε το μουστακι του γιωργου?

  4. popolaros avatar
    popolaros 17/12/2010 18:14:04

    επ'ευκαιρίας φάκτορες ξαναβάλτε τα τελευταία σχόλια δεξιά.
    Είναι σαν πυξίδα.

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/12/2010 18:35:05

    Φαίλτορα, δεν παίζεσαι!

  6. Σταύρος avatar
    Σταύρος 17/12/2010 18:39:56

    Είχα μια σκουληκομερμηγκότρυπα αλλά, την έφτυσα και την αντάλλαξα με ένα πινάκιο φακής!

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/12/2010 18:43:47

    Καλά... Νόμιζα ότι μόνο εγώ έχω παλαβώσει με τα ...αιολικά... Άσε που Παρασκευή βράδυ, συζήτηση για τρύπες, μόνο σε δύσκολα οδηγεί...

    • popolaros avatar
      popolaros @ archaeopteryx 17/12/2010 18:45:57

      ..δύσκολα indeed.

  8. Aris. A avatar
    Aris. A 17/12/2010 19:20:04

    Το έχετε φάει το κορίτσι.

    Ευτυχώς που υπάρχουμε και εμείς οι οχτροί και κάποιος ασχολείται μαζί της.

    Οι φίλοι από ότι βλέπω μετά τα τελευταία ποσοστά της Παλαιοκομματικής Συμμαχίας την έχουν κάνει.

    Γράφτε και κάτι για τον Ανδριανόπουλο το τζόβενο που ανέλαβε διευθυντής στο Φόρουμ.

    Οπως λέμε στρατηγός σε επιλοχάδικο.

    Ατιμη κενωνία.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Aris. A 17/12/2010 19:31:51

      Με στονοχωρεί αυτό με τον Ανδριανόπουλο. Δεν έχεω τίποτα εναντίον των φιλελεύθερων (όπως καταλαβάινω εγώ την λέξη). Αν οι Παπανδρέου εξευτέλισαν την λέξη "σοσιαλισμός", οι Μητσοτακαίοι εξευτέλισαν την λέξη "φιλελεύθερος". Και είναι κρίμα.

      Φιλελεύθερος και "'αλλα κατανόμαστα μέσα" ΔΕΝ κολλάει.

      • Aris. A avatar
        Aris. A @ archaeopteryx 17/12/2010 19:48:51

        Πλέον δεν παρακολουθώ οι άνθρωποι τι λένε αλλά τι κάνουν.

        Η στάση ζωής που ο καθένας μας τηρεί σήμερα δείχνει τον χαρακτήρα του τις αρχές του και την κοσμοθεωρία του.

        Τι μπορεί να περιμένεις από ανθρώπους που στο όνομα της εξουσίας μπορεί να κάνουν τα πάντα.

        Που βρε αδερφέ δεν είναι κακό να έχει περάσει η μπογιά τους και να μείνουν και στο περιθώριο.

        Υπουργοί, βουλευτές, δήμαρχοι έγιναν τι άλλο θέλουν και βολοδέρνουν από κόμμα σε κόμμα απλά για να απολαμβάνουν λίγα λεπτά δημοσιότητας.