#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/05/2009 11:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως ερμηνεύει ο Τύπος την ψηφοφορία στη Βουλή

 
_______________________________________________________________________________________________________________
Καθημερινή:  Απαλλαγή Παυλίδη με απώλειες εκατέρωθεν. Μετά την έκβαση της χθεσινής ψηφοφορίας απομακρύνεται το ενδεχόμενο των «δίδυμων» εκλογών στις 7 Ιουνίου. Η Ρηγίλλης χαρακτήριζε ως αποδοκιμασία προς τον πρώην υπουργό και όχι την κομματική γραμμή τα λευκά ψηφοδέλτια, προμηνύοντας έναν νέο κύκλο πιέσεων στον κ. Παυλίδη για να παραιτηθεί. Η Ιπποκράτους, από την πλευρά της, υποβάθμιζε τις δύο διαρροές και προέβαλλε το επιχείρημα πως η πλειοψηφία της Βουλής αποδοκίμασε το πόρισμα της Ν.Δ. καθώς οι βουλευτές που ψήφισαν υπέρ της παραπομπής ήταν περισσότεροι όσων τάχθηκαν κατά.

Ελευθεροτυπία:  Μια μικρή, πλην ισχυρή απέναντι στην ισχνή αυτοδυναμία της κυβέρνησης, ομάδα κυβερνητικών βουλευτών, έδωσε το μήνυμα στο μέγαρο Μαξίμου, ότι δεν πρέπει να τη θεωρεί δεδομένη στις όποιες επιλογές της. Το μήνυμα της «λευκής» ψήφου είναι πολιτικό προς την ηγεσία, δεν αφορά παρά μόνο εμμέσως τον Αριστοτέλη Παυλίδη, και δηλώνει σαφώς την απροθυμία ενός αριθμού κυβερνητικών βουλευτών να ταυτιστούν με την ηγεσία τους.

Βήμα: Η κυβερνητική παράταξη βγαίνει τραυματισμένη από το αποτέλεσμα της μυστικής ψηφοφορίας... Αυτό στην πράξη δείχνει ότι τουλάχιστον έξι βουλευτές (από τους 150 ψηφίσαντες) της κυβερνητικής παράταξης δεν ακολούθησαν την- άτυπη- κομματική γραμμή για την απαλλαγή του κ. Παυλίδη, δίνοντας την αφορμή σε στελέχη της αντιπολίτευσης να υποστηρίζουν ότι«η κυβέρνηση διαθέτει "λευκή" δεδηλωμένη». Την ίδια ώρα πάντως τουλάχιστον δύο «διαρροές» σημειώνονταν και από το «μέτωπο» της αντιπολίτευσης που σύσσωμη είχε ταχθεί υπέρ της παραπομπής, κάτι που θα έπρεπε να είχε ανεβάσει τον πήχη των «ναι» στα 148.

ΝΕΑ: Το ένα από τα λευκά ψηφοδέλτια ανήκει στον βουλευτή της Ν.Δ, στην Αργολίδα Γιάννη Μανώλη ο οποίος, λίγη ώρα αφού είχε ψηφίσει, πήγε στην αίθουσα των κοινοβουλευτικών συντακτών και τους γνωστοποίησε ότι στην κάλπη έριξε «λευκό». Μάλιστα για να το επιβεβαιώσει έσπευσε να τους επιδείξει και το άλλο ψηφοδέλτιο. Λίγο πριν από την έναρξη της διαδικασίας ο Γιώργος Καρατζαφέρης συγκέντρωσε επιδεικτικά σ΄ ένα έδρανο τους φακέλους στους οποίους μέσα έβαλε σταυροδοτημένα υπέρ της παραπομπής του πρώην υπουργού τα ψηφοδέλτια των βουλευτών του ΛΑΟΣ. Ενδεικτική του κλίματος αυτού ήταν η χθεσινή «εξομολόγηση» του κ. Αργ. Ντινόπουλου που ζήτησε... άφεση αμαρτιών από τους ψηφοφόρους του της ΝΔ γιατί «απάλλαξε» τον πρώην υπουργό. «Το κάνω μόνο και μόνο επειδή, αν ψήφιζα υπέρ της παραπομπής, μπορεί να μπαίναμε σε κάποια περιπέτεια, με πιθανές τις πρόωρες εκλογές...

Ελεύθερος Τύπος: Ιδού η Ρόδος για τον Παυλίδη. Η κυβερνητική πλειοψηφία άντεξε χθες στη Βουλή. Η πρόταση για παραπομπή του βουλευτή Δωδεκανήσου κ. Αριστοτέλη Παυλίδη όχι μόνον δεν μπόρεσε να συγκεντρώσει την απαιτούμενη πλειοψηφία, αλλά συγκέντρωσε και δύο ψήφους λιγότερες από το σύνολο των βουλευτών της αντιπολίτευσης. Χάρη σε αυτό το αποτέλεσμα η κυβέρνηση ξεπέρασε ένα διπλό πολιτικό σκόπελο, δηλαδή απέφυγε την ήττα σε μια κοινοβουλευτική ψηφοφορία αλλά και μια παρά τη θέλησή της πρόωρη εκλογική αναμέτρηση.

Έθνος: Πλυντήριο Παυλίδη, κυβέρνησης. Με οργιώδες παρασκήνιο και πολιτικούς εκβιασμούς Ρηγίλλης και Μέγαρο Μαξίμου επιχείρησαν να περιορίσουν τις λευκές ψήφους των γαλάζιων βουλευτών στην ψηφοφορία για την υπόθεση Παυλίδη

ΣΧΟΛΙΑ

  1. XL avatar
    XL 05/05/2009 11:20:17

    Μπορεί να χάθηκε ακόμη μία ευκαιρία για κάθαρση αλλά δεν είναι όλα μείον σε αυτή την υπόθεση. Ο τέλης κερδίζει με το σπαθί του μία θέση στους μεγάλους του hollywood. Κάτι είναι κι αυτό.

    http://adremm.blogspot.com/2009/05/and-oscar-goes-to.html

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/05/2009 11:36:40

    Αθωος ο Παυλιδης για εκβίαση !! ΟΚ ( τκ )

    Ο Μανούσης ειναι αθωος για τη δωροδοκια???

    Θα μας απαντησει καποιος ??

    Ολες οι φυλλαδες ασχολουνται με τα κουκια. Καμια δεν αναρωτηθηκε οτι κ εγω. Ειναι τυχαιο λετε??

    Εαν πανε στο δικαστηριο το Μανουση για δωροδοκία αυτεπαγγελτα, ξερετε τι θα γινει εκει? τι θα πει το στοματακι του?? ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ. Εστω και να ψευδορκισει.

    Ουτε οι ανταγωνιστες του ασχοληθηκαν με τη δωροδοκια. Δεν του πειραξε μωρε. Ενα λαθος εγινε.

    Επιμενω. Με το Μανουση δε θ ασχοληθει κανεις? Με "απαλλαγμενο" τον Παυλιδη, και με ολες τις δηλωσεις του στη Βουλη δεν στοιχειοθετείται κατηγορια για τον Μανουση??

    ΠΠ


    ΠΠ

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/05/2009 11:40:48

    Η Σήψη μας…
    Πολλοί πιστεύουν ότι έχουμε πλέον φθάσει στο απόλυτο αμήν όσον αφορά στο επίπεδο πολιτικής σήψης στο οποίο και έχουμε περιέλθει ως χώρα..

    Η «αθώωση» του Παυλίδη είναι, λένε, ένα είδος σταγόνας που κάνει το ποτήρι να ξεχειλίσει. Μόνο που το ποτήρι αυτό προφανώς είναι τρύπιο, διότι τόσα χρόνια τώρα δεν λέει να ξεχειλίσει. Όσο και αν το γεμίζουμε… και όχι μόνο με σταγόνες σκανδάλων αλλά με …. κουβάδες.

    Όλα μα όλα χωλαίνουν. Από τους πολιτειακούς θεσμούς μέχρι την πιο απλή μας καθημερινότητα. Λειτουργεί τίποτα; Τι λέτε; Λειτουργούν τα δημόσια σχολεία; Τα δωρεάν ΑΕΙ; Μήπως λειτουργούν τα νοσοκομεία του ΕΣΥ; Οι δημόσιες υπηρεσίες; Λειτουργεί η αστυνομία; Το Λιμενικό; Τα τελωνεία; Η Δικαιοσύνη;

    Αλλά νομίζετε ότι ανησυχούν πολλοί για όλα αυτά; Ιδού η απάντηση:

    Παρ` όλη την οικονομική κρίση και την επιτήρηση της χώρας και… και … και , γράφτηκε στις εφημερίδες ότι εξαντλήθηκαν οι Mercedes και οι BMW της χώρας μας και ήδη οι αντιπρόσωποι παρήγγειλαν κατ` επειγόντως άλλες 2.500 αποκλειστικά για την Ελλάδα!!!! Για να καλύψουν λέει, την αυξημένη ζήτηση.

    Είναι να απορείς μετά για το πώς και γιατί τρελάθηκε η Θώδη;

    Εμείς να δούμε πότε θα σπεύσουμε να εγκλειστούμε αυτοβούλως σε δωμάτιο με λαστιχένιους τοίχους…. Για το καλό μας.

    Strange Attractor (σε παραζάλη)

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 05/05/2009 11:47:12

    Tο δικαστηριο για τον Μανουση θα γινει κανονικα.
    Εχει μηνυθει απο τον Παυλιδη για συκοφαντια και εκει πρεπει να παρουσιασει οτι στοιχεια εχει.Απλως οι δικες στην Ελλαδα παιρνουν μερικα χρονια.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/05/2009 12:00:27

    ψυχραιμια τοτε.


    ΠΠ

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/05/2009 12:03:00

    Η συκοφαντια παντως αναιρει την δωροδοκια.

    Ο Παυλιδης θα λέει λες ψεμματα και ο Μανουσης θα επειμενει ενορκως οτι τα εδωσε = δωροδοκησε !!!

    Κατηγορια για τη δωροδοκια δε θα γινει εφοσον ο αλλος επιμενει οτι τα εδωσε σε κρατικο παραγοντα??
    -Ποιος θ ασχοληθει με αυτο το ζητημα?

    Τον θελω κ εγω τον ψυχιατρο μου Εφη μου..........

    ΠΠ

  7. alkinoos avatar
    alkinoos 05/05/2009 13:44:15

    κουκουλωθηκε με απαλλαγη ,,,στην υγεια μας ρε Ν.Δ τσαμπα μαγγες

  8. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 05/05/2009 14:48:47

    Τι πλάκα που έχουμε! Παριστάνουμε όλοι τους έκπληκτους και τους παντιοτρόπως αγανακτισμένους. Ο άνθρωπος διεύθυνε ένα υπουργείο στο οποίο παίζονταν δισεκατομμύρια. Είναι ποτέ δυνατόν να μην βούτηξε το χέρι του στο μέλι; Αφού αυτό είναι παράδοση. Το έκαναν όλοι οι προηγούμενοι και σε όλα τα πόστα από καταβολής ελληνικού κράτους. Και θα συνεχίσουν να το κάνουν οι επόμενοι. Σ' ολόκληρη την ιεραρχική κλίμακα. Υπάρχει κάποιος από μας που να μην μπλέχτηκε σε κάποια υπόγεια συναλλαγή με κρατικό υπάλληλο, είτε για να πάρει δίπλωμα αυτοκινήτου ο ίδιος ή η κόρη του, είτε για να περάσει ρεύμα στο εξοχικό του, είτε για να τακτοποιήσει κάποιο προβληματάκι με την εφορία. Μερικοί μάλιστα από μας (ίσως αρκετοί, ίσως ελάχιστοι) ανήκουμε σε αυτουσ που τα ''παίρνουν'' από κάπου... Τι νομίζουμε δηλαδή; Ότι το παιχνίδι του ''πάρε-δώσε'' παίζεται στα μικρομεσαία στρώματα του μηχανισμού, ενώ στο ρετιρέ στεγάζονται άσπιλες, αμόλυντες και άμωμες παρθένες; Αφού για να βγει κάποιος από δαύτους βουλευτής και μετά να ξαναβγεί, μπλέκεται από πολύ νωρίς σ’ ένα σωρό μικρό- και μεγαλοσυναλλαγές, από το να βαφτίσει το εφταμηνίτικο του Μήτσου και να τακτοποιήσει κάπου στην κόρη του Βάγγου, μέχρι να ''λάβει'' οικονομική ενίσχυση ακόμα και από την πιτσαρία της γωνίας (''πάρ' τα για τις αφίσες σου - σε πνίξανε οι άλλοι, δε φαίνεσαι πουθενά...''). Τη λαμογιά την μαθαίνουν από πολύ μικρά ''πολιτικά ζώα''. Κι όταν αναλαμβάνουν κάποια θέση που ανοιγοκλείνει κάποιους χρυσοφόρους κρουνούς, του δίνουν και καταλαβαίνει. Παραπάνω από τους μισούς εδώ μέσα κρατάμε από επαρχία. Πηγαίνοντας το Πάσχα να ψήσουμε το αρνάκι μας, δεν βλέπουμε τα μεγαθήρια με τις πισίνες πάνω στο κύμα των ανθρώπων που έταξαν τη ζωή τους στην υπηρεσία του λαού και του τόπου. Δεν ακούμε πράγματα;
    Και μόλις ακουστεί ότι κάποιος είναι κάπως περίεργα ανακατεμένος σε μια δοσοληψία, γουρλώνουμε τα μάτια από την έκπληξη! Βγαίνουν διάφοροι πασόκοι (ο κος Περπεράκης εν προκειμένω) και λένε με στόμφο: ''Δεν έχει σημασία αν ο Παυλίδης πήρε ένα μικρο ποσόν, σημασία έχει η κλεψιά. Ακόμα και μια δεκάρα να έπαιρνε, πάλι κλέφτης θα ήταν!'' Ο νεοδημοκράτης απέναντι (κος Μιχοπουλέας) μασουλάει το μουστάκι του: ''Δεν αποδείχτηκε τίποτα, του βάζει τρικλοποδιά ο Αντώνης, ο βαρκάρης, ο σερέτης που αν και μέλος του κόμματος, τον ανταγωνίζεται για της Κάρμεν τα δυο μάτια...''
    Παρόμοιες συζητήσεις από το καφενείο του χωριού και τα μπλογκς, μέχρι τις ρούγες των εφημερίδων πανεθύρια της ΤΒ και το βήμα του Κοινοβουλίου!
    Τι υποκρισία είναι αυτή;
    Από ποια δεξαμενή ήθους αντλεί την ''αγανάκτησή'' του ο ''αγανακτισμένος'' μπαρμπα-Περπεράκης που πήρε λεφτά από την ΕΕ να αλλάξει τις καλλιέργειές του αλλά εκείνος έδωσε τα μισά για να πάρει τζιπάκι και τα άλλα μισά τα έφαγε στις Ρωσίδες, έβαλε πέρα από κάθε αξιοκρατία το γιο του στα ΕΛΤΑ, άπραξε κάτι ''μοναστηριακά'' που συνόρευαν με το κτήμα του και μου στέλνει να φάω δηλητηριασμένες ντομάτες.
    Αμ, ο Μιχοπουλέας; Που μπορεί ο ίδιος να είναι ένα ρεμάλι του κερατά, για τον εκπρόσωπό του είναι έτοιμος να βάλει το χέρι του στη φωτιά.
    Το ίδιο παραμύθι να επαναλαμβάνεται και στις τηλεοράσεις με τους ''ελεγκτές'' της εξουσίας, τους δημοσιογράφους - τον λίγδα Κακαουνάκη, τον ''πονοψυχιάρη'' Τριανταφυλλόπουλο, τον ''ζε ρεβιέν τουζούρ'' Τράγκα, τον γυμνοσάλιαγκα Ευαγγελάτο...
    Στη Βουλή δίνονται πραγματικές παραστάσεις. Κάτι φορές, οι δύο κύριες αντίπαλες παρατάξεις μου θυμίζουν γειτονικά μπουρδέλα που κατηγορούν το ένα το άλλο για πορνεία. ''Εμένα θα με πεις π@@@'', κραυγάζει η Ζορζέτ στην Λάουρα, ''που σ' έχει πάρει όλη η πλατεία Βάθη;''. ''Μπορεί να με πήρε όλη η πλατεία Βάθη, αλλά τιμωρήθηκα, άρπαξα σύφιλη, έκοψα το πεζοδρόμιο και έκανα και παρθενορραφή'', απαντάει η Λάουρα...
    Εμείς όμως είμαστε οι πιο ωραίοι σ' αυτό το θέατρο σκιών. Εμείς οι ''αθώοι'', που σκίζουμε τα ρούχα μας και πασπαλίζουμε τα μαλλιά μας με στάχτη για τους κώλους τις Ζορζέτ και της Λάουρας, που, απ' ό,τι φαίνεται, αποτελούν αφενός ''τζιβαερικά πολυτίμιτα'' και αφετέρου ανώτατες εκφράσεις της καθολικής μας ''λουμπινιάς''.

  9. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 05/05/2009 17:01:15

    @Σπατζιώτης

    Μπράβο... τα είπες όλα με γλαφυρό και αληθινό τρόπο.
    Θα ήθελα να το δω post στο Antinews... αλλά τέτοια κείμενα χαλάνε την ροή...ταρακουνάνε...ξυπνάνε... Μπράβο και πάλι!


    factorx: τελικά το διασκεδάζουμε πολύ μ΄εσένα. Πως θα το πάς πως θα το φέρεις θα βρείς τον τρόπο σου να πεις τα λογάκια σου για το antinews. Ετσι απο περιέργεια: γιατί ταλαιπωρείσαι τόσο και δεν πας αλλού που γράφουν κείμενα που ταρακανουνάνε; Ζτην Ζούγκλα για παράδειγμα