06/09/2008 13:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως γίνεται κανείς πνευματικό τέκνο;

Λάβαμε και δημοσιεύουμε την εξής επιστολή:

Αγαπητέ FactorΠολλοί πιστοί ανά την Ελλάδα διερωτώνται πως ένα πρώην αριστερούλης δημοσιογράφος, ο κ. Θ. Ρουσόπουλος, έγινε πνευματικό τέκνο του Εφραίμ, του γνωστού μοναχού που «σε παίρνει δημοσιογράφο και σε κάνει υπουργό», όπως λένε οι κακές γλώσσες.

Πρέπει λοιπό να υπενθυμίσω τα γεγονότα του καλοκαιριού του 1995. Τότε που Αγία Ζώνη της Παναγίας έφτασε από τη Μονή Βατοπεδίου στην Αθήνα, όπου την περίμεναν εκατοντάδες χιλιάδες πιστοί. Η Ζώνη αποτελεί το μοναδικό ιερό κειμήλιο που σχετίζεται με τον επίγειο βίο της Θεοτόκου και διασώζεται μέχρι σήμερα στην Ιερά Μονή του Βατοπεδίου στο Άγιο Όρος, στο Περιβόλι της Παναγίας. Η ίδια η Θεοτόκος την ύφανε από τρίχες καμήλας. Το λείψανο έφερε (κατευθείαν από τον Μεσαίωνα) ο πατέρας Εφραίμ αυτοπροσώπως. Πλήθος κόσμου έσπευσε τότε να την προσκυνήσει.

Όπως αναφέρουν τα ρεπορτάζ της εποχής ο ηγούμενος μετέφερε τη Ζώνη της Παναγίας και στο Καστρί έπειτα από παράκληση της κυρίας Δήμητρας Παπανδρέου, για την ευλογία του τότε ασθενή ιδρυτή του ΠΑΣΟΚ. Στη συνέχεια η Ζώνη μεταφέρθηκε στην βίλα Μητσοτάκη και στην βίλα της οικογένειας Βαρδινογιάννη.

Επειδή λοιπόν, όπως επιμένουν συγκεκριμένες πηγές που γνωρίζω, η γνωριμία του κ. Ρουσόπουλου με τον ηγούμενο κατάγεται από τότε, η επαφή πρέπει να έγινε σε μια από αυτές τις δυο βίλες. Η εξήγηση είναι λογική, επειδή μια τέτοια γνωριμία δεν μπορεί να έγινε καταμεσής του δρόμου, την ώρα δηλαδή της περιφοράς της εικόνας.

Οπότε ποια από τις δυο μεγάλες οικογένειες του τόπου γνώρισε τον κ. Ρουσόπουλο στον πατέρα Εφραίμ. Θέτουμε αυτό το ερώτημα, εν Χριστώ αδελφοί, επειδή με την απάντηση υποπτεύομαι ότι θα εξηγηθούν και πολλά από τα σημερινά γεγονότα.

Κατά τη γνώμη μου πάντως, στην οικία Μητσοτάκη αποκλείεται να είχε προσκληθεί ο κ. Ρουσόπουλος. Οπότε μάλλον στη βίλα της οικογένειας Βαρδινογιάννη γνωρίστηκε με τον ηγούμενο που κοντεύει να ρίξει σήμερα την μισή κυβέρνηση. Μήπως γνωρίζει τίποτα η διευθύντρια του γραφείου του κ. Ρουσόπουλου, που ήταν υπεύθυνη δημοσίων σχέσεων του «Παναθηναϊκού»;

Λούσιφερ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. άκαυστος avatar
    άκαυστος 06/09/2008 13:18:20

    Μα αφού εργαζόταν μέχρι το '99 στο Mega με μέτοχο την οικογένεια Βαρδινογιάννη και μετά στο Star με αποκλειστικό ιδιοκτήτη την οικογένεια.

    btw η περιγραφή της αγίας ζώνης που "η ίδια η Θεοτόκος την ύφανε από τρίχες καμήλας" είναι χάρμα. Α ρε Ανδρέα τι έπαθες στα γεράματά σου...

  2. potamiotis avatar
    potamiotis 06/09/2008 13:18:36

    ΦΙΛΕ-Η ΛΟΥΣΙΦΕΡ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ Η΄ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗ ΠΟΙΟ ΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΘΕΤΑΙ ΤΗ ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ Ο ΑΡΧΙΕΡΑΙΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΠΛΟΚΗΣ Ο ΨΥΧΑΡΗΣ....

  3. ο νοών....νοείτω avatar
    ο νοών....νοείτω 06/09/2008 13:42:12

    Αυτό είναι το πρόβλημα, το που γνώρισε η ρουσο
    τον Εφραίμ ή το γεγονός ότι μία ζώνη από τρίχες καμήλας περιφέρεται ωσάν θαυματουργό αντικείμενο σε υγιείς (;) σε αρρώστους και σε πιστούς;
    Χωρίς να θέλω να προσβάλλω τα Θεία και τα Μεταφυσικά τέτοιες πρακτικές από την Εκκλησία δείχνουν σε ένα πολύ μεγάλο βαθμό το επίπεδο που θέλουν να έχει ο κόσμος.
    Δείχνει πως καταφέρεται η δημιουργία στενωπού του νου και της νόησης.
    Στενωπού που το φάρδος της θα επιτρέπει να εκπορεύονται πολύ μικρού βεληνεκούς σκέψεις.

  4. ο νοών....νοείτω avatar
    ο νοών....νοείτω 06/09/2008 13:45:11

    Διόρθωση ο ρουσο.

  5. mesas avatar
    mesas 06/09/2008 13:48:52

    ωραίο παραπολιτικό!
    μιλάμε για ταινία του ..Περράκη!

    και ακόμα πιο ωραίος ο ο νοών....νοείτω...
    επίπεδο...

  6. saska avatar
    saska 06/09/2008 13:54:43

    ο νοών....νοείτω τα γράφει γιατί είναι του Сίμων του Αρβανίτη ιερομόναχου μεγάλη η χάρη του, αντίθετου του Εφραίμ

  7. ο νοών....νοείτω avatar
    ο νοών....νοείτω 06/09/2008 13:58:29

    Σε ποιό σημείο του σχολίου μου διαπιστώνεις χαμηλό επίπεδο;
    Δεν θίγω τα Θεία, τις πρακτικές της Εκκλησίας θίγω. Το τι πιστεύει ο καθένας είναι αναφαίρετο δικαίωμά του.

  8. tresoli avatar
    tresoli 06/09/2008 14:07:30

    o mesas ξεχειλίζει απο επίπεδο.

  9. velvet avatar
    velvet 06/09/2008 14:08:15

    βρήκανε μια ζώνη απο βεδουίνους και τη κάνανε "ιερό" κειμήλιο για να τρέξει χρήμα στο παγκάρι.

    ειδωλολατρεία σε ολο της το μεγαλείο.

  10. foititakos avatar
    foititakos 06/09/2008 14:16:15

    Ειδωλολατρεία η χριστιανοί ορθόδοξοι; Ρε παιδιά μπερδεύτηκα τώρα... αυτοί δεν ήταν που κατηγορούσαν και κυνηγούσαν άλλες θρησκείες για ειδωλολατρεία;;; Κάποιο λάθος έχει γίνει...

  11. rs avatar
    rs 06/09/2008 14:25:04

    Η εκκλησία είναι κάτι σαν ....τα WINDOWS.
    Δηλαδή είναι το λειτουργικό σύστημα του... συστήματος. Όσες κυβερνήσεις και ν΄αλλάξουν χωρίς την εμπλοκή ή την διαπλοκή της εκκλησίας δεν γίνεται τίποτε.

  12. tresoli avatar
    tresoli 06/09/2008 14:25:50

    Οι μητσοτάκηδες και οι βαρδινογιανναίοι είναι με το σταυρό στο χέρι.

    Δεν ξεκινούν τη μέρα τους αν δεν προσευχηθούν στην παναγία.

    Καλώς πήγε η ζώνη στα σπίτια τους.Είναι ευσεβείς άνθρωποι.

    Δηλαδή σε ποιόν να πάει η ζώνη άμα δεν πάει σε αυτούς. Μην αμαρτάνετε αδελφοί.

  13. ira avatar
    ira 06/09/2008 14:27:12

    Εντελώς χαζή ανάρτηση στο δεύτερο μέρος. Δηλαδή μόνο σε αυτές τις βίλες μπορεί κάποιος να γνωρίσει τον Εφραίμ? Δεν έχετε ακούσει για τις επισκέψεις σε μονές του Αγίου Ορους? Δηλαδή δεν μπορούσε να τον στείλει (τον Ρουσό) κάποιος συστημένο στο Αγιο Ορος να συναντήσει τον Ευραιμ? Επιχειρηματίες και πολιτικοί για δημόσιες σχέσεις απο εκει ξεκινάνε για όλες τις μεγάλες δουλειές όποιος έχει καλές σχέσεις με το Αγιο Ορος κάνει θαύματα. Οσο για την Ιερη Ζώνη δεν αμφισβητήται η ιερότητα της μόνο από τους άθεους ή αλλοθρησκους. πράγμα σεβαστό

  14. ο νοών....νοείτω avatar
    ο νοών....νοείτω 06/09/2008 14:29:39

    Εάν νομίζεις αγαπητέ σασκα ότι επειδή ενέδωσα στις χθεσινές σαχλαμαρίτσες μας, ότι από εδώ και πέρα θα ασχολούμαι με το να απαντάω στην κάθε σου πρόσκληση-πρόκληση τότε είσαι αιθεροβάμμων.
    Είσαι ελέυθερος να λες ότι θέλεις μονοσήμαντα.
    Σου εύχομαι να το διασκεδάζεις τουλάχιστον.

  15. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 06/09/2008 15:03:40

    Η διδα Αμαλια ειναι στο γραφειο του Ρουσοπουλου?

    Διευθύντρια

  16. miaouth avatar
    miaouth 06/09/2008 15:12:36

    Μακαριώτατε Βαρθολομαίε,
    με τα κειμήλια δεν ξέρω, αλλά καθότι δηλώνω πάντα Χριστιανός (και άλλο αποκούμπι σ΄ αυτό το τρελλάδικο δεν βλέπω), για τους πρωταίτιους businesmen "μοναχούς", προτείνω σίγουρα ένα περιποιημένο κόντρα ξύρισμα. Οι λοιποί της Μονής, τα απωλολότα, διασπορά σε άλλα μοναστήρια. Και ανασυγκρότηση της Μονής με άλλους μοναχούς.
    Και ο Ιησούς, στο ναό - μαγαζί μαστίγιο πήρε.

  17. sofistis avatar
    sofistis 06/09/2008 16:13:30

    Το ζήτημα δεν είναι πως έγινε πνευματικό τέκνο αλλά το τι ακριβώς εξομολογείται στον πνευματικό του.. Επ αυτού γράφω αναλυτικά στο μπλόγκ μου..

  18. Jiovani avatar
    Jiovani 06/09/2008 16:14:43

    Βλέπω πιάσατε τα ρηχά σήμερα:

    Τα αβαθή της βατοπεδιάδας...

  19. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 06/09/2008 17:36:31

    Αχ Αιμίλιε διαβάζοντας όλα τα παραπάνω ιδρώνω... και σε θυμάμαι .
    Καλά δεν σε κατηγορώ αλλά βλέπεις το κοπέλη τσίπα δεν το έμαθες , ηθική .

  20. ahab avatar
    ahab 06/09/2008 19:16:41

    Πνευματικά τέκνα κατ΄ευφημισμον .
    Απο πότε όλοι αυτοί απέκτησαν συνείδηση και ανάγκη εξομολόγησης. Ούτε όλος αυτός ο κόσμος ξαφνικά χάζεψε και έχει μπεί σε τόσο σκαστές υποθέσεις κλοπής δημοσίου πλούτου με πιο πρόσφατη αυτή του Γεροντόπουλου που ήταν εν γνώση του σε διατεταγμένη υπηρεσία.
    Εδω λειτουργούν τα συμφέροντα και υπακοή σε εντολές μιάς αυστηρά διαβαθμισμένης ιεραρχίας κατά τα πρότυπα της μασσονίας με μαγίστρους,διδασκάλους και όλο το κακό συναπαντημα με αρχή αναφοράς το Φανάρι, γιατί απο εκεί ξεκινάν τα χρυσόβουλα και οι παπαριές.
    Για ψάξτε το λιγάκι.

  21. Greek citizen avatar
    Greek citizen 06/09/2008 20:47:06

    ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ!

  22. χρηματιστης avatar
    χρηματιστης 07/09/2008 02:50:17

    @χαζο του χωριου ρωτησε το δημητρακη τον ποδοσφαιριστη

  23. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 07/09/2008 03:56:41

    Πώς γίνεται κανείς πνευματικό τέκνο; ...Όπως νικάνε οι Κινέζοι στους Ολυμπιακούς!

  24. ΑΡΗΣ avatar
    ΑΡΗΣ 07/09/2008 17:44:31

    ΑΥΤΑ ΚΑΝΕΙ Η ΥΠΟΤΙΜΗΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΕΝΟΣ ΛΑΟΥ ΠΟΥ ΠΡΟΣΚΥΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΤΙΜΕΣ ΣΕ ΑΓΙΕΣ ΖΩΝΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΑΗΔΙΕΣ.