#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/03/2008 23:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως γίναμε έτσι;

Πώς εκμαύλισαν έτσι τις συνειδήσεις μας;
Πώς παρέλυσαν τα αντανακλαστικά μας;
Πώς μας μετέτρεψαν σε άβουλα όντα;
Πώς κατόρθωσαν να μας οδηγήσουν εξαθλιωμένους στο περιθώριο της ζωής μας;
Πώς κατάφεραν να εξασφαλίσουν τη σιωπή μας στις ανομίες τους;
Πόσο πια πρέπει να μας εξευτελίσουν για να κουνηθούμε από τη θέση μας;

Ποιος είναι, ο υπεύθυνος για την ασυδοσία των βιομηχάνων;
Ποιος είναι υπεύθυνος για την ανυπαρξία ελεγκτικών μηχανισμών;
Ποιος ευθύνεται για τις πενιχρές αυξήσεις των αποδοχών μας;
Ποιος ευθύνεται για την εκτίναξη του κόστους ζωής;
Ποιος πρέπει να λογοδοτήσει για την εκχώρηση σε ιδιώτες της υγείας και της εκπαίδευσης;




Ποιος μας καταδικάζει στην ανέχεια;
Ποιος υποθηκεύει το μέλλον μας;
Ποιος νομοθετεί, σκανδαλωδώς, προς όφελός του;
Μήπως ήρθε η ώρα να επιλέξουμε στρατόπεδο; 

Αυτά ρωτάει μια αρκούδα που την έλεγαν Μπέττυ. Εσείς τι απαντάτε;    http://miaarkoudapouthneleganbetty.blogspot.com/ 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 19/03/2008 00:02:01

    Αν μου βρεις βιομήχανο στην Ελλάδα σοβαρό όμως βορειοευρωπαϊκών προδιαγραφών να μου το πεις για να τον μάθω κι εγώ. Βαρεθήκαμε πια αυτή την καραμέλα.

    Μόνο κρατικοδίαιτοι υπάρχουν στη χώρα τώρα.

  2. wert01gf avatar
    wert01gf 19/03/2008 00:57:22

    Όλοι αυτοί οι ανίκανοι που εκλέγουμε κάθε χρόνο να μας κυβερνούν, να μας διοικούν, να κάθονται στην πλάτη μας..

  3. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 19/03/2008 01:25:35

    ποιος μου γαργαλαει την πλάτη?
    ποιος κρατάει το ασανσερ?
    ποιος ξεροψήνει τις πατατες??
    ποιος κλεβει το σκορδο απο το τζατζικι?

    ΠΟΙΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΑΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΗΔΗ ΣΥΝΕΒΕΙ?????

  4. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 19/03/2008 01:43:47

    Οποιος περιμενει να δει την αλλαγη την πρόοδο να διασχιζει καταφωτη την Πανεπιστημίου θα περιμενει πολύ. Η αλλαγή ή προοδος ειναι μια διαδικασια επωδυνη και αντιφατική με πισωγυρισματα και καινουργια προβλήματα για καθε λύση. Τα πραγματα δεν πάνε ισια μπροστα και δεν βουλιαζουν αυτανδρα εκτος από περιπτωσεις επαναστασεων ή καταστροφών ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ τιποτα απο τα δυο δεν ειναι προ των πυλών. Απο εκει και περα ειναι θεμα του καθενος να βλεπει το ποτηρι μισογεμάτο ή μισο αδειο. Οσο για στρατόπεδο, το βασικό ειναι να διαλεξεις να μεινεις στην κόψη του κυματος ή να κατσεις στη γωνια και να κλαις. Τα αλλα ερχονται μόνα τουσ

  5. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 19/03/2008 01:45:40

    δεν ειρωνευομαι την Μπεττυ
    Προσπαθω απλως να γελοιποιησω την μιζερια

  6. "το μώλυ" avatar
    "το μώλυ" 19/03/2008 02:35:24

    Το 1821, το 98% των Ελλήνων ήταν αναλφάβητοι, το 1944, το 48% και, σήμερα, όλοι γνωρίζουμε γράμματα. Έχουμε, μ’ άλλα λόγια, σαν Έθνος, μόλις μάθει …ανάγνωση. Και φερόμαστε σαν να ’χουμε τελειώσει …Πανεπιστήμιο, αντί ν’ ανοίξουμε κανά βιβλίο!
    ΄Ως τα τώρα, κάτι καταφέραμε: α) συνέταιροι, πλέον, ισότιμοι κι ομόσπονδοι μ’ αυτούς που μας έκαναν κράτος, β) οι για 400 χρόνια κατακτητές μας βρίσκονται , τώρα, στο έλεος του veto μας και, τέλος, γ) Αφρικανοί, Ασιάτες και Βαλκάνιοι που βρίσκονταν σε ίδια μοίρα με μας το ’40, πνίγονται, ανιτινάζονται και ξεπαγιάζουν μέχρι θανάτου, οι καϋμμένοι!, για να μπουν στην Ελλάδα).
    Αυτά τα καταφέραμε, όμως, ένεκα του ΠΟΛΕΜΙΚΟΥ ΜΑΣ ΕΝΣΤΙΚΤΟΥ- ΚΥΤΤΑΡΟΥ- ΕΝΣΑΡΚΩΣΗΣ- ΨΥΧΗΣ. Τώρα, ήρθε, πλέον, η ώρα και τής μετά Λόγου Γνώσεως καταξίωσης. Ή, διαφορετικά, της αφομοίωσης έως εξαφάνισής μας, ως είδους- έθνους… Κάτι παλαιο- Ορθόδοξοι Νέο-απολογητές πρέπει, πρώτα, να να γίνουν Ησυχαστές- Ομφαλοσκόποι στα Καντουνάκια -και «παίζεται» αν δουν …φως!-, και κάτι παρορμητικοί «ελληναράδες» Νέο- εθνικοί οφείλουν να πέσουν, κατ’ αρχάς, σε πενταετή …πυθαγόρεια σιωπή και άλλα τόσα, ύστερα, να γίνουν Ακουσματικοί, ώστε «να μιλούν με τ' αυτιά». Ίδιον του νεοφώτιστου, γιά!, ο ενθουσιασμός κι ο φανατισμός! Είπαμε: ξεβόλεμα, κουπί και τράβηγμα, «30 χρόνων οικτρής εκ-ΠΑΙΔΕΥΣΗΣ», πρώτα, αδερφέ, και, μετά, θα είμαστε ικανοί να δούμε ξεκάθαρα, πλέον, και σωστά, τι πρέπει ν’ αλλάξει και τι όχι…

    «ΧΑΛΕΠΑ ΤΑ ΚΑΛΑ», είπε ο προ- προ- πρόγονος Χείλων και «Ο,ΤΙ ΑΞΙΖΕΙ, ΠΟΝΑΕΙ ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ», έγραψε η δικιά μας, κ. Βαμβουνάκη…

  7. Εισαγγελέας avatar
    Εισαγγελέας 19/03/2008 03:09:38

    το ΑΝΤΙ φταίει (κι ο φακτορας)

  8. Εισαγγελέας avatar
    Εισαγγελέας 19/03/2008 03:11:37

    που δε σκέφτεται πως οι πόροι του ίντερνετ δεν είναι ανεξάντλητοι...

    ά μα πια

    η κάθε τσόυγδω πήρε ένα πληκτρολόγιο κι άρχισε να βομβαρδίζει τον κόσμο με άρρητα ρήματα

    και τα πιάτα στίβα κι άπλυτα!

  9. Πυροβοληματικός avatar
    Πυροβοληματικός 19/03/2008 03:13:45

    έγραψετο μώλυ (από το μορμόλη?)

    "Ακουσματικοί"

    πληζ, εξπλέιν ...


    πυροβοληματικός

  10. Factorx avatar
    Factorx 19/03/2008 03:14:05

    Καλά δεν θα κοιμηθείτε να πάτε αύριο στη διαδήλωση; Πως κάνετε έτσι; Το κείμενο είναι καλό, να ξαναγίνουμε λίγο ρομαντικοί, να ακούμε τους άλλους και να βοηθάμε τα νέα μπλογκ, όπως βοήθησαν κι εμας στην αρχή;

  11. Πυροβοληματικός avatar
    Πυροβοληματικός 19/03/2008 03:15:39

    > Μπέττυ, έχει όμως πολλές Μπέττυς (πληθ. του Μπέττυ?) και πολλούς Μήτσ

    η μπέτυ
    πληθυντικός (στα ελληνικά) οι μπέτες

    από εκεί και οι μπετόβεργες

    πυροβολημένε?
    η ελένη ? οι ελένες?

  12. Πυροβοληματικός avatar
    Πυροβοληματικός 19/03/2008 03:16:39

    βάλε και καμιά περίφραση!
    άκου εκεί μπέτυς

  13. Nick avatar
    Nick 19/03/2008 08:36:20

    Bettie Davis' eyes...

    Αλλού είναι η πραγματικότητα. ΔΕΝ θέλουμε εμείς οι ίδιοι να αλλάξουμε. Άπαξ και το όνειρο της νεολαίας είναι μια θέση στο ΔΗμόσιο (Greek dream, που καταντήσαμε), δλδ. διαιώνιση μιας στρεβλής κατάστασης και ανισομερούς ανάπτυξης, τότε μη φωνάζετε.

  14. Theodore avatar
    Theodore 19/03/2008 10:55:27

    Εχετε προσπαθησει, να κανετε δουλειες με τον κρατικο μηχανισμο; Αν ναι, εχετε δει την απλησια στα ματια των κρατικων υπαλληλων, που βλεπουν την υποθεση, σαν ευκαιρια για να πλουτισουν;
    (Στην Ιταλια, ειναι η Μαφια, που παιρνει τις μιζες, για να γινουν δημοσια εργα.Εδω, ειναι οι δημοσιοι υπαλληλοι).
    Οσον αφορα στο αρχικο κειμενο, για το πως μπορεσαν κλπ.,θα ελεγα, με εναν πολυ απλο και εξυπνο τροπο.
    Μας εκαναν συνυπευθυνους, κανοντας μας συνενοχους.Αρκουσε να μας αφησουν να "κλεψουμε" κατι, εστω και πολυ μικρο, για να νοιωθουμε ενοχοι, οποτε δεν μπορουσαμε βεβαια να φωναξουμε, κατω οι κλεφτες, σαν το μακαριτη το Φωτοπουλο, σ εκεινη την παλια ταινια.
    Κοιταξτε γυρω σας. Δειτε ποσα πραγματα ειναι στραβα η παρανομα. Ειναι απειρα. Εκει πονταρουν αυτοι. Μεσα στο χαος της παρανομιας, που να βρεις τις φοβερες παρανομιες τους και ποιος θα τις φωναξει, αφου ολοι, η περιπου, ειναι κι αυτοι παρανομοι;
    Γι αυτο, πιασαμε τον πατο.Και τωρα,

    "δειλοι, μοιραιοι και αβουλοι ανταμα
    προσμενουμε ισως καποιο θαμα"

  15. δημόσιος υπάλληλος avatar
    δημόσιος υπάλληλος 19/03/2008 11:44:19

    1. Δεν κλέβουν - δε μπορούν να κλέψουν να λαδωθούν - να απαιτήσουν - να εκβιάσουν όλοι οι υπάλληλοι. Δεν είναι όλα τα πόστα ίδια. Είναι τα γνωστά πόστα, που καμιά κυβέρνηση δεν τα πειράζει. Αυτό το είδος βλέμματος ματιού που αναφέρεις, προσωπικά το εντόπισα σε ΚΤΕΟ, το καλοκαίρι που πέρασε.

    2. Από αυτούς που "κλέβουν" όλοι έχουν κομματική διασύνδεση. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΚΛΕΦΤΗΣ , γιατί έτσι και τον πιάσουν τον απέλυσαν ΑΜΕΣΩΣ για παράδειγμα!

    3. Σε μερικές ΔΕΚΟ υπάρχουν υπάλληλοι-κομματόσκυλα που υπόσχονται διορισμό. Ζητάνε 5.000 ευρώ. Δήθεν για το κόμμα. Αν δεν μπορέσιου να διορίσουν το παιδί σου στα δίνουν πίσω, μετά από 2-3 χρόνοα προσπαθειών. ΚΟΜΠΙΝΑ ΠΕΡΙΩΠΗΣ.. ΑΤΟΚΟ ΔΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΟΝΗΡΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΛΑΤΕΣ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΕΣ!

  16. δημόσιος υπάλληλος avatar
    δημόσιος υπάλληλος 19/03/2008 11:45:45

    ΑΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΠΟΣΟΣΤΑ ΣΤΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΓΟ ΚΟΜΜΑ, ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ το 90% είναι ΝΔ.

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/03/2008 12:11:39

    «Να' μουνα θυρωρός έξω από το γραφείο να μαζεύω λίγη σκόνη απο τα χαρτιά που πηγαινοέρχονται» τάδε έφη ξαδερφάκι μου οικοδόμος και λίγο γεωργός. Δεν έχουνε όλοι οι δημόσοι υπάλληλοι τα κατάλληλα γραφεία, αλλά αν πάτε στο Μεταφορών της Αγίας Παρασκευής τα μούσμουλα φαίνονται από μακρυά. Το βλέμμα του ματιού, η αλυσιδίτσα με τα φο διαμάντια στο γιαλί, η σπουδαιότης και ο μπυζιμποντισμός. "Τι θες τώρα εσύ;..."

  18. "το μώλυ" avatar
    "το μώλυ" 19/03/2008 13:27:06

    Πυροβολημένε,
    άνοιξε και κανά βιβλίο, πλην του Playboy και του Φίλαθλου, εξυπνάκια του ποπού.

    Factorx, thanks, αδερφέ!

    (Το μώλυ ήταν το βότανο που έδωσε ο Ερμής στον Οδυσσέα σαν αντίδοτο για τα μάγια της Κίρκης. Για να γίνει κάποιος αποδεκτός στην Σχολή του Πυθαγόρα, έπρεπε για πέντε χρόνια να είναι δοκιμαστικό μέλος- μαθητής. Μετά, γινόταν δεκτός για άλλα πέντε χρόνια ως "Α κ ο υ σ μ α τ ι κ ό ς" μαθητής, δηλαδή, μπορούσε, πια, να συζητά με τους υπόλοιπους και μόνο να α κ ο ύ ε ι τον Πυθαγόρα χωρίς να τον βλέπει, αφού μιλούσε σε αυτούς πίσω από ένα παραβάν. Όταν πέρναγε κι αυτό το στάδιο, γινόταν για άλλα πέντε χρόνια "Μ α θ η μ α τ ι κ ό ς" και είχε το προνόμιο, πλέον, να συζητά και με τον δάσκαλο. Μετά απ' αυτό το στάδιο ανερχόταν στην υψηλότερη και τελική βαθμίδα των "Π Ο Λ Ι Τ Ι Κ Ω Ν").

  19. TOX avatar
    TOX 19/03/2008 14:20:24

    Μα καλά δεν είδες (Factorx) πως η κυρία είναι κράχτης του ΠΑΜΕ, δηλαδή του ΚΚΕ. Τι μας την μοστράρησες να μας νουθετήσει εκ μέρους των οπαδών και νοσταλγών του Στάλιν και του σοβιετικού "παράδεισου", που μόλις ο Γκορμπατσώφ σήκωσε το καπάκι γέμισε τον Κόσμο, (ειδικά την Ευρώπη), με μαφιόζους και πουτάνες ;(Ανώτατο στάδιο του σοβιετισμού !...). Για ποιο μέλλον μπορούν να μιλάνε αυτοί που ακόμα υπερασπίζονται το καθεστώς που εγκαθίδρυσαν οι διαστρεβλωτές και πλαστογράφοι του μαρξισμού ;

  20. Swell avatar
    Swell 19/03/2008 15:19:16

    Φταίει Ο ΙΔΕΑΣΜΟΣ

  21. Factorx avatar
    Factorx 19/03/2008 16:50:00

    TOX: Γιατί κακό μα έκανε η δεύτερη κατηγορία με την οποία γέμισαν οι Ρώσοι τον κόσμο; Για την πρώτη συμφωνώ, αλλά η δεύτερη έλυσε τα σεξουαλικά προβλήματα των συνελλήνων. Ανακουφίστηκαν στα χωριά. δεν είδες τι κάνει εκείνος ο δήμαρχος στην Πελοπόνησο. Γιατί σπανίζουν τα τελευταία χρόνια τα φαινόμενα των "δράκων" και των βιαστών;
    Σοβαρά τώρα: Εδώ άφησα να γράφουν στημένους προβοκάτορες και θα κόψω μια παλιά ...συντρόφισσα; Δέκα χρονάκια χαλάλισα στο ...."τιμημένο ΚΚΕ" και δεν το μετανοιώνω. Εμαθα πολλά. Αλλο αν μ....καμε.

  22. Τραχανάς avatar
    Τραχανάς 19/03/2008 20:10:14

    Μώλυ,

    βρες ένα γερό ντουβάρι, κόλλα του πάνω ένα φύλλο αφρολέξ ή φελιζόλ (για να μην έχουμε ολική απώλεια), ζωγράφα του κι ένα στόχο (κέντρο και 2-3 ομόκεντρους) κι άρχισε τις κεφαλιές.

    Με τις πολλές κάτι θα έρθει στα ίσα του!

  23. miaarkoudapouthneleganbetty avatar
    miaarkoudapouthneleganbetty 19/03/2008 22:27:53

    Θεωρώ χρέος μου να ευχαριστήσω το ΑΝΤΙ το οποίο δημοσίευσε το κείμενό μου με ΤΟΣΕΣ (και τέτοιες) αλλοιώσεις ώστε να γίνει παντελώς ακατανόητο και να διακωμωδείται τώρα το πνεύμα του. Μην ξεχάσω και να τους συγχαρώ κιόλας...
    Θα μπορούσα να το αναδημοσιεύσω εδώ όμως δεν μου είναι ευχάριστη πλέον η συναναστροφή με τους υπευθύνους. Στο blog μου το κείμενό μου παραμένει προσβάσιμο στον καθένα. Χαιρετισμούς.

  24. Factorx avatar
    Factorx 19/03/2008 22:55:56

    ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΗΣ MIAARKOUDAPOUTHNELEGANBETTY ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΟ. ΜΑΣ ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΟ E – MAIL ΠΟΥ ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΩ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. ΕΠΙΛΕΞΑΜΕ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΗΜΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΟΥΜΕ ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΕ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΜΙΑ ΑΝΤΙΡΡΗΣΗ. ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ. ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΟΜΩΣ ΒΑΛΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ LINK ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΗΘΕΛΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΚΟΤΣΙΑ ΤΟ ΜΠΛΟΓΚΙΝΓΚ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ ΕΤΣΙ… ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΚΑΙ ΒΓΑΛΤΕ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΣΑΣ

    «Πώς εκμαύλισαν έτσι τις συνειδήσεις μας;
    Πώς παρέλυσαν τα αντανακλαστικά μας;
    Πώς μας μετέτρεψαν σε άβουλα όντα, πώς πολτοποίησαν το μυαλό μας;
    Πώς κατόρθωσαν να μας οδηγήσουν εξαθλιωμένους στο περιθώριο της ζωής μας;
    Πώς κατάφεραν να εξασφαλίσουν τη σιωπή μας στις ανομίες τους;
    Όταν η συντριπτική πλειονότητα των συνανθρώπων μας υποφέρει αφόρητα, όταν στερείται βασικά ανθρώπινα δικαιώματά της όπως το δικαίωμα στην περίθαλψη, στην εκπαίδευση, στην ασφάλεια, όταν θίγονται εργασιακά δικαιώματα που με αγώνες και αίμα κατακτήθηκαν, όταν παραβιάζεται το 8ωρο, όταν υπονομεύεται η μητρότητα από τους ίδιους εκείνους πολιτικούς που στα ΜΜΕ υποκριτικά θρηνούν για την υπογεννητικότητα, όταν τα συστήματα δημόσιας υγείας και δημόσιας εκπαίδευσης καταρρέουν και την τιμή τους, ακόμη, διασώζουν μια χούφτα κακοπληρωμένοι γιατροί και δάσκαλοι, πώς είναι δυνατόν να παραμένουμε απαθείς;
    «Πόσο πια πρέπει να μας εξευτελίσουν για να κουνηθούμε από τη θέση μας;», αναρωτιόταν πρόσφατα ένας φίλος και απάντηση, δυστυχώς, δεν μπορώ να δώσω.
    Επικαλούνται πολλοί πως δεν έχουν τη δυνατότητα να απεργήσουν, πιεζόμενοι από τις οικονομικές υποχρεώσεις τους (και θα αποφύγω εδώ κάθε αναφορά στην ηθική διάσταση της άρνησής τους για συμμετοχή σε απεργία του κλάδου). Δεν αναλογίζονται όμως ποιος τους οδήγησε στον πάτο του βαρελιού, ποιος τους εξανάγκασε να κυνηγούν, στον αιώνα τον άπαντα, την ουρά τους, λαμβάνοντας νέο δάνειο προκειμένου να αποπληρώσουν το παλιό και, φυσικά, δεν στρέφονται εναντίον του.
    Ποιος είναι, όμως, υπεύθυνος για την ασυδοσία των βιομηχάνων;
    Ποιος είναι υπεύθυνος για την απουσία των κρατικών ελέγχων και την ανυπαρξία ελεγκτικών μηχανισμών;
    Ποιος ευθύνεται για τις πενιχρές αυξήσεις των αποδοχών μας;
    Ποιος ευθύνεται για την εκτίναξη του κόστους ζωής στη χώρα μας;
    Ποιος πρέπει να λογοδοτήσει για την εκχώρηση σε ιδιώτες της υγείας και της εκπαίδευσης;
    Ποιος μας καταδικάζει στην ανέχεια;
    Ποιος υποθηκεύει το μέλλον μας;
    Ποιος νομοθετεί, σκανδαλωδώς, προς όφελός του;
    Θα δούμε τον ένοχο; Θα τον αναγκάσουμε να πληρώσει; Ή θα εξακολουθήσουμε να καταπίνουμε την οργή και τον θυμό μας αντί να τα αφήσουμε να γίνουν ποτάμι και να πνίξουν όλους όσοι - δεκαετίες τώρα - κερδοσκοπούν σε βάρος μας και στις πλάτες μας παίζουν τα πιο εφιαλτικά παιχνίδια; Θα αντιληφθούμε, κάποτε, πως με την υποχωρητική στάση μας στρέφουμε το όπλο κατά του εαυτού μας και των παιδιών μας, πατάμε τη σκανδάλη και τα προετοιμάζουμε να ενταχθούν, στη χειρότερη περίπτωση, στην ατελείωτη στρατιά των ανέργων ή, στην καλύτερη περίπτωση, στη δεξαμενή υποαπασχολούμενων μισθωτών χωρίς κανένα εργασιακό, ασφαλιστικό και συνταξιοδοτικό δικαίωμα; Θα συνειδητοποιήσουμε ότι εφόσον παραμένουμε απαθείς τους διδάσκουμε υποταγή και νοοτροπία δούλου;
    Μήπως ήρθε η ώρα να επιλέξουμε στρατόπεδο;
    Δες τον πραγματικό εχθρό. Πάρε θέση.
    miaarkoudapouthneleganbetty@blogspot.com»

  25. Λουί Ντε Φινές avatar
    Λουί Ντε Φινές 20/03/2008 06:03:17

    Δηλαδή Φάκτορα έκανες χειρουργική παρέμβαση.

    Μα ποιος είσαι τελοσπάντων?

    Η χειρουργός Νατάσα;

  26. ΜπέτυΜπλου avatar
    ΜπέτυΜπλου 20/03/2008 06:04:04

    Όποιος ξαναασχοληθεί με το όνομά μου, είναι και πολύ μπασμένο.

  27. miaarkoudapouthneleganbetty avatar
    miaarkoudapouthneleganbetty 20/03/2008 08:53:58

    @Factorx:

    Αγαπητέ Factorx γιατί επιτίθεσαι? Εκεί που μας χρωστούσαν, δηλαδή, μάς πήραν και το βόδι?
    Σας απέστειλα ολόκληρο κείμενο με την παράκληση της δημοσίευσης και σεις το περικόψατε κατά την κρίση σας (προφανώς επειδή αντιμετωπίζατε "πρόβλημα χώρου" όπως οι εφημερίδες). Και αντί να μου ζητήσετε συγγνώμη (την οποία, ευχαρίστως, θα δεχόμουν) εξακολουθείτε να ψεύδεστε δηλώνοντας πως δημοσιεύσατε το blog μου προκειμένου να διαβαστεί αυτούσιο το κείμενο από πάντα ενδιαφερόμενο! Και πώς θα γινόταν αυτό εφόσον δεν υπήρχε ενημερωτική ένδειξη για τον αναγνώστη "διαβάστε όλο το κείμενο" όπως στην περίπτωση του κειμένου συναδέλφου σας με τίτλο "Η ΕΣΗΕΑ δεν είναι το μαγαζάκι εκδοτών και Κυβέρνησης" όπου υπάρχει σαφής παραπομπή σε link με την ένδειξη (επαναλαμβάνω) "διαβάστε όλο το κείμενο εδώ"? Απλό δεν είναι?
    Εν πάση περιπτώσει ευχαριστώ για την (όποια) φιλοξενία σας. Μία ακόμη διάψευση στις τόσες...

  28. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/03/2008 10:20:46

    μπορεί τα πολιτικά μου να είναι μέτρια αλλά ξέρω να διαβάζω: (1) διάβασα την αρχική ανάρτηση (2) περίπου συγκινήθηκα (3) μπήκα στο site της μπεττυς (betty, γεν. betty's, πληθ. betties για τους φιλομαθείς) (4)θυμάμαι το χρωματιστό φόντο και ότι δεν με πολυαφορά --αν και ποτέ δεν ξέρεις... -- αλλά ιδού, market recall! (5) διάβασα το παράπονο και το πλήρες κείμενο: ίδιο νόημα για το απλοϊκό μου μυαλό αλλά η αρχική ανάρτηση με τον πύργο της βαβέλ είχε λιγότερα λόγια και περισότερο αντίκτυπο. Καλός editor ο οικοδεσπότης. Χμμ μπέττυ, μην είσαι γκρινιάρα.

  29. ΜπέτυΜπλου avatar
    ΜπέτυΜπλου 20/03/2008 10:35:19

    Αρκούδω Μπέτυ, μη στενοχωριέσαι. όλες εμείς οι μπέτες θα βαδίσουμε μαζί σ΄αυτό το δύσκολο, τον ανδροκρατούμενο κόσμο του πολιτικού κουτσομπολιού, ανώτερου ποιοτικά κι από τη "γειτονιά" ή "τα λιονταράκια" του δαλιανίδη.

    ο τύπος στο άλλαξε, στο πετσόκοψε για το έτσι τον συνέφερε, για να βγάλει τόκο.

    αλλά φταις κι εσύ... πού πας και τα στέλνεις;

    στο δικτυακό συναπάντημα;

  30. fantomas avatar
    fantomas 20/03/2008 22:36:49

    ΚΑΛΑ ΣΤΑ ΛΕΝΕ ΦΑΚΤΟΡΑ.
    ΕΓΩ ΣΟΥ ΤΑ ΕΛΕΓΑ .
    ΤΙ ΤΑ ΘΕΣ ΤΑ ΜΠΛΟΚ.
    ΠΑΡΑΤΑΤΑ. ΚΑΙ ΕΛΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ .
    ΚΑΛΟ ΚΑΝΕΙς ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΠΕΛΑ ΣΟΥ ΒΡΕΙΣΚΕΙς.
    ΕΛΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΙΑ ΜΠΑΡΟΤΣΑΡΚΑ.
    Ο ΣΤΑΛΙΝ ΠΕΘΑΝΕ .
    Ο ΚΑΣΤΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟς
    ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΑΤΙ ΠΙΠΙΝΙΑ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ.

  31. Πε-τρολ-ούκας avatar
    Πε-τρολ-ούκας 21/03/2008 08:06:56

    κι εσένα περιμένουν τα πιπίνια!

    τα πιπίνια θέλουν πρώτα να τους γ.μ.σεις το μυαλό.

    με αυτά που δείχνετε εδώ πέρα, σας συμβουλεύω να μη πάτε μπαρότσαρκα, αφήστε την για άλλους, γιατί έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να κάνετε τίποτε, χαμένα θα πάνε τα λεφτά σας και θα επιβαρύνετε και την υγεία σας με καπνούς και με τσιγάρα.