#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/01/2012 16:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως αντιδράς στο θέατρο του παραλόγου;



Αν ζούσε ο Ιονέσκο  θα είχε άπειρο υλικό για τη συγγραφή θεατρικού έργου:

Ο ΓΑΠ παίζει  με το παπάκι, σαν σε παιδική χαρά με όλους,  με το ηλίθιο χαμόγελό του και έχει κάνει αυτόν τον έρμο τόπο μπαλάκι του τένις.
Παραιτείται  για παραμείνει και παραμένει για να παραιτηθεί και να ξαναπαραμείνει  αρχηγός  της ομάδας, που έχει χάσει την μπάλα.
Συναντιέται με τον τραπεζίτη που έδιωξε ως ανεπαρκή, για να του δώσει πιστοποιητικό επάρκειας.
Ο πρωθυπουργός  του μαλακού ζυμαριού Παπαδήμος  παρουσιάζει τρικυμία εν κρανίω , κουρδίζεται και ξεκουρδίζεται σα χαλασμένο παιδικό παιχνίδι.
Η κυβέρνηση περνάει την 59η μέρα του βίου της και ζει βίον  ανθόσπαρτον,  με λάθη επί λαθών  και συνεχόμενων εκβιασμών περί πτωχεύσεως και επιστροφής στη δραχμή, απολαμβάνοντας η ίδια το ταξίδι του μέλιτος.
Η αντιπολίτευση πήρε Βάλιουμ.
Οι αγανακτισμένοι υπνοστεντόν.
Ο Αβραμόπουλος  παραμονές εκλογών αυξάνει τη στρατιωτική θητεία για να τονώσει το στράτευμα και να εξοντώσει τη ΝΔ.
Τα συγκροτήματα πλακώνονται μεταξύ τους.
Προφυλακίζεται ο ηγούμενος και μένουν απ΄έξω οι προηγούμενοι.
Τα αιρ μπας ξεπουλιούνται σαν παλιοσίδερα και απάντηση δε δίνει κανένας.
Ο αδερφός του ποδηλάτη και μαραθωνοδρόμου κουνάει το δάχτυλο και φοβερίζει.
Ο Κομανέτσος περιφέρεται ως κλόουν, από κανάλι σε κανάλι, με μπριλκρήμ  και προσπαθεί να μας κάνει να γελάσουμε.
Ιδρύεται το κόμμα των πειρατών της Καραϊβικής.
Τα σχολεία ακόμα δεν έχουν βιβλία, οι δάσκαλοι  χρησιμοποιούν τη νοηματική  και η μετακίνηση των μαθητών γίνεται με κάρα.
Τα νοσοκομεία του Λοβέρδου Καΐλα λειτουργούν χωρίς προσωπικό και εξοπλισμό και στα φαρμακεία πάπαλα η πίστωση.
Ο Καλλικράτης μετατρέπεται σε Καλικάντζαρο, μέρες που είναι.
Αρχίζουν οι κοπές βασιλόπιτας στις ΜΚΟ και
Ο ΚΥΡ ΜΗΤΣΟΣ Ο ΓΕΙΤΟΝΑΣ ΜΟΥ ΜΕ ΠΙΕΣΗ, ΖΑΧΑΡΟ ΚΑΙ ΚΑΡΔΙΟΠΑΘΕΙΑ, ΜΕ ΑΝΕΡΓΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΚΟΡΗ , ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΕΠΙΖΗΣΕΙ ΜΕ 400€ ΣΥΝΤΑΞΗ!!!

Βοήθειά μας

Δαναός

ΥΓ: Ποτέ δεν πρόκειται να τελειώσει η ανθρώπινη περιπέτεια αλλά και η ανθρώπινη ευπιστία. Πάντα ο άνθρωπος θα πιστεύει πως τα όνειρά του θα δικαιωθούν. Αλλά και πάντα θα αγνοεί πως ο ίδιος καταστρέφει τα όνειρά του με το να ξυπνά κάθε πρωί. Κάθε πρωί και όχι για πάντα, μια και μόνη φορά.

 Το θέμα όμως παραμένει επιτακτικό και τυραννικό. Πώς ένας πολίτης που σκέφτεται και δεν εννοεί να συμβιβάζεται ή να βολεύεται στις ομαδικές πλάνες, μη συμμετέχοντας στα ομαδικά ή συντεχνιακά συμφέροντα, πώς ένας τέτοιος πολίτης είναι δυνατόν να διατηρήσει τη φωνή του και τη σημασία της, με το κύρος που του παρέχει η επιτυχής προσωπική του εργασία; 

 Και το κακό είναι πως οι πολίτες συνηθίζουν στην παρερμηνεία των λέξεων και στις κενές περιεχομένου σπουδαιοφανείς ορολογίες, που επικίνδυνα έχουν επικρατήσει στους νεοελληνικούς καιρούς μας. Κι όχι μόνο στον τόπο μας, αν και εδώ το κακό έχει παραγίνει. Έχουμε φτάσει σ' εγκληματικά όρια και η αντίδρασή μας δεν πρέπει να χωράει αναστολή. Προφέρονται ανενδοίαστα λέξεις-φράσεις χωρίς ίχνος από το αρχικό τους περιεχόμενο. Και χαρακτηρίζεται ολόκληρη η κυβερνητική δραστηριότητα από μια τέτοια κενή περιεχομένου λεξιχρησία, χωρίς ενδοιασμό, ντροπή ή επιφύλαξη, που υποτιμά την στοιχειώδη νοημοσύνη του Έλληνα πολίτη, τουλάχιστον στο ποσοστό των μ'ευαισθησία ανησυχούντων και σκεπτόμενων. Ζούμε την προετοιμασία νεοφασιστικών καιρών, στ' όνομα του παντοδύναμου λαού και των 'απλών' ανθρώπων. Και φυσικά ήταν επόμενο να φανούν 'δημοσιογραφικά' όργανα για να υπηρετήσουν τον προετοιμαζόμενο νεοφασισμό, με εκχυδαϊσμένη γλώσσα, εσκεμμένος λεξινοθείες και ευτελείς κολακείες γερόντων και υποανάπτυκτων πολιτών."

(απόσπασμα από το "Ο λόγος για τους Έλληνες νέους του '88" του βιβλίου "Ο καθρέφτης και το μαχαίρι" του Μάνου Χατζιδάκι)

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. TopGunZ avatar
    TopGunZ 08/01/2012 16:40:26

    Τι εννοείς πως?..... Τσίπουρα και Σαμαράς.

    • madprof avatar
      madprof @ TopGunZ 08/01/2012 21:52:03

      "Πως αντιδράς στο θέατρο του παραλόγου;"
      Μελετώντας το δοκίμιο του Γιάννη Γεράση "Μεταπολίτευση, ενοχή και υποτέλεια" εκδόσεις "Ροές" 1998, αγαπητέ Δαναέ, για να κατανοήσεις γιατί δεν υπάρχει ελπίδα στο TVΤατιανοΤσιτσιολινοΠροτεκτοράτο της OMO!
      Έως και την οικονομική καταστροφή, κατάρρευση και εξαθλίωση των πολιτών και της χώρας είχε προβλέψει (Σοφοί δε προσιόντων) για όσους κωφεύουν στα μαθήματα της ιστορίας ή εθελοτυφλούν μπροστά στην καταστρατήγηση της λογικής και την πνευματική ερήμωση της χώρας, από τα μειράκια της μεταπολιτευτικής φενάκης (σελ. 63)!
      ΥΓ. Η επόμενη συνάντηση της κόβας στο καπη Χρυσαυγής, εάν μας περισσεύουν και για εκεί! Ο S.A., σίγουρα είναι μέσα!

  2. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 08/01/2012 17:24:08

    Επίσης,εκτός απο πολύ υλικό θα είχε και πολλούς πρωταγωνιστές.Πάντως,με το 8 διαφωνώ.Αν έκρινε οτι αυτό είναι καλό για τη χώρα,καλώς έπραξε.Επειδή είμαστε,όσον αφορά τις εκλογές και την αυτοδυναμία,στο'' παρακαλώ περιμένετε'' δεν σημαίνει οτι όλα πρέπει να είναι στάσιμα.Και η ζωή και η πολιτική συνεχίζεται.Αν θέλουμε να μείνει κάτι όρθιο για να κυβερνήσουμε!

  3. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 08/01/2012 17:38:41

    Δέν ήταν ανάγκη Δαναέ, τήν πρώτη μέρα μετά τού Αηγιαννιού, νά θέτεις αυτονόητα ερωτήματα-διαπιστώσεις, πού διανοητικώς καί «εντέχνως» αποφεύγω νά θέσω, πνίγοντάς τα στήν διανοητική θολούρα τού μυαλού μου καί στήν σκόπιμη «αοκνία» τής σκέψης.
    Είχες μάλιστα τό θράσος νά κάνεις καί τήν έξοχη επιλογή απάντησης, έν είδει υστερογράφου.
    Μέ αποτελείωσες (τουλάχιστον γιά σήμερα).

    ΥΓ: Νά ζούσα τουλάχιστον τήν ευεργετική διέργεση τής στημένης πλάκας «κάποιου» ανιδιοτελούς, διονυσιακά εμποτισμένου μέ πριαπικό ψευτοσύνδρομο φίλου; Ούτε κάν αυτό.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Ιαπετός 08/01/2012 17:52:45

      Είσαι τυχερός που "ησθένησεν βαρέως η κορασίς".

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Ιαπετός 08/01/2012 20:48:35

      Ιαπετέ εγώ δε γνώριζα τίποτα!
      Ήθελε να με παρασσύρει ο σάτυρος στις ραδιουργίες του,αλλά δεν τα κατάφερε,και σκύλιασε!
      Φίλε δε θυσιάζω εγώ τον καπουτσίνο μου για μια νύφη με κόκκινες γόβες!
      Για ένα καθαρό κούτελο παλεύουμε ρε γαμώτο !

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 08/01/2012 21:02:35

        Κόκκινη γόβα σε αξύριστη γάμπα...

  4. Ανδρομέδα avatar
    Ανδρομέδα 08/01/2012 18:17:04

    Δαναέ πολύ ωραίο, ειδικά η επιλογή του Υ.Γ.
    Σου αξίζει μια ονειρική και νοσταλγική αφιέρωση :)
    http://www.youtube.com/watch?v=8aqn7sMs494&feature=related

    • ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
      ΘΟΔΩΡΟΣ Κ @ Ανδρομέδα 08/01/2012 22:55:23

      Αγαπητή Ανδρομέδα
      Χθες εσύ και ο Μανώλης με κράξατε για την κριτική μου στον Σαμαρά. Καλά κάνατε! Δημοκρατία έχουμε ακόμη και για όσο μας το επιτρέπουν. Δες όμως σήμερα την ανάρτηση για τα ενεργειακά και θα καταλάβεις τι εννοούσα. Έχω ήδη απαντήσει και στον Μανώλη στην αντίστοιχη ανάρτηση.
      Όσο για το παρών άρθρο ένα έχω να πω ... Φοβερό!!!

      • Ανδρομέδα avatar
        Ανδρομέδα @ ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 09/01/2012 02:28:11

        Συγγνώμη αν σε στεναχώρησα.
        Αλλά που διαφωνείς με αυτά που σου είπα;

        Καταρχάς σχολίασα τα 1,2 στο κείμενό σου. Δηλαδή σου είπα οτι δεν είναι το ίδιο οριζόντιες και στοχευμένες περικοπές. Επίσης, σου υπενθύμισα οτι το ΠΑΣΟΚ κυβερνούσε και δε θα έπρεπε να μιλάει για μείωση της σπατάλης, θα έπρεπε να το είχε κάνει ήδη. Ενώ εσύ έλεγες...ε καλά περικοπές όλοι μας το λένε.
        Επίσης σου είπα οτι υποτιμάς τη σοβαρότητα των γεγονότων που πυροδότησε το δημοψήφισμα.
        Και τέλος οτι τις εκλογές, που και εσύ θεωρείς τη μοναδική λύση, τις επέβαλλε ο Σαμαράς,
        Που διαφωνείς με αυτά;
        Σου είπα κάτι για τα ενεργειακά;
        Σου είπα οτι πρέπει να ξεπουλήσουμε;

        Κατά τη γνώμη μου μετά τα του δημοψηφίσματος προείχε να σταθεροποιηθεί η χώρα και να κυβερνηθεί. Τα παρακατώ τα βλέπουμε πως θα εξελιχθούν και τα κρίνουμε.

  5. Y. avatar
    Y. 08/01/2012 18:45:10

    Δαναέ, μου φαίνεται ότι συνεβλήθης με τον ίδιο εικαστικό δημιουργό, που έχει και ο ΜΟ...!!

    • Y. avatar
      Y. @ Y. 08/01/2012 18:46:48

      ...εσύ βέβαια με θηλιά. Ο ΜΟ με σατεν σεντόνια

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 08/01/2012 19:21:06

    Δαναέ για σένα:
    h--p://www.youtube.com/watch?v=KTI54bPolRg&feature=endscreen&NR=1

    ΥΓ- Καλό το Κομανέντσος! Να καθιερωθεί.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Strange Attractor 08/01/2012 19:30:07

      Εσύ είσαι ο νουνός!!!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Δαναός 08/01/2012 19:31:47

        Κρατάω χαμηλό προφίλ!

  7. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 08/01/2012 20:58:45

    Καταπληκτικό το απόσπασμα από τον Χατζηδάκη...
    ΥΓ: Όπως βέβαια και τα παράλογα που ζούμε..

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ ΕΥΑ 08/01/2012 21:01:12

      !!!!!!

  8. Δαναός avatar
    Δαναός 08/01/2012 22:46:45

    Γι αυτήν την ώρα:
    www.youtube.com/watch?v=zbcLr6mqIVI

    • Ανδρομέδα avatar
      Ανδρομέδα @ Δαναός 08/01/2012 23:08:00

      Ωραίο!!!!

  9. Lampros avatar
    Lampros 09/01/2012 10:09:49

    απο όλους όσους ανέφερες ο πιο άξιος και ο μονος που παραγει έργο πραγματικο ειναι ο κυρ Μητσος.