#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/02/2011 12:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως αντί για 5,5 εκ. ευρώ να δώσετε πίσω μόνο 5.500 !!!



Ποινή φυλάκισης τριών ετών επέβαλε το Ζ΄ Μονομελές Πλημμελειοδικείο στον Τόλη Βοσκόπουλο, για το αδίκημα της φοροδιαφυγής που αφορά την περίοδο 1993-97 και συγκεκριμένα για ποσό το οποίο με τις προσαυξήσεις, φτάνει τα 5,5 εκατομμύρια ευρώ. Το δικαστήριο έδωσε ανασταλτικό αποτέλεσμα στην έφεση, καθώς και τη δυνατότητα εξαγοράς της ποινής με 5 ευρώ ημερησίως.

.
Ο Τ. Βοσκόπουλος εκπροσωπήθηκε από το συνήγορο του, κ. Β. Δημακόπουλο, ο οποίος υποστήριξε ότι ο πελάτης τους έκανε αίτηση για να υπαχθεί σε ρύθμιση του υπουργείου Οικονομικών, κάτι που όπως είπε, θα του έδινε το δικαίωμα να τύχει έκπτωσης 100% επί των προσαυξήσεων. Ωστόσο, όπως έκανε γνωστό ο συνήγορος, το αίτημά του δεν έγινε δεκτό. Μάλιστα προσκόμισε στο δικαστήριο έγγραφο με προσφυγή του Τόλη Βοσκόπουλου κατά της αρνητικής απάντησης στην αίτηση υπαγωγής στη ρύθμιση.

Ο κ. Δημακόπουλος ισχυρίστηκε ακόμη ότι όλοι οι λογαριασμοί του εντολέα του είναι μηδενικοί και όλες τις αμοιβές του τις εισέπρατε η πρώην σύζυγός του, Τζούλια Παπαδημητρίου, η οποία και υπέβαλε τις φορολογικές δηλώσεις.

Στο δικαστήριο κατέθεσε η υπάλληλος της αρμόδιας ΔΟΥ, Βασιλική Τσουκαλά, η οποία είπε ότι ο Βοσκόπουλος δεν έχει καταβάλει, μέχρι στιγμής, καθόλου χρήματα για την οφειλή του, εξηγώντας πως δεν υπήχθη στη ρύθμιση καθώς έχει στην κατοχή του ακίνητα αντικειμενικής αξίας 660.000 ευρώ.

Ο λογιστής του Τόλη Βοσκόπουλου κατέθεσε στο δικαστήριο ότι ο πελάτης του δεν μπορούσε να υπαχθεί στη ρύθμιση, καθώς οι υπέρογκες προσαυξήσεις θα καθιστούσαν εξαιρετικά υψηλή τη μηνιαία δόση με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ανταποκριθεί, ενώ υποστήριξε ότι τα ακίνητα που έχει στην κατοχή του, είναι δεσμευμένα.

Στην πρότασή της περί ενοχής η εισαγγελέας έδρας εισηγήθηκε στο δικαστήριο να επιβάλει στον Τόλη Βοσκόπουλο φυλάκιση τεσσάρων ετών.

πηγή ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Antilogos avatar
    Antilogos 02/02/2011 12:41:35

    εεεεεε Όχι και μόνο 4500 Ευρώ...
    Ακριβείς μετρήσεις εδώ :)

  2. φωτεινη avatar
    φωτεινη 02/02/2011 13:03:39

    παντρεψου τη Μπιρμπιλω.ανυπαντρη μητερα δεν ειναι?

  3. ΝοΒο avatar
    ΝοΒο 02/02/2011 13:12:28

    Εγω που χρωσταω 1200 ευρω (τοσα μου ειπαν στο εκκαθαριστικο που μου εστειλαν και εγω ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ δεν πληρωσα και ουτε σκοπευω να πληρωσω) ,τι θα παθω αν με πανε στο δικαστηριο??

    Εγω δεν θαχω δικηγορο .
    Θα παω μονος μου και θα τους πω :
    "μου κλεψανε 1500 ευρω απο το Χριστοyγεννιατικο δωρο. Μου ζητανε 1200, αρα λογικα μου χρωστανε και 300 ευρω".
    Μου τα δινουν και πατσισαμε..


    Δεν θα τους μηνυσω για "συκοφαντικη δυσφημηση".
    Τα εξοδα της δικης θα τα επιβαρυνθουν οι ιδιοι.

    Νομιζω θα εχει πλακα.

    • mbak avatar
      mbak @ ΝοΒο 02/02/2011 19:01:26

      προσωπικά σου λέω "εύγε" που αντιστέκεσαι έστω και με αυτόν τρόπο

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/02/2011 13:33:36

    Απο τη Μιζενς ποσα θα παρουμε γνωριζετε?? πανατ εξωδικαστικα....
    400.000 ευρω ως ζημία του Ελληνικου Κρατους απο τις Υπερτιμολογημενες και Σακουλατες Συμβασεις.. χαχχαχαχαααααααααα
    οο ναι !!! μπε μπ λιλι μπε μπε λιλι
    ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙΤΕ.

    ΠΠ

  5. SXOLIASTHS avatar
    SXOLIASTHS 02/02/2011 14:09:05

    Να το δείτε από τη σωστή πλευρά το θέμα. Κάθε ΕΥΡΩ που σε φορολογεί ένα ΦΑΥΛΟ καθεστώς αποτελεί στήριγμα για το καθεστώς αυτό. Γιατί τα λεφτά των φόρων ΔΕΝ πάνε για το καλό του ΛΑΟΥ. Το καλό του λαού είναι το μόνιμο πρόσχημα. ΑΡΑ ο ΤΟΛΗΣ και η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ δεν στηρίζουν το ΦΑΥΛΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΤΟΥ ΞΕΝΟΚΙΝΗΤΟΥ ΓΑΠ. Προσωπικά τους θεωρώ ακτιβιστές και αντιστασιακούς πρό πάντων τη Γκερέκου...και τους συγχαίρω..

    • mbak avatar
      mbak @ SXOLIASTHS 02/02/2011 19:03:24

      πολύ "προωθημένη" και καλοπροαίρετη η άποψή σου!

      • SXOLIASTHS avatar
        SXOLIASTHS @ mbak 03/02/2011 04:12:36

        Λες ε;.... Το δικαστήριο που του επέβαλε την ποινή με 5 ευρω την ημέρα ενώ μπορεί μέχρι και 100 και δεν μιλάει κανείς γι αυτό, πόσο "καλοπροαίρετο" θα το έλεγες;

  6. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 02/02/2011 14:13:32

    ΦΥΛΑΚΗ ΘΑ ΠΑΕΙ Η ΟΧΙ??? ΘΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΗ Η ΘΑ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥΝΕ ??? ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΟΥΜΙ .ΙΔΩΜΕΝ

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 02/02/2011 14:14:44

      Ναι. Όταν διώξει η γυναίκα του τους λαθρομετανάστες από την Ελλάδα.

    • ΝοΒο avatar
      ΝοΒο @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 02/02/2011 14:29:35

      Μα! πηρε τριετη αναστολη.
      Ο Βοσκοπουλος δεν διανυει και την πρωτη νεοτητα! Ταχει τα χρονακια του.
      Το θεμα βγηκε στην επιφανεια πιθανωτατα απο καποιον "αντιζηλο" η κατι τετοιο.
      Και ασφαλως πριν βγει στον ..αερα,ο Βοσκοπουλος εγραψε οτι ειχε και δεν ειχε στο παιδι του η στη γυναικα του.
      Τωρα τι να του παρουν? Να του ξανακανουν δικαστηριο να τον βαλουν φυλακη? Φεξε μου και γλιστρησα.
      Τα 5 τοσα χιλιαρικα θα πληρωσει και πολυ ειναι..
      Αν δεν ..ευαρεστηθει εννοειται.
      Μεταξυ μας ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΑΥΤΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΑ. Ετσι για να τους την σπασω.

  7. GILLAN avatar
    GILLAN 02/02/2011 14:23:47

    ΤΙΜΩΡΗΘΗΚΕ ΜΕ ΦΥΛΑΚΗ ΕΠΕΙΔΗ ΦΟΡΟΔΙΕΦΥΓΕ = ΠΟΙΝΙΚΟ ΑΔΙΚΗΜΑ
    ΜΕ ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΤΟΥ...ΦΥΛΑΚΗ ΟΥΤΕ ΣΕ ΦΩΤΟ
    ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ = 5,5 ΕΚΑΤ ΕΥΡΩ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΩΝ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΕΚΡΕΜΟΥΝ.

  8. Rote Phane avatar
    Rote Phane 02/02/2011 15:51:13

    Οταν τρεχατε ολοι στα σκυλαδικα και του πεταγατε γαρδενιες καλα ητανε;
    Αυτος ειναι εκπροσωπος του ελληνικου χαμαιτυπιου και κουμπαρος του μεθυστακα.Εχει αλλαξει 3-4 γυναικες και ολες του τρωγανε τα λεφτα. Γιατι αραγε;Με την Μαρινελλα τι σχεσεις ειχε;

  9. NTINOS avatar
    NTINOS 02/02/2011 15:57:46

    ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ;;; Ο ΤΟΛΗΣ ΠΡΟΣΕΧΩΡΗΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΣΤΟ ΚΙΝΗΜΑ ΤΟΥ ....ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΝΟΜΙΜΑ ΚΑΙ ΗΘΙΚΑ.
    ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΔΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΜΕ ΕΠΙΤΟΚΙΟ 10%.
    ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΣΚΗΝΕΣ ΤΗΣ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΤΑΧΡΙΡ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.....

    • TED avatar
      TED @ NTINOS 02/02/2011 18:00:10

      Υπόψη πως ΤΑΧΡΙΡ σημαίνει Ανεξαρτησία.
      Εμείς δεν έχουμε τέτοιο πράγμα στην Ελλάδα.

  10. basilis avatar
    basilis 02/02/2011 17:49:05

    Δηλαδη 3*365*5=5475 er αντι 5,5 εκ er

  11. ΝοΒο avatar
    ΝοΒο 02/02/2011 19:22:56

    Τα χρεη υπαρχουν οσο ο Βοσκοπουλος ειναι εν ζωη,η αφησει περιουσια σε κληρονομο,ο οποιος μαζι με την περιουσια επωμιζεται και τα χρεη.
    Αν ομως ΤΩΡΑ δεν εχει καμμια περιουσια και την εχει μεταβιβασει νωριτερα δεν τρεχει τιποτα.

    Ουτε και ειναι υποχρεωμενος να πληρωσει ΟΥΤΕ ΚΑΝ τα 5,5 χιλιαρικα .
    Γιατι να εξαγορασει την ποινη του??
    Με τριετη αναστολη ... Ποιος ζει ποιος πεθαινει σε τρια χρονια...

  12. δημης avatar
    δημης 02/02/2011 22:23:55

    Συγνώμη....ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΙΣΧΥΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΣΤΗΝ "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ";;;;;;;;

  13. ΚΜ avatar