#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/06/2008 00:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως (ίσως) συνδέονται όλα μεταξύ τους

Νέες πολιτικές δονήσεις στην αλυσίδα των «σεισμών Siemens» θα προκαλέσει το άνοιγμα δύο λογαριασμών της τράπεζας ΒΝΡ Paribas της Γενεύης, γράφει η Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία. Πρόκειται για λογαριασμούς που δέχθηκαν «μαύρα» χρήματα από τα ταμεία της εταιρείας και από την υπεράκτια εταιρεία Placid Blue, μέσω του Μονακό. Στο διάστημα από τον Ιούλιο του 2003 έως τον Μάρτιο του 2004, εκεί κατατέθηκαν περισσότερα από δύο εκατομμύρια ευρώ. «Ως δικαιούχος εμφανίζεται ισχυρός παράγοντας της ελληνικής χρηματιστηριακής αγοράς, ο οποίος όμως συνδέεται επαγγελματικά με τον γιο πασίγνωστου πολιτικού παράγοντα της συντηρητικής παράταξης».

Η «Κ.Ε.» δεν αποκαλύπτει ονόματα. Επειδή όμως ερευνούμε κι εμείς μια σχετική περίπτωση ρωτάμε τα εξής: Μήπως το επίθετο του εν λόγω χρηματιστή αρχίζει από «Ρ»;  Μήπως έχει και στενές σχέσεις με την χρηματιστηριακή «Πήγασος», γνωστή από το σκάνδαλο των ομολόγων; Ποιος είναι ο γιός του «πασίγνωστου πολιτικού παράγοντα της συντηρητικής παράταξης» που έχει γραφεί ότι έχει σχέσεις με την «Πήγασος», αλλά μετά οι αναφορές στο όνομά του θάφτηκαν για το καλό προφανώς του τόπου. Από την διατύπωση της «Κ.Ε.» («πασίγνωστος  πολιτικός  παράγοντας») εικάζουμε ότι δεν διαθέτει σήμερα υπουργείο. Μήπως όμως διέθετε στην πρώτη κυβέρνηση Καραμανλή; Και έχει μήπως η αποχώρησή του από το υπουργείο με την …Ντόρα;

Τι κάνει νιάου – νιάου στα κεραμίδια; Δεν ξέρω. Με αυτά που ακούγονται έχω μπερδευτεί. Γνωρίζω όμως μετά βεβαιότητας ότι η «Πήγασος» συνεργαζόταν με την «Άρτιον» (άλλη εμπλεκόμενη στα ομόλογα) αλλά και οι δυο τους μαζί με την «Τρωίλος», την χρηματιστηριακή που πούλησε το αμαρτωλό ομόλογο των δημοσιογράφων (ΤΣΠΕΑΘ).  Καταλαβαίνεται λοιπόν τι έχει να γίνει αν αποκαλυφθεί (όπως υποψιάζομαι) και μια διασύνδεση του σκανδάλου της Ζήμενς με το σκάνδαλο των ομολόγων. Θα είναι πολύ θανατηφόρο για την πολιτική υγεία της ΝΔ.

Διαβάστε το ρεπορτάζ της «Κ.Ε.» εδώ: http://www.enet.gr/online/online_6355424

Και θυμηθείτε ότι εμείς τουλάχιστον γράψαμε ότι βιάστηκε να μιλήσει ο κ. Καραμανλής

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 22/06/2008 01:12:16

    Αν αποκαλυφθεί διασύνδεση των ομολόγων με τη Siemens τότε αυτό σημαίνει ένα πράγμα. Έχουμε, όπως υποστήριζα πάντα, ένα κέντρο εξουσίας με παρακλάδια και στα 2 κόμματα που λυμαίνεται το κράτος. Αυτό σημαίνει ότι πλέον βρισκόμαστε προ περιέργων και μη ελέγξιμων εξελίξεων. Το παιχνίδι θα παιχτεί στο εξής. Αν το κέντρο αυτό θα καταφέρει άρον άρον να στήσει μηχανισμό και στο νέο πολιτικό σκηνικό που θα προκύψει να εκπροσωπηθεί και πάλι κατά προτίμηση διπλά δηλ. και στα 2 κόμματα που θα προκύψουν. Υπόψιν ότι κατά τη γνώμη μου το κέντρο αυτό εκπροσωπείται επικοινωνιακά από το ΔΟΛ.

  2. a avatar
    a 22/06/2008 01:24:15

    ΡΕΓΚΟΥΖΑΣ;;;;;;

  3. Gianni avatar
    Gianni 22/06/2008 01:35:41

    Βρε "α" ο Ρεγκούζας δεν είχε σχέση με τομέα που έχει σήμερα η Ντόρα. Στο Οικονομικών ήταν.

  4. a avatar
    a 22/06/2008 01:47:25

    ΜΟΛΥΒΙΑΤΗΣ ΤΟΤΕ;;;;;;;;

  5. χρηματιστης avatar
    χρηματιστης 22/06/2008 02:50:34

    πραγματι ο Ρ ηταν προεδρος της πηγασος,και πραγματι ο υιος του κ.Μολυβιατη ειναι στελεχος της εν λογω χρηματιστηριακης.Φυσικα αυτο δεν εχει καμμια σχεση με τις μιζες της SIEMENS προφανως μπορει να περασαν χρηματα απο κει την εποχη εκεινη για λογους ξεπλυματος χρηματος,ουδεις χρηματιστης τοτε,αλλωστε το θεσμικο πλαισιο ηταν πολυ αδυναμο,ηλεγχε απο που ειχες τα λεφτα. Τωρα με την υπαρξη της mifid οδηγια της ευρωπης για το ξεπλυμα χρηματος,ειναι πολυ δυσκολο να περασει στο χρηματιστηριο ΤΟΣΟ μαυρο χρημα.Οσο αφορα τα ομολογα ηταν μια αλλη περιπτωση τελειως διαφορετικη προσοχη λοιπον στους συνειρμους γιατι γινεται μεγαλη προσπαθεια να εμπλακει η ΝΔ για λογους συμψηφισμου, τουλαχιστον να υπαρχει ΟΥΣΙΑ.Οσον αφορα την ΑΡΤΙΟΝ ΔΕΝ κατηγορηθει για μιζες στα ομολογα αλλα για φοροδιαφυγη μεσω offshore της κυπρου. Τελος υπενθυμιζω οτι η συζυγος Τσουκατου κυρια Ποπη ηταν μεγαλομετοχος της Δυναμικης αχεπευ,καλης χρηματιστιριακης ,οποτε να κι αλλοι συνειρμοι. Προσοχη λοιπον θα τομ μπερδεψουμε τον κοσμο.Οσο αφορα την δηλωση Καραμανλη ηταν πολυ προσεκτικη και καθολου βιαστικη,μιλησε για το κομμα της ΝΔ,οχι για προσωπα που ενδεχομενως εχουν σχεση με αυτην οποτε μαλλο κατι ξερει παραπανω..

  6. doleros avatar
    doleros 22/06/2008 03:21:07

    Υπάρχουν όμως Ράμματα για γούνες πολλών...

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/06/2008 09:23:04

    καλημέρα... εξάκτινε, ποιό είναι το «κέντρο εξουσίας» με παρακλάδια, που σε συνεργασία με την εκάστοτε εκδοχή της εξουσίας διευκολύνει, εισπράττει και εκταμιεύει; δίνει κεφάλαιο κίνησης σε χτηματιστηριακές, διευκολύνει με τα μεγάλα ποσά, προσφέρει επίφαση σοβαροφάνεις και είναι πάντα στο απυρόβλητο;

  8. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 22/06/2008 09:50:05

    καλημερα,
    εφοσον γνωριζω, εις-ΑΡΤΙΟΝ ολες τις Μετοχες τις εκαναν. Εχουν ερθει και τους εχω δει απο κοντα ! Ολα τα σφαζουμε ολα τα μαχαιρωνουμε. ΑΡΤΙΩΣ συνδεδεμενη με προσωπο/α των ημερων, και μην ψαχνουμε τους μετοχους αλλα τους πελατες και τις εισηγμενες της εποχης σε σχεση με ΜΙΖΕΣ και ΜΑΥΡΑ ( "παγωτο" - αργκω της εποχης ). Βολτες και με ελικοπτερα οχι μονον με κοτερα !

    ππ

  9. patrinos avatar
    patrinos 22/06/2008 12:33:14

    Ραμμος θανασης...... προεδρος της Πηγασος, καθε μερα παιζει τενις με Αλογοσκουφη και Βουλγαρακη..... ο συνειρμος με Μολυβιατη μαλλον δεν εχει βασει.... ο ραμμος, αριστος στο ξεπλυμα, εφοπλιστων και πολιτικων....... στελεχος της της Ν.Δ....

  10. exon avatar
    exon 22/06/2008 13:03:59

    την εταιρεία hitech την έχετε ακουστα?

  11. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 22/06/2008 13:37:48

    o Μολυβιατης εδωσε 35 F16 κι εφυγε. Συνοπτικα. Σωστος? Ο Βουλγαρακης παει Βραζιλια??? λεω εγω τωρα... Βαλιτσες πηραν ολοι προεκλογικα, απο κατασκευαστικες και αλλες εταιριες. Πως πηραν μετα τα Ολυμπιακα εργα??? ελατε ρε παιδια τωρα. Διαγωνισμοι εγιναν. εχετε δει τις λιστες συμμετεχοντων?

    αντε να παμε για μπανιο και τα λεμε αργοτερα.
    ππ

  12. Agnwstos avatar
    Agnwstos 22/06/2008 17:50:16

    Pros xrhmatisth kai Patrinos
    Pesate diana se ola mia diwrthosh mono: den einai Yios tou proin ypourgou alla anepsios, ontos doulevei sthn etaireia aftou pou den paizei tenis pia me afton pou dixnei o patrinos, epeze sto parelthon pro epoxhs omologon...