20/02/2009 16:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως ένας τρομοκράτης μπορεί να μπει στην Βουλή

 
____________________________________________________________________________________________
Για να δείτε πόσο σοβαρά προστατεύεται η Βουλή που επανειλημμένα έχει αναφερθεί ως στόχος διαφόρων τρομοκρατικών οργανώσεων:

Έκπληκτος πριν από λίγες ημέρες ο Πρόεδρος της Βουλής, Δ. Σιούφας, βλέπει κάποιον τύπο να του κτυπάει το τζάμι της πόρτας του γραφείου του που (για όσους δεν το γνωρίζουν) βλέπει στον κήπο, στο πίσω μέρος της Βουλής.

Σηκώνεται, ανοίγει την πόρτα και τον ρωτάει: «Τι θέλετε κύριε;».

Και ο τύπος: «Μπορείτε να μου πείτε πως θα πάω στα θεωρεία;».

Είχε μπει ανενόχλητος από την είσοδο του χώρου της Βουλής από την Βασιλίσσης Σοφίας, πέρασε μια δεύτερη πόρτα με κάγκελα που είναι μονίμως ανοικτή, μετά έκανε μια ασφαλή διέλευση απο την κεντρική είσοδο της Βουλής (εκεί που βλέπετε καμιά φορά τηλεοπτικά συνεργεία και αστυνομικούς να φυλάνε) και αφού πέρασε στη συνέχεια έξω από τα παράθυρα των γραφείων διαφόρων επισήμων (και του πρωθυπουργού αν δεν κάνω λάθος) έφτασε στο πίσω μέρος χωρίς να τον ενοχλήσει κανείς.

Ο Φρούραρχος της Βουλής υπηρετεί ακόμα εκεί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΔΙΑΔΩΣΙΑΣ avatar
    ΔΙΑΔΩΣΙΑΣ 20/02/2009 16:17:57

    Μην τα ρίχνετε όλα στον Κυριακόπουλο………είναι πολύ καλός Αξιωματικός.
    Υπάρχουν λαμόγια στην Κατεχάκη…….. που δεν πλησιάζουν την αξία του.
    Ένα μόνο θα πω……….. έχει διατελέσει επί τουλάχιστον 10 έτη Αξιωματικός όλων των κεντρικών τμημάτων της Αθήνας (Εξάρχεια, Συντάγματος κτλ) !!

  2. Swell avatar
    Swell 20/02/2009 16:24:43

    Γιατί απορείς, οι 300 ή τουλάχιστον κάποιοι από αυτούς (αν όχι όλοι) δεν αποτελούν εσμό;

  3. swing avatar
    swing 20/02/2009 16:34:49

    ama ftaseis sto simio na tremeis apo ton kathe extremisti kai parafrona kai na ftiaxneis froures san astakous klafta.pou einai oi epoxes pou koimomoun me rantzo stin taratsa?gia afto sou leo ekso apo tin xora tora lathrometanastes kai koukoulakides sintrofoi.thelo tin palia mou zoi.aytos o topos den tous xora.i aytoi i emeis.na figoun tora!

  4. ss_sk avatar
    ss_sk 20/02/2009 16:48:41

    Όσο και αν θλίβομαι που το λέω (από...ανθρωπιστικής άποψης) λίγο θα στενοχωριόμουν αν μία (όποια) οργάνωση ''έκανε παιχνίδι'' με τη Βουλή σε πλήρη απαρτία.

    Αν μάλιστα κάποιοι είχανε και τα βλαστάρια τους μαζί, αυτά που πιστεύουν (τα έπεισαν?) πως η χώρα τα χρειάζεται τα γονίδια τους για να προχωρήσει...ε, τότε μπορεί να το' βλεπα και ως χάρη.

    Όχι ότι έχω κάτι με τη Δημοκρατία ή την Εθνική Ασφάλεια. Αλλά αυτοί εκεί μέσα ούτε την πρώτη εκπροσωπούν ούτε τη δεύτερη προστατεύουν. Αδιαφορία ή ανικανότητα δε με νοιάζει!

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/02/2009 16:49:13

    Λάθος γράφεις "αφού έκανε μια ασφαλή διέλευση". Έπρεπε να γράψεις "αφού έκανε μια αβλαβή διέλευση" ... χα χα χα.

  6. παλιός συντάκτης avatar
    παλιός συντάκτης 20/02/2009 16:51:31

    νεότερη πληροφορία που έφτασε στα αυτιά μου από υψηλόβαθμο κομματικό στέλεχος : Ο Μάνος και ο Τατούλης κάνουν κόμμα με τίτλο "φιλελεύθεροι οικολόγοι" βλέποντας την σχετική επιτυχία των Οικολόγων Πρασίνων.

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/02/2009 17:11:36

    http://www.youtube.com/watch?v=1QMOfoY83bU

    Daddys - Μαυρογιαλούρος

    ΠΠ

  8. Simon avatar
    Simon 20/02/2009 17:12:13

    @ss_sk:

    Όταν δέχεσαι να κάνεις εκπτώσεις στην ανθρώπινη ζωή, έστω και αν η απώλεια της αφορά το μεγαλύτερο "λαμόγιο" όπως τους αντιλαμβάνεσαι εσύ εκεί στην Βουλή, έχεις πέσει στο επιπεδό τους.

  9. nio avatar
    nio 20/02/2009 17:15:37

    Αλλου τα καρκαρισματα
    και αλλου γενναν οι κοτες...

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/02/2009 17:15:55

    Eδω δεν ασχολούνται οι 301ας. Θα ασχοληθούμε εμείς?

    Σε ποια δημοσια Υπηρεσια / Δικαστηριο κλπ δεν μππαινει ο οποιοσδηποτε αερα πατερα και τα κανει μπαχαλο??

    Οποιος μου πει 1 θα τον παραδεχτω. Μην μου πειτε την ΕΥΠ ! εκει μπαινει ο γνωστος και ελεγχμενος και μεταμορφωνεται σε δρακο!

    ΠΠ

  11. τρια πουλακια κοινοβουλευτικα avatar
    τρια πουλακια κοινοβουλευτικα 20/02/2009 17:29:09

    Δεν είναι κέρβεροι αυτοί στη Βουλή αλλά δεν θα έκανε και απαρατήρητη ασφαλή διέλευση.
    Για να ρωτάει από που θα πάει στα θεωρεία σημαίνει ότι είχε πρόσκληση και το όνομά του είχε καταγραφεί στην είσοδο, όπου θα έδειξε απαραιτήτως ταυτότητα για πιστοποίηση.
    Οχι ότι δεν μπορεί να μπει κανείς στη βουλή, αλλά όχι και με ασφαλή διέλευση από τη βασιλίσσης σοφίας

  12. μπουγατσα με κρεμα avatar
    μπουγατσα με κρεμα 20/02/2009 17:31:15

    Διαδωσιας στο 1.
    Καποιος κρινεται με το τι κανει στην δουλεια που του εχει ανατεθει τωρα και οχι τι πιστευει,τι εκανε καποτε και αν η θεια του ηταν καλο κοριτσι στο κατηχητικο.

  13. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/02/2009 17:42:55

    @10: Έτσι νομίζω κι' εγώ, καλή και η πλάκα, αλλά όλο και κάποιοι κανονισμοί θα εφαρμόζονται.

  14. τρια πουλακια κοινοβουλευτικα avatar
    τρια πουλακια κοινοβουλευτικα 20/02/2009 17:55:26

    και κατι ενδιαφερον: στη βουλη επί ΝΔ υπηρετουν οι πιο ομορφες αστυνομικίνες! (το μονο ...καλο της ΝΔ 5 χρονια)

  15. ariel avatar
    ariel 20/02/2009 17:56:45

    Εχω πάει στα θεωρεία της Βουλής όταν συζητιόταν ένα ζήτημα του κλάδου μου. Πρέπει να αφήσεις στο θυρωρείο πλήρη στοιχεία, τηλέφωνα και ταυτότητα που την παίρνεις φεύγοντας. Βέβαια δεν μπορείς να περιδιαβάζεις, αλλά πρέπει να πας κατ'ευθείαν στα θεωρεία, εκεί πρέπει να υπάρχει κάποιος έλεγχος.

  16. τρια πουλακια κοινοβουλευτικα avatar
    τρια πουλακια κοινοβουλευτικα 20/02/2009 17:59:05

    για αποφυγη παρεξηγησης: Οντως έφεραν όλες τις ομορφες -προφανως νεοδημοκρατισσες- αλλά ηταν επιλογή για να "δείχνει" η βιτρινα.δεν υπονοω τιποτε αλλο...

  17. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 20/02/2009 18:03:45

    Aξιωματικοί Ελληνικής Αστυνομίας:μία φορά επισκεφτηκα διοικητή ενός τμήματος για προσωπική υπόθεση.Ο αθεόφοβος είχε κορνιζάκι στο γραφείο το εξής ρητό :δεν κάνω τίποτα ,άρα δεν κάνω λάθη.Δεν κάνω λάθη άρα προάγομαι...
    ότι και να λέμε...

  18. mitsubishis avatar
    mitsubishis 20/02/2009 18:22:30

    Paidia den katalavainete, stin Ellada yparhei akoma afti i athootita tis dekaetias toy 1960, yparhei akoma afto to aisthima asfaleias, kalytera poy den fyllassetai i vouli giati afto simainei oti zeite se mia shetika asfali hora, poli kalytera apo oti stin Dysi, edw pou ola einai siderofrakta kai apagorevmena.

    Zitw i ELLAS!!!

  19. nemo avatar
    nemo 20/02/2009 18:24:30

    αστεια πραγματα ενοψη κρισεων...οσοι επισκεπτονται το χωρο γνωριζουν οτι ειναι αχανης και μπορει χαλαρα να χαθεις.ολοι μπαινουν με προσκληση ολοι και αφηνεις ταυτοτητα στην εισοδο εκει τηλεφωνουν παλι για εξακριβωση σε αυτον που σε περιμενει κτλ εκτος απο οσους εργαζονται εκει και γινεται ελεγχος αρκετα αυστηρος,οσο για τον φρουραρχο απο τους πιο αξιολογους της ελας και αποτελεσματικους...

  20. klaps avatar
    klaps 20/02/2009 18:29:28

    edvv kathe vradi stis 8 mpenoyn xoris kukoules spitia mas xa xa

  21. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/02/2009 18:37:59

    Οι αστυνομικοί στο κοινοβούλιο είναι κομματικοί εγκάθετοι μόνο και μόνο για να χαιρετούν. Ποιός θα τολμήσει να ελέγξει κάποιον εκει μέσα άλλωστε όπου όλοι είναι η βουλευτές ή τσανάκια βουλευτών.

  22. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/02/2009 18:44:12

    Εδώ κυκλοφορουσε κλεμμένο και δηλωμένο ως κλεμμένο ΙΧ με 60 κιλα ΤΝΤ και η ΕΛΑΣ κοιμήθηκε, περιμένουμε ελέγχους μέσα στη Βουλή;

  23. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 20/02/2009 19:02:53

    @Strange Attractor
    Όλοι μα όλοι (100% χωρίς καμία εξαίρεση) οι εργαζόμενοι στην βουλή είναι κομματικοί εγκάθετοι. Τους περισσότερους δε βολεύουν οι εκάστοτε πρόεδροι της βουλής. Έτσι εξηγείται και το ότι ποτέ δεν έχει γίνει και ούτε πρόκειται να γίνει κάποιο τρομοκρατικό κτύπημα εκεί σε αντίθεση με κάποιους πολύ καλύτερα φυλασσόμενους στόχους όπως η πρεσβεία των ΗΠΑ. Μη φάμε κατά λάθος και κανένα δικό μας. Η ΕΛΑΣ δεν κοιμάται , η Ελλάς είναι που νυστάζει.

  24. ΔΙΑΔΩΣΙΑΣ avatar
    ΔΙΑΔΩΣΙΑΣ 20/02/2009 19:12:40

    μπουγατσα με κρεμα

    Αγαπητέ φίλε,
    εν όψη Μαρτίου και κρίσεων στην Ε.Α. μου είναι δύσκολο να αποδεχτώ ότι ένας Αξιωματικός που έχει περγαμηνές άξιου μαχίμου Αστυνομικού στο πεζοδρόμιο δεν έκανε σωστά το καθήκον του στην πολυτέλεια της βουλής και δεν ενέργησε επιχειρησιακά σωστά έτσι ώστε να έχει πάρει τα κατάλληλα μέτρα ασφαλείας!!
    Εγώ αυτό που υποψιάζομαι (και είναι ίσως ποιο πιθανόν) είναι αυτός να έκανε σωστά την δουλειά του αλλά όλος ‘’τυχαίος’’ την συγκεκριμένη αυτή περίοδο κάποιος κατώτερος αστυνομικός να ‘’παράβλεψε’’ να πράξει τα διατασσόμενα έτσι ώστε να εκτεθεί!!
    Αυτό είναι ένα γνωστό παιχνίδι τέτοιες μέρες!!
    Πιθανόν να το δούμε και σε μεγαλύτερη κλίμακα όσο πλησιάζουν οι κρίσεις στην Ε.Α.
    Όπως πιθανότατα να ακουστεί και η διαλεύκανση κάποιας μεγάλης αστυνομικής υπόθεσης που κρατιέται για την τελευταία στιγμή!!

  25. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 20/02/2009 19:32:11

    ss,πολυ κακες μνημες εχει τ ονομα σου.
    Θα σουλεγα ομως,οτι και να "φευγανε"αυτοι,με ενα "μαγικο" τροπο,παλι οι χειροτεροι θα πλακωνανε,να παρουνε τη θεση τους,αφου ουτε οι καλοι,πανε εκει,γιατι θεωρουν οτι βρωμαει,αλλα ουτε κι εσυ,ασχετως τι μας λες τωρα,τους θελεις τους καους.
    Ποιος θα σου κανει τα ρουσφετια,αμα πανε οι καλοι;
    Καταλαβες, λοιπον,γιατι το προβλημα στην Ελλαδα,δεν εχει λυση;
    Εκτος και αν υπηρχε ο καλος δικτατωρ,αλλα αυτον τον ειδαμε,τον φαγαμε στη μαπα,και ειδαμε,οτι τελικα,ειχε ολα τα αρνητικα των πολιτικων,συν τα εγγενη στις δικτατοριες.
    Αρα,τσαμπα φωναζετε.
    Δεν εχει πλοιον δι εσας,δεν εχει οδον...

  26. τρια πουλακια avatar
    τρια πουλακια 20/02/2009 20:33:37

    Strange Attractor Says:

    Οι αστυνομικοί στο κοινοβούλιο είναι κομματικοί εγκάθετοι μόνο και μόνο για να χαιρετούν. Ποιός θα τολμήσει να ελέγξει κάποιον εκει μέσα άλλωστε όπου όλοι είναι η βουλευτές ή τσανάκια βουλευτών

    -- Ο,τι θυμαται ο καθενας χαίρεται. Ο φίλος δεν μπηκε ποτε στη Βουλή αλλά κρίνει με βάση τα προκατασκευασμένα στερεότυπά του

  27. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 20/02/2009 20:51:45

    Απίθανη δήλωση Καρατζαφέρη: "Πρέπει να ακούσουμε τους τρομοκράτες. Δεν είναι τρελλοί. Κάτι θέλουν να πουν".

    Αμηχανία και... Τράγκας: "Ο κ. πρόεδρος θέλει να πει ότι, κάποτε, ο Αραφάτ ήταν τρομοκράτης και, αργότερα, -μόλις τον άκουσαν, δηλαδή-, του έδωσαν το νόμπελ Ειρήνης".

    Ε, ρε, γλέντια!

  28. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 20/02/2009 20:59:16

    Ότι υπηρετούν στην βουλή άτομα που έχουν αποκλειστικά επιλεγεί με αντικειμενικά (βάση ικανοτήτων) κριτήρια είναι γνωστό στο πανελλήνιο. Το αποδεικνύουν άλλωστε και τα posts τους εδώ μέσα και δεν εννοώ τους μπασκίνες.

  29. τρια πουλακια avatar
    τρια πουλακια 20/02/2009 21:09:32

    Ο Φυγάς
    Εχω μπει μερικές φορές στη Βουλη λόγω επαγγελματος. καμια σχεση δεν έχω με αστυνομια, υπαλληλική σχέση με βουλη και τέτοια όπως ίσως νόμισες.
    Σαφώς είναι κυβερνητικοί οι μπάτσοι εκεί, αλλά εγώ απλώς απάντησα στο αδιανόητο ότι είναι εκεί ΜΟΝΟ για να χαιρετουν και ΔΕΝ τολμούν να ελέγξουν κάποιον

  30. ss_sk avatar
    ss_sk 20/02/2009 21:49:13

    @25 Φίλτατε, τα ''σίγμα'' προκύπτουν εκ του ονόματος - καλή και χρυσή (μαζί με όλα τα στραβά) η ανωνυμία αλλά ήθελα το...προσωπείο να'χει μια μικρή, μικρούλα αλήθεια.

    Είναι τραγικό να θεωρούνται οι συγκεκριμένοι 300 ως το ''τελευταίο οχυρό''. Και γιατί απαραίτητα να έρθουν χειρότεροι? Πόσο μάλλον δικτάτορες?

    Πού είναι η Ελπίδα για το καλύτερο? Κάποιοι χάνουν πλοία και κάποιοι...βάρκες.

    Διάβασα κάποτε μια πρωτότυπη ιστορία Ε.Φ. για έναν γήινο ο οποίος επισκέφτηκε κάποια εξωγήινη πόλη σε έναν άλλο πλανήτη. Παραξενεύτηκε λοιπόν με την απουσία ''αρχόντων'' αν και η πόλη λειτουργούσε αρκετά καλά. Όταν μάλιστα έμαθε πως κάποτε υπήρχε ο θεσμός του δημάρχου έδειξε ιδιαίτερο ενδιαφέρον και επέμεινε στις ερωτήσεις του. Με τα πολλά του την προτείνανε (τη θέση) και αυτός τη δέχτηκε. Και αφού στρογγυλοκάθησε στην μεγάλη καρέκλα τον πληροφορήσανε ότι αν με κάποια απόφασή του προκαλέσει ζημιά σε έναν πολίτη αυτός έχει το δικαίωμα να πατήσει ένα κουμπάκι που θα μετατρέψει την προαναφερόμενη καρέκλα σε...ηλεκτρική!

    Η ιστορία λοιπόν προκαλεί ενδιαφέροντες συνειρμούς (φιλοσοφικούς...μην παρεξηγιόμαστε). Κυρίως για τις ευθύνες της εξουσίας και τα περιθώρια ''λάθους''.

    Πειράζει που τον πρωθυπουργό τον θεωρώ ένα δημόσιο υπάλληλο? (αν και το ''υπηρέτης'' των Εγγλέζων μου κάνει καλύτερα).

    Αλλά ως σενάριο θα προτιμούσα σαφώς ένα φυσικό φαινόμενο...ένα φλεγόμενο μετεωρίτη ας πούμε. Εξάλλου το κτήριο της Βουλής δεν είναι και κανένα αριστούργημα για να μας λείψει.

    Και όσον αφορά στα ρουσφέτια...θα απαντούσα για ''μύγες'' αλλά όταν δεν έχω σαφή στοιχεία δε χαρακτηρίζω τον άλλο.

  31. Γιώργης Χολιαστός avatar
    Γιώργης Χολιαστός 21/02/2009 01:01:59

    Νομίζω πως είναι ντροπή για τους Αμυνόμενους να αφήνουν το αυτοκίνητο με τα εκρηκτικά απέξω από τη σίτιμπανκ. Παίζουν με τις ευαισθησίες και με την ανοχή μας. Το αυτοκίνητο έπρεπε να μπει μέσα στην αυλή της Βουλής. Τότε μόνον θα ικανοποιόνταν τα προδομένα όνειρα του ελληνικού λαού-και με την προϋπόθεση να μη γίνονταν λάθος στη συνδεσμολογία.

    Γιώργης Χολιαστός

  32. Simon avatar
    Simon 21/02/2009 01:13:48

    #32

    Elpizw na min se enoxlisei (esena kai osoun lene tetoies aidiasmenes apopseis) an exsw apo ton Vouli pernas tyxaia ekeini tin wra esy, i kapoios filos, i kapoios dikos sou anthrwpos kai patheis / pathete kati sovaro i kati akoma xeirotero apotha thravsmata i to wstiko kyma tis ekrixsis.

    Tote fantazomai pws esy, i aytoi pou tha se thymountai tha "katadikazoun" tous "alites" kai ta "kathikia" pou piran apo konta mas athwa thymata.

    Etsi, giati an emeis eimaste OK, oi alloi na pane na @@. Alla an pathoume kati emeis, aytoi pou mas ekanan to kako ai tous ypostirizame na pane ston agyristo.

    Valte myala reeeeee

  33. Simon avatar
    Simon 21/02/2009 01:24:01

    Kai kati akoma,

    Mathete na katadikazete kathe morfi vias, kratiki kai mi kai na mathete na eiste yperaspistes tou Syntagmatos gia to opoio toso kopteste kai gia to opoio fwnazete pws to exoun katakreourgisei oi 300 gia tous opoious lete. Mathete na exete sevasmo stin anthrwpini zwi kai tin axsioprepeia kai oxi na peftete sto epipedo aytwn tous opoious apokaleite dolofonoun 15-xronwn.

    KANENAS fonos den einai dikaiologimenos, kamia paranomia en einai dikaiolgimeni, eite proexetai apo to Megaro Maxsimou, eite apo tromokratiki organwsi eite apo emas tous idious pou klevoume tin eforia. Mathete na zitate kratos dikaiou kai oxi katargisi tou.

    VALTE MYALO. Arhtro 2, paragrafos 1 Syntagmatos:

    1. O σεβασμός και η προστασία της αξίας του ανθρώπου αποτελούν την πρωταρχική υποχρέωση της Πολιτείας.

    Ayto ziteiste, agwnisteite dikaia kai oxi adika. Ante mpravo, pou oneireveste enolpo agwna kata twn politikwn, anti na eiste oi PRWTOI pou a epizitoun kratos dikaiou gia olous. Ekptwseis stins anthrwpines axsies den xwroun stinx wra.

    Ainte...

  34. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 21/02/2009 12:15:48

    Όταν θα γεμίσει η βουλή από Σαρρή, Θώδη, Κουλιανού και ίσως και Πετρούλες... τότε τα ξαναλέμε για το σύνταγμα και λοιπά θεσμικά ιδεώδη.
    (Ήδη έχουμε Καιλή, Ράπτη, πάμε για Τσουρέκα κλπ κλπ.)
    Και μη ξεχνάτε ότι στην ΕΕ μας εκπροσωπεί η Ματσούκα μεταξύ άλλων.
    Ψάξτε τις απόψεις του Σωκράτη περί δημοκρατίας και εκπροσώπησης. Κάτι ήξερε ο άτιμος 2500 χρόνια προ ιδιωτικής ΤιΒι!

  35. Μάρκος avatar
    Μάρκος 23/02/2009 13:48:14

    Γιατί σας ενοχλούν οι διάφορες Σαρρή, Θώδη, Κουλιανού; Εδώ είχαμε στη Βουλή και ισόβια υποργό, γνωστή-και πανάκριβη- κοκέτα της εποχής του μεσοπολέμου, που η μόνη σχέση της με τον πολιτισμό ήταν η...ψυχαγωγία των γερμανικών στρατευμάτων επί Κατοχής...