#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/03/2011 23:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως έγινε η επίθεση στους αστυνομικούς

Απόλυτος αιφνιδιασμός




Ήταν απόγευμα όταν μια μονάδα (δυο μοτοσυκλέτες 4 αναβάτες) ΔΙΑΣ παρατήρησαν το ύποπτο όχημα και έδωσαν για έλεγχο τον αριθμό των πινακίδων του για να διαπιστωθεί ότι ήταν κλεμμένο. Ακολουθώντας τους κανόνες εμπλοκής, οι  αστυνομικοί αμέσως ζήτησαν ενισχύσεις ενώ οι ίδιοι παρακολουθούσαν το όχημα διακριτικά. Μόλις συνέκλιναν και οι άλλες μονάδες ΔΙΑΣ άρχισαν την καταδίωξη, χωρίς όμως να προκαλούν, περιμένοντας περισσότερο να δουν που θα πάνε και να βρουν το κατάλληλο πεδίο δράσης για να επέμβουν. Όμως η τύχη δεν ήταν με το μέρος τους. Το γκρί  Volvo των δραστών έστριψε σε ένα στενό  και σταμάτησε. Άνοιξαν το πίσω παράθυρο του οχήματος, έβγαλαν τα καλάσνικοφ και περίμεναν.   Οι αστυνομικοί της ομάδας ΔΙΑΣ με καθυστέρηση δευτερολέπτων έστριψαν και εκείνοι στο ίδιο στενό,  ακολουθώντας το ΙΧ με αποτέλεσμα να βρεθούν απέναντι στις κάνες των οπλοπολυβόλων …

Ο πρώτος αστυνομικός από τις συνεχείς και καταιγιστικές ριπές των καλάζνικοφ  χτυπιέται στο κεφάλι, ο δεύτερος στον αυχένα ο τρίτος και ο τέταρτος στα πόδια και τα χέρια. Οι υπόλοιποι σταματάνε τις μηχανές τους και καλύπτονται. Αργότερα, ο ένας από τους αστυνομικούς κάτω από μια λάμπα του δρόμου κοιτάζει το στήθος του που λίγο νωρίτερα ένοιωσε ένα τράνταγμα…

Σίγουρα όμως θα χλόμιασε βλέποντας μια βολίδα να έχει διαπεράσει το κινητό του τηλέφωνο, ώστε να ανακοπεί η αρχική της πορεία κρούσης και να σταματήσει στη θωράκιση του αλεξίσφαιρου γιλέκου μάχης tactical  που φορούσε ...

Αυτός τουλάχιστον ήταν ο τυχερός της αποψινής βραδιάς. Μόνο που δεν θα την ξεχάσει ποτέ ενθυμούμενος τα πρόσωπα των δυο συναδέλφων του που λίγο νωρίτερα θα συζητούσαν ανέμελοι για το τι θα κάνουν στο ρεπό τους την καθαρή Δευτέρα.

Ήταν όλοι τους παιδιά ηλικίας από 22 έως 24 ετών…

Δείτε τα προηγούμενα:

Νεκρός και ο δεύτερος αστυνομικός

Δύο αστυνομικοί νεκροί και δύο τραυματίες από πυρά εναντίον τους

Μόλις 1 στους 7 αστυνομικούς στη μάχη κατά του εγκλήματος

 

Η ανακοίνωση της Αστυνομίας

Την 18.37’ ώρα σήμερα (01/03/2011) ενημερώθηκε τηλεφωνικά το Κέντρο Επιχειρήσεων της Άμεσης Δράσης για διάπραξη ληστείας σε περίπτερο, επί της Λεωφ. Δημοκρατίας 337 στο Μενίδι, από τρείς (3) δράστες και δόθηκαν στοιχεία του αυτοκινήτου που αυτοί επιβιβάσθηκαν.

Μετά από λίγα λεπτά το αυτοκίνητο εντοπίσθηκε επί της Λεωφ. Κηφισσού, με κατεύθυνση προς...
Πειραιά και ακολούθησε καταδίωξη από Αστυνομικούς της ομάδας ΔΙ.ΑΣ και περιπολικά αυτοκίνητα.

Την 18.50’ ώρα στον παράδρομο της Λεωφ. Κηφισσού στην περιοχή Αγ. Ι. Ρέντη και ενώ η καταδίωξη συνεχίζονταν οι δράστες ακινητοποίησαν απότομα το αυτοκίνητο, αποβιβάσθηκαν από αυτό και άρχισαν να πυροβολούν επανειλημμένα με καλάσνικοφ και πιστόλι κατά των αστυνομικών, οι οποίοι ανταπέδωσαν τα πυρά.

Από τους πυροβολισμούς τραυματίσθηκαν σοβαρά τέσσερις (4) αστυνομικοί, εκ των οποίων ο ένας (1) κατέληξε, οι δε άλλοι νοσηλεύονται σε νοσοκομείο, με ένα (1) εξ αυτών σε κρίσιμη κατάσταση. Επίσης βολές από τους πυροβολισμούς των δραστών δέχθηκαν τέσσερις (4) ακόμη αστυνομικοί, δύο (2) στα κράνη και δύο (2) στα αλεξίσφαιρα γιλέκα τους, χωρίς να τραυματισθούν.

Ύστερα από εκτεταμένες αναζητήσεις εντοπίσθηκε το όχημα των δραστών στην περιοχή Αγ. Ι. Ρέντη, το οποίο φέρει κλεμμένες πινακίδες και εντός αυτού βρέθηκαν όπλα (πιστόλι-καλάσνικοφ) , ενώ η εξερεύνηση θα συνεχισθεί στη Δ/νση Εγκληματολογικών Ερευνών.

Οι έρευνες για τον εντοπισμό των δραστών συνεχίζονται.

Προανάκριση διενεργείται από την Δ/νση Ασφάλειας Αττικής/ Υ.Δ.Ε.Ζ.Ι.

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ELENI avatar
    ELENI 01/03/2011 23:17:40

    Τι να πει κανείς... Βουβή σιωπή... και δυο σταγόνες δάκρυ ακροφίλημα αποχαιρετισμού στα παλικάρια! Να βγει τώρα όλη η "κουλτούρα" της ελληνικής κοινωνίας και να υποστηρίξει τους αλλοδαπούς και να πει πως "μα δεν είναι όλοι το ίδιο. Δεν είναι όλοι κακοποιοί". Είμαι ρατσίστρια και το δηλώνω με κάθε γνώση και συνέπεια όσων λέω. "ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΣ ΝΑ ΜΗ ΜΕΙΝΕΙ ΠΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ".

    • fantomas avatar
      fantomas @ ELENI 02/03/2011 00:30:36

      Ο Παλαιοκωστας ειναι δυστηχως ελληνας !!

      • Μάρκος avatar
        Μάρκος @ fantomas 02/03/2011 01:20:11

        Κι εσύ που δυστΥχώς γράφεις τέτοια ελληνικά...

        • anna avatar
          anna @ Μάρκος 31/10/2011 10:20:39

          Like!

    • GEORGE avatar
      GEORGE @ ELENI 02/03/2011 01:14:57

      Τώρα πού μειώσανε τα ένσημα από 200 σε 120 για την κάρτα παραμονής, καλή μου Ελένη μάλλον κανένας ΕΛΛΗΝΑΣ δεν θα μείνει στην Ελλάδα.
      ΑΧ.. ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ ΠΟΣΟ ΣΕ ΞΕΥΤΕΛΙΖΟΥΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ..ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΙ.

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ ELENI 02/03/2011 13:47:35

      Από που προκύπτει ότι οι δράστες ήταν αλλοδαποί ??
      Μήπως δεν έχουμε και στην Ελλάδα "φρούτα" κατάλληλα γι αυτή τη δουλειά ??

  2. panagiotis avatar
    panagiotis 01/03/2011 23:28:12

    ΑΘΑΝΑΤΟΙ......

  3. Γιώργος- Θησείο avatar
    Γιώργος- Θησείο 01/03/2011 23:33:34

    Το τίμημα της πρώτης γραμμής στο μετερίζι που λέγεται Αθήνα. Πρόκειται για την άλλη όψη των αστυνομικών, αυτών που δεν τα βάζουν με αμάχους, αλλά με ένοπλους στρατούς, κάλλιστα οργανωμένους. Το γεγονός μας συγκλόνισε όλους. Όντως, ΑΘΑΝΑΤΟΙ. Συλληπητήρια στους οικείους τους.

  4. loretta avatar
    loretta 01/03/2011 23:43:13

    ...ελπιζω να μην τους ξεχασουν αυριο...

  5. babayaro avatar
    babayaro 01/03/2011 23:49:47

    Disposable Heroes..

    • lyzard avatar
      lyzard @ babayaro 02/03/2011 01:41:00

      κομματαρα

      • Χαλκιδέος avatar
        Χαλκιδέος @ lyzard 02/03/2011 10:14:21

        Αυτό να πας να το πεις στις μανάδες των αδικοχαμένων παληκαριών. Εδώ μιλάμε για νεκρά παιδιά και συ ...αρμενίζεις...

  6. SPYROS T. avatar
    SPYROS T. 02/03/2011 00:16:19

    ΑΠΕΛΑΣΗ με συνοπτικές διαδικασίες:

    -όλων των ΛΑΘΡΟμεταναστών.
    -όλων των μεταναστών (καί των νομίμων και νομίμως εργαζομένων) που έχουν ποινικό μητρώο στη χώρα τους ή σε οποιαδήποτε άλλη χώρα.
    -όλων των μεταναστών (και των συγγενών τους πρώτου και δευτέρου βαθμού) εάν διαπράξουν αξιόποινη πράξη που επισύρει ποινή φυλάκισης. Και ας έχουν 100 χρόνια εδώ νόμιμοι.

    Επιπλέον πρέπει να βγει μεταναστευτικός νόμος ως εξής (για τους προερχόμενους από χώρες εκτός Ε.Ε):

    1.) Όποιος περνάει τα σύνορα λαθραία θα θεωρείται κατάσκοπος και θα πυροβολείται! Έχουμε μπάρες και τελειωνειακά φυλάκια όπου μπορεί να πάει ο καθένας και με επίδειξη ταξιδιωτικού εγγράφου να εισέλθει στη χώρα. Δεν υπάρχει λόγος να εισέλθει παράνομα.

    2.) Όποιος θέλει να έρθει στη χώρα μας μετανάστης θα πρέπει να πάει στην ελληνική πρεσβεία στη χώρα του και να πει "θέλω να έρθω στη χώρα σας μετανάστης". Η ελληνική πρεσβεία θα του ζητάει:
    α)ποινικό μητρώο εκεί της χώρας του να ξέρουμε οτι δεν φεύγει κυνηγημένος να έρθει στην Ελλάδα
    β)ιατρικές εξετάσεις για όλες τις κολλητικές αρρώστειες
    γ)πιστοποιητικο σπουδων τουλαχιστον δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης
    δ)τραπεζικο λογαριασμο με τουλαχιστον 50.000 Ευρώ ώστε να ξέρουμε οτι μέχρι να τακτοποιηθούνε εδώ έχουν πόρους για να ζήσουν.
    ε)στοιχειώδες γνώσεις αγγλικής γλώσσας
    στ)στην πρεσβεία μας στη χώρα του θα πρέπει πειστικά να απαντήσει σε ερωτήσεις όπως με τί θέλει να ασχοληθεί στηνΕλλάδα κτλ.

    Ακριβώς όπως γίνεται και σε όλες τις πολιτισμένες χώρες!

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ SPYROS T. 02/03/2011 01:20:29

      Βρήκες ευκαιρία να ξεσαλώσεις σήμερα ;

      Τι σχέση έχει το τραγικό σημερινό περιστατικό με το μεταναστευτικό ;
      Ξέρεις ποιοί έκαναν την δολοφονική επίθεση, την εθνικότητα και τα κίνητρα τους ;
      Οταν οι Πάσσαρης και Παλαιοκώστας τραυμάτιζαν θανάσιμα και σκότωναν αστυνομικούς έγραφες για ομαδικές απελάσεις ;

      • Greece Pleading avatar
        Greece Pleading @ Κάποιος 02/03/2011 01:52:30

        Στην Ελλάδα θέλουμε να ζούμε κύριε Κάποιε, οχι στη Λιβύη!
        Φτάνει η τρέλλα που πουλάμε στην Ελληνικό λαό.
        Τι Πάσαρης, τι Μωχάμετ, τι Μπερίσα. Εϊναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Στοχοι προς εκαθάριση. Τώρα αν κάποιοι στο πολιτικό σκηνικό της Ελλάδας καλύπτουν αυτούς τους στόχους γιατί επιδιώκουν να ζητήσουν την ψήφο τους και τη προστασία τους, την προστασία τους απέναντι σε ποιούς? Στους Έλληνες? Φρονώ οτι η Ελλάδα βρίσκεται σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης.

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ Greece Pleading 02/03/2011 01:57:07

          Δεν είπε κανείς να μην κλειστούν οι κακοποιοί και οι δολοφόνοι εκεί που τους αρμόζει, άσχετα αν είναι έλληνες,αλβανοί,μαροκινοί ή εξωγήινοι.

          • Greece Pleading avatar
            Greece Pleading @ Κάποιος 02/03/2011 02:01:35

            Οταν λέτε,

            "καθίστε να δούμε",

            μην τυχόν και πέσει το φταίξιμο κατά λάθος στους Αλλοδαπούς, που το κόμα σου/μου/του αποζητά τη ψήφο τους,
            "να δούμε βρε παιδιά, μήπως ήταν κανένας Πάσαρης ας πούμε"

            ποιόν ακριβώς κοροϊδεύετε κύριε?

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Greece Pleading 02/03/2011 02:03:57

            Ωραία ας δεχθούμε ότι ήταν αλβανοί.
            Στέκει να ζητήσουμε απέλαση όλων των μεταναστών αλβανών από την χώρα, όπως προτείνει ο άλλος παραπάνω ;

          • Greece Pleading avatar
            Greece Pleading @ Κάποιος 02/03/2011 02:14:10

            Είναι μια καλή αφορμή να απελευθερωθούν νέες θέσεις εργασίας για Έλληνες. Εγω δεν εχω πρόβλημα.
            Η Χούντα του Παπαδόπουλου μου φαίνεται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΛΚΥΣΤΙΚΗ σε σχέση με αυτά που ο Ελληνικός λαός τραβά απο τότε που μπήκαμε στο Μνημόνιο.
            Διαλέγετε και παίρνετε. Η μας ακούν, η φέρνουν και άλλους πιο πολλούς αλλοδαπούς για να εμφανίζωνται πλυθησμιακά περισσότεροι για να καμφθεί η δική μας φωνή. Φυσικά τότε πάμε αλλού.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Κάποιος 02/03/2011 09:35:53

        O Παλαιοκώστας, αν δεν κάνω λάθος, δεν έχει κάνει φόνο, γι' αυτό και θρυλείται ότι γινόταν ευρέως αποδεκτός από τους κατοίκους των οικισμών όπου κατέφευγε όταν τον κυνηγούσαν. Οπότε, μη σπεκουλάρεις για να υπερασπιστείς τις "άσπιλες και αμόλυντες περιστερές των λάθρο"...

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ Αυριανιστής 02/03/2011 09:52:30

          "Ο ανακριτής εξέδωσε ένταλμα σύλληψης, αποδίδοντάς του και συμμετοχή σε τρομοκρατική οργάνωση για το δέμα – βόμβα που εξερράγη στο υπουργείο Δημοσίας Τάξεως και είχε σαν αποτέλεσμα τον θάνατο του Γ. Βασιλάκη, υπασπιστή του τότε υπουργού Μιχάλη Χρυσοχοΐδη".

    • lyzard avatar
      lyzard @ SPYROS T. 02/03/2011 01:41:59

      χαλαρωσε

  7. of8almos avatar
    of8almos 02/03/2011 00:28:05

    Κρίμα και είναι καλά παιδιά, δεν με έχουν γράψει ποτέ με πρόστιμο ενός μισθού για ένα κολοκράνος απο τον αποτυχημένο Λιάπη.

    Θεός συγχωρέστους πραγματικά. Και επειδή για όλους τους άλλους η ζωή συνεχίζετε, καλό κουράγιο στους γονείς τους...

  8. GEORGE avatar
    GEORGE 02/03/2011 00:43:41

    έχω την περιέργεια να δω αυτήν την πραγματική άνανδρη δολοφονία τα...αντικειμενικά κανάλια πόση διάσταση θα την δώσουν σε σχέση με του Γρηγορόπουλου. Ποιός ξέρει μπορεί να μας πουν πως και πάλι φταίνε οι αστυνομικοί...Συλληπητήρια στις οικογένειες των παιδιών των 650 ευρώ...

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ GEORGE 02/03/2011 01:46:56

      Μην παίζεται αγαπητοί στο στημένο παιχνίδι τους.
      Η δολοφονία δεν ήταν άνανδρη και δεν ήταν δολοφονία. Ήταν μάχη που είχε μόνο θύματα απο τη δική μας μεριά. Επίσης συμετείχε το λάθος σώμα σε αυτή την εμπλοκή για αυτό και υπήρξαν να τα θύματα.
      Πρέπει να σκεφτώμαστε τη θα πει η Ε.Ε. ή κι εγω δε ξέρω ποιός άλλος καραγκιόζης για να κάνω αυτό που πρέπει σε αυτή τη χώρα? Η Αστυνομία δεν είναι σχεδιασμένη για ΠΟΛΕΜΟ. Αυτό ακριβώς συμβαίνει στην Ελλάδα. ΠΟΛΕΜΟΣ.

  9. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 02/03/2011 01:30:20

    Η διεύθυνση ασφαλείας και η ΕΥΠ ας ψάξουν κατά πόσο η σημερινή δολοφονική ενέδρα απο επαγγελματίες δολοφόνους συνδέεται με το θάνατο αλβανού ληστή στη Λαμία πριν λίγες μέρες και τα πλοκάμια του UCK στην Ελλάδα.....Άντε δεν θα σας τα δίνουμε όλα έτοιμα κουνηθείτε,οι δράστες ήταν επαγγελματίες κ όχι κλεφτρόνια 100 σφαίρες,όλες στο ψαχνό,δεν το κάνει κλεφτρόνι της πλάκας......ΣΕΒΑΣΤΕΙΤΕ ΤΗ ΜΝΗΜΗ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ ΚΑΙ ΚΑΝΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ Μαύρος Ιάκωβος 02/03/2011 10:19:15

      Προφανώς υπάρχει δάκτυλος του UCK εδώ, καθώς οι μεγαλύτεροι προμηθευτές Καλάσνικωφ στην Ελλάδα είναι οι "αγαπημένοι" εκ βορά γείτονές μας.

      Εγώ πιστεύω ότι ήταν μια καλοστημένη ενέδρα, γιατί δεν πας να ληστέψεις ένα περίπτερο (!!) με καλάσνικωφ, τα πιο αξιόπιστα αυτόματα πολεμικά όπλα στον κόσμο! Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι έχει σχέση με τον θάνατο του αλβανού ληστή στο Μώλο Φθιώτιδας. Οι εκτελεστές έστειλαν μήνυμα στην Ελληνική Αστυνομία θυσιάζοντας 2 παιδιά 24 ετών!

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ Χαλκιδέος 02/03/2011 10:45:46

        ΗΤΑΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ......Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΑΠΛΑ ΟΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΘΑ ΤΟ ΘΑΨΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙΕΙ......Απο πότε κλεφτρόνια περιπτέρου στήνουν ενέδρα,όταν υποτίθεται βρίσκονται καταδιωκόμενοι;Η Ψυχραιμία τους ήταν επαγγελματική,που φαίνεται οτι ξέρουν απο όπλα και έχουν λάβει στρατιωτική εκπαίδευση ειδικών δυνάμεων....Δεύτερον, το σημείο που στήνουν την ενέδρα είναι η κατάλληλη παγίδα,δεν μπορούν να χωθούν περιπολικά ή πολλές μηχανές μαζί.....Τρίτον ρίχνουν με καλάσνικοφ(που κλοτσάει σαν γαιδούρι),σε απόσταση 30 μέτρων μέσα στη νύχτα,όλες οι σφαίρες βρίσκουν τα άτυχα παιδιά στο κεφάλι,ενώ και οι άλλοι 4 ΔΙΑΣ,ευτυχώς δεν τραυματίστηκαν, που είναι 50 μέτρα πιο πίσω τρώνε σφαίρες στο κεφάλι και ψηλά στο σώμα......ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ έχει γεμίσει με όπλα του UCK,την προηγούμενη βδομάδα υπήρχαν αναφορές για ουτσεκάδες που έρχονται κατά δεκάδες.....ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΠΡΙΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ

  10. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 02/03/2011 01:41:38

    Παρατήρησα πως το ΜΕΓΚΑ προσπαθεί μήπως και καταφέρει να τα φορτώσει σε "τρομοκράτες" κι οχι στους κατσαπλιάδες του Ερντογάν, του Μπερίσα, του Θάτσι κτλπ..
    Η Αστυνομία ΔΕΝ μπορεί να επιτελέσει το έργο της στην Ελλάδα της συγχρονης εποχής. Αν το αντιληφθεί αυτό γρήγορα η Ελληνική κοινωνία θα γλιτώσουμε πολλά πολλά θύματα.

  11. zap-zap avatar
    zap-zap 02/03/2011 09:05:52

    αν σου φαίνεται ελκυστική η χούντα που τετραπλασίασε το χρέος της χώρας μάλλον θα λατρεύεις τους πασόκους που το μεγάλωσαν μόνο 15% μέχρι στιγμής.

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ zap-zap 02/03/2011 10:21:02

      Τι έκανε η χούντα; Σε πληροφορώ ότι επί χούντας, υπήρξε η μοναδική φορά που ο ισολογισμός του κράτους ήταν ισοσκελισμένος. Αν θέλεις επίσης να ξέρεις, επί χούντας πληρωνόταν κανονικά το χρέος της χώρας. Διάβασε και λίγο πιο έξω εκτός από το www.pasok.gr!

  12. Εφιαλτης avatar
    Εφιαλτης 02/03/2011 10:21:35

    Καλημερα και μονο ενα θα πω..........Καντε μια αποπειρα να πατε σε Πολιτισμενο Ευρωπαικο κρατος,ευνομουμενο,να δειτε απλα τι χρειαζεται για να σε δεχτουν σαν μεταναστη,απλα...πολυ απλα......δεν υπαρχει σημερα δυστηχος,αλλα ουτε περισσοτερο και αυριο σε αυτον τον τοπο........ας αναπαυθουν οι ψυχες ολων οσων εχουν πεσει θυματα(θυτες),μιας ανελεητης,και συναμα,καλπικης,σοσιαλιστικης Χουντας.........

  13. Κάποιος avatar
    Κάποιος 02/03/2011 11:12:44

    Επί χούντας η Ελλάδα ήταν 100% αμερικανικό προτεκτοράτο.
    Αυτό συνέπαγονταν και ροή χρημάτων προς το καθεστώς (βλ.Σκάνδαλο Τομ Πάππας) αλλά και οικονομικές διευκολύνσεις.
    Επίσης να αναφέρουμε ότι η οικονομική ευημερία ήταν σε μεγάλο βαθμό επίπλαστη αφού υπήρχε πολύ μεγάλος εσωτερικός δανεισμός,και αθρόα χορήγηση δανείων.
    Την κατάσταση αυτή κλίθηκε μετά την πτώση της χούντας να επιλύσει η κυβέρνηση Καραμανλή.

    • SPYROS T. avatar
      SPYROS T. @ Κάποιος 02/03/2011 11:20:29

      H επταετία ήταν η μοναδική περίοδος όπου άνθισαν τα οικονομικά της χώρας, ο λαός περνούσε καλά σε όλη την επικράτεια και η εγκληματικότητα ήταν στο μηδεν!

      Ε΄τε σας αρέσει είτε όχι...

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ SPYROS T. 02/03/2011 12:03:48

        Δεν είναι αληθές, όχι δεν μας αρέσει.

        Η δε εγκληματικότητα των πολιτών μπορεί να ήταν μηδενική, η εγκληματικότητα όμως του χουντικού κράτους μέσω των οργάνων του (αστυνομία,χωροφυλακή,ΕΑΤ-ΕΣΑ) έκανε ρεκόρ.

    • Μαύρος Ιάκωβος avatar
      Μαύρος Ιάκωβος @ Κάποιος 02/03/2011 11:32:59

      Τώρα δεν είναι δηλαδή 100% προτεκτοράτο; αχαχχαχαχααχαχα καλό το ανέκδοτο αλλά αν ήταν προτεκτοράτο των Αμερικανών δεν θα έπεφτε ποτέ ο Παπαδόπουλος που πέθανε πάμπτωχος στη φυλακή....Αντιθετα λίγα χρόνια αργότερα έγινε πρωθυπουργός κάποιος που υπηρέτησε στο αμερικανικό ναυτικό και είχε υπουργούς που μπήκαν στην πολιτική με ένα σκαραβαίο και έφυγαν με νεοκλασσικα στην Διονυσίου αεροπαγείτου και καταθέσεις στο εξωτερικό......ΖΗΤΩ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΟΙ ΠΛΟΥΣΙΟΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΛΟΥΣΙΟΤΕΡΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΦΤΩΧΟΙ ΦΤΩΧΟΤΕΡΟΙ

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Μαύρος Ιάκωβος 02/03/2011 12:00:49

        Χάρη τους έκαναν βάζοντας τους διακοπές στην φυλακή με τα τόσα εγκλήματα που έκανε η Χούντα κατά των Ελλήνων(βασανισμοί,δολοφονίες,εξορίες) και κατά του ίδιου του έθνους (η μισή σχεδόν Κύπρος πήγε πακέτο στους Τούρκους).

        • Μαύρος Ιάκωβος avatar
          Μαύρος Ιάκωβος @ Κάποιος 02/03/2011 12:26:23

          Ας μπεί και Κάποιος ''δημοκράτης'' βουλευτής ή υπουργός φυλακή που έχουν κλέψει 200 φορές τον πλούτο της Ελλάδας και τα ξαναλέμε.....Πληροφοριακά οι νεκροί του Σάμινα ήταν τετραπλάσιοι απο τα θύματα της βραδιάς στο Πολυτεχνείο,αλλά κανένας υπουργός ή πρωθυπουργός δεν μπήκε φυλακή...ΑΣΤΟ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΑΣ ΒΡΩΜΑΕΙ

  14. σκαθάρι avatar
    σκαθάρι 02/03/2011 11:44:17

    Για την απαξίωση της Ελ. Αστ. φταίει συχνά η συμπεριφορά τους (στους "βυσματίες" και "κολλητούς" κάθονται σούζα και σε αυτούς που δεν έχουν βγάζουν συχνά όλη τους τη μαγκιά) αλλά και η αντιμετώπιση της από τη κοινωνία. Θα σας θυμίσω ότι στη Βρετανία στις πρόσφατες φοιτητικές διαδηλώσεις η αστυνομία έσερνε στο δρόμο ανάπηρο διαδηλωτή, έστειλε με σοβαρά τραύματα στο κεφάλι διαδηλωτή για επείγουσα εγχείρηση δε πριν μερικά χρόνια ένας λάθρο βραζιλιάνος που δεν σταμάτησε για έλεγχο που του ζήτησαν στο μετρό και επειδή είχαν γίνει πρόσφατα οι τρομοκρατικές επιθέσεις στο μετρό το πυροβόλησε και το σκότωσε αστυνομικός. Να δείτε μετά πως "σφίγγουνε οι κ...ι". Στη Ελλάδα όμως θα άρχιζαν οι τσιπροαλαβάνοι τις κινητοποιήσεις και βέβαια η ελληνική κοινωνία σε μεγάλο βαθμό λέει μετά "τα κακόμοιρα τα παιδιά..." ε λοιπόν ηθελέστα και παθέστα...

  15. ΠΡΟΚΡΟΥΣΤΗΣ avatar
    ΠΡΟΚΡΟΥΣΤΗΣ 02/03/2011 17:53:54

    ΠΡΙΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕ ΒΑΘΕΙΑ ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΑ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ!!! ΚΑΙ ΘΕΩΡΩ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΟ ΟΤΙ ΟΙ ΔΥΟ ΑΣΤΥΝΟΜΟΚΟΙ ΕΧΑΣΑΝ ΤΟΣΟ ΑΔΙΚΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ!!!ΟΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΚΟΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΚΟΙ ΜΠΑΤΣΟΙ!!! ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΓΙΟΣ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ!! ΕΧΘΡΟΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΤΗΣ ΣΗΜΕΡΙΝΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΗΝ ΜΙΖΕΡΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΝΘΡΟΠΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΗ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΕΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΑΠΛΑ ΓΡΑΜΜΕΝΟΥΣ . Η ΧΡΗΣΗ ΤΕΤΟΙΑΣ ΜΟΡΦΗΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΕΝΝΟΩ ΤΑ ΚΑΛΑΣΝΙΚΩΦ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΣΤΙΓΝΟΣ ΦΟΝΙΑΣ.