#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/12/2010 23:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως έγιναν τα επεισόδια



Μια απο τις μεγαλύτερες πορείες ήταν η σημερινή. Αφού εκτιμήσεις της Αστυνομίας αναφέρουν αριθμό 50.000 διαδηλωτών.

Προφανώς γι αυτό το ΠΑΣΟΚ ζήλεψε τις παλιές «καλές» εποχές της χούντας. Όπως τότε, στο Πολυτεχνείο, που οι κουστουμαρισμένοι ασφαλίτες έκαναν συλλήψεις μαζί με τους ένστολους αστυνομικούς στους δρόμους, και έσπαγαν τους διαδηλωτές στο ξύλο, το ίδιο συνέβη και σήμερα. Μόνο που το πρόβλημα είναι ότι δεν συνελάμβαναν κουκουλοφόρους που πέταγαν μολότωφ, αλλά πολίτες που τους «έκραζαν» για την αμφίεσή τους και τον άκρως προβοκατόρικο τρόπο που λειτουργούσαν.



Εύλογα γεννάται το ερώτημα: Ποίοι τελικά υπέθαλψαν τα επεισόδια, αν δεν τα έστησαν κιόλας; Είναι οφθαλμοφανές ότι όπως την 5η Μαΐου, οπότε εκδηλώθηκε σε μεγαλειώδη διαδήλωση το κύμα της οργής για την κυβέρνηση του Μνημονίου, και σημειώθηκε η τραγωδία της «Μαρφίν», το ίδιο επεδίωκαν και σήμερα. Καθίσταται φανερό ότι στόχος ήταν να δημιουργήσουν «κλίμα Μαρφίν», και γιατί όχι, ενδεχομένως να προκληθούν και θύματα. Ο κ.Παπουτσής καλείται να αναλάβει τις ευθύνες του.



Ας περιγράψουμε τώρα πως ξεκίνησαν τα επεισόδια. Προκαλεί μεγάλη εντύπωση ότι αυτά άρχισαν ενώ η ουρά του ΠΑΜΕ ήταν στην Φιλελλήνων και ακόμα δεν είχε φτάσει η κεφαλή της ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ στο κάτω μέρος του Συντάγματος. Αίφνης βρέθηκαν εκεί ομάδες «αναρχικών» που βομβάρδισαν κυριολεκτικά μια-δυό απομονωμένες διμοιρίες των ΜΑΤ, που ήταν στο ύψος του «Μεγάλη Βρετανία». Ηταν οφθαλμοφανές ότι οι ένστολοι αστυνομικοί ήταν ανέτοιμοι να αντιμετωπίσουν μια τέτοια επίθεση, η οποία μάλιστα συνδυαζόταν με τις άκρως επικίνδυνες (εκρηκτικού –και όχι συνηθισμένου- μίγματος) μολότωφ. Σε βοήθειά τους μάλιστα, δεν έσπευδαν άλλες δυνάμεις, αν και όλο το Σύνταγμα «βούλιαζε» από ΜΑΤ.



Ηταν εξίσου ολοφάνερο ότι κάποιοι ήθελαν να επεκταθούν τα επεισόδια, με στόχους:

1.Να διαλυθεί σε πολλά κομμάτι η μεγάλη πορεία, όπως άλλωστε και έγινε.

2.Να μην περάσουν οι διαδηλωτές από το πάνω μέρος της πλατείας Συντάγματος, μπροστά από τον Αγνωστο Στρατιώτη. Ενδεχομένως, φοβούνταν απόπειρα κατά του κοινοβουλίου.

Ως όλα δείχνουν λοιπόν, εξυφάνθηκε ένα προβοκατόρικο σχέδιο να γενικευθούν τα επεισόδια. Ούτως ή άλλως, οι σκληροπυρηνικές πολυπληθείς ομάδες «αναρχικών» είχαν έλθει προετοιμασμένες γι’αυτά. Μένει να διευκρινιστεί όμως, ο ρόλος που έπαιξαν οι εκατοντάδες αστυνομικοί με πολιτικά. Διότι, αν ο ρόλος τους ήταν οι συλλήψεις των μπαχαλάκηδων, σίγουρα απέτυχαν. Αρα, εύλογα προκύπτει το ερώτημα, εάν και αυτοί υπέθαλπαν τα επεισόδια, ρίχνοντας λάδι στη φωτιά. Να σημειωθεί ότι το μπλόκ της Αντιεξουσιαστικής Κίνησης (Αναρχικοί-Εξάρχεια) εμφανίστηκε σήμερα πολύ καλά οργανωμένο και πολυπληθές και δεν προκλήθηκε από εκεί κανένα επεισόδιο.

Ένα επεισόδιο που τα λέει όλα

Είναι συγκλονιστικό, αλλά αφού ο κύριος όγκος όλων των πορειών είχε διαλυθεί και τα επεισόδια είχαν περιοριστεί στα Προπύλαια από μερικές εκατοντάδες «αναρχικούς» -που κι’αυτοί έφευγαν- στην Ακαδημίας, στο σημείο από την οδό Σίνα έως τις οδούς Ομήρου και Αμερικής, είχαν συγκεντρωθεί, μαζί με τα ΜΑΤ περί τα διακόσια «φρικιά». Με τη διαφορά ότι δεν πέταγαν πέτρες και μολότωφ στα ΜΑΤ, αλλά κάθονταν ήσυχα και συζητούσαν μαζί τους. Το πλέον εντυπωσιακό και παράλληλα προκλητικό ήταν όμως, ότι αυτή την εικόνα την έδιδαν μπροστά στα μάτια εκατοντάδες πολιτών που τους αποδοκίμαζαν για την «αμφίεσή» τους. Ποιο το αποτέλεσμα; Κάποιοι ασφαλίτες, με εντολές του επικεφαλής τους, ο οποίος φορούσε παλιό αμερικάνικο τζάκετ, ήταν ψηλός ψαρομάλης και κρατούσε ασύρματο, επiτίθεντο σε άτομα, τα οποία στην πλειοψηφία τους ήταν 50άρηδες, 55άρηδες και 60άρηδες. Άνδρες και γυναίκες.
Στη διασταύρωση της οδού Ομήρου και Ακαδημίας, είχαν ρίξει στο έδαφος έναν καθ’όλα αξιοπρεπή 60άρη, και του είχαν φορέσει χειροπέδες. Ηταν εμφανές επίσης ότι τον είχαν κτυπήσει στο μάτι. Αυτά δεν τα έκαναν τα ΜΑΤ, αλλά οι ασφαλίτες, που ήταν ντυμένοι … χουλιγκάνοι. Ο λόγος της «σύλληψής» του; Τους τράβηκε –άκουσον, άκουσον- φωτογραφία. Τι είχαν άραγε να κρύψουν όλοι αυτοί που δεν έπρεπε να φωτογραφηθούν; Όταν μάλιστα, δημοσιογράφος, ο οποίος μάλιστα –απ’ότι είδα- τους επέδειξε και ταυτότητα, παρενέβη και πήγε να φωτογραφήσει το περιστατικό, του επετέθησαν και τον γρονθοκόπησαν (χαμηλά βέβαια, μην φανεί και κανα σημάδι στο πρόσωπο).
Τα συμπεράσματα δικά σας για το τι επεδίωκε σήμερα όλος αυτός ο μηχανισμός και ποιος υπέθαλψε τα επεισόδια. Βέβαια, η ΕΛΑΣ επισήμως θα πεί ότι οι ενδεδυμένοι χουλιγκάνοι, προορίζονταν για συλλήψεις κουκουλοφόρων. Απορίας άξιον είναι όμως, γιατί συνελάμβαναν απλούς πολίτες που τους «έκραζαν» και δεν πήγαιναν μερικές δεκάδες μέτρα παρακάτω να ανακατευτούν με τους «αναρχικούς» για να τσιμπήσουν κάποιον. Τα παραμύθια άλλού. Είναι πάντως, η πρώτη φορά που η Αστυνομία κατεβάζει τόσο μαζικά μέλη της ντυμένα σε «φρικιά». Τουλάχιστον ας κρατούν τα προσχήματα.
Θ.Γ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. hellas-orthodoxy avatar
    hellas-orthodoxy 15/12/2010 23:17:35

    Ασφαλιτες υπαρχουν εδω και δεκαετιες.Αν εσεις τους ανακαλυψατε τωρα,συμβαλλοντας στη στοχοποιηση ανθρωπων με οικογενειες που απλα κανουν τη δουλεια τους,ειστε αξιοι της μοιρας σας.

    • Kennan avatar
      Kennan @ hellas-orthodoxy 15/12/2010 23:27:50

      Αποδεικνύεται για μια ακόμα φορά ότι η "Ελλας Ελλήνων Χριστιανών" κατλεστρεε την δεξιά και πριμοδότησε το ΠΑΣΟΚ επι μια 30ετια. Αμφισβητείς τις φωτογραφίες και το ρεπορτάζ; Σηρίζεις δηλαδή την μεγάλη αυτή προβοκάτσια κατά του λαϊκού κινήματος; φαντάζομαι όιτι στηρίζεις και Καρατζαφέρη και Μνημόνιο

      • hellas-orthodoxy avatar
        hellas-orthodoxy @ Kennan 16/12/2010 00:02:27

        Οταν εγω φωναζα για το Μνημονιο εσυ το...σκεφτοσουν.
        Μια χαρα μου ακουγεται το Ελλας Ελληνων Χριστιανων.
        Το Ιντιμιντια εχει πληρες ρεπορταζ με ολες τις φατσες των "κακων" ασφαλιτων.Πηγαινε εκει για τα περαιτερω.
        Τελος,λαικο κινημα που να απαγορευει τις ελληνικες σημαιες δεν γνωριζω.

        • ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
          ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ @ hellas-orthodoxy 16/12/2010 00:11:02

          Συνεχίζεις να τσουβαλιάζεις! Το λαϊκό κίνημα που υπονοείς είναι κάποιοι αναρχικοί και κάποιοι κομμουνιστές. Δεν είναι ο κόσμος που θέλει να διαδηλώσει ενάντια στην πολιτική Παπανδρέου. Εκτός αν διαφωνείς με κάθε διαδήλωση.

    • ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
      ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ @ hellas-orthodoxy 15/12/2010 23:33:38

      Πανέξυπνε οι ασφαλίτες δεν έκαναν πάντοτε την ίδια δουλειά και δεν υπηρετούσαν την ίδια πατρίδα. Διασπορέας διχαστικών συνθημάτων είσαι με αυτά που γράφεις. Και αυτά τα "άξιοι της μοίρας σου" που δεν τα επιτρέπεις στους δικούς σου σχολιαστές μην τα χρησιμοποιείς αλλού....

    • anonymos avatar
      anonymos @ hellas-orthodoxy 16/12/2010 09:45:50

      Δουλειές?

  2. deldio avatar
    deldio 15/12/2010 23:27:10

    Μπείτε στο PREZATV και θα δείτε με τα μάτια σας τις φωτογραφίες των ασφαλιστών-προβοκατόρων-φρικιών μαζί με ματατζήδες πίσω από κολόνες να συζητούν και αμέσως μετά να κάνουν συλλήψεις. Όπως ακριβώς αναφέρει η ανάρτηση. Hellas-Orthodoxy με συγχωρείς, αυτά τα υποκείμενα είναι ...οι οικογενειάρχες που απλά κάνουν τη δουλειά τους;

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ deldio 15/12/2010 23:46:30

      Που είναι το πρόβλημα που συζητούν με τα ματ;
      Που είναι το πρόβλημα που κάνουν συλλήψεις;
      Αστυνομικοί με πολιτικά είναι που προβαίνουν σε συλλήψεις αν δουν έκνομες ενέργειες και θα μιλήσουν και με τα ματ για να κρατάνε επαφή και ενημέρωση.
      Όποιος το παίζει έξυπνος και τους τραβάει φωτογραφίες τάχα από περιέργια με πραγματικό σκοπό όμως να τους ανεβάσει στο ίντερνετ και να τους στοχοποιήσει επειδή κάνουν τη δουλειά τους καλά να πάθει άμα του κάνουν τίποτα. Το να στοχοποιείς άδικα κάποιον είναι βία που θα αντιμετωπιστεί με βία. Δεν ξέρω αν είναι το σωστό. Όλοι όμως έτσι θα κάνατε στη θέση τους.

      • 11888 avatar
        11888 @ αποκατάσταση 16/12/2010 00:00:24

        Σε τι συλληψεις προβαινουν ρε χουνταλα απλο κοσμο σπανε στο ξυλο και μπαζουν στις κλουβες.

        • αποκατάσταση avatar
          αποκατάσταση @ 11888 16/12/2010 15:00:14

          Κατ'αρχάς χουνταλα να πεις τη μούρη σου. Δε σου φταίω εγώ αν εσύ και ο σύσσωμος κόκκινος ή αναρχικός φασισμός απεχθάνεται την αστυνομία. Αν υπάρχει αντίσταση κατά τη σύλληψη οι αστυνομικοί θα αντιδράσουν και αυτό σου φαίνεται ξυλοδαρμός εσένα. Με αφήνει παγερά αδιάφορο.
          Κατά δεύτερον κανένας εργαζόμενος αστυνομικός δε βγαίνει με προοπτική να σπάσει στο ξύλο άτομα. Το οχτάωρο θέλει να περάσει και να βγει ζωντανός.
          Ο φίλος σου ο Λάκης κάποτε αυτό δεν είπε; Η βία θα φέρει βία. Χαιρετισμούς.

      • Greg avatar
        Greg @ αποκατάσταση 16/12/2010 00:02:23

        Δεν έχεις δει σε αμερικάνικες ταινίες το ρόλο που παίζουν οι "μυστικοί" αστυνομικοί;
        Ξέρεις, που πιάνουν τους κακούς...
        Εδώ, τι δουλειά έχουν σε διαδήλωση εργαζομένων;

        • Orestios avatar
          Orestios @ Greg 16/12/2010 00:16:25

          Κατά την σοσιαλιστική κυβέρνηση οι εργαζόμενοι είναι οι κακοί.

        • αποκατάσταση avatar
          αποκατάσταση @ Greg 16/12/2010 15:11:59

          Πιάνουν τύπους σαν και αυτούς που κάψαν τη Marfin.
          Τις περισσότερες φορές όντως δεν τα καταφέρνουν, πιάνουν όποιον μπορούν. Όχι τον κάθε άσχετο. Όταν τους στοχοποιείς πάει στο προσωπικό όμως.
          Αυτοί που λες εσύ είναι η δίωξη ή κάτι τέτοιο.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ αποκατάσταση 16/12/2010 19:22:03

            Μπα, εμένα μου φαίνεται ότι αυτοί έκαψαν τη Marfin. Και πάντως δεν έχω δει κανένα να έχει πιαστεί...

          • αποκατάσταση avatar
            αποκατάσταση @ ΚΜ 17/12/2010 00:36:15

            Αν δε πιάσανε κανένα είναι επειδή προφανώς δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν τα βίντεο ή καμιά μαρτυρία. Αυτό το τόσο απλοϊκό το κάνουν τόσο μεγάλο όσοι είναι μυθοπλάστες και προδιατεθειμένοι αρνητικά.

      • hellas-orthodoxy avatar
        hellas-orthodoxy @ αποκατάσταση 16/12/2010 00:04:49

        Ακριβως.Και καλα να τις βλεπουμε στη γνωστη γιαφκα του Ιντιμιντια,αλλα να απορουν και "πατριωτικα" σαιτς με τους ασφαλιτες;Κι ακομα χειροτερα,να τους στοχοποιουν;

        • 11888 avatar
          11888 @ hellas-orthodoxy 16/12/2010 00:11:05

          Κλεισε το καπακι καθως θα μπαινεις στην τρυπα σου.Θα λιποθυμισουμε απο την βρωμα.

        • Αδιάλλακτος Πολιτικάριος avatar
          Αδιάλλακτος Πολιτικάριος @ hellas-orthodoxy 16/12/2010 00:11:11

          πατριώτης δεν σημαίνει προσκυνημένος και παρακρατικός!!!
          Άντε γιατί πολλά μας τα κάνετε!!!
          Θέλετε και επανάσταση μετά ...αφού το τραβάει ο οργανισμός σας το Συστημα!!!

          • hellas-orthodoxy avatar
            hellas-orthodoxy @ Αδιάλλακτος Πολιτικάριος 16/12/2010 00:17:29

            Καταρχην οι ασφαλιτες δεν ειναι παρακρατικοι,αλλα εξοχως κρατικοι υπαλληλοι.Αλλοι ειναι οι παρακρατικοι προστατευομενοι του συστηματος.

            Η τακτικη αυτη της αστυνομιας,να χρησιμοποιει ατομα με πολιτικα οποτε κρινει σκοπιμο,χρησιμοποιειται παγκοσμιως εδω και δεκαετιες.Για την ακριβεια,εχει εφαρμοστει ακομα και σε κομμουνιστικα καθεστωτα.

            Καμια εκπληξη λοιπον.

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ hellas-orthodoxy 16/12/2010 13:35:35

            Τα σχόλια σου είναι όλα τα λεφτά,ειδικά σε συνδυασμό με το νικ σου "Ελλάς-Ορθοδοξία" γραμμένο αγγλιστί.
            Σε συγχαίρω πάντως για την ειλικρίνεια σου.
            Είσαι αυτό που δείχνεις!

          • αποκατάσταση avatar
            αποκατάσταση @ Κάποιος 16/12/2010 15:05:44

            Για την ταμπακέρα τίποτα...

          • EtsiMareSei avatar
            EtsiMareSei @ Αδιάλλακτος Πολιτικάριος 16/12/2010 01:44:25

            εξαιρετικός..+1000!

          • EtsiMareSei avatar
            EtsiMareSei @ EtsiMareSei 16/12/2010 02:04:29

            το σχόλιο για τον "Αδιάλλακτο Πολιτικάριο"
            +1000

          • αποκατάσταση avatar
            αποκατάσταση @ Αδιάλλακτος Πολιτικάριος 16/12/2010 15:48:13

            Και η δικαιολογημένη οργή ορισμένων αν μετατραπεί και εκφραστεί σε βιαιοπραγίες (π.χ. το σκηνικό της μαρφίν: "κάφτε τους", όπως φώναζε η κυρά στη Σταδίου) οφείλει να συλληφθεί από την αστυνομία είτε έχει το δίκιο ο λαός είτε δεν το έχει. Αλλιώς ας μη μιλάμε για τους αλήτες της μαρφίν αλλά ας λέμε για αστοχίες η θύματα πολέμου με το κράτος. Σας θυμίζει κάτι;
            Επανάσταση ενώ η πλειοψηφία των πολιτών 35+ χρόνια επιβραβεύει τον δικομματισμό και τις όποιες επιλογές του;
            Ας ξέραμε τι ψηφίζαμε. Αν εγώ εσύ και ένα άλλο ένα 20% είμαστε αντίθετοι σε όσα έγιναν δεν αλλάζει τίποτα.
            This is democacy you know...
            Θα πορεύεσαι με την πλειοψηφία και την ψευτοελευθερία των φρούδων επιλογών τους.
            Μόνο όταν βρεθεί μια ισχυρή πλειοψηφία των πολιτών θα δημιουργηθεί μια δυναμική που θα απαιτήσει πράγματα με πολιτισμένο τρόπο.
            Ως τότε άσε την επανάσταση και τη βία που παράγει και κοίτα να αλλάξεις την ψήφο σου.

          • EtsiMareSei avatar
            EtsiMareSei @ αποκατάσταση 16/12/2010 16:48:52

            Γειά σου ρε καρατζαφερικέ..
            Δεν πειράζει, στην Δημοκρατία όλοι χωράνε,ακόμα και οι κωλοτούμπες!
            Όταν λες να δημιούργηθεί μια δυναμική με πολιτισμένο τρόπο, εννοείς φαντάζομαι με τον δικό σου νοήμων τρόπο ε? συναίνεση κομμάτων και τέτοια φαιδρά..ξέρεις εσύ!

          • αποκατάσταση avatar
            αποκατάσταση @ EtsiMareSei 16/12/2010 19:23:56

            Το καρατζαφερικέ δε με ασπάζει. Η συγκυβέρνηση δε νομίζω να αλλάξει ιδιαίτερα τα πράγματα αλλά την προτιμώ από την αδιέξοδη κοκορομαχία στη βουλή. Πάντα χρειάζεται ισχυρή πλειοψηφία για να στηριχθεί μια πολιτική (είτε κυβερνήσεις συνεργασίας είτε πλειοψηφικές άνω του 50% και ο καθένας ας κριθεί όπως αρμόζει και όχι κρίνοντας εκ του ασφαλούς) αλλιώς θα έχεις κάτι σαν τον Καραμανλή να φοβάται μην το ρίξουν οι βουλευτές του. Μη ξεχνάς ότι και η ΝΔ κάποτε συνεργάστηκε με άλλα κόμματα πριν 20 χρόνια. Δυναμική όμως εννοώ σύσσωμος ο κόσμος να απαξιώσει τον δικομματισμό και ας ψηφίσει κάτι διαφορετικό, έστω και Αλέκα δε με νοιάζει. Προφανώς όσοι ψηφίζουν αρέσκονται στην ασφάλεια που νιώθουν τόσα χρόνια και γι'αυτό και θα το πληρώσουν. Στους σαμαρικούς δεν αρέσει αυτό αλλά νομίζω ότι δεν έχει νόημα να ζητάς από ένα-δυο κόμματα αυτό που δε καταφέραν 35 χρόνια τώρα, την αλλαγή. Δεν θα τα καταφέρουν ποτέ! Ας δημιουργηθούν νέα κόμματα ή κάτι τέτοιο.
            Σε τελική ανάλυση δε φοράμε όλοι κομματικές ετικέτες ξέρεις, θέλουμε να δούμε μια αλλαγή προς το καλύτερο δίχως αίμα ή πελατιλίκια. Μην ψάχνεις λοιπόν για εχθρούς γιατί θα δεις μόνο οπτασίες.

          • EtsiMareSei avatar
            EtsiMareSei @ EtsiMareSei 16/12/2010 20:09:38

            ..κατάλαβα,όλα τα καλά σε σένα μαζεύτηκαν..και καρατζαφερικός,και νεοφιλελεύθερος(αμάν κάνεις μηπως και περάσει η πολιτική της συναίνεσης του ΓΑΠ με άλλα κόμματα)αλλά και..χουντάλας όπως εύστοχα ανάφερε ένας σχολιαστής πιο πάνω.
            Έτσι εννοείς εσύ την αγνή δυναμική που "τάχα" πρέπει να αποκτήσει ο κόσμος..ε!
            Είσαι ένας χειροκροτητής της γενικότερης απαξίωσης του πολιτικού συστήματος και μετά... απλά ελπίζεις και προσδοκάς να συμβεί μια ..χούντα.
            Βέβαια είσαι τόσο πονηρός που δεν τολμάς να το ξεστωμήσεις άμεσα..και υπεκφεύγεις,εύγε!
            Ε λοιπόν, είσαι ένας δειλός ..εκτός απο κρετίνος.
            Που τις βλέπεις τις οπτασίες,διάφανος ρε είσαι σαν το γυαλί,εγώ σου φταίω?

          • αποκατάσταση avatar
            αποκατάσταση @ EtsiMareSei 17/12/2010 00:56:12

            Αφού με βάφτισες με όλα τα κοσμητικά επίθετα, τάξε μου και κουμπαριά αφού έτσι σ'αρέσει... ξέχασες και το αναρχικός, κομμουνιστής, νεοταξίτης βασιλικός, lol τι παραλήρημα...
            Γουστάρω να απαξιώνω το σύστημα όπως κάνει όλος ο κόσμος που δε φίλησε κατουρημένες ποδιές σ'αυτή τη χώρα όπως πιθανόν να έκανες εσύ. Κανείς δε θα μου το στερήσει αυτό.
            Σ'αρέσει πάντως να κάνεις θόρυβο και να λασπολογείς (άκου εκεί πέρα θέλω χούντα ή είμαι καρατζαφερικός..) για να περνιέσαι σπουδαίος.
            Σου επιστρέφω το κρετίνος για να μη σου πω και τίποτα χειρότερο αφού με προσέβαλες δις. Η κουβεντά σταματά εδώ.

          • EtsiMareSei avatar
            EtsiMareSei @ EtsiMareSei 17/12/2010 02:46:42

            Αχού το ευαισθητό μου προσβλήθηκε επιτυχώς!..να υποτιμάς πρώτος εσύ τους άλλους όταν εκφράζουν τις εύλογες αμφιβολίες και σκέψεις τους δεν σε πειράζει καθόλου όμως?
            Η δημοκρατία είναι κάτι που κερδίζεται δύσκολα,αλλά εσένα δεν σου κάηκε ποτέ καρφί.
            Γιατί εσύ πιστεύεις οτι δεν χρειάζεται καμμία υπεράσπιση αφού όλοι έχουν φιλήσει κατουρημένες ποδιές ( μισές αλήθειες λες που σε βολεύουν,και θολώνουν τα νερά πάντα).
            Έτσι αισθάνεσαι σαν τον γνήσιο τιμωρό που πάντα θα έχει την λύση έτοιμη,έναν "αυθόρμητο" κρατικό παρεμβατισμό αν δυσκολέψουν λίγο τα πράγματα ..(απο πού ορμώμενος αυτός όμως δε μας λες έτσι!?) που θεωρείς οτι πάντα ήταν είναι και πρέπει να είναι πάνω απ'τον λαό!!..αφού όλοι ίδιοι είναι,όλοι μαζί τα φάγαμε,εεε ας φάμε και "όλοι μαζί" μια χούντα έτσι για την πλάκα ε?συγχαρητήρια για τις απόψεις σου λοιπόν..
            Σε παραδίδω στους υπόλοιπους σχολιαστές, γιατί ξέρεις ..κ'εγώ τελείωσα μαζί σου εδώ και ώρα!

        • ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
          ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ @ hellas-orthodoxy 16/12/2010 00:14:08

          Οι ασφαλίτες στοχοποιημένοι; Ανέκδοτα λες!!!

        • olia avatar
          olia @ hellas-orthodoxy 16/12/2010 00:25:08

          Παει,χαλασε η 'πατριωτικη' δεξια...Κανε κανα μνημοσυνο στον 'καλο οικογενειαρχη' Μαλλιο,μερες που ειναι...

  3. παραέλληνας avatar
    παραέλληνας 15/12/2010 23:54:07

    χωρίς να έχει καμία σημασία η γνώμη μου, είμαι εναντίον των διαδηλώσεων και πιστεύω πως είναι κοροϊδίες που γίνονται για την εκτόνωση των κατσαπλιάδων. οι θρασόπουστες που χτύπησαν τον χατζηδάκη πρέπει να συλληφθούν και να γαμηθούν στο ξύλο.

    • 11888 avatar
      11888 @ παραέλληνας 15/12/2010 23:58:34

      εσυ εισαι παρακρατος απο μονος σου...

      • παραέλληνας avatar
        παραέλληνας @ 11888 16/12/2010 00:01:23

        thanx man

        • 11888 avatar
          11888 @ παραέλληνας 16/12/2010 00:12:25

          Ηeil Hitler...

          • παραέλληνας avatar
            παραέλληνας @ 11888 16/12/2010 00:20:06

            California Über Alles

    • olia avatar
      olia @ παραέλληνας 16/12/2010 00:30:36

      Τον καημενο τον εκπροσωπο,ερημο και απροσωπο...Νομισε πως βρισκοταν στις Βρυξελλες εκει οπου 'αξιοκρατικα' τον εστειλε η Ντορα παιδι πραμα στα 29...

  4. 11888 avatar
    11888 15/12/2010 23:57:07

    Τι λετε βρεεεεε παιδιαααααααααα σοκαριστηκααααα.
    Κατα τα αλλα μπραβο στο ΑΝΤΙΝΕΑ που παροτι δεξιο τολμησε επιτελους να δημοσιευσει ενα τετοιο αρθρο.

    • zackii avatar
      zackii @ 11888 16/12/2010 12:32:45

      Φίλε δεν ξέρω αν το Αντινέα είναι δεξιό η όχι αλλά σου λέω ότι αυτοί που αποκαλούνται δεξιοί είτε το θέλουμε είτε όχι -η πλειοψηφία τους, και όχι οι κολημμένοι που υπάρχουν παντού- έχουν αποδείξει ότι είναι αν μη τι άλλο σκεπτόμενοι. Σαν απόδειξη μέτρα πόσες φορές έχει πέσει η ΝΔ, από τις αρνητικές ψήφους των οπαδών της. Και γιά μένα προσωπικά κοίτα τα σχόλιά μου γιά Σαμαρά και Καραμανλή στα κακώς κείμενα, και σύγκρινέ τα με τα λιβανιστήρια του ΠΑΣΟΚ, προς αυτούς που τους κοροιδεύουν μπροστά στα μούτρα τους. Αυτή είναι η διαφορά μας, και αυτή η διαφορά καίει...

  5. Λήσταρχος Νταβέλης avatar
    Λήσταρχος Νταβέλης 15/12/2010 23:59:44

    Δεκάδες φορές στις συγκεντρώσεις του ΠΑΜΕ και του ΚΚΕ εχουμε εντοπίσει και "γραπώσει¨" τέτοια "λελούδια" της ΕΥΠ και της CIA .Τις ταυτότητες και τα στοιχεία τους τα εχει δημοσιεύσει πολλάκις ο Ριζοσπάστης.Αυτοί είναι ήδη "καμμένοι".....

    ΄όσο για "Αναρχικους"
    2 φορές που εχουμε "αδειάσει" το Πολυτεχνείο"(250 άτομα το 1998 και 130 το 2003 ) ήταν οι περισσότεροι ,παιδιά μεγαλοδικηγόρων ,μεγαλογιατρών ,μεγαλοδημοσιογράφων,γόννοι βουλευτών ,μεγαλοεργολάβων και λοιπών "αναξιοπαθούντων" στρωμάτων της Ελληνικής κοινωνίας ...απο βόρεια προάστια μεριά....
    Την πρώτη φορά (που τους είχαμε "καθισμένους" επι της Πατησίων μέχρι να έρθουν οι κλούβες ) υπήρξαν και φωτο και ονόματα στη Ελευθεροτυπία της άλλης μέρας(και μόνο σε αυτήν ) το φύλλο της οποίας ....περιέργως απεσύρθη απο τα πρακτορία ΠΡΙΝ κυκλοφορήσει.....

    • Greg avatar
      Greg @ Λήσταρχος Νταβέλης 16/12/2010 00:09:41

      Αυτό που λες, με τους καθισμένους στην Πατησίων, το έχω δει με τα μάτια μου. Τελικά, μόνο το ΚΚΕ έχει κάνει συλλήψεις κουκουλοφόρων! Και εις ανώτερα.

  6. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 16/12/2010 00:45:07

    Εντάξει 300 αναρτήσεις φταίνε τα ΜΑΤ οι Μπάτσοι το ΠΑΣΟΚ οι Ασφαλίτες το Παρακτάτος, για τα αναρχοφασιταριά καμιά κουβέντα!

    Στο τέλος θα μας πείτε ότι οι ασφαλίτες διαχειρίζονται και το indemedia.

    • 11888 avatar
      11888 @ Σοσιαληστής 16/12/2010 01:24:47

      Eνταξει φταινε και οι αναρχοφασιστες(μονο κολλημενοι χουντοβασιλικοι θα μπορουσαν να πλασουν στην θλιβερη πραγματικοτητα τους , ανυπαρκτους ορους).Εισαι ευτυχισμενος τωρα?Αντε τραβα να κανεις κανενα shopping γιορτες ερχονται.Μερες χαρας και ευτυχιας.....ρεβεγιον,πολυχρωμα λαμπιονια κιτσοστολισμενα πλαστικα δεντρακια ....ω ελατο

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/12/2010 00:51:15

    Εγώ σε όλους εσάς, που δεν σας ξέρω, έχω να πω μόνο ένα.

    Η χώρα μας διαλύεται (οικονομικά, το διαλύεται είναι ήπιος όρος). Οι άνθρωποι στη χώρα μας θα περάσουμε μία εξαιρετικά δυσάρεστη μετάβαση σε φτώχεια, και όποιος δεν είναι από 45 ή 50 και πάνω, δεν έχει ιδέα για τι μιλάω.. Τα παιδιά μας, αν είναι 20άρηδες, δεν θα έχουν τι να κάνουν. Θα τα βλέπουμε σε κλιπάκια Utube σαν αυτά που βλέπαμε νωρίτερα. Αν είναι κάτω από 10, θα συνηθίσουν πιο εύκολα. (Και είπαμε, αν γεννηθήκατε μετά το 1980, δεν καταλαβαίνετε τι λέω).

    Και ακόμα είναι ήσυχοι οι Μουσουλμάνοι μετανάστες, αλλά η Τουρκία δεν είναι.

    Στον θεό που πιστεύετε, τι ακριβώς μοιράζετε; Ιδεολογία;

  8. Λήσταρχος Νταβέλης avatar
    Λήσταρχος Νταβέλης 16/12/2010 01:18:06

    Η Ιστορια μοιραζει ....
    νέους ρόλους ="οι έσχατοι έσσονται πρώτοι..."
    Η πλήρης ΔΙΑΛΥΣΗ του καπιταλισμού ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΗΔΗ!!!!!

    Οσοι δεν το αντηλειφθούν γρήγορα είναι είτε ΑΝΙΣΤΟΡΗΤΟΙ ,είτε απλά ...βλάκες.
    Ο ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ είναι το μέλλον της ανθρωπότητας !!!!
    Κι αυτός που θα έρθει θα είναι ΩΡΙΜΟΤΕΡΟΣ και καλυτερος απο αυτον που γνωρίσαμε απο το 17.
    ΑΝΑΙΜΑΚΤΑ δεν θα έρθει γιατί οι διάφοροι ...Σόρρος μοιάζουν ακόμα δυνατοί ,αλλά κομμάτι -κομμάτι θα τους παίρνουν οι Λαοί ...χώρα με χώρα ,αργά ,βασανιστικά κι οδυνηρά για τους ίδιους!

    ΜΕ 1-2-3 ΠΟΛΛΑ "ΒΙΕΤΝΑΜ"-ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΕΣ-ΒΟΛΙΒΙΕΣ κλπ κλπ

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ Λήσταρχος Νταβέλης 16/12/2010 07:39:30

      ...μπορεί ο "καπιταλισμός" να καταρρέει..
      ...μπορεί κάποια εκδοχή σοσιαλισμού (ως Ελλην προτιμώ τον
      όρο: κοινοτισμός) να επικρατήσει....
      για ένα πράγμα να είσαι σίγουρος: ο σταλινικός εφιάλτης
      τελείωσε ιστορικά....η επαναφορά τελειωμένων προτύπων-
      με φιλολαικό προκάλυμμα-μόνο αφελείς και ντοπαρισμένους
      ξεγελά....
      οι άνθρωποι δεν μπορούν να παραιτηθούν απο το δικαίωμα
      της ελευθερίας εν ονόματι της ισότητας...θέλουν και τα δύο!

  9. EtsiMareSei avatar
    EtsiMareSei 16/12/2010 01:30:42

    Α ναι ε, δεν πρέπει να στοχοποιούνται άμα κάνουν τέτοια καραγκιοζιλίκια!!?
    Γιατί σύμφωνα με την λογική σου απλά κανουν τη δουλειά τους, ε...οπότε μη ρωτάς, μη κοιτάς, αν και την ίδια στιγμή προκλητικά γίνεται μπροστά στα μάτια σου!!
    Ακόμα λίγο παραπέρα να το πας θα μας πείς οτι τους ασφαλίτες τους στέλνει ο ...Θεός !! Οπότε μη βγάζει κανείς άχνα!
    Το ενδεχόμενο να πρόκειται για προβοκατόρικο ανθρώπινο σχέδιο,ούτε που σου περνάει απ'το μυαλό?
    Hellas-Orthodoxy είσαι λίγο υποκριτής ή μου φαίνεται!?

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ EtsiMareSei 16/12/2010 15:02:51

      Εσύ βλέπεις και Λιακόπουλο ε; προβοκατόρικο, νέα τάξη πραγμάτων, ελ κ.τ.λ.

      • EtsiMareSei avatar
        EtsiMareSei @ αποκατάσταση 16/12/2010 16:33:50

        Ε θα σου πω,τι δεν μ'αρέσει για να το καταλάβεις(αφού κάνεις τον έξυπνο).
        Δεν μ'αρέσει που μερίδα του κόσμου αν και κατέβηκε στις πορείες δεν άσκησε το εκλογικό του δικαίωμα πριν μερικές μέρες.
        Δεν θα σπεύσω να τους σταυρώσω όμως, επειδή διαμαρτύρονται τώρα(οπότε δεν μ'αρέσουν και άτομα σαν και του λόγου σου δλδ που απλά το παίζουν δημοκράτες,ενώ δεν αναγνωρίζουν κανένα δικαίωμα σε διαδηλωτές).
        Δεν μ'αρέσει να γίνομαι, ηθελημένα ή μη(διάλεξε σε ποιά κατηγορία ανήκεις) φορέας αναπαραγωγής έντεχνης προπαγάνδας για το θεάρεστο έργο που επιτελούν κρατικοί υπάλληλοι με ενδεδυμένο το μανδύα του αναρχοαυτόνομου,και προσπαθώντας να το περάσουν στην συνείδηση του κόσμου ως ένα αναγκαίο κακό.(κάτι σαν λειτούργημα δλδ.)
        Τέτοιες παραχωρήσεις στο βωμό της ασφάλειας, είναι που ακρωτηριάζουν τη βάση της ίδιας μας της δημοκρατίας.

        Θα σε ρωτούσα τι σ'αρέσει και εσένα,αλλά ξέρουμε ήδη.
        Να πετάς λάσπη και εξυπνάδες κυρίως ..μάλλον γιατί η τέχνη σου είναι ο κρετινισμός!

        • αποκατάσταση avatar
          αποκατάσταση @ EtsiMareSei 17/12/2010 01:14:22

          Αν πετάω χαρακτηρισμούς είναι επειδή με κουράζει αυτό το προβοκατόρικο και τα φαντάσματα. Κανείς δε θέλει να κάνει χειρότερα τα πράγματα από ότι είναι. Δεν υπάρχουν προβοκάτορες. Υπάρχουν προβοκάτορες της λογικής μονάχα. Αν οι συγκεντρώσεις ήταν για να γίνονται δίχως βία καλά θα ήταν (έτσι ορίζει και το Σύνταγμα) αλλά κάθε τρεις και λίγο βλέπεις φασαρίες, λεηλασίες και αίματα που μου θυμίζουν οχλοκρατία και ένα βλακώδες κράτος που αδυνατεί να επιβάλλει την τάξη, (αλλά δυστυχώς έχασε βλέπεις και το κύρος του μετά από τόσα χρόνια σήψης). Μου φαίνεται τόσο αστείο που ο κόσμος ενώ διαμαρτύρεται, ψηφίζει και τους ίδιους και τους ίδιους. Ε λοιπόν ο κόσμος αυτούς θέλει ενώ τα μπάχαλα που γίνονται είναι το παιχνίδι της γάτας με το ποντίκι και ο καθένας κοιτάει την πάρτη του και όλα κυλούν κανονικά την επομένη μέρα. Ωραίο παιχνίδι παίξαμε και χθες. Κοίτα τι κρίμα που δε σκοτώθηκε και ο Χατζιδάκης δηλαδή. Ποια επανάσταση, ποια δικαιολογημένη βία; Οι κυβερνήσεις είναι πλειοψηφικές, έστω και με το νόμο (άλλη ιστορία αυτό). Και νόμιμα εκλεγμένες κυβέρνησεις και δίκαιες επαναστάσεις είναι σχήμα οξύμωρο.

        • αποκατάσταση avatar
          αποκατάσταση @ EtsiMareSei 17/12/2010 02:35:41

          Να προσθέσω ότι όταν συμμετέχεις σε μια κοινωνία κάνεις και τις υποχωρήσεις σου. Όχι όλες, αλλά μερικές. Έχω συμμετάσχει σε πορεία στη ζωή μου και δε με πείραξε το ότι φώναζα σα γραφικός. Με πείραξε όμως ότι έκανα ήρωες του κηφήνες του συνδικαλιστές μου, με πείραξε ότι έχασα το χρόνο μου δίχως να δώσει κανείς σημασία από τους αρμόδιους αλλά χάρηκα που δεν παρεκτράπηκε κανείς από εμάς. Αυτό που λένε οι άλλοι δικαιολογημένη οργή και βία έχει τεράστια διαφορά από την ειρηνή διαμαρτυρία. Απο κει και πέρα υπάρχει και η ψήφος. Σε αυτούς που διαλέγουν τη βία θεωρώ πως η αστυνομία οφείλει να βρίσκεται παρούσα και να επιλαμβάνεται με κρυφά μέσα (όχι να δημιουργεί εσκεμμένες αναταραχές αλλά να δρα χωρίς να φαίνεται, για να έχει τον αιφνιδιασμό), ακόμη και αν θίγονται οι ρομαντικοί σαν το λόγου σου.

        • EtsiMareSei avatar
          EtsiMareSei @ EtsiMareSei 17/12/2010 03:12:10

          Ε άντε πια, πέστο ότι την πάτησες μια φορά απο ανθρώπους που θεωρούσες δικούς σου, συνδικαλιστές ( του Πασοκ υποθέτω?)όπως μας λες,.. να το καταλάβω!
          .. κάποια ψυχολογικά σου, κρατάνε απο εκείνη την περίοδο,δεν θέλει και πολύ βλέπεις .Και ίσως τώρα να κρυφοκοιτάζεις πλέον προς οπουδήποτε θα μπορούσες να πιαστείς και εσύ.
          Εσύ το λες, δυνάμεις τάξεις που με κάποιο μαγικό τρόπο θα τα φτιάξουν όλα(όπως στη χούντα δλδ)και καλύτερα απο πριν μάλιστα.
          Και πως θα γίνει αυτό όμως?..χωρίς τον λαό απο πίσω ?
          Η πιστεύεις στην επανάσταση τάχα"μου φασιστικών καθεστώτων που θα πάρουν τον λαό μαζί τους?

        • αποκατάσταση avatar
          αποκατάσταση @ EtsiMareSei 17/12/2010 09:54:01

          Δεν είμαι υπέρμαχος των χούντων, ότι χρώμα και να έχουν. Όπως είπες οι δικατορίες είναι μάταιες διότι δεν έχουν συνήθως τον κόσμο πίσω τους, τουλάχιστον όχι την πλειοψηφία που χρειάζεται για να τραβήξουν. Ότι και να γίνει πάντα πέφτουν διότι αυτή είναι η φυσική εξέλιξη των πραγμάτων. Όταν κάποιος μου λέει ότι αν είχαμε χούντα θα ήταν καλύτερα τα πράγματα του λέω να εύχεσαι ο δικτάτορας να μη σκοτώνει τους διαφονούντες εν ψυχρώ. Διότι οι τελευταίοι οι δικοί μας αν βγάλεις έξω το πολυτεχνείο μπορεί να βασάνισαν στις εξορίες, και να έριχναν προληπτικό ξύλο στα τμήματα αλλά κακά τα ψέματα δεν έφαγαν κόσμο και έτσι έχει εδραιωθεί στην αντίληψη του κόσμου ότι η δικτατορία είναι κάπως soft κατάσταση, που δεν επιτρέπονται τα πολλά πολλά αλλά κοιμάσαι με ανοιχτά παράθυρα τουλάχιστον. Μπορεί άλλες φορές μια χούντα να γίνει πολύ πιο αιμοσταγής με διάφορα προσχήματα και παραλογισμούς.
          Απλώς πιστεύω ότι ο κόσμος αλλάζει πολύ μακροπρόθεσμα από ότι θα ικανοποιούσε τους εγωισμούς μας αλλά σίγουρα όχι με τη γκρίνια και τα μικροσυμφέροντα από το κάθε μαγαζάκι εις βάρος του άλλου. Ίσως με ανθρώπους που θα έπειθαν το λαό, ηγέτες π.χ., λαοπλάνοι για άλλους. Πιστεύω στο δυνατό κράτος στο ρόλο του ρυθμιστή και όχι του δυνάστη, αλλιώς λίγες ομάδες συμφερόντων θα κάνουν ό,τι θέλουν. Λίγο ως πολύ οι διάφορες κοσμόθεώριες για κοινωνική ανανέωση, ακόμη ακούγονται στα αυτιά μου σαν έτοιμες εκμεταλλεύσιμες προπαγάνδες και δε με πείθουν πλέον. Να διαφωνώ δίχως λόγο δε μου αρέσει σώνει και καλά επειδή έμαθα να μου φταίνε όλα και ότι όλα μου τα οφείλουν.
          Δεν είχα δει το πιο κάτω post και αν σε έθιξα με ειρωνικό ύφος σου ζητώ συγγνώμη αλλά δε μπρορώ να ακούω ότι υπάρχουν άνθρωποι μέσα στο δημόσιο οι οποίοι θα δράσουν ενάντια στους συναδέλφους ή ενάντια στους ανθρώπους. Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά και υπάρχουν παρεξηγήσεις και μόνιμες κόντρες. Που είμαστε δηλαδή; Στη δεκαετία του 50 και το 60 να διώκουμε και φρονήματα; Κανένας στο δημόσιο δεν τα βάζει στήνοντας προβοκάτσιες. Φτάνει πια οι χίμαιρες. Ακόμα και οι πολιτικοί και τα επιτελεία τους δεν βρίσκουν πλέον συμμάχους.

      • EtsiMareSei avatar
        EtsiMareSei @ αποκατάσταση 17/12/2010 14:04:41

        Τώρα μάλιστα,οι περισσότερες επισημάνσεις σου είναι εύστοχες,αλλά ξέρεις οτι τα αυτονόητα χρειάζεται να ειπωθούν ξανά και ξανά,γιατί και ο κόσμος έχει κοντή μνήμη και ζεί στο πρόσκαιρο.
        Δεν σημαίνει οτι δεν γνωρίζει όμως,γιατί υπάρχει και κάτι παραπάνω που είναι η συλλογική μνήμη,(πιο ευέλικτη και δεν ξέρεις απο που θα σου βγει σε σχέση με την ατομική).
        Αυτό βιώνουμε πλέον,το ξύπνημα συλλογικών καταστάσεων,λαθών ,παραλείψεων δεκαετιών,συμπεριφορών,νοοτροπιών που αποκτήθηκαν στην πορεία.Και η επόμενη χρονιά θα είναι μεγαλύτερο σοκ για όλους.
        Και μια μοναδική ευκαιρία να επανορθώσει ο καθένας (για τον εαυτό του θες), αλλά εγώ θα πω και για το κοινωνικό σύνολο αφου ποτέ δεν ήταν αποκλειστικά μόνο δικό του ατομικά το θέμα.

  10. Κλέαρχος avatar
    Κλέαρχος 16/12/2010 02:11:07

    Αυτή ήταν και η τελευταία διαμαρτυρία του υποδουλωμένου πλέον Ελληνικού Έθνους. Οι κατοικοεδρεύεοντες της Βολής ψήφισαν το πιο εμετικό νομοσχέδιο μια ημέρα «πριν».
    Αλλά, αι βουλαί των συνδικάλων άλλα κελεύουσι.
    Κάποιοι δυσαρεστήθηκαν κάπως γιατί ίσως δεν τους «έκατσε» όπως περίμεναν τα επεισόδια ( οι λυσσασμένοι πάντα θα διψούν για αίμα) αρκεί να μην είναι το δικό τους.
    Από αύριο εορταστικό ωράριο.
    Για ποιους όμως; Τα γρανάζια δεν γυρίζουν πια. Το λάδι από τους δημόσιους στους ιδωτικούς δεν επαρκεί πια.
    Καληνύχτα πρώην περήφανο Έθνος της Ελλάδας.
    Ο Εφιάλτης ποτέ δεν πεθαίνει.

  11. sakis avatar
    sakis 16/12/2010 05:42:57

    Τα 4 παιδιά της μαρφίν μαζί με το έμβρυο ασφαλίτες τα έκαψαν όπου σύμφωνα με αυτόπτες μάρτυρες 2 από αυτούς ήταν αλλοδαποί ;Τον Γκιόλια ασφαλίτες τον εκτέλεσαν στην είσοδο της πολυκατοικίας του ή μήπως ήταν εξωγήινοι;Τον Νεκτάριο Σάββα και αυτόν ασφαλίτες τον εκτέλεσαν ή μήπως ήταν Νεφελίμ και Ελοχίμ;Τον 15χρονο Αφγανό ασφαλίτες και αυτό το παιδάκι το διαμέλισαν με τις ”ορφανές” βόμβες που έβαζαν σε κάδους ή ήταν ζόμπυ που ήρθαν από το υπερπέραν;Την Αθήνα και ολόκληρη την Ελλάδα από τον Έβρο μέχρι την Κρήτη τον Δεκέμβρη του 2008 ποιοι την έκαψαν ασφαλίτες ή πράκτορες της CIA και της Μοσάντ για να προβοκάρουν τους σύγχρονους Μαχάτμα Γκάντι και Μητέρες Τερέζες του αναρχικού και ακροαριστερού χώρου;Με την ίδια λογική όσοι καίνε τζαμιά και συναγωγές και ξυλοκοπούν μετανάστες γιατί να μην λέμε ότι είναι αναρχικοί προσποιούμενοι τους ακροδεξιούς για να προβοκάρουν όσους αντιδρούν στην ανεξέλεγκτη λαθρμετανάστευση; Α εκεί δεν μας βολεύει εκεί τσούζει αν μιλήσει κάποιος για προβοκάτσια των ακροαριστερών, εντάξει να δουλευόμαστε μεταξύ μας δε λέω αλλά μην το ξεφτιλίσουμε ρε παιδιά.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ sakis 16/12/2010 09:16:01

      Οχι αριστεροι τα εκαναν αυτα.Ειναι προεορτια του νεου εμφυλιου και καλο ειναι να ειναι ολοι ετοιμοι.

  12. anonymos avatar
    anonymos 16/12/2010 09:50:34

    Η Δουλιά της Αστυνομίας είναι να καταπολεμήσει το έγκλημα και να διασφαλίσει την εφαρμογή του νόμου για ΟΛΟΥΣ τους πολίτες, όχι μόνο τους φτωχούς και τους αδύναμους. Η καταστολή των διαδηλώσεων, ειδικά δικαίως διαμαρτυρομένων ανθρώπων, ανάμεσα σε αυτούς και αστυνομικών, ασφαλώς και είναι καταδικαστέα.

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ anonymos 16/12/2010 15:53:12

      Δυστυχώς όπως έχει δείξει η εμπειρία και στις διαδηλώσεις πεθαίνουν άνθρωποι και καίγονται οι περιουσίες, η αστυνομία πρέπει να είναι και εκεί παρούσα διακριτικά.

  13. sovokai avatar
    sovokai 16/12/2010 10:19:04

    Ως γνωστόν ανθρωποι της αστυνομίας με πολιτικα ξεκίνησαν τις δραστηριοτητες τους την επομένη της αναληψης του Παπανδρεου, ενω παλαιότερα οι διαδηλώσεις γίνονταν εν ειρηνη και με προστασία της Αστυνομίας και του ΠΑΜΕ..

  14. sovokai avatar
    sovokai 16/12/2010 10:25:00

    Αρχαιόπτερυγα την ωρα μας περνάμε,αναδουλειές εχουμε,γκρινιάρηδες είμαστε,αχρηστοι οι πιό πολλοί. Τι θες τωρα να συλλογιστουμε για το ποιός πταιει για την προσωπική μας μιζέρια

  15. AUD avatar
    AUD 16/12/2010 11:11:14

    εγώ είδα στην περίοδο Καραμανλή του νεώτερου, κάηκε η Αθήνα,
    σήμερα... δεν άνοιξε μύτη... σιγά τα επεισόδια...

  16. crisis avatar
    crisis 16/12/2010 12:19:04

    ΑΣΦΑΛΙΤΕΣ-ΑΝΑΡΧΙΚΟΙ-ΜΑΤ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΝΔΙΚΑΤΟ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ!!!!!

  17. Space avatar
    Space 16/12/2010 12:36:07

    Oi pseytoanarxikoi hooligans einai o karkinos ths koinwnias mas.
    Ean den tous aresei h xwra mas as fygoun apo'dw apla ki omorfa.

  18. ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
    ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 16/12/2010 14:59:08

    Φανταστείτε ότι για τα γεγονότα της Μαρφίν, ακόμα όχι τιμωρίες δεν έχουμε, όχι ποινικές διώξεις, όχι συλλήψεις αλλά ούτε καν πληροφόρηση. Η συνήθως λαλίστατη ΕΛΑΣ , που όταν στιμώχνεται η κυβέρνηση, όλο και κάποια γιάφκα θα ανακαλύψει ( όλως τυχαίως ) ούτε μία διαρροή πληροφορίας δεν έκανε, 7 μήνες τώρα. Υπάρχει άραγε ένας Έλληνας ,που να μην έχει πάρει είδηση το χοντρό παιχνίδι που παίζεται από το Παρακράτος του ΠΑΣΟΚ? Ένας λειτουργός της Δικαιοσύνης, ένας τίμιος δικαστικός δεν υπάρχει να διερευνήσει το θέμα? Όταν το ποτάμι της οργής ξεχειλίσει θα παρασύρει πολλούς, που παριστάνουν τις αθώες περιστερές σήμερα και όχι μόνο τους πολιτικούς. Η ελληνική δικαιοσύνη που κάποτε υπερηφανευόταν για ένα Τερτσέτη και ένα Πολυζωίδη, τώρα σφυρίζει αδιάφορα μπροστά στα ειδεχθή εγκλήματα που διαπράττονται από το φασιστικό καθεστώς ΠΑΣΟΚ. Φασιστικό, καλά το έγραψα. Και όπως λέει και το γνωστό σύνθημα,τόση δημοκρατία είχαμε να δούμε από τον καιρό της χούντας