#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/07/2010 16:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Πωλούνται ελληνικά νησιά σε τιμή ευκαιρίας»



Έβλεπα την σελίδα και δεν πίστευα στα μάτια μου. Ελληνικά νησιά σε τιμή ευκαιρίας. Πόσο τα πουλάμε τα νησιά μας μωρέ;

Είμαστε φθηνοί λένε, ένα ελληνικό νησάκι κοστίζει λιγότερο από ένα ski σαλέ στις Άλπεις.

Ξεκινάνε από 1.500.000 ευρώ, δηλαδή λιγότερο από μια καλή μίζα για προμήθεια του δημόσιου. Έντεκα νησάκια μας είναι στο σφυρί στη σελίδα http://www.privateislandsonline.com/greece.htm

Ποιανού είναι; Ποιος τα πουλάει μωρέ; Άντε να πουλήσουν και εμάς για να ξεχρεώσουν το ΔΝΤ.

Και αυτό που με τρελαίνει περισσότερο είναι το αν αυτή είναι μόνο η αρχή. Μας σκίζουν στην εφορία, μετά μας παίρνουν ότι έμεινε με τον τζόγο, πουλάμε και 200 -300 από τα 2.000 νησιά που έχουμε και ξεχρεώσαμε το μπουγιουρντί που μας επέβαλαν με τα ταμεία τους και τις τρόικες.

Είναι normal αυτό ρε παιδιά και εγώ είμαι ο ανώμαλος που μου έκανε τόση εντύπωση; Βοηθάτε γιατί θα χάσω και αυτό το λίγο που είχα.

Γ.Μ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 16/07/2010 16:13:41

    Αν δεν κάνω λάθος εδώ και δεκαετίες γίνονται αγοραπωλησίες μικρών νησίδων, πλην περιοχών που βρίσκονται σε παραμεθόριες περιοχές.

    Και βλέποντας τη σελίδα είδα ότι πωλούνται και σε άλλες περιοχές του κόσμου.

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 16/07/2010 16:15:43

    Αν δεν είναι απάτη (που δεν αποκλείεται, την εταιρία που πουλάει τα νησιά φαίνεται να την έχουν κάτι πιτσιρικάδες, αν πας στην ιστοσελίδα τους, πολύ πιτσιρικάδες για τέτοια δουλειά), τότε πρόκειται για εξωφρενικό σκάνδαλο, δεν ξέρουμε ποιο να πρωτομετρήσουμε πια.

    Η κυβέρνηση είναι υποχρεωμένη να διαψεύσει ή να επιβεβαιώσει.

  3. lornion avatar
    lornion 16/07/2010 16:38:37

    σάλεψε ο νούς όταν βλέπεις αναγνώσματα σχετικά με την πώληση των νησιών και των βράχων μας. Είναι εγκλημα κατα της ακεραιότητος της χώρας που δεν πρέπει να διαπραχτεί. Με την νοοτροπία αυτή θα ξεπουληθούν όλα και μετά θα ψαχνόμαστε για ταυτότητα. Δύσκολους καιρούς περνούν ολα τα εθνη μα εχουν μια καρτερική αξιοπρέπεια να ξεπερνούν τις δυσκολίες.Ας υπομένουμε και άς πολεμούμε με τα μέσα πούχουμε τους κακούς χρόνους. Αυτά παθαίνει ενας λαός σαν ανεβάζει στην εξουσία σαλτιμπάκους της πολιτικής .

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/07/2010 16:43:37

    ΕΥΓΕ ΦΑΚΤΟΡΧ ΠΟΥ ΣΥΝΤΗΡΕΙΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΛΟΙΔΩΡΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗ ΕΞΑΙΡΕΤΕΟΥΣ ΟΤΑΝ ΕΣΥ ΠΡΩΤΟΣ ΤΟ ΕΒΓΑΛΕΣ!!

  5. undercover gpr avatar
    undercover gpr 16/07/2010 16:53:17

    Από πότε πουλιούνται αυτά τα νησιά και ποιος είναι ο ιδιοκτήτης ξέρουμε ή δεν έχει σημασία ?

  6. Greco avatar
    Greco 16/07/2010 16:54:50

    βασικα αυτο που εννουσαν οι γερμανοι με το να πουλησουμε νησια,εννουσαν μικρα νησακια ακατοικητα ,οπως ο σκορπιος που πουληθηκε στον ωναση τη δεκαετια του 60--φυσικα για παραμεθοριες περιοχες ισως υπαρχει αλλο νομικο καθεστως

    απλα τα ελληνικα μμε αφησαν να εννοειται για τον μεσο ελλην τηλεορασοπληκτο οτι μπορουμε να πουλησουμε τη μυκονο,τη λεσβο...για λογους ιντριγκας με τη γερμανια

  7. Γιάννης avatar
    Γιάννης 16/07/2010 18:20:32

    απάντησες μόνος σου μεγάλε

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/07/2010 19:22:25

    Εαν ειναι ιδιωτικα τι μας αφορα?? Εαν ειναι περιουσια του Δημοσιου μας αφορα.

    ΠΠ

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/07/2010 19:23:29

    Στην πρωτη περιπτωση μας αφορα ΜΟΝΟ εαν ιδιωτες τα εχουν σε υπερακτιες και δεν πληρωνουν-σουν φορο !!!

    ΠΠ

    • undercover gpr avatar
      undercover gpr @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/07/2010 20:21:02

      Γατόνι ΠΠ!

  10. ataktos avatar
    ataktos 16/07/2010 19:37:58

    θυμάστε την πρόσφατη παρέμβαση ΣΔΟΕ στην Ικαρία ...

  11. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 16/07/2010 20:00:25

    Ρε παιδιά, η είδηση είναι μη είδηση. Ιδιωτικά είναι και βρίσκονται χρόνια στο σφυρί.

    • Mike avatar
      Mike @ Γιάννης Σ. 16/07/2010 21:21:13

      Ακριβως ετσι ειναι..Τα νησια ειναι ιδιωτικα και πωλουνται εδω και τουλαχιστον μια πενταετια.

      Δεν νομιζω οτι υπαρχει θεμα.

  12. Ιππολάριος avatar
    Ιππολάριος 16/07/2010 23:05:11

    Εχει δίκιο ο Γιάννης Σ. και ο Mike
    Τα έχω δει και εγώ εδώ και μία 5-αετία να πολούνται.
    Δεν είναι τωρινές οι πωλήσεις.

  13. sceptic avatar
    sceptic 17/07/2010 11:57:44

    Λίγο άσχετο με το θέμα ,αλλά γιατί δεν λέει κανείς τίποτα ότι αυτήν την ώρα το Πίρι Ρέις κάνει έρευνες ΜΕΣΑ στην Ελληνική υφαλοκρηπίδα;Αυτό δεν είναι αρκετά σοβαρό για να ασχοληθεί κάποιος;

    • Dimi avatar
      Dimi @ sceptic 17/07/2010 12:20:15

      @ sceptic
      Καθόλου άσχετο. «Η Ψεύτικη Ελληνική Κρίση». Απόσπασμα από την Ομιλία του Κυπρίου ιερομονάχου πατέρα Σάββα Αχιλλέως, το 1996:

      ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ

      Απεφάσισαν και είπαν: “Θα δοθεί το μισόν Αιγαίον εις τους Τούρκους.»

      Προς τα εκεί οδηγούν την Ελλάδα, γιά να την αιματοκυλίσουν, διότι δεν θέλουν
      η Ελλάδα να είναι ισχυρή πάνω στον κόσμο. Αυτό το ζητεί ο Αντίχριστος.

      Ξεύρετε αδελφοί μου ότι, εκείνον το Αιγαίον είναι γεμάτο από πετρέλαιο.
      Είναι θάλασσα από πετρέλαιον!

      Διατί δεν εκινήθη ένας από αυτούς, να βγάλει αυτόν τον πλούτον έξω;
      Διότι, δεν αφήνουν αυτοί, «οι μεγάλοι».

      Εάν η Ελλάς, φέρει εις την επιφάνειαν αυτόν τον πλούτον, θα γίνει πανίσχυρη
      και πάλι!

      Δι’αυτό, αυτοί, «απεφάσισαν» να δώσουν το μισόν Αιγαίον εις τους Τούρκους,
      διά να μην μεγαλώσει η Ελλάδα.

      Εις την Θάσον, βλέπετε εκείνο το πετρέλαιον το οποίον βγήκε; εκάθησεν σάν καρφί μεσ’τα μάτια της Παγκόσμιας Νέας Τάξης των Αμερικανών.

      Η Κεφαλλονιά, είναι γεμάτη από πετρέλαιο.. Βγήκεν στην επιφάνεια.. το έκλεισαν..
      Δεν αφήνουν «οι μεγάλοι»..

      Και πολλά άλλα τα οποία εγράφησαν εις τάς εφημερίδας αδελφοί μου, και ποιός τα γνωρίζει;; Ποιός τα ξεύρει;;..

      O Κόσμος Κοιμάται τον Υπνον της Αδιαφορίας!»
      *

      Iδού, η Επιτομή του Ψεύδους: «Πετρέλαιο δεν έχουμε στην Ελλάδα» http://bit.ly/9PQN0K
      (Προσέξτε τις εκφράσεις προσώπου του και το χαρακτηριστικό πιάσιμο
      της μύτης του, καθώς ψεύδεται)!.


      Πετρέλαιο Εχουμε! Και Πάρα Πολύ Μάλιστα!
      Η Ελλάδα Είναι Γεμάτη Πετρέλαιο!

      Επίσης, Εχουμε...
      ΙΧΩΡ !

      «Στον ΙΧΩΡ γίνεται αναφορά απο αρκετούς Αρχαίους Έλληνες Φιλοσόφους,
      Σοφούς και Επιστήμονες, με σημαντικότερους τον Όμηρο, τον Πλάτωνα,
      και τον Ιουλιανό.

      Η ουσία ΙΧΩΡ (ή Ιγώρ) λέγεται ότι είναι η ουσία που κυκλοφορούσε
      στο αίμα των Ελλήνων Θεών και ξεχώριζαν από τους κοινούς θνητούς.

      Γράφει ο Όμηρος.
      «ρέε δ’ άμβροτον Αίμα Θείο, Ιχώρ, οις περ τε ρέει μαχάρεσση Θεοίσιν».
      (Ιλιάς Ε 340 και Οδύσσεια 405).

      Κατά τον Πλάτωνα «Ο Ιχώρ», το υγρόν, ο ορός του αίματος είναι απαλός
      της μαύρης και της οξείας χολής είναι δριμύς, όταν αναμειγνύεται ένεκα
      θερμότητας με αλμυρά συστατικά, τότε το ονομάζουμε οξύ φλέγμα».
      (Πλάτων, Τίμαιος, 39, 3).

      Κατά την άποψη των Φιλοσόφων και αρκετών Ελλήνων Σοφών και
      Ανθρώπων του Πνεύματος, πιστεύεται ότι ο ΙΧΩΡ είναι Αθάνατη,
      Αφθαρτη Ουσία και δεν υπόκειται στούς νόμους σύνθεσης και αποσύνθεσης.

      Είναι η Ουσία που έρεε στο αίμα των Ολύμπιων Θεών και ρέει στο αίμα
      των Πυροφόρων Ελλήνων.

      Είναι η Ουσία που ενεργοποιείται από την ακτινοβολία του Σείριου
      και αφυπνίζει όσους έχουν Ελληνικά Γονίδια.

      Η Ελληνική Μυθολογία με αναφορά της στον Γίγαντα Τάλω γράφει οτι
      στο αίμα του κυκλοφορούσε ο ΙΧΩΡ. Ο Θείος ΙΧΩΡ του παρείχε την ιδιότητα
      να πυρακτώνεται και να έχει τεράστιες δυνάμεις!

      Ο Πυροφόρος Έλληνας είναι πλέον κάτοικος του Πλανήτη!!!

      Πρίν μερικά χρόνια, οι Γερμανοί βρήκαν τα συντρίμια ενός ιπτάμενου δίσκου
      και σε ένα από τα κομμάτια του ήταν γραμμένη με Αρχαιοελληνική γραφή,
      η λέξη «ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ».

      Μα και σε άλλες αναφορές λέγεται, ότι πολλά απο τα ιπτάμενα αντικείμενα
      (UFOs) φέρουν το γράμμα «Ε».

      Αν όλα αυτά είναι αλήθεια, ενισχύεται η άποψη ότι οι Έλληνες είναι
      παιδιά των Ανρομείδειων που κατοίκοισαν τον Σείριο και κατόπιν την Γή.
      Επέλεξαν σαν χώρο διαμονής την σημερινή ΕΛΛΑΔΑ που την ονόμασαν
      τότε ΣΕΛΑΣ, ΗΕΛΛΑΣ ή ΕΛΛΑΣ.

      Αυτό χρονολογείται 30.000 περίπου και πλέον χρόνια.
      Υπό αυτήν την πραγματικότητα οι Έλληνες δεν είναι απόγονοι
      των ανύπαρκτων Ινδοευρωπαίων, όπως υποστηρίζουν οι σιωνιστές.

      Η αλήθεια αποκρύπτεται εσκεμμένα.

      Τελευταία Γάλλοι βιολόγοι αποφάνθηκαν ότι στο D.N.A των Ελλήνων
      υπάρχουν κάποια χρωματοσώματα που τους καθιστούν διαφορετικούς.

      Ο ΙΧΩΡ ! μεταδίδεται από τον άνδρα.

      Κάτω από αυτές τις συνθήκες, εύκολα νομίζω πως μπορούμε
      να κατανοήσουμε σε τι οφείλεται το μένος κατά των Ελλήνων.

      Εύκολα μπορούμε να κατανοήσουμε την αγωνία τους να δημιουργήσουν
      μέσω της γεννετικής το νέο είδος.

      Ενα είδος που θα υποτάσσεται στα σχέδια τους.
      Προσπαθούν να υποκαταστήσουν τον ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ !

      Ας τους λυπηθεί.

      Εύκολα μπορούμε να κατανοήσουμε γιατί ο Ελληνας είναι στο στόχαστρο
      της "παγκοσμιοποίησης".

      Εύκολα μπορούμε να κατανοήσουμε γιατί προσπαθούν 2.000 χρόνια και πλέον
      τις προσμείξεις, την διάβρωση και την αφομοίωση του.

      ΑΔΙΚΑ ΟΜΩΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΔΙΚΑ ΜΑΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΝ.

      ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΙΧΩΡ ! ΕΙΝΑΙ ΟΥΣΙΑ ΑΝΑΛΕΙΩΤΗ ΑΥΘΑΡΤΗ ΚΑΙ ΑΘΑΝΑΤΗ!»


      Source: astro.forumup: “Tι Είναι O ΙΧΩΡ” Πέμπτη, Ιούνιος 07, 2007 10:37 am

  14. tsechos avatar
    tsechos 17/07/2010 19:49:08

    Προειδοποίηση προς όποιους κυρίους θέλουν να αγοράσουν νησιά. Όταν ο λαός θα τα πάρει πίσω σαν εθνική λαική περιουσία δεν θα πάρουν φράγκο αποζημίωση.

  15. kris avatar
    kris 17/07/2010 20:11:34

    κάποια νησιά χαρακτηρίστηκαν βραχονησίδες από το Ελληνικό κράτος και πουλήθηκαν σε χαμηλές τιμές μεταξύ των αγοραστών υπάρχουν και πρώην πολιτικοί.
    αφορμή για το ξεπουλημα ήταν η δυσκολία υπεράσπισης κάποιων συγκεκριμένων νησιά-βραχονησίδων από τους τούρκους