#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/01/2013 08:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πωλούνται δυο πανέμορφα νησάκια δίπλα στην Τουρκία !



Η καταχώρηση :

Σχετικά με τα «Τοκμάκια»

Τα νησιά βρίσκονται στα ανοικτά των ακτών της Λέσβου, στο Αιγαίο, κοντά στην Τουρκία. Έχουν ωραίες αμμώδεις παραλίες που περιβάλλονται από εντυπωσιακά γαλάζια νερά για τα οποία η περιοχή είναι διάσημη. Τα «Τοκμάκια» βρίσκονται σε ιδανική τοποθεσία για τουριστική ανάπτυξη λόγω της εγγύτητάς τους με τη Λέσβο και τα Δωδεκάνησα.

Το νησιωτικό σύμπλεγμα Δωδεκάνησα είναι διάσημος τουριστικός προορισμός λόγω της φυσικής ομορφιάς και της μεγάλης ιστορίας και περιλαμβάνει το δημοφιλές νησί της Ρόδου, το νησί των ιπποτών όπως λέγεται, την Κω, τη Χίο και τη Μυτιλήνη.

(Σ.Σ. Προκειμένου να πουλήσουν η Χίος και Μυτιλήνη πάνε στα Δωδεκάνησα, αλλά δεν βαριέστε, ο πελάτης έχει πάντα δίκιο…)

Τα «Τοκμάκια» βρίσκονται κοντά στο αεροδρόμιο της Λέσβου και υπάρχουν οικοδομικές άδειες για ανέγερση ξενοδοχείου. Όμορφες παραλίες, ωραία υψώματα και η εγγύτητα τόσο με την Ελλάδα όσο και την Τουρκία κάνουν τα νησάκια ιδανική επενδυτική ευκαιρία.

Για να μάθετε περισσότερα σχετικά …

http://www.privateislandsonline.com/islands/tokmakia-island

Κατά το lesbosnews  μέχρι σήμερα, τα νησάκια ενοικιάζονταν από τους ιδιοκτήτες τους, σε βοσκούς

Προφήτης

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. George avatar
    George 22/01/2013 08:47:36

    "The island of Tomakia is located off the coast of Lesbos near Turkey !!!!! in the Aegean Sea"

    Να μη σώσουν να πάρουν ούτε δραχμή. Άντε τώρα. Και ποιοι είναι οι ιδιοκτήτες; Και πως τα απέκτησαν;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ George 22/01/2013 09:30:37

      Iσως με καποιο βυζαντινο χρυσοβουλο οπως η μονη Βατοπαιδιου ή με καποιο φιρμανι σουλτανου.

  2. Νεστωρίδης avatar
    Νεστωρίδης 22/01/2013 09:24:03

    αν κάνουν χρήση του ανόητου εθιμικού νόμου περί χρησικτησίας πρέπει να αλλάζουν ιδιοκτήτες τα νησάκια κάθε 20 χρόνια και να ανήκουν σε βοσκούς.

    • Frost avatar
      Frost @ Νεστωρίδης 22/01/2013 09:33:34

      Δεν είναι ανόητος, δεν είναι εθιμικός (άλλωστε δεν υπάρχει εθιμικός νόμος) και δε χωρεί χρησικτησία έναντι του δημοσίου.

      • Vee avatar
        Vee @ Frost 23/01/2013 01:30:44

        Συμφωνώ σε όλα, εκτός από το ότι ο νόμος περί χρησικτησίας δεν είναι ανόητος. Είναι απίστευτα και μεγαλειωδώς ανόητος και τριτοκοσμικός!

  3. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 22/01/2013 09:52:22

    Άν δεν κάνω λάθος τα νησιά προστατεύονται απο ειδικό νομό ευρωπαϊκής ένωσης κάτι σαν εθνικού δρυμού ή κάτι τέτοιου κ´ συνεπώς δεν μπορεί να χτιστεί κανένα ξενοδοχείο

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Διηνεκης 22/01/2013 11:51:21

      Ισως η λύση είναι αυτή ακριβώς.Να χτιστεί κάτι..ενα ξενοδοχείο αρχικά,ενα εκκλησάκι με δύο σημαίες να κυματίζουν ελληνική-βυζάντιο στη συνεχεια...!

  4. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 22/01/2013 10:08:06

    Να ελεγχθεί το ιδιοκτησιακό καθεστώς όλων των "ιδιωτικών" νησιών.

    Δεν είναι ούτε ένα ούτε δύο. Είναι ΠΟΛΛΑ.

    Αλλά, ακόμα κι αν είναι εντελώς "καθαροί" οι τίτλοι (που αμφιβάλλω!)
    Κληρονομιές είναι? Από ποιόν? Πληρώθηκαν φόροι? Σε τί ύψος?
    ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΤΟ ΥΨΟΣ ΦΟΡΩΝ κληρονομιάς και μεταβίβασης, στην πραγματική αξία και την εμπορική αξία που ζητάνε οι πωλητές? Η φορολογήθηκε σαν αγροτεμάχιο, άγονη γή, ΜΗΔΕΝΙΚΗΣ αξίας?

  5. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 22/01/2013 10:53:05

    Ποιοί τά νοίκιαζαν μέχρι τῶρα σέ βοσκούς καί πόσα λεφτά ἔπαιρναν;
    Ἐν ὁλίγοις,ποιοί εἶναι οἱ ἰδιοκτῆτες τους πού τά πουλᾶνε κιόλας τῶρα;

  6. Nik avatar
    Nik 22/01/2013 12:19:19

    Τι έγινε ο νόμος Σηφουνάκη για τα ακατοίκητα νησιά όπου απαγορευόταν ακόμη και η διανυκτέρευση για ΕΛΛΗΝΕΣ κυνηγούς και ψαροτουφεκάδες; Η μήπως εκείνος ο νόμος ήταν το προοίμιο αυτής της ξεφτίλας; Που είναι η Ελληνική (;) Ορνιθολογική Εταιρεία να σηκώσει παντιέρα αφόυ τα νησιά είναι καταφύγια μεταναστευτικών πτηνών; Χρόνια προλειαινόταν το έδαφος με δήθεν οικολογικά επιχειρήματα και εκδίωξη των Ελλήνων από τα ακατοίκητα νησιά για να μπούμε σε φάση ξεπουλήματος και δεν υπάρχει δικαιολογία περί άγνοιας κλπ, διότι αυτά γράφτηκαν στον τύπο.

  7. DebbyTant avatar
    DebbyTant 22/01/2013 12:38:56

    Του Σαρον δεν ειναι του ροτσιλντ οχι
    τινος ναναι?

  8. M.Γ avatar
    M.Γ 22/01/2013 14:18:21

    Στη Λεσβο, προκειμενου να μεταβιβασεις ή να αγορασεις ενα ακινητο πρεπει να παρεις ειδικη αδεια απο την νομαρχια γιατι προκειται για παραμεθοριο περιοχη. Πως ειναι δυνατον λοιπον να πουληθουν ελληνικα νησια που βρισκονται στα ελληνικα συνορα σε ξενους ;

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ M.Γ 22/01/2013 15:41:19

      Καταργήθηκε ο νόμος, εισηγητής ήταν ο Δένδιας

      • Geros avatar
        Geros @ Προφήτης 22/01/2013 21:42:38

        Ναι αγαπητή Μάνια , μερικοί θέλουν να πουλήσουν το εν λόγω κτίριο , ενώ ξέρουμε τι θα γίνει αν το πουλήσουν. Έχω έγκυρες πληροφορίες ότι αν πουληθεί (σε Τούρκους φυσικά) θα έρθουν Τουρκικά ελικόπτερα , θα το σηκώσουν και θα το πάνε στην Άγκυρα!
        Και μετά θα μας κάνουν οι Τούρκοι ζήλια ψώρα !
        Αλλά και σε Έλληνες να το πουλήσουν πάλι αγαπητή Μάνια δεν γλιτώνουμε την ξεφτίλα , γιατί οι Έλληνες επενδυτες θα μολύνουν το κτίριο (και για αυτό έχω αποκλειστικές πληροφορίες) με το σίχαμα που το λένε "ιδιωτικό συμφέρον"! Μπλιαχχχ !!!
        Ενώ τώρα όλα είναι μια χαρά , κάθε μέρα εγώ και εσύ εκεί μέσα πίναμε τον καφέ μας , κάναμε βαφτίσια στα εγγόνια μας , τρώγαμε με τους φίλους μας .... το χαιρόμασταν. Έτσι???

  9. Ελπιδοφορος avatar
    Ελπιδοφορος 22/01/2013 17:37:37

    Άλλο πράγμα οι επιχειρήσεις, άλλο η ενοικίαση και ΑΛΛΟ τα Ελληνικά νησιά και μάλιστα δίπλα στην Τουρκιά.

    Αντί να κλαψουρίζουμε θα είναι καλλίτερα να προτείνουμε στον Σαμαρά να τα αγοράσει το Ελληνικό δημόσιο έστω και με έρανο.

    Είμαι σίγουρος ότι θα δώσουμε όλοι οι ΕΛΛΗΝΕΣ ότι μπορούμε και θα τους αποδείξουμε ότι η Ελλάδα ΔΕΝ ΠΩΛΕΙΤΑΙ.