#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/01/2009 15:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πωλητής Αλμανάκ

«Πιστεύετε ότι θα είναι ευτυχισμένος ο νέος χρόνος;"

«Ω, πεφωτισμένε, Ναι, οπωσδήποτε».

«Όπως ο προηγούμενος;»

«Πιο πολύ, πιο πολύ!»

«Όπως και κείνος ο άλλος, τότε;»

«Πιο πολύ, πολύ πιο πολύ!»

«Μα πως, ποιος απ όλους; Δεν θα σας άρεσε κι ο νέος χρόνος να είναι κάποιος, απ' αυτούς του τελευταίους;»

«Όχι Κύριε, όχι δεν θα μου άρεσε!»

«Σε ποιο απ' όλα απ' όσα μέχρι τώρα ζήσατε θα θέλατε να μοιάζει;"

«Δεν ξέρω να σας πω Κύριε, δεν θα μπορούσα ν' απαντήσω»

Giacomo Leopardi (Operette morali)

Το 2008, ειλικρινά όταν το πρωτοσυνάντησα μου φαινόταν χάλια. Χάλια σας λέω. Τώρα δεν μου φαίνεται και τόσο κακό, μπροστά σ΄ αυτά που θα πάθουμε το 2009.

Για την Ελλάδα εύχομαι να μπει σ' ένα μίξερ με φυγόκεντρο 90στροφών, ούτως ώστε να ξεκολλήσουν από πάνω της, τα  διασταυρωμένα και μεταλλαγμένα παράσιτα σκουριάς, συντηρητισμού, νεοπλουτισμού, ίντριγκας και ο από πολύ καιρό επικρατών ξερολισμός  αλλά και οι ναρκισσιστικές κλίκες, που αυτοθαυμάζονται στο καθρεφτάκι του Χάμερ τους.

Τι άλλο να σας ευχηθώ;  Να έχετε ερωτικά προβλήματα!

Πολύ καλύτερα από το να γίνετε «νεόφτωχοι»!

Και περισσότερο χιούμορ,  μοναδικό αντίδοτο στην ανοησία που μας περιβάλει.

Να είναι το 2009 πιο ειρωνικό, απρόβλεπτο, γεμάτο θάρρος, ερωτογενές, και περιπετειώδες.

Στην αγκαλιά του καθένα όποιον φαντασιώνεται κι όποιον πιστεύει ότι του αξίζει.

Ας είναι κι ο Ντι Κάπριο κι η Αντζολίνα Τζολί. Δεν μας χαλάει.

Στη δική μου... ο γάτος μου. Κι η οικογένειά μου, μικρή είναι και χωράει.

Ό,τι  κι όποιος σας καταδυναστεύει γράψτε το (εδώ) και γράψτε τον.

Όσον μ' αφορά, απεχθάνομαι τόσο τον προγραμματισμό όσο και τις προτάσεις κι απόψε το βράδυ θα είμαι ...κάπου στο Λουτράκι....τρελαίνομαι να βλέπω τα πλοία να περνάνε τον Ισθμό. Το Καζίνο το μισώ. Το μισώ σας λέω.

Ιδίως όταν δεν έχω λεφτά να παίξω.

Ευχές από καρδιάς. Σε όλους.

Πανέξυπνη

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 01/01/2009 15:38:15

    Τι ομορφο γραψιμο.Ερωτικα προβληματα και νεοφτωχοι τι σου λεει?Αλλα δεν βαριεσαι,χειμωνας παλι χειμωνας και μετα ξαφνικα ερχεται η ανοιξη εκει που δεν περιμενεις.Με ενα γυρισμα του κεφαλιου.

  2. none avatar
    none 01/01/2009 15:53:22

    Τους δήθεν φίλους και συνοδοιπόρους, που χαμογελούν,παραμονεύουν και προδίδουν εν τέλει, πως τους διαχειρίζεσαι εν όψει νέας χρονιάς;

  3. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 01/01/2009 16:03:06

    And if I pray, the only prayer
    That moves my lips for me
    Is—"Leave the heart that now I bear,
    And give me liberty."

    Emily Bronte (1818-1848)

    Πολλα Φιλια και Πολυ Καλη Χρονια να εχεις !

    ΠΠ

  4. Οργή avatar
    Οργή 01/01/2009 16:03:12

    Τους δήθεν φίλους και συνοδοιπόρους τους χαμογελάς, παραμονεύεις και φεύγεις πριν σε προδώσουν :))))
    Άμα είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου γνωρίζεις και την ποιότητα των 'φιλων' γιατί τελικά την αλήθεια μας όλοι την ξέρουμε άμα κάνουμε τον κόπο να την δούμε.
    Με λίγα λόγια ήδη τους ξέρεις καμπανακια πάντα χτυπάνε αλλο αν δεν δίνεις σημασία ε?

  5. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 01/01/2009 16:17:44

    @DonaE

    Σ’ ευχαριστώ .
    Φτάνει η άνοιξη να μην είναι μισερή (όπως τα μσίρια…).
    Υγεία και καλή σου χρονιά.

    @None,

    ….οι «δήθεν» όπως το λες «δήθεν» είναι. Ούτε φίλοι ούτε συνοδοιπόροι. Κινέζικη Imitation. Και προτιμώ ένα φθηνό αυθεντικό από ένα «δήθεν».
    Και δεν τους διαχειρίζομαι δεν αξίζει τον κόπο να μπω σε τέτοια διαδικασία, ιδιαίτερα εν όψει της νέας χρονιάς.
    Χρόνια σου πολλά

  6. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 01/01/2009 16:21:13

    @Πόρτα Πόρτα


    Να σαι καλά και συ κι η εξυπνάδα σου κι η τρυφεράδα σου.
    Χρόνια πολλά και υγεία σε σένα και την οκογένειά σου.

  7. donaE avatar
    donaE 01/01/2009 16:47:19

    @6 Πανέξυπνη μσιρια?

  8. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 01/01/2009 17:04:03

    ΟΡΓΗ

    σωστός, αλλά να καμμιά φορά δεν προλαβαίνεις να φύγεις γρήγορα...

  9. fantomas avatar
    fantomas 01/01/2009 17:46:42

    ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΗΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΛΙΑ.....
    ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ .....
    ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ, ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΚΑΝΟΥΜΕ!!!

    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ
    ΠΑΝΕΞΥΠΝΗ

  10. ataktos avatar
    ataktos 01/01/2009 18:16:42

    donaE- A ka lubiel wszystkie 4 pory roku
    bo
    one przypominaja mi CIEBIE!!!

  11. donaE avatar
    donaE 01/01/2009 18:25:46

    Καλη χρονια ατακτε

  12. Γιώργος avatar
    Γιώργος 01/01/2009 19:22:42

    Χρόνια πολλά από το τοπικό γραφείο γιαουρτώματος πολιτικών.

  13. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 01/01/2009 21:08:00

    KATI AKOMA ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΜΑΝΑΚ

    Καιρός να αρχίσουμε να γυμναζόμαστε λιγάκι!
    Θυμηθείτε! Aσκηση = Υγεία


    1. Περπάτημα 12 μέτρα από καναπέ στο ψυγείο, άνοιγμα μπύρας και επιστροφή στον καναπέ: 2 θερμίδες.

    2. zapping 12 κανάλια την ώρα: 1 θερμίδα.

    3. Οδήγηση μέχρι το κοντινό μαγαζάκι για Doritos Τσιπς Γαριδάκια, Σοκοφρέττες, και φυσικά Κόκα Λάιτ: 4 θερμίδες.

    4. Σερφάρισμα στο δίκτυο για μια ώρα: 108 θερμίδες.

    5. Διάβασμα playboy - penthouse για 30 λεπτά: 39 θερμίδες
    (στην τουαλέτα προσθέτουμε άλλες 50 ή 500 εξαρτάται...)

    6. Σκαρφάλωμα και κατέβασμα από αιώρα :0.5 θερμίδες

    7. Τέντωμα από το κρεβάτι και πάτημα του snooze στο ξυπνητήρι για 8 φορές κάθε πρωί: 3 θερμίδες

    8. 6 λεπτά και 40" μάσημα κάθε μπριζόλα στου Τέλη: 36 θερμίδες.

    9. Άνοιγμα DVD κητείου και τοποθέτηση DVD στο player: 0.15 θερμίδες

    10. Ηλιοθεραπεία για 45 λεπτά, με 4 περιστροφές (περιλαμβάνει και 4 θερμίδες για πασάλειμμα αντηλιακού): 49 θερμίδες

    11. Μια ώρα βιντεοπαιχνίδια: 90 θερμίδες

    12. 30 λεπτά μάσημα τσίχλας: 12 θερμίδες

    13. Πάτημα σκουπιδιών στον κάδο της κουζίνας ώστε να μη χρειαστεί να τα κατεβάσουμε: 2.5 θερμίδες

    14. 3 ώρες ψώνια στο κέντρο: 414 θερμίδες (ΚΙΝΔΥΝΟΣ: Ρίσκο πραγματικής απώλειας θερμίδων).

    15. Τηλεφώνημα σε πιτσαρία από ημίκλινη θέση στον καναπέ: 3 θερμίδες.

    16. Χαΐδεμα κατοικίδιου επί 10λεπτο: 15 θερμίδες.

    17. 2' μπροστά στο φούρνο μικροκυμάτων φωνάζοντας "Aντε τελείωνε" κάθε 10": 2.5 θερμίδες

    18. Βρισίδι διαιτητή ποδοσφαίρου κάθε Κυριακή βράδυ: 0.9 θερμίδες/παιχνίδι.

    19. Ξεφύλλισμα εφημερίδας: 0.02 Θερμίδες / σελίδα (εκτός και αν είναι μεγάλου μήκους / αθλητική, οπότε: 0.04 θερμίδες / σελίδα)

    20. Ξύσιμο κοιλιάς για 10 λεπτά: 18 θερμίδες

    - Κεφάλι: 13 θερμίδες

    - Μούσι: 21 θερμίδες

    - Απόκρυφα: 14 θερμίδες

    - Μύτη: 11 θερμίδες

    - Αυτί: 5 θερμίδες (απλό), 9 θερμίδες (παρατεταμένο με κλειδί), 21 θερμίδες (με ανασήκωμα αγκώνα και έντονο τρεμόπαιγμα μικρού δακτύλου).

    21. Αναζήτηση σταθμού εν ώρα οδήγησης: 0.8 θερμίδες/10 ΜΗz

    22. Μούντζα+κίνηση αγανάκτησης στην μπροστινή ξανθιά που οδηγάει σαν κλώσα: 9 θερμίδες

    23. Πάτημα πεντάλ φρένου / συμπλέκτη / γκαζιού για Αθήνα-Θεσσαλονίκη: 120 θερμίδες

    - Πάτημα πεντάλ φρένου / συμπλέκτη / γκαζιού για Κηφισίας-Συγγρού: 320 θερμίδες

    24. Ξετύλιγμα αυγού Kinder: 0.3 θερμίδες

    - Συναρμολόγηση παιχνιδιού: 2 θερμίδες

    25. SMS 160 γραμμάτων: 2 θερμίδες/μήνυμα

    26. Έντονο χασμουρητό: 0.3 θερμίδες

    27. Κομπολόι-μπεγλέρι: 1 θερμίδα/ώρα

    ΤΩΡΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΣΑ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΕΟ ΧΡΟΝΟ

    ΠΕΛΙΑΣ

  14. none avatar
    none 01/01/2009 23:13:06

    Ένα καράβι παλιό, σαπιοκάραβο
    λύνει τους κάβους κι ανοίγει πανιά
    αφήνει πίσω στραβά και παράλογα
    σηκώνει άγκυρα για μακριά

    Θα ξημερώνουμε πάνω στη θάλασσα
    θα βγαίνει ο ήλιος να κάνει βουτιές
    ο παπαγάλος θα λέει "τους ξεφύγαμε"
    κι εμείς θα ψάχνουμε γι άλλες στεριές

    Άντε να λύσουμε, να ξεκινήσουμε ...

    Ένα καράβι παλιό, σαπιοκάραβο
    με κάτι ναύτες τρελούς πειρατές
    σηκώνει άγκυρα άγριο χάραμα
    υπάρχουν θέσεις, αν θέλεις, κενές

  15. De Profundis avatar
    De Profundis 02/01/2009 00:13:12

    @none

    αχ, βραδιάτικα!!!

  16. none avatar
    none 02/01/2009 00:33:35

    @De Profundis
    O oscar βραδιάτικα πρωτοχρονιάτικα θα ξεσηκωνόταν για ..ταξίδι!

  17. De Profundis avatar
    De Profundis 02/01/2009 07:10:00

    @none

    ..τα ταξίδια κοστίζουν, γι αυτό είπα αχ!
    και τα ναυάγια που τα πας!

  18. KaryID avatar
    KaryID 02/01/2009 12:01:42

    καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους.

  19. KaryID avatar
    KaryID 02/01/2009 12:05:19

    Καλημέρα σε όλους, θερμές ευχές στον εορτάζοντα που έχει φτιάξει αυτή την πολύ ωραία κατάσταση.
    Πιστεύω ότι έχει προτεραιότητα. Το σκεφτόμουν χτες το βράδι και τώρα το διαβάζω και αλλού.
    Μήπως πρέπει τα ελληνικά μπλογκ να οργανώσουν κάποιου είδους χρηματική βοήθεια ή αποστολή βοήθειας για τους τραυματίες; Κάθε μπλογκ καλεί τους αναγνώστες ή τους σχολιαστές του να προσφέρουν τον οβολό τους στο δικό του λογαριασμό που θα δημιουργηθεί σχετικά, μετά συγκεντρώνεται ένα ποσόν από όλα τα μπλογκ και γίνεται συνεννόηση για το πως θα φτάσει άμεσα εκεί που πρέπει να φτάσει ή για το που πρέπει να διατεθεί το ποσόν.
    Γιατί από ότι διαβάζω η τραγωδία δεν έχει τέλος εκεί.

  20. none avatar
    none 02/01/2009 13:20:24

    @17 De Profundis

    Ο καλός ο καπετάνιος στο...ναυάγιο φαίνεται!

  21. De Profundis avatar
    De Profundis 02/01/2009 13:29:45

    @20 none

    Συμφωνώ, πρέπει να μείνει ως το τέλος κι αφού οι άλλοι έχουν εγκαταλείψει.
    Και συνήθως το καράβι παρασέρνει τον καπετάνιο στο βυθό...όσο καλός και να είναι.

  22. none avatar
    none 02/01/2009 14:23:05

    @De profundis
    Τόση απαισιοδοξία, πρώτες μέρες του χρόνου, καταντά...πολυτέλεια!

  23. De Profundis avatar
    De Profundis 02/01/2009 14:33:25

    @none
    Πού, την είδες την απαισιοδοξία! Κάθε άλλο.

    Ίσα ίσα, όπως όλοι φαντάζομαι, έχω κι εγώ ήδη ξεκινήσει το ταξίδι μου στη νέα χρονιά.
    Και πολύ αισιόδοξα θα έλεγα.
    Περιέργως αισιόδοξα.

  24. none avatar
    none 02/01/2009 15:23:00

    @de profundis
    Ετσι μπράβο! Καλοτάξιδη χρονιά, λοιπόν!

    Άντε να λύσουμε, να ξεκινήσουμε …

  25. De Profundis avatar
    De Profundis 02/01/2009 15:27:06

    @none

    Άντε να λύσουμε, να ξεκινήσουμε …

    vai avanti

  26. De Profundis avatar
    De Profundis 03/01/2009 14:11:29

    ωχ, ξέχασα τα κλειδιά και γύρισα να τα πάρω...
    του παραδείσου ντε!!!!!!!!!