#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/07/2012 19:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πωλήθηκε η Αγροτική τράπεζα - Όλο το παρασκήνιο



Με την πώληση της Αγροτικής Τράπεζας στην Πειραιώς που ανακοινώθηκε πριν λίγο ξεκινά η νέα αναδιάρθρωση του τραπεζικού συστήματος, ενώ παράλληλα η κυβέρνηση σηματοδοτεί τη βούλησή της να προχωρήσει τις διαρθρωτικές αλλαγές.

Όπως ανακοίνωσε η Τράπεζα της Ελλάδας, απορροφάται το υγιές κομμάτι του τμήματος της Αγροτικής τράπεζας από την Πειραιώς, ενώ το «κακό» κομμάτι που περιλαμβάνει προβληματικά δάνεια περνούν σε εκκαθάριση.

Οι θέσεις εργασίας των υπαλλήλων της ΑΤΕ έχουν διασφαλιστεί όπως και το ότι δεν θα χρειαστεί να κλείσουν τα καταστήματα της ΑΤΕ, ενώ οι καταθέσεις περνούν όλες στη νέα ιδιοκτήτρια και διασφαλίζονται πλήρως.

Η άδεια της παλιάς τράπεζας ανακλήθηκε ενώ για τα δάνεια που δεν εξυπηρετούνται  και έχουν ενέχυρο αγροτική γη θα υπάρξει ειδική νομοθετική ρύθμιση.

Τώρα, στο παρασκήνιο της απόφασης, φαίνεται ότι υπήρξαν διαβεβαιώσεις ή πιέσεις και ο μέχρι πρότινος επικεφαλής της ΑΤΕ κ. Πανταλάκης που αντιδρούσε στην πώληση, βάζει νερό στο κρασί του…

Είτε γιατί έχουν ατονήσει τα πολιτικά επιχειρήματα ότι αν πωληθεί η ΑΤΕ θα πληγεί ο αγροτικός τομέας, (αφού τα δάνεια προς αγρότες είναι ελάχιστα) είτε γιατί το παιχνίδι του κ. Πανταλάκη με τον ΣΥΡΙΖΑ έγινε γνωστό, το θέμα είναι ότι οι σκόπελοι ξεπερνιούνται. Ίσως σ΄ αυτό βοηθήσει πιθανή αξιοποίηση του κ. Πανταλάκη από τον Σάλλα της Πειραιώς σε κάποια θέση στο νέο σχήμα.

H πολιτική παρέμβαση ΣΥΡΙΖΑ που ζητάει άμεσα την σύγκλιση των οικονομικών υποθέσεων της Βουλής για το ζήτημα της ΑΤΕ Bank δεν βοηθάει την προσπάθεια εξυγίανσης.

Είναι προφανές ότι τόσο η διοίκηση Πανταλάκη που αποσκίρτησε από το ΠΑΣΟΚ και πλέον διάκειται φιλικά προς τον ΣΥΡΙΖΑ όπως και ο ΣΕΑΤΕ που από ΠΑΣΟΚ έχει μετατραπεί σε ΣΥΡΙΖΑ θα προσπαθήσουν να φέρουν το ζήτημα της ΑΤΕ στην πολιτική αρένα.

Τα νούμερα όμως είναι αμείλικτα: Τα δάνεια προς τον αγροτικό τομέα είναι 2,196 δις ευρώ δηλαδή το 10% των συνολικών χορηγήσεων αλλά αν ληφθούν και τα δάνεια π.χ. στεγαστικά σε αγρότες φθάνουν τα 3,18 δις ευρώ σε σύνολο περίπου 20 δις ενώ οι καταθέσεις έχουν υποχωρήσει στα 14,3 δις ευρώ.

Η ΑΤΕ έχει περίπου 9307 εργαζομένους εκ των οποίων οι 5100 στον χρηματοοικονομικό τομέα. Οι θυγατρικές εταιρείες που δεν θα μεταβιβαστούν θα αξιοποιηθούν από το δημόσιο ως περιουσιακό στοιχείο.

Οδηγίες προς του δανειολήπτες, καταθέτες και μετόχους της τράπεζας

 Α. ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ

Χρωστάω ένα δάνειο στην ΑΤΕ. Τι πρέπει να κάνω;

Εφόσον το δάνειο εξυπηρετείται κανονικά, η σύμβασή σας έχει μεταφερθεί στην ανάδοχο τράπεζα, με τους ίδιους όρους που ίσχυαν μέχρι σήμερα και η αποπληρωμή του συνεχίζεται όπως και πριν. Αν όμως το δάνειο δεν είναι εξυπηρετούμενο, η πληρωμή του θα πραγματοποιείται στην υπό εκκαθάριση τράπεζα.

Ειδικότερα, καταναλωτικά δάνεια που είναι σε καθυστέρηση πάνω από 90 μέρες, στεγαστικά δάνεια που είναι σε καθυστέρηση πάνω από 180 μέρες, και αγροτικά δάνεια που είναι σε καθυστέρηση πάνω από 360 μέρες περιέρχονται στην υπό εκκαθάριση τράπεζα και παραμένουν απαιτητά. Για τα μη ενήμερα δάνεια με ενέχυρο αγροτική γη, που δεν θα μεταβιβαστούν στην Τράπεζα Πειραιώς, θα υπάρξει σύντομα ειδική νομοθετική μέριμνα.

Σε περίπτωση που δεν είστε σίγουροι εάν το δάνειο σας θεωρείται εξυπηρετούμενο και έχει περιέλθει στην ανάδοχο τράπεζα ή έχει μείνει στην υπό εκκαθάριση τράπεζα παρακαλούμε επικοινωνήστε με το κατάστημα από το οποίο εξυπηρετείστε συνήθως.

Έχω πάψει να εξυπηρετώ το καταναλωτικό μου δάνειο εδώ και πέντε μήνες. Τι θα γίνει;

Το δάνειό σας έχει περιέλθει στην υπό εκκαθάριση τράπεζα και παραμένει απαιτητό.

Τι γίνεται με το στεγαστικό μου δάνειο; Σε ποιον το χρωστάω;

Εφόσον το στεγαστικό δάνειό σας εξυπηρετείται κανονικά (δεν είναι σε καθυστέρηση για διάστημα μεγαλύτερο από 180 ημέρες σε καθυστέρηση) μεταφέρεται στην ανάδοχο τράπεζα με τους ίδιους όρους που ίσχυαν μέχρι σήμερα..

Εξυπηρετώ κανονικά το καταναλωτικό δάνειό μου. Αν χάσω τη δουλειά μου σε έξι μήνες και σταματήσω να πληρώνω σε ποιον θα χρωστάω;

Τα δάνεια που σήμερα είναι ενήμερα περιέρχονται στη ανάδοχο τράπεζα, ακόμα και αν προκύψει στο μέλλον πρόβλημα με την εξυπηρέτησή τους.

Τι γίνεται αν το μη εξυπηρετούμενο δάνειό μου περάσει στην εκκαθάριση; Με ποιον πρέπει να μιλήσω;

Θα γίνουν σχετικές ανακοινώσεις από τον εκκαθαριστή.

Τροποποιούνται οι όροι των υφιστάμενων δανείων;

Όχι. Παραμένουν οι ίδιοι μέχρι τη λήξη τους.

Τι γίνεται με τα αγροτικά δάνεια που δεν είναι ενήμερα και έχουν ως ενέχυρο αγροτική γη;

Για τα μη ενήμερα δάνεια με ενέχυρο αγροτική γη, που δεν θα μεταβιβαστούν στην Τράπεζα Πειραιώς, θα υπάρξει σύντομα ειδική νομοθετική μέριμνα.

                        8.        Τι θα γίνει με τα υποκαταστήματα της ΑΤΕ; Θα κλείσουν ή θα συνεχίσουν τη λειτουργία τους;

Όλα τα υποκαταστήματα της ΑΤΕ συνεχίζουν κανονικά τη λειτουργία τους.

Β. ΚΑΤΑΘΕΤΕΣ

Τι γίνεται με τις καταθέσεις μου στην ΑΤΕ; Είναι ασφαλείς;

Οι καταθέσεις όλων των πελατών, στο σύνολό τους, περιέρχονται στην ανάδοχο τράπεζα και είναι απολύτως ασφαλείς.

Θα μπορώ να χρησιμοποιώ την τραπεζική μου κάρτα και το δίκτυο της Αγροτικής και της αναδόχου τράπεζας για τις όποιες συναλλαγές μου;

Μπορείτε να συνεχίζετε να χρησιμοποιείτε κανονικά την κάρτα σας τόσο από τα ΑΤΜ της Αγροτικής, όσο και από τα ΑΤΜ των άλλων τραπεζών που μετέχουν στο σύστημα ΔΙΑΣ. Επιπλέον μπορείτε να εξυπηρετείστε για τις συναλλαγές σας τόσο από το δίκτυο καταστημάτων της Αγροτικής Τράπεζας όσο και της αναδόχου τράπεζας.

Ισχύουν οι παλιοί όροι για τις καταθέσεις και τα επιτόκια;

Ναι, ισχύουν οι υφιστάμενοι όροι. Ειδικώς για τις προθεσμιακές καταθέσεις, οι όροι ισχύουν μέχρι τη λήξη τους.

Είμαι συνταξιούχος και εισπράττω τη σύνταξή μου από την ΑΤΕ. Τι αλλάζει;

Τίποτα δεν αλλάζει. Η σύνταξή σας θα συνεχίσει να πιστώνεται κανονικά στον τραπεζικό σας λογαριασμό.

Την προσεχή εβδομάδα πρέπει να πάω στο κατάστημα της ΑΤΕ με το οποίο συνεργάζομαι για κάποιες δουλειές. Θα είναι το ίδιο; Θα είναι ανοικτό;

Φυσικά. Θα συνεχίσετε να συνεργάζεστε κανονικά με το υποκατάστημα της ΑΤΕ που σας εξυπηρετούσε.

Γ. ΠΕΛΑΤΕΣ & ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΘΥΓΑΤΡΙΚΩΝ

1.        Είμαι ασφαλισμένος (ασφάλεια υγείας) στην Αγροτική Ασφαλιστική. Ισχύει κανονικά το συμβόλαιό μου;

Το συμβόλαιό σας με την Αγροτική Ασφαλιστική ισχύει κανονικά και παρέχει την ίδια κάλυψη και τα ίδια προνόμια με πριν.

2.        Έχω ασφαλισμένο το ΙΧ μου στην Αγροτική Ασφαλιστική. Ισχύει το συμβόλαιό μου;

Το συμβόλαιό σας με την Αγροτική Ασφαλιστική ισχύει κανονικά.

3.        Πρέπει να πληρώσω ασφάλιστρα την επόμενη εβδομάδα. Μήπως να αλλάξω εταιρεία;

Η Αγροτική Ασφαλιστική μεταφέρθηκε στον όμιλο της αναδόχου τράπεζας και συνεχίζει κανονικά τις εργασίες της.

4.        Έχω πιστωτική κάρτα της ΑΤΕ. Συνεχίζει να ισχύει κανονικά;

Φυσικά. Η πιστωτική κάρτα σας συνεχίζει να ισχύει κανονικά με τους ίδιους όρους μέχρι τη λήξη της.

II. ΜΕΤΟΧΟΙ

Είχα λάβει μέρος στις ΑΜΚ της τράπεζας και έχω μετοχές της. Αξίζουν τίποτα; Μένει τίποτα από την εκκαθάριση;

Η άδεια της ΑΤΕ τράπεζας ανακλήθηκε και η τράπεζα τέθηκε σε εκκαθάριση. Από το προϊόν της εκκαθάρισης θα ικανοποιηθούν απαιτήσεις τρίτων κατά τη σειρά προτεραιότητας που ορίζει ο νόμος, με τελευταίες τις απαιτήσεις των παλαιών μετόχων.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 27/07/2012 19:36:52

    Άντε να ξεκουνάμε. Μπράβο

    • makis avatar
      makis @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 28/07/2012 00:01:20

      βέβαια αυτό λέω και εγω.... για τους οικονομικούς εισαγγελείς

    • κερας avatar
      κερας @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 28/07/2012 01:46:15

      Εσυ Μανωλη Μ. τι κερδισες που πηρε ο Σαλας την Αγροτικη και χαιρεσε?
      Οτι ναι . . . .

  2. Βασίλης Γκιώνης avatar
    Βασίλης Γκιώνης 27/07/2012 19:52:18

    Αυτό που θα ακολουθήσει την πώληση θα είναι πάλι ένα περίτρανο δείγμα "συνδικαλιστικίλας"...

  3. Crocodile avatar
    Crocodile 27/07/2012 19:59:02

    Τι πας και θυμάσαι... Λες μέσα στη συμφωνία να είναι και η διαγραφή τους; Μπααα...

    Επίσηςπόσο πουλήθηκε, θα μαθουμε;

    • madprof avatar
      madprof @ Crocodile 28/07/2012 04:16:46

      150-200 εκ. ευρώα, αφού δώσανε 500 εκ πρόσθετο κεφάλαιο (άρε Κοσκωτά πόσα έχεις διδάξει!) και θα πάρει από το ΤΧΣ άλλα 5.5 δις ευρώα!
      Δώσε και σε μένα μπάρμπα, ο νόμος δηλαδή το "Δίκαιο" που ισχύει στο Προτεκτοράτο!
      Άντε να δούμε πότε θα γίνει της Συρίας!

  4. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 27/07/2012 20:23:35

    "Όπως ανακοίνωσε η Τράπεζα της Ελλάδας, απορροφάται το υγιές κομμάτι του τμήματος της Αγροτικής τράπεζας από την Πειραιώς, ενώ το «κακό» κομμάτι που περιλαμβάνει προβληματικά δάνεια περνούν σε εκκαθάριση".

    Μήπως μπορούμε να έχουμε μία ιδέα, του τι ακριβώς σημαίνει...περνούν σε εκκαθάριση;

    • Ἀντρέας avatar
      Ἀντρέας @ ανώνυμος 27/07/2012 22:17:27

      εκκαθάριση σημαίνει κατασχέσεις

      • Iωάννης34 avatar
        Iωάννης34 @ Ἀντρέας 27/07/2012 22:56:31

        Οχι,Ανδρέα.Χάνεις το δίκιο σου με την αντικυβερνητική εμμονή.Αρκετά δάνεια θα τα διαπραγματευτεί το νέο αφεντικό,ποιον συμφέρει μια κατάσχεση;

        • ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
          ΧΡΗΣΤΟΣ @ Iωάννης34 29/07/2012 03:13:55

          ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΤΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΣΕ ΟΣΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΗΤΗ Η΄ΑΚΙΝΗΤΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ (ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ ΖΗΜΙΩΝ ΛΕΓΕΤΑΙ), ΕΙΤΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΞΩΔΙΚΟΣ ΔΙΑΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΕΙΤΕ ΝΕΟ ΔΑΝΕΙΟ - ΡΥΘΜΙΣΗ ΜΕ ΕΥΝΟΪΚΟΥΣ ΟΡΟΥΣ...

          ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΘΕΩΡΟΥΣΑΤΕ ΠΙΟ ΛΟΓΙΚΟ ΓΙΑ ΤΑ ΔΑΝΕΙΑ ΤΩΝ 200 ΔΙΣ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ;

  5. someone avatar
    someone 27/07/2012 20:25:30

    και εγω νομιζα πως η ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ βοηθαει τις ελληνικες τραπεζες γιατι εχουν προβλημα

  6. ε ρε μία διοικητική μεταρρύθμιση... avatar
    ε ρε μία διοικητική μεταρρύθμιση... 27/07/2012 20:30:48

    xarizontai

  7. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 27/07/2012 20:41:07

    Τα κόμματα, όμως, μπορούσαν ευχερώς να δανείζονται. Ή κάνω λάθος;

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 27/07/2012 20:47:33

    Απορίες:

    -Πρώτη φορά παγκοσμίως γίνεται πώληση χωρίς να ανακοινώνεται το αντίτιμο...
    -Η Τράπεζα Πειραιώς είναι ιδιωτική; Γιατί όχι μόνο για τις συγκεκριμένες αλλά για όλες τις "ιδιωτικές" αν απλά τις είχαμε αφήσει να κλείσουν πόσα δις θα ήταν λιγότερο το χρέος; Γιατί τόσα χρόνια έχουν χρήμα με εγγύηση του Δημοσίου επιβαρύνοντας το χρέος....βέβαια οι ξένοι οι κουτόφραγκοι απλά τις κρατικοποιούν ABN Royal Bank κλπ κλπ κλπ
    -Μήπως μπορεί κάποιος να μας πει πόσο είναι το καλό κομμάτι για να συγκρίνουμε με το αντίτιμο αν ανακοινωθεί;
    -Αν πάντως θέλουν να δώσουν και το ΤΤ ...θυσιάζομαι να το πάρω το καλό κομμάτι ....

    Ελλαδάρα για άλλη μια φορά.

    ΥΓ

    Γιατί δεν δημιουργείται ένας Τραπεζικός όμιλος - μια Τράπεζα με τα υγιή κομμάτια των Τραπεζικών Ιδρυμάτων προς εκποίηση που θα παραχωρηθεί σε ένα Εθνικό Ασφαλιστικό Ταμείο και θα γράψει και υπεραξίες και θα έχει έσοδα και θα μπορεί το 40% πχ να πωληθεί στο μέλλον; Δεν θα κερδίζαμε τα δεκαπλάσια;

    • ανώνυμος avatar
      ανώνυμος @ Ο Ιθαγενής 27/07/2012 21:19:43

      Με ποια ακριβώς χρήματα την αγόρασε;
      Θα περιμένω απάντηση, πως την εννοούν την εκκαθάριση.
      Επίσης τι θα γίνει με τα χρέη των κομμάτων.

      Φωνή βοώντος εν τη ερήμω...είσαι αγαπητέ Ιθαγενή, χρόνια τώρα.

      • Iωάννης34 avatar
        Iωάννης34 @ ανώνυμος 27/07/2012 23:00:30

        Χαίρομαι που επιτέλους δεν υπάρχουν σχόλια αντίθετα στην πώληση.Αρχίζουμε να βάζουμε μυαλό.
        Σχεδόν όλες οι επιφυλάξεις αναφέρονται στην προέλευση των χρημάτων και σωστά!
        Πρέπει να μας πουν αν τα χρήματα είναι αυτά της ανακεφαλαιοποίησης.Γιατί ό λόγος που τα πήραν ήταν για να τα φέρουν πίσω στην αγορά,όχι να κάνουν αγορές ανταγωνιστών

    • sawas avatar
      sawas @ Ο Ιθαγενής 27/07/2012 23:13:12

      Συνέχεια
      -έγινε δημόσια προσφορά και δεν το μάθαμε?
      -έγινε με απευθείας ανάθεση? Πάρε να χεις?
      -είναι νόμιμη η οδός αυτή?
      -άλλος ενδιαφερόμενος από το εξωτερικό δεν ήθελε αυτήν την προνομιακή μεταχείριση και αποτέλεσμα?

      Πολύ σκοτάδι βρε αδερφέ στην χώρα του νέου ήθους!!!!

  9. flou avatar
    flou 27/07/2012 21:22:23

    Επειδή θα βγουν πάλι διάφορα παπαγαλάκια καλοθελητές και θα κατηγορήσουν την κυβέρνηση ότι χαρίζει στην Πειραιώς του Σάλλα το υγιές κομμάτι της Αγροτικής, μόνον αυτό: Οι καταθέσεις μιας τράπεζας είναι οι υποχρεώσεις της άρα, δίνονται οι υποχρεώσεις της Αγροτικής ( καταθέσεις του κόσμου) και διασφαλίζονται. Αν δε γινόταν αυτό, κινδύνευαν οι καταθέτες να χάσουν τα λεφτά τους, γιατί η Αγροτική είναι μια προβληματική τράπεζα σύμφωνα με τους τελευταίους ελέγχους.. Και ταυτόχρονα σταματάει ο χορός της παραγωγής σκανδάλων του πασοκικού κράτους. Καιρός δεν είναι;

    • np_complete_problems avatar
      np_complete_problems @ flou 27/07/2012 21:51:08

      Με δεδομένο ότι οι "καταθέσεις του κόσμου" ΔΕΝ υπάρχουν πια στα ταμεία της τράπεζας - ποιός θα δώσει τα χρήματα που θα μεταφερθούν στην Πειραιώς ;
      Μα φυσικά το κράτος, δηλ εμείς ...
      Ετσι η Πειραιώς θα αυξήσει τα κεφάλαιά της - χωρίς κανένα κίνδυνο !!!
      Ελπίζω να μάθουμε σύντομα το "τίμημα" που θα πληρώσει η Πειραιώς και φυσικά από που θα βρει αυτά τα χρήματα.

    • ανώνυμος avatar
      ανώνυμος @ flou 27/07/2012 21:56:33

      Δηλαδή εννοείς ότι θα αναλάβει τις υποχρεώσεις, καταθέσεις, της ΑΤΕ χωρίς να μεταφέρει και τα αντίστοιχα ποσά στο 100%;
      Έχεις ακριβή εικόνα για την λογιστική κατάσταση της Πειραιώς, ή την αναφορά της Blackrock, που επιβεβαιώνουν την υγεία της κεφαλαιακής της επάρκειας;
      Γνωρίζεις σε τι ποσοστό ανέρχεται η μόχλευση των ιδίων κεφαλαίων της σε σχέση με τις υποχρεώσεις της, συμπεριλαμβανομένων και των κρατικών ομολόγων;
      Γνωρίζεις επακριβώς με τι ποσό θα ενισχυθεί υπό την εγγύηση του κράτους και με τι όρους;
      Εάν έχεις απαντήσεις στα ανωτέρω, καλό θα ήταν να τα μάθουμε και εμείς, ώστε να έχουμε μία πιο σφαιρική άποψη της "συναλλαγής".

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ flou 28/07/2012 11:51:50

      Μπα; Να χαθούν οι καταθέσεις;
      Δεν είναι εγγυημένες; Τις καταθέσεις κάθε ιδιωτικού μαγαζιού το ....δημόσιο χρέος δεν τις εγγυάται;

      Ξανά ρωτώ:

      Αντίτιμο;
      Πόσο είναι το "υγιές" κομμάτι να συγκριθεί με το "αντίτιμο"
      Η ακίνητη περιουσία της Αγροτικής ακόμα και με τις τωρινές αποτιμήσεις πόσα δις είναι;
      Γιατί η Αγροτική πχ είναι προβληματική και οι "ιδιωτικές" είναι υγιές; Που είναι η έκθεση του μαύρου βράχου για να γελάσουμε λίγο;
      Που είναι οι μετοχές για τις εγγυήσεις;
      Αν δεν είχε εγγυηθεί το Δημόσιο για να δανείζονται οι ιδιώτες πόσο είπαμε θα ήταν σήμερα το χρέος;

      Συγκεκριμένες απαντήσεις υπάρχουν φίλε flou;
      να σου θυμίσω ποιες Τράπεζες έχουν κρατικοποιηθεί στο εξωτερικό για να δούμε μεγέθη ABN Royal Bank DEXIA να συνεχίσω με τις ....Γερμανικές;

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 28/07/2012 11:54:14

        Αααα με την ίδια λογική το ΤΤ δεν πρέπει να πωληθεί ήταν από τα πρώτα στα τεστ όταν οι ιδιωτικές είχαν την βάση....που είναι η έκθεση του μαύρου Βράχου;

        ΥΓ

        ψάχνουν 3 δις μέχρι τέλος του χρόνου όταν το σώσιμο με αναδρομική ρύθμιση της Proton ήταν το 1/3....

  10. thouthou avatar
    thouthou 27/07/2012 21:37:26

    Τζακπότ!
    Τα κόμματα θα μπορέσουν επιτέλους υγιή να συνεχίσουν την πορεία τους...
    Ο πολυαγαπημένος Σάλας θα σωθεί...
    Η "διαφθορά" πλέον εκσυγχρονίζεται και γίνεται "μπίζνες"...
    Ένα μεγάλο κομμάτι αγοράς φεύγει από τον "αναξιοποίητο" ημιδημόσιο τομέα, και γίνεται, α, το είπαμε, μπίζνες....
    Το κράτος αποφάσισε ότι δεν έχει λεφτά να σώσει την Αγροτική, αλλά κάτσε, θα δανειστεί για να δώσει λεφτά να σώσει τον Σάλα να σώσει την Αγροτική;
    Ξέχασα, αυτό το ήθελε η τρόικα....
    Δηλαδή να σουμάρουμε: η Αγροτική ζούσε τα κόμματα, έκανε όλη την τραπεζική σαβουροδουλειά του κράτους που δεν ήθελαν να κάνουν οι άλλοι, έφαγε όλη την κοινωνική-αγροτική πολιτική, είχε ζημιογόνα καταστήματα σε όλη την ακριτική Ελλάδα, και με ένα στοιχειώδες συμμάζεμα έκανε καλύτερα νούμερα από τους "ιδιώτες"... Μετά ήρθε το psi, δηλαδή έχασε τα λεφτά από τα ομόλογα που το κράτος την διέταξε να πάρει! Και το κράτος την έκρινε "άχρηστη" και "αντισυστημική"...

    Μήπως το κράτος είναι άχρηστο και αντισυστημικό;;;;;;;;
    Να δώ πώς οι Χαρβαρντάδες θα κάνουν εφαρμογή πολιτικής από την Δευτέρα....

  11. xp avatar
    xp 27/07/2012 22:09:11

    Παιδιά μην μιλάτε πολύ για την υπόθεση ,θα σας επισκευθούν διάφοροι......

  12. xp avatar
    xp 27/07/2012 22:10:07

    Τα παιδιά του Ροιτερ ρωτήστε......

  13. akisenv avatar
    akisenv 27/07/2012 22:10:51

    θα ρωτησω αυτο που ρωτουν και αλλοι, με τι λεφτα "αγοραστηκε" η Αγροτικη;
    Σε ποιο τιμημα; Ποια ηταν η κινηση των μετοχων των δυο τραπεζικων ιδρυματων τις τελευταιες μερες στο Χ.Α; Αν η πειραιως ειχε τα ταμειακα διαθεσιμα για μια τετοια αγορα γιατι ανακεφαλαιοποιηθηκε; τι θα γινει με την υποθηκευμενη αγροτικη γη αλλα και τις υποδομες της Αγροτικης σε ολη την Ελλαδα; Ηταν συμφερουσα και προς ωφελεια του Ελληνικου δημοσιου η εξαγορα σε αυτη την χρονικη στιγμη και με τις σαφως υποτιμημενες αξιες που λογω της κρισης εχει η κινητη και ακινητη περιουσια της Αγροτικης;
    Και τελος επιστρεφω στο αρχικο και πολυ κρισιμο ερωτημα, απο την στιγμη που η Πειραιως χρηματοδοτειται απο το Ελληνικο δημοσιο και τα χρηματα των δυο δανειακων συμβασεων ποια ειναι η πηγη των κεφαλαιων για την "εξαγορα" αν δεν ειναι τα χρηματα απο το ταμειο χρηματοπιστωτικης σταθεροτητας, την εκτακτη οικονομικη βοηθεια των 27 δις προς τις τραπεζες το 2008 και τα 19 δις της προ μηνος ανακεφαλαιοποιησης;

  14. φαιδρα avatar
    φαιδρα 27/07/2012 22:14:49

    Η blackroc έγινε χρήματα του Ελληνα φορολογούμενου. Καλώ τον Οικονομικό Εισαγγελέα να παρέμβει και να δημοσιευτεί η λίστα.

  15. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 27/07/2012 22:24:16

    gone!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  16. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 27/07/2012 22:26:15

    Ωραίο κόλπο να σου αγοράσουν τη γη μέσα απο τα μη εξυπηρετούμενα δάνεια των αγροτών , και έρχεται και η πράσινη χρεοκοπημένη τράπεζα ΠΕΙΡΑΙΩΣ , και τα γεμίζει με φωτοβολταϊκά .
    Ας αρχίσουν οι χοροί.....

  17. Ἀντρέας avatar
    Ἀντρέας 27/07/2012 22:26:21

    Περίμενα να βοηθηθεί η Αγροτική. Είναι ειδική περίπτωση. Τα 'χε πεί ο Σαμαράς καθαρά πριν τις εκλογές. Συμφωνούσα μ αυτά που είχε πεί δυό μήνες πριν, προεκλογικά.

    Επίσης περίμενα να εκκαθαριστεί η Αγροτική όχι από μη εξυπηρετούμενα δάνεια αγροτών, αλλά απο τα ...ΤΡΩΚΤΙΚΑ του συστήματος ΠΑΣΟΚ που έτρωγαν δεκαετίες. Δε θα με πείραζε να δώ ...στοχευμένες απολύσεις εγκάθετων και αποδεδειγμένα αποτυχημένων τρωκτικών.

    Να μη σας πώ οτι περίμενα και καμιά επιστροφή μπόνους πίσω στο κράτος και κατηγορηθώ ως λαικιστής.

    • Ἀντρέας avatar
      Ἀντρέας @ Ἀντρέας 27/07/2012 22:28:15

      Εν πάσει περιπτώσει αυτό που δεν περίμενα να δώ, είναι το ίδιο ένοχο οικονομικό σύστημα να επωφελείται, δεν περίμενα να δώ τον ΣΑΛΛΑ.
      Τον Σάλλα της πράσσινης μπίζνας της πράσσινης ανάπτυξης και δε συμμαζεύεται.

  18. kapar13 avatar
    kapar13 27/07/2012 22:34:16

    Η ανακοίνωση του "deal" 2-3 ώρες προ της τελετής ενάρξεως των Ολυμπιακών Αγώνων, είναι -οπωσδήποτε- άλλη μία σατανική σύμπτωση.
    Πάλι καλά να λέμε που άλλαξαν τα πράγματα και μπήκαμε στον ίσιο δρόμο...

  19. sitting duck avatar
    sitting duck 27/07/2012 22:46:48

    Πάντως η Πειραιώς...διεσώθη. Εξασφάλισε κάποια δις καθαρών καταθέσεων, χωρίς υποχρεώσεις σε επισφαλή δάνεια κλπ, για να βελτιώσει τους δείκτες της και να γλυτώσει η ίδια από...εκκαθάριση. Αφού δεν έβαλαν την σύζυγο Σάλλα στο επικρατείας, κάτι έπρεπε να δώσουν...

  20. Γραβατοφορος avatar
    Γραβατοφορος 27/07/2012 23:36:20

    Για όσους ψάχνονται, δεν υπάρχει τίμημα. Τα δάνεια που αγόρασαν είναι λιγότερα απο τις καταθέσεις και δημιουργούν "κενό χρηματοδότησης" που θα πρέπει να καλυφθεί απο το ΤΧΣ.

    • Δήλιος avatar
      Δήλιος @ Γραβατοφορος 28/07/2012 00:34:00

      σωστός!!!

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Γραβατοφορος 28/07/2012 12:05:15

      Συγνώμη σε όλες τις Τράπεζες τα δάνεια είναι λιγότερα από τις καταθέσεις καθώς παίρνουν χρήμα από ΕΚΤ ελέω αύξησης δημόσιου χρέους.

      ΥΓ

      Ξανά ρωτώ για τον "θαυμάσιο ιδιωτικό τομέα με εεγυήσεις του δημοσίου"

      Οι καταθέσεις είναι εγγυημένες.
      -Αν το 2008 έκλειναν όλες οι ιδιωτικές λειτουργώντας με τους κανόνες της ιδιωτικής οικονομίας και οι τραπεζικές εργασίες γίνονται μέσο Εθνικής Αγροτικής ΤΤ και των μικρότερων τραπεζικών κρατικών μαγαζιών πόσο θα ήταν σήμερα το ύψος του χρέους; ή ας τις είχαμε κρατικοποιήσει πόσες μονάδες κάτω θα ήταν το χρέος;
      -Πόση θα ήταν η ανάπτυξη αν τα πακέτα έπεφταν στην αγορά και όχι σε γραμμάτια και εξαγωγές συναλλάγματος;
      -Γιατί να επιβαρύνω το Δημόσιο χρέος με τα δεκάδες δις που έχουν πάρει ως ενίσχυση ως εγγύηση κλπ; Που είναι οι μετοχές;
      -Το Κράτος είναι ελλειμματικό και κακό (που είναι όταν κάποιοι κάνουν πάρτι) και οι ιδιώτες καλοί που ο λογαριασμός πάει αλλού;

      Για να τελειώνει το παραμύθι έχουμε "ιδιωτικές Τράπεζες" γιατί το Δημόσιο έχει μοιράσει και έχει εγγυηθεί πάνω από 150 δις

  21. unfair avatar
    unfair 28/07/2012 00:17:54

    το μέγεθος της Ελλάδας, δεν δικαιολογεί τόσες πολλές Ελληνικές τράπεζες που έχουμε, θα ήταν πιο καλό να υπήρχαν πιο λίγες. Το θέμα είναι όμως, πως γίνονται αυτές οι συγχωνεύσεις, ώστε να μείνουν πιο λίγες κ πιο δυνατές τράπεζες!
    Προβόπουλος ανακοινώνει την κατάληξη της "καλής" πλέον Αγροτικής στον Σάλλας [τράπεζα Πειραιώς]. Έτσι κ ήταν ένα μαγαζάκι στην γωνία του δρόμου, ίσως να μην είχε τόσο σημασία, όμως είναι ΤΟ μαγαζάκι! Υπήρξαν άλλες προσφορές?
    Διαφάνεια? πως? τι είπατε?
    Από αυτά που έχω διαβάσει τα τελευταία χρόνια, έχουν δωθεί στις τράπεζες πάνω από 100 δις!!! αυτά τα χρήματα, πως δώθηκαν? πως θα δωθούν πίσω? γενικά ...τι είναι στραγάλια?
    Γιατί βγαίνει η αίσθηση πως οι τραπεζίτες κάνουν ότι κ όπως θέλουν?

  22. Enzo avatar
    Enzo 28/07/2012 00:29:33

    ρε δε πα να τα πουλησουν ολα?
    εγω γινεται να πληρωνω οσο το δυνατον λιγοτερο φορους?

  23. thouthou avatar
    thouthou 28/07/2012 00:30:42

    Όλη η ιστορία ήταν προαποφασισμενη, για να διασωθούν τα κόμματα. Η Αγροτική, θα "μπορούσε" οποιαδήποτε στιγμή, να σφραγίσει Συγγρού και Ιπποκράτους...
    Και ήταν προδιαγεγραμμένη, γιατί είχε φανεί από παλιά...
    Η Αγροτική έχει τα μεγάλα ταμεία. (Παρεπιπτόντως σήμερα έγινε μάχη για να έρθουν τα λεφτά από την ΤΕ να πληρωθούν οι συντάξεις μήπως η απεργία από Δευτέρα αφήσει απλήρωτο τον κόσμο. Από τους υπαλλήλους της ΑΤΕ, όχι από την ΤΕ ή το υπουργείο....).
    Είχε παλιά και τον ΟΠΑΔ, ο οποίος ήταν ένα χάος. Η ΑΤΕ ήταν ουσιαστικά το λογιστήριό τους. Αν η ΑΤΕ δεν λειτουργούσε, έκλεινε και ο ΟΠΑΔ. Πριν μερικά χρόνια, έγινε προσπάθεια και ο ΟΠΑΔ μαζεύτηκε, έκλεισε βιβλία, ανοίγματα, μηχανογραφήθηκε. Και ξαφνικά σταμάτησε να συνεργάζεται με την ΑΤΕ... Οι υπαλληλοι της ΑΤΕ έμαθαν ότι ο ΟΠΑΔ σε ένα ΣΚ μετέφερε όλους τους λογαριασμούς της στην... Πειραιώς... Γιατί τα λεφτά ήταν πολλά, και δεν ήταν πια χάος που δεν μπορούσε να εξυπηρετηθεί από μια "ιδιωτική" τράπεζα... Δεν ήταν πια σαβούρα.... Οι υπηρεσίες του ΟΠΑΔ τράβαγαν τα μαλλιά τους...
    Καλωσήρθατε στις "γκρικ μπίζνες"...

    • Iωάννης34 avatar
      Iωάννης34 @ thouthou 28/07/2012 00:42:06

      ...και στις ''γκρικ κονσπίρασυ''
      έλεος βρε παιδιά.Αν ήταν τα δάνεια των κομμάτων σε άλλη τράπεζα δηλαδή θα τους έκλειναν τα γραφεία;

      • thouthou avatar
        thouthou @ Iωάννης34 29/07/2012 03:06:01

        Και γιατί βρε Λιακόπουλε, δεν ήταν μοιρασμένα σε όλες τις τράπεζες;
        Γιατί ήταν στην τράπεζα που μπορούσαν να διατάξουν να τα δώσει; Που είχε διοικητές τους ταμίες ή τους κουμπάρους;
        Ξέρεις ότι όταν επί Καραμανλή, προσπάθησαν να μαζέψουν την ΑΤΕ, βρήκαν δάνεια με στοιχεία "Γιάννης Παπαδόπουλος", χωρίς κανένα άλλο στοιχείο; Ούτε ταυτότητα, ούτε διεύθυνση... Τα άκουσες αυτά; Άρα τί περιμένεις να ακούσεις σήμερα;

  24. xp avatar
    xp 28/07/2012 00:55:35

    μεγαλη μπιζνα........το λει και το ρουτερ

  25. νικος avatar
    νικος 28/07/2012 01:04:42

    ενας εισαγγελεας υπαρχει ?

    • tas avatar
      tas @ νικος 28/07/2012 14:29:17

      Ναι υπαρχει αν χρωστας 1000 ευρω σου στελνει κατασχετηριο στο σπιτι..ελπιζω να σε καλυψα Νικο..

  26. tiramola avatar
    tiramola 28/07/2012 01:14:06

    Το "καλό" κομμάτι της ΑΤΕ πήρε η Πειραιώς, το "κακό" ποιός θα το πάρει?

    • φαιδρα avatar
      φαιδρα @ tiramola 28/07/2012 01:31:21

      το κακό ο Ελληνας φορολογούμενος

      • Scarface avatar
        Scarface @ φαιδρα 28/07/2012 16:45:15

        Tα δανεια των κομματων σε πιο "κομματι" περιλαμβανονται?

        • φαιδρα avatar
          φαιδρα @ Scarface 29/07/2012 00:55:44

          Στον Ελληνα φορολογούμενο, για τις υπηρεσίες που μας προσφέρουν !!!!!!!

  27. gynner avatar
    gynner 28/07/2012 02:16:27

    Ο Σάλλας που ήθελε να αγοράσει το ΤΤ με δάνειο που ειχε πάρει η Πειραιώς απο το ΤΤ, αγόρασε την ΑΤΕ;Εγώ πάντως τη Δευτέρα το πρωί μεταφέρω τη μισθοδοσία μου απο την ΑΤΕ πάραυτα!Ετσι για το γαμώτο.....

  28. Bulsara avatar
    Bulsara 28/07/2012 03:46:30

    ΠΟΥΛΗΘΗΚΕ ; ΩΡΑΙΑ ! ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΕ ; … ΤΖΑΜΠΑ !!!
    Όλα όσα ανακοινώθηκαν για το χάρισμα, του υγιούς μάλιστα, μέρους της ATE, στην Πειραιώς του κ. Σάλλα (που πρόσφατα ίδρυσε 3 off shore εταιρίες στην Κύπρο μαζί με τα δύο τέκνα του και δανείστηκε 113 εκατομ. ευρώ από την Marfin Egnatia Bank του Βγενόπουλου με τα οποία αγόρασε μετοχές της … Πειραιώς στο πλαίσιο αύξησης του ΜΚ της που ο … ίδιος αποφάσισε) έγιναν για να αποκρύψουν ένα από τα πιό εξώφθαλμα σκάνδαλα. Και αυτό, πολύ απλά, συνίσταται στο ότι : Η ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΕ ΟΥΤΕ 1 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΗΣ ΑΤΕ !!!

    Και όλα αυτά όταν η Κυβέρνηση (μοναδική στην Ευρώπη) αρνείται πεισματικά να δώσει στη δημοσιότητα την έκθεση της Blackrock για τις ελληνικές Τράπεζες (επισφάλιες, βιωσιμότητα. επάρκεια) ώστε να γνωρίζουμε τη θέση και τη δυνατότητα της Πειραιώς !

  29. Χωρις Μασκα avatar
    Χωρις Μασκα 28/07/2012 03:59:02

    Εγώ δεν ξέρω πολλά από τραπεζικά,αυτό που ξέρω είναι ότι οι τραπεζίτες
    ζουν και βασιλεύουν και τον κόσμο κυριεύουν.Εκεί στην Πειραιώς δεν είναι
    συμβουλάτορας και ο τέως Νίκος Χριστοδουλάκης ; Άρχισαν τα όργανα.
    Εμείς θα το πληρώσουμε πάλι το μάρμαρο.Τι κρίμα που βροντοφωνάξαμε
    προεκλογικά εκείνο το ωραίο σύνθημα:ΕΛΛΑΣ,ΕΛΛΑΣ,ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ.
    Με τις υγείες μας!!!!!

  30. Geros avatar
    Geros 28/07/2012 04:41:06

    Δεν είμαι τραπεζίτης , όπως νομίζω ότι δεν είναι και όλοι αυτοί που από την στιγμή της ανακοίνωσης έχουν ξεχυθεί σε όλα τα site και γραφουν το κοντό τους και το μακρύ τους.
    Χωρίς να έχουν σχεδόν καμία πληροφόρηση και καμία ειδική γνώση επί του θέματος ξαφνικά μιλάνε για ξεπούλημα , εθνικό έγκλημα , τεράστιο σκάνδαλο , στήνουν ειδικά δικαστήρια , κρεμάλες...
    Μάθαμε με τεράστια έκπληξη ότι η ATE που μέχρι χτες ξέραμε ότι ήταν ... το φαλιμέντο του κόσμου όπως θα έλεγε και ο Άσημος , ήταν τελικά μια υγιής τράπεζα! Ένα κελεπούρι!
    Βγήκαν παλιές δηλώσεις του Σαμαρά στην φόρα , άπλυτα για τον Σάλλα , την γυναίκα του Σάλλα και για τον γιο του μπατζανάκη του Σάλλα.
    Εγώ σαν άνθρωπος είμαι εναντια στην συνωμοσιολογία και όταν είδα όλη αυτή την αντίδραση σκέφτηκα ότι αυτοί που γραφουν είναι οι συνηθισμένοι Ελληναράδες ξερόλες και ότι λόγω των αντανακλαστικών του χώρου που εκπροσωπούν με το που άκουσαν ιδιωτικοποίηση ξεσπάθωσαν. Ξέρετε τώρα , αυτοί που μέχρι πέρυσι δεν μπορούσαν να διαβάσουν ούτε την ενημέρωση που έστελνε η τράπεζα για την πιστωτική τους κάρτα και τώρα σου αναλύουν τα CDO και τα PSI για πλάκα.
    Όσο διάβαζα όμως μου έκανε εντύπωση το συντονισμένο του πράγματος , το ότι εμφανίστηκαν σε δέκα διαδικτυακούς τόπους ταυτόχρονα από δέκα άνθρωποι που για ένα θέμα που είναι αδύνατον αυτή την στιγμή να έχει κάποιος μη μυημένος σχηματίσει ολοκληρωμένη άποψη να πουλάνε όλοι μαζί την ίδια ιστορία.
    Αυτό που με εντυπωσίασε περισσότερο όμως ήταν οι προτροπές να πάει ο κόσμος να σηκώσει τα λεφτά. Αν όντως αυτό είναι μια συντονισμένη προσπάθεια τότε για μια ακόμη φορα γίνεται φανερό το πόσο επικίνδυνη είναι η αξιωματική αντιπολίτευση και ότι ο πραγματικός τους στόχος δεν ήταν να κυβερνήσουν την Ελλάδα στην σημερινή της μορφή , αυτό που θέλουν είναι να κυβερνήσουν τα ερείπια της Ελλάδας γιατί μόνο τότε νομίζουν ότι θα εκπληρώσουν τα ιδεολογικά τους όνειρα.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Geros 28/07/2012 20:16:04

      Τα λεφτά που έχασαν οι μικρομέτοχοι θα τα πληρώσεις εσύ; Διότι αυτά που γράφεις για ορδές κλπ. δεν ισχύουν.

  31. yianna avatar
    yianna 28/07/2012 07:57:54

    Σιγά μην στεναχωρηθώ που έφυγε η Πασοκική κορωνίδα, το άντρο της ακολασίας από τον έλεγχο του Δημοσίου. Το μέλλον θα δείξει πόσα χρήματα θα γλυτώσει το Ελληνικό Δημόσιο. Άλλη μια Ολυμπιακή έφυγε..
    Βέβαια δεν φοβάμαι για τους εργαζόμενους, οι μισοί θα φύγουν με πρόωρη συνταξιοδότηση από τα 40 τους και θα τους πληρώνουμε εμείς. Τουλάχιστον θα γλυτώσουμε από τα υπόλοιπα.
    Μεγάλη ευαισθησία βλέπω από τους κρατιστές. Τι θα κάνουμε εμείς του Ιδιωτικού Τομέα? θα πληρώνουμε εσαεί τους εγκάθετους των κομμάτων?
    Άντε, καλό σεφτέ, και ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

    • thouthou avatar
      thouthou @ yianna 29/07/2012 02:55:42

      Πόσο άσχετη μπορεί να είσαι κοπέλα μου... Προφανώς κάνεις ζάπινγκ, για να δημιουργήσεις άποψη...
      Το κρίμα είναι σε αυτούς που σου έδωσαν την "μαγκιά" να εκφέρεις άποψη σε θέματα που δεν έχεις την παραμικρή ιδέα...

  32. anonymous avatar
    anonymous 28/07/2012 10:54:50

    II. ΜΕΤΟΧΟΙ

    Είχα λάβει μέρος στις ΑΜΚ της τράπεζας και έχω μετοχές της. Αξίζουν τίποτα; Μένει τίποτα από την εκκαθάριση;

    Η άδεια της ΑΤΕ τράπεζας ανακλήθηκε και η τράπεζα τέθηκε σε εκκαθάριση. Από το προϊόν της εκκαθάρισης θα ικανοποιηθούν απαιτήσεις τρίτων κατά τη σειρά προτεραιότητας που ορίζει ο νόμος, με τελευταίες τις απαιτήσεις των παλαιών μετόχων.

    Κλέφτες. Έφαγαν τα λεφτά του κόσμου, βγάζουν το ενεργητικό εκτός και φορτώνουν το παθητικό στο κράτος και τους μετόχους. Και όλα αυτά τα κάνει κρατική εταιρία. Δηλ. οι ιδιώτες τι πρέπει να κάνουν;

  33. xp avatar
    xp 28/07/2012 12:29:50

    anonymous εχεις παρόμοιο προβλημα με όσους πληρώνουν υψηλές εισφορές ασφάλισης.Εαν μειωθούν οι υψηλές συντάξεις ,τα λεφτά που πληρώνουν θα πάνε στον ...καιάδα. Το ίδιο με τους ομολογιούχους ,το ίδιο με τα ταξί κτλ.Γίνονται κινησεις που δημιουργούν ανασφάλεια στην αγορά συνεχώς.Αυτό είναι το χειρότερο .Να μην εμπιστεύεσαι το Δημοσιο . Ενοώ το Δημόσιο σαν εγγυητής ! Τώρα πρέπει να έχεις "μέσον" για να μαθαλινεις πληροφορίες και να μην χάνεις τα λεφτά σου...

  34. partyman avatar
    partyman 28/07/2012 13:31:08

    πιαδιά συγγνώμη, αλλά μόνο εγώ θυμάμαι ότι ο Α.Σαμαράς έλεγε τον Ιούνιο (πριν τις εκλογές βεβαίως) ότι πρέπει να στηριχθεί η Αγροτική και να παραμείνει υπό κρατικό έλεγχο, λόγω των εγγυήσεων της αγροτικής γής που κατέχει?

    δηλαδή, έρχεται η τρόικα, μας λέει "ξεφορτωθείτε" σε 4-6 ημέρες την αγροτική, ξεκινάμε απο εκεί και βλέπουμε...

    και εμείς σαν καλά παιδιά, μάλιστα κα Τρόικα..

    φούμαρα οι προεκλογικές εξαγγελίες, γραμμένοι οι αγρότες στα άγραφα, η bad ΑΤΕ μπαίνει στον λογαριασμό των κορόιδων (λαού) για ακόμα μια φορά..
    (και μην ξεχνάμε : 130 εκ χρωστά η ΝΔ στην Ατε, Πασόκ κοντά στα 100εκ... σε ευρώ τα ποσά παρακαλώ, πληηηήρωνε εσύ κορόιδο της εκτακτες εισφορές, το χαράτσι της ΔΕΗ και ότι άλλη ******* σκεφτούνε...)

  35. Περικλής avatar
    Περικλής 28/07/2012 13:41:17

    (16-4-2010)
    Τι αποκάλυψε μάρτυρας - κλειδί στην Εξεταστική Επιτροπή της Βουλής για τον κουμπάρο του Κ. Καραμανλή...
    Στην Εξεταστική Επιτροπή της Βουλής για το Βατοπαίδι κατέθεσε ο νομαρχιακός σύμβουλος Αν. Αττικής Δημήτρης Κωνσταντινίδης. Kατά τη διάρκεια της κατάθεσης του ο κ. Κωνσταντινίδης αναφέρθηκε στις ανταλλαγές που έγιναν εν κρυπτώ στις περιοχές Γραμματικού και Λαυρίου. Eπίσης αποκάλυψε καταθέτοντας στοιχεία στην Επιτροπή πως οι εταιρίες συμφερόντων Πάπιστα που συνεργάζονταν με την Μονή Βατοπαιδίου έπαιρναν εκατομύρια ευρώ, με απλή προσωπική εγγύηση, από την Αγροτική Τράπεζα κατά την διάρκεια της θητείας του κ. Δημ. Μηλιάκου, κουμπάρου του κ. Καραμανλή.

    Τις χρυσές πιστωτικές κάρτες του Προέδρου , τις αγορές με ζεστό χρήμα αμερικάνικων ομολόγων που καταποντίστηκαν, τις διανειοδοτήσεις του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ.......

    Κλείστε όλες της δημόσιες επιχειρήσεις που τις νέμονται κομματόσκυλα να τελειώνουμε...

  36. vagmyl avatar
    vagmyl 28/07/2012 15:07:40

    Πολύ ενδιαφέον ότι οι αναγνώστες του Αntinews δεν ξεχνούν τις προεκλογικές παρόλες Σαμαρά και θέτουν σειρά από λογικά, οικονομικά και πολιτικά ερωτήματα...
    Το σενάριο Α του άρθρου "ακόμη και ο ΣΥΡΙΖΑ δεν θέλει να αποτύχει ο Σαμαράς", όλο και πλησιάζει!

  37. λαλακης avatar
    λαλακης 28/07/2012 15:36:58

    O A. Σαμαρας φενεται οτι εχει καποια σοβαροτητα και προχωρα τελικα σε αλλαγες - αποδειξη η ΑΤΕ που πουληθηκε σε μια νυχτα χωρις να ανοιξει μυτη
    Μια πασοκικη ναυαρχιδα εφυγε ,ευχομαι να φυγουν κι αλλες.
    Φοβαμαι μονο το απομειναρι που λεγεται πασοκ οτι στο τελος θα την κανει
    απο την κυβερνηση.

    • anonymous avatar
      anonymous @ λαλακης 28/07/2012 16:12:43

      Ναι ρε φίλε και τα λεφτά των μετόχων γίνονται καπνός. 3% ήταν σε ιδιώτες. Έπρεπε να την έβγαζαν από το χρηματιστήριο, να πλήρωναν τους μικρομετόχους, και μετά να την έκαναν ότι ήθελαν.

  38. TopGunZ avatar
    TopGunZ 28/07/2012 17:15:16

    Όπως έγραψε και ο Geros, συντονισμένη η επίθεση από τις κοτοπουλιέρες του διαδικτύου. Άρα πόνεσε αρκετούς η κίνηση, πολύ καλή εξέλιξη.

    • anonymous avatar
      anonymous @ TopGunZ 28/07/2012 20:25:40

      Δείτε και λίγο πιο πέρα από την κομματική σας μύτη. Εδώ όλοι οι παλιοί σχολιαστές είναι κατά. Αυτό δεν το βλέπετε;

  39. wakeup avatar
    wakeup 28/07/2012 17:15:26

    Να ενημερώσω απλά -όσους χαίρονται για το χάρισμα της ατε- ότι θα πληρώνουν και στο μέλλον τις τράπεζες, μόνο που τα λεφτά τους θα πάνε στον ιδιώτη τραπεζίτη και όχι στην δική τους περιουσία... ανακαιφαλαίωση ιδιωτικών τραπεζών λέγεται και θα λέγεται! Απλά και τώρα όπως και άλλωτε μετακυλύεται περιουσία από το κράτος σε ιδιώτες, πρώτη φορά είναι ???Ε, ας πούμε για παράδειγμα, 1500 ιδιόκτητα ακίνητα της ατε καλά δεν είναι να τα χαρίσουμε? Είμαστε γενναιόδωρος λαός...!

  40. hdgr avatar
    hdgr 28/07/2012 21:30:31

    Μήπως διευθετήθηκε και το χρέος των 200 περίπου εκ ευρω που χρωστούν ΝΔ και ΠΑΣΟΚ στην Αγροτική ;
    Αν αυτή η κίνηση-με αδιαφανή τρόπο πέρα από τα άλλα- είχε γίνει από τις προηγούμενες κυβερνήσεις θα είχαν ...πέσει τα τσιμέντα.
    Γιατί έχω την αίσθηση ότι μας κυβερνά ο ΓΑΠ;

  41. George avatar
    George 29/07/2012 17:33:39

    Δηλαδή για να καταλάβω:

    Η Πειραιώς πήρε 500 εκ έχτρα λόγω ΑΤΕ και στην συνέχεια δίνει 95 εκ τίμημα.

    Στην συνέχεια το Ταμείο θα καλύψει 6,6 δις "funding gap" στο νέο σχήμα εξ αιτίας της ΑΤΕ. Και όλα αυτά μήπως και απολυθεί κανένας "πασόκος" τέταρτης γεννιάς (βασικός λόγος επιλογής της Πειραιώς ότι όλοι οι εργαζόμενοι παραμένουν)

    Εν το μεταξύ τα δάνεια ΝΔ/ΠΑΣΟΚ γράφτηκαν ήδη στο χιόνι, ο χρεωκοπημένος Σάλας με τα δις θαλασσοδάνεια στους βαρόνους των media γίνεται παίχτης.

    Τι ωραία, τι καλά. Τρομερές ιδιωτικοποιήσεις ...

    Δεν το βλέπω να κάνουνε παρέλαση

  42. γιωτης πτολεμαϊδα avatar
    γιωτης πτολεμαϊδα 30/07/2012 16:51:24

    Γι αυτό φίλε μου θα είμαστε μια ζωή στην μιζέρια.Γιατί δυστυχώς υπάρχουν πολλοί τύποι σαν εσένα-πωρωμένοι κομματικά- που ψάχνουν ευκαιρία να κατηγορήσουν το αντίπαλο κόμμα.Θα σε πληροφορήσω κάτι που θα σε σοκάρει:ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΚΟΜΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ!!!!Και το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ εκμεταλλεύτηκαν την Αγροτική Τράπεζα.Ανοιξε τα μάτια σου όσο είναι νωρίς.

  43. γιωτης πτολεμαϊδα avatar
    γιωτης πτολεμαϊδα 30/07/2012 17:13:58

    φιλε μου ανώνυμε να είσαι σίγουρος οτι όλοι αυτοί που υποστηρίζουν τέτοιες κινήσεις και μιλάνε για "ξεκαθαρίσματα" έχουν βολέψει κάποιο παιδί στην ΑΓΡΩΓΗ έχουν πάρει κάποια επιδότηση για μονάδες -φαντάσματα και είμαι σχεδόν σίγουρος οτι έχουν πλαφόν για τις επιταγές τους δεκαπλάσιου του τζίρου τους.