#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/05/2011 13:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πυρ ομαδόν υπουργών για το φιάσκο Παπανδρέου




Προβληματισμός, ανησυχία για το άμεσο μέλλον της κυβέρνησης και της ελληνικής οικονομίας, αλλά και προβλέψεις για πρόωρες εκλογές «πολύ πριν από το 2013» έχουν παραλύσει το εσωτερικό του κυβερνώντος κόμματος μετά το ναυάγιο της Παρασκευής στη σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών, στο Προεδρικό Μέγαρο.

«Πήγε να εκθέσει τον Σαμαρά αλλά εξέθεσε τη χώρα», έλεγαν το βράδυ της Παρασκευής υπουργοί του ΠΑΣΟΚ, ενώ μετά την πρωθυπουργική  δήλωση της ίδιας ημέρας διευρύνεται επικίνδυνα για τη συνέχιση της κυβερνητικής λειτουργίας το χάσμα ανάμεσα στον Γ. Παπανδρέου και τους κορυφαίους.

Τα σχόλια υπουργών και βουλευτών -ανώνυμα προς το παρόν αλλά τα όργανα θα αρχίσουν σύντομα- κινούνταν ανάμεσα στο ότι η πρωτοβουλία Παπανδρέου απεδείχθη άνευ σημασίας, ενώ διαφημίστηκε ως υπέρβαση, και στο ότι στο βωμό της τακτικής του να διασώσει τον εαυτό του, δεν υπολογίζει την επιδείνωση της θέσης της κυβέρνησής του και της Ελλάδας και μάλιστα στην τελική ευθεία των διαπραγματεύσεων με την Τρόικα.

Η Τρόικα δεν αντελήφθη τη δήλωση του πρωθυπουργού ως μήνυμα αποφασιστικότητας ότι θα συνεχίσει τις αποκρατικοποιήσεις, αλλά ως ακριβώς το αντίθετο. Και η δήλωση Ρεν, το βράδυ της Παρασκευής, υποκρύπτει σαφώς ότι άποψη των Βρυξελλών είναι ότι το πρόγραμμα δανεισμού της Ελλάδας κρέμεται σε μια κλωστή, καθώς ο Παπανδρέου είναι πλέον απομονωμένος από τις υπόλοιπες πολιτικές δυνάμεις και ευάλωτος έναντι των υπουργών που δεν σταμάτησαν να διαφωνούν επειδή εκείνος δήλωσε ότι δεν θα υπολογίσει το πολιτικό κόστος.

Ταυτόχρονα, δε, οι Βρυξέλλες αξιολογούν ως εξαιρετικά σημαντική τη στάση που τηρεί το συνδικαλιστικό ΠΑΣΟΚ κατά των μεταρρυθμίσεων και (αφού ενημερώθηκαν από πρώτο χέρι για τις αντιδράσεις των «πράσινων» συνδικαλιστών στον ΟΤΕ, στη ΔΕΗ, στον ΟΠΑΠ, στο λιμάνι του Πειραιά κ.λπ.) προβλέπουν σύντομα πολιτικό «κραχ».

Την ίδια ώρα που το Μαξίμου κάνει λόγο για μείζονα πρωτοβουλία, είναι ενδεικτικό ότι βασικοί υπουργοί μιλούν για κινήσεις δευτερογενείς και συμπληρωματικές που, αφενός, αποδεικνύονται άνευ ουσίας και, αφετέρου, δεν απαντούν στην ασφυκτική πίεση της Τρόικας για αποτελέσματα «εδώ και τώρα».

Το συμπέρασμα είναι ότι ο Παπανδρέου επιμένει στην απόσπαση ενός «ναι» από την αντιπολίτευση στο Μεσοπρόθεσμο Πρόγραμμα όταν δεν έχει καταφέρει να πείσει ακόμα βασικά στελέχη της κυβέρνησής του, σημαντικά κομμάτια των κομματικών του δυνάμεων και φυσικά ένα μεγάλο μέρος της ελληνικής κοινωνίας. Στελέχη που, όπως έλεγαν, απορούν με την επιμονή του πρωθυπουργού στην ανάγκη συναίνεσης ακόμα και μετά τη σύσκεψη της Παρασκευής, δηλώνοντας ιδιαιτέρως ανήσυχοι για τις εξελίξεις.

«Εκχωρώντας το δικαίωμα της επιλογής των υπουργών του και της απόφασης των πολιτικών, ουσιαστικά εκχωρεί το δικαίωμα του κυβερνάν. Η διαδικασία αυτή ξεκίνησε ήδη και ακόμα και αν προέκυπτε συναίνεση, το αποτέλεσμα είναι ότι η ελληνική κοινωνία και η Τρόικα εμπεδώνουν ότι είμαστε αδύναμοι να συνεχίσουμε.

Του Γιάννη Καμπουράκη στον 'Τύπο της Κυριακής"

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tsopanos avatar
    Tsopanos 29/05/2011 13:10:50

    O Γιωργακης καλομαθε σε μπλοφες και πιστεψε οτι και αυτη θα πετυχει,αυτη ειναι η ιδεα του για την δημοκρατια,οι απειλες και η αλαζονεια,δυστυχως δεν του βγηκε,τωρα οπως ειπε θα συνεχισει μονος του...και ας σημειωσουμε αυτη την προταση σαν την μοναδικη αλήθεια που εχει πει.
    Διοτι πραγματικα θα συνεχισει μονος του.

    • Striker avatar
      Striker @ Tsopanos 29/05/2011 13:57:53

      Τον καλόμαθε ο λαός και ιδιαίτερα οι Πασόκοι. Λίγο ακόμη και θα πίστευε οτι οποιαδήποτε κοροϊδία είναι εφικτή. Αν δεν ήμασταν σε τόσο δύσκολη θέση η συνέχεια θα ήταν απολαυστική.

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/05/2011 13:24:01

    Σιγά μην ανησυχούν
    Για το προσωπικό τους μέλλον νοιάζονται.
    Μην αντικαθιστούν από τεχνοκράτες σήμερα.
    Μην εξαφανιστούν πολιτικά αύριο.
    Αν ανησυχούσαν ένας θα είχε παραιτηθεί.Αντίθετα ομολογούν αποτυχία ή έλλειψη πολιτικής διεύθυνσης ή δημοσιονομική κατοχή ή να τους λένε ανίκανους και να απαιτούν ΑΕ και ξένους για να κάνουν τη δουλειά τους.

    Και δεν παραιτείται κανένας;
    Για να ανησυχεί κάποιος πρέπει να έχει τουλάχιστον τη συναίνεση με τον εαυτό του όποτε κοιτά τον καθρέπτη

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Ο Ιθαγενής 29/05/2011 16:56:55

      Σιγά μη γλιτώσουν!!!
      Το ελικόπτερο εκτός από τον ΓΑΠ άντε να χωρέσει 2-3 ακόμα. Οι υπόλοιποι;
      Α ρε γλέντια!!!

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/05/2011 13:26:17

    Εδω τους λεει : δεν κανετε, θα βαλω προσωπικοτητες !!! χαχαχαχαα
    και αντι να παρουν τη βρεγμενη σανιδα να τον κυνηγανε... χλευαζουν!!!

    ΠΑΣΟΚ και οτι μυαλο τους εμεινε στα καγκελα !

    ΠΠ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/05/2011 13:43:18

      παέι να γίνει Γάλλος Πρόεδρος της Δημοκρατίας και ψάχνει για Πρωθυπουργό....

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/05/2011 15:19:09

      ...«Πήγε να εκθέσει τον Σαμαρά αλλά εξέθεσε τη χώρα»...

      Είναι διάνοιες.

      Τόσο καιρό αυτό κάνει και μας εκθέτει ως λαό και χώρα αυτοί τώρα το καταλαβάνε και τους έπιασε ο πόνος για τη χώρα; Κι αυτοί γαπόνερο πίνουνε και ονειρεύουνται να γίνουν ΓΑΠ στη θέση του ΓΑΠ

      • Orestios avatar
        Orestios @ Κοντη Λιζα 29/05/2011 15:33:10

        Και να πως εξέθετε την χώρα ο Γιωργάκης.
        Τα αποτελέσματα της άθλιας προπαγάνδας του εναντίον των Ελλήνων γίνονται ψυχαγωγικά σενάρια για τους πατριώτες του.
        http://www.youtube.com/watch?v=T5DvRi5SWsA

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/05/2011 19:52:03

      ο αποτυχημένος αποτυχημένο ου ποιεί...

  4. bunker avatar
    bunker 29/05/2011 13:57:18

    το γκαλοπ στο Βημα που ρωταει για το αν θελουμε δημοκρατια η φωτισμενοι Δικτακτορια εκδοτων/επιχειρηματιων/δημοσιογραφων το πηρατε ειδηση ;

    ειναι επικυνδινοι και εθνικα και πολιτειακα και κοινωνικα και οικονομικα

  5. Εφιαλτης avatar
    Εφιαλτης 29/05/2011 14:02:17

    ΕΚΤΑΚΤΟ....Απο συγγενη μου εμαθα οτι στα Καλαβρυτα εγινε της κολασεως,εδιωξαν το ΓΑΠ ,που φυγαδευτηκε με σινουν.Νεοτερα σε λιγο

    • Orestios avatar
      Orestios @ Εφιαλτης 29/05/2011 15:31:56

      Δώσε περισσότερες πληροφορίες

  6. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 29/05/2011 14:13:59

    Αυτά τα ...νιαουρίσματα,που ακούγονταν στο τελευταίο υπουργικό συμβούλιο, από τα ομαδικά πυρά των υπουργών του ΓΑΠ ήταν?

  7. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 29/05/2011 15:07:25

    Αλήτες ,Προδότες, Ψευτοσοσιαληστές, σύνθημα της Πλατείας

  8. Orestios avatar
    Orestios 29/05/2011 15:31:24

    Τηλεπαθητικά είναι αυτά τα πυρά μάλλον.
    Δεν ακούμε τίποτα.
    Έχει συναινέσει η ΚΟ του ΠΑΣΟΚ στην κλοπή της Ελλάδας

  9. δημης avatar
    δημης 29/05/2011 21:39:03

    ΝΑΙ...ΝΑΙ...ΠΥΡ ΜΕ..ΑΣΦΑΙΡΑ ΚΑΙ..ΑΣΦΑΛΗ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΥΡΟΤΕΧΝΗΜΑΤΑ.
    (ΔΕΝ ΣΚΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΣΟΝ... ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ ΤΩΝ ΣΤΡΑΚΑΣΤΡΟΥΚΩΝ...)

  10. αντιbanker avatar
    αντιbanker 30/05/2011 02:09:55

    ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΩΝ !!!!!!
    Τ. Αράπογλου, ο Απ. Ταμβακάκης, ο Β. Ράπανος, ο Γ. Στουρνάρας, ο Τ. Γιαννίτσης ΧΑΧΑΧΧΑΧΧΑ ΤΟ 95% ΑΥΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟΙ ΔΚΤΕΣ !!!! ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΑ 6ΜΗΝΑ ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ ΠΛΕΙΣΤΗΡΙΑΣΜΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΟΥ 2008 ΣΤΗΝ ΔΙΕΘΝΗ ΚΡΙΣΗ Η ΜΕΣΑΙΑ ΤΑΞΗ ΠΕΤΑΜΕΝΗ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΣΤΟ ΧΑΡΤΟΦΥΛΑΚΙΟ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Η ΡΕΥΣΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΟΡΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ……!!!!!!!
    ΑΦΟΥ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΔΕ ΠΗΡΑΝ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΝΑ ΠΕΤΑΞΟΥΝ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΘ ΟΤΙ ΕΠΙΣΦΑΛΕΙΕΣ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΣΤΕΡΕΨΑΝΕ ΠΡΟΧΩΡΟΥΝ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΑ ΤΣΙΡΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ!!!! ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ??? ΠΛΕΙΣΤΗΡΙΑΣΜΟΙ ΣΥΝΝΕΦΟ ΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΒΡΟΧΗ ΟΙ ΠΡΟΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΓΓΡΑΨΙΜΕΣ ΥΠΟΘΗΚΕΣ ΣΤΑ ΥΨΗ!!!!!!!
    ΟΙ ΤΕΧΝΟΚΡΑΤΕΣ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΔΡΑΣΗ ΝΑ ΣΩΣΟΥΝ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΠΡΩΤΟΥ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ΝΑ ΕΘΝΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΟΥΝ ΑΥΤΟΙ !!!!!
    ΤΡΑΠΕΖΕΣ-ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΤΣΙΡΑΚΙΑ ΣΕ ΠΟΛΕΜΟ !!! ΒΕΒΑΙΟ ΘΥΜΑ ΟΙ ΑΜΑΧΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ!!!!! ΕΡΧΕΤΑΙ ΧΑΜΟΣ ΟΙ ΤΕΧΝΟΚΡΑΤΕΣ ΔΕ ΘΑ ΚΩΛΩΣΟΥΝ ΠΟΥΘΕΝΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!