#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/12/2009 20:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πυρ ομαδόν της αντιπολίτευσης


Εντονη κριτική στον πρωθυπουργό άσκησε η αντιπολίτευση για τα μέτρα που πρόκειται να λάβει προς την κατεύθυνση εξυγίανσης των οικονομικών.

Ο πρωθυπουργός «αναλώθηκε είτε σε γενικόλογες αναφορές και ευχολόγια θεωρητικού χαρακτήρα, είτε σε πολιτικές επιθέσεις σε βάρος των κυβερνήσεων της ΝΔ» αναφέρει σε ανακοίνωσή του ο εκπρόσωπος Τύπου της ΝΔ, μετά τη λήξη της Συνόδου Κορυφής, τονίζοντας ότι ο κ.Παπανδρέου πρέπει να προχωρήσει «άμεσα στη λήψη όλων των ενδεδειγμένων αποφάσεων για τη στήριξη της ελληνικής οικονομίας».

«Τώρα είναι η κρίσιμη ώρα. Η ώρα της ευθύνης. Και εκείνος που πρέπει -επιτέλους- να αναλάβει τις προσωπικές του ευθύνες είναι ο ίδιος ο Πρωθυπουργός, προχωρώντας άμεσα στη λήψη όλων των ενδεδειγμένων αποφάσεων για τη στήριξη της Ελληνικής οικονομίας» δήλωσε ο Π.Παπαναγιωτόπουλος.

«Η Νέα Δημοκρατία επαναλαμβάνει για πολλοστή φορά ότι περιμένει από την κυβέρνηση να πράξει το καθήκον της απέναντι στον τόπο. Και δεσμεύεται να στηρίξει όλα τα δίκαια μέτρα που θα κινούνται προς τη σωστή κατεύθυνση και δεν θα υπαγορεύονται από ευκαιριακές λογικές και επικοινωνιακές σκοπιμότητες», πρόσθεσε.

Το ΚΚΕ, από την πλευρά του, σχολίασε ότι ενώ είναι ηλίου φαεινότερο ότι ο πρωθυπουργός δεσμεύτηκε στη Σύνοδο ότι θα υλοποιήσει στο ακέραιο τα σκληρά αντιλαϊκά μέτρα που έχουν συναποφασιστεί στην ΕΕ, πολύ πριν τις εκλογές και πριν την κρίση, στο λαό λέει ότι 'σκληρά μέτρα θα λάβει μόνο κατά της διαφθοράς' και της σπατάλης. Την ίδια στιγμή εκθειάζει τους Έλληνες τραπεζίτες και επιθυμεί συναίνεση τύπου Ιρλανδίας. Δεν υπάρχουν πια περιθώρια στο λαό για αυταπάτες και για χάσιμο χρόνου. Οι στόχοι της κυβέρνησης στο ασφαλιστικό αποκαλύπτουν την αλήθεια».

Ο ΛΑΟΣ εξέφρασε την άποψη ότι «η συνέντευξη του κ. Παπανδρέου από τις Βρυξέλες επιβεβαίωσε τους μύχιους φόβους μας. Η Ελλάδα έχει απολέσει την Εθνική κυριαρχία της μετατρεπόμενη σε επαρχία της Ευρώπης. Τούτου λαμβανομένου, ο πρωθυπουργός ενημέρωσε για τα μέτρα που θα λάβει προς τους εταίρους μας. Ενώ ο ελληνικός λαός που θα κληθεί να πληρώσει, πρέπει να αναμένει, άνευ εταίρου, το κάλεσμα του εφοριακού της γειτονιάς του.»

«Η παρουσία του κ. Γ. Παπανδρέου στη Σύνοδο Κορυφής χαρακτηρίζεται από μια στάση παθητικής αποδοχής των μέτρων που εισηγούνται οι Βρυξέλλες. Η οικονομία της χώρας όμως δεν έχει ανάγκη από μια κυβέρνηση ιμάντα μεταβίβασης των εντολών της ΕΕ, αλλά από μια ενεργητική παρουσία αμφισβήτησης του Συμφώνου Σταθερότητας και των κυρίαρχων πολιτικών της ΕΕ. Έχει ανάγκη από πρωτοβουλίες αναζήτησης πολιτικών συμμαχιών εντός της Ευρώπης για τη διαμόρφωση μιας πολιτικής εξόδου από την οικονομική κρίση έξω από τα όρια των νεοφιλελεύθερων μοντέλων» σχολίασε ο Π.Σκουρλέτης από τον ΣΥΝ.
ΕΘΝΟΣ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 11/12/2009 21:21:45

    66 ημέρες ατολμίας από μια κυβέρνηση που αναλώνεται να αναπαράγει διαπιστώσεις διατυπωμένες ήδη πάνω από μια δεκαετία. Η συμπεριφορά αυτή υποδηλοί ΑΠΟΥΣΙΑ ΣΧΕΔΙΟΥ.
    Κύριοι του ΠΑΣΟΚ κυβερνάτε! Πάρτε το χαμπάρι. Δεν είστε αντιπολίτευση. Κυβερνήστε με βάση όσα υποσχεθήκατε και δεχθείτε καλόπιστη κριτική. Όσο δεν κυβερνάτε και αναλώνεστε σε ταξίδια και επικοινωνιακά τρικ, θα συναντάτε την αμείλικτη κριτική. 2 μήνες και κάτι είναι επαρκές διάστημα και σε αυτό η απραξία φαίνεται. Αν δεν μπορείτε να φύγεται. Ο λαός είναι έτοιμος να σας αντικαταστήσει με μεγάλη ευχαρίστηση.

  2. tiramola avatar
    tiramola 11/12/2009 21:27:24

    Δεν περιμένουν ούτε καν την ανακοίνωση των μέτρων...

    Από βδομάδα όμως θα κριθούν όλοι!

    • Orestios avatar
      Orestios @ tiramola 11/12/2009 22:12:55

      Αμήν βρε τιραμόλα. Θα δούμε ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ!!!! WOW!!!
      Άντε να δούμε το πόνημά τους γιατί έχουν κουραστεί πολύ τελευταία. Ειδικά ο Πρωθυπουργός. Τέτοιο εργασιομανή δεν έχουμε ξαναδεί. Από ταξίδι σε ταξίδι αναψυχής. Εκτός αν περιμένουν να τους τα δώσουν σε στικάκι από τας Ευρώπας.
      το μεταξύ το weekend που θα το περάσει ο Πρωθυπουργός? Κανένα ταξιδάκι για να ξεπιαστεί από το καθισιό δεν έχει?

  3. Trifonas avatar
    Trifonas 11/12/2009 21:53:32

    Ορεστιε, τι ανυπομονησια ειναι αυτη?? Κοντα 6 χρονια ,για ολα εφταιγε το κακο ΠΑΣΟΚ, τωρα στις 70 μερες θελεις να φυγουν επειδη ''το ΓΑΠ'' ταξιδευει για να σωσει οτι μπορει απο το καταντημα μας??
    Και για να εχουμε καλο ερωτημα, ποιος θα αναλαβει??
    Μου φαινεται οτι σε αλλη χωρα ζεις!

    • tiramola avatar
      tiramola @ Trifonas 11/12/2009 22:01:22

      Μην ξαναπληγώνεις την ΝΔκρατική του καρδιά...

    • yangoolas avatar
      yangoolas @ Trifonas 11/12/2009 22:10:35

      θα μπορούσε να αναλάβει ο Αντρίκος. Να δοκιμαστεί και αυτός. Ή αν είναι απσχολημένος με άλλα, η Μπιρμπίλη. Ή η Αννούλα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Trifonas 11/12/2009 22:17:55

      Trifona,
      6 χρόνια μετά το ΠΑΣΟΚ κυβερνά και κατάφερε μέσα σε αυτές τις ημέρες να τα κάνει μπάχαλο. Ανεργεία στα ύψη, πληθωρισμός που ανεβαίνει, κίνδυνος χρεωκοπίας, κρυφά ντήλια με πρόσχημα την προστασία λιμνών, και άλλα πολλά. Δεν σου φτάνουν?
      Ποιός κυβερνά επιτέλους αυτή τη χώρα?

      • Trifonas avatar
        Trifonas @ Orestios 11/12/2009 22:53:44

        Νομιζα οτι εκανες πλακα, ομως δυστυχως η κατασταση σου ειναι προχωρημενη! Σοβαρολογεις οτι προλαβαν να κανουν τετοια ζημια σε 2 μηνες? Τοτε τους αξιζουν διπλα συγχαρητηρια αφου οι προηγουμενοι χρειαστηκαν 6 χρονια!

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Trifonas 11/12/2009 22:57:49

          Αυτό που συμβαίνει ακριβώς σε σχέση με τους προηγούμενους και τους τωρινούς, το περιγράφει τέλεια ο drseeng στο προχθεσινό του κουίζ:

          "Ναι, η οικονομία μας είναι σκατά. Ναι, οι προηγούμενες κυβερνήσεις μας έχωσαν στο βούρκο. Ναι, φταίμε κι εμείς για όλη αυτή την κατάντια (ψήφος σε ανεπαρκείς και εγκληματίες, φοροδιαφυγή κτλ.). Ο Γιωργάκης και τα απανταχού ΠΑΣΟΚικά κομματόσκυλα τις τελευταίες μέρες φροντίζουν να μας το υπενθυμίζουν με τον πλέον τρομοκρατικό τρόπο.

          Οι αντιδράσεις τους είναι τόσο υπερβολικές, σε σημείο να ενεργοποιείται το πνεύμα αντιλογίας μου. Επειδή όμως θέλω να κρατήσω μια πιο αντικειμενική στάση, θα θέσω ένα κουίζ για μικρά παιδιά. Με Multiple Choice.

          Τι πιστεύετε ότι συμβαίνει;
          1. Η κυβέρνηση δεν υπερβάλλει, η οικονομική κατάσταση είναι πιο τραγική από ποτέ, αλλά ο Γιώργος θα μας σώσει.
          2. Η κυβέρνηση δεν υπερβάλλει, η οικονομική κατάσταση είναι πιο τραγική από ποτέ, αλλά ο Γιώργος θα τα κάνει μαντάρα.
          3. Η κυβέρνηση υπερβάλλει, έτσι ώστε να πιστέψουμε ότι δεν έχουμε ελπίδα, αλλά ο Γιώργος θα έρθει ως Μεσσίας και θα μας σώσει.
          4. Η κυβέρνηση υπερβάλλει, έτσι ώστε να πιστέψουμε ότι δεν έχουμε ελπίδα, ο Γιώργος θα προσπαθήσει να μας σώσει, θα τα κάνει όμως σκατά, αλλά θα έχει τη δικαιολογία πως η κατάσταση ήταν μη αναστρέψιμη."

          Διαλέχτε!

        • Orestios avatar
          Orestios @ Trifonas 11/12/2009 23:06:18

          Τρύφωνα, έχει ΣΧΕΔΙΟ ο Πρωθυπουργός???
          Που είναι το ΣΧΕΔΙΟ οέο?????
          Το ξέρω ότι είμαι πολύ προχώ.
          Έρχονται ντομάτος εδάφους αέρος. Ας τολμήσει να παρουσιάσει το ΣΧΕΔΙΟ.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Trifonas 11/12/2009 23:22:18

          H απαντηση ειναι η εξης και την εχω γραψει και αλλου.
          Eδω και 10-15 χρονια η Ελλαδα εχει δημοσιο χρεος γυρω στο 100% του ΑΕΠ.Τοσο οι κυβερνησεις Σημιτη οσο και Καραμανλη φροντιζαν να δανειζονται τοσο ωστε η αναλογια να μην ανεβαινει χωρις να επιχειρουν να τη ριξουν.Φυσικα αυτο γινοταν με ανπατυξη 4%.Μολις χτυπησε η κριση και το ΑΕΠ μειωθηκε ενω τα απαιτουμενα δανεικα ειναι τα ιδια το ελλειμμα ξεφυγε.
          Με τα large μετρα ΓΑΠ οταν ληξει η τετραετια θα παραδωσει χρεος στο 150% του ΑΕΠ εκτος αν ανακαλυψει καποιο χαμενο θησαυρο που δεν ξερουμε.

  4. trochalos avatar
    trochalos 11/12/2009 22:10:07

    ¨Οποιος έχει ωτίτιδα και δεν ακούει καλά,ξέρω ένα καλό ιατρό.Σε λίγο μερικοί εκτός από ωτίτιδα θα πάθουν και χαλάζιο στα μάτια και δεν θα βλέπουν τα καζάντια του Γιωργάκη και της παρέας του.Να δούμε τι δικαιολογίες θα λένε οι ποσοκοδημοσιογράφοι για τα λαμπρά μέτρα που θα ανακοινώσουν οι υπάλληλοί τους και με τι @@ριες θα τους δικαιολογήσουν.Τρέμετε φοροφυγάδες.
    Α,ξέχασα για όλα φταίει ο ΚΚ.

  5. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 11/12/2009 22:11:24

    Η οικονομία, η ανεργία και το κοινωνικό κράτος είναι για την πλειοψηφία των πολιτών τα τρία μεγαλύτερα προβλήματα της χώρας, σύμφωνα με τα ευρήματα του Βαρόμετρου Δεκεμβρίου της Public Issue για λογαριασμό του ΣΚΑΪ και της "Καθημερινής".

    Πιο συγκεκριμένα, η οικονομία συγκεντρώνει 71 απαντήσεις (3 περισσότερες από τον προηγούμενο μήνα) και η ανεργία 43 απαντήσεις (6 λιγότερες από την προηγούμενη μέτρηση). Ακολουθούν η υγεία, η παιδεία, η δημόσια ασφάλεια και η λειτουργία του κράτους.

    Υπό αυτές τις συνθήκες οι πολίτες σε ποσοστό 68% προβλέπουν αρκετές κοινωνικές συγκρούσεις στο επόμενο τρίμηνο, ενώ λίγες απαντά το 25%.

    Η πλειοψηφία της κοινής γνώμης, πάντως, σε ποσοστό 56% δηλώνει δυσαρεστημένη από τον τρόπο που η κυβέρνηση χειρίζεται τα μεγάλα θέματα, ενώ ακόμη πιο δυσαρεστημένη σε ποσοστό 73% είναι από την αντιπολίτευση.

    Το ΠΑΣΟΚ παραμένει πρώτο στην εκτίμηση εκλογικής επιρροής με ποσοστό 48%. Το ποσοστό αυτό είναι μειωμένο σε σχέση με τον Νοέμβριο (51,5%) και αυξημένο σε σχέση με τον Σεπτέμβριο (43,9 %).

    Η ΝΔ συγκεντρώνει ποσοστό 32% υστερώντας του ΠΑΣΟΚ κατά 16 ποσοστιαίες μονάδες. Ωστόσο, το ποσοστό αυτό είναι αυξημένο κατά 10 ποσοστιαίες μονάδες σε σχέση με το χαμηλότερο ποσοστό της, τον Οκτώβριο, και μειωμένο κατά μιάμιση μονάδα σε σχέση με το ποσοστό του Σεπτεμβρίου.

    Καταλληλότερος πρωθυπουργός είναι ο Γιώργος Παπανδρέου που συγκεντρώνει ποσοστό 53% έναντι 28% του Αντώνη Σαμαρά.

    Τέλος, σε υψηλά επίπεδα κινείται η δημοτικότητα του πρωθυπουργού με 76 θετικές γνώμες, αλλά και του Αντώνη Σαμαρά που ακολουθεί με 70 θετικές γνώμες, 30 περισσότερες από την προηγούμενη μέτρηση του Βαρόμετρου.

    Στην τρίτη θέση ακολουθεί ο Αλέξης Τσίπρας με 42 θετικές απαντήσεις και 53 αρνητικές. Ακολουθούν η Αλέκα Παπαρήγα και ο Γιώργος Καρατζαφέρης που έχουν περισσότερες αρνητικές από θετικές γνώμες.

    PUBLIC ISSUE

  6. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 11/12/2009 22:52:27

    Νομίζω ότι είναι η πρώτη φορά που η ΝΔ ασκεί τόσο "επιθετικά υπεύθυνη" αντιπολίτευση. Ούτε την περίοδο 1997-2004 ασκήθηκε έτσι η αντιπολίτευση, ούτε βέβαια από το θλιβερό Έβερτ. Ο ΚΚ ο Β διέγραψε Μάνο και Σουφλιά επειδή στήριξαν κάποια μέτρα του ΠΑΣΟΚ που περιλαμβάνονταν στο τότε πρόγραμμα της ΝΔ. Βέβαια, εκ των υστέρων αποδεικνύεται ότι τακτικιστικά είχε δίκιο, διότι του την είχαν στημένη, αλλά το λάθος τότε του ΚΚ ήταν ότι δεν είχε τη σύνεση να σταθεί μαζί με το ΠΑΣΟΚ σε μέτρα που κατά βάθος η ΝΔ συμφωνούσε. Έτσι έχασε το "μεσαίο χώρο" ο ΚΚ από το Σημίτη, που μετά προσπαθούσε να τον κερδίσει με τη θεωρία του ώριμου φρούτου και επικοινωνιακά τερτίπια.

    Είναι πολύ σημαντικό να βρει σωστό άνθρωπο για τομεάρχη Οικονομίας ο Σαμαράς και ελπίζω μόνον να μην το αναθέσει σε κανέναν Κούλη, ούτε σε κανέναν νεοφιλελεύθερο. Πρέπει να βρει άνθρωπο με τη δική του αντίληψη για την οικονομία και άνθρωπο που θα εργαστεί για να διατυπώσει υπεύθυνη πρόταση για το οικονομικό σήμερα και αύριο της χώρας.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Επώνυμος 12/12/2009 01:14:08

      για τον τομέα της οικονομίας δεν εμπιστεύομαι κανέναν. Να τον κρατήσει ο ίδιος.

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/12/2009 23:33:22

    Εγώ περίμένω τα φορολογικά. Το βασικό εργαλείο. Έχω ψευδαισθήσεις, ότι επειδή έχει νέα άτομα, άτομα που έχουν βγεί και λίγο παραέξω, θα κάνουν την υπέρβαση και θα καταλάβουν ότι η αύξηση της φορολογίας θα πεθάνει την οικονομία. Η μείωση των συντελεστών θα απελευθερώσει τον Έλληνα που κρύβει και κρύβεται. (Η φωνή μέσα μου μου λέει να μην έχω ψευδαισθήσεις... αλλά ελπίζω)

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ archaeopteryx 11/12/2009 23:40:39

      Δεν χρειάζεται να μειωθεί η φορολογία. Αρκεί να καταργηθεί ο εξωφρενικός θεσμός της προκαταβολής φόρου, που σου μαθαίνει να φοροδιαφεύγεις, διότι σου προσαυξάνει το φόρο σου κατά 55% για κάθε καινούργιο ευρώ που βγάζεις. Βέβαια, σου συμψηφίζεται την επόμενη χρονιά, αλλά μέχρι τότε ποιος ζει ποιος πεθαίνει. Οπότε, κοιτάς να φοροδιαφύγεις όσο γίνεται περισσότερο για να μη σε σκοτώσει η προκαταβολή, στην ανώτατη κλίμακα, με οριακό συντελεστή φόρου στο 62,5%! Δηλαδή 40% προσαυξημένο κατά 55% για κάθε ευρώ περισσότερο που έβγαλες σε σχέση με την περυσινή χρονιά!

      Αντί ο Αλογοσκουφάκος να μειώνει τους ονομαστικούς φορολογικούς συντελεστές, μπορούσε να είχε καταργήσει σταδιακά την προκαταβολή φόρου, ώστε να εκλείψει σταδιακά ένα πολύ σοβαρό κίνητρο φοροδιαφυγής και μια σχεδόν αναίτια οικονομική στρέβλωση της φορολογίας.

  8. Trifonas avatar
    Trifonas 11/12/2009 23:34:22

    @orestios
    Φιλε μου, αφου ξερεις πως παιζεται το παιχνιδι. Οτι σχεδιο και να παρουσιασει , θα πεσουν να το φανε ασχετα αν συμφωνει με το δικο τους.
    Τοσες ημερες τον κατηγορουν γιατι αργει να παρει τις σοβαρες αποφασεις που απαιτουν οι περιστασεις! Μολις ανακοινωσει τις αποφασεις , θα κατηγορηθει απο ολους. Και για να ειμαι δικαιος , τα ιδια εκανε και αυτος στην αντιπολιτευση. Αυτη ειναι η καταρα της φυλης μας και η αιτια της αυτοκαταστροφης μας!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Trifonas 11/12/2009 23:48:57

      όχι ακριβώς. Έχω άποψη για αυτό ή για το άλλο, σίγουρα δεν γουστάρω την σοσιαλιστική προσέγγιση «τα δικά σου δικά μου», τους προκαλώ να μειωσουν έξοδα, συγχωρώ και ανέχομαι κάθε λάθος ατέλεια ή παράβλεξη. Ξέρω πόσο δύσκολες είναι οι επιλογές τους, mission impossible. Για κάθε φίλο που θα κάνουν με κάθε πράσινο MW, θα κάνουν και 10 εχθρούς, θα το δούν μετά, και θα κάνω ό,τι μπορώ το 10 να είναι 1000. Όχι γιατί δεν γουστάρω, όχι γιατί με ενοχλεί. Αλλά γιατί είναι εκ προμελέτης. Σαν τον Σκαραμαγκά. Εντολές εξετέλεσε ο Σημίτης και είναι σπίτι του. Αυτά.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Trifonas 12/12/2009 09:32:37

      τρύφωνα, αν θυμάμαι καλά ο Πρωθυπουργός "ξεδίπλωσε" τις προτάσεις του κατά την προεκλογική περίοδο. Παρά το γεγονός ότι ήταν ενήμερος από το Διοικητή της ΤτΕ. Συνεπώς η αναβλητικότητα στις αποφάσεις ασφαλώς σημαίνει κάτι. Ο ίδιος μιλούσε εδώ και ένα χρόνο τουλάχιστον για ολοκληρωμένη πρόταση εξόδου από την κρίση. Δεν φαντάζομαι να είναι τόσο στην κοσμάρα του όταν το σύμπαν βοούσε για την κρίση.
      Μην προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα με το να λες πως θα έχει αρνητικές αντιδράσεις. Είναι ο Πρωθυπουργός που δημιούργησε προσδοκίες. Και αυτές περιμένουμε όλοι. Αν δεν μπορεί να ανταποκριθεί σε αυτές να το ομολογήσει. Αν και η ομολογία αυτή αργεί πολύ.
      Μην ανησυχείς για την κριτική προς τον Πρωθυπουργό. Θα είναι αυτή που του αξίζει.

  9. george avatar
    george 12/12/2009 00:38:17

    Ο ΓΑΠ αρχίζει να θυμίζει επικύνδινα τον ΚΚ στις άσχημες στιγμές του. Τι μας είπε σήμερα. Υπάρχει πρόβλημα, δεν το ξέραμε, όμως εμείς θα κάνουμε αυτό που σας λέγαμε από πριν γιατί είναι σωστό. Α! με κάποιες μικρές διαφορές. Σήμερα όμως έπρεπε να είναι περισσότερο συγκεκριμένος, για να πείσει ότι τα ευχολόγια είναι αποτέλεσμα συγκεκριμένου σχεδίου, και αναφέρονται σε συγκεκριμένες πολιτικές.
    Πάντως συμφωνώ ότι μία ενδεχόμενη μείωση των μισθών γενικά και αόριστα δεν προσφέρει πολλά. Όμως ένας εξορθολογισμός των μισθών και επιδομάτων είναι όχι απλά αναγκαίος αλλά και δίκαιος. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να πληρώνονται οι ΔΥ συμμετοχή σε επιτροπές εφόσον είναι στα πλαίσια της εργασίας τους. Αν δεν μειώσει δαπάνες, τότε από που θα βρει χρήματα? Μα από αύξηση της φορολογίας. Η οποία αν γίνει "άγαρμπα" δηλαδή αύξηση συντελεστών, έμμεσους φόρους, αύξηση ΦΠΑ, τότε θα έχει αρνητικές συνέπειες στην οικονομία και στην έξοδο από την κρίση.

  10. stelios avatar
    stelios 12/12/2009 14:09:00

    Τiramola μετρα τα λογια σου γιατι το ιδιο το κομα σου θα τον πεταξει με τις κλωτσιες γιατι ειναι επικινδυνος για την χωρα,οταν ρεζιλευει τη Μερκελ,το Γιουγκερ και τον Σαρκοζι και τον Τρισε λεγοντας πως δεν χρειαζονται μετρα οπως σκουζουν επι εβδομαδες,διοτι εχουμε...μεσογειακη διατροφη και πρασινα μουλαρια,τοτε βρισκομαστε μπροστα σε νεα εθνικη τραγωδια υποκινουμενη απο αυτους που υποσχεθηκαν αναλογη στηριξη και στον Σακασβιλι.Το πατριωτικο ΠΑΣΟΚ θα καταλαβει τι συμβαινει και θα τον στειλει στον αγυριστο να παιζει με ηλεκτρονικα γκατζετ.

  11. popolaros avatar
    popolaros 12/12/2009 21:57:06

    Ο stelios τονίζει κάτι σημαντικό γύρω από τα πιθανά παίγνια.
    Ίσως παίζεται σενάριο χειραγώγησης του ΓΑΠ, τύπου Σακασβιλι, από του Ατλάντιους.
    Όμως ελπίζω, ότι απέχει αρκετά από τον ηλίθιο γραβατοφάγο.
    Θέλω να δω αυτή την βδομάδα, που στηρίχθηκε και άδειασε τόσους πολλούς,τόσα γρήγορα...