#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/10/2013 20:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πυροκροτητής αστάθειας στη χώρα η Λαγκάρντ



Λίγα μόλις 24ωρα από τη δημοσιοποίηση των πρακτικών των συνεδριάσεων του ΔΝΤ που έκαναν λόγο για προσπάθεια διάσωσης των ευρωπαϊκών τραπεζών αφήνοντας την Ελλάδα να βυθιστεί.

Λίγες ημέρες πριν από την επίσημη παραδοχή της Λαγκάρντ ότι έχουν γίνει λάθη αλλά θα ακολουθούσαν την ίδια πολιτική, καθώς και το ταξίδι του πρωθυπουργού στην Ουάσιγκτον, το Ταμείο αποφάσισε να δώσει...μπόνους στον Αλέξη Τσίπρα και γιατί όχι και στον Νίκο Μιχαλολιάκο.

Πλέον η κ. Λαγκάρντ, μετά και τη νέα έκθεσή της γίνεται ο μεγάλος ευεργέτης των άκρων στην Ελλάδα. Του εξτρεμισμού απ' όπου κι αν προέρχεται.

Είναι επίσης ο καλύτερος πυροκροτητής για όσους θέλουν πολιτική αστάθεια μέσω της διάλυσης της κυβέρνησης.

Η έκθεση έχει όλα τα χαρακτηριστικά μιας βόμβα καθώς:

Αν και το επικαιροποιημένο Μνημόνιο του Αυγούστου προέβλεπε πως δεν θα χρειάζονταν η επιβολή νέων μέτρων στην Ελλάδα το 2014, τώρα ζητά μέτρα της τάξεως των 6,7 δισ. ευρώ, από τα οποία περίπου τα 2,9 δισ. θα πρέπει να υιοθετηθούν μέσα στην επόμενη χρονιά. Από που θα προκύψουν τα νέα αυτά μέτρα; Ποιοι θα πληρώσουν ρώτησε η κ. Λαγκάρντ;
Το ΔΝΤ προβλέπει μηδενικό πρωτογενές πλεόνασμα το 2013 αν και το προσχέδιο του προϋπολογισμού του 2014 προβλέπει πλεόνασμα 344 εκατ. ευρώ.
Παράλληλα το ΔΝΤ συμπληρώνει ότι «επιπλέον προσαρμογή έως το 2016 θα απαιτήσει επιπρόσθετα μέτρα, συμπεριλαμβανομένων των κερδών από την φορολογική διοίκηση, ίσα με 3,5% του ΑΕΠ».
Το Ταμείο καταγραφεί απόκλιση της τάξης 4,5% του ΑΕΠ στους φόρους έναντι του τι προβλεπόταν να εισπραχθεί. Αυτή αποδίδεται στην απόκλιση κατά 2% του ΑΕΠ στους φόρους κατανάλωσης, κατά 2,8% του ΑΕΠ στη φορολογία εισοδήματος και κατά 1% του ΑΕΠ από τους φόρους που επιβαρύνουν τη μισθοδοσία. Στον αντίποδα, όλοι οι υπόλοιποι φόροι υπεραπόδωσαν κατά 1,3% του ΑΕΠ.
Οι προβλέψεις για το δημόσιο χρέος προϋποθέτουν «ένα πρόσθετο κούρεμα - συμμετοχή του επίσημου τομέα - για να μειωθεί ο λόγος του χρέους προς το 124 τοις εκατό του ΑΕΠ μέχρι το 2020», λέει το ΔΝΤ.
Ζητά παρεμβάσεις στο ασφαλιστικό ύψους 3,3% του ΑΕΠ έως το 2030.
Εκτιμά ότι το δημοσιονομικό έλλειμμα φέτος θα είναι -4,1% και το 2014 -3,3% του ΑΕΠ. Το 2015 στο -2,1% και θα περιοριστεί μετά κατά από το 1%.
Το πρωτογενές έλλειμμα αναμένεται μηδενικό φέτος, και από το 2014 πλεόνασμα 1,4% έως 4,2% το 2018.
Το χρέος αναμένεται φέτος στο 172,6% του ΑΕΠ και το 2014 στο 172,6% του ΑΕΠ.
 Κι αν απ' όλα αυτά, μαζί με την έκθεση της Κομισιόν δεν αρκούν για να μας στείλουν όλους (όχι μόνο τη Βίκυ Σταμάτη) στο ψυχιατρείο με απώλεια συνείδησης, τι άλλο να μας περιμένει;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. DimDem avatar
    DimDem 09/10/2013 20:21:02

    Ολα τα σχεδια της κυβερνησης περι σωστου ταιμινγκ για πολιτικη διαπραγματευση στην διευθετηση του χρεους
    μπορει να τιναχτουν στον αερα απο μια παραιτηση βουλευτων της Χ.Α(βλεπε νεες κατηγοριες κλπ)
    Οπερ σημαινει εκλογες εστω και λειψες
    ομως ετσι χανεται η πολιτικη σταθεροτητα που απαιτουν οι δανειστες.

    Οσο και εαν το ξορκιζουν οι κυβερνωντες φαινεται οτι η Χ.Α εχει την δυναμη να καθορισει τις πολιτικες εξελιξεις
    εκτος και εαν της το αφαιρεσουν με δημοκρατικο τροπο..

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ DimDem 10/10/2013 12:26:21

      Τη δεδομένη στιγμή εκλογές θα ήταν καταστροφή, καθώς μόνο αστάθεια μπορεί να προκύψει και επιπλέον επιβάρυνση του προϋπολογισμού. Οπότε, αν είναι να εξουδετερωθεί η ΧΑ, ας γίνει με έξυπνο τρόπο, χωρίς να χρειαστούν εκλογές.

    • Giolias avatar
      Giolias @ DimDem 11/10/2013 15:22:40

      @ dimdem
      Με τί τρόπο θα της το αφαιρέσουν;

  2. Δημητρης avatar
    Δημητρης 09/10/2013 20:39:25

    Το εγραψα και σε αλλο ποστ....βαλε και τις εκθεσεις προβοπουλου-βουλης και αντε να δουμε ποιον να πιστεψουμε στο τελος.....την κυβερνηση η' αυτους ?

  3. Ο κακός ο Λύκος avatar
    Ο κακός ο Λύκος 09/10/2013 21:06:35

    Δυστυχώς τα κακά νέα είναι πιο κοντά στην αλήθεια. Οι δε αλλοδαποί ειδικοί, οι τοκογλύφοι και οι μη αποσκοπούντες στην παραπλάνησή μας προς ίδιον όφελος, τα λένα όλα ψυχρά κι έξω απ΄τα δόντια.

    • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
      ΗΛΕΚΤΡΑ @ Ο κακός ο Λύκος 09/10/2013 21:28:39

      ΑΧ!!!!!!
      Ο ΛΥΚΟΣ!!!!!!!!

      • Ο κακός ο Λύκος avatar
        Ο κακός ο Λύκος @ ΗΛΕΚΤΡΑ 09/10/2013 21:31:02

        ΑΧ!!!!!!
        ΟΙ ΝΕΦΕΛΙΜ!!!!!!!!

        • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
          ΗΛΕΚΤΡΑ @ Ο κακός ο Λύκος 09/10/2013 22:39:54

          ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ
          ΟΙ ΝΕΦΕΛΙΜ ΠΟΛΛΟΙ
          ΕΚΤΟΣ......
          ΚΙ ΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΕ ΔΙΟΠΤΡΕΣ
          ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΙΚΕΣ
          ΠΑΜΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ...
          ΚΑΙ ΞΑΝΑΛΕΩ
          ΑΧ!!!!!!
          Ο ΛΥΚΟΣ!!!!!

  4. Ύπαρ avatar
    Ύπαρ 09/10/2013 21:24:39

    @Πλέον η κ. Λαγκάρντ, μετά και τη νέα έκθεσή της γίνεται ο μεγάλος ευεργέτης των άκρων στην Ελλάδα. Του εξτρεμισμού απ’ όπου κι αν προέρχεται

    Να ασκηθεί δίωξη εναντίον Λαγκάρντ/ΔΝΤ, ως ΗΘΙΚΟΥ ΑΥΤΟΥΡΓΟΥ σε εγκληματική οργάνωση, αφού πριμοδοτεί και ενθαρρύνει τον ΕΞΤΡΕΜΙΣΜΟ

    • Michal V avatar
      Michal V @ Ύπαρ 09/10/2013 22:56:36

      Αλήθεια θα μπορούσε να μου πει κάποιος αν, αφού αυτή η μπεκάτσα με τα παρδαλά κασκόλ παραδέχεται ότι έγιναν λάθη,λέω αν,θα μπορούσε ενώπιον κάποιων δικαστηρίων να ασκηθεί κάποια δίωξη εναντίον της, αφού κατέστρεψε μια χώρα και καταδίκασε ένα λαό στην εξαθλίωση και την απόγνωση; Εκείνον τον αλαζόνα τον Τόμσεν θα βρεθεί κανένας να του δώσει δυο κλοτσιές και να τον πετάξει έξω από την Ελλάδα; Δεν το νομίζω, γιατί ο Ραφαέλ Κορέα είναι πρόεδρος στο Εκουαδόρ και όχι "yes men" εθελόδουλος πολιτικός στην Ελλάδα.-

  5. Ο κακός ο Λύκος avatar
    Ο κακός ο Λύκος 09/10/2013 21:32:17

    Στη μπουζούυυυυυυυ! Τώρα.

  6. Οι Απέναντι avatar
    Οι Απέναντι 09/10/2013 21:37:37

    Αντώνη, όλοι αυτοί ΔΕΝ παίζονται με το καλό. Πάμε εκλογές;
    Κόψε το Γόρδιο δεσμό και ότι γίνει!

    • Mike avatar
      Mike @ Οι Απέναντι 10/10/2013 09:50:00

      Εσας χωρις να σας ξερω σας διαβαζω κ σας προσεχω παντα κ οφειλω να ομολογησω οτι σας συμπαθω...κ βεβαια συμφωνω παντα μαζι σας

      • Οι Απέναντι avatar
        Οι Απέναντι @ Mike 10/10/2013 10:48:31

        Σας ευχαριστώ.

  7. Αγρότης avatar
    Αγρότης 09/10/2013 22:25:51

    Αντίποινα εξ αιτίας της μη αξιοποιημένης λίστας...

  8. panos avatar
    panos 09/10/2013 22:28:18

    Το θεμα δεν ειναι τι λενε οι ξενοι δανειστες,αλλα τι κανουμε εμεις.Με το χρεος να αυξανεται,το ΑΕΠ να μειωνεται,την ανεργια να καλπαζει,τους νεους να εγκαταλειπουν τη χωρα,τα ασφαλιστικα ταμεια να καταρρεουν,τη βια στους δρομους να εξαπλωνεται και τους πολιτες να εχουν περιελθει σε καταθλιψη,το ζητουμενο ειναι αν μπορει το πολιτικο συστημα να δωσει λυση..Μην περιμενουμε απο τους ξενους και παλι ενα νεο Ναυαρινο γιατι τωρα κουμαντο κανει η Κεντρικη Ευρωπη..Η κατασταση που ζουμε δεν μπορει να σερνεται ακομα για πολυ..Κι επειδη στη ζωη δεν υπαρχουν αδιεξοδα,πρεπει ν' αποφασισουμε τι θα κανουμε..

  9. someone avatar
    someone 09/10/2013 22:43:35

    αφου πηρε τα ευσημα ο αντωνης απο το ταξιδι του στις ΗΠΑ γιατι τα κανουν αυτα???????????

  10. Μανταμ Σουσού avatar
    Μανταμ Σουσού 09/10/2013 22:44:35

    Εν τέλει, άπαντες πλην Σαμαρά και των συν αυτώ είναι "εγκληματικές οργανώσεις;"

  11. Ο Λούμπεν avatar
    Ο Λούμπεν 09/10/2013 22:46:51

    "Πλέον η κ. Λαγκάρντ, μετά και τη νέα έκθεσή της γίνεται ο μεγάλος ευεργέτης των άκρων στην Ελλάδα. Του εξτρεμισμού απ’ όπου κι αν προέρχεται"

    Σωστός! Εάν θέλεις να ευεργετήσεις τον εξτρεμισμό διάλεξε μεριά όπως και η συγκυβέρνηση...

  12. Ο κακός ο Λύκος avatar
    Ο κακός ο Λύκος 09/10/2013 23:04:51

    Εγώ βλέπω μέσα από εσένα και τους άλλους της ...φυλής σου.
    Και ξαναλέω : Αχ! Οι Νεφελίμ.

    • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
      ΗΛΕΚΤΡΑ @ Ο κακός ο Λύκος 09/10/2013 23:18:11

      TΗΣ ΦΥΛΗΣ ΜΟΥ;;;;;
      ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΦΥΛΗ;;;;
      ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ
      ΤΙ ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΕΣΑΙ ΝΕΦΕΛΙΜ;;;;;
      ΚΑΙ ΞΑΝΑΛΕΩ
      ΑΧ!!!!!!
      Ο ΛΥΚΟΣ!!!!!!

      • Ο κακός ο Λύκος avatar
        Ο κακός ο Λύκος @ ΗΛΕΚΤΡΑ 10/10/2013 07:45:07

        Είσαι κουραστική και γράφεις και με αγενή κεφαλαία. Πάτα το κουμπάκι εκεί αριστερά που μετατρέπει τα γράμματα σε πεζά. Ή δεν ξέρεις Ελληνικά και ζορίζεσαι; Και ξαναλέω : Ωχ! Οι εντελώς κολλημένοι Νεφελίμ!

  13. Greg avatar
    Greg 10/10/2013 00:22:11

    Όποιος έχει γνώση οικονομικών γνωρίζει ότι η Λαγκάρντ λέει την αλήθεια. Όπως επίσης και ο Προβόπουλος με το δυσμενές σενάριο για 2,5 ύφεση το 14 και 0,5 νομίζω το 15, με την ανάπτυξη να έρχεται το 16 με τις καλύτερες προβλέψεις και εάν δεν έχουμε επιβράδυνση της παγκόσμιας οικονομίας (πράγμα εξαιρετικά πιθανό). Οι Στουρνάρειες προβλέψεις ήσαν αντιεπιστημονικές. Καμιά χώρα έως σήμερα δεν πέτυχε από 4,2 ύφεση να περάσει στο 0,6 ανάπτυξη σε 12 μήνες. Ανεξάρτητα της τραγικής κατάστασης της πραγματικής οικονομίας η οποία αποθαρρύνει κάθε ρεαλιστική σκέψη ανάπτυξης στο ορατό μέλλον.

    Δεν μας είπε ο Στουρνάρας, με τι μηχανισμούς θα πετύχει την ανάπτυξη του 0,6%;;;;; Με την αύξηση της φορολόγησης των ελεύθερων επαγγελματιών; Με την εκβιαστική αφαίρεση κάθε ίχνους αγοραστικής δύναμης από τους καταναλωτές; Από τη φορολόγηση κάθε στοιχείου που ατύχησε να βρίσκεται σε αυτή τη χώρα επί υπουργίας του;

    Η ανάπτυξη δεν μπορεί να έρθει επειδή κάποιοι θα αγοράσουν με έμμεσο ή άμεσο τρόπο τα ακίνητα της Εθνικής, ή επειδή κάποιοι θα αγοράσουν το ραδιομέγαρο της ΕΡΤ. Ούτε με την απαγόρευση μεταφοράς της όποιας ΒΙΟΧΑΛΚΟ.

    Η ανάπτυξη θα έρθει όταν ο Έλληνας επιχειρηματίας θα διαπιστώσει ότι το οικονομικό περιβάλλον είναι ευνοϊκό και η επένδυση του έχει σημαντικές πιθανότητες επιτυχίας. Όταν το τραπεζικό σύστημα έχει δυνατότητες να τον στηρίξει και το μακροοικονομικό κλίμα είναι θετικό.

    Απλά, όσο είναι ο Στουρνάρας υπουργός ανάπτυξη δεν, ΔΕΝ έρχεται.

  14. δημης avatar
    δημης 10/10/2013 01:43:43

    Ζήτω οι ...επιφανείς δημοκράτες οικονομολόγοι ....

  15. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 10/10/2013 01:43:51

    Περσινά ξινά σταφύλια.
    Ο Μυνχαου στους FT και Spiegel έγραφε τα ίδια απο πέρισυ τα Χριστουγεννα.

  16. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 10/10/2013 01:50:10

    Μα τι λέτε; Αστάθειας;
    Θυμάστε ότι η κ. Λαγκαρντ τους πάσαρε το Cd - λαυράκι. Πάσα - έτοιμο γκόλ τους έδωσε...
    Και που στείλανε τη μπάλα; Στις μπεκάτσες. Ή μάλλον, στον Διεθνή Διαστημικό Σταθμό.
    Ξέρω...Ο κ. Βενιζέλος δεν είναι δα και Μήτρογλου. Ούτε έχουμε πρωθυπουργό τον Κριστιάνο Ρονάλντο.
    Αλλά βρέ αδελφέ, έστω και ένας ερασιτέχνης παιδικής κατηγορίας θα την έβλεπε την ευκαιρία να πλασσάρει. Τι, "θα λυπόταν τον τερματοφύλακα";
    Τι λέμε;
    Ποιοί είναι οι παράγοντες αστάθειας;

  17. ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
    ΗΛΕΚΤΡΑ 10/10/2013 07:51:33

    ΣΤΟΝ ΚΑΚΟ ΛΥΚΟ
    ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ
    ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΑΓΕΝΗΣ
    ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ
    ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΕΣΥ ΖΟΡΙΖΕΣΑΙ
    ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ
    ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ
    ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΕΣ ΑΛΛΗ ΚΟΛΛΗΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΑΝΩ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΑΓΚΑΣΕΣ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΟΠΟΥ ΒΡΩ
    ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΞΑΝΑΠΩ
    ΑΧ!!!!!!!
    Ο ΛΥΚΟΣ!!!!!!!!!

    • Ο κακός ο Λύκος avatar
      Ο κακός ο Λύκος @ ΗΛΕΚΤΡΑ 10/10/2013 08:48:53

      Δεν μου αρέσει που τρώγεσαι με τα ρούχα σου, δεν μου αρέσει που έχεις εμμονές, δεν μου αρέσει γενικά να βασανίζονται τα όντα επί της γής (ακόμα και οι επισκέπτες Νεφελίμ), λυπάμαι που αντιμετωπίζεις τόσο σοβαρά προβλήματα, αλλά σου έχουνε πει οτι υπάρχουν ειδικοί να σε βοηθήσουν; Κάνε ένα βήμα προς τη λύση των εσωτερικών θεμάτων σου και τότε σίγουρα θα χαλαρώσεις και θα πάψεις να χρειάζεσαι τα ...κεφαλαία, όπως και τις υστερικές κραυγές που εκλιπαρούν την προσοχή! Ωχ! Οι υστερικοί Νεφελίμ! (Από εδώ και πέρα, όσο και να σκούξεις, είτε σε κεφαλαία, είτε σε σανσκριτικά είτε σε ιδεογράμματα, σ΄έχω γειώσει και τζάμπα θα κουράζεσαι. Χαιρετισμούς στη φυλή σου).

    • tzager avatar
      tzager @ ΗΛΕΚΤΡΑ 10/10/2013 08:50:16

      Ηλέκτρα,

      Αντί να στοχοποιείς σχόλια και σχολιαστές, έκφρασε τις θέσεις σου καθαρά και κόσμια.

      Οι προβοκατόρικές απαντήσεις σου αποδεικνύουν ανυπαρξία επιχειρημάτων και αμηχανία.

      Από εξυπνάκηδες χορτάσαμε. Για την ταμπακιέρα έχεις κάτι να μας πεις?? Ή μήπως οι χθεσινές απογοητευτικές οικονομικές ειδήσεις σου χάλασαν τη σούπα του success story??

      • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
        ΗΛΕΚΤΡΑ @ tzager 10/10/2013 09:55:51

        ΟΤΑΝ ΣΤΟΧΟΠΟΙΟΥΜΑΙ
        ΣΤΟΧΟΠΟΙΩ
        ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΙΜΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΩ ΕΓΩ ΤΙ ΘΑ ΣΧΟΛΙΑΣΩ
        ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ
        ΑΣ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑ
        ΤΑΜΠΑΚΙΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
        ΑΡΑ ΔΕΝ ΧΑΛΑΣΕ
        ΣΟΥΠΕΣ ΔΕΝ ΤΡΩΩ
        ΚΑΙ ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΙΚΑ ΝΕΑ ΑΠΟ ΕΝΤΕΤΑΛΜΕΝΟΥΣ
        ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ
        ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΛΛΩΣΤΕ ΞΥΡΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΓΑΜΠΡΟ
        ΕΧΩ ΥΠΟΜΟΝΗ
        ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ
        ΚΑΙ ΕΙΤΕ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ
        ΕΙΤΕ ΟΧΙ
        ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ
        ΤΟΥ Σ Α Μ Α Ρ Α!!!!!!!!!!

        • tzager avatar
          tzager @ ΗΛΕΚΤΡΑ 10/10/2013 11:06:00

          Ποιοί εντεταλμένοι δημοσιογράφοι?? Φαντασματάκια παντού βλέπεις??

          Δεν πιστεύεις τις εκτιμήσεις του ΔΝΤ και της Βουλής των Ελλήνων?? Καλά.

          Τον γαμπρό θα τον ξυρίσουν λίαν συντόμως... Και θα του τα πάρουν σύριζα...

          Εύχομαι να έχεις την ευκαιρία να διαβάσεις την απάντησή μου...

        • WY avatar
          WY @ ΗΛΕΚΤΡΑ 10/10/2013 21:34:56

          Tά δέκα (10) θαυμαστικά στό τέλος τί τά ήθελες Ηλέκτρα??
          Ούτε γονατιστή νά ΄σουν τέτοιο λιβάνισμα!
          Ήμαρτον Μεγαλοδύναμε!

  18. ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
    ΗΛΕΚΤΡΑ 10/10/2013 11:15:30

    ΚΙ ΕΓΩ ΕΥΧΟΜΑΙ
    ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΕΙΣ ΠΟΛΥ ΠΟΥ Ο ΓΑΜΠΡΟΣ ΘΑ ΞΥΡΙΣΘΕΙ
    ΑΝ ΚΑΙ ΣΥΡΙΣΜΕΝΟΣ
    ΤΙΣ ΕΚΤΙΜΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΔΝΤ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΙΣΤΕΥΩ
    ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΚΤΙΜΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΠΙΦΥΛΑΣΣΟΜΑΙ
    ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΝΤΕΤΑΛΜΕΝΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΚΟΥΣ;;;;;
    ΤΙ ΝΑ ΠΩ;;;;;
    ΜΑΛΛΟΝ ΕΣΥ ΖΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ

    • Ύπαρ avatar
      Ύπαρ @ ΗΛΕΚΤΡΑ 10/10/2013 13:32:48

      Τι... φωνάζεις;

      Κανένας, το ελάχιστον, σοβαρός άνθρωπος δεν διαβάζει τα κεφαλαία.

      Έτσι γράφουν οι οπαδοί ποδοσφαιρικών ομάδων, οι ΑΝΕΛ, οι ΚΚΕ, οι Χρυσαυγίτες κλπ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ. Παρατήρησε να το δεις...

      • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
        ΗΛΕΚΤΡΑ @ Ύπαρ 10/10/2013 17:12:38

        ΕΓΩ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ
        ΓΡΑΦΩ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ
        ΚΙ ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΩ
        ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
        ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ" ΣΟΒΑΡΟΥΣ " ΣΟΥ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ
        ΚΙ ΕΣΥ
        ΑΠΟΡΩ
        ΓΙΑΤΙ ΠΕΦΤΕΙΣ ΤΟΣΟ ΧΑΜΗΛΑ ΚΙ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ;;;;

      • Valter avatar
        Valter @ Ύπαρ 10/10/2013 17:46:22

        Φίλε , γυναίκα , προσπαθεί να τους βγάλει όλους τρελούς , είναι προσβλητική και θρασύτατη ....
        Για σκέψου λίγο , μήπως είναι η χιλιοστή μεταμόρφωση της βασίλισσας της μιζέριας?

        Αυτή μπαίνει εδώ με τουλάχιστον δέκα nicks

        Don't feed the troll.

        • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
          ΗΛΕΚΤΡΑ @ Valter 10/10/2013 21:50:07

          ΑΝ ΑΠΕΥΘΥΝΕΣΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ
          ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΔΕΝ ΜΕ ΛΕΣ
          ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΗΣ ΜΙΖΕΡΙΑΣ
          ΜΙΑ ΦΤΩΧΗ ΥΠΑΡΞΗ ΕΙΜΑΙ
          ΚΑΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΜΠΑΙΝΩ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ
          ΜΕ ΛΕΝΕ ΗΛΕΚΤΡΑ
          ΣΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΣΥΝΟΜΩΤΙΚΑ;;;;;
          Η ΑΠΛΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥΣ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΣΑΣ ΒΓΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΔΡΑΚΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ;;;;
          AN EINAI ANEΠΙΘΥΜΗΤΗ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΜΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΟΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΝΑ ΜΠΛΟΚΑΡΟΥΝ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΜΟΥ
          ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΝΑ ΣΑΣ ΑΔΕΙΑΣΩ ΤΗΝ ΓΩΝΙΑ
          Η ΖΑΡΙΑ ΔΙΚΙΑ ΣΑΣ

        • Valter avatar
          Valter @ Valter 11/10/2013 14:23:50

          Έχει και τάση για το υπερβολικό και το δραματικό .... Αν δεν είναι η βασίλισσα της μιζέριας τότε είναι η δίδυμη της αδελφή!

    • WY avatar
      WY @ ΗΛΕΚΤΡΑ 10/10/2013 14:53:08

      Ήλέκτρα
      Τότε πώς παραμονεύεις μέ τό σπαθί είς τό χέρι είς τό σπίτι μου ;

      Ορέστης
      Στάσου κι άκουσε κι αμέσως θά αλλάξης γνώμη....

  19. Hawk avatar
    Hawk 10/10/2013 12:02:53

    Χμ, δύσκολα τα πράγματα, αν ο Αντώνης Σαμαράς και το επιτελείο του ήταν αποφασισμένοι να τραβήξουν την κατάσταση στα άκρα θα μπορούσαμε να τους κάνουμε να πέρνουν με τις χούφτες τα λεξοτανίλ, είναι όμως? Είναι αποφασισμένος να πάει σε εκλογές διαβεβαιώνοντας τον λαό ότι θα κάνει τώρα ότι είναι δυνατόν για πραγματική διαπραγμάτευση και διαγραφή μέρους τους χρέους? Τώρα που φτάσαμε στο σημείο να έχουμε έστω και ένα πενιχρό πλεόνασμα, τώρα που μπροστά μας έχουμε να πληρώσουμε μόνο 5 δις σε τόκους για το 2014, τώρα που κάναμε μιά αρχή σε κρατικές μεταρρυθμίσεις, τώρα που ανοίγουν σιγά σιγά οι πόρτες για επενδύσεις, τώρα ίσως μπορούμε να τους πούμε ως εδώ, φτάνει με τα παιγνίδια σας. Αν ο Σαμαράς κάνει αυτή τη στροφή και διαβεβαιώσει τον λαό ότι προτίθεται να σταματήσει την αιμοραγία θα τους πάρει όλους με το μέρος του και θα βγει αυτοδύναμος, θα αδειάσει μονομιάς όλο το δήθεν " αντιμνημονιακό " μέτωπο και θα μπορέσει να προχωρήσει την χώρα μπροστά. Είναι θέμα επιλογών & timing, σίγουρα όμως μπορεί να το κάνει.

  20. Τάσσος Παπαδόπουλος avatar
    Τάσσος Παπαδόπουλος 10/10/2013 12:50:57

    Όπου πήγε το ΔΝΤ χρησιμοποίησε ΣΔΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ παρακτικές και άφησε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ αποτελέσματα. Και ΠΟΥΘΕΝΑ δεν πέτυχε, απλώς άφησε πίσω πτώματα. ένα σερφάρισμα στο ίνερνετ αποδεικνύει του λόγου το αληθές. Προφανώς οι "δικοί μας" ή είναι άσχετοι και δεν ξέρουν τί κάνουν, ή ξέρουν ΑΚΡΙΒΩΣ τί κάνουν και το παίζουν "αχ τι κρίμα..." Πιθανότερο είναι το δεύτερο. Αλήθεια, με τη λίστες "ΛΑΓΚΑΡΝΤ", Λουξεμβούργου, Λιχτενστάιν, τί γίνεται; Προφανώς ΤΙΠΟΤΑ και ούτε πρόκειται να γίνει. Απλώς για να πάρετε μια ιδέα τί μας περιμένει....

  21. ότι νάναι avatar
    ότι νάναι 10/10/2013 15:36:02

    τους του συνταγματικού τόξου της φωτογραφίας με τις σημαίες στα παλούκια πότε θα τους καλέσει ο αδέκαστος αντιεισαγγελέας;

  22. ΘΕΟΔΟΣΗΣ avatar
    ΘΕΟΔΟΣΗΣ 10/10/2013 16:40:43

    ΜΠΡΑΒΟ ΗΛΕΚΤΡΑ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΣ, ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΙΩΜΕΝΟΙ ,ΑΣ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΥΠΕΔΑΦΟΣ.