#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/10/2011 11:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πυροδοτεί εθνικό διχασμό για να σωθεί ο ίδιος

[caption id="attachment_128590" align="alignnone" width="600" caption="http://antistachef.wordpress.com/"][/caption]

Αδίστακτος και πολιτικά επικίνδυνος είναι πλέον ο Γιώργος Παπανδρέου. Η προχθεσινή ομιλία του στην Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΠΑΣΟΚ αποκάλυψε ότι ο μοναδικός στόχος του πρωθυπουργού είναι η διάσωσή του, για την οποία είναι διατεθειμένος να κάνει τα πάντα.

Η πρώτη «ανάγνωση» της δημόσιας τοποθέτησής του -προς τους βουλευτές του κυβερνώντος κόμματος και κατ’ επέκταση προς τους πολίτες- ήταν πως βρίσκεται εκτός τόπου και χρόνου. Η ουσία όμως της ομιλίας του καταδεικνύει ότι ο Γιώργος Παπανδρέου έχει θέσει σε εφαρμογή προσωπικό «Plan B», που αφήνει «εκτός» τους πολίτες και τα συσσωρευμένα προβλήματα που ο ίδιος τους δημιούργησε, για να διασωθεί με κάθε τρόπο ανεξάρτητα από το κόστος και τις συνέπειες που μπορεί να επιφέρουν στην «ευάλωτη» σήμερα κοινωνία.

Ο πρωθυπουργός παίζει με τους θεσμούς την ώρα που βρίσκονται σε πλήρη εξέλιξη οι διεργασίες σε Βερολίνο, Παρίσι και Βρυξέλες για το «κούρεμα» της Ελλάδας και την υπαγωγή της χώρας σε καθεστώς επιτροπείας, καλλιεργεί κλίμα φόβου και έντασης: συναντάται με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Κάρολο Παπούλια, συγκαλεί Υπουργικό Συμβούλιο, για πρώτη φορά δέχεται στο γραφείο του εκδότες και ιδιοκτήτες τηλεοπτικών καναλιών και κλείνει ραντεβού με τον Αντώνη Σαμαρά. Ενώ το σκηνικό της έκτακτης ανάγκης συνεχίζεται, ο πρωθυπουργός «ξετυλίγει» τις πραγματικές του προθέσεις από το βήμα της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του ΠΑΣΟΚ, καθώς επιλέγει, όχι τυχαία, να μιλήσει για «Γουδή» και να γίνονται από… υπεύθυνα χείλη πρωθυπουργού διχαστικές αναφορές, παίζει κλέφτες κι αστυνόμους με τις τράπεζες, στοχοποιεί δικαστές. Ο πρωθυπουργός γίνεται κατήγορος όλης της κοινωνίας («εγκάλεσε» στην τάξη πνευματικό, επιστημονικό, καλλιτεχνικό κόσμο, Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης), ρίχνει «τυφλά» όλη την ευθύνη στη Νέα Δημοκρατία, δηλώνει στο πλευρό των εργαζομένων και των συνταξιούχων και προειδοποιεί ωμά τους βουλευτές του ότι αυτό που προέχει δεν είναι η ιδεολογία, αλλά η ψήφιση του πολυνομοσχεδίου.

Ο πρωθυπουργός νίπτει τας χείρας του καθώς δεν δίστασε να πετάξει φυτίλι διχασμού στα ευάλωτα από την οικονομική πολιτική του στρώματα της κοινωνίας, επενδύοντας στο φόβο και αδιαφορώντας για τις εκρηκτικές συνέπειες της επικίνδυνης τοποθέτησής του.

(από τον Ελεύθερο Τύπο)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lampros avatar
    Lampros 20/10/2011 12:07:26

    H ιστορία επαναλαμβάνεται. Ο παππους του ανοιξε τα ξερονήσια και δίχασε την Ελλάδα, και πλέον το ξανακάνει αυτός. Η οικογένεια αυτή εχει εκπαιδευτεί καλα στους στόχους της.Τα μέσα για να το καταφέρουν εξελίσσονται όπως τα όπλα.
    Πρεπει να τελειώνουμε μια και καλή. καμία συναινεση, που θα γίνει ο σπόρος του παπανδρεικου που θα ξαναφυτρώσει.

    • manos avatar
      manos @ Lampros 20/10/2011 12:09:47

      Lampros,

      Ενα νέος Ηρακλής χρειάζεται να καυτηριάσει τα κεφάλια του τέρατος.
      Ισως να πλησιάζει η ώρα.

      Καλημέρα.

  2. jojo avatar
    jojo 20/10/2011 12:32:18

    Καλημερα
    Οτι και να κανει δεν σωνεται.

  3. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 20/10/2011 12:38:01

    ακομη μια βδομαδα απεργιων στο δημοσιο και ιδιωτικο τομεα και ξ κυβερνηση εχει πεσει σιγουρα. δε μπα να βγει ενα εκατομμυριο κοσμος σημερα στο συνταγμα, ο γιωργακης δε καταλαβαινει τιποτα. οπως ελεγαν και στο χωριο μου .
    καταλαβαινει το γουρουνι απο πορτοκαλαδα? μονο οταν θα εχει διαλυθει ο δημοσιος και ιδιωτικος τομεας απο απεργιες , τοτε θα πεσει αυτος.

  4. Πτερέλαος avatar
    Πτερέλαος 20/10/2011 12:53:32

    Όταν οι Βενιζελολάγνοι (του Ελ.) ανακάλυψαν τα Βενιζελοτερτίπια!!!!!!!!!!!!!!!

  5. thanos avatar
    thanos 20/10/2011 12:55:36

    Ο αδίστακτος σφετεριστής της εξουσίας ΓΑΠ ολοκληρώνει την δουλειά την οποία ήρθε να κάνει ψηφίζοντας χθες επί της αρχής το επαίσχυντο νομοσχέδιο... και την ολοκληρώνει κινούμενος σε δύο άξονες ο πρώτος είναι η πλήρης υποτέλεια της χώρας και η εποπτεία της στους ξένους δανειστές της μέσω του οικονομικού δούρειου ίππου που λέγεται ΔΝΤ και ο δεύτερος και θα έλεγα εξίσου αποτρόπαιος η εφαρμογή του διαίρει και βασίλευε στην ελληνική κοινωνία προς εξασφάλιση συμφερόντων εχθρικών του ελληνικού λαού.
    Αυτά τα δύο παραπάνω στοιχειοθετούν αδικήματα τα οποία επισύρουν κατηγορίες εσχάτης προδοσίας διότι πρώτον παραδίδουν μέρος της εθνικής κυριαρχίας και δεύτερον προπαγανδίζουν υπέρ συμφερόντων εχθρικών προς εκείνων του ελληνικού λαού...

  6. Orestios avatar
    Orestios 20/10/2011 15:11:22

    Και έτσι καταρρέει η προσπάθεια να μας τον παρουσιάσουν κάποιοι αφελείς τον Παπανδρέου ως χαζούλη.
    Ο Παπανδρέου είναι αδίστακτος Σοσιαλιστής.

  7. βισάλτης avatar
    βισάλτης 20/10/2011 16:20:33

    Εντάξει αυτός είναι ο γκρηκαμέρικαν με μια μητέρα που άν και καλοταίζεται από τους έλληνες 50 χρόνια τώρα, τους περιφρονεί και γι αυτό 50 χρόνια δεν έμαθε ελληνικά..Εντάξει ο μικρός γκιόργκο έμαθε από μικρό ότι οι έλληνες είναι ευκολόπιστοι ,αφελείς και εκμεταλεύσιμοι.. μήπως όμως δεν φταίει το παιδί γιατί απλά εκμεταλεύτηκε την ευκαιρία να πλουτίσει και να γυρίσει οικογενειακώς στην πατρίδα του; Γιατί να του δοθεί η ευκαιρία; Aκόμα και στην μαφία η εξουσία δεν πάει κληρονομικά άμα δεν "τραβάει" ο απόγονος..εδώ χειρότερα από την ινδία αντιμετωπίζει ο λαός την ηγεσία...ονόματα τρανταχτά δώστους και πάρτους την ψήφο...πολύ καλά μας κάνουν οι αμερικάνοι και οι ντόπιοι γκάγκστερς...να μάθουμε να είαμστε καχύποπτοι-να πειθόμαστε με έργα-και να μάθουμε να ελέγχουμε την εξουσία αντί να κουβαλιόμαστε σαν κουτορνίθια στα γραφεία και στις πολιτικές συγκεντρώσεις...Αν μας δοθεί ευκαιρία να μάθουμε στο μέλλον -γιατί διαβάζω για ανεξάρτητα κρατίδια της θράκης-μακεδονίας-ηπείρου,με την σύμπραξη της αμερικής και την αφασία της εξουσίας των γκρηκαμέρικανς..