#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/08/2010 15:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πυκνώνουν τα σύννεφα πολέμου στη Μέση Ανατολή



Σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας του Κουβέϊτ Al Rai, το Ισραήλ σχεδιάζει επίθεση σε αποθήκες όπλων και σε εργοστάσια κατασκευής όπλων της Χεζμπολαχ στη Συρία.

Η εφημερίδα στηρίζεται σε δυτικές πηγές, οι οποίες υποστηρίζουν ότι το Ισραήλ έχει αυξήσει τις στρατιωτικές του δυνάμεις κατά μήκος των βορείων συνόρων των υψωμάτων του Γκολάν και των περιοχών γύρο από το βουνό Dov. Η εφημερίδα συμπληρώνει, ότι οι πρόσφατες πτήσεις του Ισραήλ με μη επανδρωμένα αεροσκάφη πάνω από τον Λίβανο και την Συρία, σηματοδοτούν τις προθέσεις του Ισραήλ για τη διενέργεια επιχειρήσεων στην περιοχή.

Σε ανάλογο δημοσίευμα της ίδιας εφημερίδας αναφέρεται ότι ο στρατός της Συρίας και της  Χεζμπολαχ, έχουν ξεκινήσει ήδη στρατιωτική συνεργασία για να αντιμετωπίσουν μία πιθανή επίθεση από το Ισραήλ. Η συνεργασία θα καλύπτει τις χερσαίες και τις θαλάσσιες περιοχές. Επίσης, θα τοποθετηθούν αντιαεροπορικοί πύραυλοι στο Λίβανο και τη Συρία.

Τέλος, σύμφωνα με την σημερινή Haaretz, ο Νετανάχιου πιέζει τον Πούτιν να ματαιώσει την αγορά απο την Συρία πυραύλων τύπου P-800 Yakhont cruise. Το Ισραήλ θεωρεί τους ρωσικούς πυραύλους αυτού του τύπου επικίνδυνους για τα πολεμικά του σκάφη στην Μεσόγειο

Διαβάστε και αυτό: http://www.antinews.gr/?p=59470

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/08/2010 15:52:41

    Είναι μάλλον σχεδόν σίγουρη η επίθεση του Ισραήλ στο Ιράν και ίσως και στη Χεζμπολάχ κλπ. και αυτό διότι όπως φαίνεται, τα αμερικανικά ΜΜΕ αποπροσανατολίζουν έντεχνα, μιλώντας κυρίως για ενδεχόμενη αμερικανο-κινεζική σύρραξη.

  2. Σαος avatar
    Σαος 30/08/2010 15:58:58

    Και με τα ανοίγματα (άνευ ανταλλαγμάτων μάλιστα) του ΓΑΠ προς το Ισραήλ, δεν θα ήταν εντελώς απίθανο να δούμε κανέναν ιρανικό βαλλιστικό πύραυλο να φτάνει μέχρι την Κρήτη, όπως και την ενεργοποίηση ισλαμικών sleeper cells, και να καταντήσουμε η Καμπούλ των Βαλκανίων...

    • athamas avatar
      athamas @ Σαος 30/08/2010 16:52:56

      Mε το άνοιγμα του ΓΑΠ στο Ισραήλ - σωστό ή λάθος θα δείξει - εκτός από βαλιστικό πύραυλο του Ιράν μην αρχίσουμε και έχουμε και εδώ διάφορους που θα ζώνονται εκρηκτικά και θα τινάζονται στον αέρα μαζί με όσους βρίσκονται γύρω τους αλά Ισραήλ κατάσταση. Γιατί δεν έχουμε και λίγους Αφγανο-κλπ απελπισμένους στην χώρα μας που δεν θα τόχαν και σε πολύ να γίνουν μάρτυρες και να πάνε στον δικό τους παράδεισο στέλνοντας και κάμποσους άλλους στον άλλο κόσμο.

      Μια πιθανή επίθεση στο Ιράν δεν είναι καθόλου δύσκολο να οδηγήσει σε έναν παγκόσμιο πόλεμο ειδικά αν ληφθεί υπ' όψιν πως μια τέτοια εξέλιξη θα έδινε λύση στο παγκόσμιο οικονομικό αδιέξοδο.

      Ας ελπίσουμε να βρεθούν άλλες λύσεις και όχι ο πόλεμος για όλα τα ζητήματα.

  3. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 30/08/2010 16:06:02

    Προ τετραετιας με πληθωρα αρθρων ενδελεχους αναλυσεως σε τοπικη εφημεριδα της περιφερειας, προεβλεψα με πληρη ακριβεια την πανωλεθρια (καθοσον περι τετοιας επροκειτο), του Ισραηλ στον Λιβανο.Σημερα-επιτρεψτε μου-να προβλεψω το εξης, ακολουθο:
    1.Το Ισραηλ δεν μπορει να χτυπησει το Ιραν, γιατι εντος ολιγων ΗΜΕΡΩΝ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ.
    2. Οι οποιοι "τσανακισμοι του", περισσοτερο μοιαζουν/θυμιζουν, τους εκβιασμους που θετουν τα μικρα παιδακια στους γονεις τους σε περιπτωση που αρνηθουν να τους αγορασουν μια σοκολατα...
    3.Οι πατρωνες τους--ο νοων νοειτο--βρισκονται σε πολυ χειροτερα χαλια, των αντιστοιχων δικων μας.
    4. Η μονη περιπτωση να το αποτολμησουν, ομοιαζει, με προσπαθεια αυτοχειριας.
    5. Ως ομως εκει τους "φθανει" το μυαλο,, οποτε,, μιλαμε για κοινα "ναζακια και μαγκηλικια" 18χρονης!!
    Αν πεσω εξω εστω και κατα μια λεξη, παρακαλω, να μην επαναδημοσιευσετε κανενα σχολιασμο μου, στο κατα τα λοιπα φιλοξενοτατο site σας.

    • AegeanHawk avatar
      AegeanHawk @ ΧΡΗΣΤΟΣ 30/08/2010 16:23:17

      Πλάκα έχομε στο "Ελλάντα".

      Τώρα... πώς γίνεται απο την ημέρα της "πανωλεθρίας" του Ισραήλ στο πόλεμο του Λιβάνου με την Χεζμπολάχ, οι Χεζμπολάχιοι να μην έχουν κουνήσει ούτε το δαχτυλάκι τους, αυτό μόνο ένας καταρτισμένος γεωστρατηγικός αναλυτής μπορεί να μας το εξηγήσει.....

      Κατά τα άλλα είναι λυπηρό να αναπαράγεται η ρητορική του Αχμαντινεζαντ απο Ελληνικά μυαλά.

      Οπότε...."Ζήτω ο 9ος Ιμάμης και καλώς να έρθει".

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ AegeanHawk 30/08/2010 18:09:07

        Πάλι πειράχτηκες εσύ, ε?

      • AegeanHawk avatar
        AegeanHawk @ AegeanHawk 30/08/2010 18:23:29

        "Τόσο πολύ"...που ψάχνω για διημερεύων φαρμακείο!
        αχαχαχαχαχ(Α)Θανάση.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ AegeanHawk 31/08/2010 00:53:11

        @ AegeanHawk

        Γιατί η Χεζμπολά είναι απελευθερωτικό κίνημα του ΛΙΒΑΝΟΥ, γι'αυτό. Δεν ενδιαφέρεται να κάνει πολέμους αριστερά και δεξιά.

        Όσο για τους "ιμάμηδες", μπερδεύεις τον αριθμό 9 με τους Δώδεκα Ιμάμηδες του σιιτικού Ισλάμ.

      • michal avatar
        michal @ AegeanHawk 31/08/2010 08:57:50

        Rwta tous uposhriktes tou Rafik Hariri na sou poun ti ektimhsh exoun gia thn Hizbullah.

    • Misha avatar
      Misha @ ΧΡΗΣΤΟΣ 30/08/2010 16:28:28

      To Ισραήλ δεν πρέπει να υποτιμάται.Πρόκειται για ένα υπερεξοπλισμένο κράτος-τρομοκράτη, κάτοχο πυρηνικών.
      Από ποιον θα καταστραφεί το Ισραήλ; (το ενδεχόμενο αυτό θα με ικανοποιούσε αφάνταστα αλλά δεν φαίνεται πιθανόν με τους παρόντες συσχετισμούς δυνάμεων)
      Η, πράγματι επαίσχυντη, ήττα του από τη Χεζμπολά δεν το αποτρέπει από τους στρατηγικούς του σχεδιασμούς, οι οποίοι παραμένουν σταθεροί και επιτυγχάνονται συν τω χρόνω. Δυστυχώς.

      • AegeanHawk avatar
        AegeanHawk @ Misha 30/08/2010 16:35:52

        Ενδιαφέρον.....
        Υπάρχουν και άλλα κράτη στην "λίστα καταστροφής κρατών που θα σε ικανοποιούσε αφάνταστα"...??

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 30/08/2010 16:46:25

        Όλα τα φασιστικά , ρατσιστικά, ακροδεξιά καθεστώτα θα ήταν ευχής έργον αν εξαφανίζονταν από προσώπου γής.

      • AegeanHawk avatar
        AegeanHawk @ Misha 30/08/2010 16:51:06

        Ααα καλά, εντάξει!
        Κάνε λίγο ακόμα υπομονή....έρχεται ο 9ος Ιμάμης και θα μας σώσει απο όλα αυτά τα "καθεστώτα".
        Αλλάχ Ακμπάρ!!!!!

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Misha 30/08/2010 18:10:23

        Τολμάς και κρίνεις μετά τον "πανουκλορίχτη" Ιμάμη των Ναζί?

      • AegeanHawk avatar
        AegeanHawk @ Misha 30/08/2010 18:32:59

        Τολμώ γιατί ο Τολμών Νικά.
        Πάντως συνέχισε να "βλέπεις" τα πράγματα όπως εσύ θέλεις.
        Τα λόγια και οι "ευχές" ενός Ραβίνου δεν έχουν την ίδια βαρύτητα με τα λόγια ενός προέδρου χώρας που θέλει να έχει πυρηνικά υπό τον έλεγχό του.
        Εξάλλου, η κυβέρνηση του Ισραήλ καταδίκασε άμεσα τις "ευχές" του Ραβίνου......αλλά εσύ (και άλλοι) μπορείς να βλέπεις τα πράγματα όπως θέλεις. Ευτυχώς (για σένα και για μένα και για όλους) δεν ζούμε στο.....Ιράν!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Misha 30/08/2010 18:48:32

        "Να τι είναι αυτό που ονομάζουμε ανθρωπότητα: μια αναβράζουσα μάζα από κακότροπους, δειλούς, χοντροκέφαλους, και απαίσιους ανθρώπους",

        Γκυστάβ Φλωμπέρ.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Misha 30/08/2010 20:11:07

        @Strange Attractor

        ωχ! τι μου θύμισες. Είχα διαβάσει τη μαντάμ Μποβαρύ έφηβος (λολ). Τι περάσαμε και τότε οι νέοι!

        Νομίζω από κείνα τα χρόνια έχω να διαβάσω λογοτεχνία ξανά, κάπως σοβαρά. Μόνο ότι επιμένουν διάφοροι φίλοι ότι "πρέπει οπωσδήποτε" να το διαβάσεις. Συνήθως Νταν Μπράουν και παλιότερα Τιμ Ρόμπινς και παλιότερα πως-τον-λέγαν-εκείνον-τον-τάχα-μου με την αβάσταχτη ελαφρότητα του είναι (και γμ "τους τίτλοι") -λολ

        ΘΑ (άσχετο εντελώς, λόγω συνειρμού)

    • michal avatar
      michal @ ΧΡΗΣΤΟΣ 30/08/2010 16:51:03

      Prosexe ti les Misha giati gia xrusaugiths akrodeksios sta epitimia melh kaneis. Mhn euxesai thn autokatastrofh sou.

      • Misha avatar
        Misha @ michal 30/08/2010 17:11:05

        Σιωνοναζί, είστε το άλτερ έγκο των χρυσαύγουλων.
        Μια φάρα με τον Αδόλφο.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ michal 30/08/2010 18:12:37

        Είναι γνωστά πράματα, Misha... Να τους ρίξουμε την γνωστή λίστα με λινκάκια να γεμίσει το αντινιούς σκουλήκια?

        Πλάκα θα έχει να ξαναβγούν από τις τρύπες τους όλοι οι σιωναζί...

      • michal avatar
        michal @ michal 30/08/2010 18:26:13

        Misha h palian8rwpila pou bgazeis me to na epizhteis to 8anato sunan8rwpwn sou mazi me thn or8odokso talibanikh oihsh sou, 8umizoun tous xasaphdes ths Ieras eksetashs. Opws eipe kai o Nitse mhn koitas gia polu thn Abusso giati sto telos se trwei h idia.

      • Misha avatar
        Misha @ michal 30/08/2010 19:03:11

        O Nίτσε που επικαλείσαι ετιμάτο ιδιαιτέρως από τους Ναζί, ως θαυμαστής της Δύναμης και του Υπερανθρώπου που ήταν.
        Και είπε κάτι που το υιοθετεί ως δόγμα η φάρα των γενοκτόνων τους οποίου υποστηρίζεις:
        «Η συμπόνοια», λέει ,«είναι η αρετή των ξεπεσμένων»! «Ο άνθρωπος χάνει τη δύναμή του όταν συμπονεί»!
        Το Ισραήλ είναι ένα κράτος χασάπης, με βάση μια μισανθρωπική, ρατσιστική και εγκληματική ιδεολογία και ως τέτοιο αξίζει να χαθεί στην άβυσσο όπως χάθηκε και το κράτος του Χίτλερ.

      • michal avatar
        michal @ michal 30/08/2010 19:45:27

        Epeidh eisai kai asxetos, o Nitse exei kakopoih8ei ta malla apo tous Nazi kai eidika apo thn adelfh tou pou mazepse ta xeirografa tou meta ton 8anato tou kai ta vivliodethse sto vivlio 8elhsh gia dunamh. E opoios diabasei to Ecce Homo sto presxedio epilogou tou katalavainei poso "fasistas" htan o Nitse. Dhladh ka8olou, dhladh nazismos kai Nitse einai duo teleiws asxeta pragmata.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ michal 30/08/2010 20:25:28

        Michal, αγόρι/κορίτσι μου, πόσα θες να μας τρελάνεις? ΑΚΟΜΑ μιλάς για ταλιμπάν ιμάμηδες και μουλάδες?
        Εδώ το Σιωνιστικό έκτρωμα-Ισραήλ έχει υπουργό ΤΟΝ μισαλλόδοξο (αυτόν που η φωτό του φιγουράρει στο λεξικό στο αντίστοιχο λήμμα)... Είπαμε, αλλά όχι κι έτσι.

        Κάνουμε τον χαζό, δεν είμαστε!

      • michal avatar
        michal @ michal 30/08/2010 22:51:18

        An kaneis esu ton xazo dikaiwma sou. Su eipas.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ michal 30/08/2010 23:18:22

        Κατάλαβα...

    • AegeanHawk avatar
      AegeanHawk @ ΧΡΗΣΤΟΣ 31/08/2010 01:21:26

      Και 99 να είναι οι Ιμάμηδες, λίγο με ενδιαφέρει.

      Ο Λίβανος είναι υπό κάποιου την κατοχή και πρέπει να το ελευθερώσει η Χεζμπολάχ ? Είναι γνωστό ότι η Χεζμπολαχ είναι "όργανο" του Ιραν και ότι τρομοκρατεί όσους Λιβανέζους διαφωνούν με τις θέσεις της οργάνωσης. Κράτος εν κράτη δια των όπλων και της βίας.

  4. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 30/08/2010 18:17:01

    Μια επιθεση στο Ιραν ειναι πολυ δυσκολη απο στρατιωτικης πλευρας. Μπορει οι αντικειμενικοι στοχοι του Ισραηλ να επιτευχθουν, ως ενα βαθμο, αλλα οι πιλοτοι που θα κληθουν να φερουν εις περας την επιχειρηση θα αναλαβουν μια αποστολη αυτοκτονιας, κυριολεκτικα.
    Απο κει και περα και εφοσον γινει η επιχειρηση, ανεξαρτητως αποτελεσματος, το Ιραν λιγα μπορει να κανει σε αντιποινα στο Ισραηλ. Αεροπορια ικανη να φτασει πανω απο τη χωρα αυτη δεν εχει, οι πυραυλοι εδαφους-εδαφους που διαθετει εχουν μικρη ακριβεια και φτανουν στο εδαφος του Ισραηλ οριακα.
    Αλλου ειδους επιχειρησεις, τρομοκρατικες κλπ, μπορει να γινουν, αλλα αυτες εχουν κυριως ψυχολογικο αντικτυπο και επουδενι μπορουν να πληξουν ουσιαστικα την ισχυρη Ισραηλινη στρατιωτικη μηχανη.

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 30/08/2010 19:04:49

    Εξαιρετικά τα UAV.
    Τέτοια δίνουν και στην Τουρκία.

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 30/08/2010 19:10:55

    Άραβες και Ισραηλινοί ετεροκαθορίζονται επί τα χείρω, δυστυχώς.
    Έχει αναπτυχθεί εκεί ένα κύμα ακραιφνούς "ορθόδοξου" ιουδαϊσμού που επιβάλλει διαχωρισμό των γυναικών και των ανδρών στα λεωφορεία.
    Σήμερα υπάρχουν 90 γραμμές λεωφορείων όπου άνδρες και γυναίκες κάθονται χωριστά.
    Είναι θέμα χρόνου να το περάσουν και στα σχολεία.

  7. tony avatar
    tony 30/08/2010 19:23:03

    Δεν υπάρχει περίπτωση να επιτεθεί το Ισραήλ στο Ιράν.
    ΕΑΝ γίνει επιχείρηση θα είναι συντονισμένη ΗΠΑ-ΕΕ.
    ΜΟΝΟ έτσι υπάρχει δύναμη που έχει κάποια πιθανότητα.
    Για επίθεση στο Ιράν των 100,000,000 χρειάζεται δύναμη τουλάχιστον 500,000,000.
    Το Ιράν είναι μεγάλο και πάνοπλο.Η πυρηνική τεχνολογία εκεί μέσα είναι άχρηστη.
    Γενικά τά πυρηνικά είναι άχρηστα από στρατηγική άποψη.
    Δηλαδή τους ρίξαμε πυρηνικά τους νικήσαμε και τους πήραμε.
    Τι πήραμε?
    Καμένη άχρηστη γή.
    Τίποτα.
    Άσε μετά το πόσοι δικοί μας θα πεθάνουν από την ραδιενεργια.
    Περισσότεροι από όσους εχθρούς σκοτώσαμε.
    Αυτά είναι στοιχειώδη της στρατιωτικής τέχνης.
    Η θα επιτρέψουν οι Ρωσοι να πέσουν πυρηνικά διπλα στη χώρα τους?

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ tony 30/08/2010 19:39:48

      500.000.000;
      Αυτό δεν είνια στρατιωτική επιχείρηση.Είναι επίθεση ακρίδων!
      Η ΕΕ, ΔΕΝ έχει στρατό!
      Μην γράφετε ότι να είναι, παλικάρια.

    • neotera avatar
      neotera @ tony 30/08/2010 19:40:05

      Αυτό το πατιρντί είναι ο 3ος παγκόσμιος και έχει ήδη αρχίσει. Πριν γενικευτεί και γίνει ανεξέλεγκτη η κατάσταση υπάρχει, πέρα απ' το οικονομικό κραχ, ΜΙΑ δυνατότητα να σταματήσει, να ανασταλεί η επιθεση του σιωναζιστικού άξονα. Να ξεσηκωθεί η ελλαδάρα και να αλλάξει καθεστώς και συμμάχους (διάφορες οι επιλογές). Αυτή τη στιγμή ο ξεσηκωμός έχει όλες τις διεθνείς προδιαγραφές να τύχει στήριξης και η περιούσια Αλητ θα κάνει πίσω αναγκασμένη να τηρήσει στάση αναμονής για να επανεκτιμήσει τους συσχετισμούς στο σύνολό τους (και ενδονατοϊκώς).

  8. Misha avatar
    Misha 30/08/2010 19:28:32

    Οι υπερορθόδοξοι εβραίοι είναι οι κανονικοί ταλιμπάν,εφόσον προηγήθηκαν χρονικά από το Ισλάμ, και οπαδοι της δια πυρός και σιδήρου επικρατήσεως του Ισραήλ.
    Διατηρούν θρησκευτικά σχολεία πρωτοτόκων αγοριών γιατί από τα πρωτότοκα άρρενα τέκνα προσδοκούν να εμφανιστεί ο μεσσίας τους.
    Μόλις προχτές ένας από δαύτους, προέτρεψε το κράτος να κάνει γενοκτονία των Παλαιστινίων ενω ο ΥΠΕΞ του Λίμπερμαν ειναι οπαδός της «τελικής λύσεως» με απέλαση όλων των παλαιστινίων σε άλλα κράτη.

    • Γιάννης Χριστόπουλος avatar
      Γιάννης Χριστόπουλος @ Misha 30/08/2010 22:39:01

      Και επειδή υπάρχουν και υπερφανατικοί μαλάκες στο Ισραήλ, βρήκες την λύση: Να γίνουμε φιλοϊσλαμική μπανανία τριτοκοσμικών και κοινωνικά καθυστερημένων ισλαμοφασιστών! Φοβερή λύση, πράγματι!

    • Γιάννης Χριστόπουλος avatar
      Γιάννης Χριστόπουλος @ Misha 30/08/2010 22:53:59

      Καλά που κολλάει αυτό; Είσαι στα καλά σου άνθρωπέ μου;

  9. AegeanHawk avatar
    AegeanHawk 30/08/2010 19:34:10

    Οσο ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να επιτεθεί το Ισραήλ στο Ιραν, άλλο τόσο υπάρχει περίπτωση ΝΑ επιτεθεί.

    Ο πληθυσμός του Ιραν είναι περίπου 70,000,000 άνθρωποι. Μην γράφετε ανακρίβειες ρε παιδιά....[για να γράφετε] και αποκλείεται η εισβολή χερσαίων δυνάμεων σε μεγάλη έκταση. Πιθανή δίεισδυση ειδικών δυνάμεων ΝΑΙ.

    • michal avatar
      michal @ AegeanHawk 30/08/2010 22:53:38

      Kai pws na ginei re aderfia epixeirhsh xersaiwn dunamewn xwris koina sunora?

  10. michal avatar
    michal 30/08/2010 19:46:37

    Avanti popolo, padiera rosa! H Elladara sthn prwtoporia, oi profhteies bgainoun. Kai tou xronou sthn Kokkinh Mhlia.

  11. καινός avatar
    καινός 30/08/2010 19:50:13

    Μαζί σου... Να λοιπόν που η φωνή της λογικής υπάρχει ακόμα...

  12. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 30/08/2010 20:22:42

    Επειδή μιλάτε για περιορισμούς εμβέλειας θέλω να σας ενημερώσω ότι τα Ισραηλινά F-15I, που είναι και το κύριο αεροσκάφος του Ισραήλ για αποστολές κρούσης τέτοιου είδους, έχουν εμβέλεια 3800km περίπου άρα έχουν 1900km να πάνε στους στόχους κι άλλα 1900km να γυρίσουν πίσω στην βάση τους. Μην ξεχνάτε επίσης ότι ανάμεσα στο Ιραν και το Ισραήλ υπάρχει το προτεκτοράτο-κράτος του Ιράκ,η Συρία και η Ιορδανία. Σίγουρα στο Ιράκ θα υπάρχουν Αμερικάνικα αεροσκάφη εναέριου ανεφοδιασμού KC-135 / KC-10 που θα δώσουν στα Ισραηλινά αεροσκάφη την απαιτούμενη επιπλέον εμβέλεια που χρειάζονται, καθώς επίσης και αεροσκάφη ηλεκτρονικού πολέμου και επιτήρησης τα γνωστά σε όλους μας AWACS και JSTARS. Για να φτάσουν στο Ιράκ τα αεροσκάφη θα περάσουν από την Ιορδανία η οποία και να θέλει να τα σταματίσει δεν γίνεται, μην πούμε ότι ίσως δεν καταλάβουν τι πέρασε από τον εναέριο χώρο τους. Συνεπώς μια επίθεση στον Ιράν είναι απλά εύκολη και όταν γίνει δεν θα είναι μόνο από το Ισραήλ. Σίγουρα θα βρεθούν από το πουθενά τον θαλασσών(καταδρομικά πλοία - υποβρύχια) βλήματα cruise να πλήτουν στρατηγικούς στόχους και υποδομές του Ιράν και να μην καταλαβαίνουν από που τους ήρθε. Το μόνο που θα με προβλημάτιζε, άμα ήμουν επι του σχεδιασμού, είναι η μεγάλη και ολοκληρωτική έκθεση των αμερικάνικων στρατευμάτων στο Ιράκ στους βαλλιστικούς πυραύλους του Ιράν αλλά και στις χερσαίες δυνάμης του οι οποίες είναι ικανότατες να εισβάλουν στο διαλυμένο Ιράκ και μπορούν πραγματικά να διαλύσουν τις εκεί δυνάμεις που έχουν απομήνει. Εδώ θα είμαστε και η ιστορία θα μας διδάξει.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ H pena tis orghs 30/08/2010 20:56:25

      Το Ιράν έχει την δυνατότητα να προκαλέσει πολλές χιλιάδες θανάτων σε όποιον του επιτεθεί. Αυτό από μόνο του είναι λίαν αποτρεπτικό για μια δυτική "δημοκρατία". Είναι κάτι σαν τη Σερβία του Μιλόσεβιτς επί 100...

      Ο νοών νοείτω...

      • michal avatar
        michal @ (A)θανάσης 30/08/2010 22:56:21

        Nai 8a fovh8oume tous trelo moulades. Opoios exei milhsei me Iranous gnwrizei poso tous apex8anetai o laos pou ton exoun katadikasei sthn burqa kai sthn apomonwsh. Allwste mhn fantazeste kana xersaio polemo, an 8a ginei kati 8a einai enaeries epixeirhseis se sugkekrimenous stoxous.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 30/08/2010 23:08:08

        Το μόνο που θα γίνει έτσι (όπως σχεδόν πάντα) είναι λίγη κατανάλωση στο στοκ για ανανέωση...
        Κάποια πράγματα δεν είναι τυχαία.
        Όπως το αήττητο του Αφγανιστάν.
        Όπως το ότι το Ιράν ΔΕΝ είναι για τις συνήθεις πλάκες που σπάνε τα αμερικανά σε βάρος του τρίτου κόσμου. Θα κλάψουνε πάρα πολλές μανούλες, θα πέσουν πάρα πολλά αεροσκάφη, θα βυθιστούν πλοία. Γι αυτό ωραίοι οι βαυκαλισμοί, ωραία μάθανε να αρμέγουνε τον αμερικανικό λαό οι σιωνιστές μια ζωή, αλλά αυτή την χαρά στα σκέλια τους δε θα τη δούν. Το "απαυτό" του Ιράν έχει ξυράφια μέσα...

      • michal avatar
        michal @ (A)θανάσης 31/08/2010 05:01:20

        San thn eleu8eria kai thn dhmokratia twn laikwn dhmokratiwn. Euxomai to 49 na eixan kerdisei oi summorites, shmera 8a eimastan mexri thn Katerinh, oikonomika se epipedo Alvanias alla diaole 8a eixame gnwrisei ta kala tou sosialismou kai tou tritokosmismou kai den 8a eixame (A)8anashdes.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 31/08/2010 09:34:28

        Κατάλαβα είπαμε, μην κουράζεσαι...

  13. tony avatar
    tony 30/08/2010 20:32:07

    Οσο ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να επιτεθεί το Ισραήλ στο Ιραν, άλλο τόσο υπάρχει περίπτωση ΝΑ επιτεθεί.
    Σε αυτό κανείς δεν μπορεί να διαφωνήσει.
    Ο πληθυσμός του Ιράν είναι περίπου 70,000,000 άνθρωποι.
    Λάθος μου.
    Οχι ΗΠΑ ΕΕ αλλά κάτι σαν ΗΠΑ-Βρετανία ίσως η ΗΠΑ-ΒΡΕΤΑΝΙΑ-ΓΑΛΙΑ
    η κάπως έτσι.
    Επισεις όχι ένας στρατός 500,000,000 ανθρωπων αλλά ένας στρατός που μπορεί να προκύψει από έναν τέτοιο πληθυσμό.
    Δεν εκφράστηκα σωστά μιλούσα για αναλογίες.
    Συγνώμη λάθος μου.
    Δεν έχω καμμια ειδίκευση πάνω σε αυτά τα θέματα απλώς αυτό αντιλαμβάνομαι.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ tony 30/08/2010 20:39:02

      Είναι πολύ δύσκολα πράγματα αυτά. Οι Ισραηλινοί προετοιμάζονται για κάποια ενέργεια τέτοιου είδους (υπολογίζεται),τα τελευταία 5 χρόνια.Δεν θα βάλουν εύκολα το κεφάλι τους στον ντορβά, κράτη της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Δεν είναι απλά αριθμητικά δεδομένα.
      Μην στεναχωριεσαι ,αν δεν έχεις ειδίκευση. Νομίζεις εκείνοι που έχουν ειδίκευση, δεν γράφουν ανακρίβειες;
      Mερικές φορές περιγράφουν το λεγόμενο "wishfull thinking"...

  14. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 30/08/2010 22:39:56

    Αν η επιθεση στο Ιραν αν ηταν ευκολη για το Ισραηλ θα ειχε γινει ηδη.
    Πανω απο την Ιορδανια θα περασουν, αλλα τοτε θα εχουν απωλεσει το πλεονεκτημα του αιφνιδιασμου-οι Ιορδανοι δε θα ριξουν ουτε τουφεκια, αλλα τα ρανταρ τους θα δουν ευκολα τα βαρυφορτωμενα F-15, που για να εχουν την εμβελεια που λες θα πρεπει να φερουν εξωτερικες δεξαμενες καυσιμου, τουτεστιν θα λαμπουν σαν χριστουγεννιατικο δεντρο στα ρανταρ.
    Γενικα η επιθεση, αν γινει,ειναι εξαιρετικα περιπλοκη υποθεση και με αμφιβολα αποτελεσματα.
    Αν καταφερουν να συρουν και τις ΗΠΑ στην επιθεση εχουν καποια τυχη, αλλα πολυ αμφιβαλλω οτι η κυβερνηση Ομπαμα εχει προθεση να εμπλακει σε εναν πολεμο ακομα, απεναντι σε ενα καλα οργανωμενο κρατος, την ιδια στιγμη που στα αλλα ανοιχτα μετωπα δεν περναει και τις καλυτερες μερες.
    Επιπροσθετα πολλα think tanks στις ΗΠΑ εχουν αρχισει να εκφραζουν δυσαρεσκεια για το γεγονος οτι η πολιτικη της χωρας τους στη Μ. Ανατολη στην ουσια εξυπηρετει Ισραηλινα συμφεροντα και οχι αμερικανικα, με ποικιλες επιπτωσεις για τις σχεσεις των ΗΠΑ με τα κρατη της περιοχης και τον ολοενα αυξανομενο αντιαμερικανοσμο των μουουλμανων.
    Οσο για συμμετοχη των κρατων της ΕΕ στην επιθεση, αυτο το σεναριο ειναι πραγματκα για γελια.

  15. Γιάννης Χριστόπουλος avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος 30/08/2010 22:46:13

    Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης υπεροπλίας μεταξύ Ιράν και Ισραήλ αλλά σίγουρα μια τέτοια επίθεση χρειάζεται το πράσινο φως από τον Λευκό Οίκο. Να κάνω και εγώ μια πρόβλεψη; Επειδή τα πράγματα χοντραίνουν επικίνδυνα (από κάθε άποψη), αν ο Ομπάμα δεν δώσει το πράσινο φως, θα τον φάνε, είτε βιολογικά είτε με αποκαλύψεις για το παρελθόν του. Αυτό είναι θέμα πρώτης προτεραιότητας για το Ισραήλ, είναι θέμα επιβίωσής του στην θάλασσα των αντιισραηλινών στην Μέση Ανατολή. Δεν πρόκειται να διστάσουν καθόλου, είμαι σίγουρος. Αν ο Ομπάμα συμπαραταχθεί, τότε θα γίνει επίθεση. Αν δεν συμπαραταχθεί, θα τον φάνε και μετά θα επιτεθούν. Αν δεν κάνουν τίποτα (δεν το προβλέπω αυτό), τότε τελείωσαν. Για να δούμε τι θα δούμε τελικά...μας αφορά παρα πολύ αυτό το θέμα και δεν έχει σχέση ούτε με σιωνοναζί ούτε με ισλαμοεξτρεμισμούς. Είναι θέμα επιβίωσης, θέμα ζωής και θανάτου.

  16. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 30/08/2010 23:01:35

    Εκτιμω οτι για να εχει πιθανοτητες επιτυχιας η επιχειρηση, δε χρεαζεται απλα το πρασινο φως των ΗΠΑ, αλλα ενεργη συμμετοχη τους στην επιθεση.

    • Γιάννης Χριστόπουλος avatar
      Γιάννης Χριστόπουλος @ Αθωος Περαστικος 30/08/2010 23:06:15

      Μα θα υπάρξει ενεργής συμμετοχή των αμερικανών...στον εναέριο χώρο του Ιράκ.

  17. tony avatar
    tony 30/08/2010 23:17:14

    .....Δεν θα βάλουν εύκολα το κεφάλι τους στον ντορβά, κράτη της Ευρωπαϊκής Ένωσης. ..........
    Εμείς πρώτοι από όλους θα το βάλουμε για να πάρει ο Γιώργος το δάνειο.
    Μετά θα ακολουθήσουν όσοι χρειάζονται δανεικά.
    Δηλαδή τι νομίζεται τζάμπα δανείζουν τον Γιώργο?

  18. Ksenitemenos avatar
    Ksenitemenos 31/08/2010 01:53:45

    Φίλοι έιναι θέμα χρόνου η επίθεση στο Ιραν!

    http://capital-flow-watch.net/2009/09/30/probability-of-war-between-israel-and-iran-in-2010/
    Δείτε στο site το βιντεάκι με την ομολογία του Ισραηλινού αξιωματούχου.
    Ενδιαφέρον παρουσιάζει η άσκηση (προσωμοίωση) των Ισραηλινών αεροσκαφών και η πορεία που ακολούθησαν !!! Καλά υποψιαστήκατε, πάνω από τον Ελληνικό εναέριο χώρο. Γιατί δεν ξέρω αλλά τώρα εξηγειται η επίσκεψη του πρωθηπουργού του Ισραήλ στη χώρα μας!

  19. axinosp avatar
    axinosp 01/09/2010 20:03:47

    Τελευταίες ζαριές για το μαυρό χρυσό

    http://www.youtube.com/watch?v=e2ZBkpjPy5Q&feature=player_embedded