#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/11/2010 20:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρώτο πολιτικό συμπέρασμα: Κάτω οι νταβατζήδες της ενημέρωσης



Πολιτικό συμπέρασμα (πασίγνωστο βεβαίως), πριν καν υπάρξουν σοβαρά αποτελέσματα :

Η ΝΔ δεν πρόκειται να καταλάβει την εξουσία ή αν την καταλάβει δεν θα μπορέσει να την ασκήσει με τρόπο που να είναι εθνικά ωφέλιμος εάν δεν παρακάμψει έστω και εν μέρει την ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ των νεοταξικών-πράσινων-νταβατζήδικων ΜΜΕ.

Το πρώτο που πρέπει να αλλάξει ο Σαμαράς απο αύριο είναι η εμβέλεια και η αποτελεσματικότητα του επικοινωνιακού ειτελείου του.

Δεν μπορεί να τα κάνει όλα μόνος.

Τελεία.

Ήδη, με 1,5 ώρα μετάδοσης έχουν δημιουργήσει κλίμα απάλυνσης του αποτελέσματος για το ΠΑΣΟΚ.

Προφήτης

Το Antinews πάντως τα είπε απο χθες: Φιέστα αλλοίωσης του εκλογικού μηνύματος ετοιμάζει η κυβέρνηση

ΣΧΟΛΙΑ

  1. TASSOS avatar
    TASSOS 07/11/2010 20:55:53

    Βεβαίως οι νταβατζήδες των ΜΜΕ ελέγχουν τους εγκεφάλους της μάζας αλλά -σκεφτείτε- εκατοντάδες χιλιάδες "συμπολίτες μας" ψήφισαν Μνομονιο Σγουρό. Τι να λέμε τώρα? Με ποιούς θα πάρουμε πρωτάθλημα? Με φραπέ, καναπέ και βολεμένους ή ανόητους θα φύγει το Μνημόνιο?

  2. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 07/11/2010 20:57:21

    Ο Σαμαράς δεν έπεισε τόσους όσους θα ήθελε.
    Πρέπει να διώξει πολύ κόσμο ακόμα για να πείσει τον κόσμο.
    Αν συνεχίσει να επιλέγει κόσμο όπως τον υποψήφιο στο δήμο Σερρών είναι καταδικασμένος.

  3. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 07/11/2010 20:58:49

    ΣΩΣΤΟς! ηδη βλεποντας τηλεοραση μια ωρα περιπου μου μενει η αισθηση οτιο λαος εγκρινει και εμπιστευεται τις επιλογες του gap.
    Η λογικη εμεις οι καλοι οι ΠΑΣΟΚοι και οι αλλοι οι κακοι που μας εφεραν εδω περασε και περναει σε ολα τα καναλια και "νοιωθω εθνικα υπερηφανος" που δεν επεκρατησε - ετσι καταλαβα απ τα καναλια- αυτο που εψηφισα δηλ. αντιμνημονιακα....
    Ο καραμανλης για μενα το μεγιστο λαθος που εκανε ηταν πως οταν ειδε πως του τραβουσαν το χαλι κατω απ τα ποδια δεν απευθυνθηκε στο λαο- λαο κι οχι πολιτες...- οπως παλιοτερα ειχε κανει εστω κα ιθεατρινιστικα ο Ανδρεας...

    Αν ο Σαμαρας δεν ξεκινησει πορεια στο λαο χωριο χωριο πολη πολη να δουν πως δεν ειναι ο "κακος δεξιος μπαμπουλας που ευθυνεται για οοοοολα τα κακα τα σημερινα" εκτος του οτι δε θα μπορεσει να κανει πολλα πραγματα , τα εσωτερικα τρωκτικα θα συνταχθουν σε ομαδουλες πριονισματος....

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Μαυρη Αντιδραση 07/11/2010 21:08:58

      Ο "βασικός μέτοχος" ήταν η "βασική ήττα Καραμανλή στην προσπάθεια να αλλάξει το πολιτικό τοπίο και να "επανιδρύσει" το κράτος. Τότε πραγματικά οι τηλεορασάνθρωποι πανικοβλήθηκαν - και τον μίσησαν.
      Βεβαίως, μετά εγκατέλειψε.

      • kiki avatar
        kiki @ Προφήτης 07/11/2010 22:51:30

        @ Προφητη,
        Ξερεις πολυ καλα οτι ο βασικος μετοχος ηταν η μεγαλειωδης πατατα ,και ο προσωπικος πολεμος του Μπομπολα που εγκατασταθηκε στις Βρυξελλες για να βγει αρνητικη αποφαση απο την ΕΕ.
        Βοηθησε στο να εξελιχθει σε φιασκο,ο περιφημος Πακης,και ο Ρουσοπουλος.Πηραν τον μονιμως ασχετο συνταγματικα νομο του Μπενι κατι ψιλα του αλλαξανε,παρα τις αντιδρασεις των νομικων,και τον πασαρανε,και βεβαιως χαθηκε το θεμα.
        Ο Πακης γιατι δεν εχει παραιτηθει? Νομικος συμβουλος του Λαμπρακη,πως θα μπορουσε να κανει νομο εναντιον των αφεντικων του.Αθλιος,υποκριτης ,και ψευτης γιατι μας ειπε οτι αν εφευγε ο ΚΚ,θα εγευγε και αυτος.

        • George avatar
          George @ kiki 08/11/2010 03:13:30

          Επιπλέον αν ο Σαμαράς τον είχε διώξει με τις κλωτσιές την επομένη της εκλογής του πιθανόν να είχε πείσει λίγους περισσότερους για τις προθέσεις του και τις ικανότητες του!!

          Και το λέω εγώ που περίμενα 3 ώρες στην ουρά τότε.

  4. gloup avatar
    gloup 07/11/2010 21:02:52

    Από τότε που μας έπεσε το παshοκ στο κεφάλι ζούμε σαν αναποδογυρισμένη χελώνα. Θέλει πολύ, πολύ κόπο για να γυρίσουμε στα ίσα.

  5. xmmm avatar
    xmmm 07/11/2010 21:04:41

    Πως ομως;;;
    δεν ειδατε οτι δεν εχουν καν ζητημα συγκρισης με τις προηγουμενες εστω νομαρχιακες ή εθνικές;
    μιλαει ο γελοιος ο τσιμας για νικη πασοκ στις 8 περιφερειες οταν δεν προηγειται ουτε στις 6;
    μιλανε για επιτυχια το 24% του Σγουρου (1 στους 4!!!) αντι του 40% (1/2) των εθνικων;;;

    ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ;;;

    τι μπορουμε να κανουμε ομως;

    • http://chomatery.blogspot.com avatar
      http://chomatery.blogspot.com @ xmmm 08/11/2010 16:08:58

      το 24% στην Αττική μεταφράζεται με πόσες ψήφους Πακιστανών στην επικράτεια του δήμου Αθηναίων. Το πρωί έλεγε ο Τράγκας στην εκπομπή του ότι ψήφισε μετά την 17:30 στην Μιχαήλ Βόδα, και τα παιδιά στην εφορευτική επιτροπή του είπαν 'οτι είναι ο 89ος που προσήλθε να ψηφίσει στο τμήμα με εγγεγραμμένους 420!
      Αντίθετα, του έδειξαν διπλανά τμήματα, στα οποία περίμεναν στην ουρά μελαψοί "πολίτες" "εισαγωγής".

  6. http://chomatery.blogspot.com avatar
    http://chomatery.blogspot.com 07/11/2010 21:07:33

    τα ΜΜΕ της διαπλοκής που στήριζαν Δημαρά για να καθυποτάξουν τον δικομματισμό και να φέρουν στα μέτρα τους ΓΑΠ και Αντώνη υπέστησαν πανωλεθρία....

  7. Βανζελ Παπαντό avatar
    Βανζελ Παπαντό 07/11/2010 21:10:01

    Για μια ακόμη φορά, απογοήτευση και οργή. Μα πώς είναι δυνατόν; Το συμπέρασμά μου είναι όλοι αυτοί που γράφουν εδώ μέσα, και τους οποίους εκτιμώ πολυ, είτε δεν είναι τόσο 'ειδικοί' όσο τους ενόμιζα ή μάλλον γράφουν ευχολόγια αντί για αντικειμενικές αναλύσεις.

    Μακάρι η νύχτα να είναι μακρά, τα δεδομένα (τα δεδομένα, όχι οι βλαχο-αναλύσεις των φερεφώνων του ΠΑΣΟΚ στα κανάλια) να αλλάξουν κι εγώ να αναγκαστώ να 'φάω τα λόγια μου'.

    Και κάτι ακόμα που το έθιξε ο Τασσος παραπάνω. Αφού τόσοι και τόσοι ακόμα ψηφίζουν μνημονιακούς υποψηφίους της πλάκας, υπάρχει άραγε ελπίδα για τον τόπο; Μήπως αξίζουμε τα χειρότερα που έρχονται;

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Βανζελ Παπαντό 07/11/2010 21:55:55

      Συμμερίζομαι κάποια από τα ερωτήματά σου.
      Όμως : υπολογίζεται ότι μόνο 5% του εκλογικού σώματος ψηφίζει χωρίς να συνδέει την ψήφο με κάποιο άμεσο οικονομικό ή άλλο όφελος.

      Συνεπώς, όταν τίθενται εκβιαστικά διλήμματα, οι πολλοί που περιμένουν κάτι είναι αναμενόμενο να υποκύψουν.

      Χθεσινό παράδειγμα : μια κυρία έντρομη μού αναφέρει πως "κάποιος" της είπε ότι σύμφωνα με "βάσιμες" πληροφορίες θα έχουμε εκλογές την πρώτη Κυριακή του Δεκεμβρίου. Ο γιος της έχει περάσει σε διαγωνισμό της Εθνικής Τράπεζας και είναι πανικόβλητη γιατί αν αν γίνουν εκλογές η διαδικασία πρόσληψης θα παραπεμφθεί στις καλένδες. Ο φόβος αυτός σφράγιζε την εκλογική της συμπεριφορά και θα ψήφιζε κυβερνητικό υποψήφιο.

      Η πραγματική Δημοκρατία είναι πολίτευμα α) για ολιγομελείς κοινότητες β) για ελεύθερους ανθρώπους αγαπητέ φίλε, όχι για εξαρτώμενους κρατικοδίαιτους.

      • skeptiki avatar
        skeptiki @ Προφήτης 07/11/2010 22:07:34

        Ναι αλλά όπως έγινε και πέρυσι στις εκτιμήσεις για τις βουλευτικές, οι αναλύσεις θα μπορούσανε να είναι λιγότερο ευχολόγια και υπερβολές και περισσότερο αντικειμενικές γιατί σιγά σιγά χάνεται η αξιοπιστία... Πολλοί περισσότεροι διαβάζουν από όσους γράφουν και πολλοί περισσότεροι κρίνουν... και προσοχή γιατί η δυναμική θα χαθεί.... Και μιά επισήμανση για τη δεύτερη Κυριακή.. υπερτιμάτε την βάση του Σαμαρά και υποτιμάτε της Ντόρας, που θα ακολουθήσει το μνημόνιο (έτσι που τις κάναμε αυτές τις εκλογές...) και κινδυνεύουν πολλά με την έλλειψη συνοχής και την αποχή της "Δεξιάς" που όλοι επικαλείστε.... και που όπως πολλοί και πολλά σε αυτή τη χώρα ήταν πάντα κατώτερη των περιστάσεων

        • Προφήτης avatar
          Προφήτης @ skeptiki 07/11/2010 22:40:12

          Συμφωνώ στις εκτιμήσεις σου. Όμως αν η Δεξιά ήταν (πολύ) κατώτερη των περιστάσεων το ΠΑΣΟΚ υπήρξε εγκληματικό και τώρα πια εθνοδιαλυτικό.
          Πες μου τι να κάνουμε.

          • skeptiki avatar
            skeptiki @ Προφήτης 07/11/2010 22:49:36

            Να συγκροτηθούμε ως άτομα πιά όχι ως κόμματα, και να σταματήσει η ανοησία του αριστερά και δεξιά - δεν έχουν πιά παρά ποδοσφαιρική αξία, η ιδεολογική έχει ανατραπεί καιρό τώρα.... και μετά θα τα βρούμε.... εγώ αισιόδοξη πάντα πιστεύω ότι θα γίνει τελικά αλλά αργότερα, ο κόσμος βλέπει ακόμα τηλεόραση .... μεγάλο πρόβλημα...
            Πάντως είναι πολύ μικρή η διαφορά για να πάει ο Γιωργάκης σε εκλογές (σιγά μη ρισκάρει την καρέκλα), οπότε βλέπουμε την άνοιξη :)

  8. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 07/11/2010 21:16:15

    Μα τον εμφανη ραγιαδισμο και το καναπε δε τον αμφισβητησε κανεις!Για τουτο ειναι πολυ δυσκολος ο ρολος του Σαμαρα.Πρεπει να μας ξεβολεψει και να μας κινητοποιησει....Αξιζει να θυμομαστε ομως πως γενικα ολες οι κυβερνησεις επαιρναν και δευτερη τετραετια εστω και κουτσουρεμμενη.Αρα μας αρεσει ενα διαστημα να μας χαιδευουν τα αυτια. Οσο για το Καραμανλη παρ ολο που ειναι λαικος τυπος σαν αστος πολιτικος συμπεριφερθηκε οπως ηξερε κι οχι κινητοποιωντας και απευθυνομενος στοα λαο. Καλος ο βασικος μετοχος μεν αλλα μονο ο ιδιος τον στηριξε...Ο κουφος ειχε αρχισει τα κουφα του με τους Μπομπολοκουμπαρους του...

  9. 11888 avatar
    11888 07/11/2010 21:40:30

    Δε μπορω να καταλαβω την απαισιοδοξια.Καλυτερα ετσι ωστε να μη χρειαστουν εκλογες.Οσο περισσοτερο κυβερναει το ΜΠΑΤΣΟΚ τοσο περισσοτερο φθειρεται.Η αδιεξοδη πολιτικη του αργα η γρηγορα θα σηκωσει τον κοσμο απο τον καναπε.

    • Βανζελ Παπαντό avatar
      Βανζελ Παπαντό @ 11888 07/11/2010 21:42:34

      Πλάκα κάνεις; Τη φθορά του ΠΑΣΟΚ κοιτάς εσύ; Αυτό σε νοιάζει εσένα; Την κατάρρευση της χώρας την πήρες χαμπάρι;

      • 11888 avatar
        11888 @ Βανζελ Παπαντό 07/11/2010 22:30:52

        Οχι εσενα περιμενα να μου την δειξεις.Καταλαβες αραγε τιποτα απο αυτο που εγραψα?

        • Βανζελ Παπαντό avatar
          Βανζελ Παπαντό @ 11888 07/11/2010 23:56:41

          Με συγχωρείς, σε παρεξήγησα. Έχεις δίκιο. Ας περιμένουμε το ΠΑΣΟΚ να πέσει σαν ώριμο φρούτο.

          • 11888 avatar
            11888 @ Βανζελ Παπαντό 08/11/2010 00:02:10

            Εσυ βλεπεις καποιο αλλο τροπο?Εγω θα ηθελα πολυ ο κοσμος να κατεβει στους δρομους αλλα κατι τετοιο φαινεται ουτοπια μεχρι στγμης.
            Ας κυβερνησει λοιπον για λιγο ακομα για να παει στον πατο μια για παντα η πρασινη σαβουρα.

  10. Δον Κιχώτης avatar
    Δον Κιχώτης 07/11/2010 21:57:41

    Τα δύσκολα έπονται...

    Κατά τη γνώμη μου,εάν ο ΓΑΠ πάρει το (μικρό) ρίσκο να πάει για εκλογές θα τις κερδίσει (δυστυχώς)!!!
    Τότε θα δούμε αγριότητες που δεν έχουμε ξαναδεί:πιο άγρια μέτρα,κόσμος θα χάνει τις δουλειές του,τα χρήματά του θα χάνουν την αξία τους(παίζει ισχυρά το σενάριο της χρεωκοπίας),μαγαζιά κι επιχειρήσεις θα κλείνουν,τα λαμόγια πάντα εκτός φυλακής θα τρίβουν τα χέρια τους,οι έχοντες θα στέλνουν ό,τι μπορούν στο εξωτερικό κι εδώ θα ξεσηκώνονται οι απελπισμένοι με όποιο μέσον μπορούν.Το πιο πιθανόν είναι ότι αφού δεν κατάφεραν να περάσουν δημοκρατικά την άποψή τους (μέσω ψήφου) θα μετρηθούν με το σύστημα που τους πνίγει και τους καταστρέφει με τη ΒΙΑ.

    Ο Θεός να βάλει το χέρι του.Ο ΓΑΠ έχει ανοίξει ήδη την πόρτα της κολάσεως.Η μόνη μου ελπίδα είναι να πέσει αυτός πρώτα μέσα κι όχι εμείς!

  11. γιαννης avatar
    γιαννης 07/11/2010 22:05:24

    ΑΙΣΧΟΣ!!!ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ ΕΝΑ ΠΡΑΣΙΝΟΦΡΟΥΡΟ ΤΗΣ SINGULAR LOGIC ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ!!!!ΠΟΥ ΞΑΝΑΚΟΥΣΤΗΚΕ....

  12. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 07/11/2010 22:06:12

    @Δον κιχωτης
    Δυστυχως φιλε μου την ιδια εκτιμηση και εικονα εχω κι εγω απ τη περιοχη μου...Γι αυτο μιλησα για νεοραγιαδισμο...

  13. thanos avatar
    thanos 07/11/2010 23:11:17

    Περίμενε κανείς κάτι διαφορετικό από τα ΜΜΕ?
    Πάντως η ανάγκη για αλλαγή του επικοινωνιακού επιτελείου έχει φανεί πριν από το καλοκαίρι

  14. NONOS avatar
    NONOS 07/11/2010 23:59:25

    Λαός που ανεχεται να τον κυβερνά ακόμη ο ΓΑΠ ειναι αξιος της τυχης του.
    Ας μη κλαίμε λοιπόν αδαρτοι ουτε το ΔΝΤ μας φταίει ουτε κανενας αλλος το ξερό μας το κεφαλι και η πολιτικη μας ασχετοσυνη, κρινουμε με το συναισθημα, τη γνωριμία ,το στενο οικογενειακο συμφερον και οχι τη ΛΟΓΙΚΗ και το συμφερον του τόπου ΔΥΣΤΥΧΩΣ.
    Και μη χειρότερα( αν ακι τα χειροτερα θα τα γευθουμε σε κανα μηνα απο τωρα)

  15. Tassos avatar
    Tassos 08/11/2010 12:29:32

    Γίναν χοντρές προβοκάτσιες εις βάρος του Σαμαρά. Το site του Ευαγγελάτου έβγαλε μαϊμού είδηση την οποία εξαφάνισε μετά ότι ο Ψωμιάδης "έκανε πατάτα με τον συνδυασμό που κατέβασε στην Κ. Μακεδονία" και που απέκλεισε τον αδερφό του από το ψηφοδέλτιο". Ο άθλιος Ευαγγελάτος (Φάκτορα αν παρεξηγηθεί δως του τα στοιχεία μου να με κάνει μήνυση) ούτε ότι ο Δ. Ψωμιάδης είναι στο ψηφοδέλτιο δεν ήξερε ενώ φυσικά ο Ψωμιάδης δεν έκανε τέτοιες δηλώσεις. Επίσης ο Λάλας (ευτυχώς το Flash στην Θεσνίκη τον έκοψε λόγω μηδενικής ακροαματικότητας) βγήκε σαν μαινόμενος ταύρος και έλεγε ότι ο Σαμαράς απέτυχε λίγα λεπτά μετά τα πρώτα αποτελέσματα. Πανικόβλητος ο χοντρός βγήκε να πει το παραμυθάκι που του είχαν γράψει.

    • Tassos avatar
      Tassos @ Tassos 08/11/2010 12:30:18

      το σωστό είναι ότι ο "Σαμαράς έκανε πατάτα κλπ. κλπ."