29/05/2009 00:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρώτος ο Κώστας, δεύτερος ο Γιώργος, τρίτος ο Κανένας

Αμέσως μετά το τέλος της τηλεοπτικής αναμέτρησης η Κάπα Research πραγματοποίησε δημοσκόπηση για την αξιολόγηση της παρουσίας των πολιτικών αρχηγών από την κοινή γνώμη.

Στο ερώτημα «ποιος πρόεδρος κόμματος πιστεύετε ότι είχε την καλύτερη πολιτική παρουσία»:

Το 36,4% των ερωτηθέντων αξιολογεί ότι την καλύτερη πολιτική παρουσία είχε ο πρωθυπουργός Κ. Καραμανλής. Ακολουθεί ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Γ. Παπανδρέου που «έπεισε» το 27,7% του δείγματος.

Το 11,2% των συμμετεχόντων στην δημοσκόπηση κρίνουν ότι την παράσταση έκλεψε ο ....«Κανένας».

Το 7,7% έκρινε ότι τις εντυπώσεις κέρδισε ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ Γ. Καρατζαφέρης,

Το 7,1% η γγ του ΚΚΕ Αλέκα Παπαρήγα,

Το 6,6% συγκέντρωσε ο πρόεδρος της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ Αλ. Αλαβάνος.

Τα αποτελέσματα της έρευνας παρουσιάζονται από το in.gr και αναλυτικά από το δικτυακό τόπο της εφημερίδας Το Βήμα.

Συμμετείχαν 856 άτομα που παρακολούθησαν τη τηλεμαχία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. bgt avatar
    bgt 29/05/2009 00:47:38

    Νοιαζεται κανεις για τα Λαμπρακεια (και μη) γκαλοπ? Η γειτονισσα παντως φωναζε οτι δε θα παει να ψηφισει γιατι σημερα εξαιτειας τους δεν ειδε τα Μυστικα της Εδεμ :D
    Μαζι της!

  2. Πολυβώτης avatar
    Πολυβώτης 29/05/2009 00:48:15

    Σίγουρα, μια δημοσκόπηση με τις μεγαλύτερες δυνατές εγγυήσεις αξιοπιστίας. Τα τηλεφωνήματα εκ μέρους του ΔΟΛ τα έκανε ο Πρετεντέρης;

  3. no more bets avatar
    no more bets 29/05/2009 01:03:45

    Ειδες Φακτορα ωραια και φρεσκοψημενα γκαλοπ που βγαζει το.... συστημα Πασοκ????
    Ας καψουμε και μερικες φυλλαδες στη Λαδα οπως το 65.
    Αλλα ειπαμε, ολοι οι ... σερνικοι με τον DVDατο.

  4. no more bets avatar
    no more bets 29/05/2009 01:11:54

    Τωρα στο MEGA,
    Μιλενα , Φεβρωνια, Λιανα, Πλευρης, Μπουταρης.

    Απο το ΠΑΣΟΚ κανεις......

  5. what avatar
    what 29/05/2009 01:14:28

    Είναι γιατί δεν κατάφερε να μας πείσει ο Παπανδρέου ότι ξέρει από δημόσια σχολεία.

    Στο δίλεπτο που είχε ανάθεμα αν καταλάβαινε κι ο ίδιος τι έλεγε.

    Έχω την εντύπωση πως την ώρα που μιλούσε όλοι πρέπει να τον κοιτούσαν με συγκατάβαση. (Και ο Γιώργος είν'εντάξει ένα πράμα.)

    Όσο πλησιάζει η κάλπη τόσο έχω την εντύπωση πως πάλι δεύτερο θα είναι το πασοκ.

  6. sinn avatar
    sinn 29/05/2009 01:22:05

    H Μιλένα τί είναι; ΠαλαιοβενιζελοαντιγαπoΠΑΣΟΚ;

  7. ΣΚΛΗΘΡΟ avatar
    ΣΚΛΗΘΡΟ 29/05/2009 07:44:40

    Πρωταπριλιατικο ειναι αυτο?
    Ποτε προλαβαν?
    Αυτο παει να πει αξιοπιστια και υπευθυνοτητα!
    Αυτα να τα βλεπετε εσεις οι blogιδες!

  8. Δόκτορ avatar
    Δόκτορ 29/05/2009 09:56:19

    Μακάρι να βγει δεύτερο το πασοκ μπας και ξεφορτωθούν τον ΓΑΠ επιτέλους.

  9. daris avatar
    daris 29/05/2009 10:00:52

    Για δειτε και αυτο:
    http://www.e-tipos.com/newsitem?id=92297
    Χωρις σχολια!!!

  10. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 29/05/2009 10:06:46

    Μακαρι να διαλυθει το πασοκ,μηπως και απ τα κομματια του,μαζι με αλλους,γινει κανα νεο κομμα,που να ξεκινησει καποια σοβαρη μελετη της καταστασης,και καποια προσπαθεια να την αλλαξει,γιατι δεν παει αλλο.
    Σε λιγο,θα γινουν τρελλα πραγματα εδω.

  11. daris avatar
    daris 29/05/2009 10:17:14

    Ειναι τραγικο το μελλον να υποθηκευεται απο το καταδικασμενο και χυδαιο παρελθον.
    Τα μπλογκ ευελπιστουν να ειναι το μελλον στην ενημερωση σε σχεση με τα παραδοσιακα ΜΜΕ.

  12. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 29/05/2009 10:52:33

    Και μ' αρέσει που νόμιζαν στον ΣΥΝ ότι αν αντικαθιστούσαν τον Τσίπρα με τον Αλαβάνο θα έκλεβε την παράσταση όπως το 2007.

    Αμ, δεν είναι κάθε μέρα τ' Αη-Γιαννιού, σύντροφοι! Λουστείτε τώρα τις επιλογές σας συνολικά, με το χαμηλότερο ποσοστό που πήρε (ακόμα και μόνος του) ο ΣΥΝ σε ευρωεκλογές από το 1994 και μετά...

  13. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 29/05/2009 13:10:42

    Για μένα ο χαμένος της ημέρας ήταν ο Καρατζαφέρης

    1. Οι συστατικές από τον Λάτση, τον Κόκκαλη και τον Κυριακού δεν πείθουν τους ψηφοφόρους του για την επιλογή της Τζαβέλλα, σε σχέση με το πώς αυτοί σκέφτονται.

    2. Τα επιτηδευμένα "χρόνια πολλά" και η υπενθύμιση της "γιορτής της Αναλήψεως" δεν πείθουν κανέναν. Το ψεύτικο ύφος μάλλον επιβεβαιώνουν τον ρόλο του ως επαγγελματία πολιτικάντη. Και πάλι σε σχέση με το πώς σκέφτεται μέρος των ψηφοφόρων του.

    3. Το άδειασμα του βουλευτή του Θάνου Πλεύρη ήτανε αυτοκτονική κίνηση που δεν εκτιμάται από κανέναν (στο ερώτημα για μετανάστη στην αστυνομία)

    4. Η ουδετερότητα στις αναφορές για τους μετανάστες (στο ερώτημα για την προσευχή και τα Θρησκευτικά) δεν ικανοποιούν τη σκληρή μερίδα ψηφοφόρων του.

    Συμπέρασμα: ούτε τους συνωμοσιολόγους-αντισυστημικούς (1), ούτε τους πλέον πιστούς (2), ούτε όσους εκτιμούν τα ηγετικά του χαρακτηριστικά (3), ούτε τους ακροδεξιούς (3 και 4) ικανοποίησε. Ποιον ικανοποίησε τελικά;

    Εγώ τον βλέπω με τα χίλια ζόρια να παίρνει το ποσοστό του 2007, 3.8%. Καμία δυναμική.

  14. Στελιος avatar
    Στελιος 29/05/2009 13:36:13

    Σιγα μην ειδαν τη τηλεμαχια 856 τυχαια ατομα.

  15. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/05/2009 13:41:27

    Δεν έχει σημασία ποιος ήρθε πρώτος, ποιος δεύτερος κ.ο.κ.
    Σημασία έχει η θετική ή αρνητική παρουσία και παρέμβαση του κάθε κόμματος στην κοινωνία στο διάστημα μεταξύ δύο εκλογών. Βάσει αυτής της αποτίμησης ψηφίζουμε, όχι βάσει μιας στιγμής.
    Ο Καρατζαφέρης ήταν σε γενικές γραμμές ουδέτερος, αλλά αυτό νομίζω ήταν σκόπιμο, και πρέπει να έχει σχέση με τις πρόσφατες(;) επιλογές του.
    Ο Αλαβάνος είναι πάντα καλός στα ντιμπέϊτ, είναι νομίζω ο πιο εύστροφος και καίριος στις απαντήσεις, δεν απαντά ποτέ άλλα αντ' άλλων και έχει την πιο σφαιρική άποψη, δεν είναι μονόπλευρος. Έχει επίσης εντυπωσιακή ικανότητα να αντιγυρίζει την ερώτηση και να αφήνει το δημοσιογράφο άναυδο.
    Η Παπαρήγα δεν απογοήτευσε, απάντησε και αυτή καίρια σε ορισμένες ερωτήσεις, αλλά χωρίς κάποια ιδιαίτερη φωτεινή έξαρση. Ήταν σε γενικές γραμμές ειλικρινής και συνεπής με αυτά που θα περίμενε κάποιος από το ΚΚΕ.
    Ο Παπανδρέου έχανε σε ορισμένα σημεία τον ειρμό της απάντησης και εκτρεπόταν σε γενικολογίες. Το θέμα της πράσινης ανάπτυξης δείχνει να το γνωρίζει καλά και μάλλον είναι η αιχμή του δόρατος της πολιτικής του.
    Ο Καραμανλής είπε αυτά που έλεγε και στη συνέντευξη την προηγούμενη μέρα. Άφεση αμαρτιών για το Βατοπαίδι και την ομήγυρη, στο γνωστό μοτίβο προβάλλουμε τα θετικά, υποβαθμίζουμε τα αρνητικά επιλέγοντας τις "σωστές" λέξεις, παραθέτουμε αριθμούς και δείκτες των πεπραγμένων. Λογικό για πρωθυπουργό που κυβερνά πέντε χρόνια και γνωρίζει την κατάσταση όσο κανείς άλλος. Πάνω σ' αυτό το μοτίβο αυτό αλγεινή εντύπωση μου προξένησε η αναφορά στους συνταξιούχους που "έχουν παράπονα" - πένονται είναι η σωστή λέξη.

  16. Lavazza avatar
    Lavazza 29/05/2009 15:15:51

    @13 Τηλεμαχος

    πάντως ο Καρατζαφέρης έδωσε 1.000.000,00 στοταμείο της φτώχειας.

    Οι άλλοι ΜΟΝΟ λογια είχαν να πούνε για την φτώχεια...

    Πράξεις μηδέν.

    Τρίτος ο Καρατζαφέρης στους πολιτικούς αρχηγούς.

    Η Αριστερά πάει για βρούβες!

    Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν ξέρω εάν θα προλάβει να βγάλει Ευρωβουλευτή (γιαί στις Εθνικές δεν ρ΄κειται να πιάσει το 3% ούτε με σφαίρες)

  17. Στελιος avatar
    Στελιος 29/05/2009 18:30:47

    Παντως αν ισχυει αυτο που ειδα σε αλλο μπλογκ για την ωρα δημοσιευσης των παραπανω αποτελεσματων, ειναι για γελια και για κλαμματα.

    http:// www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=270440&dt=28/05/2009

  18. hypo avatar
    hypo 29/05/2009 20:17:49

    Έσκισε πάλι ο Γιώργος. Μπράβο!

  19. Ρουλης avatar
    Ρουλης 29/05/2009 23:37:01

    Αρε Πασόκια πριν 4 χρόνια είχατε κάνει όλους αυτούς μέκα της ενημέρωσης, ιερές αγελάδες της δημοσιογραφίας τώρα που πάνε να την φέρουν στον παλαβογιωργάκη γιατί βλέπουν ότι δεν τραβάει παρόλο την κατρακύλα της ΝΔούλας για να βάλουν στο παιχνίδι της διαδοχής Ντόριτα και Μπένυ σας ξινίζει.

  20. Ρουλης avatar
    Ρουλης 29/05/2009 23:53:29

    Τηλέμαχος Says:
    May 29th, 2009 at 1:10 pm

    Τουλάχιστον αυτοί έδωσαν 1εκ ο ψευτοπροδευτικός συρφετός της αριστεράς και τις διανόησης τα μόνα λεφτά που δίνει είναι για να ανακαινιστούν οι βίλες τους σε Πεντέλη και Διόνυσο