17/05/2009 15:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρώτος Παπακωνσταντίνου, δεύτερος ο ..."Βενιζέλος"

Όπως πρώτοι από όλους γράψαμε (κλικ εδώ) ο Γιώργος Παπακωνσταντίνου είναι ο επικεφαλής του ευρωψηφοδελτίου του ΠΑΣΟΚ όπως ανακοίνωσε από τα γραφεία του κόμματος ο πρόεδρος του κόμματος Γιώργος Παπανδρέου.

Στη δεύτερη θέση η «βενιζελική» Συλβάνα Ράπτη και ακολουθούν: Σταύρος Λαμπρινίδης, Χρυσούλα Παλιαδέλη, Γιώργος Σταυρακάκης, Μαριλένα Κοππά, Αννυ Ποδηματά, Κρίτων Αρσένης, Σπύρος Δανέλλης, Δημήτρης Δρούτσας, Πετρούλα Ντελεδήμου.

Με εξαίρεση την κ. Ράπτη αποδεικνύονται σωστές και οι άλλες «προβλέψεις» μας: Οριστικοποιείται το ψηφοδέλτιο του ΠΑΣΟΚ και Σε ποιους θα τηλεφωνήσει ο Γιώργος για το ψηφοδέλτιο

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 17/05/2009 15:09:36

    Οι υπόλοιποι: Λίνα Παπαδοπούλου, Σίμος Πατσανιτίδης, Σταυρούλα Σαλουφάκου, Χρήστος Χατζηαντωνίου, Σιμπέλ Μουσταφάογλου, Χρυσή Βιτζιλάκη, Μαρία Καλτσά, Κώστας Τάτσης, Ρόνη Φίλεφσκα, Γιώργος Σωτηρέλης και Δημήτρης Ασημακόπουλος.

  2. Hase avatar
    Hase 17/05/2009 15:14:59

    Φακτωρ

    Θα επρεπε να κρατηθουν και οι ισοροπιες ετσι δεν ειναι;. Παντως μπραβο τα βρηκατε σχεδον ολα στο ρεπορταζ που κανατε.

  3. Απορων avatar
    Απορων 17/05/2009 15:20:09

    Με όση δόση αντικειμενικότητας διαθέτουμε μπορούμε να πούμε ότι πράγματι το ψηφοδέλτιο του ΠΑΣΟΚ είναι μακράν των υπολοίπων κομμάτων το καλύτερο.

  4. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 17/05/2009 15:23:51

    Ο Παπακωνσταντίνου είναι ακόμα ένα παράδειγμα πολιτικού από τζάκι άσχετα αν μου είναι συμπαθής. Εχω πει να μην ξαναψηφίσω πολιτικούς από τζάκια καθώς και πολιτικούς που έχουν κοντινούς συγγενείς που ασκούν το επάγγελμα του δικηγόρου, του συμβολαιογράφου και του μεσίτη. Ο συνασπισμός ακολουθεί με τις οικογενειακές και αλλοπρόσαλλες επιλογές του τα δύο μεγάλα κόμματα, σίγουρα περίμενα κάτι το διαφορετικό. Το ΚΚΕ η πιο τίμια πρόταση έχει μείνει σε έναν άλλο αιώνα, μια αλλαγή αρχηγού θα το ωφελήσει τα μέγιστα. Το ΛΑΟΣ επέλεξε ένα κολαούζο των νταβατζίδων και το κόμμα του Αλαφούζου δεν υπάρχει. Ο Μάνος, ο πολιτικός με τις πιο έξυπνες ιδέες, αλλά και τις πιο αυτοκαταστροφικές πολιτικές κινήσεις, γέρασε και καλό είναι να αποσυρθεί. Λευκό δεν ψηφίζω, δεν την χαρίζω την ψήφο μου και η αποχή είναι ομολογία αποδοχής της υπάρχουσας κατάστασης. Γενικά παρατηρώ ότι τα κόμματα δεν επιθυμούν νέο αμόλυντο αίμα να εισέλθει στον οργανισμό τους οπότε και οδηγούνται σε αργό θάνατο. Τελικά θα παραβλέψω το όχι μοναδικό πολιτικό τζάκι Παπακωνσταντίνου και θα ψηφίσω ΠΑΣΟΚ σε αυτές τις ευρωεκλογές στέλνοντας το δικό μου ασήμαντο μήνυμα.

  5. giannis avatar
    giannis 17/05/2009 15:30:41

    Σου χρειάστηκε ολόκληρο σεντόνι για να μας “δικαιολογήσει” την ψήφο σου ...

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/05/2009 15:30:42

    @3 Λείπει ο Σαρμπέλ ή μήπως όχι;

  7. ataktos avatar
    ataktos 17/05/2009 15:37:31

    Τώρα βλέπω ο Γιώργος Π. να “βολεύει” τους άνεργους της περιοχής μου στα Ορυχεία που πρόκειται να ανοίξουν(εξορίσουν) και δεν πρόκανε ο Κωστάκης χαχαχα .

  8. zapata avatar
    zapata 17/05/2009 15:46:22

    μακράν το καλύτερο ψηφοδέλτιο? πως γίνεται να είναι κάτι τέτοιο αυτό που δεν έχει εργάτη, αγρότη,άνεργο, γυναίκες του μόχθου και τι΄τηκε έτσι μόνο και μόνο για να φύγει η βενιζελική Συλβάνα από την βουλή και να μπει ο κολλητός του προέδρου Τσούρας?

  9. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 17/05/2009 16:27:25

    Άθλιο ψηφοδέλτιο, τα ίδια μείον την Ματσούκα. Κρίμα Γιώργο, πάλι επέλεξες κολλητούς κ ασήμαντους. Κρίμα!

  10. tiramola avatar
    tiramola 17/05/2009 16:48:40

    Εσένα έπρεπε να βάλει υποψήφιο strange....
    Και τον Σπατζιώτη...

  11. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 17/05/2009 17:18:06

    @ 11. tiramola
    Εμένα προσωπικά (και όπως έμαθα - και του Strange Attractor) μου έγινε σχετική πρόταση (και μάλιστα σε εκλόγιμη θέση), αλλά δεν την αποδέχτηκα, εκφράζοντας την έντονη δυσαρέσκειά μου για την ανήθικη εκπαραθύρωση της συντρόφισσας Ματσούκα. Πληροφορήθηκα ότι ο Strange Attractor έθεσε ως προαπαιτούμενο να τοποθετηθεί, έστω στην τελευταία θέση, τιμητικά, ο Σαρμπρέλ (αφενός ως έκφραση του πολυπολιτισμού που επαγγέλεται το Κίνημα και, αφετέρου, για να τιμηθεί ένας από τους ανθρώπους του πνεύματος), όμως ούτε και αυτό έγινε δεκτό. Λεπτομέρειες επ' αυτού θα σας δώσει (εάν το επιθυμεί) ο εν λόγω σύντροφος. Πάντως, δίνοντας το χέρι στον Γιώργο, του υποσχέθηκα να να κατέβω με τα ψηφοδέλτια του Κινήματος σε κάποια μονοεδρική περιφέρεια, όπου και χωρίς αμφιβολία, θα πάρω τα σώμβρακα του δεξιού αντιπάλου μου (όποιος κι αν είναι αυτός), τα οποία στη συνέχεια θα κρεμάσω ως τρόπαια στην ''Αίθουσα Τροπαίων'' των νέων μας γραφείων.

  12. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 17/05/2009 17:45:03

    • Ο Φυγάς Says:
    "Ο Παπακωνσταντίνου είναι ακόμα ένα παράδειγμα πολιτικού από τζάκι άσχετα αν μου είναι συμπαθής"


    -Ο παπακωνσταντινου δεν ειναι πολιτικος απο τζακι. το οτι ειχε θειο τον μιχαλη δεν μετραει δεδομενου οτι ο "μικρος" ειχε απογαλακτιστει νωρις.
    εκεινο που μου τη σπαει ειναι οτι το "μικρος" ειναι πολυ καθως πρεπει".
    ειμαι μεγαλος και θυμαμαι τους θεριακληδες πασοκους του 70, σε συσκέψεις με καφε σε πλαστικο κυπελακι και ατμοσφαιρα θαμπη απο τον καπνο του τσιγαρου
    Ισως φταιει η ηλικια αλλά μου φαινονται παραξενοι τουτοι οι πασοκοι, πολυ …αεροστεγεις , μυριζουν φορμόλη και αντισηπτικο. Μονο στου αθανασακη του γραφειο μυριζει τσιγαρο

    zapata Says:
    "μακράν το καλύτερο ψηφοδέλτιο? πως γίνεται να είναι κάτι τέτοιο αυτό που δεν έχει εργάτη, αγρότη,άνεργο, γυναίκες του μόχθου..."

    - ναι, δεν εχει και το πρεζονι της γετονιας μου, και τον παπου μου που θυμαται τον μαυρο καβαλαρη με τον οποιο πολεμισε στη μικρα ασια, και τον μπακαλη του χωριου μου, και τον σαλεπιτζη της γωνιας, και τον αγραμματο καλουπατζη ξαδεδρφο μου

    -πατε καλα ρε?

  13. kanis avatar
    kanis 17/05/2009 17:53:16

    Απορίας άξιον, αν, κατα την προκύρηξη εθνικών εκλογών, οι κυρίες Γιαννάκου και Ράπτη, θα παραμείνουν στας Ευρώπας, ή θα δώσουν την μάχη του σταυρού και σε εθνικό επίπεδο.

  14. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/05/2009 18:00:56

    ΤΙΡΑΜΟΛΑ: Εγώ έκανα τη δική μου μικρή ηθική επανάσταση αρνούμενος να αποδεχθώ εκλόγιμη θέση στο ψηφοδέλτιο του ΠΑΣΟΚ για λόγους τάξης και όπως είπα και στον Πρόεδρο όταν μου τηλεφώνησε, "θα πρέπει να ντρέπεσαι για τον ύπουλο αποκλεισμό της Ματσούκα ο οποίος σου επεβλήθη από τα ντόπια και ξένα συμφέροντα"

    Επίσης κατέθεσα υπόμνημα στον Πρόεδρο και έβαλα και ζήτημα στα όργανα για την χάλκευση υπονομευτικών σχολίων δήθεν δικών μου σε σχέση με την τοποθέτηση του σύντροφου Σιμπέλ Μουσταφάογλου Οι εσωκομματικοί μου αντίπαλοι (βλ. Καιλικοί) ήθελαν να πείσουν τον Πρόεδρο ότι ντε και καλά εγώ στηρίζω τον Λιβανέζο Σαρμπέλ! τον επονομαζόμενο και τρύπιο.
    Μ`αυτά και μ`αυτά τα ύπουλα μαχαιρώματα, δεν συμμετέχω στο ΠΑΣΟΚ πλέον και δηλώνω παρών στο ενιαίο ψηφοδέλτιο των Ελλήνων Κυνηγών.
    Ζήτωσαν οι Έλληνες Κυνηγοί! ΖΗΤΩ!!!

  15. neos agrotis avatar
    neos agrotis 17/05/2009 18:20:06

    Εχω συναντησει μια φορά τον Παπακωνσταντινου οταν ηταν συμβουλος σε θέματα πληροφορικής του Σημίτη.
    η εντύπωση που μου έμεινε καλός αλλα οχι για πολιτικός.

  16. antiparios avatar
    antiparios 17/05/2009 18:23:51

    Κρίτων Αρσένης η πολύ σωστή επιλογή του ΓΑΠ

  17. tiramola avatar
    tiramola 17/05/2009 18:27:22

    Είναι δικαίωμά σου strange να ψηφίσεις τους ψαράδες , τους κυνηγούς ακόμα και την Καλομοίρα...
    Μήπως πληρώνεις για κάθε μαλακία που σου κατεβαίνει και την ποστάρεις?
    Τώρα μετά την Ματσούκα και την Εύα , έβγαλες άλλη καψούρα...
    Σιμπέλ...
    Τόσο ξελιγωμένοι είσαστε ρε?

  18. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 17/05/2009 18:30:40

    Πάντως έγινε δίκαια μοιρασιά στο ψηφοδέλτιο σε Παπανδρεϊκούς και Βενιζελάκια. Έτσι θα μοιραστούν νίκη ή ήτα.

  19. Orestios avatar
    Orestios 17/05/2009 18:59:09

    Ο ανταγωνιστής του Τσέχου πρώην πρωθυπουργού. Υπέρμαχος της ευρωπαϊκήε ολοκλήρωσης ο εκπρόσωπος.

  20. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 17/05/2009 19:02:57

    @ 15. Strange Attractor
    Το ψεύδος έχει κοντά ποδάρια!
    Έχουμε ντοκουμέντα στα χέρια μας, πρώην σύντροφε Strange Attractor, ότι πιέσατε αφόρητα (σχεδόν εκβιάσατε) τον σύντροφο Πρόεδρο να συμπεριλάβει τον Σαρμπέλ στο ευρωψηφοδέλτιο του Κινήματος, τα οποία και εν ευθέτω χρόνω θα δημοσιοποιήσουμε. Μην αρνείστε τις σχέσεις σας μαζί του και μην κατηγορείτε εμάς τους Καϊλικούς.
    Και για να έχουμε καλό ρώτημα:
    Συμμετείχατε ναι ή όχι στο χορευτικό συγκρότημα που συνόδευσε τον Σαρμπέλ στην Γιουροβίζιον;
    Κατά τη διάρκεια της πρόσφατης επίσκεψής σας στον Λίβανο συμφάγατε ναι ή όχι (εσεις, μάλιστα, καταβροχθίσατε δύο πιατάρες να!!! ''σαμέκ μπι ταχεενί'') με τον ατζέντη για του εν λόγω σταρός (ο σταρ, του σταρός) στο εστιατόριο του ξενοδοχείου St. George της Βηρυτού;
    Είστε ναι ή όχι κρυπτομουσουλμάνος;
    Όσο δε για την προσχώρησή σας στο Κόμμα Ελλήνων Κυνηγών, νομίζετε ότι δεν ξέρουμε ότι το κάνατε λόγω των συνομιλιών που διεξάγονται αυτή τη στιγμή, με στόχο τη συνεργασία του ως ανω κόμματος με το Κίνημα; Δεν ξέρουμε ότι για να ευοδωθεί η συνεργασία αυτή ζητάτε θέση στο ψηφοδέλτιο Επικρατείας του Πασόκ για το άτομό σας και τοποθέτηση του Σαρμπέλ στην μονοεδρική της Φωκίδας;
    Αρκετά, λοιπόν, με τη σπέκουλα!
    Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιον - τον ήλιο τον πράσινο, τον ήλιο που ανατέλλει και μας οδηγεί!

  21. ΣΤΗΡΙΖΩ ΠΑΣΟΚ avatar
    ΣΤΗΡΙΖΩ ΠΑΣΟΚ 17/05/2009 19:10:53

    @ antiparios

    O γιος της συντρόφισσας Αρσένη που φωτογραφίζεται σε στυλ Ρουβά επι τω oικολογικότερω σε όλο το Μπομπολιστάν. Νέος, ωραίος και αγνός. Αν και ως κυκλαδίτισσα προτιμώ το μωρό τον Ραγκούση.

  22. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/05/2009 19:15:39

    Σπατζιώτη μίσθαρνε, ναι, συνελήφθην κλέπτων πολιτικάς οπώρας. Ομολογώ. Ήγγικεν λοιπόν η ώρα να παραδεχτώ δημοσίως ότι επί 25 και... συναπτά έτη χρησιμοποίησα την δόλια μέθοδο του εισοδισμού προκειμένου να βλάψω το Κίνημα επ`ωφελεία των Ελλήνων κυνηγών τε και ψαράδων εις τους οποίους και ανήκω πάππον προς πάππον. Εμείς ως σόι κυνηγούς ξέραμε και κυνηγούς ψηφίζαμε αναμπάμ μπαμπαντάμ.
    Όμως δεν θα παραδεχτώ ποτέ ότι συμμετείχα ως δυτεράτζα στο χορευτικό του Σαρμπέλ. Αυτή η άθλια συκοφαντική κακοήθεια δεν θα περάσει, θα με βρει αντιμέτωπο και θα λυθεί άπαξ δια παντός με αγωγές στα ελληνικά δικαστήρια. Εμπιστεύομαι την Ελληνική δικαιοσύνη και την Ελληνική αστυνομία.
    Πάντως να ξέρεις πως εγώ πίεσα για να συμπεριεληφθεί ο καλλιτέχνης και πάνω απ`όλα άνθρωπος με κεφαλαίο Α Σαρμπέλ στο ψηφοδέλτιο.
    Ο Πρόεδρος όμως παράκουσε και έβαλε τον Σιμπέλ (ή μήπως την Σιμπέλ;) Μουσταφάογλου. Τι να πώ; Δεν μέτρησε η γνώμη μου.
    Η συνέχεια ...στις κάλπες.

  23. antiparios avatar
    antiparios 17/05/2009 19:21:48

    @ΣΤΗΡΙΖΩ ΠΑΣΟΚ
    αν και και δεν ψηφίζω Πασοκ ο Κριτωνας δεν είναι μόνο νέος ωραίος και αγνός έχει προσφέρει πολλά στη προστασία του Αιγαίου

  24. ΣΤΗΡΙΖΩ ΠΑΣΟΚ avatar
    ΣΤΗΡΙΖΩ ΠΑΣΟΚ 17/05/2009 19:31:15

    @ antiparios

    Σφάλμα μου. Αγνόησα την πολυδιαφησμένη ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσφορά του Κρίτωνα. Δεν μελέτησα αρκετά Π.Θ. Αλλα εξακολουθώ να προτιμώ τον Ραγκόυση. Απο διάφορες φίλες μου μαθαίνω για την ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευαισθησία του.

  25. Anti-keimena avatar
    Anti-keimena 17/05/2009 20:37:00

    @antiparios
    Πως ακριβώς πρόσφερε στο Αιγαίο? Μέσα από το Δίκτυο Αιγαίου και τις στυλιστικές απόψεις του? Μήπως πάει ευρωβουλευτής μόνο και μόνο γιατί βραβεύτηκε από το Στάτους?
    Αλήθεια Αντιπάριε για απάντησέ μου στο εξής αίνιγμα: Ο ΓΑΠ είναι φόλα υπέρ των αιολικών, ο Κριτωνάκης είναι φόλα κατά, το ήξερε ο ΓΑΠ όταν τον έβαλε ή απλά διάβασε το Στάτους?

  26. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/05/2009 20:51:33

    Περί Κρίτωνα από συνέντευξη αγλάισμα λάιφ σταίλ περιοδικού:

    “Σερίφος, Σίφνος, Αμοργός, Πάρος, Αντίπαρος… και έπεται συνέχεια. Για τον Κρίτωνα Αρσένη το «ταξίδι» αυτό ήταν όνειρο ζωής - κι ας μην έχει κλείσει ακόμα τα 29. Ηταν μαθητής της ΣΤ΄ Δημοτικού, όταν η ιδέα άρχισε να σχηματίζεται στο μυαλό του. «Είχαμε πάει ένα ταξίδι στο εξωτερικό, όπου είχα εντυπωσιαστεί από τον τρόπο που ήταν χτισμένες οι πόλεις. Επιστρέφοντας είδα τη διαφορά. Αρχισα να συνειδητοποιώ ότι η Ελλάδα χάνει σιγά σιγά το τοπίο της». Στα 19, έγινε το νεαρότερο μέλος της Ελληνικής Εταιρείας στο παράρτημα της Θεσσαλονίκης, απ’ όπου κατάγεται.”

    Γιατί η περίπτωσή του μου θυμίζει...Καιλή; Γιατί;

  27. Justin Case avatar