#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/06/2011 18:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρώτη φορά πρωθυπουργός υποβάλλει παραίτηση στον αρχηγό της αντιπολίτευσης



Ο Γιώργος είναι πρώην πρωθυπουργός. Και αυτό ισχύει είτε του το ζήτησε ο Σαμαράς ως προϋπόθεση για κυβέρνησης κοινής αποδοχής (όπως είναι η αλήθεια) είτε το έθεσε ο ίδιος ο ΓΑΠ (όπως ισχυρίσθηκε το Μαξίμου με καθυστέρηση τουλάχιστον 2 ωρών).

Ότι κι αν συνέβη, για πρώτη φορά καταγράφεται στα παγκόσμια χρονικά πρωθυπουργός να υποβάλλει παραίτηση από τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης.

Από εκεί και πέρα αξίζει να ασχοληθούμε με τα τερτίπια του «συστήματος ΓΑΠ» που βλέπουν την εξουσία τους να φεύγει κάτω από τα πόδια τους. Το Μαξίμου άρχισε να λέει ότι η κυβέρνηση πρέπει να είναι για τουλάχιστον 2 χρόνια και να εφαρμόσει την πολιτική του Παπανδρέου, το Μνημόνιο 1, το μνημόνιο 2, το μεσοπρόθεσμο κ.λπ. Από κοντά και τα εξαπτέρυγα (Ντόρα) λένε ότι το διακύβευμα είναι να μην αλλάξει η πολιτική. Αλλά τότε γιατί έχουμε την κοινωνική αναταραχή; Πως μας προέκυψε η πολιτική κρίση;

Το πρόβλημα είναι ο Γιώργος και η πολιτική του.

Απέναντι σε όλους αυτούς η θέση του Σαμαρά παραμένει σταθερή: Επαναδιαπραγμάτευση, εκλογές, κατάργηση του λαθρονόμου

Και μην ακούτε ονοματολογίες. Δεν έχει τεθεί κανένα όνομα στο τραπέζι. Αυτήν την στιγμή ο Σαμαράς περιμένει την απάντηση του Παπανδρέου

ΣΧΟΛΙΑ

  1. πρωην avatar
    πρωην 15/06/2011 18:37:12

    Οι κυβερνησεις σε αυτον τον τοπο εκλεγονται,δεν διοριζονται..

  2. Αριστοτέλης avatar
    Αριστοτέλης 15/06/2011 18:38:26

    ο πιο εύστοχος τίτλος του αιώνα.

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ Αριστοτέλης 15/06/2011 20:49:41

      Συμφωνώ.

  3. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 15/06/2011 18:40:24

    φοβερός τίτλος!

  4. alakran avatar
    alakran 15/06/2011 18:40:57

    "Και γιατί πρέπει να συμφωνήσει ο Σαμαράς?"
    Στ.Μάνος - πριν από λίγο στο Σκάι Ράδιο.

    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ ΣΤΗΝ ΚΟΣΜΑΡΑ ΤΟΥΣ!

  5. Orestios avatar
    Orestios 15/06/2011 18:42:46

    Θα μου λείψει ο Πεταλωτής.

    • lichnee avatar
      lichnee @ Orestios 15/06/2011 19:49:10

      Μαζοχα :-)

  6. Y. avatar
    Y. 15/06/2011 18:43:33

    Να επαναλάβω ενισχυμένα, το σχολιασμό αλλού. Πολυ-πολύ καλό!!

  7. Αριστοτέλης avatar
    Αριστοτέλης 15/06/2011 18:46:25

    Ο Σαμαράς έχει χρέος να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων και να μην αφήσει κανέναν να πάραδόσει την χώρα.

  8. Νοήμων avatar
    Νοήμων 15/06/2011 18:46:47

    super Τίτλος.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Εμένα θα μου λείψει η Θεοδώρα Τζάκρη.

  9. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 15/06/2011 18:47:09

    Κάταρχάς να μην βιαζόμαστε να το ερμηνεύσουμε ως πολιτική ηττα του Παπανδρέου. Έχετε πολλές αμφιβολίες ότι θα πει ότι "παραιτούμαι από πρωθυπουργός για να βοηθήσω τη χώρα μου και χωρίς να κοιτάζω το προσωπικό μου συμφέρον" και να τον λιβανίζουν όλοι από το πρωί μέχρι το βράδυ;

    Έπειτα, υπάρχει και κάτι άλλο. Το όποιο Μνημόνιο, δεν υπάρχει κανένας λόγος να το φέρει στη Βουλή η νέα κυβέρνηση για ψήφιση. Γίνεται μια πολιτική συμφωνία και άμα τους αρέσει. Διατηρούμε έτσι ως χώρα πολύ μεγαλύτερα περιθώρια διαπραγμάτευσης και για πιο μετά. Τους εκβιασμούς να τους ξεχάσουν. Το πάνω χέρι στην υπόθεση το έχουμε εμείς.

  10. Αριστοτέλης avatar
    Αριστοτέλης 15/06/2011 18:48:38

    αδέρφια οι ώρες είναι πολύ δύσκολες.

  11. ioannisk avatar
    ioannisk 15/06/2011 18:49:21

    Εμενα θα μου λήξει σορρυ λειψει ο Σηφουνάκης.

  12. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 15/06/2011 18:50:06

    ΕΝΑΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΥΣΤΑΤΟΣ ΕΛΙΓΜΟΣ ΤΩΝ ...ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΤΗΣ ΤΡΟΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΣΩΣΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ. ΙΔΩΜΕΝ!!!!!!!!!!!

  13. tampakiotis avatar
    tampakiotis 15/06/2011 18:50:43

    εμενα παντως .δεν θα μου λειψει κανενας τους......προτεινω δε να αφησουν και απο μια φωτογραφια τους ,ετσι για να λεμε στα εγγονια μας για τους πιο αχρηστους πολιτικους στην ιστορια της Ελλαδος......

  14. Αλλος Γιάννης avatar
    Αλλος Γιάννης 15/06/2011 18:51:09

    Δεν το πιστεύω!

  15. BlueSky avatar
    BlueSky 15/06/2011 18:51:20

    Πρόεδρε, Αντώνη πρόσεχε!!!! Έχεις ιδέα από πασόκους; Έχεις ιδέα από απατεώνες!!!! Πρόεδρε, πρόσεχε και μην καταστρέψεις το πολιτικό σου κεφάλαιο. Προσπαθούν, τα πασόκια και τα εξαπτέρυγα του, να σε βάλουν στο κάδρο, να σε μετατρέψουν σε μέρος του προβλήματος τους και να σε σφυροκοπήσουν.
    Πρόσεχεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε Πρόεδρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ BlueSky 15/06/2011 18:53:29

      Πέστα!

    • Y. avatar
      Y. @ BlueSky 15/06/2011 19:11:17

      Δε χαμπαριάζει από τέτοια ο Αντώνης!

  16. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 15/06/2011 18:51:58

    Πες τα, Φάκτορα! Το θέμα είναι να αλλάξει η μνημονιακή πολιτική. Και εδώ χρειάζεται προσοχή.

  17. blue nile avatar
    blue nile 15/06/2011 18:54:26

    Ενέδρα μυρίζει... Αντώνη αλάργα !!!

  18. Αυνανιας avatar
    Αυνανιας 15/06/2011 18:57:32

    Πολυ φοβαμαι οτι το μνημονιο και το ξεπουλημα δεν το γλυτωνουμε τελικα.
    Τωρα θα αρχισουν τα δυσκολα και τα καλοκαιρινα πανυγηρια.

  19. Aris. A avatar
    Aris. A 15/06/2011 18:57:36

    Μικρέ Οδυσσέα

    Τελικά ο Γιώργος είναι η μοναδική περίπτωση πολιτικού που πρώτη φορά δικαιώνει τους πολιτικούς του αντιπάλους.

    Είναι όπως τον είχαμε φανταστεί.

    Το παιδί που προσπάθησε να βάλει την αλυσίδα στο ποδήλατο τρέχοντας με 60 χιλιόμετρα στην κατηφόρα του Διονύσου.

  20. ioannisk avatar
    ioannisk 15/06/2011 18:59:18

    Μια ερώτηση να κάνω. Παίρνω τηλεφωνο τον Σαμαρά σπίτι του δεν το σηκώνει; Στην ρηγιλλης τα ίδια; Πήρα και στην Συγγρού και ήταν μια κοπελίτσα και ελεγε οτι μετακομίζει σε σύντομο χρονικό διάστημα;

    Ξέρετε γιατί μετακομίζει ρε παιδιά και που πάει!!!
    Γιατί εγώ ήθελα να τον ρωτήσω αν πρέπει να μείνω η όχι πρωθυπουργός!!
    Εχεις και αυτυς τους αγανακτισμένους εξω απο την βουλή
    Καλά αυτοί δουλειά να κάνουν δεν έχουνε;

    • TED avatar
      TED @ ioannisk 15/06/2011 19:07:51

      Ωραία τα λες, αλλά τα Ελληνικά σου παραείναι σωστά για να είναι του ΓΑΠ.

      • ioannisk avatar
        ioannisk @ TED 15/06/2011 19:18:52

        Ι ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΕΙΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΖΕΙΤΥΣΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΣΑΣ ΑΙΥΧΑΡΗΣΤΗ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΛΟΓΙΑ

  21. Αυνανιας avatar
    Αυνανιας 15/06/2011 19:00:59

    +100000

  22. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 15/06/2011 19:07:32

    Έχω την εντύπωση ότι οι 2 πολιτικοί αρχηγοί έχουν αλληλοπαγιδευτεί.
    Άς πούμε ότι καταλήγουν σε κοινής αποδοχής (π.χ. Λ. Παπαδήμο). Και σε επαναδιαπραγμάτευση με τις Βρυξέλλες. Θα πάρουν άς υποθέσουμε, κάτι.
    Αλλά "δυνατό χαρτί" δεν έχουμε. Πολύ λίγα θα δώσουν. Το προηγούμενο της Ιρλανδίας και Πορτογαλίας (είναι και σε καλύτερη κατάσταση) δείχνει το δρόμο.
    Ποιός πληρώνει μετά το βαρκάρη; Προφανώς και οι 2. Ο ένας επειδή επί 1 χρόνο είναι ακίνητος, ο άλλος επειδή είχε τη φαιενή ιδέα της επαναδιαπραγμάτευσης.
    1-1 = 0 λέει η άλγεβρα. Αλλά ο "μεγάλος συνασπισμός" προφανώς θα κλειδώσει για 2 χρόνια - και βάλε, λέω.
    Δίκαιο πάντως, όπως κι άν έχει, έστω κι άν "βγαίνει κατά λάθος", και το έχω ξαναγράψει. Θα βγάλουν μαζί το κάρο από τη χαράδρα, όπου μαζί το ρίξανε.
    Την άλλη εκδοχή, ότι οι 2 παλιοί συμφοιτητές και συγκάτοικοι στη φοιτητική εστία τους μακρινού Μάσατσιουσετ, "έπαιξαν παιχνίδι" στην κόρη του κουμμουνιστή πάστορα, την κρατώ για το αστυνομικό - πολιτικό μυθιστόρημα που σκέφτομαι να γράψω,

  23. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 15/06/2011 19:07:48

    Τα σαπροκάναλα ήδη προεξοφλούν κυβέρνηση μακράς πνοής, που ουσιαστικά θα περάσει τα σκληρά μνημονιακά μέτρα. Ο Σαμαράς πρέπει να κόψει μαχαίρι κάθε συζήτηση, πριν τον παρασύρουν στο βούρκο στον οποίο έχουν πέσει.

  24. ioannisk avatar
    ioannisk 15/06/2011 19:11:56

    να πω και κατι αλλο:
    Αν πριν απο τρια χρονια θα σας ελεγα οτι θα γινονταν εκλογές το 2009 θα επεφτε ο καραμανλής, θα ανεβαινε στην εξουσία ο Παπανδρέου, θα εχανε η ντροα την αρχηγια του κομματος της νδ, θα γινοταν ο Σαμαρας προεδρος, θα μπαιναμε στο μνημονιο, η δεξιά θα δρούσε ως αριστερα και θα αρνούνταν το μνημόνιο , ο καραταζαφερης θα εξυμνουσε την νεα ταξη πραγματων και θα γινόταν κανίς του ΠΑΣΟΚ, θα αποδεικνυόταν οτι ο Παπανδρεου τα ειχε συμφωνησει από πολύ πριν με το ΔΝΤ, οτι θα φθαναμε πριν χειλςο του γκρεμού και ο Παπανδρεου θα παρακαλούσε τον Αντώνη Σαμαρά να τον βοηθησει...
    Πείτε μου θα με είχατε παρει στο ψηλό ναι η όχι;;;

  25. one avatar
    one 15/06/2011 19:14:20

    Αν ο Αντώνης συμφωνήσει για οικουμενική πολύ φοβάμαι ότι θα μας χάσει όλους...

    • Αληκτώ avatar
      Αληκτώ @ one 15/06/2011 19:19:24

      Δεν έχεις και άδικο. Γίνεται στη συνείδηση του λαού ένας απ' αυτούς = σάπιος = του συστήματος δηλαδή.

    • AB avatar
      AB @ one 16/06/2011 03:08:01

      Και φυσικά και εμένα που θα ήμουν εν δυνάμει για πρώτη φορά ψηφοφόρος της ΝΔ εδώ και τριάντα χρόνια που ψηφίζω.

  26. sic et non avatar
    sic et non 15/06/2011 19:16:36

    Αϊβαλιώτης πριν λίγο στο Άλτερ, ο Καρατζαφέρης τώρα δικαιώνεται, ότι όλα γινόταν για τις καρέκλες. Ρε άντε στον αγύριστο φυγόστρατε!!!!!

  27. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 15/06/2011 19:18:40

    Αλλά πάλι, να πεί όχι δεν γινόταν. Με τίποτε. Είναι κόμμα εξουσίας και όχι "συνιστώσα".
    Δεν αυτοπαγιδεύτηκαν εθελούσια. Κανείς τους δεν τό 'θελε: Είναι η "βία των πραγμάτων", το δίχτυ της πραγματικότητας.

    "Αν κάποτε στα βρόχια του πιαστείς,
    κανείς δεν θα μπορέσει να σε βγάλει,
    μονάχος βρες την άκρη της κλωστής
    κι αν είσαι τυχερός ξεκινά πάλι".
    (Ν. Γκάτσος)

  28. xreos avatar
    xreos 15/06/2011 19:19:28

    καλοστημενη η παγιδα...θα την πατησουν οι μπουνταλαδες της δεξιας...
    Το συστημα πασοκ θα κυβερνα ,η ν.δημοκρατια θα τρωει το πολιτικο κοστος..
    στρατηγικος στοχος να μεινει αλωβητο το συστημα πασοκ ,απο αυτη την κριση...και μαλλον θα το πετυχουν..
    λογικο ειναι να πανηγυριζουν...τα καναλια του συστηματος.

    • etsi_kai_allios avatar
      etsi_kai_allios @ xreos 15/06/2011 19:43:21

      Συμφωνώ απόλυτα! Και το διακύβευμα είναι η Ελλάδα και όχι η δεξιά ή η Νέα Δημοκρατία. Η Ελλάδα δεν κερδίζει από την "οικουμενική".

      Πάει για ξεπούλημα η δημόσια υπηρεσία. Μόλις την πουλήσουν πολύ πολύ απλά θα μας αφήσουν να .. ξαναψηφίσουμε τον εκλεκτό τους

      • etsi_kai_allios avatar
        etsi_kai_allios @ etsi_kai_allios 15/06/2011 19:44:00

        Συμφωνώ απόλυτα! Και το διακύβευμα είναι η Ελλάδα και όχι η δεξιά ή η Νέα Δημοκρατία. Η Ελλάδα δεν κερδίζει από την "οικουμενική".

        Πάει για ξεπούλημα η δημόσια περιουσία. Μόλις την πουλήσουν πολύ πολύ απλά θα μας αφήσουν να .. ξαναψηφίσουμε τον εκλεκτό τους

        • factorx avatar
          factorx @ etsi_kai_allios 15/06/2011 20:08:52

          Πως είσαι τόσο σίγουρος οτι ο Σαμαράς θα δεχθεί ξεπούλημα; Ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε;

  29. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 15/06/2011 19:19:33

    Ο Γιωργος ειναι αναξιος για Πρωθυπουργος, περαν πασης αμφιβολιας.Τα πραγματα ΟΜΩΣ, δεν ειναι ουδολως ετσι οπως τα περιγραφει ο κυριος τιτλος του αρθρου.Και αυτο το γνωριζετε.Οπως-φανταζομαι οτι γνωριζετε-πως ειμαστε (ενα???., "κανενα"???)., βημα, προ της της ατακτου πτωχευσεως.Με οτι αυτο συναπαγεται.Δεν ωφελει λοιπον σε τιποτα ο "πυροβολισμος" εναντια σε εναν "πολιτικα" πεθαμενο!!!Το ζητημα ειναι το αυριο και οι προτεινομενες-και αμεσα ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΕΣ-ΛΥΣΕΙΣ του ζητηματος (ακρως φλεγοντος),της Ελληνικης Οικονομιας.

    • Αριστοτέλης avatar
      Αριστοτέλης @ ΧΡΗΣΤΟΣ 15/06/2011 19:35:15

      κύριε Χρήστο είναι άλλο ανάξιος και άλλο επικίνδυνος. Εκ του αποτελέσματος αποδεικνύεται το δεύτερο και τούτο είναι πολύ λυπηρό.

  30. xreos avatar
    xreos 15/06/2011 19:25:31

    ο παπανδρεου οταν κερδισε τις εκλογες για να μην κυβερνηση φανερα και υποστει πολιτικο κοστος ,παραιτηθηκε υπερ της τροικας, για να της φορτωση το πολιτικο κοστος...τα γνωστα...οι κακοι ξενοι...
    Τωρα που κινδυνευει το συστημα πασοκ, καλει τον Σαμαρα..για να το σωσει..
    Εγκλωβισαν εξυπνα τον Αντωνη....για να δουμε....θα την πατηση..

  31. Αριστοτέλης avatar
    Αριστοτέλης 15/06/2011 19:37:50

    ο ΓΑΠ επιθυμεί να παραδώσει την λαική εντολή που του έδωσε ο κόσμος σε μιά άλλη κυβέρνηση της οποίας η πολιτική νομιμοποίηση θα είναι ακόμα πιο ρευστή απο αυτή του σημερινού κυβερνητικού σχήματος ή μήπως κάνω λάθος;

  32. 3η Σεπτέμβρη avatar
    3η Σεπτέμβρη 15/06/2011 19:39:12

    Εμένα θα μου λείψουν όλοι!

    Τρέμη, Καψής, Καρατζαφέρης, Ντόρα....

    • etsi_kai_allios avatar
      etsi_kai_allios @ 3η Σεπτέμβρη 15/06/2011 19:44:34

      μα δε φεύγουν! με την οικουμενική απλά.. μένουν κολλημένοι !

  33. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 15/06/2011 19:48:48

    Σίγουρα ξεκινᾶ μιὰ περίοδος ἀβεβαιότητας, ὅ,τι ἀκριβῶς κι ἂν γίνει. Ἂς σταθοῦμε ὅμως λίγο σὲ ἕνα γεγονὸς, πρόξενο γλυκιᾶς ἀνακούφισης: ὁ Γιῶργος (ἤδη) ἔπεσε.

    Ὀκτώβριος 2009. «Λεφτὰ ὑπάρχουν», καὶ ὁ κόσμος μέσα στὴν ἀπελπισία του φαντάστηκε πὼς κάτι θὰ ἔχει ὁ σπόρος ἀπὸ τὸν Ἀνδρέα, ποὺ «τοὺς ἔδωσε ψωμὶ νὰ φᾶνε» (μὲ δανεικὰ λεφτὰ παρμένα ἐντόκως ἀπὸ τὶς ἑπόμενες γενεές, ἀλλὰ δὲν εἶναι τῆς παρούσης). Ἴσως ὅλο αὐτὸ τὸ international jet-setter Giorgakis νὰ γέννησε τὴ σκέψη στοὺς ἐν ἀπελπισίᾳ ἀφελεῖς πὼς ἐνδέχεται νὰ κυβερνήσει μὲ ἄλλον τρόπο ἀπὸ τὴν μεταπολιτευτική μας λίγδα. Κι ἔτσι, ἔνα μειοψηφικὸ ποσοστὸ τοῦ πληθυσμοῦ ἀλλὰ ἕνα πλειοψηφικὸ τῶν ψηφισάντων ἔδωσε στὸν «Γιωργάκη», στὸ «παιδί», στὴν πιὸ μειονεκτικὴ φιγούρα τῆς Μεταπολίτευσης (θυμᾶστε τὸ ντημπέητ τοῦ 2004;) τὸ εἰσιτήριο γιὰ τὴν πρωθυπουργία. Νὰ ἀξιωθεῖ νὰ γίνει οἰακοστρόφος τοῦ Ἑλληνισμοῦ -ποιός;- ὁ Γιωργάκης.

    «Ἀποκλείεται νὰ μποῦμε στὸ Δ.Ν.Τ., δὲν τὸ χρειαζόμαστε». Καὶ μετὰ ἀπὸ μῆνες κατὰ προσέγγισιν διακυβέρνησης μὲ κολλητούς, φίλους, beautiful people καὶ κάνα ξεροκόμματο στὸ παλαιοπασόκ, μετὰ ἀπὸ τὴν παγκόσμιο περιφορὰ ἑνὸς πρωθυπουργοῦ ποὺ μισεῖ τὸν «διεφθαρμένο» λαό του καὶ διασύρει τὴν χώρα ποὺ τοῦ ἔλαχε νὰ κυβερνήσει, τὸ Καστελόριζο. 23η Ἀπριλίου, ἄργησε δυὸ μέρες. Ἤμουν στὸν δρόμο, περπατοῦσα στὴν Καλλιθέα κι ἄκουγα ραδιόφωνο. «Ἡ χώρα θὰ ζητήσει τὴν βοήθεια τοῦ Δ.Ν.Τ.», «περιορισμένη ἐθνικὴ κυριαρχία». Γιὰ νὰ σωθοῦμε. ΔΝΤ. ΔΝΤ! Καραγκιὸζ-μπερντὲ διάγγελμα, μὲ γραφικότητα live your myth in Greece. Ξεφτίλα νομοτελειακή, ἐπίπονη.

    Καὶ μετά, νὰ κυβερνοῦν ἄλλοι. Καὶ ὁ ἀποτυχημένος σατυρίσκος νὰ ὑποτιμᾶ τὴν νοημοσύνη μας (κρίνοντας ἐξ ἰδίων τὰ ἀλλότρια), κάθε μέρα, μὲ κάθε του δήλωση. «Δὲν θὰ ἔρθουν ἄλλα μέτρα, γιὰ τὸν ἁπλούστατο λόγο ὅτι δὲν χρειαζόμαστε ἄλλα μέτρα». Κι ἄλλα μέτρα, κι ἄλλα μέτρα. Νά’ταν τοὐλάχιστον γιὰ καλό; Τὸ χρέος νὰ αὐξάνεται ἁλματωδῶς, τὸ ἔλειμμα νὰ χάσκει. Οἱ δικοί μου ἄνθρωποι νὰ χάνουν 30% καὶ 40% τοῦ μισθοῦ τους, ἐνῷ τὰ κομματοκυνάρια, ὁ 40χρονος χρυσοσυνταξιοῦχος τῆς Ὀλυμπιακῆς, οἱ 666 κηπουροὶ τοῦ Εὐαγγελισμοῦ, οἱ περισσότερες ἀπὸ τοὺς συνταξιούχους ἀναπηρικὲς συντάξεις καὶ χίλιοι δυὸ ἄλλοι νὰ μἐνουν κατ’ οὐσίαν ἀνέγγιχτοι.

    We need global governance and we need it fast. Νὰ λέμε καὶ τοῦ στραβοῦ τὸ δίκιο.

    Ἐν τῷ μεταξύ, γιὰ πρώτη φορὰ στὴν ζωή μου δὲν διανοοῦμαι νὰ περάσω ἀπὸ κάποιες περιοχὲς τῆς Ἀθήνας, εἰδικὰ μετὰ τὴν δύση τοῦ ἡλίου. Γιὰ πρώτη φορά.

    Fast forward. «Μεσοπρόθεσμο», δηλαδὴ Μνημόνιο ΙΙ, μετὰ ἀπὸ κλαυθμοὺς στὸν ΠτΔ «γιατί δὲν μὲ παίζουν τὰ ἄλλα τὰ παιδιά». Οἱ πολίτες κατεβαίνουν κατὰ δεκάδες –τί λέω, ἑκατοντάδες- χιλιάδες στοὺς δρόμους, στὶς πλατεῖες, εἰρηνικὰ μὰ ὀργισμένα. Ἀγανακτισμένοι, ἐξαγριωμένοι. Δὲν εἶναι μόνο τὸ ψυγεῖο καὶ τὸ πορτοφόλι, κάνουν λάθος ὅσοι τὸ νομίζουν αὐτό. Εἶναι ζήτημα ἀξιοπρέπειας. Τέτοιος διασυρμὸς τοῦ ἑλληνικοῦ ὀνόματος, τέτοια ὑποτίμηση τῆς νοημοσύνης, τέτοια ἀλὰ shock doctrine βασανιστικὴ ἀβεβαιότητα. Πάνω ποὺ νομίζαμε ὅτι ὁ Giorgakis ὡς ἡγέτης τοῦ Ἑλληνισμοῦ ἦταν ὁ πάτος τοῦ αὐτεξευτελισμοῦ μας. Εἴπαμε νὰ τὸ βροντοφωνάξουμε, ὄχι ἄλλη ξεφτίλα. Σείεται ἡ πλατεία: «Κλέφτες! Νὰ φύγει ὁ Παπανδρέου! Ἑλικόπτερο! Ἔξω τὸ Μνημόνιο»! Καὶ ΤΟΛΜΗΣΕ –ΤΟΛΜΗΣΕ!- ὁ ἀχρεῖος νὰ ἀπευθυνθεῖ στὸν ξεσηκωμένο ἐναντίον του λαὸ καὶ νὰ πεῖ, αὐτός, ὁ Giorgakis, ὁ γιὸς τοῦ Ἀνδρέα, ὁ πρόεδρος τοῦ ΠΑΣΟΚ, ἀποκαλύπτοντας τὶς ἀνεξάντλητες ἱκανότητες τῆς κυβέρνησής του γιὰ ὑποτίμηση τῆς νοημοσύνης τοῦ λαοῦ καὶ γιὰ χυδαῖο ἐμπαιγμό του: «αὐτὸ τὸ κίνημα νὰ ἐξελιχθεῖ σὲ ἕνα πραγματικὸ κίνημα πολιτῶν ποὺ ἀντιδροῦν σὲ κάθε ἀνομία, κάθε παρανομία, κάθε ρουσφέτι, κάθε χαριστικὴ μεταχείριση, κάθε περιστατικὸ διαφθορᾶς, αὐθαιρεσίας, ἀδικίας. Κάθε φακελάκι, κάθε συναλλαγὴ κάτω ἀπὸ τὸ τραπέζι, κάθε πρακτικὴ ποὺ μᾶς ὑποτιμᾶ καὶ δὲν μᾶς σέβεται».

    Σήμερα ὁ λαὸς ἔδειξε ὅ,τι ὁ βιασμός του ἔχει ὅρια, καὶ ἡ κυβέρνηση τοῦ συμπαραστάθηκε στέλνοντας γιαλατζὶ μπαχαλάκηδες μὲ ἀστυνομικὲς ταυτότητες καὶ ἕνα ζέππελιν μὲ δακρυγόνα δῶρο. Γιὰ λίγες ὧρες κράτησε ἡ σιδηρᾶ ἀπάντηση. Γιὰ ἀρχή, νικήσαμε. Καὶ τώρα φεύγει.

    Φεύγει. Βγαίνει ἀπ’ τὸ παιχνίδι, παραδίδει στὸν ἀρχηγὸ τῆς ἀξιωματικῆς ἀντιπολίτευσης τὴν παραίτησή του, ὁμολογεῖ τὴν ἧττα του. Τὰ μόνα δάκρυα ποὺ θὰ χυθοῦν θὰ εἶναι ἀπὸ τὰ δακρυγόνα. Finis.

    Ἡ ἑπόμενη μέρα θά’ναι καλύτερη- δὲν γίνεται νά’ναι ἀλλιῶς...

    • Αριστοτέλης avatar
      Αριστοτέλης @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 15/06/2011 20:06:32

      Γιωργάκη και Γιώργο τον βάφτιζαν ανάλογα με τα συμφέροντα τους οι μεγαλοεκδότες των αθηνών όπως στο παρελθόν αποκαλούσαν τον Καραμανλή άλλοτε Ντόλυ και άλλοτε καταλληλότερο. Ανάλογα με το τρέχον μέτρο των οικοδομικών δραστηριοτήτων τους.

      • Αριστοτέλης avatar
        Αριστοτέλης @ Αριστοτέλης 15/06/2011 20:07:34

        Αυτη είναι η εν ελλάδι Γ Ελληνική Δημοκρατία.

  34. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 15/06/2011 19:54:21

    Κανενας δεν ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ--ΟΥΔΕΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ --(πλην ελαχιστων και φωτεινων εξαιρεσεων τις ΤΡΑΠΕΖΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ), οι οποιες την τελευται δεκαετια//και κατοπιν των οσων οι ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΤΑΓΟΙ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΣΥΝΦΩΝΗΣΑΝ//,, τοτε (2000),, οτι οι εξελιξεις στη ευρυτερη Τραπεζικη Λειτουργια αφορουν και το οικονομικως γιγνεσθαι του τοπου....Α Π Ο Λ Υ Τ Α.Αλλα, πλεον, ειναι ΑΡΓΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ "ετερες" εξηγησεις....Ο κοσμος εμεινε στην αντιπαλοτητα της δεκαετιας του 70-80, ολα "βαινουν ορθως" και εις "αυριον με υγειαν"....Θα χρειαστει, πολλακις περισσοτερο (ΒΑΘΙΩΝ ΘΥΣΙΩΝ), των ΟΣΩΝ δεν ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ Ο ΛΑΟΣ.

  35. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 15/06/2011 20:13:39

    Γ Ελληνική Δημοκρατία.
    Γάμα τα...

    • Αριστοτέλης avatar
      Αριστοτέλης @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 15/06/2011 20:17:38

      Με κεφαλαία γράμματα. Πάντως αν μπορούν να το συνεχίσουν κανα δυο μέρες ακόμα το πανηγύρι για να μπορέσω να ρεφάρω γιατί έχω ανοικτά κάτι σορταρίσματα....χα,χα,χα. Κοιτάξτε πόσο θα πανε αύριο τα σπρεντ. Όλα τυχαία είναι. Τίποτα δεν γίνεται με δόλο. Και ο ΓΑΠ αγαπάει την πατρίδα του....

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 15/06/2011 20:18:20

      Χαχαχαχαχαχααχαχαχα

      Έγραψες...

  36. Αριστοτέλης avatar
    Αριστοτέλης 15/06/2011 20:44:27

    Διαβάζω στα μπλογκ ότι έχει πέσει επάνω στον ΓΑΠ όλη η οικογένεια και προσπαθεί να τον πείσει να μην παραιτηθεί...έχει αρχίσει η γελοιοποίηση του. Όχι Georgino μην φεύγεις...please stay with us. Stay Georgino.

  37. ΜΠ avatar
    ΜΠ 15/06/2011 20:47:12

    Πρώτα Εκλογές! Έπειτα διαπραγμάτευση!
    Με Νέα Εντολή δοσμένη απ' το λαό.
    Οι Έλληνες θέλουν εκλογές εδώ και τώρα.
    Πρόεδρε μόνο το ξεκάθαρο εκλογικό αποτέλεσμα θα είναι απόλυτα Δημοκρατικό και σεβαστό. Η Οικουμενική θα παραδώσει και τα κλειδιά της Χώρας.

  38. Αριστοτέλης avatar
    Αριστοτέλης 15/06/2011 20:48:25

    Γιατι αργεί το διάγγελμα του προέδρου; Θα την κάνει την μα...κία ο πρόεδρος και θα τον προλάβει ο Μπένυ στο Ζάππειο. Βιάσου George, βιάσου....

    • thespieys avatar
      thespieys @ Αριστοτέλης 15/06/2011 21:12:02

      χαχαχαχαχαχαχα!!!

  39. Αριστοτέλης avatar
    Αριστοτέλης 15/06/2011 21:05:17

    Στα κανάλια καίνε κόσμο συνέχεια...ο τελευταίος καμμένος είναι ο Στεφανόπουλος. Μόλις τον έκαψε ο Καρατζαφέρης στο Μέγκα

  40. ataktos avatar