#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/12/2013 17:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρώτη δοκιμαστική βολή των S-300 στην Κρήτη (βίντεο)



Mε απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε σήμερα στις 11:58 η βολή αποδοχής του αντιαεροπορικού συστήματος μεγάλου βεληνεκούς S-300PMU1 από την 11η Μοίρα Κατευθυνόμενων Βλημάτων της Πολεμικής Αεροπορίας, στο Πεδίο Βολής Κρήτης (ΠΒΚ/NAMFI). Το πρώτο βλήμα τύπου 48Ν6Ε που εκτοξεύθηκε  κατέστρεψε ολοσχερώς τον τηλεκατευθυνόμενο στόχο σε απόσταση 30.000 μέτρων, με αποτέλεσμα να μην πραγματοποιηθεί βολή δεύτερου βλήματος από έτερο εκτοξευτή 5P85ΤΕ του συστήματος. Η βολή εκτελέστηκε στο πλαίσιο της άσκησης «ΛΕΥΚΟΣ ΑΕΤΟΣ 2013» παρουσία σύσσωμης της πολιτικής και στρατιωτικής ηγεσίας του υπουργείου Εθνικής Άμυνας, του Κύπριου υπουργού Άμυνας, μελών της κοινοβουλευτικής Επιτροπής Εθνικής Άμυνας και Εξωτερικών Υποθέσεων καθώς και ξένων στρατιωτικών ακολούθων.



Η εξέλιξη αυτή ανοίγει τον δρόμο για την επάνοδο του συστήματος σε πλήρη λειτουργικότητα και την υπογραφή σύμβασης εν συνεχεία υποστήριξης (FOS), 13 χρόνια μετά την άφιξή τους στην Κρήτη και 6 χρόνια μετά τη μεταβίβαση της κυριότητάς τους από την Κυπριακή Δημοκρατία.

Ειδική αναφορά έκανε ο κ. Αβραμόπουλος στην ιδιαίτερη συνεισφορά που έκαναν οι Κύπριοι αδελφοί μας, προσφέροντας τους S-300 στην Ελλάδα για να ενισχύσουν τους μηχανισμούς αποτροπής οποιασδήποτε απειλής.

Το πλήρες περιεχόμενο της δήλωσης που έκανε ο Υπουργός Εθνικής Αμύνης έχει ως ακολούθως:

«Σήμερα εδώ στην Κρήτη ζήσαμε ένα μεγάλο γεγονός. Έπειτα από 14 χρόνια πραγματοποιήθηκε η πρώτη δοκιμαστική βολή ενός εκ των πλέον συγχρόνων αμυντικών συστημάτων που εξασφαλίζουν αποτελεσματικά την αεράμυνα της χώρας, των S - 300.

Το αποτέλεσμα το είδατε, η βολή στέφθηκε από εντυπωσιακή επιτυχία.

Την παρακολούθησαν και οι Ακόλουθοι Άμυνας όλων των συμμαχικών χωρών και είχα την ευκαιρία να πω ότι όλα αυτά που έχουν αποκτηθεί από την Ελλάδα χάρη στις θυσίες του ελληνικού λαού και στην προκειμένη περίπτωση δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι αυτό είναι συνεισφορά των Κυπρίων αδερφών μας που πριν από 15 χρόνια οραματικά ο Γλαύκος Κληρίδης θέλησε να ενισχύσει την άμυνα της Κύπρου.

Είναι ωστόσο σε καλά χέρια. Το απέδειξε η εκπαίδευση, η κατάρτιση, η ετοιμότητα, η καλή προετοιμασία των μονάδων που έχουν επιφορτιστεί με την ευθύνη να κρατούν αυτό το σύστημα ζωντανό, όρθιο και έτοιμο.

Αυτό είναι το μήνυμα προς την ελληνική κοινωνία: Παρά τις δυσκολίες της εποχής ο ελληνικός λαός μπορεί να αισθάνεται ασφαλής και σίγουρος.

Το εθνικό αμυντικό μας σύστημα είναι πάντοτε στην υπηρεσία των ανώτερων και ευγενών σκοπών που από κοινού καλούμεθα να υπηρετήσουμε σε μια περιοχή που τον τελευταίο καιρό διέρχεται φάση αβεβαιότητας, ρευστότητας και μεγάλης ανασφάλειας.

Η Ελλάδα είναι εδώ με το αμυντικό της σύστημα, με το στράτευμά της, με την πολιτική της και με τις παρεμβάσεις της. Διαδραματίζει, όπως κατ΄ επανάληψη έχω πει, αυτό που της αναλογεί ως μια χώρα αξιόπιστη και σοβαρή, το ρόλο του παράγοντα ειρήνης, ασφάλειας και σταθερότητας στην περιοχή.

Όσο και αν ηχεί παράδοξο και ενδεχομένως οξύμωρο σήμερα, αυτό που ζήσαμε εδώ με την επιτυχή βολή των S-300 αποτελεί μήνυμα για την ειρήνη και τη σταθερότητα στην Νοτιοανατολική Ευρώπη, τα Βαλκάνια και την Ανατολική Μεσόγειο».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κωστας Τ avatar
    Κωστας Τ 13/12/2013 17:35:01

    Συγχαρητήρια σε όσους με οποιοδήποτε τρόπο συνέβαλαν στην επιτυχία και ιδιαίτερα στο ΥΕΘΑ Αβραμόπουλο.....Ως "στρατόκαυλος" σήμερα δηλώνω ικανοποιημένος....Η επιτυχία δεν έρχεται συμπτωματικά,απαιτεί τρομερή προσπάθεια και επιμονή.........
    Καλά τα λόγια αλλά η πραγματική διπλωματική ισχύς βασίζεται ακόμη στο βεληνεκές και την ισχύ των όπλων μας ...........

    • Δαρβινος avatar
      Δαρβινος @ Κωστας Τ 13/12/2013 18:38:31

      Χωρις να ειμαι "στρατοκαυλος" συμφωνω απολυτως μαζι σου. Αυτος ειναι κι ενας επιπλεον λογος που η διαλυση των Ε.Α.Σ (με οποια προσχηματα κι αν επιχειρησουν να χρυσωσουν το χαπι) θα αποτελεσει μια καθαρα προδοτικη ενεργεια. Γιατι εδω το προβλημα δεν περιοριζεται στο να αποφευχθουν οι απολυσεις εργαζομενων (οχι πως δεν ειναι σημαντικο) αλλα στην διασφαλιση του αξιομαχου του ελληνικου στρατου, χωρις εξαρτησεις απο "εταιρους" και μιζες.

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ Δαρβινος 14/12/2013 09:39:21

        Δαρβίνε, κανείς δεν κάνει τέτοιες υποθέσεις για όποιον μιλά θερμά για τον στρατὀ. Πρέπει κάποτε οι Έλληνες να αποτινάξουμε τα κόμπλεξ που κληροδότησαν οι ιδεοληπτικοί αριστεροδεξιοί, ειδικά στην νεολαία.

  2. laz avatar
    laz 13/12/2013 17:54:44

    ομως για να ειμαστε ειλικρινεις η διαφορα με την τουρκια μεγαλωνει,γιγαντωνεται μερα με την ημερα

    θα χρειαστουν αργα ή γρηγορα πυρηνικες κεφαλες

    θα πρεπει να τις αποκτησουμε απο αλλες χωρες μεσω της διπλωματιας,μυστικης προφανως
    διαφορετικα δεν βλεπω πως θα αποτρεψουμε μια νεα κυπρο απο τους φανατικους;
    μονο ετσι θα παραμεινει ψυχρος ο πολεμος...

    • Δαρβινος avatar
      Δαρβινος @ laz 13/12/2013 18:42:17

      Μην το φτανεις στα ακρα φιλε. Με τα πυρηνικα δεν παιζεις, ακομα κι αν εισαι μια χωρα με υπερπολλαπλασια οικονομικη και στρατιωτικη ισχυ απο την δικηα μας.

    • ηλιας avatar
      ηλιας @ laz 13/12/2013 20:24:43

      τι αλλο θα ακουσω η Ελλαδα θα χρειαστη λεει αργα ή γρηγορα πυρηνικες κεφαλες...ρε εδω η Ελλαδα δεν δεν εχει βαμβάκι και ιώδιο στα νοσοκομεια πρωτον... δευτερον δεν χρειαζεται ουτε θα χρειαστει πυρινικα οπλα τριτων λες σε αυτο το κλειστο κλαπ που λεγετε πυρινικες δυναμεις λιγοτερς απο 10 σε ολο τον κοσμο να μπει και η Ελλαδα τι ειναι ρε τα πυρινικα οπλα μαλλι τις γριας και θα σου δωσουνε και εσενα να εχεις,οτι του γκαβλωσει του καθε γκαυλωστρατο ειμαστε τελικα

  3. AK avatar
    AK 13/12/2013 19:17:58

    Ένα μεγάλο ευχαριστώ στα στελέχη της Πολεμικής Αεροπορίας!

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 13/12/2013 19:43:49

    Σήμερα η Πρώτη, απόλυτα επιτυχής δοκιμαστική βολή των S-300 στη Κρήτη!
    Σήμερα ο Αχμέτ εμβρόντητος, θα ρώτησε και θα' μαθε από πρώτο χέρι, τι σημαίνει Έλληνες κουζουλοί και "στρατο..κάτι". Οέοο!!!

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ η Dimi 13/12/2013 20:23:34

      Dimi!!!

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Κυθήριος 13/12/2013 21:56:23

        Φίλε Κυθήριε, γι' αυτό σήμερα κοιτούσε άναυδος τον μεγάλο χάρτη. Φαίνεται έκανε υπολογισμούς στρατηγικού- «βάθους» στη περιοχή και Τρόμαξε!..

  5. Giorgis avatar
    Giorgis 13/12/2013 20:31:18

    14 χρονών τελευταία τεχνολογία !

    • Vee avatar
      Vee @ Giorgis 13/12/2013 23:15:45

      Εντάξει. Εάν πέσει στο κεφάλι σου κάνε ότι σφυρίζεις αδιάφορα.

      • Giorgis avatar
        Giorgis @ Vee 14/12/2013 10:17:33

        Βρε και τούβλο να φάω, θα αλλάξω ρυθμό

  6. Νικήτας avatar
    Νικήτας 13/12/2013 22:01:41

    Πολύ το ευχαριστήθηκα την ώρα που ο νταβούτογλου έκανε επίσκεψη.
    Όσο και να προσπαθούν τα μέσα να φέρουν ηττοπάθεια δεν είμαστε εύκολο θύμα στα δόντια κανενός όσο μεγάλος και αν φαίνετε.

    Στον αέρα και στο νερό υπάρχει αέρας υπεροχής.
    Ο αέρας ανήκει στους έλληνες πιλότους ενώ στο νερό οι τούρκοι ακόμα φοβούνται μπάς και ξεμυτίσει απο πουθενά ο ένδοξος αφέρωφ και τους ξανατσουτσουνίσει . Μακρυά απο αιγαίο την βάση , Δυράχι μεριά ιόνιο μπίτσ.
    Στα άρματα οι μαυροσκούφηδες δεν μασάνε τίποτε απολύτως .
    Και σε κάθε όπλο αλλά ιδίως στο άρμα ο στρατιώτης είναι όλα τα πυρά.
    Το πυροβολικό είναι το σώμα που βαράει γελώντας απο την σιγουριά της αθάνατης ελληνικής βολής. Πάει μόνη της , ξέρει τον δρόμο.
    Ο ελληνικός στρατός έχει κάτι αξιωματικούς κεριά αναμένα που ανάβουν ακαριαία όλα τα σβυστά φανταράκια και τα κάνουνε λαμπάδες.
    Τι να λέμε τώρα για του τσολιά την φούντα .
    Αυτά τα έζησα και τα μεταφέρω.

    Σε κουβέντα με τον πλοίαρχο της κανονιοφόρου μου είπε πως έχουμε 8 φρεγάτες όπου οι μισές έχουν πυραύλους και απο αυτές στις δύο έχουν λήξει στην μία δεν δουλέυουν και με την μία που μένει θα τους ξεκολιάσουμε.

    Ξέφυγα αλλά με έπιασε εθνικός οίστρος απο την βολή και ένα μεγάλο μπράβο σε όσους δούλεψαν αόκνα και υπόγεια για αυτήν την στιγμή.

  7. Wolf avatar
    Wolf 13/12/2013 22:03:07

    Δεν μπορω να μην παρατηρήσω οτι η επιλογή της ημέρας για τις δοκιμαστικές βολές των S-300, ήταν ιδανική καθότι ...έτυχε με την επίσημη επίσκεψη του Τούρκου ΥΠΕΞ, Αχμετ Νταβούτογλου.
    Εξαιρετικό!!!

  8. Νικήτας avatar
    Νικήτας 13/12/2013 22:51:23

    ΕΥΓΕ στους άνδρες και γυναίκες της Πολεμικής Αεροπορίας.
    Ἐτσι, να γνωρίζουν τι θα πάθουν αν τυχόν και θελήσουν να ανοίξουν την πόρτα του φρενοκομείου οι επεκτατικοί και θρασύδειλοι απέναντι.

  9. Vee avatar
    Vee 13/12/2013 23:13:40

    Ένα "φιλικό" μήνυμα προς τους "απέναντι"…

  10. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 14/12/2013 00:45:51

    Τοσα χρονια εψαχναν να βρουν το κουμπι ''fire'' .
    Το εκανε ομως αυτη η κυβερνηση ΚΑΙ αυτο.Για να δω τωρα τι θα σκεφθουν για να το απαξιωσουν.Αφου εκαναν λαθος στον Προεδρο της Κομισιον ,τωρα μπορει να πουν οτι ο πυραυλος στοχευε τους απεργους

  11. dimitrisss avatar
    dimitrisss 14/12/2013 01:23:46

    S-300 διαθέτει το Ιράν, οπότε τα δεδομένα της δοκιμής θα αναλυθούν από αυτούς που τα χρειάζονται.

    • strategy avatar
      strategy @ dimitrisss 14/12/2013 10:40:05

      Η Ρωσία όχι μόνο δεν παρέδωσε τους S-300 στο Ιράν αλλά εκποίησε τα όποια υποσυστήματα είχε κατασκευάσει στο πλαίσιο της σύμβασης κατόπιν πιέσεων ΗΠΑ-Ισραήλ. Η ρωσική εφημερίδα Kommersant είχε υποστηρίξει σε δημοσίευμά της τον Αύγουστο του 2012 ότι το Κρεμλίνο απείλησε το Ιράν με απόσυρση της πολιτικής υποστήριξης στο ζήτημα του πυρηνικού του προγράμματος εαν η Τεχεράνη δεν αποσύρει την αγωγή ύψους $4 δισ. κατά του κρατικού οργανισμού αμυντικών εξαγωγών Rosoboronexport

    • nickvous avatar