#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/07/2010 14:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρώτα κανό, μετά κολοκυθόπιτα



Τα Σαββατοκύριακα του Πρωθυπουργού στα Κυκλαδονήσια

Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=342387&dt=11/07/2010#ixzz0tSvjKw3r

ΣΧΟΛΙΑ

  1. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 12/07/2010 14:28:38

    O λαός πεινάει και το βήμα με ασχολείται με την αναζήτηση της κολοκυθόπιτας

  2. donaE avatar
    donaE 12/07/2010 14:31:23

    πασοκοδιαφημηση περιχαρων στελεχων της επαρχιας...

  3. Προφήτης avatar
    Προφήτης 12/07/2010 14:36:37

    "Κρεμάστε τον ψηλά".
    Τίτλος παλιού γουέστερν.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Προφήτης 12/07/2010 14:41:59

      "Κρεμάστε τους ψηλά" ήταν ο τίτλος της ταινίας και μπι μούβι σε σχέση με άλλα όπως "Οι γύπες πετούν χαμηλά"...

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Προφήτης 12/07/2010 14:44:49

      Κρεμάστε ΤΟΥΣ ψηλά; ΟΛΟΥΣ; Καμμία αντίρρηση. Έλεγα να ξεκινήσουμε από τον πρωταίτιο.

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ Προφήτης 12/07/2010 14:50:23

        τον ή τους? ΓΑΠ σκέτο? ή ΓΑΠ και ΚΚ παρέα?

  4. Orestios avatar
    Orestios 12/07/2010 14:36:42

    Πάλι στον Πόρο πήγε. Κρίμα που δεν είμαι εκεί πια!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Orestios 12/07/2010 15:01:25

      Στον Πόρο πήγε για το διαβόητο "Συμπόσιο της Σύμης". Οι... γερόλυκοι ίσως να θυμούνται τι ντόρος είχε γίνει με κατά την πρώτη χρονιά διεξαγωγής του (στη Σύμη), τη δεκαετία του '80 (νομίζω το '83, αλλά δεν είμαι σίγουρος). Είχε γραφτεί τότε κατά κόρον ότι στο νησί έγιναν... Σόδομα και Γόμορα, και εγκαλούσαν το Λαλιώτη (ήταν τότε υφυπουργός Νέας Γενιάς) και το Γιωργάκη (δική του ιδέα ήταν η διεξαγωγή) γι' αυτό.

  5. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 12/07/2010 14:37:46

    Επιστημονικά νέα.
    Αποκλειστικό!

    Έλληνες επιστήμονες του ΕΜΠ έκαναν μια ανκάλυψη η οποία θα αλλάξει τις ενάλιες δραστηριότητες κατά τους θερινούς μήνες στο χώρο του Αιγαίου δυτικά του 25ου μεσημβρινού.
    Σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες που έχουμε στη διάθεσή μας πρόκειται για ένα νέο θαλάσσιο όχημα που ονομάζεται Ιπτάμενο Κανοδήλατο. Το εν λόγω όχημα συνδυάζει τα χαρακτηριστικά ενός κανό, ενός ποδηλάτου και ενός μικρού αεροσκάφους. Πιο συγκεκριμένα, ο χρήστης μπορεί να το χρησιμοποιήσει ως κανώ μέσα στη θάλασσα, ως ποδήλατο εκτός θαλάσσης ενώ μπορεί και να πετάξει αφού διαθέτει έναν μικρό αλλά πανίσχυρο ηλεκτρικό κινητήρα και αναδιπλούμενες πτέρυγες. Το όχημα διαθέτει ηλιακές κυψέλες τελευταίας τεχνολογίας που του παρέχουν υψηλή αυτονομία ενώ τα επαναστατικά υλικά με τα οποία έχει κατασκευαστεί το καθιστούν πανάλαφρο.
    Για το σχέδιο ενδιαφέρθηκε φυσικά ο ίδιος Πρωθυπουργός καθώς θα αποτελέσει τον πρώτο χρήστη παγκοσμίως.
    Το σχέδιο χρηματοδοτήθηκε από εθνικούς πόρους και αποτελεί την απάντηση στους κακεντρεχείς πολέμιους της πράσινης ανάπτυξης και τους μίζερους συντηρητικούς κύκλους της δαιμονοποίησης του Μνημονίου.
    Σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες το πρώτο όχημα θα ονομαστεί ΝΤΟΡΑ ενώ ανάδοχος κατά την ονοματοδοσία και την πρώτη πλεύση θα είναι ο κος Καρατζαφέρης.

  6. tiramola avatar
    tiramola 12/07/2010 14:49:22

    Καταπληκτική η κολοκυθόπιτα ειδικά αν έχεις ανοίξει φύλλο με το μπλάστρη και έχεις προσθέσει μικρή ποσότητα γλυκού τραχανά με αυγά από αλανιάρες κότες.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ tiramola 12/07/2010 14:59:09

      To μπλάστρι για τον ΓΑΠ και τα εξαπτέρυγά του.

      • tiramola avatar
        tiramola @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 12/07/2010 15:03:24

        Εγώ σου γράφω συνταγή και εσύ το βιολί σου...

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 12/07/2010 18:17:08

        Και που την βρίσκεις την κότα την αλανιάρα σήμερα;

        Αλλά κι εδώ ισχύει... το για να φάς αυγό, πρέπει να έχεις γκόμενα την κότα!
        Πάλι μέσο δηλαδή...κατά τα ήθη ΚΑΙ του νέου πασοκ!

        Η μήπως, το νέο πασοκ, βρίσκει τις κότες τις αλανιάρες στο opengov;

  7. fitsulas avatar
    fitsulas 12/07/2010 14:59:10

    ...Και μετά χυλόπιτα. Ρε ουστ!

  8. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 12/07/2010 15:09:45

    Κολοκυθόπιτες με την ρίγανη.

  9. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 12/07/2010 15:12:43

    Κολοκυθόπιτα γυμνή


    Υλικά για 1 ταψί του φούρνου

    6 μεγάλα πράσινα κολοκύθια
    250 γραμ φέτα
    1 μεγάλο κρεμμύδι τριμμένο στον τρίφτη
    1 φλιτζ του καφέ ψιλοκομμένο δυόσμο
    200 γραμ αλεύρι
    1 φλιτζ τσαγιού ελαιόλαδο
    αλάτι, πιπέρι


    Πλένουμε και καθαρίζουμε τα κολοκύθια και τα τρίβουμε στον τρίφτη. Τα ρίχνουμε μέσα σε μια λεκάνη. Ρίχνουμε τον δυόσμο ψιλοκομμένο και ανακατεύουμε. Ρίχνουμε τη φέτα θρυμματισμένη και αρχίζουμε να ζυμώνουμε το μίγμα.

    Σε ένα τηγανάκι μαραίνουμε το κρεμμυδάκι σε λίγο νερό και μόλις απορροφήσει τα υγρά του το ρίχνουμε μέσα στο μίγμα από τα κολοκυθάκια. Αλατίζουμε πιπερώνουμε και αρχίζουμε να προσθέτουμε στο μίγμα αλεύρι κοσκινιστό μέχρι να σχηματιστεί μια υδαρής ζύμη. Ανακατεύουμε για μια τελευταία φορά και αφήνουμε το μίγμα να ωριμάσει στο ψυγείο για 2 ώρες.

    Παίρνουμε ένα μέτριο ταψί του φούρνου, το λαδώνουμε καλά, το πασπαλίζουμε με λίγο αλεύρι και αδειάζουμε μέσα το μίγμα με τα κολοκυθάκια. Ισιώνουμε από πάνω με ένα πιρούνι και περιχύνουμε με το υπόλοιπο λάδι.

    Ψήνουμε στο φούρνο στους 180ο για περίπου 1 ώρα και μέχρι από πάνω να σχηματιστεί μια χρυσή κρούστα. Αφήνουμε να χλιαρέψει και τη κόβουμε σε κομμάτια.

    http://www.eliasmamalakis.gr/recipe.asp?syntagi_cat_id=6&syntagi_id=151

    • tiramola avatar
      tiramola @ Σοσιαληστής 12/07/2010 15:20:32

      Η παραδοσιακή κολοκυθόπιτα δεν γίνεται με "μεγάλα πράσινα κολοκύθια" αλλά με κολοκύθα χαλογουίν.

    • zonitis avatar
      zonitis @ Σοσιαληστής 12/07/2010 15:21:55

      Εγω θα εβαζα και λιγο ανιθο και αντι για αλευρι θα εβαζα ψιλο σιμιγδαλι για να τραβηξει για το υγρα και να την κανει πιο τραγανη

  10. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 12/07/2010 15:16:42

    Aφηστε τον να τριγυριζει και να νομιζει οτι ειναι και 'αξιοαγαπητος' , διευκολυνεται ετσι το εργο αυτων που σε καποια τετοια χαρωπη εκδρομουλα θα τον κρεμασουν ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΜΠΑΛΟ απο ολους τους κατοικους των χαροκαμμενων αυτων (απο τον ΠΑΣΟΚΙΚΟ ολοεθρο) νησιων...

    Με την κολοκυθοπιττα στο στομα τον βλεπω να κρεμεται απο κανενα προχειρο χοντρο σχοινι... και παναθεμα με -τοσο βραδυνους που ειναι- αν θα προλαβε να καταλαβει γιατι οι 'χαριτωμενοι ιθαγενεις' του περασαν το τριχινο στεφανι, ετσι ξενος με την Ελλαδα που ειναι θα το ειχε περασει για καποιο τοπικο φολκλορ..

    • mnk avatar
      mnk @ Νικηφορος Φωκας 14/07/2010 04:37:38

      ΑΜΗΝ!

  11. Γιωργος avatar
    Γιωργος 12/07/2010 15:40:55

    Εχει λύσει το οικονομικό πρόβλημα της Ελλάδας ο ΓΑΠ και αποφάσισε να ασχοληθεί και με την παγκόσμια οικονομία να τον χαιρόμαστε

  12. Orestios avatar
    Orestios 12/07/2010 16:31:26

    Λίγο πριν το τέλος θα αναφωνήσει: "Ας φάνε κολοκυθόπιτα"

  13. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 12/07/2010 16:33:02

    ειχε και γιουχα το μενου, ομως εκατσε βαρυ...

    • Orestios avatar
      Orestios @ προβοκατορας 12/07/2010 16:34:51

      Γιούχα είχε στο Πόρο την πρώτη φορά.
      Αυτή δεν ξέρω

  14. Ευαγγελία avatar
    Ευαγγελία 12/07/2010 18:59:55

    Το άρθρο στο ´´Βήμα``, που με τόση αβροφροσύνη αναφέρεται στον απλό αυτό άνθρωπο ΓΑΠ, μου θύμισε αντίστοιχα στο γερμανικό Τύπο την εποχή του Εθνικοσοσιαλισμού. Ο φύρερ Αδόλφος Χίτλερ μετά της Εύας Μπράουν πέρασαν τις λίγες μέρες των διακοπών στο εξοχικό στο Μπέρχτεσγκάντεν, όπου γεύθηκαν τα τάδε παραδοσιακά εδέσματα (αναλυτικά εννοείται!) και την εκλεκτή τοπική μπύρα. Θυμίζω ότι και ο Αδόλφος, στον οποίον ορκίζονταν οι Ταγματασφαλίτες (έργο του παππού Πάγκαλου), εκλεγμένος από το λαό ήταν κι αυτός. Και υπουργός Τύπου, Λαικής Διαφωτίσεως και Προπαγάνδας ο Γκαίμπελς. Κι από δαύτους έχουμε πολλούς. Ζιγκ χάιλ λοιπόν και καλά μας ξεμπερδέματα!

  15. πολίτης avatar
    πολίτης 12/07/2010 19:00:10

    Υπάρχει σοβαρός λόγος για τον οποίο κάποιος είναι κουρασμένος: ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ
    Από την άλλη όποιος τρέχει σε γιορτινά συνέδρια και διακοπές, έχει κάθε λόγος να είναι φρέσκος και ξεκούραστος. Ειδικά αν απασχολεί το μυαλό του όσο το δυνατόν λιγότερο, αφιερώνοντας τον περισσότερο χρόνο του στην άσκηση.
    Ο νοών...

  16. Ευαγγελία avatar
    Ευαγγελία 12/07/2010 19:01:30

    Το εν λόγω άρθρο στο ´´Βήμα``, που με τόση αβροφροσύνη αναφέρεται στον απλό αυτό άνθρωπο ΓΑΠ, μου θύμισε αντίστοιχα στο γερμανικό Τύπο την εποχή του Εθνικοσοσιαλισμού. Ο φύρερ Αδόλφος Χίτλερ μετά της Εύας Μπράουν πέρασαν τις λίγες μέρες των διακοπών στο εξοχικό στο Μπέρχτεσγκάντεν, όπου γεύθηκαν τα τάδε παραδοσιακά εδέσματα (αναλυτικά εννοείται!) και την εκλεκτή τοπική μπύρα. Θυμίζω ότι και ο Αδόλφος, στον οποίον ορκίζονταν οι Ταγματασφαλίτες (έργο του παππού Πάγκαλου), εκλεγμένος από το λαό ήταν κι αυτός. Και υπουργός Τύπου, Λαικής Διαφωτίσεως και Προπαγάνδας ο Γκαίμπελς. Κι από δαύτους έχουμε πολλούς. Ζιγκ χάιλ λοιπόν και καλά μας ξεμπερδέματα!