27/07/2010 13:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρώην συμβασιούχος εξακολουθεί να παρέχει αφιλοκερδώς (!) τις υπηρεσίες του στην ΕΡΤ3

Ανταποκριτής πρώην συμβασιούχος από ευρωπαϊκή πόλη που τους τελευταίους μήνες βρίσκεται στο κέντρο των εξελίξεων εξακολουθεί να παρέχει τις υπηρεσίες του χωρίς αμοιβή στην ΕΡΤ 3, τη στιγμή που 1200 συνάδερφοι του περιμένουν με αγωνία την προκήρυξη των θέσεων για να επιστρέψουν στην εργασία τους. Και αν θα επιστρέψουν! Ο κύριος αυτός, ο οποίος τυγχάνει να είναι γιός υποψήφιου βουλευτή του ΠΑΣΟΚ στην Α’ Θεσσαλονίκης ισχυρίζεται ότι θα ήθελε να κρατάει επαφή με την ΕΡΤ3 και ότι εξυπηρετεί με αυτόν τον τρόπο το κανάλι του.

Οι υπόλοιποι συνάδερφοι του είναι εύλογο λοιπόν να αναρωτιούνται: πρώτον στέκει τόσο  καλά οικονομικά ώστε να παρέχει δωρεάν τις υπηρεσίες του; Και αν ναι με ποιο δικαίωμα αυτοαποκαλείται δημοσιογράφος και χαρίζει την πνευματική εργασία; Και επίσης ποιος του είπε ότι οι υπόλοιποι συνάδερφοι του προτιμούν τα μπάνια του λαού από την εργασία τους; Αυτοί δεν θέλουν να κρατάνε επαφή με το μέσο τους; Ή νομίζει ότι προτιμούν να κάθονται και να είναι άνεργοι. Α! ο κύριος αυτός δεν είναι άνεργος και χρησιμοποιεί ως καμουφλάζ το άλλο μέσο στο οποίο εργάζεται για να παρέχει τις υπηρεσίες του στην ΕΡΤ3. Έλεος λοιπόν! Όλος ο κόσμος έχει ανάγκη από δουλειά αλλά για να ισχυροποιήσει τη δουλειά του και τη θέση του δεν παρέχει τις υπηρεσίες του «αφιλοκερδώς».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. cornelsen avatar
    cornelsen 27/07/2010 14:52:21

    Μα, κατ' αρχάς, είναι νόμιμο αυτό; Μπορεί ο καθένας να λέει στο Δημόσιο -ή σε μία εταιρεία του Δημοσίου- νάμαι ήρθα, δουλεύω για χόμπυ;

  2. ZARKO avatar
    ZARKO 27/07/2010 14:56:41

    Μπορεί να λογίζεται ως ηθικό άρα θα είναι και νόμιμο. Εκεί θα κολλήσουν νομίζεις. Η νόηση του Έλληνα δεν έχει όρια...

  3. Κικη avatar
    Κικη 27/07/2010 18:28:26

    Εδω εχουν απολυσει ολους τους ανταποκριτες,και καθε φορα που υπαρχει θεμα επικαιροτητας τους παρακαλανε να δωσουν ανταποκριση αλλα χωρις να φαινονται με σπηκαζ της ΕΡΤ,ουτε η φωνη να ακουγεται.Το κυριο θεμα ειναι γιατι μεινανε ,αυτοι των ειδικων θεσεων αφου ηταν και αυτοι συμβασιουχοι ,και δεν συμπαρασταθηκανε στους υπολοιπους που απωληθηκαν.Αισχος σε αυτους .Τα λεφτα καλα,αλλα υπαρχουν συναδελφοι με παιδια με πολλα χρονια οι οποιοι δεν ηταν αρεστοι και εκδιωχτηκαν.Καλα η Ενωση κοιμαται,και αυτοι επρεπε να διαγραφουν,αντισυναδελφικη συμπεριφορα.

  4. loretta avatar
    loretta 27/07/2010 20:36:43

    ...ειπαμε ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ!! η αληθεια ειναι οτι γυρναμε 20 χρονια πισω...εποχη ΠΡΑΣΙΝΟΦΡΟΥΡΩΝ ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΟΡΟΥΦΙΑΝΩΝ.!!

    ....ζητω η ελλας....να μας χαιρομαστε.

  5. ΝΙΚΟΣ ΖΕΡΒΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ ΖΕΡΒΟΣ 27/07/2010 23:55:54

    Οι συμβασιουχοι των "παραθύρων" και των πελατειακών σχέσεων !!!εφευρίσκουν διάφορους τρόπους για να απασχολούν τα ΜΜΕ Σκοπός τους είναι να αρπαχτούν για τα καλα από το τρένο του Δημοσίου και να τους πληρώνουμε για μιά ζωή!!! θέλουν να αμοιφθούν επειδή΄διορίστηκαν με¨"μπάρμπα" Φαίνεται εφικτό πλέον ότι θα μπορούσαν αν και εθελοντική η εργασία να ισχυριστούν ότι καλύπτουν "πάγιες και διαρκέις ανάγκες"!!! Φοριέται πολύ στις μερες μας είναι κάτι σαν το "τυχαίο δεν νομίζω" Γιατί η εθελοντική εργασία να μην καλύπτει "παγιες" ανάγκες΄! εφόσον το μπορούν τα προγράμματα μάθησης stage!!!!

  6. ΑΚHS avatar
    ΑΚHS 28/07/2010 10:22:31

    ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΚΑΙ Ο ΣΤΟΧΟΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΙΔΙΩΚΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΡΤ3..ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ Η ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΜΕΤΡΟΥΤΑΝ ΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ!..ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ...

  7. Mario avatar