27/05/2010 11:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρόωρες εκλογές προβλέπει ο Σαμαράς

Τ ην πρόβλεψη ότι το φθινόπωρο θα γίνουν πρόωρες εκλογές έκανε ο πρόεδρος της ΝΔ κ. Αντ. Σαμαράς, σε δείπνο που παρέθεσε προχθές το βράδυ σε ομάδα βουλευτών. Ο κ. Σαμαράς εκτίμησε ότι λόγω της αδυναμίας του πρωθυπουργού κ. Γ. Παπανδρέου να διαχειριστεί την κατάσταση και κυρίως τη λαϊκή δυσαρέσκεια, θα αναγκαστεί να προσφύγει σε εκλογές. Ο πρόεδρος της ΝΔ επεσήμανε ότι η κυβέρνηση θα οδηγηθεί στη λήψη πρόσθετων- πιο επώδυνων, όπως σημείωσε- μέτρων τα οποία θα ενισχύσουν την αρνητική εικόνα της και δεν θα αντέξει τις κοινωνικές αναταράξεις, αλλά και την εσωκομματική αναταραχή εντός του ΠαΣοΚ. Στη Ρηγίλλης εκτιμούν ότι ο κ. Παπανδρέου θα επιλέξει τις εκλογές με το πρόσχημα ότι πρέπει να ανανεώσει τη λαϊκή εντολή και θα επιχειρήσει να προσδώσει σε αυτές χαρακτήρα δημοψηφίσματος για τα οικονομικά μέτρα

Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artid=333909&dt=27/05/2010#ixzz0p7NAds1J

Απάντηση Πεταλωτή

«Σαφώς και δεν υπάρχει ζήτημα πρόωρων εκλογών. Όποιος μπορεί να βάζει τέτοιο ζήτημα ας υφίσταται και τις ευθύνες αυτών που λέει. Αλλά δεν νομίζω ότι ο κ. Σαμαράς θα ήθελε πρόωρες εκλογές, για ευνόητους λόγους».

Τη δήλωση έκανε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Γιώργος Πεταλωτής ερωτηθείς σχετικώς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 27/05/2010 11:55:47

    Και είναι βέβαιος ότι θα τις πάρει; Διότι τις προέβλεψαν κι άλλοι, γι'αυτό σηκώθηκαν κι έφυγαν και ακολουθούν μαζικές παραιτήσεις σε πολλές τοπικές.

    • Factorx avatar
      Factorx @ καθρέφτης 27/05/2010 12:07:27

      ούτε τους δικούς της δεν μαζεψε η Ντόρα στην κρήτη.
      Είπαμε θα φυγει το 1% της μειοψηφίς Χανιων - Ευρυτανίας και μετά η ΝΔ θα γίνει κόμμα.
      και κατα την γνωμη μου λίγοι φεύγουν. Θέλουμε περισσότερους

      • loretta avatar
        loretta @ Factorx 27/05/2010 15:54:02

        Φακτορα συμφωνω απολυτα.!!

        Αντε να φευγουν μπας και συνελθει το κομμα και ανανεωθει!!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Factorx 27/05/2010 15:59:29

        και να μεινει ο Κουλης ενεχειρο? χαχαχα τι ειμαστε ενεχειροδανειστηριο? δε θεμε. να παει στην αδερφη του και να κανει παρεα με τον Αντρικο... να μιλανε και στα τηλεφωνα τα Μιζενς μην πανε χαμενα.

        ΠΠ

  2. man8os avatar
    man8os 27/05/2010 11:57:02

    Απο πολυ καιρο το λεμε και εμεις οτι θα παμε σε εκλογες το φθινοπωρο...

  3. GreenHorses avatar
    GreenHorses 27/05/2010 12:08:01

    Ξεμπάζωνε το κόμμα από τα βαρίδια, νέα σοβαρά πρόσωπα του πατριωτικού χώρου και κόψιμο του ομφάλιου ρόλου με τα συμφέροντα και τις χορηγίες.

  4. Misha avatar
    Misha 27/05/2010 12:09:52

    To ζήτημα είναι να φύγει κυνηγημένος , μη έχοντας καμμία δυνατότητα παιχνιδιού με διλήμματα «Εγώ+ΔΝΤ ή το Χάος».
    Δεν πρέπει να τού αφεθεί καμμία πολιτική διέξοδος, προς γνώση και συμμόρφωση και των επόμενων.
    Η θέση του σε ειδικό δικαστήριο και στη φυλακή για το παιχνίδι που έπαιξε από το περασμένο καλοκαίρι μέχρι σήμερα στις πλάτες της Ελλάδας και του λαού της.

  5. enianos avatar
    enianos 27/05/2010 12:12:49

    Έχει καλή πληροφόρηση φαίνεται ! Μετά το γεύμα με τον μπομπ έγινε η δήλωση?

  6. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 27/05/2010 12:14:59

    Για την Κρήτη δεν ξέρω και δεν έχω άποψη. Για εκεί όπου γνωρίζουμε, όμως, τις συμπεριφορές και τις τακτικές, δεν έχω λόγια. Μακάρι να διαψευστούμε.

  7. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 27/05/2010 12:36:30

    Αγαπητέ Φάκτορα,

    φαντάζομαι ότι ο Αντώνης σας διαβάζει και σας συμβουλεύετε. Περάστε το μήνυμα και μην οπισθοχωρείτε (οπισθοχωρούμε όλοι μας δευτερόλεπτο): κατάργηση του λαθρονόμου περί ιθαγένειας άμεσα και απέλαση όλων των παράνομων μεταναστών. Αν βγει με αυτή την ατζέντα, τότε κόβω το κεφάλι μου, η απήχησή του Αντώνη θα διπλασιαστεί. Μην ξεχνάμε αυτό το μείζον ζήτημα, απορροφημένοι από την οικονομική κρίση! Ο κόσμος υποφέρει από τη μάστιγα των λαθραίων και αυτή τη στιγμή όλα τα χουντοκάναλα δε λένε κουβέντα επί του ζητήματος αυτού.

    • Misha avatar
      Misha @ Πλούταρχος Λευκαδίτης 27/05/2010 13:13:16

      Το Δουβλίνο μήπως το καταψήφισε η ΝΔούλα και δεν το θυμόμαστε;
      Προς τα πού ακριβώς θα απελαθούν οι κυνηγημένοι από τους πολέμους Αφγανοί, Σομαλοί, Νιγηριανοί;

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Misha 27/05/2010 13:16:31

        Θα ανοίξουμε τα σύνορα , με τα καινούργια διαβατήρια που θα δώσει ο Ραγκούσης και θα πάνε να κάνουν παρέα στα φιλαράκια τους της Εσπερίας...Δεν θα απελάσουμε κανέναν.Απλώς θα ανοίξουμε τα σύνορα...Για όλους...Λάθος. Θα ανοίξουμε τα σύνορα από εδώ προς έξω απ'εδώ...

      • man8os avatar
        man8os @ Misha 27/05/2010 13:22:45

        Προς την Μεσογειο

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 27/05/2010 13:59:57

        Bράχο,
        το Δουβλίνο απαγορεύει ακριβώς αυτό που λες:την μετακίνηση των μεταναστών από την πρώτη χώρα υποδοχής προς άλλες χώρες της ΕΕ.
        Όσοι πάρουν ελληνικά διαβατήρια μπορούν να μετακινηθούν χωρίς πρόβλημα, και μάλλον θα το κάνουν χωρίς τη συμβουλή μας.

      • χασοσκοπος avatar
        χασοσκοπος @ Misha 27/05/2010 14:46:38

        laissez passer

    • Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
      Πλούταρχος Λευκαδίτης @ Πλούταρχος Λευκαδίτης 27/05/2010 14:32:57

      Εγώ ξέρω ότι το 2004, παραμονή των Ολυμπιακών Αγώνων, το Κράτος ξεπέρασε τον κακό του εαυτό και έστω για 15 ημέρες μπορούσε κανείς να κινηθεί και στις υποβαθμισμένες πέριξ της Ομονοίας περιοχές. Μπορούν, αλλά δυστυχώς δε θέλουν να κάνουν τίποτα! Αν αποφασίσει, έστω και αυτή η γελοία στην κυριολεξία, ηγεσία του Υπουργείου Προστασίας του Λαθρομετανάστη Πολίτη ότι πρέπει να αρχίσουν να απελαύνονται όλοι οι παράνομοι, τότε είμαι βέβαιος ότι θα καταφέρουν πολλά.

  8. salmonellas avatar
    salmonellas 27/05/2010 12:38:07

    Oi εκλογες μαλλον θα γινουν νωριτερα διοτι η ζημια στην κυβερνηση το φθινοπωρο θα ειναι μη αναστρεψιμη.

    • man8os avatar
      man8os @ salmonellas 27/05/2010 12:55:13

      Πιο νωρις δε γινετε. Διπλες καλπες.

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/05/2010 12:42:18

    Εκλογές; Παρακαλώ για θέσεις και απόψεις. Σαφείς. Σε απλά ελληνικά. Το ότι το Πασόκ είναι λαμόγια καί ληστές, δεν φτάνει. Ειδεμή, θα ψηφίσω ...Αλέκα (τουλάχιστον αυτή λέει τι θέλει)

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 27/05/2010 12:47:32

      Εκλογες χωρις ευρω εποχορηγηση και με ΔΝΤ στα ταμεια των κοματων...χαχαχα ουτε 15μελες δε θα βγαλουν.

      ΠΠ

    • Τίποτα avatar
      Τίποτα @ archaeopteryx 27/05/2010 13:29:35

      Ναι, όμως η Αλέκα έχει δηλώσει ότι δε θέλει να γίνει κυβέρνηση άλλά να παραμείνει αντιπολίτευση, για να "στηλιτεύει" τα στραβά. Γι' αυτό μην της κάνετε καμιά λαχτάρα, είναι και μεγάλη γυναίκα, δε θα αντέξει.

  10. Spiri avatar
    Spiri 27/05/2010 12:42:36

    Sygkivernish diladh...

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 12:48:53

    Εκλογες?? κατσε να παρουμε τη 2η δοση.. και συγχρονως να διαλυσουν τη ΔΕΗ στα 2..(που θα γινει μεχρι τελους '10 ) χωρις ρευμα εκλογες δεν γινονται.

    ΠΠ

  12. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 27/05/2010 12:54:46

    Αγαπητοί φίλοι,κάντε λίγη υπομονή μέχρι το συνέδριο της ΝΔ και τότε θα δείτε ότι υπάρχουν συγκεκριμένες θέσεις,σαφής ιδεολογική πλατφόρμα,επικεντρωμένη πλέον στον λαικό ριζοσπαστικό φιλελευθερισμό,καθώς επίσης και ρηξικέλευθες προτάσεις,άμεσα εφαρμόσιμες.Τον Σεπτέμβρη η ΝΔ θα είναι πανέτοιμη και με κινηματική μορφή.Ο Αντώνης ξέρει και του έχουμε εμπιστοσύνη.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΙΩΝΑΣ 27/05/2010 15:00:20

      ναι, όπως λέγαμε παλιά "η θεία Όλγα ξέρει"....

      Όλα καλά, την κινηματική μορφή ξέχνα την όμως, είναι αργά.

  13. theagpar avatar
    theagpar 27/05/2010 13:10:03

    Ε, ας προβλεψει οτι θα παει ακλαυτος κι αυτος.
    Στα καλυτερη περιπτωση να καταφερει οτι και ο πολιτικος του πατερας Αβερωφ, που ανελαβε τη ΝΔ με 10 μοναδες διαφορα κατω απο το πασοκ και εχασε με 3.......

  14. Lewnidas avatar
    Lewnidas 27/05/2010 13:11:15

    . η μονη περιπτωση να παει σε εκλογες ειναι να τον ριξει ο κοσμος και να φυγει νυχτα με ελικοπτερο απο το καστρι. διαφορετικα δεν παει σε εκλογες γιατι θα της χασει. ακομα και με τα δεκανικια της ντορας και του καρατζαφερη κυβερνηση δεν κανουν. το λαος δυσκολα θα ποιασει το 3% και το κομμα της ντορας το 5%. οσο και να τους πανε τα Μεσα Μαζικης Προπαγανδας δεν πανε.

    το μονο που μπορει να κανει ειναι να παει σε κυβερνηση-διαπλοκης με ντορα και καρατζαφερη αλλα χωρις εκλογες. θα προσπαθησει να κρατηθει οσο μπορει αυτα τα 3 χρονια που εχει μπας και καταφερει στο τελος και το γυρισει (πραγμα απιθανο) αλλα δεν εχει αλλες επιλογες.

    για αυτο που θα πρεπει να ετοιμαζονται ειναι να βγαλουν καινουργια προσωπα μπροστα. να σταματησουν την ηλιθια στειρα αντιπολιτευση και να δωσουν με στοιχεια μια αλλη προοπτικη. αν δεν μπορουν λυπαμαι αλλα θα τελειωσουν

  15. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 27/05/2010 13:13:15

    Του δώσαμε έξι μήνες ζωή την ημέρα της τερατογένεσης, το έδεσε κόμπο να χρονίσει. Μαύρα κεράκια θα βάλει στην τούρτα γενεθλίων από κόλλυβα. Αλλά στοά. Πύρρεια νίκη συντόμου διαρκείας και μιας χρήσεως.
    Σχεδιάστε και την συνάρτηση της εκθετικής εξίσωσης πτωτικής διάρκειας των κυβερνήσεων (αντ)εθνικής τοποτήρησης, που οδηγούν στην παγκόσμια δικτατορία: 3,0 1,0 0,5 0,2 0,01 0,0000666.

  16. nikos kriti avatar
    nikos kriti 27/05/2010 13:13:15

    ...έστω ότι ο GAP προσφευγει σε εκλογες το φθινόπωρο και έστω ότι τις χάνει ,το μόνο σίγουρο ,αυτός που θα ακολουθήσει ο Σαμαράς δηλαδή τι θα κάνει;
    Τώρα βλέπετε τα συνδικάτα αντοδρούν μουδιασμένα χωρίς ακρότητες επειδή ελέγχονται από το ΠΑΣΟΚ ,μετά την απομάκρυνση του GAP από την εξουσία για τα ίδια τα μέτρα που έχει πάρει ο GAP θα ξηλώνουν πεζοδρόμια , θα καίνε αδιάκριτα και ...θα σκοτώνουν, βλέπε τακτική Λοβέρδου και άλλων :αυτά που υπόγράψανε τα αποκρύπτουν βοηθούμενοι από τα ΜΜΕ για να τα φορτώσουν στον επόμενο!!!
    Θέλει μελέτη το πράγμα ,το παμπόνηρο και πανούργο ΠΑΣΟΚ είναι ικανό να γλυστρήσει και να βγεί και από πάνω μετά . Με ένα κόμμα που έχει στα σπλάχνα του τα σταγονίδια της Ντόρας δεν μπορείς να κάνεις τίποτα κε Σαμαρά θα σε σπρώξουν στο χάος για να πέσεις και να χαθείς δεν θα σκεφτούν ούτε λεπτό το συμφέρον της χώρας και της παράταξης ,αλλά μόνο το υποχθόνιο συμφέρον της ..πρωτοκόρης όπως μέχρι σήμερα έχουν κάνει .
    Μην ακούς τον Ψωμιάδη , προχώρα γρήγορα στίς εσοκομματικάς εκλογές , καθάρισε το κόμμα , κάνε το συνέδριο για καθαρές και κρυστάλινες θέσεις , διώξε κάθε ίχνος μελλοντικής υπονόμευσης , ας τους να πάνε με την ..νταρτάνα αφού την θέλουν .
    Εμείς καθαρό κόμμα θέλουμε , μόνο έτσι θα μπορέσουμε να βγάλουμε την χώρα από το χάος που την οδήγησαν οι θαυμαστές της πρωτοκόρης και ο GAP , άσε την Ντόρα και το Βαψομαλιά τον Καρατζαφέρη να συγκυβερνήσουν με τον GAP ΌΣΟ ΠΙΌ ΠΟΛΎ ΚΥΒΕΡΝΉΣΟΥΝ ΤΌΣΟ ΠΙΌ ΕΥΚΟΛΟ ΚΆΝΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΔΡΟΜΟ για την εξουσία και την σωτηρία του τόπου !!!

  17. Τίποτα avatar
    Τίποτα 27/05/2010 13:31:42

    Και για πότε τις βλέπει τις εκλογές ο Αντωνάκης; Γιατί είχε μια ευκαιρία με τον πρόεδρο της δημοκρατίας και την έχασε...

    (γράφω και γελάω μόνος μου: "πρόεδρος της δημοκρατίας"... Μήπως να μετονομαστεί σε "πρόεδρος της χούντας του ΔΝΤ";)

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Τίποτα 27/05/2010 13:48:12

      Να προσθέσεις τις λέξεις "Διακοσμητικός", "Αργόμισθος", "Δανειστής"...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 27/05/2010 13:59:18

        και "αγυριστος"

        ΠΠ

    • τάρας μπούλμπα avatar
      τάρας μπούλμπα @ Τίποτα 27/05/2010 13:48:30

      Ναι, ειχε μια ευκαιρία να πέσει στην παγίδα του Laosgruppenfuhrer (ξέρεις - τον χαμάλη του Μητσοτάκη και βασταζο του ΓΑΠ) και να οδηγηθεί σε εκλογές πριν προλάβει να οργανωθεί εντος του κόμματος

      και να φάει ακόμα μια δεκάρα στο κεφάλι, λύνοντας τα χέρια στον ΓΑΠ και στερώντας εναλακτική επιλογή στον κοσμάκη, που περπατάει παραμιλώντας απο την φαιοπράσινη χούντα.

      Ασε, δεν θα πάρουμε..

      • Τίποτα avatar
        Τίποτα @ τάρας μπούλμπα 27/05/2010 14:05:23

        Νομίζεις ότι ο κόσμος δεν είχε καταλάβει τι του επιφύλασσε το ΓΑΠ ήδη από τον Ιανουάριο; Δεν περιμέναμε το Καστελόριζο για να δούμε την πραγματικότητα. Αμέσως μόλις τελείωσαν οι 100 ημέρες διακυβέρνησης άρχισαν τα όργανα! Τώρα που το σκέφτομαι, οι 100 μέρες διακυβέρνησης ήταν όντως αυτό: 100 ημέρες τίποτα (έτσι την εννοούν τη διακυβέρνηση στο ΠΑΣΟΚ από πάππου προς πάππο) με επικεφαλής το ΓΑΠ. Μετά "χάσαμε ένα μέρος της εθνικής κυριαρχίας" και τα λοιπά... και μη χειρότερα!

      • τάρας μπούλμπα avatar
        τάρας μπούλμπα @ τάρας μπούλμπα 27/05/2010 14:45:47

        "Νομίζεις ότι ο κόσμος δεν είχε καταλάβει τι του επιφύλασσε το ΓΑΠ ήδη από τον Ιανουάριο; "

        -Με μια λέξη : Όχι..

        Αρχισε να το καταλαβαίνει απο τις 3/3 και μετα

        αλλα το ζήτημα δεν είναι αυτό, το ζήτημα είναι αν θα έπρεπε να πέσει ο Σαμαράς στην παγίδα αυτών που θέλαν εκλογές τον Μάρτη. Τις οποίες εκλογές θα έχανε..

        Για φέρε στον νού σου εναν ΓΑΠ με νωπη λαική εντολή και μια ΝΔ διαλυμενη στα εξ ων συνετεθει (όπως θέλαν ο Κωλοτούμπας και οι εντολείς του) απο τον Μάρτη.

        Γιαυτο επαναλαμβανω, ασε δεν θα παρουμε

        Αυτές τις κουτοπονηρίες ας τις αφήσει για το Τηλεάστυ, δεν απευθύνεται σε χαχόλους..

  18. Asterix avatar
    Asterix 27/05/2010 14:30:51

    Ναι, αλλά έτσι όπως πάμε, το πασόκ δεν το κερδάμε.

    Θέλει καθαρές κουβέντες.
    Θέλει ονόματα και διευθύνσεις των νεκρών.
    Πρέπει να ακουστεί ευθέως ότι το ΔΝΤ θα φύγει,
    ότι θα αναδιαπραγματευτούμε το χρέος
    ότι παράλληλα να αναδιαπραγματευτούμε την πολιτική ζωή αυτού του τόπου.

    Διάβασα πιο πάνω ότι ο archaeopteryx θα το ρίξει στους παλαβούς αν δεν συμβεί κάτι σπουδαίο στον λόγο που εκπέμπει ο Αντώνης. Εκεί προσανατολίζομαι και εγώ. Για παραδειγματισμό.

  19. Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 27/05/2010 14:57:17

    ψΨΗΦΙΖΑ ΠΑΣΟΚ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΙΝΗΜΑ ΤΩΡΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ Γ..... ΘΑ ΣΤΗΡΙΞΩ ΣΑΜΑΡΑ ΚΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΝΟΙΧΤΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΨΕ ΤΟΣΟ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΟΣΟ Ο ΓΑΠ. ΘΑ ΣΤΗΡΙΞΩ ΣΑΜΑΡΑ ΓΙΑΤΙ ΟΡΘΩΣΕ ΤΟ ΑΝΑΣΤΗΜΑ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΙΚΗ ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΗ ΠΟΥ ΕΠΕΒΑΛΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ.

  20. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 27/05/2010 15:04:26

    Ἄν δέν ὑποσχεθῆ κατά τρόπο σαφῆ καί ὄχι μέ πολιτικά "θα", νά διώξη ὅοοοοοολους τούς λάθρο,δέν βλέπει ψήφο ἀπό πολλούς ὁ Σαμαρᾶς.
    Δέν ξέρω κατά πόσο ἔχει αἰσθανθῆ πόσο πολύ καί πόσους πολλούς καίει τό θέμα αὐτό.

  21. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 27/05/2010 15:05:24

    ΜΠΡΑΒΟ Πρόεδρε για το ΟΧΙ στο ΔΝΤ.

    Κόντρα στις πιέσεις και τις περισσότερες των εισηγήσεων.

    Ας φανταστούμε όλοι μας πρόωρες εκλογές τον Νοέμβριο και να είχε πει Ναί.

    Τί προεκλογικό λόγο θα εκφέραμε?

    Ποιά εναλακτική πρόταση θα είχαμε αν υιοθετείτο η πρόταση Ντόρας?

    Οσοι πιστοί της Ντόρας προσέλθετε με ιδέες.

  22. δρόμος avatar
    δρόμος 27/05/2010 15:15:25

    δεν καταλαβαίνω ποιά σκοπιμότητα εξυπηρετεί η ανακίνηση θέματος εκλογών αυτή τη στιγμή, όταν όλα τα θέματα είναι ανοικτά-στον αέρα, όταν η ΝΔ δεν έχει βρει συνοχή και ρυθμό και όταν κυρίως το εκλογικό σώμα είναι ακόμη ζαλισμένο από τα απανωτά χτυπήματα. Μπορεί να είναι γεγονός πως το ΠΑΣΟΚ δεν θα αντέξει την πίεση, αλλά, στ'αλήθεια, υπάρχει κάποιος που θα μπορέσει να διαχειριστεί τη λαϊκή δυσαρέσκεια? Χρειάζεται δουλειά γι αυτό!

  23. nov11 avatar
    nov11 27/05/2010 15:22:36

    @ Asterix +arhaeopteryx
    Συμφωνώ!Έρχεται χαστούκι με φόρα για να συμμορφωθούν!
    Όσο για τον ΓΑΠ θα έχει να λέει κι αυτός ότι έγινε πρωθυπουργός έστω και με αυτή τη μορφή!

  24. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 27/05/2010 15:31:05

    Μην τους τιμωρείσετε πολύ όμως και πονέσουν γιατί αυτοί θα ξανακυβερνάνε, από χαχόλους αυτός ο τόπος ξεχειλίζει και το ξέρουν.

  25. ΚΩΣΤΑς Β. avatar
    ΚΩΣΤΑς Β. 27/05/2010 16:50:13

    Τα "πουλημένα" Μ.Μ.Ε με μπροστάρη την real news, και τα γνωστά παραπολιτικά fast food, προσπάθησαν ανεπιτυχώς,να δημιουργήσουν κόντρα μεταξύ Σαμαρά-Καραμανλή.Η στήριξη της κυβέρνησης Παπανδρέου απ¨όλο το δήθεν golden club,θα συνεχιστεί και επιπλέον θα ενταθεί.Αιτία βέβαια αυτής της "στήριξης" είναι ότι ο ένας βραχίονας της "υψηλής κονωνίας" βγήκε στις 29 Νοεμβρίου νοκ άουτ.Έτσι το δίπολο Παπανδρέου-Μητσοτάκη (ΑΝΑΝ-ΔΝΤ-ΣΚΟΠΙΑ-ΑΓΩΓΟΙ-ΒΙΖΑ κλπ) μετατράπηκε σε ισχυρό "υποστήλωμα", με την ΠΡΟΣΘΗΚΗ της χρυσής "εφεδρείας" και κυματοθραύστη, λεκτικά πρός τα αριστερά και ψηφοθηρικά απο τα δεξιά,Καρατζαφέρη.Καλοθελητές προς την κονοβουλευτική τρόικα πάντα θα υπάρχουν. Είναι μέσα στην κοινοβουλευτική Ν.Δ,οι "φίλοι" της Ντόρας,γιατί απλούστατα, και επειδή η...μυθολογία επαναλαμβάνεται,σάν φάρσα αυτή τη φορά, χωρίς ΔΟΥΡΕΙΟΥΣ ΙΠΠΟΥΣ, ΟΔΥΣΣΕΙΑ, δεν θα υπήρχε.

  26. Dimi avatar
    Dimi 27/05/2010 20:04:31

    Στις επόμενες Βουλευτικές ή/και Νομαρχιακές εκλογές, είναι βέβαιο
    ότι ΔΕΝ θα επιτραπεί στις τρικοκοσμικές «ελληνοποιημένες
    Λαθρο-πρασινο-μαϊμούδες» των Μineiko-Ραγκούση, να
    «Λαθρο-αλλοιώσουν» τα εκλογικά αποτέλεσματα υπέρ τους,
    γιά τα επόμενα 30 χρόνια.

    Γιά την ημέρα των Εκλογών, οι Πολίτες συσκέπτονται και σκοπεύουν
    να μπλοκάρουν τους τριτοκοσμικούς Λαθρο-ψηφοφόρους σε τραίνα,
    λεωφορεία, τραμ, metro κλπ, και να κατασχέσουν τις Λαθρο-ταυτότητες
    τους. Γι'αυτό, την ημέρα των Εκλογών, οι Λαθρο-ψηφοφόροι, θα είναι
    σοφό, να ΜΗ μετακινηθούν. Επειδή αυτή τη φορά, ΔΕΝ θα τους επιτραπεί
    να Λαθρο-ψηφίσουν. Επειδή αυτή τη φορά και σε κάθε περίπτωση, οι
    Λαθρο-εκλογές θα ακυρωθούν. Τελεία και παύλα.

    Και ο Mineiko να ΜΗ φαντασιώνεται το "double" με
    «νωπή Λαθρο-εντολή» γιά να ολοκληρώσει με άνεση τα δόλια
    νεοταξικά σχέδια των αφεντικών του, κατά της Ελλάδας.

    Σ'αυτές τις εκλογές, η υφαρπαγή της εξουσίας και η
    Πρασινο-Ισλαμοποίηση της Ελλάδας, ΔΕΝ πρόκειται να συμβεί.
    Ακόμα κι αν απαιτηθεί η Ελλάδα, να γίνει νέο Αρκάδι.

    Η ανθελληνική αυτή κυβέρνηση, να λάβει πολύ σοβαρά υπόψη
    της τις συνέπειες τής σε κάθε περίπτωση συστηματικής και
    κατευθυνόμενης εισόδου και νομιμοποίησης της
    Λαθρο-μετανάστευσης. Και του "πολέμου χαρακωμάτων" του
    ψηφοθηρικού Κακηκράτη.

    ΔΕΝ απεμπολούμε και ΔΕΝ εκχωρούμε την Ελληνική Εθνική μας Ταυτότητα.

    ΟΥΤΕ και τα Ελληνικά Πολιτικά Δικαιώματά μας, Ποτέ και σε Κανένα!
    Οπως άλλωστε συμβαίνει και σε 200+ χώρες, παγκοσμίως.

    ΔΕΝ θέλουμε η Ελλάδα να γίνει νεοταξικά πολυπολιτισμική και άθεη.

    ΔΕΝ συμφωνούμε με τη πλημμελή φύλαξη των Ελληνικών συνόρων μας.

    ΔΕΝ μοιραζόμαστε με τους Μογγόλους, το 5000χρονο Ελληνικό Αιγαίο!

    ΔΕΝ χαρίζουμε τα Ανθρωπιστικά και Οικουμενικά Ιδεώδη μας.

    ΔΕΝ αποδεχόμαστε τον Λαθρο-εποικισμό της Ελλάδας.

    ΔΕΝ συμφωνούμε με τη Λαθρο-αλλαγή της Ελληνικής μας Σύνθεσης.

    ΔΕΝ ανεχόμαστε την Εθνική μας αποδόμηση.

    Η Ευρώπη ΔΕΝ ζήτησε Ποτέ! Και από Καμμία Χώρα-Μέλος της να
    νομιμοποιήσει τη Λαθρο-μετανάστευση.

    ΔΕΝ απολογούμεθα και απορρίπτουμε την ασύστολη προπαγάνδα
    των προσκυνημένων ΜΜΕ, γιά δήθεν «ξενοφία».

    Οι Ελληνες ΔΕΝ πήγαν Ποτέ! Ποτέ! λαθρομετανάστες στην Αμερική.
    Στην Ευρώπη. Στην Αυστραλία. Γι’αυτό, οποιαδήποτε ταύτισή τους
    με τη λαθρομετανάστευση,είναι σκόπιμη παραχάραξη της αλήθειας
    και σοφιστεία εκ του πονηρού.

    Η Ελλάδα ΔΕΝ πρόκειται να γίνει πρόσχημα γιά σοσιαλιστικές Χούντες.

    Η πρωτοφανής -γιά ψηφοθηρικούς πάντα σκοπούς- αθρόα και
    επαίσχυντη νομιμοποίηση και Ελληνοποίηση Λαθρο-μεταναστών,
    με τους όποιους κινδύνους αυτά συνεπάγονται γιά την ασφάλεια της
    Ελλάδας και της λοιπής Ευρώπης, αποτελεί εσχάτη προδοτική πράξη
    νομιμοποίησης της παρανομίας.

    Η προδοτική αυτή πράξη, στοιχειώνει τον Jeffrey Mineiko και τη
    κυβέρνησή του στη συνείδηση των Ελλήνων Πολιτών, οι οποίοι
    και θα την ακυρώσουμε εν τη γενέσει της.

    Επί 8μήνου Jeffrey Mineiko, η Ελλάδα βιώνει πρωτόγνωρους και
    πολλαπλούς εφιάλτες. Είναι συνεπώς κοινωνική απαίτηση, όπως η
    oλέθρια αυτή σχέση διακοπεί άμεσα, και η ανεπαρκής αυτή
    κυβέρνηση αποχωρήσει οριστικά και ανεπιστρεπτί.

    ***

    Αρθρο 120, § 4, του ισχύοντος
    Συντάγματος της Ελλάδος
    (ακροτελεύτια Διάταξη):

    «Η τήρηση του Συντάγματος επαφίεται
    στον πατριωτισμό των Ελλήνων,
    που δικαιούνται και υποχρεούνται
    να αντιστέκονται με κάθε μέσο
    εναντίον oποιουδήποτε επιχειρεί
    να το καταλύσει με τη βία.»

  27. Manos-England avatar
    Manos-England 28/05/2010 01:22:55

    We need to wake up and face the reality. The way ND is constructed there is NO WAY they stand a chance. Its time to "shut shop" and create a party that will reflect the needs, the hopes and has a clear patriotic vision for the future. I am afraid that ND has to "evolve" much quicker.

  28. piraxtiri avatar
    piraxtiri 28/05/2010 01:50:17

    οι εκλογες εχουν απαγορευθει απο την τροικα.ΞΕΧΑΣΤΕ ΕΚΛΟΓΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΑΡΕΥΛΕΥΣΗ ΤΗΣ 4 ΕΤΙΑΣ!!!!!!ΘΑ ΚΟΠΕΙ ΑΜΕΣΑ Η ΔΑΝΕΙΟΔΟΤΗΣΗ ΑΝ ΠΑΜΕ ΣΕ ΕΚΛΟΓΕΣ. ΠΛΕΟΝ ΚΥΒΕΡΝΑ ΔΝΤ ΚΑΙ Ε.Ε.