#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/12/2012 20:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρόωρες εκλογές και άλλα σενάρια επιστημονικής φαντασίας



Διαβάζουμε σε διάφορα δημοσιεύματα και παραπολιτικά σχόλια ότι ο Αντώνης Σαμαράς δεν έχει αποκλείσει το ενδεχόμενο πρόωρων εκλογών στις αρχές του 2013. Του έχουν κάνει, μάλιστα, και εισηγήσεις τις οποίες έχει… αποδεχθεί ο πρωθυπουργός, λένε οι δημοσιογράφοι που γράφουν τα σχόλια. Και αναφέρουν πως αν οι δημοσκοπήσεις δείξουν κλείσιμο της ψαλίδας με τον ΣΥΡΙΖΑ ή ακόμη κι αν η ΝΔ χάνει με 1-2 μονάδες τότε θα πάει σε εκλογές ο Σαμαράς διότι θα κερδίσει τη μάχη των αναποφάσιστων.

Δεν ξέρουμε από πού αντλούν τις πληροφορίες τους, μπορεί να κάνουν ρεπορτάζ που εμείς δεν έχουμε τα φόντα να το κάνουμε. Ωστόσο, πρέπει να ρωτήσουμε τα εξής:

 

1. Έχει αντιληφθεί κανείς ότι ο Σαμαράς είναι τρελός και θα διακυβεύσει το μέλλον της χώρας για να πάει σε εκλογές, ούτε 10 μήνες από αυτές του Ιουνίου; Την ώρα δηλαδή που η χώρα βρίσκεται σε τεντωμένο σκοινί, κάποιος θα αποφασίσει να πάει σε πρόωρη προσφυγή στις κάλπες ώστε να πάνε πίσω οι μεταρρυθμίσεις και οι αποφάσεις που πρέπει να υλοποιηθούν;

 

2. Πριν ap;o λίγους μήνες έγιναν δύο απανωτές εκλογικές αναμετρήσεις μέσα σε κλίμα πόλωσης και παρ’ όλα αυτά το πολιτικό τοπίο δεν ξεκαθάρισε. Έχουμε μάλιστα μια πλήρη διάλυση του πολιτικού σκηνικού με τα δύο πρώτα κόμματα να βρίσκονται στο… 20% και τα υπόλοιπα να είναι κάτω από 10%. Γιατί λοιπόν να γίνουν εκλογές; Για να αποδιαλυθεί το πολιτικό σκηνικό; Δε βλέπουν τι δείχνουν τα γκάλοπ; Ή μήπως πιστεύουν κάποιοι ότι πρέπει να κάνουν δωράκι στο Μιχαλολιάκο την τρίτη θέση;

 

3. Πάνω από δύο στους τρεις Έλληνες δεν επιθυμούν εκλογές. Επομένως ο Σαμαράς ή άλλος πολιτικός θα εισηγούνταν εκλογές που δε θέλει ο λαός. Θα έθεταν σε κίνδυνο τη χώρα για ένα στόχο αβέβαιο που ο κόσμος απεχθάνεται;

4. Κι ας υποθέσουμε ότι πάμε σε εκλογές με ευθύνη του Σαμαρά. Με το υπάρχον εκλογικό σύστημα οι 50 ψήφοι πάνε στο πρώτο κόμμα, επομένως αν ο ΣΥΡΙΖΑ βγει πρώτος με έστω και μια ψήφο διαφορά θα βγει σίγουρα πρώτο κόμμα, αλλά μάλλον αυτοδυναμία δε θα δει. Με ποιους θα συμμαχήσει για να κάνει κυβέρνηση; Με τον Καμμένο που πιθανότατα να μην είναι καν στη Βουλή; Επομένως πάμε σε αδιέξοδο. Αλλά και η ΝΔ να βγει πρώτη πάλι αυτοδυναμία δεν έχει. Με δεδομένο ότι το ΠΑΣΟΚ πατώνει και η ΔΗΜ.ΑΡ. δεν πάει καλά δημοσκοπικά, με ποιους θα κάνει κυβέρνηση; Με τον ΣΥΡΙΖΑ; Με τη Χρυσή Αυγή; Μάλλον δύσκολο. Αδιέξοδο πάλι με τη χώρα και τους πολίτες να είναι τα θύματα.

 

Απ’ όπου κι αν το πιάσεις η πρόωρη προσφυγή στις κάλπες είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Και μόνο ένας εκτός τόπου και χρόνου θα προχωρούσε σε κάτι τέτοιο. Εκτός κι αν όσοι «εισηγούνται» κάτι τέτοιο θέλουν άλλα πράγματα. Πιο ύποπτα και πιο ύπουλα. Ίσως δε να εξυπηρετούν και τις μύχιες επιθυμίες όσων η κυβέρνηση τους χαλάει τη σούπα. Ίσως να σχετίζεται με τη διαπλοκή και την επιθυμία να διαλυθεί το σύμπαν για να έχουν αυτοί τον πρώτο λόγο στο μοίρασμα της πίτας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. η Dimi avatar
    η Dimi 22/12/2012 21:12:48

    «Διαχειριστήκαμε το χάος, τώρα πρέπει να φτιάξουμε κράτος. Να δείξουμε ότι δεν είμαστε απλώς διαχειριστές της ατζέντας εξωτερικού, αλλά μπορούμε να δημιουργήσουμε την ατζέντα του εσωτερικού». Σε αυτή τη φράση περικλείεται το διακύβευμα του Μεγάρου Μαξίμου, καθώς ο πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς γνωρίζει ότι το «ποδαρικό» του 2013 φέρνει θύελλες, που θα πρέπει να τις διαχειριστεί αλλάζοντας την ατζέντα και δημιουργώντας κλίμα ελπίδας και αισιοδοξίας σε έναν λαό που τρία χρόνια τα βλέπει όλα μαύρα.» ~dimokratianews.gr “Τι (;) σημειώνει στο μπλοκάκι του ο Αντ. Σαμαράς!”

  2. άγρυπνη avatar
    άγρυπνη 22/12/2012 21:50:22

    Δυστυχώς,το κλείσιμο στρατοπέδων στη Δυτική Μακεδονία και το σενάριο μετατροπής των σε κρατητήρια αγνώστου αριθμού λαθρομεταναστών,δεν είναι καθόλου επιστημονικής φαντασίας.Και μάλιστα σε περιοχή,χωματερή της ΔΕΗ,με ήδη τραγικές επιπτώσεις στο περιβάλλον και την υγεία των κατοίκων που κατέχουν υψηλότατο δείκτη νοσηρότητας και ανεργίας και νοσοκομεία σε άθλια κατάσταση.Και τώρα σχέδια κάποιων[ποιών αλήθεια;]που γεμίζουν τον κόσμο απόγνωση και φόβο,Χριστουγεννιάτικα.Τι συμβαίνει επιτέλους;

  3. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 22/12/2012 22:28:02

    '' Με δεδομένο ότι το ΠΑΣΟΚ πατώνει και η ΔΗΜ.ΑΡ. δεν πάει καλά δημοσκοπικά, με ποιους θα κάνει κυβέρνηση; Με τον ΣΥΡΙΖΑ; ''

    Υπερβατικότερο πολιτικό σενάριο απλά, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ !!!!
    Ιδανικός συνδυασμός. Αλλά απαιτούνται ανώτερες ψυχικές δυνάμεις και ιδιαίτερες αρετές εκατέρωθεν, που μοιάζει ως θαύμα να τις διαθέτουν οι πρωταγωνιστές.....

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ BLACKQUEEN 23/12/2012 00:27:56

      Στο είπα εγώ, ότι το έχεις ανοίξει το κουτάκι!
      Πάρε και τον Κοτσακά για conciliare της "συγκυβέρνησης"!
      Κυβέρνηση από την πίσω πόρτα δεν βλέπετε.
      Το πολύ-πολύ να δείτε το παλαμάρι του βαρκάρη!

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ Σταύρος 23/12/2012 09:04:59

        Eίσαστε τόσο ΑΒΑΣΤΑΧΤΑ παρακμιακός και λούμπεν στη σκέψη και στην έκφραση κύριε!!!!! Τραγικά ΜΙΖΕΡΟΣ. Αφήστε τώρα τις λαϊκατζούρικες σαχλαμαρίτσες και πείτε μας ειλικρινά. Λαμβάνετε ειδική φαρμακευτική αγωγή για να κοντρολάρετε την σχιζοειδή σας προσωπικότητα; Να αποφεύγετε τα γενόσημα πάντως. Με ρέγουλα.

        • Σταύρος avatar
          Σταύρος @ BLACKQUEEN 23/12/2012 14:30:07

          Παρανοϊκή πολυσχιδής προσωπικότητα είναι η Ιατρική διάγνωση!

          Πες μας τώρα πως ακριβώς φαντάζεσαι αυτό το "...Υπερβατικότερο πολιτικό σενάριο (που)απλά, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ !!!! ..."
          Γιατί να κάνει ο Σαμαράς την "υπέρβαση" και να μην την κάνει ο Τσίπρας με το νοιώσει Έλληνας και να πράξει κατά το Εθνικό συμφέρον;

          Αυτή είναι η προσωπικότητά μου!
          Αν δεν σου αρέσει έχω κι άλλες!!!

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ Σταύρος 23/12/2012 20:18:09

            :-) Αφού λοιπόν διαθέτετε και άλλες προσωπικότητες εκτός της επιθετικής σχιζοειδούς, ας προσπαθήσω να επικοινωνήσω με μία από αυτές.
            Αν λοιπόν υπάρξει περιθώριο γι αυτού του είδους το υπερβατικό σενάριο -- που λογικά ΔΕΝ υπάρχει -- αλλά δικαίωμά μου να το εύχομαι, θα είναι αποτέλεσμα της επιταγής του Ελληνικού λαού. Θα υποχρεώσουν δηλαδή οι αριθμοί στη συγκεκριμένη συναίνεση. ''Αλλά απαιτούνται ανώτερες ψυχικές δυνάμεις και ιδιαίτερες αρετές ΕΚΑΤΕΡΩΘΕΝ, που μοιάζει ως θαύμα να τις διαθέτουν οι πρωταγωνιστές…..''. Και για τους δύο μιλάω. Δεν ''ανήκω'' όπως εσείς, ούτε είμαι φανατική οπαδός. Επίσης μιας και το θέσατε, φυσικά από τον κ. Α.Σαμαρά απαιτώ πολύ περισσότερα, απλά γιατί κρίνω οτι έχει τη δυνατότητα να τα προσφέρει. Από υπερβάλλουσα εκτίμηση. Όχι από αντιπαλότητα. :-)

        • GreekInLux avatar
          GreekInLux @ BLACKQUEEN 23/12/2012 17:54:14

          καλά που σου τα 'πε...ν' αγιάσει το στόμα του!

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ GreekInLux 23/12/2012 20:19:26

            Εσείς αδίκως χαίρεστε. Απλά ο κύριος είναι Ολυμπιακός και με πέρασε για Παναθηναϊκό. Αυτά όμως, μόνο στα γήπεδα. Στο διάλογο δεν μετράνε....

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ BLACKQUEEN 23/12/2012 15:47:06

      Βασίλισσα συμφωνώ! Μάλλον θα τό 'θελα και θα το έβρισκα λογικό, δεδομένης της κατάστασης.
      Υπόψη, τό 'θελαν και άλλοι, π.χ. ο έρμος ο μπαρμπα-Φώτης, που τον βρίζουμε όλοι, πάντα από τον Μάιο ήθελε μέσα και τον ΣΥΡΙΖΑ.
      Ένα προβληματάκι μόνον: Η Ελλάδα δεν είναι (ακόμη) Γερμανία, η ΝΔ δεν είναι CDU ή SPD. Και ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι Grünen (φοβάμαι ποτέ δεν θα γίνει).
      Αλλά πάλι, άς κόψουν πρώτα το bonus των 50 εδρών και το ξαναβλέπουμε. Ανάγκα και θεοί πείθονται, ακόμη και θεοί πολύ τζαναμπέτηδες.

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ Ο Θείος 23/12/2012 20:37:57

        Εγώ αγαπητέ Θείε, επιθυμώ παιχνίδι για δύο. Να υπάρχει κα΄ποια αρμονία. Ούτε Βαγγέληδες ούτε και Φώτηδες χωράνε. Ο πρώτος είναι εγκληματίας και ο δεύτερος ασήμαντος.

  4. sunra1 avatar
    sunra1 23/12/2012 11:20:44

    Αν όμως οι πρόωρες εκλογές είναι ο πλέον εύσχημος τρόπος να αποφύγει την εφαρμογή των μέτρων έχοντας εισπράξει τη δόση, γιατί να μην το κάνει, αφού αν εφαρμόσει τα μέτρα και την κυβέρνηση θα χάσει, αλλά και κάθε δυνατότητα επαναδιαπραγμάτευσης?

    • BLACK QUEEN IN STORM avatar
      BLACK QUEEN IN STORM @ sunra1 23/12/2012 14:29:47

      :-) Πάντα εκεί!!! Να στοχεύουμε στο θαύμα !!!!! Αυτό κι αν είναι SUPER ανατρεπτικό σενάριο.

      • sunra1 avatar
        sunra1 @ BLACK QUEEN IN STORM 23/12/2012 21:04:41

        Βασίλισσα με θεωρείς υπερβολικά ρομαντικό?
        Εγώ στεναχωριέμαι που με βρίσκω πολύ ρεαλιστή, κολλημένο στο έδαφος απ' το οποίο πάντα ήθελα ν' απογειωθώ και να πετάξω, αλλά πάντα Ικαρος κατέληγα...
        Πάντως στη θέση του Σαμαρά αυτό θα έκανα. Μάλιστα θεωρώ αδιανόητο να μην έχει άμμεση μυστική επικοινωνία με τον Τσίπρα στις μαύρες μέρες που ζεί ο τόπος και τα ηρωικότερα στρώματα του λαού , αυτά που έχουν φτιάξει με τα χέρια και το μεράκι τους 'ο,τι πανέμορφο λούζεται στοάλικο φώς τούτου του ιερού τόπου. Κάθε αυτοκτονία Ελληνα μου τρυπάει το μυαλό και την καρδιά σαν νάταν μέσα απ' το σπίτι μου. Εκείνο το σημείωμα του κυρ Δημήτρη είναι σαν βαρειά κι ασήκωτη διαθήκη για τη νέα γενιά...Σκέφτεται τίποτε απ' όλ' αυτά ο Σαμαράς, ή κατ' εντολήν μας απαγγέλλει τον Ποιητή?

        • BLACKQUEEN avatar
          BLACKQUEEN @ sunra1 23/12/2012 22:00:42

          Αισθάνομαι οτι σκέφτεται κι ότι δεν υποκρίνεται, αλλά θυμώνω που του λείπει η τόλμη..... Μπορεί να καταφέρει τόσα πολλά κι όλο εγκλωβίζεται στα τετριμμένα. Ίσως και να μην έχει την απόλυτη εικόνα της πραγματικότητας. Ίσως δε ξέρει από πολέμους.... Θα δούμε...

          Εσάς αγαπητέ sunra1 , δεν σας θεωρώ καθόλου υπερβολικά ρομαντικό. ''Δικό μου'' άνθρωπο σας θεωρώ... :-)

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ sunra1 23/12/2012 15:53:30

      Σούνρα αυτήν την καραμέλα την πιπιλάτε εδώ και 1,5 χρόνο.
      Θα έπρεπε να αναρωτηθείς γιατί αφού η κοινωνία υποφέρει δεν εισπράτει το πολιτικό κέρδος κανείς απο την αντιπολίτευση;
      Το λογικό θα ήταν ο συριζα σημερα να είναι κυβερνηση των χιονοδρομικών,δηλαδή να είναι όλοι για σκι και το ποσοστό απλώς να καλπάζει ανωδικά.Αντίθετα ειναι συνεχως σε πολιτική επιφυλακή και απο πάνελ σε πάνελ.

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ Μεγάλες στιγμές 23/12/2012 20:28:33

        '' Θα έπρεπε να αναρωτηθείς γιατί αφού η κοινωνία υποφέρει δεν εισπράτει το πολιτικό κέρδος κανείς απο την αντιπολίτευση; '' Αυτά που ξέρατε ξεχάστε τα. Σήμερα ο άνεργος, ο οικονομικά υποβαθμισμένος, ο από παντού βαλλόμενος, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΤΟΣΟ ΑΦΕΛΗΣ. Δεν τρώει πια το παραμύθι των ανέξοδα υποσχόμενων παραδείσων και της αχαλίνωτης μπουρδολογίας. Μάτωσε, αλλά κάτι αρχίζει να μαθαίνει... Τέλος οι Μαυρογιαλούροι. Γι αυτό κανείς δεν εισπράττει την άρνηση. Γιατί κανείς δεν προτείνει κάτι σαφές, ρεαλιστικό και ουσιαστικό. Απλά.

        • sunra1 avatar
          sunra1 @ BLACKQUEEN 23/12/2012 21:07:12

          Παρ΄όλ' αυτά εξακολουθούν να κυβερνούν αυτοί που δεν προτείνουν κάτι σαφές, ρεαλιστικό και ουσιαστικό και να διορίζουν ή να προστατεύουν "ημέτερους"...

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ sunra1 23/12/2012 21:52:01

            ...Κι έτσι να είναι, για να τους αλλάξεις, δεν αρκεί ως κίνητρο η περιέργεια :-).
            Χρειάζεται κάτι ισχυρότερο, μία δυναμική που αυτή τη στιγμή, δεν υπάρχει.
            Το σκήπτρο χάρισμα από εδώ και μπρός, δεν παίζει. Με τίποτε και για κανέναν.

          • sunra avatar
            sunra @ BLACKQUEEN 23/12/2012 22:32:54

            Bασίλισσά μου μεγάλη μου τιμή να με θεωρείς "δικό σου " ανθρωπο. Αν και με αφήνεις εντελώς περιπεπλεγμένο ως προς την προέλευση του ισχυρότερου και της δυναμικής που αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει , σου εύχομαι ολόψυχα ζεστά (και κυριολεκτικά) ανθρώπινα Χριστούγεννα με τους "καταδικούς σου"ανθρώπους και θα σε συμβουλεύομαι πάντα γιατί δυστυχώς δεν βλέπω κανένα φώς στο τούννελ...Tουλάχιστο ν' ακουμπάμε ο ένας τον άλλο για ν' αποφεύγουμε τα χειρότερα.

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ sunra 24/12/2012 14:03:32

            Δεν σας ...περιπλέκω :-).
            Απλά αρνούμαι να ''επιλέξω'' το μη χείρον, ή αυτό που μου αυτοπαρουσιάζεται ως μη χείρον. ΔΕΝ είναι κανείς ''τους'' ότι δηλώσει. Πρέπει με κάποιον τρόπο (με έργα, με ειλικρίνεια με σαφείς επαναστατικές εφαρμόσιμες προτάσεις), να κερδηθούν οι ψυχές των ανθρώπων. Να πεισθούν και να στοιχηθούν εργαζόμενοι για έναν κοινό σκοπό. Έναν ρεαλιστικό και κατορθωτό στόχο. Όχι αερολογίες και φούμαρα. Δεν έχει σημασία ποιός θα καταφέρει να το πετύχει, αρκεί να συμβεί. Σίγουρα πάντως ΌΠΟΙΟΣ και ΑΝ, θα είναι ο πιό ταλαντούχος .....
            Σας ανταποδίδω τις ευχές για ζεστά και ανθρώπινα Χριστούγεννα με αυτούς που αγαπάτε, μιάς και το ''καλά'' και ''χαρούμενα'' εν μέσω τόσης δυστυχίας που κραυγάζει γύρω μας, είναι τουλάχιστον σαρκαστικό.
            Εύχομαι αυτά να είναι τα χειρότερα Χριστούγεννα που θα βιώσουμε ΟΛΟΙ και ποτέ πια οι Έλληνες να μην ανεχτούμε την εξαθλίωση παθητικά, λες και μας άξιζε.....

  5. Maximus Decimus avatar
    Maximus Decimus 23/12/2012 12:12:41

    Διαβάζω: "... ανήμερα τα Χριστούγεννα ο πρωθυπουργός αναμένεται να ταξιδέψει στην ιδιαίτερη πατρίδα της συζύγου του, Γεωργίας, το Ναύπλιο. Στην όμορφη κωμόπολη της Πελοποννήσου η κυρία Σαμαρά διατηρεί ένα ανακαινισμένο νεοκλασικό σπίτι, που αποτελεί το "καταφύγιο" οικογενειακής γαλήνης και ηρεμίας για τον πρωθυπουργό. ..."

    Καλά ούτε ότι το Νάυπλιο είναι πόλη δεν γνωρίζουν στα υπόγεια του Μαξίμου να περάσουν κι ένα σωστό παραπολιτικό;

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 23/12/2012 15:40:53

    Σε κανέναν δεν συμφέρουν πρόωρες εκλογές. Ούτε κάν στον ΣΥΡΙΖΑ, γιατί να πιάσει "καυτή πατάτα"; Κι απ΄' ότι φαίνεται, θα τον "χορεύει κουκλοθέατρο" η ΔΗΜΑΡ, άν φτάνουν μαζί οι έδρες του - που δεν είναι καθόλου, μα καθόλου πιθανό.
    Ευτυχώς, ίσως θα έχουμε κυβέρνηση τετραετίας. Για πρώτη φορά εδώ και καιρό (μετά τον Σημίτη). Κι ακόμη πιό παρήγορο, τρικομματική!
    Μέσα σε όλη τη συμφορά, να και κάτι αμυδρά καλό. Είμαστε ακόμα ζωντανοί...

    • sunra1 avatar
      sunra1 @ Ο Θείος 23/12/2012 21:09:33

      Θείε, σωθήκαμε...Απλώς δεν τόχουμε καταλάβει ακόμα και συνεχίζουμε τις αυτοκτονίες...Βάλε τηλεβόα γιατί δε σ' ακούει κανείς...

  7. ΝΠ avatar
    ΝΠ 24/12/2012 14:43:52

    BLACKQUEEN :καλές οι απόψεις σας.Ενδιαφέρουσες.ΛΊΓΟ ΠΙΟ ΣΎΝΤΟΜΑ;

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ ΝΠ 24/12/2012 21:03:33

      ...Μπορείτε αγαπητέ ΝΠ να διαβάζετε μέχρι εκεί που ...αντέχετε και να φαντάζεστε τη συνέχεια.
      Αυτό λέγεται ''δημιουργική ανάγνωση''. :-)