31/07/2008 03:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρόωρες εκλογές «βλέπει» ο Γ. Παπανδρέου

«Αδιέξοδα» που μπορεί να οδηγήσουν σε «εξελίξεις» «βλέπει» ο Γ. Παπανδρέου. Με άλλα λόγια περιμένει κι αυτός πρόωρες εκλογές και προετοιμάζει το ΠΑΣΟΚ για να μην διαλυθεί με τις διακοπές. «Βρισκόμαστε μπροστά σε μια τεράστια κοινωνική έκρηξη, με πλήρη αποδυνάμωση της κυβέρνησης και των πολιτικών της» είναι η εκτίμηση που διατυπώθηκε στη χθεσινή συνεδρίαση του Πολιτικού Συμβουλίου του όπως δήλωσε ο εκπρόσωπος Τύπου του κόμματος Γιώργος Παπακωνσταντίνου. Στην εισήγησή του, ο πρόεδρος του κόμματος Γιώργος Παπανδρέου υποστήριξε πως η ΝΔ έχει δημιουργήσει πολλά αδιέξοδα, τα οποία θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε εξελίξεις, υπονοώντας πρόωρες εκλογές. Πρόσθεσε δε ότι το ΠΑΣΟΚ είναι έτοιμο να αντιμετωπίσει οποιαδήποτε εξέλιξη. Αναφερόμενος τις πρόσφατες δηλώσεις του υπουργού Οικονομίας για τα περί συνεργασιών, τη χαρακτήρισε ομολογία αποτυχίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 31/07/2008 08:04:22

    Tis proores ekloges .o GAP, tha tis vlepei ston ypno tou san efialti!

  2. Υπουργείο εσωτερικών avatar
    Υπουργείο εσωτερικών 31/07/2008 09:05:11

    Να σας πω ένα μυστικο, μη το πείτε αλλού..

    ΚΥΡΙΑΚΉ, 11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2001

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ

  3. Υπουργείο εσωτερικών avatar
    Υπουργείο εσωτερικών 31/07/2008 09:05:37

    ΣΥΓΝΏΜΗ
    ΚΥΡΙΑΚΉ, 11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2011

  4. Neoptolemos avatar
    Neoptolemos 31/07/2008 09:19:38

    Γιωργάκη, κόψε το θέατρο. Τις εκλογές τις τρέμεις. Ξέρεις πως θα είναι το τέλος σου. ΠΑΣΟΚ κάτω από 30%.

  5. mavros avatar
    mavros 31/07/2008 10:14:28

    bonjour,

    oloi tis tremoun tis ekloges. Afto einai kai to thlivero ths olhs ypotheshs. Na eksousiasei poios, poion kai pws?
    Ennow, to telma exei epelthei h adynamia einai perisotero apo emfanhs, einai dedomenh. Ante na doume ti tha ksymerwsei...

  6. sofia avatar
    sofia 31/07/2008 11:09:36

    Kaneis den thelei ekloges afto einai sigouro.Einai omos sigouro pos to PASOK tha einai proto komma opote ginoun ekloges kai eseis grapste oti thelete o kosmos den tin antexei allo tin deksia.Me tin NIKI sintrofoi.

  7. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 31/07/2008 11:34:17

    Η δήλωση του Παπανδρέου έχει αιχμή προσωπικά τον Αλογοσκούφη και επιχειρεί να τονίση με πολύ ήπιο τρόπο το ασθενέστατο αντιδεξιό προφίλ του. Η δήλωση του Αλογοσκούφη εξ΄ άλλου έγινε αποκλειστικά κατ΄εντολή των ίδιων, που του επιβάλουν να επισπεύση τα μέτρα "κυβερνητικής αυτοκτονίας" και είχε σαν στόχο το προφίλ του ΓΑΠ. Την πτώση αυτής κυβέρνησης στη τρέχουσα φάση και την αντικατάσταση της με ετερόκλητη κυβέρνηση συνεργασίας ή συνασπισμού λαδιάρηδων του χάους, έχει προαποφασίσει ο ξένος παράγοντας, πριν την εκλογή του Καραμανλή το 2004. Η αντίληψη υποτακτικού και πολιτικού αχθοφόρου, που έχουν οι έλληνες πολιτικοί απέναντι στους δυτικούς πάτρωνες, προσφέρει σ΄αυτούς πλήρη επιχειρησιακή ευχέρεια για μεθοδεύσεις. Φυσικά αποφασιστικό ρόλο στη δημιουργία κραδασμών επιτελούν οι public opinionmakers. Στα πλαίσια μιας κλιμακούμενης χειροτέρευσης μιας καθόλα αφόρητης κατάστασης, με τα μαζικά μέσα απέναντι, μεθοδευμένες επιλεκτικές αποκαλύψεις σκανδάλων και βαλόμενη μεθοδευμένα και από τα μέσα, είναι έξω από τη σφαίρα του δυνατού να κρατηθή στη ζωή μια κυβέρνηση οριακής πλειοψηφίας (ή καλύτερα παρά λίγο μειοψηφίας). Ιδιαίτερα ρυπαρός είναι ο ρόλος του Καρατζαφέρη, που από τη μια ενορχηστρώνεται πολύ έντεχνα στη σκανδαλολογία, από την άλλη προσφέρει χέρι βοήθειας στη κυβέρνηση, με στόχο να απογοητευτούν ακόμη περισσότερο οι μετριοπαθείς οπαδοί της.
    Η άμυνα ΓΑΠ και ΚΚ δεν μπορεί να είναι άλλη από την ανοιχτή πολιτική συνεργασία τους, δεδομένου ότι είναι και οι δύο θύματα του ιδίου σχεδίου, έχουν μεγάλη αμοιβαία συμπάθεια και παράλληλους βίους, τουτέστιν κοινή ψυχοσύνθεση. Ο κοινός στόχος τους δεν μπορεί να είναι άλλος από τα υπόλοιπα που θα μπορέσουν να συγκεντρώσουν, μετά τη διάσπαση των κομμάτων τους, ούτως ώστε να δημιουργήσουν αριθμητικά εμπόδια στην εκλογική άλγεβρα του υπό εξέλιξη σχεδίου. Προφανώς αυτά τα υπόλοιπα δεν θα είναι παρά κατάλοιπα, δεδομένου ότι οι εμπνευστές ξέρουνε τη δουλειά τους.
    Το μέλλον του Αλογοσκούφη προβλέπεται λαμπρό. Όχι όμως στην πολιτική, αλλά σε κάποια πετυχημένη διεθνή εταιρία τελετών, δεδομένου ότι εξελίσσεται σε άψογο νεκροθάφτη μιας θνησιγενούς κυβέρνησης.

  8. nor avatar
    nor 31/07/2008 11:39:08

    Καλά τι πάθετε, όλοι εσείς οι αριστεροί αμπελοφιλόσοφοι? Γιατί τόσο μίσος και χολή για τον Γιώργο? Από που βγάζετε το συμπέρασμα ότι είναι καταδικασμένος να χάνει πάντα? Και γιατί το 5-10 % του ΣΥΡΙΖΑ είναι θρίαμβος ενώ έστω το 35% του ΠΑΣΟΚ είναι πανωλεθρία? Φιλαράκια συνέλθετε. Φτάνει πια η στήριξη στη ΝΔ. Και πάρτε το απόφαση η επόμενη 8ετία είναι του Γιώργου.Μετά το ξανασυζητάμε.

  9. διπλωμάτης avatar
    διπλωμάτης 31/07/2008 12:31:02

    στη φαγωμάρα τη δική μας στηρίζεται πάντα η δεξιά..συντρόφια όλοι μαζί να φύγει η χειρότερη κυβέρνηση .

  10. Xase avatar
    Xase 31/07/2008 13:10:17

    διπλωματη εχεις δικιο, ειναι η χειροτερη κυβερνηση. Αλλα τι θα ερθει επανω;; Μαλλον μια πιο χειροτερη, ετσι;;

  11. Skartos avatar
    Skartos 31/07/2008 15:15:50

    Οντως, ολοι φοβουνται τις εκλογες και νομίζω οτι η ΝΔ, στην καλυτερη περιπτωση, δεν θα καταφέρει να βγει αυτοδυναμα(τουλαχιστον με την πρώτη).

    Το Πασοκ θα πάρει αναλογα με το ποσο θα πάρει ο Συριζα.

    Νομιζω πως ο Συριζα, επειδη δεν θα καταφερει να βαλει "άξια" άτομα σε όλη την ελλάδα στα ψηφοδελτια, θα δει τον πάτο. Δηλαδη απο 17% που του δινουν οι δημοσκοπήσεις θα πάρει 7%.

    Υπάρχουν πάντως πιθανοτητες να βγει το Πασοκ.

    Εκτος και αν πιστεψουμε τις δημοσκοπησεις που, τωρα η μια με την αλλη εχουν μεγαλες διαφορές(πάνω απο 2%). Προεκλογικα ολες εχουν 0,5% πάνω κατω(εκτος απο μια που υπολογιζει διαφορετικα, νομιζω η vprc)...
    ΤΟ Συριζα τωρα, για παραδειγμα, στη μια παιρνει 12 και στην αλλη 17...
    Ειναι η απολυτη κοροιδια...

  12. Africa avatar
    Africa 31/07/2008 15:49:02

    ΚΥΡΙΟΙ ΑΔΙΕΞΟΔΟ, ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΚΛΟΓΕΣ... ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΑΔΙΕΞΟΔΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΗΜΙΟΡΓΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ, ΚΑΙ Η ΝΔ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ... ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΚΛΟΓΕΣ? ΠΡΟΒΛΕΠΩ ΝΟΕΜΒΡΙΟ 2008..... ΑΛΛΑ ΤΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ.. ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΛΥΝΟΝΤΑΙ... ΑΠΛΑ ΜΟΝΟ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΙ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΚΛΙΚΕΣ... ΤΑ 3Κ ΚΥΡΙΟΙ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΠΩΣ ...
    3Κ= ΚΟΥΜΠΑΡΟΙ, ΚΟΛΗΤΟΙ, ΚΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ!! ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ "ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΧΡΩΜΑ" ΜΟΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ! ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΑΧΑΡΑ!

  13. LEON avatar
    LEON 31/07/2008 22:11:17

    “Πρόωρες εκλογές «βλέπει» ο Γ. Παπανδρέου”

    Τόν φαντάζομαι αγουροξυπνημένο..νά ρουφάει θορυβωδώς τό εσπρεσσάκι του..καί μέ βαθυστόχαστο ύφος νά λέει κοιτώντας στό υπερπέραν..:Βλέπω πρόωρες εκλογές..