06/04/2009 15:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρόταση συνεργασίας Αλαβάνου προς ΠΑΣΟΚ


______________________________________________________________________________________________
Ο Αλέκος Αλαβάνος επιχείησε σήμερα να αναθερμάνει τα σενάρια προσέγγισης των δύο κομμάτων, επαναφέροντας στην επικαιρότητα προτάσεις του ΣΥΡΙΖΑ για συνεργασία των δυο κομμάτων.

Μιλώντας κατά τη διάρκεια της παρουσίασης του βιβλίου του Νίκου Κοτζιά «Πολιτικό Σύστημα και Ταυτότητα» και απευθυνόμενος προς τον Γιώργο Παπανδρέου, ο οποίος ήταν επίσης παρών, ο πρόεδρος της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του ΣΥΡΙΖΑ ζήτησε τη συνεργασία του ΠΑΣΟΚ σε σειρά από ζητήματα που αφορούν στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

1 Κατάργηση του Συμφώνου Σταθερότητας

2 Απεμπλοκή από τη Συνθήκη της Λισσαβόνας,

3 Επιβολή νέων όρων στην Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα,

4.Επανεξέταση της Κοινής Αγροτικής Πολιτικής

5 Ανάληψη πρωτοβουλίας, ώστε να μην υποστηριχθεί η επανεκλογή του Ζοζέ Μπαρόζο στην προεδρία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

Μιλώντας στην ίδια εκδήλωση, ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ ανέφερε ότι διαπιστώνει διάθεση ουσιαστικότερης προσέγγισης των προοδευτικών δυνάμεων της χώρας.

Φαίνεται λοιπόν προς αναστέλλεται προς το παρόν ο διμέτωπος εναντίον της Αριστεράς που προαναγγελλόταν αυτές τις ημέρες από το ΠΑΣΟΚ. Μπορεί να περιορισθεί σε μονομέτωπο εναντίον του ΚΚΕ, το οποίο αν ήταν στην εξουσία θα είχε κλείσει τον Πάγκαλο σε ψυχιατρείο - ο ίδιος το είπε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 06/04/2009 16:11:36

    Ρε σύντροφοι δεν έγινε καμιά πρόταση συνεργασίας Αλαβάνου προς το ΠΑΣΟΚ.
    Οι προτάσεις αυτές είναι διαχρονικές - και πέρυσι τα ίδια έλεγε- και αποτελούν παγίδα για το ΠΑΣΟΚ, καθώς αποσκοπούν:
    Αφενός να χρησιμοποιηθούν ως ασπίδα προς του ανανεωτικούς του ΣΥΝ που τάσσονται υπέρ της σύμπραξης με το ΠΑΣΟΚ, και να το εκθέσει λέγοντας , ορίστε εμείς του κάνουμε πρόταση συνεργασίας αλλά το ΠΑΣΟΚ ως δεξιό κόμμα δεν δέχεται τις -αριστερές- προτάσεις μας.
    Αφετέρου για δημιουργία εντυπώσεων στην κοινωνία της κεντροαριστεράς με την ίδια προαναφερόμενη επιχειρηματολογία

    Ο κύριος πρόεδρος της Κ.Ο του ΣΥΡΙΖΑ είναι το πρότυπο ανεύθυνης δημαγωγίας, και ρωμαίικης κουτοπονηριάς

  2. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 06/04/2009 16:14:26

    ΥΓ: οσο για τον Γιωργακη αυτό που είπε, επειδή βρέθηκε προ απροόπτου,ήταν προσπάθεια να προκαταλάβει το ακροατήριο "δεσμεύοντας" (λέμε τώρα) τον Αλαβάνο

  3. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 06/04/2009 16:23:35

    ΥΓ. Επίσης ο -άλλος αδιανόητος- Γιωργάκης την έβγαλε απο αριστερά στον Αλαβάνο λέγοντας ότι το ΠΑΣΟΚ είναι υπέρ του ο πρόεδρος της Ε.Ε. να εκλέγεται κατευθείαν από τους λαούς της Ευρώπης!!!
    (χαρά που θα κάνει η γιαγια μου που θα μπορέσει να αναδειξει τον επόμενο προεδρο της ΕΕ).χαχαχα

  4. Factorx avatar
    Factorx 06/04/2009 16:24:54

    @τρια πουλακια καθονταν. πήγες στη συγκέντρωση; και με την ευκαιρία πες μας νε ξέρουμε; ποιος μεταφέρει τελικά την επίσημη γραμμή του ΠΑΣΟΚ εδω μέσα; Έχουμε μπερδευτεί και δεν κανει

  5. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 06/04/2009 16:27:45

    @ 3
    εσυ δικαιύσαι να μην ξέρεις την εσωτερική γραφειοκρατική διάσταση του συμφώνου σταθερότητας .Δεν ήσουν 12 χρόνια ευρωβουλευτής όπως ο Αλαβάνος.Ούτε εγω την ξέρω.
    Πάντως βγαίνοντας από την εκδήλωση άκουσα τον Πάγκαλο να λέει: μα καλα τόσα χρόνια ευρωβουλευτής ο Αλαβάνος δεν ξέρει ότι το σύμφωνο σταθερότητας είναι κυρίως "νομισματικοί κανόνες", και καταργησή τους σημαίνει έξοδο από το ευρω?

  6. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 06/04/2009 16:34:50

    @φακτορα:
    την εκδήλωση την κάλυψαν συντάκτες του ΠΑΣΟΚ (για τους μη γνώστες, να εξηγήσουμε ότι εννοούμαι συντάκτες που ειναι επιφορτισμένοι να καλύπτουν το ΠΑΣΟΚ), και οι οποίοι δεν είναι υποχρεωμένοι να παρακολουθούν εκ του σύνεγγυς τον Αλαβάνο. Γιαυτό και εντυπωσιαστηκαν με τις προτάσεις.
    Τις θεώρησαν μάλιστα και ως αρχή φλερτ!

    @φακτορα :
    δεν ξέρω ποιος μεταφέρει την γραμμή ΠΑΣΟΚ "εδώ μέσα", εγώ πάντως μεταφέρω τις απολύτως προσωπικές μου γνώμες. Τη μεταφορά γραμμών, χωρίς μάλιστα να τις διαθλάσω από το προσωπικο μου πρισμα, δεν την έκανα ούτε στο ξεκίνημά μου - εχεις προσωπα να το διαπιστώσεις

  7. barack avatar
    barack 06/04/2009 16:35:05

    Αλλη "μουφα" ο Παγκαλος.

  8. Factorx avatar
    Factorx 06/04/2009 16:41:26

    @τρια πουλακια καθονταν: Καλά, ειρήνη ημίν

  9. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 06/04/2009 16:43:17

    παντα εν ειρηνη βρε. δεν ...φωναξα

  10. Factorx avatar
    Factorx 06/04/2009 16:45:08

    άλλαξα και το lead, εντάξει;

  11. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 06/04/2009 16:50:59

    Βέβαια αύριο δεν αποκλείεται να το δεις στις εφημερίδες όπως εσυ αρχικα το ειχες γραψει (τον ενα λογο τον εξηγησα, ο άλλος είναι οι πολιτικές σκπομότητες του κάθε μέσου, αλλά σωστό θα είναι αυτο που λεμε εδω:)

  12. Θύμα avatar
    Θύμα 06/04/2009 16:56:14

    Συνεργασία ΠΑΣΟΚ - ΣΥΡΙΖΑ? Βλέπω τον Καρατζαφέρη να τα παίρνει στο κρανίο πάλι και να κάνει δηλώσεις στήριξης της κυβέρνησης.
    Ετοιμαστείτε για νέο σόου.

  13. ataktos avatar
    ataktos 06/04/2009 17:59:57

    ειμουνα νυφη και γερασα....

  14. Hase avatar
    Hase 06/04/2009 18:19:59

    Αν ο Αλαβανος κανει προταση συνεργασιας στο ΠΑΣΟΚ τοτε ο ΣΥΡΙΖΑ θα γινει χιλια κομματια. αυτο το ξερει ο Αλαβανος και προσπαθει με επικοινωνιακα τρικ να κρατησει τους δικους του.

  15. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/04/2009 18:51:00

    Ο ΣΥΡΙΖΑ καίγεται διότι δεν βλέπει να πιάνει ούτε το 3%
    Το ΠΑΣΟΚ καίγεται προκειμένου να γίνει κυβέρνηση... και να φάνε γερά τα στελέχη του,
    οπότε ακόμη και ανίερη
    συμμαχία μεταξύ τους δεν αποκλείεται. Όλα για την κουτάλα.
    Τρίβουν τα χέρια τους οι κουκουλοφόροι....
    Αλίμονο σε εμάς.

  16. Βρασε ρυζι avatar
    Βρασε ρυζι 06/04/2009 19:11:49

    Οτι και να γινει.
    Χειροτερα απο την τωρινη κατασταση δεν γινεται.

  17. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 06/04/2009 19:18:13

    Αυτά που ζητάει ο Αλαβάνος, είναι παρά φύσιν συμμαχία για το ΠΑΣΟΚ.
    Φαντάζομαι τον Παγκαλο σε παρά φύσιν συμμαχία.Σίγουρα θα μπει στο τρελοκομείο.

  18. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/04/2009 19:49:57

    Δηλαδη αν καταλαβα καλα εαν ο Αλαβάνος και ο Παπανδρεου συμφωνησουν μπορουν να αλλαξουν τη Συνθηκη του Μααστριχτ που αποτελει την ισορροπια μεταξυ Γαλλιας και Γερμανιας στην Ευρωπη όπως τη συμφωνησαν οι Κολ - Μιττερραν μετα την επανενωση της Γερμανιας.
    Ας μη μεινουν μονο εκει.Γιατι δεν αποφασιζουν να αλλαξουν και τη συνθηκη περιορισμου των πυρηνικων όπλων μεταξυ ΗΠΑ και Ρωσιας;Μισες δουλειες κανουν.

  19. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 06/04/2009 20:15:27

    @. 20
    Γι' αυτό το παγκόσμιο κατεστημένο κάνει ό,τι περνάει από το χέρι του ώστε να αποφευχθεί αυτή η οδυνητότατη για τα συμφέροντα του σύμπλευση. Το ''duo Παπανδρέου-Αλαβάνος'' θα αλλάξει την όψη του πλανήτη μας. Επί το βέλτιον, ασφαλώς.
    Πάλι καταφέρατε να μας διασκεδάσετε, αγαπητέ κύριε Ψυχραιμία...

  20. osaperas avatar
    osaperas 06/04/2009 20:40:04

    Εάν τα γκάλοπ της τηλευταίας εβδομάδας είναι σωστά (συνηθως είναι μαιμού) κι εάν συνεχίσει η Νέα Δημοκρατία τα αυτογκολ και την κατρακύλα (στην οποία εντάσσονται και τα προβλήματα από την παγκόσμια οικονομική κρίση) γιατί το ΠΑΣΟΚ να επιδιώξει συνεργασία με τους αλαβανοτριπρες;

  21. tiramola avatar
    tiramola 06/04/2009 20:58:48

    Έβαλες δύσκολο ερώτημα osapera...
    Σύμφωνα δε με τον ψυχραιμία , διασκεδάζει και ο Σπατζιώτης , η άλλη πρόταση είναι "απαγορευτική"
    Απαγορεύεται και να σκεφτείς πόσο μάλλον να προτείνεις την αλλαγή της άθλιας συνθήκη του Μάαστριχτ επειδή δεν είσαι ισχυρή χώρα...
    Με την πολιτική γιατί ασχολείσαι ψυχραιμία?
    Αφού τελικά τα πάντα σύμφωνα με την "ψυχραιμία" που σε διακρίνει αυτοί τους οποίους και εσύ ψηφίζεις είναι μόνο για να βγάζουν λόγους στις εθνικές εορτές...

  22. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/04/2009 21:00:24

    @22 Διότι πάρα το γενικευμένο μπάχαλο στο οποίο περιέπεσε η χώρα λόγω ανικανότητας του Μπελούσι, οι πολίτες (ευτυχώς) έχουν ακόμη κρίση και θυμούνται πως οι άλλοιπου θα έρθουν είναι ίσως και χειρότεροι. Οπότε το ΠΑΣΟΚ στήνει κ..ο και κάνει τα πάντα προκειμένου να κερδίσει και να μας μαδήσει εκ νέου. Εξ`ου και το φλερτ με τους Συριζάτους οπαδούς των καταστροφών και της ανομίας.
    Πιάσαμε πάτο ως χώρα. Αλλαγή τώρα.
    Δυστυχώς δεν υπάρχει πολιτικός σχηματισμός που να καλύπτει όσους εξ ημων δεν είμαστε δεξιοί, θέλουμε τάξη και οργάνωση, αντιπαθούμε τους κακοποιούς λαθρομετανάστες, στηλιτεύουμε τους κουκουλοφόρους, μισούμε το άσυλο των κακοποιών στα ΑΕΙ, πιστεύουμε στην αστυνομία όσο αυτή πολεμάει την εγκληματικότητα, επικροτούμε το δημοκρατικό δικαίωμα ααλά οχι την κατάχρηση της απεργίας και γενικά οραματιζόμαστε μια Ελλάδα που να λειτουργεί ως Ευρωπαική χώρα και όχι ως κοινόβιο πειραγμένων ομαφαλοσκόπων.

  23. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/04/2009 21:02:33

    Διορθώσεις: ...αλλά οχι την κατάχρηση της απεργίας και γενικά οραματιζόμαστε μια Ελλάδα που να λειτουργεί ως Ευρωπαική χώρα και όχι ως κοινόβιο πειραγμένων ομφαλοσκόπων.

  24. tiramola avatar
    tiramola 06/04/2009 21:14:57

    Strange δεν μας τα λες καλά ή μάλλον μπερδεμένα...
    Εγώ δεν θα πω για το ΠΑΣΟΚ , αλλά...
    Εσύ που δεν είσαι δεξιός , δεν υπάρχουν στον ΣΥΡΙΖΑ ας πούμε κάποιες θέσεις του που να σε εκφράζουν?
    Και αν ναι , γιατί δεν το λες?
    Για σένα υπάρχει μόνο το φλέρτ του συγκεκριμένου κόμματος με τους καταστροφείς και τους παράνομους?
    .......
    Εκτός και αν είσαι κομμουνιστής οπότε το πράγμα αλλάζει...

  25. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/04/2009 21:25:29

    @26 Πάρα πολλά με εκφράζουν στον ΣΥΝ και για αυτό τον ψήφισα την τελευταία φορά. Από κάτι άτομα σαν και εμένα γιγαντώθηκε και άρχισε τις βλακείες πιστεύοντας ότι θα γίνει το νέο ΠΑΣΟΚ στη θέση του ΠΑΣΟΚ. Έλα όμως που ο εγκωμιασμός καταστροφών και το αγκάλιασμα των ανερμάτιστων χουλιγκανς εμένα και άλλους πολλούς μας αηδιάζει οπότε πάει τώρα για 3% και πολύ του είναι.
    Τιραμόλα εσύ βλέπεις κανένα κόμμα να εκφράζει φαινομενικά αντίθετες πολιτικές που όμως εκφράζουν εμένα και πολλούς άλλους εγκλωβισμένους; Που δεν είμαστε δεξιοί πόσο δε μάλλον ακροδεξιοί, αλλά θέλουμε παράλληλα και ισχυρή αστυνομία να πολεμάει το έγκλημα φερ`ειπείν. Που θέλουμε δημοκρατικές ελευθερίες λόγου κλπ αλλά και κατάργηση του ασύλου των ασχημονούντων. Που θέλουμε δωρεάν παιδεία αλλά παιδεία και όχι λουνα παρκ όπως κατάντησε σήμερα. Και άλλα πολλά.
    Δυστυχώς υπάρχει αδηριτη ανάγκη νέου πολιτικού σχηματισμού που να συγκεράζει αυτές τις απόψεις που κάθε μέρα όλο και πιο πολλοί συμπατριώτες μας εκφράζουν και θέλουν.

  26. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/04/2009 21:28:14

    @ Tiramola
    Μπορουμε να λεμε οτι θελουμε για ΝΔ και ΠΑΣΟΚ αλλα ας δουμε τις συνθηκες με βαση την πραγματικοτητα του συσχετισμου συμφεροντων.
    Οταν επεσε το Τειχος και τεθηκε θεμα επανενωσης της Γερμανιας,η Γαλλια μια απο τις 4 δυναμεις που ειχαν ζωνη κατοχης και επρεπε να υπογραψει την επανενωση απειλησε με βετο θετοντας ζητημα ανισορροπιας δυναμεων στην Ευρωπη.Για να δεχθει να υπογραψει ζητησε τη δημιουργια του κοινου νομισματος,του ευρω ώστε η οικονομια της Γερμανιας να δεθει με της Γαλλιας και όλης της Ευρωπης.
    Ο Κολ που επειγοταν για την ενωση της χωρας του δεχθηκε αλλα εβαλε και δικους του ορους : Το νεο νομισμα, το ευρω θα ειχε προδιαγραφες μαρκου.
    Η Γερμανια θα δεχοταν να θυσιασει το μαρκο μονο αν το ευρω ηταν ισχυρο νομισμα.Αυτοι ειναι οι οροι της Συνθηκης του Μααστριχτ (ανεξαρτησια Ευρωπαικης Κεντρικης Τραπεζας ,ορια στα ελλειμματα).
    Αυτο εγραψα οτι ειναι η ισορροπια Γαλλιας - Γερμανιας.Αυτα στην Ελλάδα δεν αναφερονται και παριστανεται το ζητημα ως "συνωμοσια τραπεζιτων" και κακου "νεοφιλελευθερισμου" (τη στιγμη που ουτε οι Γαλλοι ουτε οι Γερμναοι ειναι νεοφιλελευθεροι) για πιασαρικους λογους ενω ειναι ζητημα διακρατικο και ειναι ομοφωνη η αρνηση του γερμανικου λαου να αφησει τους ασθενεις κρικους της Ευρωπης να εξασθενησουν το νομισμα του.
    Κανεις δεν υποχρεωσε την Ελλάδα ή κανενα αλλο να μπει στο ευρω.Μπορουσε να μεινει με τη δραχμη και τωρα στην κριση να φαει μια υποτιμηση 30-40% σαν τους Τουρκους και τους Ανατολικοευρωπαιους.
    Προτιμησαμε να μπουμε.Θα ηταν καλο να αλλαξουμε τους ορους αλλα δεν το θελουμε μονο εμεις.
    Το θελει και η Γαλλια και πολλες αλλες χωρες της Ευρωπης αλλα δεν μπορει να γινει αν δε συμφωνησει η Γερμανια.Μπορει καποτε να αλλαξουν αλλα δεν θα γινει επειδη το απαιτει ο Αλαβανος.Και αν αλλαξουν θα αλλαξουν μονο αν μας καθησουν περισσοτερο στο σβερκο οι Γερμανοι με συσφιξη του ευρωπαικου ελεγχου ωστε να μην ξοδευουμε λεφτα που πλεον δεν ειναι δικα μας.
    Η σταση του ΚΚΕ και του ΛΑΟΣ που ειναι κατα του ευρω με όλες τις συνεπειες ειναι πιο λογική.
    Αλλα το να εισαι μεσα στην ευρωζωνη και να νομιζεις οτι με το 1% της οικονομιας θα διαμορρφωσεις εσυ τους κανονες και κυριως να κανεις βαβουρα ανεξοδα λες και υπαρχει Ελληνας πολιτικος που δεν θα ηθελε να ειναι πιο ελαστικοι οι κανονες,να μεταφερεις δηλαδη ενα προβλημα διεθνων συνθηκων σε εσωτερικο ελληνικο ειναι λαικισμος.

  27. ianos avatar
    ianos 06/04/2009 21:31:11

    Strange@25 Για κοίτα κατα ΛΑΟΣ μεριά.Όλα αυτά θα τα προσυπέγραφε ευχαρίστως ο Καρατζαφέρης.Μην ξεχνάς οτι είναι και εγκεκριμένος υπο του Αγίου Πνεύματος.

  28. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/04/2009 21:32:38

    Οσο για μενα ναι,ασχολουμαι με την πολιτικη αλλα με ρεαλιστικο τροπο.Τη δεκαετια του 90 τεθηκε το ζητημα του ευρω.Υποστηριξα την πολιτικη Σημιτη ενω εσυ μαλλον οχι.Αλλα θα πρεπει να ξερεις οτι το αντιτιμο ειναι νομισματικη ανεξαρτησια αλλα και καρδιοχτυπι καθε λιγο και λιγακι για υποτιμηση.
    Λοιπον ας κανει ο καθενας τις επιλογες του αλλα να μην προβαλλει εξωπραγματικες καταστασεις ζητωντας και να εχει το ισχυροτερο νομισμα του κοσμου και να νομιζει οτι μπορει να ξοδεψει σαν να εχει δραχμες.

  29. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/04/2009 21:34:36

    @29 Αυτό είναι που με ανησυχεί. Και οι κουτσουλιές επίσης....

  30. tiramola avatar
    tiramola 06/04/2009 21:42:36

    @27Ο νέος πολιτικός σχηματισμός δεν θα είναι από ήδη "έμπειρα" πολιτικά πρόσωπα από τα υπάρχοντα κόμματα?
    Επειδή έχεις ρίξει και πολύ κράξιμο στις όποιες επιλογές Παπανδρέου για ανανέωση του υπάρχοντος πολιτικού προσωπικού...
    Υπάρχει κανένας που να διαφωνεί με όσα αναφέρεις?
    Μήπως τα κόμματα προεκλογικά αυτά δεν θα υποσχεθούν?
    Το δηλητήριο του κοινωνικού ανταγωνισμού επακόλουθο του οικονομικου ανταγωνισμού σε συνδιασμό με την επικρατούσα αντίληψη στην χώρα μας , της εξυπηρέτησης του κολλήτου , είναι ένα μίγμα που η όποια καλοπροαίρετη προσπάθεια θα πέφτει στο κενό αν δεν αλλάξουμε εμείς πρώτα , οι πολίτες.
    Κατά την γνώμη μου μόνο με τον Παπανδρέου έχουμε κάποια προοπτική στα αυτονόητα που επιθυμείς.
    Εξάλλου δεν θα χρειαστεί μεγάλο διάστημα μετά την εκλογή του για να καταλάβουμε...

  31. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/04/2009 21:58:54

    @32 Με αυτά και με αυτά όμως περνάνε οι τετραετίες, αποδεικνύονται ανίκανοι όλοι μα όλοι, φεύγουν έρχονται οι άλλοι ανανεωμένοι, κάνουν τα ίδια και ξανά μανά οι προηγούμενοι κ.ο.κ. Και εν τω μεταξύ εμείς γερνάμε και αυτοί καλοπερνούν... Διαφωνείς;
    Βαρέθηκα να δίνω ευκαιρίες σ`αυτούς που πάντα μα πάντα μας πουλάνε και κοιτάνε τη τσεπούλα τους. Ήμουνα νιος και γέρασα και μια ζωή υποσχέσεις ακούω προεκλογικά, λιτότητα στη μέση και χάος στο φινάλε. Και μετά τα ίδια πάλι από τους άλλους.

  32. Κανείς avatar
    Κανείς 06/04/2009 22:07:34

    "Ο ΣΥΡΙΖΑ καίγεται διότι δεν βλέπει να πιάνει ούτε το 3%".

    Ειθε να ειναι ετσι Strange Attractor (#17). Το σημαντικο ειναι ομως θα μαθουν τιποτα στον ΣΥΡΙΖΑ απ'αυτο;
    Παντως πρεπει να ομολγοησω οτι συμφωνω με τον Αλαβανο σε γεικες γραμμες.
    Λετε να γινονται και τετοια θαυματα;

  33. Σπύρος avatar
    Σπύρος 06/04/2009 22:33:42

    Πέρα δώθε ο Αλέκος...
    Οταν έπιανε δημοσκοπικά τό 17% μιλούσε γιά Ηγεμονία τής Αριστεράς.
    Αργότερα όταν άρχισε η κατρακύλα πρός μονοψήφιο νούμερο έθεσε όρους στο ΠΑΣΟΚ πού επαναλαμβάνει και σήμερα .
    Πιθανότερος στόχος η διαχωριστική γραμμή και η προσπάθεια να πείσει πώς εκφράζει τήν Αριστερή Αποψη γιά να συγκρατήσει και άλλο την πτώση.
    Μονον που ο ΣΥΡΙΖΑ δέν έχει σταθερή εκλογική βάση πάνω απο 3,5%...Οι λοιποί είναι ευκαιριακοί ψήφοι,πού όταν δέν βλέπουν σταθερές θέσεις και ουσιαστικές απόψεις φεύγουν όπως ήρθαν..
    Αυτό πού δέν λέει είναι μέ ποιά απο όλες τίς συνιστώσες θα συγκυβερνήσει??
    Μήπως με τούς διάφορους παλιούς Μαοϊκούς αριστεριστές τύπου Ρινάλντι και Νταβανέλου πού βρήκαν στον Δεκέμβρη τον Μάη πού δέν έζησαν??
    Μήπως με τούς συριζαιους Υμηττού πού έτρεχαν στά Σκόπια να στηρίξουν τον αλυτρωτισμό τού Γκρουέφσκυ??
    Μήπως με τον Τρίμη ή τον Μπουκάλα??
    Aς τά ξεκαθαρίσει αυτά πρώτα ο Αλέκος εντός τού Πολυ-Κόμματός του και μετά ας αποτανθεί και στην Κοινωνία.
    Γιατί και αυτός αλλά και ο Aλέχης που μόλις προ εβδομάδος έσκουζε σάν την Κλαμένη Χήρα επειδή οι κολλητοί του τής ΠΟΣΔΕΠ έφαγαν τά μούτρα τους (προφανώς για τον Aλέξη η μαζική συμμετοχή στίς Εκλογές δέν αποτελεί κύρια Αρχή τής Δημοκρατίας)έχουν χάσει την μπάλλα..
    Ο Αλέκος αυτό που πιό πολύ φοβάται είναι η μή Αυτοδυναμία τού ΠΑΣΟΚ στίς πρώτες εκλογές..
    Γιατί εάν υπάρξουν επαναληπτικές μέ τον νόμο πού δίνει πρίμ 50 εδρών στο Πρώτο Κόμμα ,ο ΣΥΡΙΖΑ θα κατρακυλήσει στό 4%..
    Οπότε θά αρχίσουν τά όργανα...
    Αλλη μιά οππορτουνιστική παράσταση τού κυρίου Αλαβάνου λαμβανει χώρα,δυστυχώς.

  34. donaE avatar
    donaE 06/04/2009 22:47:03

    @ 35
    Αφηνει διαδοχο ομως ο Αλαβανος,στον οππορτουνισμο.Ο Τσιπρας επιασε την ακρα αριστερα και ο Αλαβανος το Πασοκ.Οτι προλαβουν.

  35. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/04/2009 22:50:01

    @35 Σωστός.

  36. Προφήτης avatar
    Προφήτης 06/04/2009 23:28:12

    Ο Σπύρος τα 'πε όλα.
    Πρόσφατη μια σχετική δημοσκόπηση, όπου σε σενάριο επαναληπτικών -λόγω μη αυτοδυναμίας- εκλογών ο ΣΥΡΙΖΑ σχεδόν απαλειφόταν.

  37. Orestios avatar
    Orestios 06/04/2009 23:31:44

    Ζεί ο βασιλιάς GAP? Βρε καλώς τον! Που χάθηκε αυτό το παιντί?

  38. Orestios avatar
    Orestios 07/04/2009 00:20:26

    @ 40
    Και μετά έβαλε το καλαμάκι του στο ποτήρι του Συριζα να ρουφήξει ποσοστά. Του το κρατά ο Αλαβάνος μάλιστα.

  39. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 07/04/2009 00:57:16

    ψυχραιμια στο 20
    Δεν καταλαβες καλα: Ο Αλαβάνος βάζει θέματα που δεν μπορούν να υλοποιηθούν, είτε ως διπραγματευτικό χαρτί, ειτε (κατα την γνώμη μου "κυριως") για να εχει δικαιολογία στους ανανεωτικους του κόμματος, ότι το ΠΑΣΟΚ δεν δεχεται τις προτασεις μας, αρα τι μου λετε να συνεργαστουμε.
    ΤΟ ΠΑΣΟΚ μιλάει για αλλαγή του προγραμματος σταθερότητας μεσα απο διαβούλευση, Ο ΣΥΡΙΖΑ για καταργηση του.

  40. christos avatar
    christos 07/04/2009 12:50:41

    @τρια πουλακια καθονταν Says:

    Μάλιστα...ο "πλανητάρχης" ΓΑΠ θα αλλάξει το πρόγραμμα σταθερότητας...μέσα από διαβούλευση...
    όπως λέμε δηλαδή:τρία πουλάκια κάθονταν και στην κορφή κανέλα...

  41. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 07/04/2009 14:08:37

    Μιλαμε οτι το ατομο,ο Γιωργος ντε, ειναι βλαξ,με περικεφαλαια.
    Μα καθεται και λεει αυτες τις κοτσανες,μετα τις αλλες ...σοφιες Αλαβανου,που αν εφαρμοστουν,φευγουμε αυτοματως απο την ΕΕ;
    Ελλεοςς,που λεει και ο Γεωργιου.

  42. Παλιός Οννεδίτης avatar
    Παλιός Οννεδίτης 07/04/2009 14:12:42

    με έπιασε μελαγχολία και μόνο με την σκέψη ότι αυτός ο ΣΥΡΙΖΑ του Αλαβάνου και του Τσίπρα μπορεί να συμμετέχει σε κυβέρνηση. Να το κλείσουμε το μαγαζί και να πάμε εξωτερικό καλύτερα...

  43. Παλιός Οννεδίτης avatar
    Παλιός Οννεδίτης 07/04/2009 14:16:06

    Δηλαδή ο Παπανδρέου βρήκε λογικές αυτές τις προτάσεις και διαφώνησε με τα σημεία συναίνεσης του Καραμανλή... Θα τρελαθούμε εντελώς

  44. tiramola avatar
    tiramola 07/04/2009 15:16:07

    Εσυ παλιέ οννεδίτη τις βρίσκεις παράλογες τις προτάσεις Αλαβάνου?????
    Καλά λοιπόν κάνετε και ζείτε στον παραλογισμό του συμφώνου σταθερότητας...
    Μιά ζωή στην αποκάτω με τους νταβατζήδες να κάνουν κουμάντο στη ζωή σου...

    Ρε συ προβοκάτωρα πολύ συστημικός είσαι ρε παιδί μου...
    Δηλαδή σε όλη την ΕΕ τις απόψεις περί συμφώνου σταθερότητας τροποποίησης ή κατάργησής του μόνο ο Παπανδρέου με τον Αλαβάνο τις έχουν?
    Για ρώτα και τον Μπεζανσενό τον ταχυδρόμο...
    Για ρώτα και τα εκατομμύρια Γάλλων που βγήκαν στους δρόμους...
    Δεν ντρεπόσαστε νέοι άνθρωποι ρε να έχετε αποδεχθεί τον μονόδρομο των καπιταλιστικών γουρουνιών της ΕΕ?
    .....

  45. christos avatar
    christos 07/04/2009 16:54:34

    Εμπρός στο δρόμο που χαράζει ο ΓΑΠ με τον Αλαβάνο…μου θυμίζει την εποχή που οι «προοδευτικές» δυνάμεις βαυκαλίζονταν με το αλήστου μνήμης «ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΟΚ ΟΧΙ ΣΤΟ ΝΑΤΟ’…μέχρι που ανέβηκαν στην εξουσία…και άρχισαν να ξεκοκαλίζουν τα ευρωπαϊκά προγράμματα…το είδαμε το έργο «προοδευτικοί» σύντροφοι…το είδαμε…

  46. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 07/04/2009 19:09:29

    Μα αμα καταργηθουν αυτα,παει η ΕΕ.Αρα,πρεπει να γινει κατι απ την αρχη,
    Βλεπεις εσυ,να ειναι οι συνθηκες τετοιες,που να επιτρεπουν τετοιες αλλαγες;
    Την κανανε που την κανανε τη μαλακια,να βαλουν μεσα και τους αλλους,πρωην ΚΚ,που στην πορεια αποδειχτηκαν βασιλικοτεροι του Βασιλεως.Τωρα,δεν μπορουν να κουνησουν απο κει που ειναι,αφου το οικοδομημα,ειναι ετοιμο να πεσει λογω της κρισεως.
    Αργοτερα,ισως και να βρουνε κατι αλλο.
    Οσο για κατ συμφωνα σταθεροτητας,αυτοι που θελουν να τα καταργησουν,ειναι κατι σαν την Ελλαδα,η μαλλον καποιοι ΑΠΟ την Ελλαδα,που θελουν να χαλανε λεφτα,που ΔΕΝ εχουν.