#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/04/2011 15:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρόταση διεξόδου στην "λογική" των δανειστών



Πας στους Δανειστές παλιούς και νέους και λες…
“φίλοι μου, επειδή όλοι είμαστε στο χορό του ΤοκοΖαλόγκου και εάν πέσουμε εμείς, όλοι εσείς χέρι - χέρι θα ακολουθήσετε, σας κάνω την παρακάτω πρόταση :

Μαζέψτε όλα τα Δάνεια σε ενα Consotrium Τραπεζών με μια ευρωπαϊκή Τράπεζα επικεφαλής.

Θα δίνουμε 15 Δις Ευρώ το χρόνο για 15 χρόνια, κεφάλαιο και τόκοι όλα μέσα, χοντρική! Σύνολο 225 δις.

Με δικαίωμα προεξόφλησης χωρίς ποινική ρήτρα. Εγγύηση ό,τι θέλετε, εκτός Γης/Επιφάνειας/Φυσικών Πόρων! Σας βάζουμε και την πρώτη δόση 15Δις, σε κλειστό λογαριασμό και μια να “τρέχει”.

Η εν λόγω “δέσμευσή μας" είναι ΑΑΑ και μπορείτε/ούμε να την τιτλοποιήσετε/ουμε και σε συνεργασία μαζί μας να την βγάλουμε/ετε στην αγορά ως Τραπεζικό προϊόν. Τα δε κέρδη της τιτλοποίησης τα μοιράζουμε 70-30 υπέρ των Δανειστων. Σε κάθε συναλλαγή αγοράς/πώλησης τα κέρδη-περιθώρια της Ελλάδος θα καταβάλλονται στον ειδικό λογαριασμό αποπληρωμής Χρέους.

Όλες οι συναλλαγές θα γίνονται μέσα  στο dealing room της ΤΤΕ και θα ελέγχονται από μία κοινά εκλεγμένη επιτροπή με Ελληνική πλειοψηφία. Τα μέλη της επιτροπής θα είναι (5), 1 των Τραπεζών, 1 ο Διοικητής της ΤΤΕ, 1 Επίτροπος της ΕΕ, 1 Έλληνας Δικαστικός και 1 εκπρόσωπος του υπουργείου Οικονομικών.

Η Ελληνική Κυβέρνηση δεσμεύεται να υπογράψει νέο Μνημόνιο δημοσιονομικού/ελέγχου. Πρόγραμμα το οποίο θα ακολουθούμε κατά λέξη, με έλεγχο της Βουλής σε ειδική Επιτροπή αλλά και την Ολομέλεια. Δικαίωμα Ελέγχου στην πορεία εφαρμογής των όρων του Νέου Μνημονίου, θα έχουν η Εκπρόσωπος Δανείστρια Τράπεζα και η ΕΕ σε Συνεργασία με της Κυβέρνηση.

Η Ομάδα Ελεγκτών θα αποτελείται από ( 5 μέλη ),...έναν εκπρόσωπο της ΕΚΤ, έναν του Τραπεζικού Συνεταιρισμού που παρέχει και συνυπογράφει τη νέα Δανειακή Σύμβαση, ένας Έλληνας Ορκωτός ένας Έλληνας Δικαστικός και ένας Επίτροπος της ΕΕ.”

 

Ποιος δανειστής μας θα αρνηθεί αυτή την πρόταση ΣΗΜΕΡΑ ;

Εάν βρεθεί ΕΝΑΣ ή μισός.. θα το κάψω το τελευταίο κύτταρο που μου έχει απομείνει.

ΔΥΣΚΟΛΟ; ΘΕΛΕΙ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑΡΡΟΣ; Τι θέλει; ΘΕΛΕΙ ΕΙΔΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ Phd;

Π.Π.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. victoria (true) avatar
    victoria (true) 05/04/2011 15:51:33

    Γιατί όχι.
    Το ΔΝΤ όμως πώς θα το ξεφορτωθούμε..?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ victoria (true) 05/04/2011 15:58:00

      30/110 ΘΑ δωσουν!!! ΘΑ... ολοι μεσα στον κουβα...
      απο που αλλου θα τα παρουν? απο τα ακινητα?? καμια τυχη!
      το ΔΝΤ εχει δωσει 14.6/30 μεχρι σημερα.

      ΠΠ

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 16:13:28

        Στα νούμερα δεν είναι πολλά, σύμφωνοι. Αυτό που εννοώ είναι ότι φοβάμαι πως το ΔΝΤ ήρθε εδώ για να μείνει για άλλους λόγους... Και επιταγή να τους κόβαμε για όλα τα λεφτά, που λέει ο λόγος, αυτοί εδώ.
        Η πρότασή σου θα το ξεμπρόστιαζε αυτό βέβαια, γιαυτό κάτι μου λέει ότι δεν θα σπεύσει να την υιοθετήσει το ΓΑΠ...

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ victoria (true) 05/04/2011 16:16:02

          με τι επειχειρημα πλεον??
          τωρα ΔΝΤ/Τραπεζες λενε χρωστατε!!! δεν εχετε, δεν μπορειτε να βρειτε.. μενουμε!! οταν τους πεις θα τα απρεις ετσι κ ετσι ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ θα βγαλεις κ απο πανω!!! 70/30 σε καθε συναλλαγη... τι θαπουν στους μετοχους τωννε?? δε θεμε τα σιγουρα + τα εξτρα και θα κατσουμε να αρμεγουμε τα κοκκαλα??

          ΠΠ

  2. Βολιώτης avatar
    Βολιώτης 05/04/2011 15:56:03

    Αγαπητέ Π.Π.,
    συγνώμη για τη σκληρή απάντηση που θα πάρεις (καταλαβαίνεις, φαντάζομαι, ότι δεν είναι προσωπικό το θέμα...), όμως

    κάψ' το το τελευταίο σου κύτταρο, γιατί εσύ, έτσι όπως το πας,
    θα μας βάλεις και να δουλέψουμε στο τέλος!!!...
    Δε φτάνει που έχουμε τη στεναχώρια μας, τώρα τελευταία, με τη βενζίνη κοντά στο δίευρο και την Αράχωβα κάμποσα χιλιόμετρα μακρυά,
    δε φτάνει που μας τρώει το λιοπύρι όλη μέρα στη Βαλαωρίτου, μ' ένα εσπρεσσάκι και λύση δε βρίσκουμε στα οικονομικά μας,
    δε φτάνει που έχουμε έρθει σε τέτοια αποχαύνωση ώστε να διαβάζουμε τον κ. Πρετεντέρη και να συμφωνούμε,περίπου, μαζί του, σε σχέση με τα τεκταινόμενα,
    έρχεσαι και προτείνεις λύσεις που θα μας ξεβολέψουν κι από πάνω?...
    Έλεος, αγαπητέ μου. Έλεος!!!
    Άσε να μας βρει η καταστροφή, έτσι όπως αρμόζει σε απογόνους των αρχαίων Ελλήνων:
    αραχτούς και αμπελοφιλοσοφούντες...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Βολιώτης 05/04/2011 15:59:58

      χαχαχα αν σε χαλαει.. να το κατεβασουμε για μετα το ΠΑΣΧΑ !! χαχαα
      δε θελω να σου χαλασω την ηρεμια.
      Φραπε σε παρακαλω!! απο Ελληνικο καφε !! οχι ΝΕΣ.. οκ??
      Αλλος πηδαει αλλος πληρωνει..

      ΠΠ

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 16:03:47

    Να συπληρωσω με παλιοτερο σχολιο μου.. αν δε θενε...
    θα τζογαρουμε κ εμεις εμφανως η αφανως σε CDS/CDO στη χρεοκοπια μας... αλλα και στων αλλων γουρουνιων και μη!!, και οποιος αντεξει !!!
    Μπιζνες ξερω να κανω κ εγω..... και πολυ ευκολα!!
    να ξερουν οτι ξερουμε τι ξερουν.
    δε θελει πιστολι.. θελει ψυχραιμια.

    ΠΠ

  4. Enzo avatar
    Enzo 05/04/2011 16:15:33

    καθαρα πολιτικο το προβλημα μας.
    παπ και γαπ σουτ με την μια απο την Ελλαδα.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Enzo 05/04/2011 16:38:24

      να προκανουμε μονο Enze...

      ΠΠ

      • kiki avatar
        kiki @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 19:50:05

        Πορτα-πορτα,
        ναι εχεις απολυτο δικιο
        να προκαμουμε να προκαμουμε γιατι .....

  5. TED avatar
    TED 05/04/2011 16:22:51

    Καλή ιδέα, αλλά προϋποθέτει ηγέτη που να διαθέτει μυαλό, σπονδυλική στήλη και όρχεις.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ TED 05/04/2011 16:25:04

      Σιγα τα προσοντα... TED μου... μας κυβερνα λουκουμοσκονη !
      Οταν θα μας αναδιαρθρωσουν θα ειναι αργα!!
      Οταν δε θα υπαρχει $$ πουθενα.. θα ειναι αργα...
      Τωρα προλαβαινουμε μια χαρα ! πριν την επομενη δοση ΠΟΥ ΔΕ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ.. και θα παρακαλαμε.....

      ΠΠ

  6. miden_agan avatar
    miden_agan 05/04/2011 16:24:06

    Ένα πλάνο όπως αυτό που προτείναι ο ΠΠ για τη ρύθμιση του χρέους είναι και ρεαλιστικό και αποδεκτό. Ουσιαστικά αυτό θα έπρεπε να είναι το "πιστόλι" του ΓΑΠ στις διαπραγματεύσεις πριν ένα χρόνο και.

    Προσωπικά το χρέος δεν με πολυ-φοβίζει. Κάτι σε επίπεδο ΕΕ, κάτι σε επίπεδο ΕΚΤ κάτι σε εθνικό επίπεδο θα βρεθεί μια φόρμουλα. Τα περί υποθληκευσης / εκποίησης γης είναι για να τρομάξουμε και να θεωρήσουμε επιτυχία το ότι θα τη γλιτώσουμε "μόνο" με την ιδιωτικοποίηση ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΟΣΕ και ΤΤ.

    Πάντως το ζήτημα παραμένει πώς αυτό το νέο Μνημόνιο θα περιορίσει το έλλειμα χωρίς να οδηγήσει σε (μεγάλη) τουλάχιστον ύφεση.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ miden_agan 05/04/2011 16:27:11

      προλαβαινουμε πριν τον Ιουνιο !! ΜΟΝΟ.. μετα θα κλεισει η Βουλη.
      ΑΝ παρουν τα ακινητα αξιας 50 Δις για 2.. ΧΑΣΑΜΕ. και θα χρωασταμε και ακινητα 48Δις !!!... σκεψου το... δε θα μεινει τπτ.

      ΠΠ

  7. victoria (true) avatar
    victoria (true) 05/04/2011 16:35:26

    Ναι, το θέμα δεν είναι οικονομικό.
    Βέβαια προκύπτει, γιατί για να εφαρμοστεί η πρότασή σου αγαπητέ ππ, θα πρέπει να είχαμε πολιτικούς με γνώσεις και με ξέρεις τι.
    Γιατί ούτε πας ξυπόλητος στα αγκάθια, αλλά πρέπει να πετάς και καμιά τέτοια κουμπουριά για να υπερασπίσεις τα πάτρια όταν σε παίρνουν φαλάγγι (δλδ επανάσταση, αλλά στο πιο σικ, με επιχείρημα, γιατί αλλιώς θα μας κάνουν Κούβα και μερικοί πολύ θα στενοχωρηθούν που ρούχα και αυτοκίνητα θα τους γίνουν βίντατζ).

    Αυτή η πρόταση, με συμπληρώσεις που κατά καιρούς έχουν γίνει εδώ στο αντινιουζ, είναι πρόταση Ζαππείου ΙΙ. Το θέμα είναι, το λες, ή αφού άλλωστε δεν κυβερνάς εσύ δεν αποκαλύπτεις την τακτική σου και το κρατάς για να μην ανασυνταχθεί ο (εξωτερικός) εχθρός και πάλι μείνουμε ρέστοι ούτως ή άλλως? Αν όμως δεν το πεις, πώς θα πείσεις τον κόσμο ότι πράγματι έχεις σχέδιο εξόδου από την κρίση..

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ victoria (true) 05/04/2011 16:42:07

      Θα ερθει η ωρα που δε θα κραταμε τπτ.. τωρα λεμε τα απλα!! διοτι ειναι πολυ απλα. Δυσκολα τα απρουσιαζουν για να φοβιζουν τον κοσμακη ΑΛΛΑ και να περινωνται για ηρωες των διαπραγματευσεων... γνωστη η τακτικη τους.

      Θα ερθει η ωρα!! Κουβα να πανε παλι να βοηθησουν να μαζευτουν τα καπνα... οι συντροφοι των.

      Εχει το θρασσος να βγαονει να μιλαει ο Γιαννος και να δινει λυσεις εξοδου απ την κριση !!! με πιανεις??
      Πρασινο Πασοκικο Θρασσος.
      "ΘΑ ΞΕΧΑΣΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ"
      αμ δε...

      ΠΠ

  8. Προφήτης avatar
    Προφήτης 05/04/2011 16:37:08

    "Θα σε κάνω Προβόπουλο" ...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 05/04/2011 16:44:00

      να σε κανω μια κεφτεδες?? χαχααα
      μιλα ρε Προφητη.. πεες τα

      ΠΠ

      ΥΓ. Προβιόπουλο ειπες?? ηπιες?

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 17:01:30

    "Κεντρο Ερευνων Προοδευτικης Πολιτικης"
    Ποιος?? Ποτε? Που??

    ΠΠ

    ΥΓ.. θα ερθει και η ωρα του !

    • Kώστας Ροδινός avatar
      Kώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 17:40:13

      Παπαντωνίου.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Kώστας Ροδινός 05/04/2011 17:52:19

        ο τρισμεγιστος.. ο κρυβω το ελλειμα και το Δανεισμο να μπω ευρω μουφα και ας πληρωσει ο Ροδινος και ο Πορτας 11 χρονια αργοτερα !
        το 2019 σκαει !!!

        ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 18:30:21

      Κέντρο.... τί????????????????????
      αχαχαχαχαχαχαχαχαχα
      Με σύμβολο την βούτα.

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 17:05:16

    http://www.youtube.com/watch?v=-bX3MPMAQOI

    http://www.youtube.com/watch?v=DDOkTMI8dcg&feature=related

    ΠΠ

  11. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 05/04/2011 17:21:42

    ΚΑΙ ΝΟΜΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ ΑΥΤΗ Η ΛΥΣΗ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΔΑΝΙΣΤΕΣ ΜΑΣ.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ???.ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΡΓΑΝΑ ΚΑΙ ΤΣΙΡΑΚΙΑ ΤΩΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΩΝ,ΑΡΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΑ ΧΑΛΑΣΕΙ ΜΕ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΤΟΥΣ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΗΚΛΕΦΤΑΡΑΔΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΜΑΛΩΝΟΥΝ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΑΘΕΙΑ. ΕΝΑΝ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 05/04/2011 18:20:34

      Εχει και ο Λαος Φωνη !!! και γραπτα τα οποια Μενουν και Διαβαζονται !!
      Αν οργανωθουμε και κανεις απ τους 300 δεν πιεσει.. κανουμε δημοψηφισμα με εμπλουτισμενη την προταση μου ή αλλη σχετικη στους Δανειστες και οποιον παρει ο Χαρος...


      ΠΠ

  12. Στάθης Δ avatar
    Στάθης Δ 05/04/2011 17:42:20

    Μιά χαρά η πρόταση ΠΠ, και το "κουρεματάκι" είναι μόνο 33%, δεν τους χαλάει καθόλου

    Υπάρχει ένα "θεματάκι" μόνο: Πέρισυ ο πολυχρονεμένος ΥπΟικ μάζεψε 51,4 δις, με ΑΕΠ ~232 δις. Δηλαδή το 22% (ο μ.ο της ΕΕ είναι 27%). Α, και οι πρωτογενείς δαπάνες ήταν "μόνο" 55,6 δις, και η ανάγκη χρηματοδότησης του (πετσοκομμένου) ΠΔΕ άλλα 5,5 δις. Αρα είμαστε μέσα (χωρίς τόκους, χρεωλύσια, φεσια κράτους κλπ) πάνω από 10 δις (γύρω στα 15 λένε οι μετριοπαθείς)
    Τα 15 πλεόνασμα πώς θα τα βρούμε?
    Πόσο (και πώς...) πρέπει να ανέβει το ΑΕΠ?
    Ποιές (και πόσο) δαπάνες θα κοπούν?
    Το κυριότερο: ποιός και πώς θα τό κάνει?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Στάθης Δ 05/04/2011 17:51:15

      Σταθη μου,
      100 εχουμε δωσει εγγυησεις σε Τραπεζες !! ΑΝ γινει η προταση... θα παρει πανω της η οικονομια !! δεν μιλω να μεινουν οι μισθοι στα 600 Ευρω!!
      Ουτε η φορολογια των εταιριων στο 40 τελικη!!! να πεσει.. αλλο η προταση αλλο το "MOU"... το ενα ειναι δεσμευση πληρωμης το αλλο τροπος παρακολουθησης και εφαρμογης κανονων!
      Υπαρχουν τα 15 και τα 30 Δις !!! μια χαρα...
      Δε θελεις 15 και θελεις 10?? οκ σε 22 Χρονια επι 10. Και εκδοση ΑΑΑ χαρτιου!

      ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Στάθης Δ 05/04/2011 17:54:48

      Να μας το δημιουρησουν το πελονασμα Σταθη!!! οπως δημιουργησαν και το ελλειμα και τους μουφα τοκους της GS απο το 1999/2000... που θα σκασουν το 2019!
      Ολα λογιστικες εγγραφες ειναι...! ledger to ledger
      ΑΝ θελετε να βγαλετε $$$ μαζια σας!!! να βγαλουμε μαζι !!! εσεις τα ΠΟΛΛΑ εμεις τα λιγα! αλλα μαζι! αλλιως θα χωνω ολα σε CDS αλλωνων και δικα μου και θα χασετε το τοπι !

      ΠΠ

      • Στάθης Δ avatar
        Στάθης Δ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 18:18:07

        Ολο το ζουμί είναι στο "να μας το δημιουργήσουν". Respect!

        Υ.Γ1. Μήπως κρατικοποίηση τραπεζών (για τα δανεια στον λαό ντε)?
        Υ.Γ2. 5ετή περίοδο χάριτος (να σταθούμε στα πόδια μας) και 25 χρόνια αποπληρωμή Χ 10, τι λές?

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Στάθης Δ 05/04/2011 18:28:11

          Εχουμε κατανοησει ... οτι ολα ειναι λογιστικες εγγραφες με υπεραξια στα χαρτοφυλακια... τπτ αλλο !
          Ιτσ ονλυ μπιζνες. Win Win. Διαφορετικα Lose-Lose-Lose^2.
          Ναι να το δημιουργησουν!!! 5 εγγραφες ειναι εδω κ εκει.

          Σωστοτατη η Περιοδος Χαριτος.. να δουλεψει και το "χαρτι" στις αγορες!!! οχι μονον για τα ποδια μας !!

          Κρατικοποιηση φωναζω μονος μου !! ΑΜΕΣΑ!!! να δανειζομαι με 1.25 αντε 2 τελος του χρονου και να κανω πολιτικη και να κρατω τις εγγυησεις της Νεας Συμφωνιας ΕΓΩ !! οχι οι αλλοι.. οι διαχειρηστες...

          ΠΠ

          • Στάθης Δ avatar
            Στάθης Δ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 18:38:45

            Εχουμε και λέμε λοιπόν:
            Το καθαρογράφουμε (με την απαραίτητη γαρνιτούρα, αιτιολόγηση, διαγράμματα κλπ), τους φωνάζουμε, τα βρίσκουμε, πέφτουν οι υπογραφές, κάνουμε "καρφωτές" τις εγγραφές που λές, και ξεκινάμε

            Μ' αρέσεις, έτσι γίνονται οι σωστές δουλειές!

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Στάθης Δ 05/04/2011 18:44:39

            Θα πρεπει να βγει "ο Ελληνικος Λαος" ψηφισε ταδε ταδε!
            Οποια προταση κ αν ειναι αυτη, απλα να μην μασ περνανε για μακακες πλεον...!
            Αρκετα φαναγε, αρκετα εβγαλαν απο παντου!
            Τωρα τον ελεγχο εμεις κ εσεις μαζι συνεταιροι!
            Οι εγγραφες απο πελατες επενδυτες σε εμας !! Οχι να μου παιζετε πισω απ την πλατη... ουτε Τ+10 ( δεν ξεχασα κ Προβοπουλε... στην ωρα του !!! ), ουτε Ελληνες λαμογια να τζογαρουν στον Κεαδα.

            Οραμα? Να γινει η Ελλαδα το Πρωτο Κρατος Τραπεζα.

            και οποιος καταλαβε καταλαβε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

            ΠΠ

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Στάθης Δ 05/04/2011 18:48:28

            Σταθη.. μη μασας σε κριτικες... παπαγαλων !!
            ειναι απλο το συστημα !
            Think as a Bank. Με Ενεργητικο ΤΕΡΑΣΤΙΟ και ΑΕΡΑ/ΠΛΑΦΟΝ υπερτεραστιοτατο.
            Πιστωτικο Οριο?? ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ !
            δε λεω αλλα μην ανοιξουμε πολλα ματια... αρκετα!!!...
            Οποιος μου πει οτι δεν δουλευει και ειναι καταστροφη -( διοτι αν μου το αποδειξει θα παω πασο ), εδω ειμαι να απαντησω σε καθε σχολιο. Ειδικα στα κακοπροερετα και τα φυτευτα !

            ΠΠ

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Στάθης Δ 05/04/2011 18:50:52

            χαχαχχαα συγγνωμη !...
            ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.
            Μιλανε τα ματια...

            ΠΠ

  13. Kώστας Ροδινός avatar
    Kώστας Ροδινός 05/04/2011 17:44:04

    Η φιλοσοφία της πρότασης του Π-Π, με βρίσκει απολύτως σύμφωνο.

    Π.Π, ετοιμάζουν να γράψω κάτι παρόμοιο.
    Ομως, τα είπες απλά, λιτά και κατανοητά.
    Μπράβο.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Kώστας Ροδινός 05/04/2011 17:57:25

      Μεγαλα παιδια ειμαστε.. εμπλουτιστε την.. ρωτατε για τα τερτιπια που τα γνωριζω.. και την καταθετουμε... σε ΖΑΠΠΕΙΟ ΙΙ.. ! μη γελας ! καθολου!....
      Τι δε θα δινα να ειχα πανενατι μου εναν της GS...
      Ενας κολλητος μου εφυγε.. ηταν Goldman S. Ατλαντα και αλλαξε μαγαζι δε Deutche Bank... εχουμε κανει κουβενετες και κουβεντες !

      ΠΠ

  14. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 05/04/2011 19:40:37

    Αγαπητέ Πόρτα-Πόρτα, καλά τα λές, αλλά έχω μια σημαντική αντίρρηση επί της αρχής: Τα χρέη των κρατών, καθώς και όλων των οργανισμών, ποτέ δεν ξεπληρώνονται. Απλώς και μόνον αναχρηματοδοτούνται.

    Το ότι μιλούν κάποιοι για "αποπληρωμή" του χρέους και μας έχουν βάλει όλους να νομίζουμε ότι πρέπει τάχατες να ξοφλήσουμε το χρέος, είναι ο πυρήνας της προπαγάνδας της Νέας Τάξης για να καθυποτάξει τη χώρα και να καταστρέψει την ελληνική πιστοληπτική ικανότητα.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Επώνυμος 05/04/2011 20:10:30

      Δεν μιλησα για αποπληρωμη !!! Συμφωνω με οτι λες !!! ακριβως ετσι ειναι...
      αλλα οχι να συνεχισει το νταβατζιλικι... ολα εχουν τα ορια τους.
      Δε θελουμε αλλα μετρα εναντιον του λαου. Θελουμε να εχουμε λογο στις εξεληξεις ΑΛΛΑ και να ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ !! των αποφασεων και οχι τα ξενα κεντρα και οι Υπουργοι των νυχτερινων υπογραφων ανθημων.

      ΠΠ

  15. ΒΑΣΙΛΗΣ avatar
    ΒΑΣΙΛΗΣ 06/04/2011 14:04:34

    Ρέ παιδιά, εξηγείστε μου πώς είναι δυνατόν η εν λόγω “δέσμευσή μας” νά είναι ΑΑΑ καί ν'αποφέρει επιπλέον κέρδη όταν η αξιολόγησή μας ως κράτος είναι χάλια(εννοώ τά κρατικά ομόλογά μας).