06/09/2010 14:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρόταση αποχής των δημοσιογράφων από τη συνέντευξη Παπανδρέου στην ΔΕΘ (!)



Σε ένδειξη διαμαρτυρίας του δημοσιογραφικού κλάδου απέναντι στην πολιτική της κυβέρνησης, της τρόικας και του ΔΝΤ.



Δημοσιογράφοι από όλους τους κλάδους των ΜΜΕ και από κάθε γωνιά της χώρας με πλήρη συναίσθηση του ρόλου μας ως ελεγκτικού μηχανισμού της εκάστοτε εξουσίας, ως λειτουργοί της ενημέρωσης αλλά και ως κομμάτι των εργαζόμενων που πλήττονται από τα βάρβαρα νεοφιλελεύθερα μέτρα κυβέρνησης-τρόικας-ΔΝΤ, αποφασίσαμε να προσθέσουμε τη φωνή μας στην κοινωνική κραυγή διαμαρτυρίας.



Προτείνουμε προς την ΠΟΕΣΥ και τις ΕΝΩΣΕΙΣ ΣΥΝΤΑΚΤΩΝ της χώρας την υιοθέτηση της πρότασης για ΑΠΟΧΗ των δημοσιογράφων από την προγραμματιζόμενη συνέντευξη Τύπου του πρωθυπουργού Γ. Παπανδρέου στη φετινή 75η Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης.


Η συντριπτική πλειοψηφία των δημοσιογράφων δεν είναι αποκομμένη από τα προβλήματα που βιώνουν οι εργαζόμενοι, αποτελούν κομμάτι τους και πλήττονται εξίσου. Έτσι, διερμηνεύοντας και το κοινό περί δικαίου αίσθημα, γυρίζουν την πλάτη τους σε μία στημένη απόπειρα να δικαιολογηθεί η βάρβαρη αντιλαϊκή οικονομική πολιτική. Οι δημοσιογράφοι θεωρούν ότι δεν έχουν απομείνει άλλα επιχειρήματα στην κυβέρνηση του ΔΝΤ για να «δικαιολογήσει» οποιοδήποτε «παλιό» ή «νέο» μέτρο.


Ζητάμε την ανατροπή τους, απορρίπτουμε την κοροϊδία των υποσχέσεων, αρνούμαστε να μετατραπούμε σε ιμάντα μεταφοράς της κυβερνητικής προπαγάνδας. Θέλουμε έτσι να μπλοκάρουμε τη «νομιμοποίηση» του ανώτατου κυβερνητικού συνομιλητή και τη δυνατότητά του να μπορεί ακόμη να επιχειρηματολογεί σε βάρος της νοημοσύνης και της υπομονής της συντριπτικής πλειοψηφίας της ελληνικής κοινωνίας.


Η ΑΠΟΧΗ από τη συνέντευξη Τύπου του πρωθυπουργού στη φετινή ΔΕΘ θα αποτελέσει ένα ισχυρότατο μήνυμα προς την κυβέρνηση ότι δεν είμαστε διατεθειμένοι να παρακολουθούμε αμέτοχοι τα γεγονότα και θα αναδειχθεί σε ουσιαστική πράξη πολιτικής διαμαρτυρίας των δημοσιογράφων που θα αρχίσουν να αποκτούν και πάλι την αξιοπιστία τους στα μάτια της κοινωνίας.




Η υιοθέτηση της πρότασης ΑΠΟΧΗΣ από την ΠΟΕΣΥ και τις ΕΝΩΣΕΙΣ ΣΥΝΤΑΚΤΩΝ της χώρας, πρέπει να συνοδεύεται από:



-Ανακοίνωση που θα μεταδίδεται από τα ΜΜΕ.

-Επιστολή γνωστοποίησης της διαμαρτυρίας στην Ευρωπαϊκή και στη Διεθνή Ομοσπονδία Δημοσιογράφων.

-Ορισμό επιτροπής αυστηρής περιφρούρησης που θα διασφαλίσει την επιτυχία της διαμαρτυρίας.

-Μοίρασμα της ανακοίνωσης από τους δημοσιογράφους στη Διεθνή Έκθεση της Θεσσαλονίκης.



Γιάννης Αγγέλης, Μαίρη Ευθυμιάτου, Μέλη του γενικού συμβουλίου της ΠΟΕΣΥ

Ανεξάρτητη Ριζοσπαστική Παρέμβαση -συνεργαζόμενα σχήματα: Financial Crimes, Αριστερό Ριζοσπαστικό ΜΜΕτωπο (ΕΣΗΕΑ), Παρατύπως (ΕΣΠΗΤ), Ασύνταχτος Τύπος (ΕΣΗΕΜΘ)





ΣΧΟΛΙΑ

  1. Asterix avatar
    Asterix 06/09/2010 14:46:57

    Εξαιρετική πρόταση. Δεν θα την υιοθετήσει η ΠΟΕΣΥ και οι ΕνΣυν αλλά τουλάχιστον έπεσε στο τραπέζι η πρόταση. Οσοι παραστούν στη συνέντευξη, ας πάνε με το στίγμα ότι ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΝΕ ΑΛΛΑ ΠΗΓΑΝΕ.

  2. El polo loco avatar
    El polo loco 06/09/2010 14:48:30

    ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΗ

    ΝΑ ΔΙΑΔΩΘΕΙ ΠΑΝΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ
    ΣΤΙΓΜΑΤΙΣΤΟΥΝΕ ΟΣΟΙ ΕΠΙΛΕΞΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΕ

  3. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 06/09/2010 14:51:59

    Οι κάμερες θα είναι τουλάχιστον? Να παίρνουν ζωντανά τα γιαούρτια?

  4. tsilivithras avatar
    tsilivithras 06/09/2010 15:04:13

    Συμφωνώ κι εγώ.Μου αρέσει σαν πρόταση και δίνει μια ευκαιρία στους δημοσιογράφους να "εξιλεωθούν" (τρόπον τινά) για τις αμαρτίες του κλάδου τους.

    Μακάρι να γίνει.

    Μακάρι να "χτιστούν" κι άλλες ενέργεις γύρω από αυτήν.

    Δεν έμειναν πολλές μέρες ακόμα.

    Η ΔΕΘ πρέπει να είναι το τέλος των προδοτών.

  5. aengus avatar
    aengus 06/09/2010 15:04:21

    Ας πάνε οι μπακαλόγατοι της «ενημέρωσης»…

  6. Σολιαληστής avatar
    Σολιαληστής 06/09/2010 15:05:32

    καλά πρώτο τραπέζι πίστα θα είναι ο προοδευτικός τύπος... τώρα θα τους μάθουμε.

  7. Paranoia avatar
    Paranoia 06/09/2010 15:09:18

    Σιγά μην δεν πάνε. Θα πέσει γραμμή από τους νταβατζήδες ή συνέντευξη ή στα σπίτια σας και θα τους περάσει κάθε όρεξη για αποχή.

    Αλλά και αν γίνει η αποχή, λέμε αν, θα φορέσουν τα τζιν τους οι Πρετεντέρηδες, οι Αυτιάδες, οι Τρέμηδες και τα άλλα παιδιά και θα γίνει μια χαρά η συνέντευξη.

  8. AA/BB.GG avatar
    AA/BB.GG 06/09/2010 15:09:51

    εμενα μου βρωμαει παντως αυτο...
    γιατι ετσι τον αφηνουν στο απυροβλητο.
    άλλο που δεν ηθελε να παει και να μη κανει καμια δηλωση και τον ζορισουν.
    το καλυτερο θα ηταν να πανε και να τον ξετιναξουν με ερωτησεις για το πως τα καταφερε να μας γ@#@#@$ και γιατι τα κανει...
    αλλα δεν εχουν τα κοτσια...
    απο το να δειξουν περιφρονηση καλυτερα να πανε και να τον εκθεσουν ανοιχτα σε ολη την Ελλάδα.
    εκει ισως να εξιλεωθουν λιγο...

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ AA/BB.GG 06/09/2010 15:56:36

      μπράβο, αυτό είναι. Το καλύτερο δώρο στον ΓΑΠ, θα είναι να μην υποβληθεί καμμία ερώτηση.
      Και πουλάνε μούρη ότι συστοιχίζονται τάχα (οι δημοσιογράφοι) με το πόπολο.
      Σωστή, σωστότατη η παρατήρηση.

    • 309 avatar
      309 @ AA/BB.GG 06/09/2010 19:09:07

      μαλλον ετσι φαινεται...πανε να διευκολυνουν τον ΓΑΠ και οχι να διαμαρτυρηθουν γιατι αυτοι η' τα αφεντικα τους ειναι το δεξι χερι της ξενοκρατουμενης και πληρως ανυπαρκτης κυβερνησης....! Μη ξεχναμε οτι στις ερωτησεις των δημοσιογραφων ο Γιωργακης δεν θα διαβαζει κειμενο....καταλαβαινετε τι σαρδαμ εχουμε να ακουσουμε απο τον..."ΕΛΛΗΝΑ" πρωθυπουργο μας...!

  9. Tasos avatar
    Tasos 06/09/2010 15:27:41

    Τι λέτε ρε !?!?!?!?!?!?!

    Να πάτε εκεί και να τον "σκίσετε" σε ζωντανή σύνδεση αν είστε μάγκες!

    Οχι να του στήνετε δίχτυ προστασίας για να πέσει στα μαλακά!

  10. Orestios avatar
    Orestios 06/09/2010 15:30:08

    Προσπαθούν να βρούν τρόπους να προστατέψουν το GAP.
    Αλητεία τέτοιου είδους συμπεριφορά.

  11. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 06/09/2010 15:30:30

    Λέχθηκαν και ακουστηκαν διαφορα όπως

    - Ο ΓΑΠ φοβάται να εμφανισθεί στο Βελλίδειο έστω και μέσα σε αλεξίσφαιρο πλαστικό θάλαμο

    - Θα μιλήσει κρυμένος μέσω γιγαντοοθόνης

    - Στην υποδοχή στο Βελλίδειο θα πρέπει κάθε επισκέπτης να υπογράφει υπεύθυνη δήλωση σύμφωνα με την οποία, δέν θα εκδηλωθεί με κινήσεις μούντζες κ.λ.π., με ρίψεις αντικειμένων ή με ήχους κραυγές και αλλαγμούς ή και μέ όλα αυτά όσο θα βρισκεται στην αίθουσα ο ΓΑΠ.

    Λέγεται επίσης ότι, προς και απο το Βλλίδειο ο ΓΑΠ θα κινηθεί με ελικόπτερο.

    ΠΕΛΙΑΣ

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΠΕΛΙΑΣ 06/09/2010 15:33:00

      Θα μπαίνουν και ξυπόλητοι αναγκαστικά, όσοι δεν έχουν κομματική ταυτότητα.

  12. ApoTel avatar
    ApoTel 06/09/2010 17:43:47

    Να πάνε με video των περσινών του δηλώσεων "Λεφτά υπάρχουν", "Αν παγώσεις μισθούς κλπ" και να τον ξεσκίσουν.
    Αλλά το πιθανότερο είναι να πάνε σαν κότες, όπως και οι βουλευτές με τον θείο και να αρχίσουν τα κοκοκο

  13. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 06/09/2010 19:04:24

    Άλλο που δεν θέλει ο ΓΑΠ ,δεν φαντάζεστε πόσοι ανεξάρτητοι αδημοσιογράφοι περιμένουν για να τον ξεσχίσουν

  14. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 06/09/2010 19:05:11

    2 είναι οι καλύτεροι φίλοι του Τζέφρυ:Οι αναρχικοί κ οι δημοσιογράφοι(υπάρχουν κ λίγες εξαιρέσεις ένα 10%).Οι αναρχικοί είναι σίγουρο οτι θα ''απεργήσουν'' τις ημέρες της ΔΕΘ κ δεν θα κάνουν τίποτα,εξάλλου ο κωστάκης έφυγε,πλέον οι νύχτες του Αλέξη είναι παρελθόν...Όσο για τους παριστάμενους δημοσιογράφους η πιο σοβαρή ερώτηση θα είναι <> ή κάπως ποιό σοβαρές ερωτήσεις του τύπου <> Ιορδάνης Χασαπόπουλος απο το mega channel θα τελειώνει η ερώτηση.....

  15. lornion avatar
    lornion 06/09/2010 19:17:35

    το ρεζιλίκι του κυρίου Μπλέρ ας γίνει μάθημα στον δικό μας.Δεν μπορείς να παίζεις με τα λόγια σε βάρος ενός λαού. Την κατάλληλη ώρα θα σε κρίνει.

  16. anonymos avatar
    anonymos 06/09/2010 23:46:32

    Σιγα μην κάνουνε αποχή οι πουλημένοι κονδυλοφόροι