14/06/2013 20:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρόταση Σαμαρά για άρση της κρίσης

Ο πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς παρουσίασε πριν από λίγο πρόταση προκειμένου να αρθεί η κρίση που έχει δημιουργηθεί με αφορμή την ΕΡΤ και να αποφευχθούν περιπέτειες για τον λαό μας:

"Είναι γνωστό ότι ο Υπουργός Οικονομικών, λόγω της κατάργησης της ΕΡΤ Α.Ε., έχει ήδη ορίσει για το σκοπό αυτό ειδικό διαχειριστή.

Προκειμένου να δοθεί λύση στο θέμα που έχει προκύψει, προτείνω:

1.    Ο ειδικός εκκαθαριστής να ορίσει άμεσα προσωρινή επιτροπή ευρείας διακομματικής αποδοχής με σκοπό την πρόσληψη μικρού αριθμού εργαζομένων, ώστε να αρχίσει αμέσως η μετάδοση ενημερωτικού προγράμματος της δημόσιας τηλεόρασης.

 2.    Έχει ήδη κατατεθεί από την κυβέρνηση στη Βουλή νομοσχέδιο για την ίδρυση νέου φορέα δημόσιας τηλεόρασης. Το νομοσχέδιο αυτό μπορεί να ψηφιστεί αμέσως την επόμενη εβδομάδα.

 3 Αναμένω αντίστοιχη στάση ευθύνης από τους πολιτικούς αρχηγούς, ώστε να προχωρήσει απρόσκοπτα η συνεργασία μεταξύ μας, να συνεχιστεί η θετική πορεία της οικονομίας και να αποφευχθούν περιπέτειες για το λαό μας".

ΣΧΟΛΙΑ

  1. parmeniwn avatar
    parmeniwn 14/06/2013 20:47:38

    Για να δουμε τώρα ποίοι κόπτονται για το Εθνικό συμφέρον και ποίοι για τους βολεμένους

    Υ.Γ.
    Παρακολουθώντας τις δηλώσεις των διαφόρων ανήσυχων ''δημοκρατικών΄΄ πολιτών αντελήφθην τελικά πόσους τάιζε αυτό το μαγαζί... μπράβο στον Πρόεδρο!!!

  2. Βασίλης Παπαχρήστος avatar
    Βασίλης Παπαχρήστος 14/06/2013 20:48:09

    Σωστή κίνηση,κατά την ταπεινή μου άποψη.Πιστεύω πως θα το δεχθούν.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Βασίλης Παπαχρήστος 14/06/2013 21:25:22

      Δεν θα το δεχθουν.Ο Κουβελης ζητησε ξεκαθαρα αρση της ΠΝΠ και ανοιγμα της ΕΡΤ οπως ηταν.Η ΠΝΠ δεν περναει.Και ουτε ο Σαμαρας μπορει να προκαλεσει εκλογες.Δεν εχει το δικαιωμα παρα μονο ο Παπουλιας.Μπορει να παραιτηθει και να αρχισουν παλι διερευνητικες εντολες.
      Φαινεται οτι καποιοι ουτε το συνταγμα εχουν διαβασει ουτε οτι ειναι τρικομματικη κυβερνηση καταλαβαν.

      • Mara avatar
        Mara @ ψυχραιμια 14/06/2013 21:33:38

        Άν δεν το δεχτούν, οδηγούμαστε σε εκλογές.
        Οι θεωρίες του πανικόβλητου συνταγματολόγου.... που διακινούνται τις τελευταίες ώρες περί αλλαγής πρωθυπουργού, είναι για γέλια....

      • Βασίλης Παπαχρήστος avatar
        Βασίλης Παπαχρήστος @ ψυχραιμια 14/06/2013 21:33:48

        Διαβάζοντας σας καιρό στο antinews,έχετε την ειλικρινή μου εκτίμηση.Γι'αυτό και η απαισιόδοξη εκτίμησή σας με κλονίζει κάπως.Το ζήτημα ωστόσο παραμένει:τι άλλο θα μπορούσε να γίνει τώρα;

    • mara M. avatar
      mara M. @ Βασίλης Παπαχρήστος 14/06/2013 22:29:59

      Δεν το δέχτηκαν.

      • Φαύλος Ενάρετος avatar
        Φαύλος Ενάρετος @ mara M. 15/06/2013 09:05:45

        Σιγά μην το δέχονταν

  3. George avatar
    George 14/06/2013 20:56:16

    Αν δεν την δεχτούν ας κάνει ένα διάταγμα με το οποίο το κανάλι της βουλής λέγεται νεριτ, ας χρησιμοποιήσει τις συχνότητες της ΕΡΤ και ας πει ότι τα 50 ευρώ χαράτσι σε κάθε ελληνικό σπίτι τελείωσαν και ότι από δω και πέρα η νεριτ μπορεί να χαλάει το budget του πρώην καναλιού της βουλής + διαφημίσεις. Δείχνει υλικό από ΕΡΤ και πάμε παρακάτω.

  4. kotstak avatar
    kotstak 14/06/2013 21:04:17

    Δεν τους ενόχλησε αυτό που έγινε με την ΕΡΤ. Φοβούνται ότι με την κίνηση αυτή που έκανε ο Σαμαράς και τον τρόπο που την έκανε, θα εκτοξευτεί η δημοτικότητά του και σε αυτήν την περίπτωση το "πάρτι" της μεταπολίτευσης τελειώνει.
    Περιμένουν τις δημοσκοπήσεις
    Εάν αυτό που φοβούνται επαληθευτεί, θα γυρίσουν πίσω σα “βρεγμένες γάτες”. Σε αυτήν την περίπτωση ο Σαμαράς πρέπει να βρει μια καλή δικαιολογία και να κάνει εκλογές.
    Εάν γίνει το “θαύμα” που περιμένει όλη η “παρασιτοκρατία” ο Σαμαράς πολιτικά τελείωσε.

    "Θαύματα" όμως, δεν γίνονται σήμερα. Αυτό που έκανε ο Σαμαράς στην ΕΡΤ ήταν λαϊκή απαίτηση.
    Κατάλαβαν οι πολίτες ποιοι είναι στην πολιτική για να διασφαλίζουν το δημόσιο συμφέρον και ποιοι είναι για να προστατεύουν την “παρασιτοκρατία”.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ kotstak 14/06/2013 21:28:37

      Τις εκλογες τις αποφασιζει ο προεδρος της Δημοκρατιας κατω απο προυποθεσεις που γραφει το συνταγμα και οχι ο πρωθυπουργος.Ο πρωθυπουργος μπορει να παραιτηθει και να παρει παλι την πρωτη διερευνητικη εντολη για νεα κυβερνηση.
      Μολις παραιτηθει θα γινει χαμος στα σπρεντ και διεθνως και η διαταγη θα ελθει απεξω : Βρειτε τα αμεσως.

      • kotstak avatar
        kotstak @ ψυχραιμια 14/06/2013 22:17:29

        Δε θα παραιτηθεί.
        Θα κάνει το σωστό και θα τους αγνοεί.
        Κάθε εβδομάδα θα κλείνει και μια "ΕΡΤ".
        Πόσο θα αντέξει η “παρασιτοκρατία”;
        Μην ξεχνάς, τι εξελίξεις μπορούν να δρομολογηθούν, εάν από τους χειρισμούς αυτής της αμαρτωλής λίστας υπάρξουν ενδείξεις ενοχής και για άλλους.

  5. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 14/06/2013 21:05:09

    Για όνομα του Θεού , αν ο "μικρός αριθμός εργαζομένων" αφορά επαναπρόσληψη προσωπικού της ΕΡΤ , έστω και με άλλους όρους , ΝΙΚΗΘΗΚΑΜΕ ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΛΕΜΑΜΕ!

    Υπάρχουν τόσοι και τόσοι άνεργοι απο ιδιωτικά κανάλια! Ολος ο κόσμος του ALTER! Προσλάβετε αυτούς ,και μόνο ελάχιστους, τους τυχόν πραγματικά απαραίτητους, απο την ΕΡΤ .

    Δηλαδή στην πρώτη μάχη με το "καθεστώς προνομοίων που καταρέει" κάνουμε πίσω σε 48 ώρες μέσα?

    Το ξανάγραψα, να μήν αφήνει ο Αντώνης Σαμαράς να τον ενοχοποιούν για το "μαύρο στις οθόνες"! Να τους φωνάξει κατάμουτρα πως αυτό το μαύρο είναι τιμή του και καμάρι του ,γιατί είναι μαύρο στη διαφθορά!

  6. Ραβινος avatar
    Ραβινος 14/06/2013 21:13:13

    Ηρεμησε !Στρατηγικως ο Σαμαρας κερδισε .Τωρα ειναι η ωρα της τακτικης επιτευξης του σκοπου που ειναι ενας και μοναδικος .Να αναδιαρθρωθει εκ βαθρων η ΕΡΤκαμματοκρατια και αυτο θα γινει βρεξει -χιονισει .Μαυρη γατα ,ασπρη γατα λιγο μας νοιαζει αρκει να πιανει τα ποντικια {μεταναστευτικο,ΔΝΤ,δοση 3,3 δισ κλπ κλπ }.Κατα τ'αλλα περαστικα !

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Ραβινος 14/06/2013 21:29:25

      Κι εγώ που νόμιζα πως στόχος ήταν να συντριβεί το "καθεστώς των προνομίων"...

      Αφού χρησιμοποιείς στρατιωτική ορολογία ,να σου θυμίσω πως ,όταν πολεμάς ,στόχος είναι να καταστρέψεις το στρατό του εχθρού ,και τίποτε άλλο.

      Μην πάμε στα πολεμικά ανακοινωθέντα των Ιταλών το '40, πού έλεγαν πως οι υποχωρήσεις τους ήταν... τακτικός ελιγμός για να βγάλουν τους Ελληνες απο τις θέσεις τους!

      Τέλος πάντων μην κακομελετάμε ακόμα. Αλλα το διακύβεμα είναι μεγάλο ,γιατι ο Σαμαράς έριξε μια ζαριά "ή όλα ,ή τίποτα"...

  7. Πηνελόπη avatar
    Πηνελόπη 14/06/2013 21:15:07

    Τώρα καταλαβαίνω γιατί το Πασόκ έβγαλε για πρόεδρο το Παπανδρέου

  8. Mara avatar
    Mara 14/06/2013 21:24:48

    Λοιπόν.... κ. Ευάγγελε και κ. Φώτη, για να σας δούμε....
    Αφού βέβαια χωνέψετε ότι η σφηκοφωλιά της προπαγάνδας ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ.... ΟΡΙΣΤΙΚΑ.

  9. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 14/06/2013 21:42:06

    Εύγε στο Σαμαρά. Κανείς δε το έβαλε με σφηκοφωλιές μέχρι σήμερα. Θυμάστε τη βίλα Αμαλία και τη Μαρία Κάλλας; Τώρα η ΕΡΤ. Αύριο... Αυτό ανησυχεί το σύστημα που διάλυε τη χώρα και έπινε από το αίμα του λαού και μετά δανειζόταν για να πίνει και από τις επόμενες γενιές. Ότι ο Σαμαράς είναι αποφασιστικός και απρόβλεπτος όταν χρειαστεί. Και είχαν συνηθίσει να κυβερνούν ανδρείκελα ή πράκτορες. Και πάλι εύγε στον πρωθυπουργό. Και να βάλει πλώρη για χτύπημα στο θέμα της υπερτιμολόγησης και εικονικών τιμολογίων για να πέσουν οι τιμές λιανικής σε βασικά αγαθά πρώτης ανάγκης. Μεγάλο και απαραίτητο βήμα για το φτωχό κοσμάκη που υποφέρει.

  10. αιρετικός avatar
    αιρετικός 14/06/2013 21:50:27

    Αναγκαία αναδίπλωση...Τα πράγματα θα ήταν καλύτερα αν, αιτιολογώντας την ανάγκη αναδιάρθρωσης, έκανε, εξαρχής, αυτή την προσέγγιση...

    • αιρετικός avatar
      αιρετικός @ αιρετικός 14/06/2013 21:52:04

      ενν. ...αιτιολογώντας με στοιχεία και ξηλώνοντας τους άχρηστους συμβούλους και τα λαμόγια-δημοσιογράφους...

  11. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 14/06/2013 21:52:57

    Τωρα ειναι που δεν πρεπει να κανει με τιποτα πισω ο Σαμαρας. Αν δεν τσακιστει τωρα ενα απο τα μεγαλα αντρα διαφθορας, δεν προκειται να αλλαξει τιποτα σε αυτη τη χωρα......Οι βενιζελοκουβεληδες το μονο που τους ενδιαφερει ειναι μπας και εκμεταλευτουν την κατασταση ωστε να παρουν κανενα ψηφαλακι.......Αν ειναι δυνατον. Αν δεν τσακιστουν οι συντεχνιες που κυβερνουσαν επι χρονια θα ειναι η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΗΤΤΑ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ και η χωρα θα ειναι η μοναδικη στη Ευρωπη, οπου το παλαιοΣΟΒΙΕΤ καταστημενο θα δρα ανενοχλητα εις βαρος των υπολοιπων.

    • Αγροφύλακας avatar
      Αγροφύλακας @ Σαρακατσανος 14/06/2013 22:11:27

      "Ολοι σας να σκοτοθειτε και ολοι μας να δοξασθουμε". Ολα απο τον Αντωνη τα θελουμε.
      Γιατι δεν παιρνεις και τους αλλους 'παληκαραδες' που αρθογραφουν εδω και να πας να αντιμετωπισεις 'το τσουρμο' που εχει μαζευτει εξω απο την ΕΡΤ? Πεντε κουκοι ειναι και τους αφηνετε να μονοπολουν την δημοσιοτητα με τα κλαψουρισμα τα τους και τις 'φοβερες' τους.

    • ΛΕΩΝ avatar
      ΛΕΩΝ @ Σαρακατσανος 14/06/2013 22:12:21

      ΑΝ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΚΑΝΕΙ ΠΙΣΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΧΑ ΜΕ 30-35%

  12. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/06/2013 21:58:26

    -εκλογές; το Σύνταγμα αν το θυμούνται οι πολιτικοί ορίζει το ...γιατί
    -πρόσληψη από ....διακομματική επιτροπή; εκ των απολυμένων του άνδρου αδιαφάνειας και σπατάλης χωρίς να έχει προηγηθεί έρευνα δικαστική ...που μπορεί να απολυθούν και να έχουμε ΑΣΕΠ μετά το νόμο ...σε λίγο....όπως μέχρι χθες ανακοινώνονταν;
    -πρόσληψη εκκαθαριστή.....(ΑΔΑ: ΒΕΖΘΗ-9ΔΚ) ....χωρίς ανάληψη δέσμευσης...;


    Συγνώμη καθώς δεν είμαι και νομικός αλλά δεν υπάρχουν νόμοι περί προσλήψεων; δαπανών ; Σύνταγμα για αρμοδιότητες και ...εκλογές όπως και ο ...ψύχραιμος φίλος αναφέρει παραπάνω;

    Οχι γιατί από ότι θυμάμαι δεν μπορεί να προκληθεί δαπάνη με ΥΑ (που δεν υπερτερεί νομικού πλαισίου) αν δεν υπάρχει βεβαίωση πίστωσης και αντίστοιχη πίστωση πχ....αλλά ξέχασα θα ελέγχει και θα πληρώνει η ίδια αρχή...

  13. new.fe avatar
    new.fe 14/06/2013 23:04:22

    βγηκε μια πριν απο λιγο ψαξε και θα βρεις.....vprc

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ new.fe 14/06/2013 23:08:11

      Σε προηγούμενο σχόλιό σου, σε άλλη ανάρτηση, είχες αναφέρει τουλάχιστον ποιό «γκόλντεν-μπόη» αριστεροπώλης (μέχρι πρότινος χρυσοπληρωμένος μέσω ΕΡΤ) είχε παραγγείλει την εν λόγω δημοσκόπηση.

    • mara M. avatar
      mara M. @ new.fe 15/06/2013 14:19:27

      +metron analysis αφού αναφέρετε δημοσκοπήσεις

  14. SSKIN avatar
    SSKIN 14/06/2013 23:07:01

    Είναι δυνατόν εργαζόμενοι στον ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ, μέ ΑΝΕΡΓΟΥΣ κατιόντες
    ή ανιόντες (Α΄βαθμού συγγενείας),νά πληρώνουν έστω και ένα ευρώ φόρο,γιά
    την μισθοδοσία της παρασιτοκρατίας όλου του δημοσίου ???

  15. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 14/06/2013 23:09:04

    Πρωτα θα παραιτηθει ο Σαμαρας και μετα ο Παπουλιας θα του ξαναδωσει εντολη για διερευνητικη εντολη και μονο αν περασουν τα τριημερα και δεν βρεθει λυση.
    Εν τω μεταξυ οι αγορες και οι απεξω θα χαλασουν τον κοσμο να βρεθει λυση χωρις εκλογες.

    • Mara avatar
      Mara @ ψυχραιμια 14/06/2013 23:16:53

      Ψυχραιμία, ή θα συμφωνήσουν Βενιζέλος και Κουβέλης και θα πάμε όπως πάμε, ή θα γίνουν εκλογές.
      Κυβέρνηση χωρίς εκλογές δεν στέκεται ούτε για πλάκα....
      Ξέχνα το ( και μην νομίζεις πως αυτό δεν το ξέρουν και οι έξω....)

  16. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 14/06/2013 23:10:38

    Τι λες ρε φιλε;Η Βουλη θα καταψηφισει την πραξη νομοθετικου περιεχομενου που θα καταστει ακυρη.
    Δεν υπαρχει κυβερνηση με 129 βουλευτες.

    • kotstak avatar
      kotstak @ ψυχραιμια 15/06/2013 02:33:46

      "Η Βουλη θα καταψηφισει την πραξη νομοθετικου περιεχομενου"

      Μήπως ξέρεις, πότε θα γίνει αυτό;

  17. new.fe avatar
    new.fe 14/06/2013 23:33:15

    ΟΚ δεν αντιλεγω απλα επειδη ειπε για δημοσκοπησεις .Αν εχεις δει την αποψη μου για τις εταιρειες δημοσκοπησεων ειναι αρνητικοτατη και δεν τις λαμβανω καθολου υποψιν.

    • Ο απλός κοσμάκης avatar
      Ο απλός κοσμάκης @ new.fe 14/06/2013 23:46:05

      Οι δημοσκοπήσεις είναι αφερέγγυες είτε μας βολεύουν είτε όχι.

  18. Ο απλός κοσμάκης avatar
    Ο απλός κοσμάκης 14/06/2013 23:52:23

    Δε γίνεται να μην υπάρχει δημόσιο. Το ζήτημα είναι να εξορθολογιστεί η λειτουργία του, να γίνει παραγωγικό και να λειτουργεί με οικονομικούς όρους Ιδ.Τομέα. Να ενεργούμε και να σκεφτόμαστε χωρίς φθόνο, με λογική, ψυχραιμία και συνέπεια.

  19. George avatar
    George 14/06/2013 23:53:44

    Με 50 ευρώ βρίσκεις κάτι παραπάνω από κόκαλο. Σε πολλούς λείπουν σήμερα και σκέψου ότι είναι ένας φόρος ίδιος για τον άνεργο, ίδιος και για το πλούσιο. Κάνε ένα γκάλοπ γύρω σου και μας λες.

  20. new.fe avatar
    new.fe 14/06/2013 23:56:17

    σωστον

    • mara M. avatar
      mara M. @ new.fe 15/06/2013 12:17:03

      Σωστότατον!

  21. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 15/06/2013 00:02:00

    Η πρόταση ΜΑΤ από το Σαμαρά. Αν την δεχτούν, τέλος, προχωράει η μεταρρύθμιση και δίδεται ισχυρός συμβολισμός ότι το κράτος αλλάζει από σοβιετικό σε ευρωπαϊκό. Αν δεν την δεχτούν ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ δεν θα βρουν την ψήφο τους στις εκλογές.

    • pirandello avatar
      pirandello @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 15/06/2013 00:29:56

      Μην είσαι και τόσο σίγουρος,δεν ξέρεις τι συσχετισμοί μπορούν να διαμορφωθούν μέσα σ` ένα μήνα.

  22. πολίτης avatar
    πολίτης 15/06/2013 00:28:20

    Αυτός ο ιδιωτικός τομέας γιατί κλαψουρίζει διαρκώς; Ποιος φταίει για τα λουκέτα και την εργασιακή γαλέρα των τελευταίων χρόνων; Το δημόσιο;
    Αν όλα γίνουν ιδιωτικά, θα έχεις την ενημέρωση και τον πολιτισμό που θέλει ο εκάστοτε καναλάρχης, θα έχεις τη μόρφωση που σηκώνει το πορτοφόλι σου και όσο για την υγεία, θα ψοφήσεις στην είσοδο της ιδιωτικής κλινικής γιατί χωρίς ασφάλιση όχι μέσα δεν μπαίνεις, ούτε ασπιρίνη δεν σου δίνει κανείς.
    Αυτόν τον κόσμο ονειρεύεστε; Να σε απολύουν όποτε θέλουν;
    Οι εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα ήταν πάντα έρμαια, γιατί ο συνδικαλισμός ήταν ανύπαρκτος. Και οι ίδιοι όμως ποτέ δεν έδρασαν συλλογικά.
    Ο καθένας για την πάρτη του. Φόβος, μοναξιά ή παριστάνουμε τον καλό υπάλληλο στο αφεντικό.
    Έχετε απεργήσει; Έχετε διεκδικήσει συλλογικά τα δικαιώματά σας; Τι μιζεριάζετε; Μόνος του ο καθένας δεν κάνει τίποτα. Σωματεία φίλτατοι, συνδικάτα, θεσμοί, αυτοί είναι η προστασία του εργαζόμενου. ΄Οχι τα ξεπουλημένα κομματόσκυλα όμως που πουλάνε τις απεργίες και κρεμάνε τους εργαζόμενους.
    Τι νομίζετε; ΄Οτι αν συρρικνωθεί το δημόσιο και οι παροχές του, δε θα ξέρετε που να πρωτοπιάσετε δουλειά;
    Τόσοι άνεργοι, μια διαδήλωση δεν είδα. Κλαίει ο καθένας τη μοίρα του και το χειρότερο, θέλει με κόμπλεξ και εκδικητικότητα να φέρει και τον άλλο στα μέτρα του για να είμαστε κοινωνικά ίσοι.
    Η παθητικότητα δεν οδηγεί πουθενά. Εδώ εσείς δε διεκδικείτε αυτά που δικαιούστε, με ποιο δικαίωμα λοιπόν μέμφεστε αυτούς που το κάνουν;
    ΄Οσο για τους έχοντες, που είναι λάβροι κατά του δημοσίου, ας σκεφτούν πόσους φόρους χρωστάνε στο δημόσιο τα ιδιωτικά κανάλια που δεν έχουν πληρώσει ούτε ευρώ για το σήμα που εκπέμπουν και για τις κρατικές διαφημίσεις.
    Από ποιανού το πορτοφόλι βγαίνουν και καλύπτονται αυτά; ¨Η μήπως και οι νοικοκυραίοι έχουν μια αλλεργία όταν πρόκειται να βάλουν το χεράκι στην τσέπη;

    • leak avatar
      leak @ πολίτης 15/06/2013 11:37:31

      Δεν έχεις γράψει ούτε μία μέρα στον ιδωτικό τομέα.
      Έκθεση ιδεών από αδαή.

      • πολίτης avatar
        πολίτης @ leak 15/06/2013 13:19:27

        Είμαι εκπαιδευτικός και έχω υπηρετήσει 5 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα.
        Γνωρίζω εκ των έσω τη νοοτροπία, τα πλεονεκτήματα, την προσφορά αλλά και τον ανταγωνισμό, τις τρικλοποδιές και τις μοναχικές διαδρομές.
        Δε θα έγραφα ποτέ για κάτι που δεν γνωρίζω.
        Φιλικά

        • Ρεαλιστης avatar
          Ρεαλιστης @ πολίτης 16/06/2013 01:39:27

          Αφηστε τον Ι.Τ αγαπητε Πολιτη στην ησυχια του. Αρκετα πληρωνει με φορους , με ανεργεια, με αγωνιες για να καλοπληρωνονται καποιοι κομματικοι πελατες χωρις προσοντα στις ΔΕΚΟ, στην ΕΡΤ και σε τοσους αλλους οργανισμους. Ενας απο τους λογους της χρεοκοπιας ειναι ο ΔΤ και οι ΔΕΚΟ. Ενα εκατ. περιπου υπαλ. στον Δ.Τ με ενα ποσοστο απο αυτους εξαιρετικα καλοπληρωμενο . Ας αναλογιστουμε ποσα εκατ. συνταξιοδοτηθηκαν τα τελευταια 30 ετη, σε τι ηλικιες και με τι ποσα. Τοτε θα δειτε οτι παραπανω απο το μισο δημ. χρεος εχει παει εκει.

    • karasumi avatar
      karasumi @ πολίτης 16/06/2013 01:56:52

      Εεε ναι το δημόσιο φταίει! Η χώρα χρεοκόπησε λόγω δημόσιου χρέους. Η φορολογία είναι και πάντα ήταν δυσβάστακτη, λόγω πάρτυ στο δημόσιο. Οι κακοί εργοδότες διώχνουν τους καλούς (όπως η κάλπικη τη γνήσια λίρα) διότι η εφορία και τα ασφαλιστικά ταμεία κλπ δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Οι επιχειρήσεις δεν είναι ανταγωνιστικές λόγω υψηλής φορολογίας, προστατευμένων επαγγελμάτων, υψηλού κόστους ενέργειας. Ποιος φταίει γι αυτά ο φούφουτος; Ότι οι κρατικές υποδομές δε δουλεύουν, τα καρτέλ δεν πατάσσονται, η χώρα είναι 50 χρόνια πίσω, δεν οφείλονται στο απαρχαιωμένο δημόσιο; Βασικά αν μια χώρα πάει κατά διαόλου, το κράτος που δεν κάνει καλά τη δουλειά του δε φταίει; Ποιανού δουλειά είναι ο έλεγχος, η τιμωρία, το κίνητρο κλπ. Στοιχειώδη πράγματα κε εκπαιδευτικέ που και τα παιδάκια που κάνουν Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή θάπρεπε να ξέρουν...

  23. Θόδωρος 17.06.2012 avatar
    Θόδωρος 17.06.2012 15/06/2013 10:54:18

    Σάμπως να βιάστηκες να κάνεις την πρόταση, Πρόεδρε?
    Άσε να περάσει καμιά βδομάδα, 10 μέρες πρώτα. Το λαμβάνουν σαν αδυναμία σου από την "παλλαϊκή" κατακραυγή.
    Άστο να σέρνεται. Τι θα γίνει? Θα πάμε σε εκλογές??
    Και τι θα κάνουν? Θα μοιραστούν 2656 ψήφους? άντε x3, 8,000 ή 10,000 ψήφους, το 0,2% του εκλογικού σώματος! Και θα μας κάνουν κουμάντο? Τι λέτε ρε!! Όλα για επηρεασμό του κόσμου γίνονται..

    Όσο για τα "μαύρα" στις οθόνες και τα κέρατα τους, συναισθηματικό είναι, όλοι επηρεαστήκαμε. Δώστου χρόνο και θα περάσει. Αλλά σ' αυτό το σημείο να πω και το εξής:

    1. Πρέπει να υπερ-προβάλλεις την διάδοχη κατάσταση! Να δει ο κόσμος ότι έρχονται τα καλύτερα. Γιατί τώρα το βλέπει σαν απότοκο της κρίσης: "Έκλεισε κι η ΕΡΤ, πάει δεν θα μείνει τίποτα" λένε.

    2. Τα ιδιωτικά κανάλια θα πρέπει να αναπληρώσουν ΓΡΗΓΟΡΑ το κενό, στην ενημέρωση ιδιαίτερα! Τι περιμένουν? Έτσι παίζουν το παιχνίδι της ΕΡΤ και των τσιπροκαμμένων, "χωρίς την ΕΡΤ το χάος!"
    Ας σπάσουν την απεργία κι ας αρχίσουν την ενημέρωση, κάθε ώρα που περνάει παγιώνεται η "επαναστατική" κατάσταση και θα παίρνουν κι άλλους με το μέρος τους, οι άνεργοι θέλουν να εκτονωθούν..

    Κάνατε μια κίνηση -παραπάνω δυναμική για μένα, αλλά έγινε τώρα- μην την "σκοτώνετε"..