#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/08/2010 16:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρόστιμο ρεκόρ σε παραβάτη του ΚΟΚ



Ένας 37χρονος Σουηδός δεν θα ξεχάσει ποτέ το «βιαστικό» του ταξίδι στην Ελβετία, που μάλλον θα του κοστίσει πάρα πολύ ακριβά. Ο «μάγκας» συνελήφθη να οδηγεί το αυτοκίνητό του μάρκας Mercedes SLS AMG με σχεδόν 300 χλμ/ω, ή 180 περίπου χιλιόμετρα. πάνω από το επιτρεπόμενο όριο!

Σύμφωνα με την ελβετική τροχαία, με αυτή τη ταχύτητα οδήγησης, θα χρειάζονταν περίπου 600 μ. απόσταση, προκειμένου να ακινητοποιηθεί το όχημα. Οι ελβετικές αρχές κατέσχεσαν το σούπερ αυτοκίνητο, και επέβαλαν στον οδηγό του χρηματικό πρόστιμό μαμούθ, ύψους $1 εκατομμυρίου ευρώ! Ο λόγος του ποσού ρεκόρ είναι επειδή οι Ελβετοί καθορίζουν τα πρόστιμα με βάση την οικονομική κατάσταση των παραβατών, σε συνδυασμό με τη καταγεγραμμένη ταχύτητα που είχαν αναπτύξει. Όπως ακούστηκε, ο συγκεκριμένος οδηγός δηλώνει αθώος διότι . δεν λειτουργούσε το ταχύμετρο!

BBC

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Asterix avatar
    Asterix 13/08/2010 16:40:58

    Σωστός ο ΚΟΚ των Ελβετών. Έτσι πρέπει να υπολογίζονται τα πρόστιμα. Χωρίς πλάκα.

    • The Saint avatar
      The Saint @ Asterix 13/08/2010 17:08:27

      Η Ελβετια όμως -έχει αφεθεί- να είναι ΚΡΑΤΟΣ... Οχί σαν κάτι άλλα...

    • sanderson avatar
      sanderson @ Asterix 15/08/2010 01:09:15

      Λυπάμαι που θα το πω, αλλά μόνο σωστός δεν είναι ο ελβετικός ΚΟΚ.

      Η εξέταση της περιουσιακής κατάστασης του παραβάτη, είναι στοιχείο παντελώς άσχετο με την παραβατική συμπεριφορά. Αντιθέτως υποκρύπτει και έναν λανθάνοντα ρατσισμό, μιας και κάποιοι τιμωρούνται περισσότερο ακριβώς επειδή είναι... πλούσιοι και "κατά τεκμήριο" πιο αδιάφοροι απέναντι στον νόμο. Φυσικά οι ελβετοί ακολουθούν εδώ την σκανδιναβική νοοτροπία που θεωρεί κακό το να ξεχωρίζει κάποιος και πρέπει να τιμωρείται όταν είναι αυτό δυνατό (για να μην μπλέκουμε με ιστορίες με ρωμαίους βασιλιάδες).

      Όταν η δικαιοσύνη είναι τυφλή και ουδέτερη, πρέπει να αντιμετωπίζει όλους με τον ίδιο τρόπο, και η ποινή να προσδιορίζεται με κανόνες γενικούς, αντικειμενικούς και σχετικούς με το έγκλημα. Σε οποιοδήποτε σημείο της κοινωνίας και αν στέκονται.

      ΥΓ. Αν πάλι η ελβετική δικαιοσύνη ήθελε να αποκταστήσει το "κοινό περί δικαίου αίσθημα" (βασικά την ζηλοφθονία των πολλών, αλλά δεν βαριέσαι...) θα μπορούσε να επιβάλει την κατάσχεση του μέσου του εγκλήματος, που όντως θα πονούσε τον πλούσιο περισσότερο...

  2. zach avatar
    zach 13/08/2010 17:20:35

    Και για την ιστορία θυμηθείτε πως ο θεμελιωτής της σημερινής οργάνωσης της χώρας αυτής ήταν ο Ι. Καποδίστριας (που εμείς σκοτώσαμε , και που στην αποκάλυψη προτομής του στην Ελβετία , πέρυσι , παρευρέθηκε ο Ρώσος ΥπΕξ αλλά ΚΑΝΕΙΣ Ελληνας - ούτε καν υπάλληλος του τοπικού προξενείου......)

  3. gdp77 avatar
    gdp77 14/08/2010 10:15:05

    Συμφωνώ απόλυτα με τη λογική του Ελβετικού ΚΟΚ. Στα πρόστιμα θα πρέπει να συνυπολογίζεται και η αξία του οχήματος με το οποίο έγινε η παράβαση, διότι πολύ απλά αν με γράψεις εμένα με το corola για υπερβολική ταχύτητα, θα με πονέσει πολύ. Ο τύπος με το αυτοκίνητο αξίας 100.000 ευρώ δε θα νιώσει τίποτα. Το πρόστιμο θα είναι πασατέμπο γι' αυτόν.

  4. NIKOS X. avatar
    NIKOS X. 14/08/2010 10:50:16

    ΓΙΑ ΤΟΝ ZACH.
    ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑΣ ΤΟΥ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΑΥΤΗ ΑΚΟΜΗ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΑΚΡΩΣ ΑΠΟΡΗΤΑ!!! ΤΥΧΑΙΟ?.. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!
    ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΩΣ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΡΕΙΣ ΕΘΝΟΤΗΤΕΣ ΜΕ ΤΡΕΙΣ ΚΥΡΙΕΣ ΓΛΩΣΕΣ ΚΑΙ 300 ΤΟΠΙΚΕΣ ΔΙΑΛΕΚΤΟΥΣ, ΜΟΝΟ Ο ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΕΙ!
    ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΠΟΙΟΣ ΙΚΑΝΟΣ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ, ΤΡΩΕΙ ΚΟΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Η ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΧΩΜΑ!

  5. ο Μήτσος avatar
    ο Μήτσος 14/08/2010 11:09:24

    όμως στο Ελλάντα οι σωστοί φραγκάτοι δεν δηλώνουν τα εισοδήματα τους, και αν πάει το πρόστιμο βάσει του εισοδήματος θα πληρώνουν πρόστιμα μόνο οι δημόσιοι υπάλληλοι....

    • gdp77 avatar
      gdp77 @ ο Μήτσος 15/08/2010 09:34:53

      Γι' αυτό πρότεινα να συνυπολογίζεται η αξία του αυτοκινήτου (κυβικά, ιπποδύναμη κτλ). Είναι μη πρακτικό να ψάχνει η τροχαία τη φορολογική ενημερότητα του καθενός για να επιβάλει πρόστιμο.

  6. rocknrolla avatar
    rocknrolla 15/08/2010 09:26:09

    οι έμμισθοι του ιδιωτικού τομένα εννοείς. Οι δημόσιοι υπάλληλοι ήταν αυτοί που κατ' εξοχήν συμμετείχαν στο μάυρο χρήμα (πολεοδομίες, νοσοκομεία, εφορίες, άδειες πάσης φύσεως, κλπ.)

    • ο Μήτσος avatar
      ο Μήτσος @ rocknrolla 15/08/2010 14:09:14

      Σωστή η παρατήρηση! Mεσαία και κατώτερα στελέχη, τόσο στον ιδιωτικό όσο και στο δημόσιο τομέα είναι αυτοί οι οποίοι δηλώνουν τα εισοδήματα τους σωστά και δεν συμμετέχουν στο μαύρο χρήμα.

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/08/2010 09:44:44

    Σε μερικές πολιτείες των ΗΠΑ, αν δεν θέλεις να φοράς κράνος στη μηχανή, τότε πληρώνεις αυξημένα τέλη κυκλοφορίας.
    It`s up to you.

  8. takis avatar
    takis 15/08/2010 17:29:15

    εδω μιλαμε για κρατος οχι μπανανια του ρουσφετιου και της πλακας.εδω σε σταματανε σε μπλοκο για συγγεκριμενη παραβαση και χοντρο προστιμο και μολις πεις καλα λογια στο οργανο σε γραφει δηθεν τον βλεπει ο αρχιφυλακας για αναμενα φωτα που το προστιμο ειναι 25 ευρο.αυτα μονο εδω γινονται γιαυτο οργιαζουν οι ψιλες ταχυτητες,οι προσπερασεις,τα φαναρια,οι εξατμισεις που γαβγιζουν,τα ραδιοντεσιμπελ στο φουλ και παει λεγοντας.

  9. Γιωργος avatar
    Γιωργος 09/09/2010 16:48:05

    Δεν νομιζω οτι ο τυπος με το sls θα κοιμοταν στο τιμονι και θα ηταν αδετος με 300 την ωρα οπως οι δικοι μας αστυνομικοι που μας γραφουν με λαμογιες. Ουτε θα ειχε την ελληνικη μηδενικη οδικη παιδεια. ΑΣ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΟΔΗΓΑΜΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΛΕΜΕ. 1 στους 100 Ελληνες ξερουν να βαστανε το τιμονι σωστα να στριβουν με σωστες γραμμες να αντιμετωπιζουν τηω ολισθηση ακομη και να θυμουνται να φουσκωνουν τα λαστιχα τους, πραγματα αυτονοητα για αλλες χωρες. το μελλον ειναι στα νιατα να εκπαιδευτουν απο το σχολειο και οχι στα προστιμα και τις ανουσιες εξετασεις διπλωματος.