07/12/2008 20:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρός δεύτερο 24ωρο

Συνολικά έντεκα τραυματίες έχουν μεταφερθεί μέχρι αυτή τη στιγμή σε νοσοκομεία στην Αθήνα. Τρεις τραυματίες έχουν διακομιστεί σε νοσοκομείο της Πάτρας και μία στη Θεσσαλονίκη.

Σύσκεψη με τον υπουργό Εσωτερικών Προκόπη Παυλόπουλο και τον υφυπουργό Παναγιώτη Χηνοφώτη συγκάλεσε ο Πρωθυπουργός Κ. Καραμανλής στο Μέγαρο Μαξίμου.

Ενώ νέφος καπνού σκεπάζει την γύρω περιοχή, διαδηλωτές έχουν κλειστεί μέσα στο Πολυτεχνείο και οι δυνάμεις των ΜΑΤ παραμένουν σε απόσταση ασφαλείας στα παρακείμενα στενά της Στουρνάρη και την Πατησίων.

Σύμφωνα με την αστυνομία, μέχρι στιγμής έχουν γίνει 20 προσαγωγές από διάφορα σημεία της Αθήνας.

Υπό κατάληψη ο Δικηγορικός Σύλλογος στη Θεσσαλονίκη από φοιτητικές παρατάξεις της εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς. Σκοπός τους να δημιουργήσουν γραφείο τύπου, από όπου θα εκδίδουν ανακοινώσεις και ενημερωτικά δελτία προς το κοινό, με αφορμή τον θάνατο του 15χρονου στην Αθήνα.

Τεταμένη εξακολουθεί να είναι η κατάσταση στην Πάτρα, μετά τα επεισόδια που σημειώθηκαν νωρίτερα, έξω από το κτίριο της Αστυνομικής Διεύθυνσης Αχαΐας, στην οδό Ερμού. Περίπου 300 άτομα βρίσκονται συγκεντρωμένα στο παράρτημα του Πανεπιστημίου Πατρών, στο κέντρο της πόλης, έχοντας ανάψει φωτιές, ενώ η κυκλοφορία των οχημάτων έχει διακοπεί.

Στον εισαγγελέα οδηγήθηκαν οι δυο ειδικοί φρουροί για τον θάνατο του 15χρονου. Ο 37χρονος που πυροβόλησε κατετάγη στο Σώμα Ειδικών Φρουρών το 1999 και υπηρετεί από το 2000 στο αστυνομικό τμήμα Εξαρχείων. Ο 31χρονος είναι άγαμος, κατετάγη το 2000 και υπηρετεί στα Εξάρχεια από το 2001. Εναντίον εκείνου που πυροβόλησε ασκήθηκε ποινική δίωξη για ανθρωποκτονία από πρόθεση και παράνομη οπλοχρησία, ενώ στον άλλο ειδικό φρουρό δίωξη για απλή συνέργια σε ανθρωποκτονία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Le canard avatar
    Le canard 07/12/2008 20:17:15

    Κύρτσος: “Το θύμα δεν έχει τις ταξικές προδιαγραφές που απαιτούνται”.

    Βερύκιος: “Μα τι λές Γιώργο μου;”


    Η καπηλεία άρχισε και τα κανάλια δίνουν ρεσιτάλ υποκρισίας. Τα τηλεοπτικά κροκοδείλια δάκρυα δίνουν και παίρνουν. Που ήταν όλοι αυτοί χτές τη νύχτα (σε γιορτές των Νίκων) και μας έβγαζαν που και που κανα έκτακτο δελτίο και που είπαν με πολύ μεγάλη καθυστερήση την είδηση της δολοφονίας και που ακόμα και το μπλόγκ ετούτο που δεν έχει 200-300 άτομα προσωπικό, έβγαλε πριν από αυτούς την είδηση;

  2. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 07/12/2008 20:21:05

    Η τραγική εκτέλεση του παιδιού μας άφησε άφωνους αλλά και τρομαγμένους, όμως ήταν ένα γεγονός που ήταν προδιαγεγραμμένο να συμβεί.
    Είναι η πιστοποίηση της συνειδητής διάλυσης της Αστυνομίας εδώ και πολλά χρόνια. Και δεν χρειάζεται και πολύ ψάξιμο για να βρούμε τους ενόχους.
    Η προφανής μας δυστυχία είναι ότι αυτή διάλυση μετριέται πικρά σήμερα αλλά μας ξυπνάει άγρια για το αύριο.
    Από που όμως να ξεκινήσουμε ;
    Θα ξαναγράψω μία αναπάντηση ερώτηση μου. Γιατί στην Ελλάδα δεν υπάρχει Μαφία ; Που κρύβεται ;

  3. Simakos avatar
    Simakos 07/12/2008 20:29:52

    Γάιδαρε, δεν υπάρχει Μαφία στην Ελλάδα διότι τις μεθόδους της χρησιμοποιούν τα κυκλώματα που διατρέχουν οριζόντια και κάθετα όλη την ελληνική κοινωνία. Μήπως τη διάλυση της Αστυνομίας αυτά περιμέναμε για να τη διαπιστώσουμε; Όμως αυτή η δολοφονία αποτέλεσε την αφορμή και τη θλίψη όλων μας εκμεταλλεύεται όποιος νομίζει ότι μπορεί να το κάνει, σε όποια πλευρά κι αν βρίσκεται. Από ποιον να φυλαχτείς, από τους "παράνομους" ή από τους "φύλακες του νόμου";

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/12/2008 20:40:23

    γάϊδαρε!

    όλη η Ελλάδα είναι Μαφία, και ένα παρακλάδι της έφυγε και πήγε δυτικά.

    Μία στημμένη συνεννόηση, σικέ κυβερνήσεις, σικέ επιχειρήσεις. Ολα Μαφία, από το εμφιαλωμένο νερό στο καράβι, μέχρι τον καφέ στην πλατεία, την «ψυχαγωγεία» , τα αναπτυξιακά έργα. Μιά μεγάλη παρέα που μοιράζει και ροκανίζει πίττα και οι υπόλοιποι με ντουντούκες στις εκλογές και προσκύνημα συνέχεια. Δον Χρήστος, Δον Βαρδής, Δον Γιάννης, Δον Σπύρος, Δον Γιώργος... οι πολιτικοί είναι, όπως στην Μαφία, απλοί υπάλληλοι.

    Με μάι διαφορά. Η Ιταλική Μαφία κρατάει δήθεν την ιεραρχία του Ρωμαϊκού στρατού. Εμείς, πιο ρέμπελοι, έχουμε το σύστημα του τσιφλικιού.

    Όλα είναι Μαφία. Και όσοι δεν συμβιβάστηκαν είναι απλά έξω από τα τσιφλίκια... Τουλάχιστον στο δικό μας σύστημα έχει λιγότερες εκτελέσεις

  5. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 07/12/2008 20:40:41

    γάιδαρος. ρωτάς Γιατί στην Ελλάδα δεν υπάρχει Μαφία ; Που κρύβεται ; άιντε τώρα για τέτοια ήμαστε .
    Εγώ θα ρωτήσω
    Στην Ελλάδα υπάρχει κυβέρνηση ;;;.
    Δεν ξέρει , δεν θέλει η δεν γνωρίζει να αντιμετωπίζει σήμερα εσωτερικές κρίσεις .Επιτελείο αντιμετώπισης κρίσεων ,θυμάστε πέρσι της πυρκαγιές ,φέτος πάλι τα ιδία όμως σε πόλης Αθήνα ,Θεσσαλονίκη ,Πάτρα .Όλα τα άφησαν στην παραίτηση του «αρμόδιου» ,φίλου Υπουργού που και αυτή δεν έγινε αποδεκτή ."Εθνικο" Κράτος της Ε.Ε. είμαστε ;;;;;

  6. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 07/12/2008 20:44:56

    Δεν βλέπω τα κανάλια, διάβασα τις ειδήσεις στο ιντερνετ. Αυτό ειναι μια βεντέτα, ενα αλλο ντέρμπυ, ενα παιχνίδι δύναμης ανάμεσα σε χούλιγκανς και την αστυνομία που της ήρθε κεραμίδα. Και μεις εμβρόντητοι να παρακολουθούμε απο τις τηλεοράσεις μας το σκληρό ματς αυτών των λούμπεν βάνδαλων και οποιον πάρει ο χάρος.

  7. 80% του ελληνικού λαού avatar
    80% του ελληνικού λαού 07/12/2008 20:45:30

    Μεγάλη αναταραχή, θαυμάσια κατάσταση...

  8. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 07/12/2008 20:49:01

    Archaeopteryx-θαυμάζω την ψυχραιμία σου ,όσον αφορά της εκτελέσεις ειχα παντα μεγαλες αμφιβολίες τώρα μετά το δημοσίευμα του Μανόλη Δ. που ένα απόσπασμα έχω και εδώ κάπου κολλήσει είμαι βέβαιος ότι έπεσες έξω.

  9. lena avatar
    lena 07/12/2008 20:50:45

    Σαν έτοιμοι από καιρό καιρό φαίνεται η κατάσταση...

    να την πούμε
    ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ!!!!!

    μόνο ένα πτώμα χρειάζονταν ..
    Το βρήκαν στο αθώο αυτό παιδί ... μετά την
    ανεγκεφαλιά του αστυνομικού

  10. Κώστας avatar
    Κώστας 07/12/2008 20:52:14

    Το παιδί αθώο βέβαια.

    Αλλά αυτή η από άκρο εις άκρο 'επανάσταση'

    ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ θυμίζει!!!

    ΔΙΚΤΥΟ θυμίζει

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/12/2008 20:54:22

    ποιά ψυχραιμία; το προφανές λέω. Εκτός αν αναφέρεσαι στις εκτελέσεις... Τι λέει ο Μανόλης Δ.; ελπίζω να μην έχουν τίποτα ιπτάμενους δεινόσαυρους για στόχο! Να αλλάξω όνομα!!

  12. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 07/12/2008 21:01:48

    @ lena
    Δεν είναι πορτοκαλί επανασταση γιατί οι πορτοκαλί επαναστάσεις είναι ειρηνικές χωρίς καταστροφές από τους επαναστάτες καθώς έχουν μαζί τους την πλειοψηφία ή μεγάλο μέρος του λαού.
    Μπορεί όμως να είναι πορτοκαλί πραξικόπημα.

  13. karamitsos avatar
    karamitsos 07/12/2008 21:05:30

    Σαν έτοιμοι από καιρό καιρό φαίνεται η κατάσταση
    Εγραψε η λενα
    Λέω μήπως πίσω από όλα αυτά είναι το ΒΕΤΟ για τα Σκόπια, οι πετρελαιαγωγοί της Ρωσίας, οι φιλοδοξίες των δελφίνων, για να φύγειο ανυπότακτος;;;;; Πώς ξαφνικά σκάσανε όλα μαζεμένα;;;

  14. karamitsos avatar
    karamitsos 07/12/2008 21:06:53

    Σορυ ανυπάκουος ήθελα να γράψω.

  15. olympiada avatar
    olympiada 07/12/2008 21:10:51

    πως ξαφνικά βγήκαν τα γαβριάκια απέναντι στο Μανιάταρο; Γ. χτύπησες τζακποτ. Έκανες τ' αφεντικά σου περήφανα.

  16. Robin Hood avatar
    Robin Hood 07/12/2008 21:11:25

    19.
    Ρε καραμήτσο, εσύ και μερικοί άλλοι, πάτε τελικά να βγάλετε ΜΗ άχρηστο τον Καραμανλή; Και είστε σοβαροί;
    Και μάλλον μαζόχες πρέπει να είστε: Οι πορτοκαλί επαναστάσεις ήταν πολύ καλό πράγμα. Τυράννους και κατακτητές έδιωξαν. Ενώ εσείς τους γουστάρετε. Οπως γουστάρατε τον Καραμανλή και κάνετε τα στραβά μάτια που σας βγήκε λαμόγιο.

  17. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 07/12/2008 21:13:19

    Βρε τον καημένο τον Καραμανλή τι τον βρήκε! Πορτοκαλί επανάσταση! Τι άλλο θα διαβάσουμε εδώ μέσα;

  18. Nick avatar
    Nick 07/12/2008 21:14:12

    Robin Hood, τόσο καλό πράγμα που ο Σαακασβίλι επιτέθηκε στους Ρώσους και φώναζε στο BBC τρόγωντας τη γραβάτα του.

    Ή μήπως που η Τιμοσένκο είδε ότι δεν ξέρει να κυβερνάει;

    Τώρα που οι ΗΠΑ ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΑΝ οικονομικά-κοινωνικά-πολιτισμικά, πάνε οι καλές εποχές...

  19. Προβοκάτωρ avatar
    Προβοκάτωρ 07/12/2008 21:18:06

    25
    Μήπως ήρθε και η ώρα να πήτε "σπιτικό νέγρο" (ή και κάτι παραπλήσιο, που έχει σχέση με τον καλύτερο φίλο του ανθρώπου) τον καινούργιο πλανητάρχη!

  20. Σπύρος avatar
    Σπύρος 07/12/2008 21:19:23

    Ειρηνικές πορτοκαλί επαναστάσεις??
    Μάστα..
    Με τον ΄λαό΄να υποδέχεται τον Μπούς σαν απελευθερωτή και νά εκλέγει τον Σαακασβίλι,τά φασιστοειδή δίδυμα αδελφάκια στην Πολωνία,και να αναστηλώνει ναζιστικές γιορτές στην Λεττονία για την ΄απελευθέρωση΄απο τούς Ναζί..
    Ωραίες επαναστάσεις..

  21. Le canard avatar
    Le canard 07/12/2008 21:20:10

    Αλεξάνδρα Says:"Αυτό ειναι μια βεντέτα, ενα αλλο ντέρμπυ, ενα παιχνίδι δύναμης ανάμεσα σε χούλιγκανς και την αστυνομία που της ήρθε κεραμίδα. Και μεις εμβρόντητοι να παρακολουθούμε απο τις τηλεοράσεις μας το σκληρό ματς αυτών των λούμπεν βάνδαλων και οποιον πάρει ο χάρος".

    Με το κάψιμο πολυκατοικιών, ποιοτικά η κατάσταση γίνεται πολύ σοβαρή. Τέτοια έχουμε να δούμε από την εποχή της φωτιάς στον "Κατράτζο" (αρχή δεκαετίας 1990 αν δεν κάνω λάθος με έναν νεκρό, από δακρυγόνο). Οταν όμως, κινδυνεύουν να φουντώσουν πολυκατοικίες, ποιός είναι ο αντίκτυπος στην κοινή γνώμη. Πιστεύω ότι με αυτή την θεαματικά ποιοτική κλιμάκωση βίας, στοχεύουν στο να αναστρέψουν το κύμα οργής και αγανάκτησης που υπάρχει στον καθένα πολίτη, ακόμα και στον τελευταίο μικροαστό, που φοβάται ότι στη θέση του πιτσιρικά μπορεί να ήταν το δικό του παιδί. Τον ίδιο ακριβώς στόχο έχει και η βροχή δακρυγόνων που ρίχνουν τα ΜΑΤ. Μου λένε φίλοι από το Παγκράτι ότι ακόμα και μέσα στο σπίτι τους τσούζουν τα μάτια τους. Αντε μετά να κατεβούν τις επόμενες ημέρες στους δρόμους για να διαδηλώσουν. ΜΑΤ και μερίδα των κουκουλοφόρων έχουν τους ίδιους στόχους. Μην πέσουμε όμως, από την άλλη στη λόύμπα ότι τα ο κόσμος που κατέβηκε σήμερα στο δρόμο και οι νέοι είναι ρουφιάνοι της ασφάλειας. Μοναδική πραγματική αντίσταση είναι να κατεβούμε τις επόμενες ημέρες όλοι στους δρόμους και να αντιμετωπίσουμε τα ΜΑΤ και τους κουκουλοφόρους όπως τους αξίζει. Η ημέρα της απεργίας να γίνει ημέρα μαζικής (όσο το δυνατόν ρε γαμώτο) αντίστασης.

  22. Le canard avatar
    Le canard 07/12/2008 21:21:15

    Βελούδινη επανάσταση στη Γεωργία, Πορτοκαλί στη Γεωργία, πως την είπαν στη Γιουγκοσλαβία; Ολες mede in USA. Οταν γράφουμε κάτι να ξέρουμε για τι μιλάμε.

  23. Nick avatar
    Nick 07/12/2008 21:22:00

    @Προβοκάτωρ, άλλος είναι ο πλανητάρχης... και κατέχει μπόλικα Αμερικανικά ομόλογα...

  24. Le canard avatar
    Le canard 07/12/2008 21:23:12

    Στηνν τέταρτη φωτογραφία που έβαλες ΦακτωρΧ βλέπω πολλούς ΕΚΑΜιτες (φουσκωτοί) από τον ειδικό φρουρό. Να υποθέσω ότι είναι για να μην ... δραπετεύσει (χοχοχο) ή για να προστατεύσουν το "καμάρι" τους, τον "συνάδελφό" τους;

  25. Σπύρος avatar
    Σπύρος 07/12/2008 21:26:16

    Ο στόχος είναι συγκεκριμένος...
    Συντηρητικοποίηση τής Κοινωνίας και στροφή δεξιότερα.
    Ενίσχυση τών φοβικών αντανακλαστικών τών πολιτών .
    Στο ΛΑΟΣ θα ανοίγουν σαμπάνιες...

  26. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 07/12/2008 21:26:27

    @ Σπύρος
    Για τους ανθρωπους αυτούς ο Μπους ήταν ελευθερωτής ύστερα από μισο αιωνα αριστεράς και προοδου.
    Μπορεί να μην αρέσει σε πολλούς στην Ελλάδα αλλά στην Ανατολική Ευρωπη ο κόσμος έχει άλλη αποψη για τα πράγματα.Για το λόγο αυτό οι διαδηλωτές απλώς τραγούδαγαν.
    Επειδή όμως ακριβώς εδώ είναι άλλη η κατάσταση τα γεγονότα δε συγκρίνονται.Εδώ καιγόταν το σύμπαν και πριν τη δολοφονία κάθε εβδομάδα στα εκπαιδευτικά συλλαλητήρια.

  27. Από άλλο πλανήτη avatar
    Από άλλο πλανήτη 07/12/2008 21:28:20

    Νομίζω ότι απόψε ο Λαζόπουλος, τα είπε όλα.
    Ήταν υπέροχος, τρυφερός, ανθρώπινος, εύστοχος και απάντησε ευφυέστατα τις προβοκατόρικες ερωτήσεις του παρουσιαστή με το περίεργο όνομα (δεν μπορώ να το θυμηθώ ποτέ).

    Σαν κκάθε αληθινό καλλιτέχνης, αφουγκράστηκε την φωνή και την αγανάκτηση της κοινωνίας και την εξέφρασε.
    Δεν συμφωνώ πάντα μαζί του, αλλά απόψε νομίζω ότι ήταν καλύτερος από κάθε άλλη φορά.
    Δυστυχώς ο παρουσιαστής του δελτίου, ήταν πολύ λίγος.

  28. Προβοκάτωρ avatar
    Προβοκάτωρ 07/12/2008 21:30:01

    @ 30
    Συγγνώμη Nick, λάθος μου, ξέρω:
    Πρόεδρος της Λαϊκής Δημοκρατίας της Κίνας κ. Hu Jintao. Συμφωνώ, δεν μοιάζει καθόλου με "αράπη" (και πάλι με το συμπάθειο).
    Κι ας γίνουμε σοβαροί:
    Μα έλεος, τι στο κέρατο συνηγορείτε για τους ανίκανους, δεν βλέπετε ότι δεν μπορούν πιά να κυβερνήσουν έστω και στοιχειωδώς; Παρασύρουν όλη τη χώρα στον όλεθρο, είναι ανάγκη να πάμε στον πάτο μαζί με τον Καραμανλή; Τί φταίει ολόκληρη χώρα να πληρώνει για τον ανίκανο;

  29. Spiros avatar
    Spiros 07/12/2008 21:30:39

    Ολα τα περι πορτοκαλι επαναστασης και σικε παιχνιδιου λεγονται γιατι ειναι λιγακι δυσκολο να κατανοηθει οτι η κατασταση εχει αρχισει και γερνει προς το ανεξελεγχτο. Το παιδι που χαθηκε απο τις σφαιρες ενος εγκληματια εχει χαρακτηρισθει απο αλητη μεχρι γνωστο-αγνωστο κουκουλοφορο. Ενα παιδι ηταν που μ'αυτον τον τροπο αντιδρουσε σε οτι του προσφεραν, απο το σχολειο, την οικογενεια, την πραγματικοτητα γυρω του, σε μια χωρα γερασμενη. Αυτος ομως ειχε τα κοτσια και το'δειχνε, με τον δικο του τροπο. Και τα παιδια που αρχισαν το Πολυτεχνειο, αλητες τους ειπανε και μετα γινανε ηρωες οι Δαμανακες και οι Λαλιωτηδες.
    Στη βια του κρατους απαντας με βια, οπως μπορεις. Τα υπολοιπα ειναι για κανενα ποτηρακι με τους αιωνιους επαναστατες του γλυκου νερου, με Θοδωρακη το κασετοφωνο να παιζει

  30. Σπύρος avatar
    Σπύρος 07/12/2008 21:31:47

    33@Ψυχραιμία.
    Δεν ειδα πάντως τούς Γεωργιανούς να τραγουδούν μετά τίς ΄εξυπνάδες΄Σαακασβίλι..

  31. KaryID avatar
    KaryID 07/12/2008 21:33:07

    Δεν ξέρω τι να σκεφθώ και από ποια ιδέα να γαντζωθώ. Μουμπάϊ ήθελαν κάποιοι να γίνει στην Αθήνα;
    Εσκεμμένα ξεκίνησαν όλα; Δεν μπορώ να το πιστέψω αυτό, ότι υπήρξε σχέδιο εκτέλεσης ενός παιδιού.

  32. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 07/12/2008 21:38:30

    @ Σπύρος
    Ασφαλώς.Κανείς δεν είπε ότι οι πορτοκαλί επαναστάσεις βγάζουν και τους πιο φρόνιμους ηγέτες.
    Αλλο το αν ήσαν ειρηνικές.Εδώ φυσικά δεν υπάρχει τίποτε τετοιο.Burn,baby,burn.

  33. Σπύρος avatar
    Σπύρος 07/12/2008 21:41:29

    Eδώ λέγεται Μπάχαλο.

  34. ataktos avatar
    ataktos 07/12/2008 21:43:52

    Καλά ο Μπουλης έχει χαρακτηριστεί .Τέρμα άλλο με αυτόν .Αλλά ο Πρόεδρος της της Ελληνικής Δημοκρατίας Κ .Παπουλιας ρυθμιστής του πολιτεύματος δεν είναι .Μόνο για φιέστες, εκδρομές και πανηγύρια τον έχουμε . Υποτίθεται ότι ως 14 χρονών παιδάκι πύρε στα χεριά το όπλο τώρα νανι νανι και αυτός .

  35. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 07/12/2008 21:44:04

    @Kary ID
    Eίναι πολύ απλό.Υπάρχουν χιλιάδες άνθρωποι που ήθελαν να τα κάνουν αυτά και τα έκαναν σε μικρογραφία με κάψιμο μαγαζιών και περιουσιών.
    Περίμεναν ένα νεκρό για να ενσωματωσουν την αγανάκτηση που θα προκαλούνταν για τη μεγάλη επίθεση.
    Δεν τους βγήκε στα εκπαιδευτικά συλλαλητήρια που έφθασαν μέχρι στον Αγνωστο Στρατιώτη.Δεν βγήκε στις επιθέσεις στα αστυνομικά τμήματα Ζωγράφου και Καλλιδρομίου κάθε Σαββατόβραδο ούτε στις πορείες του Πολυτεχνείου.Βγήκε σε ανύποπτη στιγμή από ένα ανεύθυνο νευρωτικό αστυνόμο και αμέσως πήραν μπρος.

  36. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 07/12/2008 21:45:45

    "Στο ΛΑΟΣ θα ανοίγουν σαμπάνιες…"

    Σπύρο κι εγώ έχω που το σκέφτομαι από χθες το βράδυ. Από αύριο θα δούμε και τον μικρό Πλεύρη να κάνει δηλώσεις, από αυτές τις γνωστές του σε τέτοιες περιπτώσεις, συμψηφίζοντας και γενικεύοντας ό,τι κινείται. Και επειδή η ακροδεξιά προπαγάνδα βαράει κατευθείαν στο ψαχνό συναισθηματικά, πανεύκολα έντρομοι πολίτες από την κατάσταση θα σπεύσουν να συμφωνήσουν μαζί του σε πολλά.

  37. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 07/12/2008 21:52:39

    Αυτό που έχω να πω εγώ είναι το εξής:

    Ενώ σε ΟΛΕΣ μας ΟΛΕΣ τις δημόσιες εκφάνσεις κυριαρχεί η οργή ή η "οργή" για το θάνατο του παιδιού, σε ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ τις ιδιωτικες συζητήσεις που έχω ακούσει από χθες το βράδυ κυριαρχεί η οργή για αυτούς που τα καίνε.

    Ναι, δεν λέμε, καταδικαστέα η θανάτωση του παιδιού. Ήταν όμως από εξοστρακισμό; Ήταν από πυροβολισμό στην ψύχρα; Πώς είναι τόσο σίγουροι αυτοί που τα καίνε ότι ήταν πράγματι δολοφονία;

    Και, ναι, να δεχθούμε ότι ήταν. Το χειρότερο. Ότι πυροβόλησε ο μπάτσος με σκοπό να καθαρίσει το παιδί. Είναι δυνατόν η κοινωνία μας, ως συλλογικότητα, να ανέχεται αυτή την αντίδραση; Να καίγονται όλες οι ελληνικές πόλεις; Ποιο είναι μεγαλύτερο πρόβλημα, ήθελα να ήξερα. Η συμπεριφορά του αστυνομικού, που έτσι κι αλλιώς είναι τελειωμένος ως άτομο και ως αστυνομικός, ή η αντίδραση αυτών που τα καίνε και η εξωφρενική ανοχή των Μέσων;

    Εδώ κάτι συμβαίνει. Δεν θα πω εγώ ότι είναι κι αυτά για να ρίξουν τον ΚΚ, άλλο βέβαια ότι το Indymedia το χρηματοδοτεί ο Σόρος (ας μην ξεχνούμε ότι αυτός έιναι ο λόγος που έκλεισε το Indymedia Θεσσαλονίκης). Όμως αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι αυτοί οι άνθρωποι είναι το μεγαλύτερο καρκίνωμα της Ελλάδας. Έγκλημα αυτό του αστυνομικού, αλλά το μεγαλύτερο έγκλημά μας ως κοινωνία είναι ότι, με άλλοθι ενέργειες όπως αυτή του αστυνομικού, επιτρέπουμε σε αυτό το καρκίνωμα να τρώει τις σάρκες τις κοινωνίας μας.

    Έλεος, φτάνει πια! Όχι άλλη ηθική τρομοκρατία. Όχι άλλο Μιχάλη Καλτεζά. Αν είχε σκοτωθεί ο αστυνομικός από κάποιον Αλέξανδρο Γρηγορόπουλο, τι θα γινόταν; Τέταρτη είδηση θα ήταν. Τι συμβαίνει εδώ; Δεν συμβαίνει μόνον σήμερα. Συμβάνει πάντα. Δεν θέλω να δικαιολογήσω την αστυνομία, έχω ζήσει στο πετσί μου τις μεθόδους τους και την ευκολία τους να κατασκευάζουν ενόχους και αδικήματα. Αλλά αυτό που συμβαίνει εδώ με αυτούς που τα καίνε, δεν συμβαίνει πουθενά.

    Αλλαγή εδώ και τώρα. Αλλά τι αλλαγή, που να πάρει η οργή, που δεν φαίνεται φως από πουθενά...

  38. ΜΑΡΙΑ avatar
    ΜΑΡΙΑ 07/12/2008 21:52:57

    43

    μη φοβάσαι και το ΛΑΟΣ στο κόλπο είναι!!

  39. KaryID avatar
    KaryID 07/12/2008 21:53:54

    Έχει σταματήσει το μυαλό. Όλες αυτές οι ετερόκλητες δυνάμεις συγκλίνουν ξαφνικά και εξυπηρετούν ένα στόχο, την καταστροφή της χώρας μας;
    Δεν ξέρω αύριο τι μέρα θα ξημερώσει, είμαστε άϋπνοι, αλλά δεν πρόκειται να κοιμηθούμε, τι θα μας ξημερώσει αύριο;

  40. Robin Hood avatar
    Robin Hood 07/12/2008 21:54:21

    43
    Δάκτυλε, δεν τους παίρνει, είναι χοντρό. Μα, μου, μαμούκαλα, αυτά θα πούνε.
    Το παίζουν προσεκτικοί ακροδεξιοί. Θέλουν να μαδάνε ψηφαλάκια από δεξιά, κέντρο και αριστερά με "αντισυστημικό" τρόπο και μετά, άν τους βγεί, να τα προσφέρουν ως στήριγμα στη ΝΔ. Ψάχνουν μόνον καμμιά ευκαιρία να το παίξουν ενάρετοι, "αντιαμερικανοί" και λίγο "Βελουχιώτηδες" (όπως συνηθίζεται άλλωστε, στα blogs).
    Το θέμα δεν προσφέρεται.

  41. ΝΑΝΑ avatar
    ΝΑΝΑ 07/12/2008 21:55:55

    βγήκαν οι γύπες πάνω από το πτώμα του αθώου παιδιού.
    Ευκαιρία για εκμετάλλευση!!!

    Τα σχολεία stop.
    Tα πανεπιστήμια stop!

    Και βάλε τι άλλο θα δούμε ακόμα!!
    Κάνουν πως χύνουν κορκοδίλια δάκρυα.
    Τάχα πως νοιάζονατι για τον 15χρονο!
    ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ!!!

  42. KaryID avatar
    KaryID 07/12/2008 21:59:43

    Νομίζω όμως ότι υποτιμάμε το γεγονός ότι η κοινωνία είναι αγανακτισμένη για την φτωχοποίησή της. Και νάτη η θρυαλίδα που ίσως "άλλοι" μας έβαλαν στα χέρια.
    Μας βρήκε σε μια στιγμή που είμαστε καταπτοημένοι, εξαθλιωμένοι, χρεωμένοι, στραγγισμένοι.

  43. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 07/12/2008 22:01:20

    @ Επώνυμος
    Η οργάνωση 17Ν σκότωσε 27 ανθρωπους.Ποτέ δεν καταστραφηκε το παραμικρό για τα εγκλήματα αυτά και κανείς δε διαμαρτυρηθηκε.
    Μόνο προς το τέλος κάτω από την πίεση Αγγλων και Αμερικανών τόλμησαν οι συγγενείς των δολοφονημένων να κάνουν μία οργάνωση "Ως εδώ" και να βγαίνουν με κεράκια τρεις κι ο κούκος στο Σύνταγμα χωρίς να πειράζουν κανένα.
    Εδώ υπάρχει εξέγερση παντού με βίαιες καταστροφές.
    Μην ψάχνεις λύση ,δεν υπάρχει.

  44. Robin Hood avatar
    Robin Hood 07/12/2008 22:04:42

    @46
    KaryID, δεν υπάρχουν ετερόκλητες δυνάμεις, πελωρίως φαταούλες και πλήρως αδέξιοι δεξιοί υπάρχουν (αλλοίμονο, τόσο φαταούλες, που οι Πασόκοι, όσο κι άν δεν ξεχνάμε και είμαστε αυστηροί μαζί τους, μπροστά στους καραμανλικούς φαίνονται Αρσακειάδες).
    Κατάσταση εκτός ελέγχου, Ακυβέρνητες Πολιτείες. Άν είναι σατανικό σχέδιό τους, να ενεργοποιήσουν έτσι τα αντανακλαστικά των συντηρητικών πολιτών, αυτό θα είναι το τέλος τους.
    Ο Εφραίμ κυκλοφορεί ελεύθερος, όλοι το ξέρουν, κι ο Αλογοσκούφης κάνει μακακίες τη μιά μετά την άλλη. Μόνον golden boys θα τσιμπήσουν, όχι φοβισμένοι μικροαστοί.
    Τίποτε δεν σώζεται πιά για την καμαρίλλα του Καραμανλή, άς προσευχηθούμε ότι το ένστικτο κομματικής αυτοσυντήρησης δεν πέθανε εντελώς στην όλη ΝΔ.

  45. karamitsos avatar
    karamitsos 07/12/2008 22:18:24

    robin @23
    Εκτος από αφορεσμούς έχεις επιχειρήματα;;;;;

  46. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 07/12/2008 22:27:29

    Κανένας δεν δικαιολογεί τη συμπεριφορά του μπάτσου. Δεν ξέρω πόσοι εδώ μέσα την έχετε υποστεί στο πετσί σας τη συμπεριφορά του μπάτσου. Εγώ την έχω υποστεί και ξέρω. Άλλο είναι το θέμα μας. Να καταδικαστεί από όλους μας. Να γίνει και μια σιωπηλή πορεία στη μνήμη του παιδιού. Να ΑΠΑΙΤΗΘΕΙ από την πολιτική ηγεσία να επιδείξει ήθος η αστυνομία και να καταστεί πειθαρχικό αδίκημα το να πουλάει τσαμπουκά κάθε είδους. Όμως αυτό που συμβαίνει στην ελληνική κοινωνία είναι άλλο.

    Ψυχραιμία, εγώ είμαι άραγε ρομαντικός που πιστεύω ότι υπάρχει λύση; Δεν είμαι και τόσο μικρός πια. Αλλά το πιστεύω ότι υπάρχει λύση.

  47. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 07/12/2008 22:29:44

    ΠΟΙ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ ΕΠΩΝΥΜΕ; ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΡΟΤΑΣΗ

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΝ ΗΤΑΝ ΠΛΟΥΣΙΟ Η ΦΤΩΧΟ ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΜΑΣΚΕΣ ΚΑΙ ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ; ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ; ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΘΥΜΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΚΑΤΕΤΣΗΜΕΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΛΥΣΗ ΘΕΛΩ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.
    ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΙΑ :ΝΑ ΠΑΝ ΟΙ 300 ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΤΑΞΗ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΦΩΤΙΑ ΚΙΑ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΚΡΙΤΙΚΕΣ. ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΠΟΙΟΥΣ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΠΑΡΩΝ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΩΣΤΟ ΑΚΟΜΑ……

  48. Robin Hood avatar
    Robin Hood 07/12/2008 22:36:42

    @ karamitsos 53
    Είναι οφθαλμοφανές ότι είναι άχρηστος, τα επιχειρήματα τα προσκομίζει μόνος.
    Δικά σου επιχειρήματα για δελφίνους (πούντοι;), αγωγούς (νάτες πάλι οι πάλι μπίζνες του Μπόμπολα και Κοπελούζου!) και για "βέτο" (άνθρακες ο "θησαυρός") έχεις;
    Λές να μήν είναι άχρηστος και κάνει τον άχρηστο για να χαβαλεδιάζει και να μη κουράζεται;

  49. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 07/12/2008 22:40:45

    ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ ΤΗΝ ΒΟΥΛΗ; ΠΑΝΤΑ ΑΔΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ...ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΝΑ ΞΑΠΛΩΣΟΥΝ

  50. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 07/12/2008 22:50:02

    Η λύση είναι ρε παιδιά να φτιάξουμε κράτος. Μπορεί να ακούγεται πολύ κοινότοπο, αλλά αυτή είναι η λύση. Να φτιάξουμε κράτος που να μας αρέσει και να το θέλουμε όλοι μας. Μπορούμε να το κάνουμε. Αλλά πρέπει να το βάλουμε στόχο. Όχι τύπου "επανίδρυση", να το βάλουμε στόχο κανονικά.

  51. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 07/12/2008 22:55:52

    ΘΑ ΣΑΣ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΞΑΦΝΙΑΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΟΣΟ ΜΙΚΡΟΙ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ

  52. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 07/12/2008 22:57:11

    factorx: δεν ενδιαφέρει αυτό τώρα, και άυριο μερά ειναι

  53. Lara avatar
    Lara 07/12/2008 23:33:04

    Βιαστειτε ομως να το κανετε γρηγορα το κρατος πριν οι ακαδημαικοι εγκαταλειψουν το κρατος παλι για μια φορα και μεινουμε παλι νετοι.
    λαρα

  54. giorgos avatar
    giorgos 08/12/2008 00:38:01

    Οι ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ 'επαναστάσεις' ήταν όλες made in USA,
    και δεν ήταν πάντα καλές για τον λαό.
    Δες τους Γεωργιανούς, του Ουκρανούς κ.λ.π

    Αυτές οι ομάδες των αναρχικών και οι ποικιλόχρωμες
    φράξιες του ΣΥΡΙΖΑ είναι ετεροκινούμενες και κατευθυνόμενες.
    Η CIA ξέρει πως να κάνει την δουλειά.

  55. nikos avatar
    nikos 08/12/2008 00:41:44

    Οι Μπάτσοι δεν είναι άνθρωποι του συστήματος. Είναι απλά όργανα του συστήματος.
    Ταλαίπωροι για έναν μισθό.
    Το βλέπετε κάθονται κότες και τους πετροβολούν.
    Τώρα πια μπαίνουν με πανελλήνιες.

    Αλλά μέσα στις τάξεις τους υπάρχουν και εκείνοι που εξυπηρετούν τα 'μεγάλα' σχέδια.
    Σαν να πούμε αυτό που ξετυλίγεται τώρα.

  56. karamitsos avatar
    karamitsos 08/12/2008 07:02:25

    Robin hood @ 57
    Βγάλε τα κομματικά-παραταξιακά γυαλιά.
    Θέλεις επιχειρήματα; Την θυγατέρα Μητσοτάκη την έχεις ακουστά;; Κάποιον Αβραμόπουλο;; Κάποιον Πάκη;; και λοιπούς βαρώνους;; Στην πλάτη μας θα ξεσπάσουν αυτά, είτε ήμαστε ΠΑΣΟΚ είτε ΝΔ είτε ΣΥΡΙΖΑ ΚΚΕ και παραφυάδες αυτού. Το Πασοκ ήταν προσεκτικό στις δηλώσεις του, γιατί είναι κόμμα εξουσίας και μπορεί να τα λουστεί. Ο Αλαβάνος εκ του ασφαλούς μπορεί να λέει ότι θέλει.
    Πάντως θαυμάζω το Ελληνικό δαιμόνιο δίδυμο (Μπομπολα-Κοπελούζο) που υποχρέωσαν τον Πούτιν να τους κάνει αγωγό για πλουτίσου περισσότερο.
    Πιστεύεις ότι το γεγονός ότι, η μεγαλύτερη αμερικανική βάση της Ευρώπης κτίζεται σε χώρα που ΔΕΝ έχει όνομα εξ αιτίας της άσκησης βέτο από μια μικρή χώρα της οποίας ο προηγούμενος πρωθυπουργός δουλικότατα τους έστελνε ευχαριστίες από την βουλή, και τώρα τους αψηφά, τους αφήνει αδιάφορους;
    Θυμά;σαι μήπως τι άλλο είναι απέραντο εκτός από το σύμπαν; Κατά Αιστάιν;

  57. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 08/12/2008 08:24:41

    κριμα ….κριμα ενα παιδακι στον βωμο της κομματικης παλης …ας κλαψουμε ολοι μας τωρα πανω του και μεθαυριο παμε για αλλα…νοιωθω πολυ ντροπηηηηηηηηηηη!!!!!! το θυμα βρεθηκε παντα ετσι γινεται και παντα ειναι νεα τα θυματα ας τρεξουν τωρα δεξιοι αριστεροι να κλαψουν να βρισουν και οτι κανουν σε ολες αυτες τις περιπτωσεις… το παιδακι χαθηκεεεεεεεε κριμααααααα δεν θα ξαναμιλησω γι αυτο το παιδι θα το κρυψω βαθια μεσα μου και θα προσπαθησω να το θυμαμαι …να το θυμαμαι …κριμααααααααα

  58. JULIA X avatar
    JULIA X 08/12/2008 10:46:10

    Tα ονόματα των ΔΟΛΟΦΟΝΩΝ-ΜΠΑΤΣΩΝ ΓΙΑΤΙ ΕΝ ΤΑ ΒΑΖΕΤΕ...ΑΦΟΥ ΤΑ ΕΧΕΤΕ! ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ;ΦΟΒΑΣΘΕ ΚΑΤΙ;; BAΛΤΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟΥΣ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΦΥΛΑΧΘΟΥΜΕ!!!