Πρόεδρος της Βουλής η Ζωή Κωνσταντοπούλου με  235 ψήφoυς
06/02/2015 12:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρόεδρος της Βουλής η Ζωή Κωνσταντοπούλου με 235 ψήφoυς

Με 235 θετικές ψήφους αναδείχθηκε Πρόεδρος της Βουλής η Ζωή Κωνσταντοπούλου. Ειδικότερα και σύμφωνα με το αποτέλεσμα της μυστικής ψηφοφορίας 235 βουλευτές ψήφισαν την κ. Κωνσταντοπούλου, 61 βουλευτές ψήφισαν λευκό ενώ στην κάλπη βρέθηκαν και 2 άκυρα ψηφοδέλτια. Από την ψηφοφορία απουσίαζαν ο βουλευτής της ΝΔ Νίκος Δένδιας, που βρίσκεται κλινήρης λόγω δηλητηρίασης, και ο Γενικός Γραμματέας της Χρυσής Αυγής Νίκος Μιχαλολιάκος.

Αμέσως μετά την ανακοίνωση του αποτελέσματος της ψηφοφορίας, ο εκτελών χρέη προσωρινού Προέδρου Ιωάννης Τραγάκης κάλεσε την κ. Κωνσταντοπούλου να καταλάβει την έδρα επισημαίνοντας ότι η κ. Κωνσταντοπούλου εκλέγεται Πρόεδρος της Βουλής με ρεκόρ ψήφων.

Την πρόταση του ΣΥΡΙΖΑ να είναι η Ζωή Κωνσταντοπούλου η νέα Πρόεδρος της Βουλής είχαν στηρίξει οι Ανεξάρτητοι Έλληνες, η ΝΔ, το Ποτάμι και το ΠΑΣΟΚ.

Πηγή:ΑΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 06/02/2015 13:01:56

    Σιδεροκέφαλοι (οι υπόλοιποι)...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 06/02/2015 19:36:13

      Χαχαχα! Καλό!

  2. iconology2009 avatar
    iconology2009 06/02/2015 13:06:52

    Ο ορισμός της αλαζονείας. Ετούτη η Βουλή θα είναι Κόλαση!

  3. Αθηνών πολίτης avatar
    Αθηνών πολίτης 06/02/2015 16:26:35

    Αυτός ο Μεϊμαράκης όλο ανθοδέσμες και φιλάκια είναι με την κυρία!!! Ξέχασε την στάση των συριζαίων πριν ένα μήνα στο θέμα του προέδρου. Λίγη σοβαρότητα επιθυμούμε και όχι υπέρμετρες οικιότητες. Εκτός κι αν η χαρά της επανεκλογής του τον προσπερνά.

    • Eva avatar
      Eva @ Αθηνών πολίτης 06/02/2015 18:53:56

      Η ανθοδέσμη και τα φιλάκια είναι το λιγώτερο Τα καρφάκια του τα έρριξε όμως. Αμ δεν είναι έτσι η ευγένεια κυριε Μειμαράκη μας...και μάλλον άλλον δεν ανησυχείτε και ιδιαίτερα.

  4. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 06/02/2015 17:31:03

    Κάτσε μην δεν προλάβει να καθίσει στη θέση της. Να γίνει μετά τον πολύδωρα, η πρόεδρος με τη μικρότερη θητεία.

  5. Ακης avatar
    Ακης 06/02/2015 19:29:29

    Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο η ΝΔ στήριξε την κυρία Κωνσταντοπούλου. Τόσο γρήγορα ξεχάσαμε τους τσακωμούς της στη βουλή; τόσο γρήγορα ξεχάσαμε τους βουλευτες της ΝΔ οι οποίοι άφηναν σαφή υπονοούμενα οτι χρήζει ιατρικής παρακολούθησης;

  6. George avatar
    George 06/02/2015 19:34:36

    Δελτίο Τύπου της Ν.Δ με αφορμή την ομιλία της κας Ζωής Κωνσταντοπούλου στη Βουλή «Η κα Ζωή Κωνσταντοπούλου εξελέγη Πρόεδρος της Βουλής των Ελλήνων με αυξημένη πλειοψηφία, με τη στήριξη της Νέας Δημοκρατίας και άλλων κομμάτων. Δυστυχώς, η ίδια επέλεξε, με την πρώτη της ομιλία, από Πρόεδρος της Βουλής των Ελλήνων να μετατραπεί σε κομματάρχη. Κρίμα». Να προσέχατε τι ψηφίζατε κ.κ. της ΝΔ που βγάλατε με ρεκόρ ψήφων αυτό το σούργελο πρόεδρο της βουλής. Ο κ. Μεϊμαράκης βέβαια απο την άλλη επικρότησε όσα είπε λίγο νωρίτερα η ίδια στην πρώτη της τοποθέτηση ενώπιον της Ολομέλειας της Βουλής !!

  7. δημης avatar
    δημης 06/02/2015 21:01:46

    "Αρχή άνδρα δείκνυσι "... Στην περίπτωση την Πολιτικό δείκνυσι ... Αν και η συγκεκριμένη ήταν από τις λίγες φωνές για καταλογισμό ευθυνών των "Συναδέλφων " της για την κρίση...(προεκλογικά)... Να ελπίσουμε ότι θα πραγματοποιήσει τις υποσχέσεις της...ή θα "δικαιολογήσει" την σχεδόν ομόθυμη εκλογή της από τους "Συναδέλφους "της.... Ίδομεν...

  8. η Dimi avatar